orse ingreep in )nen verwacht Afwijzen kruisraketten door PvdA kan „breekpunt" zijn us leert Nederlands Geen prijscompensa tie bevriezing ambtenaren salarissen CDA-VOORZITTER BUKMAN: VERONGELUKT OP SNELWEG Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. fcicUe 6oma/nt a Uitgave Westerpers. behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersclijk. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden Directeui Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) f 0.52 per mm. Telefoontjes I 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071 losse nummers: f 0,65 cent. Maandag 2 maart 1981, 71e jaargang no. 21901 •hoofdredacteur: J.J. Hallewas, 122248 (18.00 tot 19.00 uur) Karna valsstrijd Op Ned. II om 20.27 uur Kar- navalsstrijd om de Gouden Buut. en om 21.30 uur tv-serie „De Levkas man". Op Ned. I om 19.55 uur Engel se tv-film „Vergeef ons onze dwaasheden" en om 21.55 uur documentaire „Alarm gijze ling in New York". Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 6 graden. Morgen zon op: 7.22. Onder. 18.23. Schev. hoogw.: 0.35 en 13.07. Laagw.: 8.18 en 21.02. )-ine er LAG De win- mogen hun neprijs van- it vijf cent per crhogen. Dieet- ne mag zes cent je duurder wor- halvarine drie een woordvoer- de Nederlandse n margarinefa- zaterdag laten e verhoging van ksprijzen is een an de stijging [rondstoffenprij- het algemeen hogere fabriek- doorberekend jnsument. LONDEN is DUURSTE HOOFDSTAD LONDEN Londen is de duurste hoodf- stad ter wereld. Vol gens de vandaag in Londen verschenen Hotelgids voor 1981 kunnen Britten die in Zuid-Engeland wonen goedkoper in Frank rijk op vakantie, de kosten van de over tocht meegerekend. Volgens de gids verle nen de meeste hotelei genaars, uitzonderin gen daargelaten, geen goede service. De gids richt zich ook- tegen het fooienstelsel van de Britse hotels. Maximum snelheid blijft 100 km (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De maximum snelheid van 100 kilometer op autosnelwegen zal voorlopig blij ven bestaan. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) ziet niets in een voorstel van de voorlopige raad voor de verkeersveiligheid om de snelheid tot 120 kilometer per uur op te trek ken. De raad heeft gesteld dat thans 65 procent van alle automobilisten de maximum snelheid overtreedt. Tuijnman wees er zaterdag voor de radio op dat dit waarschijnlijk ook het geval zal zijn als men de snelheid tot 120 kilometer per uur optrekt. Voorts wees de minister op het extra energieverbruik door de hogere snelheid. De minister liet voorts doorschemeren onderbezet te buslijnen in het streekvervoer te willen schrap pen. Ex-minister verlaat Labour LONDEN De vroegere La- bourminister van vervoers- zaken, William Rodgers, is uit de Labourpartij gestapt. Dit maakt de oprichting van een nieuwe sociaal-democrati sche partij in Engeland bijna onvermijdelijk; het symboli seert tevens de duidelijke breuk binnen de 80 jaar oude socialistische beweging in Groot-Brittannië. Men ver wacht dat acht andere dissi denten van de 264 Labourle- den van het Lagerhuis en 20 van het Hogerhuis het voor beeld van Rodgers, die tot de rechtervleugel van Labour be hoorde, zullen volgen. Demonstratie voor terreur WENEN Ongeveer vierhonderd jongeren hebben gistermiddag in Wenen, gewapend met stenen en stokken, gede monstreerd voor „vrij heid" en „terreur". Er werden auto's bescha digd en winkels geplun derd. De politie, die hon derd demonstranten heeft gearresteerd, tast volledig in het duister wat betreft het doel van de manifesta tie. Een deel van de beto gers zou uit West-Duits- land komen en eerder aan dergelijke acties in Zurich hebben deeelgenomen. Eerste