Raas onweerstaanbaar in Omloop hetVofc Fred Eefting geeft kleur aan winterkampioenschappen Luxemburgse debutant spot met biljartreputaties NK schaken volledig open Handbalheren: gedegradeerd en meteen weer terug SPORTTRIBUNE Stamsnijder zesde tijdens revanche Vette premie voor De Rooij m LEIDSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1981 PAGINA 16 BH GENT Net over de top van de Volkegein- berg, toen er nog ruim 25 kilometer van de Omloop het Volk voor de wielen lagen, over zag Jan Raas het slagveld, dat hijzelf met steun van vooral Henk Lubberding, Johan van de Velde en Cees Priem had aangericht. In de neergutsende, ijskoude regen, die de renners de hele, lange dag al had geteisterd, kreunde het naar het einde smachtende pe loton. Slag ZURICH Hennie Stams nijder heeft gisteren in Lau8en bij Zürich, tijdens de revanche van het wereldkampioenschap yeldrijden, zijn prestatie van Tolosa niet herhaald. De Nederlandse wereld kampioen kwam als zes de, op ruim anderhalve minuut van de door hem onttroonde wereldkam pioen Roland Liboton, binnen. Bij een van de laatste veld- ritten van het seizoen maakten de profs er. na het incasseren van hun startgelden, niet al te veel werk van. De Zwitsers Frischknecht en Zweifel vormden met Liboton ei genlijk de enige uitzonde ring. Frischknecht sloeg het eerste gat en kreeg de andere twee mee. Volgen de aanvallen hielpen hem niets en drie ronden voor het einde reed en liep Li boton van de twee Zwit sers weg. Maar toch was de heerser der klassiekers nog niet tevreden, want in zijn direkte nabijheid vertoefden nog tien coureurs, van wie met name Roger de Vlaeminck, William Tackaert en Hennie Kuiper (alle drie van de ploeg-Fred Debruijne), de rappe Franse sprinter Jacques Bossis en de sterke tempobeu- len Ductos-Lasalle en Vanden Broucke niet te vertrouwen waren. Bovendien dreigden enige andere concurrenten toch weer aansluiting te krijgen met de kop van het veld. De conclusie van Raas was snel getrokken: hij zette aan voor een ferme aanval, waarop alle overgebleven direkte con currenten het antwoord schul dig bleven. Pas toen Raas al een behoorlijk gat had gesla gen,-vonden Duclos-Lasalle en Vanden Broucke elkaar in een eendrachtige en geslaagde jacht op de ontvluchte Raas. Maar ze bleven niet met z'n tweeën, want Frank Hoste, de enige helper van Raas in de kopgroep, sloop met hen mee. De opmerkelijk sterk koersen de Wies van Dongen had net niet voldoende kracht en erva ring om de „oversteek" te ha len, maar wel slaagde de Bra bander er toch het einde van de wedstrijd in buiten bereik te blijven van de achtervolgers, van wie vooral Roger de Vlae minck een zware nederlaag reed. De Vlaeminck wist zich om ringd door twee krachtige ge zellen (Tackart en Kuiper), deed traditioneel geen trap te veel en kende de specifieke moeilijkheden die het Vlaamse boerenland voor wielrenners In petto heeft. Maar desondanks^, miste De Vlaeminck de slag volkomen. Slim gebruik makend van de zuigkracht van een volgmotor maakte De Vlaeminck wel een gedeelte van de achterstand op Raas, Duclos-Lasalle, Van- den Broucke en Hoste goed, maar toen het op eigen kracht aankwam, moest de Belg capi tuleren. En met hem de hele ploeg die vorige week nog zo uitbundig de wereldtitel veldrij den van Hennie Stamsnijder had gevierd. Waar Roger de Vlaeminck defi nitief buiten gevecht gesteld werd, bouwde Jan Raas aan zijn zevende triomf van dit nog amper begonnen seizoen en de eerste Nederlandse zege in de Omloop het Volk sinds 1966, toen mede-Zeeuw Jo de Roo won. Ondanks de steun van Frank Hoste, de wetenschap dat aartsrivaal De Vleaminck was verslagen