C Den Haag wint en verspeelt goodwill Het logische gelijkspel in de Kuip =a. iimeonov: Slavia heeft edelijkekans p winst" OTTERDAM De asslstent-trai- >r van Slavia Sofia, Simeon Si- eonov, die tijdens het toernooi n de wereldtitel in Mexico 1974 t Bulgaarse doel verdedigde, d zich de taal aangemeten die Ie Nederlandse trainers na een fdstrijd gebruiken. De assistent n Alexander Iliev oordeelde na renoord-Go Ahead dat de Rot- dammers in de tweede helft ider waren dan de eerste, een >de balcontrole bezitten, col- tief voetbal spelen en tech- :h knap waren, kortom, hij had irschijnlijk een andere wed- fjd gezien of hij putte zich uit in Tndelijkheden. Iliev zal waar- lijnlijk tot andere conclusies "ten als hij de video-opnamen van het duel, dat Simeonov aanleiding gaf op te merken Slavia, ook na de winst van 3-2 Tsjernomorets nog op de on- "*to plaats in de Bulgaarse ipetitie, een behoorlijke kans op winst. ascodaGamain otterdam-toernooi ERDAM Op 31 juli en 2 au- Ptus een week voor het Am- irdamse evenement - wordt het sterdam-toernooi gehouden. 3lnemende verenigingen zijn Btic (Schotland), Dukla Praag ^j.SI.), Feyenoord en hoogst- irschijnlijk het Braziliaanse ico da Gama. Directeur Peter iphan:„We hebben per telex lenstemming bereikt. Mocht 9 da Gama alsnog afzeggen, I komt Fluminense". ger Albertsen loopt door op doelman Formanoy om vervolgens ook nog even zijn schoen tegen het hoofd van de Spartaan te plaatsen. Stevens en Van Tiggelen i daar terecht kwaad over. Abertsen kreeg de gele kaart hiervoor. jllega.. N HAAG - Hoe Je goodwill kunt r)winnen en tegelijkertijd verspe- bewees FC Den Haag gisteren in duel met Sparta (1-3). Voor het it sinds vele weken had FC Den ig het defensieve c.q. behoudende iker afgezet en zich getooid (zou iets te maken hebben gehad met ïaval?) met een aanzienlijk luchti- (lees: gedurfder en aantrekkelij- uitmonstering. Dat attractiever inde speltype leverde allerwegen lal op, maar aan het eind van de rit nd trainer Martin van Vianen c.s. h met lege handen. Waarmee de te- istrijdigheid zich in alle omvang nifesteerde: na twee opeenvolgen- uitoverwinningen, bereikt met een nig elegante taktiek, leverde de ite de beste wedstrijd die wel met enigszins open vizier werd afge- kt onmiddellijk verlies op. n.leiding tot gemengde gevoelens In op- I forma derhalve. Want enerzijds be- h er bij vele bij FC Den Haag betrok- an tevredenheid over de manier waar- Ide Zulderparkers zich hadden gepre- teerd voor het In vergelijking met voor- inde thuiswedstrijden tets gegroeide ital toeschouwers. Aan de andere kant I een positief resultaat tegen Sparta ko- fide zondag in de thulsontmoeting te- |AZ '67 een niet onaanzienlijke stimu li Ivoor de Pub,leke belangstelling heb- 2T dan Akunnen betekenen. De wegblijvers bij nveste- men Haag - Sparta zouden nu wellicht ietwat verkeerde conclusie kunnen tg u len uit de 1-3 die in de scoreboeken is u huurt,! :ht gekomen. FC Den Haag heeft gls- ianden namelijk - In ieder geval In de twee- getracht aan klantenbinding te n. Dat leverde wel veel spectaculaire spelmomenten op, maar slechts één doel punt. En doordat Sparta voor de pauze al tweemaal had raak geschoten en boven dien na de rust ook nog eenmaal doel trof, was éen nederlaag het niet geheel In over eenstemming met het wedstrijdverloop staande resultaat. Uit handen In feite heeft FC Den Haag de wedstrijd al In de eerste vijfenveertig minuten uit han den gegeven. Waarbij trainer Van Vianen zich voor een zeer groot deel verantwoor delijk mocht voelen voor die gang van