rocedure bestemmingsplan fluurt te lang en nspraak kan verbeteren iDorwnf loortwaf. CcidócSouAant 'iraten willen vorm geven aan regionale TV nd r NDERZOEKERS UNIVERSITEIT OVER ESTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED: Rooskleurig jubileum bij voortvarende Leidse scheepswerf Definitief afscheid wethouder Eveleens Inschrijven bij Leiderdorp voor dure huurwoningen PAGI iï AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 FEBRUARI 1981 PAGINA 3 3 02 (S) peclal. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN De tot nu toe groot ste stunt in de televisie-piraterij vond (zoals op de voorpagina gemeld) vannacht plaats. Nadat ich in Sonja's Goed Nieuws _how van de VARA een discus sie over radio- en tv-piraterij (met name Nederland 3) had ontsponnen, kondigde Neder land 3-medewerker Polleke Ver »M8traette aan dat er later die Havond een uitzending van Rand stad Televisie (RTV) op het scherm zou worden gebracht in Amsterdam, Den Haag, Leiden en Alkmaar. Rond half twee vannacht begon de ongeveer drie kwartier durende uitzending, die door meer dan twee miljoen kijkers kon worden gevolgd. Het testbeeld, dat niet on der deed voor dat van de legale omroepen, werd afgewisseld met de namen van de vijf vrije zen ders, die de uitzending tot stand brachten. Wat bij de radio-piraten tot nu toe niet is gelukt, lijkt bij de tv-piraten wel mogelijk, namelijk: samenwer king. Het uit Leiden afkomstige Nederland 3, de Haagse Hofstad Televisie (die ook een radio-afde ling heeft), E.M.T. Alkmaar en de twee Amsterdamse zenders, Vrije Televisie Amsterdam (VTA) en Sinclair Televisie, lieten zien dat televisie niet direct uit Hilversum afkomstig hoeft te zijn, maar ook gemaakt kan worden door stadsbe woners zelf; regionale televisie, die door de 18-jarige HAVO-scholiere Matty werd aangekondigd. „We hadden voor deze stunt nog niet genoeg eigen produkties, maar voor de komende uitzendingen hebben we al wat op de plank lig gen zoals een live-registratie en in terview met de Delftse popgroep The Mo en een interview met Do- ris D and The Pins" vertelde een medewerker van RTV na de Haagse uitzending. Het programma werd overigens in de vier steden en hun omgeving op verschillende tijden uitgezon den, omdat de vriie zenders niet allemaal op hetzelfde kanaal uit zenden en moesten wachten tot de officiële uitzendingen op het geko zen kanaal waren afgelopen. In Den Haag gebruikte Randstad Te levisie het net van de Franstalige Belgische televisie. Een medewerker van Randstad Televisie, die anoniem wenste te blijven, vertelde desgevraagd dat het de bedoeling is in de toekomst zoveel mogelijk samen te gaan werken. Dat betekent echter niet dat een van de vijf vrije zenders geen eigen programma meer op de buis zal zetten. In de toekomst zal dat waarschijnlijk regelmatig ge beuren. Bij de uitzending vannacht had ie dere vrije zender zijn eigen recla meblok. „In komende uitzendin gen willen we nog een stapie ver der gaan. Elke zender maakt dan een op zijn eigen streek betrek king hebbend informatieblok; een soort Haagse of Leidse Aktua TV", aldus de anonieme medewerker. Video biedt volgens de piraat on gekende mogelijkheden. „We wil len laten zien dat er voor weinig geld goede, amusante televisie-uit zendingen gemaakt kunnen wor den. De paar reclames dekken daarbij de gemaakte onkosten". De vrije zenders willen in de toe komst naast regionale informatie vooral teken-, speelfilms en mu ziek gaan uitzenden. „Daar beste den de Hilversumse zenders te weinig aandacht aan", aldus