en dat Duclos-Lasal le en Vanden Broucke niet tot de meest gevreesde sprinters behoren, was Raas er toch niet helemaal zeker van dat hij na twee keer tweede, een keer derde en een vierde klassering, nu eerste zou worden. Tot drie keer toe probeerde de troef van Peter Post er alleen tusse nuit te knijpen, maar evenzo- vele malen werd hij bijge- beend. Jan Raas, bijna onherkenbaar zonder bril, spreidt de armen kort voordat hij als winnaar de finishlijn pas seert. Duclos-Lassale heeft het al opgegeven. voldoende was om toch met Duclos-Lasalle en Vanden Broucke af te rekenen: „Ik heb een paar keer een demarrage geplaatst, omdat ik wilde voor komen dat ik in de sprint werd verrast. Tenslotte was me dat al vaker overkomen in de Om loop het Volk. Daar kwam bij dat Vanden Broucke op mij een sterke indruk maakte en dat Duclos-Lasalle zo goed reed dat ik hem op de Muur van Geraardsbergen niet eens kon volgen". Raas verder: „Ik wilde voorko men dat het hele veld na de beklimming van de Volkegem- berg toch weer bij elkaar zou komen. Na de demarrage ben ik trouwens niet voluit doorge reden, omdat ik van plan was een nieuwe aanval te doen op het moment dat ik zou worden achterhaald. Meestal heeft dat succes omdat degenen die je terugpakken, even op adem willen komen. Maar toen ik achterom keek en zag, dat er een renner van onze ploeg (Hoste, red.) met Vanden Broucke en Duclos-Lasalle meekwam, heb ik rustig op hen gewacht". Jan Raas kan nu met een be trekkelijk rustig gevoel de ko mende weken afwachten. De wetenschap een klassieker te moeten winnen, omdat de fi nanciële en fysieke inspannin gen van sponsor en ploegge noten eenvoudig niet zonder rendement mogen blijven, drukt na deze zege niet meer GENT Theo de Rooij heeft in de Omloop het Volk (voor zijn ploeg) 30.000 Belg.frs. (tweedui zend gulden) verdiend. De tegenwoordig in Lim burg wonende ex-Utrech- ter haalde de vetste pre mie van de dag binnen door als eerste de top van de Muur van Geraards bergen te bereiken. De Rooij, die dit seizoen wel eens het kopman schap van Daniël Willems aan het wankelen zou kunnen brengen, ging na zijn overigens niet serieus bedoelde ontsnapping op de Muur een paar kilome ter alleen door, maar werd daarna ingelopen door het peloton, waarna hem de taak wachtte de belangen van Willem te verdedigen. op z'n schouders. „De Omloop het Volk staat weliswaar niet te boek als een topklassieker, maar er ver schenen wel veel grote namen aan de start, het parcours was lastig en het- weer was slecht. Al met al waren dat omstan- digheden een klassieker waar dig", aldus de rappe Zeeuw. HARRY BRINK Wa ïni ANNEMARIE VERSTAPPENEN HANSKROES BELOFTEN VOOR TOEKOMST Fred Eefting bij de start van zijn 100 meter rugslag waarin hij het nationale record zou verbetren. HARDERWIJK Met zijn vermagerde, maar nog altijd imposante gestalte heeft Fred Eefting kleur gegeven aan de nationale winterkampioenschappen in het 25-meterbad De Drie Wellen te Harderwijk. Voortgedreven door de angst af te gaan, greep de Utrechtse zwemmer twee nationale records, de helft van de totale senioren-produktie. Slechts Wilma van Velsen op de 200 meter vlinderslag en het Heemsteedse talent Hans Kroes deden nog mee aan de recordjacht. Uit het verschil tussen de recordoogst van vorig jaar (17) en nu (4) mag worden afgeleid hoe zeer In het na-Olympisch jaar de trainingsarbeid bij de verenigingen Is teruggenomen. Slechts de zes adspirantenrecords van opnieuw Hans Kroes (drie in totaal), Annemarie Verstappen (twee) en Connie van Bentum geven enig per spectief voor de toekomst. Voor het overige stonden de winterkampioen schappen in het teken