za ken. HIJ namelijk had zich uiterst kwets baar gemaakt door zijn ploeg te laten aan treden met een geheel nieuwe mlddenllnle, bestaande uit een trio zo juist van blessu res genezen spelers. Die op papier wellicht een kwalitatief betere Inbreng zouden kun nen hebben dan het middenrif dat bijvoor beeld tegen FC Groningen verdienstelijk opereerde, maar - zo bleek gisteren al spoedig tegen Sparta - spelrltme, conditie en samenhang te kort kwamen. Vandaar ook dat Sparta slim combinerend en FC Den Haag op het middenveld ruim schoots overtroevend al na ruim een half uur de beslissende tikken kon uitdelen. Nadat Wout Holverda en de met een hiel- blessure kampende Ruud Geels beiden In de vijfde minuut al een riante kans hadden laten liggen om al In die openingsfase toe te slaan, groeiden de Rotterdammers gaandeweg naar een dominerende rol. Die logischerwijs de openingstreffer tot gevolg had. Waarbij de zijn rentree vierende Ro ger Albertsen, die later nog zeer nadruk kelijk de aandacht op zich zou vestigen, zijn eerste steek liet vallen. De Noor liet zich wel heel erg simpel door rechtsachter Bert Jansen in de luren leggen, waardoor de Rotterdammer doeltreffend kon uitha len. Nadat kort hierop een "bom" op het veld ontplofte, waarop Jan Keizer het spel even stil legde, sloegen er gaandeweg steeds meer stoppen door bij Albertsen. De Noor kon zijn fout, waaruit Sparta kon vóór komen, kennelijk niet verkroppen en ging zich naarmate de ontmoeting vorder de steeds onbehouwener gedragen. Zelfs nadat hij zijn zesde gele kaart van dit sei zoen (waardoor hij opnieuw voor zeker vijf weken buitenspel komt te staan en daar door deze competitie mede door blessures slechts een kwart In actie zal zijn geweest) van scheidsrechter Jan Keizer had voorge houden gekregen, bleef Albertsen zich on beheerst opstellen. Waarbij hij zo nu en dan zelfs dicht bij een rode kaart zat. Albertsens falen gecombineerd met het minder dan door Van Vianen verwachte presteren van Lex Schoenmaker (die dan ook na een kwartier In de tweede helft te gen zijn zin werd gewisseld door Guldo Pen) en het daardoor grotendeels vruchte loos zwoegen van Altze Bouma stelde Sparta In staat de wedstrijd naar zijn hand te blijven zetten. De bekroning daarvan kwam dan ook In de vorm van een solo van Louis van Gaal, die voor doelman Dldo Havenaar kon opduiken, maar zijn In zet zag gestopt. De wegspringende bal werd evenwel door de snel naar voren schietende, maar verder nauwelijks opval lende René van der Gijp achter de Haagse doelman geplaatst: 2-0. Kwetsbaar FC Den Haag, dat In deze periode kwets baar bleek op de linkerverdedlgingsflank, kon er nauwelijks Iets tegenover stellen. Waarbij het een extra handicap was dat René van Delft geblesseerd moest uitval len na een tackle van Dlck Advocaat, die daarvoor de gele kaart had behoren te krijgen. John Jansen verving Van Delft, maar daarmee moest een stukje creativi teit worden Ingeruild voor slechts een por tie werklust. Een eigenschap die overigens Chris Tre- llng gisteren op voorbeeldige wijze combi neerde met effectiviteit. De technisch be kwame Trellng, die kort voor Sparta's tweede treffer een fraaie inzet had zien stranden op de binnenkant (l) van de paal, groeide weliswaar uit tot FC Den Haags uitblinker, maar kon vrijwel In zijn eentje toch ook niet voor de ommekeer zorgen. Met hem stormde FC Den Haag vrijwel de gehele tweede helft In de richting van het Rotterdamse doel, maar meer dan een aantal kansen ontstond er niet, met uit zondering van de treffer van Bouma. Die weliswaar al In de negende minuut viel, maar niet werd gevolgd door de gelijkma ker. De kans daarop verdween heleméél toen zes minuten voor het einde libero Stevens van Sparta tot ontsteltenis van FC Den Haag in een naar buitenspel riekende positie één van de Rotterdamse mogelijk heden benutte: 1-3. Waarmee het pleit was beslecht. FC Den Haag met een enorme kater was opgeza deld, Van Vianen bij zichzelf te rade moest gaan en de wedstrijd komende zondag te gen AZ '67 wel weer eens heel weinig toe schouwers zou kunnen trekken. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 15. Jansen 0-1; 35. Van der Gijp 0-2; 54. 8ouma 1-2; 84. Stevens 1-3; scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 5.000. gele kaart: Albert- 8en(FC Oen Haag). FC Oen Haag: Havenaar; Tempeleer. Mansveld. Wlckel. Korevaar; Bouma. Schoenmaker (Pen). Al bertsen; Melis. Trellng, Van Delft (Jansen). 8perta: Formanoy, Jansen. Stevens, Robinson, Van Tiggelen; Advocaat, Van Gaai, Tiktak; Van der Gijp, Geels (Meijer), Holverda. tegenstander volkomen. Uit een snel ge nomen vrije trap tikte Van Til de bal voor de voeten van de nieuwe aanwinst Jupp Kaczor dfe van dichtbij scoorde: 1-0. Kohn- :„Ze weten dat Feyenoord vrije trappen erg snel neemt en toch gebeurt dit. Het eerste kwartier zijn we trouwens niet in beeld geweest. Als we rustiger hadden ge speeld, zouden we eerder in de wedstrijd zijn geweest. Nu ontstond paniek". Desondanks deed Go Ahead wat het van plan was: in de aanval gaan.„We waren hier niet gekomen om te verdedigen", al dus Kohn, die zich wel had verkeken op de formatie van Feyenoord. „Ik had gedacht dat Jezek met twee spitsen, Kaczor en Pe- tursson, zou spelen. Toen het er drie ble ken te zijn, werd gedaan wat was afge sproken: ieder weer op zijn eigen plaats". Zo schoof Körver van llnkerverdediger op en nam Lodeweges zijn plaats in. Intussen had Feyenoord royaal de gelegenheid ge kregen om de voorsprong een rianter aan zien te geven. Nielsen schoot via de lat over en De Boer verrichtte enige reddin gen. Toen Vermeulen - aanvallende mid denvelder ditmaal - een lepe pass gaf naar Brard had ook De Boer geen verweer:2-0. Het vlotte tempo dat Feyenoord in het be gin had onderhouden, was echter al lang verlaten. Notten bouwde te traag op, er werd te individualistisch gespeeld (Ver meulen, Budding, Nielsen) en het balbezit, dat Feyenoord lange tijd had, werd gewij zigd in balverlies. Steeds beter Go Ahead, dat over de klap heen was en steeds beter ging combineren, had óók de „gaten" op de flanken van Feyenoords de fensie ontdekt, waar Troost de gebles seerde Wijnstekers verving en faalde. Aan die kant ontstond de inzet van Lodeweges die Van Engelen nog met de voet kon pa reren maar Van Kooten stond erbij om 2-1 te laten aantekenen. Een van Jezeks problemen diende zich na de rust aan. Feyenoord kan het niet op brengen in eenzelfde hoog tempo door te gaan en waant zich te snel veilig. Tegen de Eagles werden deze lacunes steeds duide lijker. Go Ahead nam de wedstrijd volledig In handen. Kaczor en Petursson, voor het eerst na vijf maanden weer in actie en nauwewlijks meer aangespeeld, kwamen wedstrijdritme en conditie tekort en de ge lijkmaker leek een kwestie van tijd. Maar zowel Van Kooten (driemaal alleen voor Van Engelen) als Körver in eenzelfde posi tie, faalden. En daar Feyenoord (Vermeu len tweemaal en Bouwens, gewisseld voor Petursson) hetzelfde deed kreeg het duel wel een spannend karakter maar het peil was zodanig gezakt dat zelfs het beruchte Vak-S zich slechts bezig hield met het