peelbrand: bijna 10 hectare heide in as DEURNE De eerste peelbrand dit jaar heeft zaterdag een kleine tien hectare heidegebied in de gemeente Deurne in de as gelegd. - De Deurnese brandweer lieden die het vuur be streden waren zeer snel ter plaatse omdat zij allen in de kazerne de laatste hand legden aan een car navalswagen. De brand ontstond vermoedelijk doordat leden van een natuurbeschermingsorga nisatie een vuurtje stook ten in het gebied. Zij ver richten daar noodzakelij ke kapwerkzaamheden. ze parlementaire redactie) LAG In kringen rond huis gaat men ervan uit gering ook dit jaar flink jpen in de lonen. Daarbij tabinet in eerste instantie tan de bevriezing van sala- pensioenen van ambtena- t niet door laten gaan van compensatie van 1 juli andere werknemers. Wat dit laatste betreft is er het alter natief de sociale premies fors te ver hogen. Als gevolg daarvan zouden dan de ambtenaren meer belasting moeten gaan betalen, omdat het bij hen de overheid is, die opdraait voor een groot deel van de premies. Met dit soort maatregelen denkt het kabinet het financieringstekort terug te brengen tot meer aanvaardbare proporties. Volgens minister Van der Stee (financiën) is er zelfs een bezui niging nodig van vier a vijf miljard gulden op de begroting. Een loonin- greep als waar men nu aan denkt, le vert volgens de deskundigen onge veer 2,5 miljard op. Er bestaat grote aarzeling nog eens diep te snijden in de uitgaven van de diverse departementen, omdat daar door de werkloosheid nog meer zou kunnen toenemen. Wel wordt over wogen de ministeries minder vergoe ding te geven voor de gestegen kos ten. Daarnaast is er nog de mogelijk heid de bevolking meer te laten beta len voor diensten van de overheid, bijvoorbeeld door in de gezondheids zorg een eigen bijdrage in te voeren. Minister Van der Stee meent dat alle genoemde maatregelen moeten wor den genomen. Hij wordt gesteund door premier Van Agt en minister Wiegel, die de zorg heeft voor de sa larissen van de ambtenaren. Minister Albeda (sociale zaken) ligt echter vooralsnog dwars. Hij ziet het als een groot bezwaar dat deze verstrekken de plannen zouden moeten worden gerealiseerd door een demissionair kabinet. )SH Een vijf inwoner van ich heeft bekend tijdens een ru- earnavalsgeld arige zusje met te hebben 1. Het meisje is gevolgen overle- i wilde 300 gulden reld meenemen; tij ruzie hierover met itak hij haar enige aarop verdween hij geld. Gisteravond >olitie hem aan ter- feestvierde in de het moment van de en de ouders met ere kinderen naar valsoptocht aan het van het carnaval is in vele Brabantse irgse gemeenten in gevallen. Natte onderkoelde regen iperatuur rond het teisterden deelne- de carnavalsop- kinderoptochten een aantal geval- helemaal afgelast, hte van andere ja- slechts de helft of an het aantal ver- Deschouwers op de Wachtwoord? „Alaaf!". Dat gold het afgelo pen weekeinde ook voor tal van kabinetsleden. Minister Van Aar- denne, staatsse cretaris Smit- Kroes, minister Van der Klaauw en staatsscerate- ris Hermes (van links naar rechts op de foto links) vierden het car naval in Maas tricht, bij prins Bert de Eerste. Ze lieten er de teugels flink vie ren, zij het niet in die mate als de Maastrichtenaars zelf deden (foto rechts). int ontvangen? Bel 3.00 en 19.00 uur 071-122248 en per >erier wordt de krant >ezorgd. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM/DEN HAAG CDA-voorzitter Bukman meent dat het congres van de PvdA een kabi net van christen-democraten en so cialisten „zeker niet dichterbij" heeft gebracht. De uitspraken van de PvdA over de defensie en vooral het standpunt dat er in ons land geen nucleaire kruisraketten zouden mo gen worden opgesteld, zijn slecht ge vallen bij de CDA-voorman. Als er keihard aan dit laatste wordt vast gehouden, kan het een breekpunt worden in de formatie, aldus Buk- Hij wees erop dat de Tweede Kamer ermee akkoord is gegaan niet eerder een besluit te nemen over de statione ring dan eind 1981. Zijns inziens vloeit daaruit voort dat er tijdens de formatie niet over gesproken kan worden. Lijst trekker Den Uyl, die zaterdag op het congres van de PvdA tweederde van de afgevaardigden zag instemmen met zijn visie op de kernwapenproblema- tiek, is de tegenovergestelde mening toegedaan. Volgens hem moet dat ook wel, omdat anders de mogelijkheid wordt ingebouwd van een kabinetscri sis binnen een paar maanden. Een af spraak na de verkiezingen kan heel goed straks gemaakt worden en in de cember formeel aan de NAVO worden meegedeeld, aldus de PvdA-leider. Hij zei verder er niet van te willen uit gaan dat de onderhandelingen met het CDA over de kruisraketten tot misluk ken zijn gedoemd. In dat verband merkte hij op dat 1) ook CDA-fractievoorzitter Lubbers deze zaak vroegtijdig wil bespreken, 2) er zo'n tien CDA-Kamerleden tegen deze raketten zijn, en 3) het CDA de stationering afhankelijk heeft gemaakt van de bekrachtiging van het SALT-II-verdrag door de Ver enigde Staten. Nu dat laatste niet zal gebeuren, moeten ook de christen-de mocraten wel „nee" zeggen tegen plaat sing, aldus Den Uyl. „Per saldo is men gedwongen daarop uit te komen". Pagina 5: „Joop Atoom" sluit de rijen 7E SPECULATIE OVER PAUSELIJK BEZOEK nze correspondent Piet Tummers) De geruchten over een komend be- paus Johannes Paulus II aan Ne- djn het afgelopen weekeinde opge- opmerkingen van de paus tegeno- verslaggever van de Romeinse Messagero". Op terugweg uit het •sten vroeg verslaggever Marco Po- ius, welke taal hij nu, na het Ja- plan is leren. De paus antwoordde isschien is het het beste om mijn ds op te halen". dse kringen in Rome zien de uitspraak •us niet als een opmerking zonder ver dere betekenis. Tijdens de reis van Johannes Paulus II naar de Verenigde Staten heeft ie mand uit het gevolg van de paus ook al gesug gereerd, dat een pauselijk bezoek aan Neder land niet tot de onmogelijkheden behoort. Een aanleiding daartoe zou het feest van St. Servaas (Maastricht) in 1984 kunnen zijn. Er wordt in dat verband rekening gehouden met een pause lijk bezoek aan de drie Benelux-landen. Op het reisprogramma van de paus voor de ko mende maanden staat een bezoek aan Lourdes in juli en een bezoek aan Spanje in oktober. Voor volgend jaar staat voorlopig alleen het be zoek van de paus aan Groot-Brittannië op het programma. LEIDERDORP De 22-jari- moedelijk in slaap gesuk- ge J.P. Moll uit Wassenaar keld en van de rijbaan ge- is zondagmorgen rond zes raakt, uur dodelijk verongelukt op de rijksweg Amsterdam-Den In de berm van de snelweg is Haag ter hoogte van Leider- de man in volle vaart tegen dorp. De automobilist is ver- twee bomen opgereden. Door de klap is de benzinetank opengebarsten en in brand ge raakt. Een voorbijganger Slaagde er niet in om het slachtoffer, dat beklemd zat in het wrak van zijn auto, uit de vlammenzee te bevrijden. Buit zes mille bij inbraak VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een woning aan de Raadhuislaan is in de nacht van zaterdag op zondag voor vijf a zes mille aan geld en sie raden gestolen. Men kwam binnen na het verbreken van de balkondeur. ADVERTENTIE UW HUIS, ONZE ZORG! LEIDEN, HAVENPLEIN 2 - 071-140043 Slavia- Feyenoord opt.v. HILVERSUM De eerste wed strijd in de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup 2 tussen Slavia Sofia en Feyen oord, die woensdag in