van twee routiniers. De één, de Olympische vlinderslagfinalist Kees Vervoorn, kwam niet eens aan de finale toe. De keerpunt-commissarissen meenden dat in de totaal onbelangrijke serie zijn hand bij het der de keerpunt langs de aantikplaat was gegleden en diskwalificeerden hem daarom. Het gevolg was een totaal oninteressante finale, waarin de sterk naar voren komende Edward Maasdijk alle concurrentie moest ontberen. Wie zich wel in alle glorie manifesteerde was Fred Eefting. Een wat lang uitgevallen na-Olym pisch vakantie-vertier en als gevolg daarvan ru zie met zijn trainster Marian Heemskerk hadden zijn vorm, zoals bleek in Antibes en Amersfoort, zo zeer om zeep geholpen dat Eefting er zelf van was geschrokken. „Door al die toestanden voelde ik mij geweldig onzeker. Steeds kwam de vraag terug: zal ik afgaan, of niet", erkende Eefting gisteren loyaal. Die angst bleek een ex tra motivatie. Normaal zeg ik: „zwemmen is veertig procent conditie en zestig procent gees telijke inspanning. In dit geval denk Ik dat Fred geestelijk meer dan honderd procent heeft ge geven, want er is natuurlijk geen'sprake van dat ik hem in de korte tijd, die ons nog restte, heel zwaar heb kunnen belasten", meende zijn nieu we trainer Ton van Klooster van het Gooise De Otters. Dat was pal voor het begin van de finale op de 100 meter rugslag. Eefting ging zo ongemeen snel rond, dat een tijdwaarnemer bang was te laat te komen. Hij boog zich voorover en kwam met zijn voet op de bovenkant van de aantik plaat terecht. De elektronische tijdwaarneming bleef door deze ingreep stilstaan op 56,82. Die tijd werd officieel als record omgeroepen, maar leidde later toch tot enige duscussie. Fred Eef ting zou dan de laatste 25 meter in nog geen dertien seconden hebben overmeesterd. Boven dien zou hij er op de internationale winter-sei- zoenranglijsten de vierde plaats mee hebben bezet. Een wat al te ongeloofwaardige prestatie voor een zwemmer die geheel uit vorm heet te zijn. De handtijden werden er, ter vergelijking, bijge haald en bleken respectievelijk 56,9; 54,4 en 57,5 te bedragen. Op grond daarvan werd be sloten het gemiddelde aan te houden: 57,4. Eef ting had inmiddels al weer een nieuwe proeve van zijn herwonnen vechtlust afgelegd door de 200 meter wisselslag af te raffelen in de nieuwe nationale recordtijd van 2.06,28. „Wanneer je eenmaal het gevoel hebt dat het gaat, voel je je beresterk", aldus de wispelturige Utrechtse Opvolgsters Met die apotheose werd nog veel recht gezet bij deze duf begonnen titelstrijd. Opvolgsters van Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw, die drieë neenhalf jaar geleden de eerste steen legden voor het gezellige badje In Harderwijk, stonden niet te dringen. Connie van Bentum prijkte uit eindelijk met een aspirantenrecord van 56,82 op de hoogste trede bij de huldiging van de 100 meter vrije slag. Haar voornaamste concurrente Wilma van Velsen week uit naar de vlinderslag en vestigde daar met 2.15,88 een nationaal cord. Van Bentum (twee keer), Jolanda van Meer, Maritzka van der Linden en de rugslag- specialistes Jolanda de Rover en Monique Bos' ga waren de enigen die op de 25-meterbaan binnen de limieten bleven, die Bert Sitters bij de zomerkampioenschappen op de 50-meterbanen wil hanteren als selectiecriterium voor de Euro pese kampioenschappen van eind augustus Split. Bij de heren zijn dat Fred Eefting (drie keer). Hans Kroes (twee keer), Edward Maasdijk (twee keer) en Peter Drost. Bij die kandidaten zijn twee nieuwe gezichten: Annemarie Verstappen en Hans Kroes. Beiden zijn vijftien jaar. De één is bezig in het Brabant se de veelzijdigheidstraditie