mi nutenlang uitjouwen van scheidsrechter Bosman, die inderdaad nogal wat vreemde beslissingen nam en zelf kennelijk was ge schrokken van de gele kaart die hij in de eerste minuut al had uitgedeeld aan Koop man die Petursson had neergehaald. Hij bedekte vele harde charges met de mantel der liefde, of met die van de angst. Qeimponeerd? Het was een wonder dat Go Ahead de ge lijkmaker zo laat produceerde. Toch nog geïmponeerd door de vrij lege Kuip Het loon voor de na de rust betere ploeg kwam toch. Nadat Van Engelen een enorm schot van Voskamp tot hoekschop had verwerkt en Bouwens Feyenoords zege had verknoeid door voor open doel naast te schieten, glipte Körver moeiteloos langs Troost en schoot even moeiteloos raak:2- 2. De Boer redde in de laatste seconden het alleszins verdiende punt voor de Ea gles met een save op een kopbal van Niel sen. Jezek zal niet alleen met Notten moeten praten voor hij zijn ploeg woensdag in So fia tegen Slavia in het veld stuurt. Hij was verre van tevreden. Het was niet de eerste keer dat Feyenoord in de laatste minuut een overwinning verspeelde. En Kohn zal het betreuren dat zijn ploeg zich in het be gin zo had laten intimideren want er had een zege in gezeten. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 5.Kaczor 1-0, 26.Brard 2-0, 44.Van Kooten 2-1. 89.Körver 2-2. Scheldsrechter:Bosman. Toeschouwers: 19.503. FEYENOORD:Hlele (Van Engelen); Troost. Notten. Nielsen, Brard; Van Til, Stafleu, Vermeulen; Bud ding, Kaczor. Petursson (Bouwens). GO AHEAD EAGLES: De Boer; Koopman. Schnei der. Voskamp.Lodeweges; De Goey, Woudsma, Krlstlansen; Ten Cate (Hullegle). Van Kooten, Kör- ROTTERDAM Feyenoord - Go Ahead Eagles moest het hebben van de hart verscheurende taferelen voor beide doe len, waar de kansen als uit een computer rolden die verkeerd was afgesteld, want de missers waren nauwelijks te tellen. Belde ploegen deden daarin niet voor el kaar onder maar als de Deventer forma tie meer overtuigd was geweest van ei gen mogelijkheden, zouden er twee pun ten in plaats van een uit de Kuip zijn ge haald. Na de rust werd Feyenoord com pleet overspeeld maar zelfs pal voor het doel van Ton van Engelen wisten de oos telijke „schutters" geen raad met de kansen. Ton van Engelen had 23 minuten na het begin de plaats ingenomen van Joop Hie- le, geblesseerd geraakt toen hij zich op de bal wierp en Ten Cate juist van plan was een scoringspoglng te wagen. Met een snee in het achterhoofd werd Hlele naar het Clara-ziekenhuls vervoerd waar de wond werd gehecht. Later verscheen hij weer „In burger" In het stadion. De doel manswisseling was mede oorzaak dat de toch al wankele Rotterdamse defensie fi naal In de knoei kwam. Troost en Brard waren al zwak en In het centrum klopte het met Notten - Jezek later:„lk zal ernstig met hem moeten praten en deze wedstrijd analyseren want Ik was niet tevreden met hem als libero" - en Nielsen, die met de bewaking van Van Kooten was belast, he lemaal niet meer. De gelijkmaker van Go Ahead, pal voor het einde, was dan ook het logische gevolg. Het was daarom zo verwonderlijk dat de Eagles zich in het begin zo simpel op een achterstand lieten zetten. Trainer Spitz Kohn had nog zo gehamerd op het bewa ren van de rust - in de pauze deed hij dat nog eens met nadruk - maar het voortva rend gestarte Feyenoord overrompelde de Stanley Brard bracht Feyenoord, ondanks zijn zwakke prestatie, op 2-0. Op de achtergrond Petur Pe tursson, die na vijf maanden weer in actie kwam. BÊÊBmm

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11