Bulgarije wordt gespeeld, zal rechtstreeks op het tv-scherm komen. Van 16.55 uur af is Hans Kraay de commentator. Het uitzenden van het duel AZ'67-Lokeren in de kwartfinales van het UEFA Cuptoernooi, eveneens woensdag, is af hankelijk van het toeschouwersaantal dat in Alk maar de hekken zal passeren. JoopHiele: „Ik was helemaal dizzy". ROTTERDAM Feyenoords .eerste doelman Joop Hiele gaat mee naar Sofia waar woensdag in het toer nooi om Europa Cup 2 tegen Slavia wordt gespeeld. Maar eerst vandaag zal worden beslist of hij kan spe len. Tegen Go Agead moest hij gisteren na 23 minuten uitvallen met een blessure aan zijn hoofd. Hiele, na behandeld te zijn in het Clara-ziekenhuis:„lk was hele maal dizzy. Ik kan me van het voorval ook niets meer herinneren". De medische dienst van Feyenoord zou hem vandaag intensief onderzoeken. Feyenoord gaat naar Sofia met Hiele, Van Engelen (eventueel derde doelman Hugo van Houten), Wijnstekers hoewel hij gisteren niet speelde wegens een enkelblessure, Niel sen, Brard, Vermeulen, Van Til, Notten, Budding, Pe- tursson, Stafleu, Troost, Balkestein, Bouwens, Groe nendijk, Jacobsen. De geblesseerde Van Deinsen blijft thuis, evenals Jan Peters (geblesseerd), De Leeuw die dinsdag in militaire dienst moet en Kaczor die nog niet gerechtigd is uit te komen in Europees voetbal. Joop Hiele werd dizzy per brancard afgevoerd na zijn hoofdblessure tijdens Feyenoord-Go Ahead Eagles. Hetzelfde gebeurde met Renó van Delft (onderste foto) bij FC Den Haag-Sparta. Hij liep een knieblessure op die niet ernstig is. Twintig mille voor degradatie competitie ijshockey AMSTERDAM De voorzitter van de Nederlandse IJshockey Bond is er in geslaagd een sponsor te vinden voor de degradatiecompetitie. Er is een prij- zenbedrag van 20.000 gulden beschikbaar waarvan 7.000 gulden voor de eerste plaats. RVC zet trainer Hup op non-actief RIJSWIJK Trainer Ger Hup is door het bestuur van RVC tot het eind van dit seizoen op non-actief ge steld. Na die beslissing, mede het gevolg van enkele uitlatingen die Hup in de pers deed, besloot aanvoer der Frits Borghart te stoppen. Ongeveer een week ge leden kreeg Hup te horen dat RVC zijn contract niet zou verlengen. Daarna deed hij enkele uitspraken waarin hij onder andere manager Gerard Hogervorst aanviel. RVC vindt nu. dat Hup mentaal niet meer in staat is zijn functie uit te oefenen. Nadat hem dat door voorzitter Hartnack was meegedeeld, wenste Frits Borghart zaterdagmiddag een gesprek met alle be trokkenen. Dat kwam er niet, waarna Borghart op stapte. Medische academie Columbia te gen wereldkampioenschap BOGOTA De medische academie van Columbia heeft zaterdag een verzoek tot de regering gericht af te zien van het houden van de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal in 1986 in dit land. De medici zouden liever zien dat de 25 miljoen dollar, die op tafel moeten komen voor de organisatie van het evenement, besteed werden ten gunste van de noodlijdende bevolking. De leden van de academie hebben er in hun beroep op de regering op gewezen dat een groot deel van de bevolking in ellendige om standigheden leeft. De kindersterfte is in Columbia bijzonder hoog. Bovendien meent de academie dat het houden van de strijd om de wereldtitel meer tot zijn recht komt in echte voetballanden als Brazilië, Argentinië, Chili, Uru guay en Mexico. In die naties zijn, volgens de acade mici, meer geschikte stadions en bovendien is daar een betere hotelaccommodatie aanwezig. In het Co- lumbiaanse parlement vormt het punt van financiële hulp van regeringswege voor het toernooi nog een on derwerp van discussie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1