van José Damen over te nemen, de ander is sinds een jaar of drie onder de hoede van kampioenenkweker Wim Geurtsen. Kroes, die bij HPC vijfenvijftig kilometer per week vermaalt, is de eerste typi sche herensprinter, die Nederland sinds decen nia bezit. Zijn 100 meter ging alweer beduidend sneller dan veertien dagen geleden bij de adspi- rantenkampioenschappen in Apeldoorn (51,20 tegen 51,75). tengp heer ip to itvaa morj il ge huis MOYEUVRE Debutant Fonsy Grethen heeft gespot met de reputaties van de Eu ropese topkadristen. Dankzij het gemeen schappelijk falen van de vedetten, ver overde de twintigjarige Luxemburger in Moyeuvre de 22e Europese titel in het an ker-kader 47/1 in een van de 'zwakste' toernooien van de laatste jaren. Illustratief voor het magere gehalte was de finale waarin Grethen in 19 beurten een andere outsider, Tini Wijnen, versloeg. Hans Vultink aan wie in de Franse mijnstad een voorname rol was toegedacht, eindigde op een magere zesde plaats. Fonsy Grethen is een produkt van de Belgi sche biljartschool. Toen Grethen veertien jaar was. herkende Leo Corin zijn talent. Hij maakte zijn leergierige pupil vertrouwd met de kneepjes van het kader- en vrije spel. Resultaten bleven niet uit. In de aanloop naar de biljarttop behaalde de in de Luxem burgse hoofdstad geboren Grethen vier Eu- ropsese jeugdtitels, gelijkelijk verdeeld over het 47/2 en het Libre. In eigen land stond hij toen al in alle spelsoorten op eenzame hoogte, hetgeen tot nu tot zestien nationale titels opleverde. De mogelijkheden van Grethen waren niet onopgemerkt gebleven voor de Luxemburg se overheid. Twee jaar geleden stelde het hertogdom bankemployé Grethen In staat twaalf extra betaalde verlofdagen op te ne men om zijn talenten té ontwikkelen voor de grote evenementen. Die Investering wierp In Moyeuvre onverwacht snel rendement af. Aan de hand van titelhouder Dielis. die zijn vorming in het bandstoten en het drieban den op zich heeft genomen, scoorde Gre then een (toevals)treffer van allure. De hulp van Diells was hierbij onontbeerlijk. De wereldkampioen in het driebanden hield op de achtergrond de touwtjes strak in han den. Zelfs nauwelijks geïnteresseerd in een derde internationale titel op rij regisseerde hij de machtsovername van Grethen vakbe kwaam. Dat begon met zijn nederlaag In het onderlinge duel in de eerste ronde. Daarna bepaalde hij hoogstpersoonlijk het droeve lot (vijfde plaats) van Francis Connesson, de wereldkampioen In het 6en-stootskader en tenslotte zette Dielis zaterdagavond Tini Wijnen weer met beide benen op de grond, 300 tegen 213 In negen beurten. Grethen zelf nam de laatste twee hindernis sen. Thomas Wildförster, die Hans Vultink zaterdagmiddag pijnlijk had afgestraft (300 om 75 in acht beurten) en hem bulten de fi naleronde zette en Tini Wijnen werden ach tereenvolgens gedegen en zonder franje on der de duim gehouden. LEEUWARDEN Na vier ronden is er in het toernooi om het Nederlands schaak kampioenschap te Leeuwar den nog geen duidelijke kanshebber aan te wijzen. Ligterink, Timman en Van der Wiel bleven ongeslagen en voeren de ranglijst aan, maar moesten toch door twee remisepartijen al een 'punt inleveren. De directe achtervolgers zijn Donner en Langeweg met 2$ punt na drie remises en één overwin ning (Donner op Grooten en Langeweg op Boersma). Timman en Van der Wiel sta len zaterdag de show. Er ont stond een Pruisisch duel. zoals dat nog nauwelijks In grote toernooien voorkomt. Timman kon in de opening gunstig spel verwerven, doch wilde forceren. Dat kwam hem duur te staan. Met een reeks briljante aanvalszetten kreeg Van der Wiel de overhand. Hij kon In die fase afwikkelen naar een vrijwel gewonnen eindspel. Van der Wiel ver koos echter op mat te spelen, hetgeen op een finesse mis lukte. De opwindende botsing verzandde na vijf uur in eeu wig schaak. Hans Ree, die zwart had tegen Böhm, moest op winst spelen om de aansluiting niet geheel te verliezen. Dat deed hij ver dienstelijk. Met een score van vijftig procent en een punt achter de leiders kan Ree de klim nog maken. Eenzelfde prestatie leverde Hartoch met wit tegen Grooten. Laatstge noemde Is nog steeds punt loos. Paul Boersma is duidelijk van slag. Na zijn gedegen overwinningen In de eerste twee ronden op Van der Ster ren en Kuyf, volgden er even zoveel verliespartijen tegen Van der Wiel en op vrij een voudige wijze tegen Lange weg, die daarmee zijn eerste overwinning boekte. Ook Van der Sterren had een slechte dag. Hij leed een nederlaag tegen Stehouwer, die daar door op vijftig procent kwam. De partij tussen Van der Wiel en Timman had het volgende verloop: Wit: Van der Wiel. Zwart: Timman. 1. e2—«4, e7—e5; 2. Pg1—f3, Pb8c6; 3. Lf1—c4. Pg8—f6; 4. Pf3g5, d7—d5; 5. e4xd5. Pc6—a5; 6. Lc4—b5f, C7—c6; 7. d5xc6, b7xc6; 8. Dd1—f3. Ta8b8; 9. LbS-d3, h7—h6; 10. Pg5—«4. Pf6—d5; 11. b2b3, g7—g6; 12. Df3—g3, Pd5—f4; 13. Lc1—b2. Lfö— g7; 14. Lb2—a3. Pa5—b7; 15. Pb1—c3. f7—f5; 16. Pc3—e2, S6—g5; 17. Pe2xf4, e5xf4; 18. g3—f3, Dd8a5; bekend is het idee 18h5; 19. Pe4— d6f, Pb7xd6; 20. Df3xc6t. Ke8—f7; 21. La3xd6, Th8— e8f; 22. Ke1—d1, Lg7xa1; 23. Ld3—c4f, na 23. Lb8: heeft wit een gunstig eindspel voor de boeg; 23Lc8e6; 24. Th1—e1, Le6xc4; 25. Dc6xc4f, Kf7—g6; 26. Ld6xb8, Te8xb8; 27. c2—c3, Da5xa2; 28. Te1e6f, Kg6 h5; 29. Te6xh6f, remise. Wit forceert eeuwig schaak. PARIJS Nederland kan worden beschouwd als de boe merang van de handbalwereld. Weggespeeld uit de mon diale middenmoot heeft de ploeg van bondscoach Jan Kecskemethy zich onmiddellijk weer verzekerd van een plaats in het volgende toernooi om het B-kampioen schap. De tiende plaats in het wereldtiteltoernooi te Frankrijk betekende degradatie naar de C-klasse, het laagste niveau waarop internationaal wordt gehandbald. Als gastheer van het vierde toernooi om de B-titel ia Ne derland in 1983 In elk geval weer vertegenwoordigd. Waar de handballers faalden, daar slaagden de mannen achter de groene tafel. Het volgend jaar in België af te werken toernooi om het C-kampioenschap zal derhalve automatische promotie inhouden. In de slotwedstrijd van de Franse handbalnegendaagse te- gen Bulgarije kwam de uitgebluste Nederlandse ploeg tot eigen verbazing In de laatste seconden naast de tegenstan der (1818). De verlenging bewees wat tijdens de reguliere speeltijd niet in doelpunten was uitgedrukt. Het als enigeLaoa Oosteuropese land gedegradeerde Bulgarije incasseerde de winst (2520) en daarmee de negende plaats in het twaalf ploegen tellende deelnemersveld.. Kecskemethy toonde zich een oprechte amateur. Hij com* pllmenteerde zijn formatie en verklaarde tevreden te zijn. Een raadselachtige houding voor iemand wiens doel (be* houd van de B-status) niet door de spelers werd verwezen* lijkt. „Zes wedstrijden in acht dagen is te veel voor deze ploeg. De jongens hebben de kracht gewoon niet. Gelukkig zijn wij in geen enkele wedstrijd afgegaan", aldus de zuinig kijkende Tsjech.. De prognose van Jan Kecskemethy bleek Juist. De trainef l van het Nederlandse zaalhandbalteam tipte Polen als win* naar van het toernooi om het wereldkampioenschap voot B-landen. Polen zegevierde gisteren in Parijs Inderdaad met 2316 over Tsjechoslowakije. rer tD ER •ton BS/

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16