de medewerker. De kabelexploitant kan ondertus sen niets aan de piraterij doen, want het contract voor de kabelte levisie zegt dat hij alles wat op de kabel wordt gezet zonder censuur moet uitzenden. Zo kon Randstad televisie gisteravond een program ma, dat onder meer bestond uit de tekenfilm „Buch Bunny" en een verkorte versie van de film „Dirty Marry and Crazy Larry" met Su san Ford en Peter Fonda, op het scherm brengen. „Professionele te levisie", aldus de medewerker, met hier en daar een storing, die binnenkort ook verholpen zal zijn. HANS PIËT. Gelormoef 19.00 Een* ild. 20.00 t fDEN De tijd die gemeenten trekking heeft op wonen) naar voren niouw^menteel nodig hebben (ruim 8 komen. meenteraad een uitspraak heeft ge- daan, in het bestemmingsplan verwerkt BoswiTcIlr) om een „bestemmingsplan bui- De onderzoekers vinden, dat bij de worden. De tervisielegging van het bestemmings- voorlopige plan, zou daardoor kunnen verdwijnen. „Als de ingediende bezwa ren deugdelijk geargumenteerd inge past zijn of terzijde geschoven worden, ;ebied" vast te stellen, kan gehal- voorbereiding van ST'muSLp®' - Hei zondird worden, terwijl de inspraak- plan veel tijd verloren gaat, indien er e vara jcedure daarbij voor verbetering inspraak plaats heeft en als de resulta- *?7 02 Def,aar *s- Tot deze conclusie komen ten van die inspraak voor de vaststel- -jazz. KR(dse juristen in een onderzoek, dat ling van het plan geen rol van beteke- n opdracht van de Rijksplanolo- nis spelen (het onderzoek wees uit, dat :he Dienst hebben verricht De dat vaak het geval is). Feitelijk kan de lerzoekers hebben tevens de in- inspraak in dat geval dus net zo goed nws. 9.o^k, dat ook de procedure rond be- achterwege blijven. Daarom bevelen de het Njnmingsplannen binnen de bebe- Leidse juristen een inspraakverorde- wel door de gemeenteraad. Gedepu teerde Staten als de Kroon. Daarnaast zijn Bouwman-Geraedts en Jansen tot de ontdekking gekomen, dat het overleg, dat de gemeenten met in stanties voeren, beperkt kan blijven tot het overleg met de Provinciale Plano- is tervisielegging achteraf niet meer logische Commissie waarin de meeste 13 00 opMe kom (bijvoorbeeld Stevens- ning aan. In een dergelijke verorde- op deze wijze verbeterd kan betrokken instanties zijn vertegen woordigd, hetgeen een tijdwinst van ongeveer een jaar betekent. Een groot deel van de benodigde tijd van 8,5 jaar wordt in beslag genomen door de voor bereiding door de gemeeente en de be- nodig. Door de tervisielegging in de huidige vorm worden de mensen alleen maar wakker gemaakt, het aantal be zwaren, dat wordt ingediend verdub belt en slechts weinig bezwaren wor- 0 den gehonoreerd. Door de inspraakve- ning wordt vooraf duidelijk gesteld op rordenig wordt over elk geval een dui- handeling van Kroonberoepen. De on welke wijze de inspraak geregeld wordt delijke uitspraak gedaan en wordt het derzoekers stellen voor de voorberei- en geeft daarbij enige zekerheid, dat de bezwaar naar waarde geschat, zodat dingsfase en de beroepsfase te binden onderzoek van mr. M.B.Ph. Bouw- uitkomsten van de inspraak daadwer- over de behandeling van het bezwaar aan een termijn van twee jaar. Hier- ,r n-Geeraedts en mr. G.J. Jansen kelijk invloed op het plan kunnen heb- geen onvrede hoeft te bestaan", aldus door wordt een winst van enkele jaren iden verbonden aan de Rijksuniver- ben. Van de gehouden inspraak moet de Leidse juristen. Reden tot het ach- verwacht. Tenslotte bevelen de juristen it Leiden) was erop gericht om namelijk verslag uitgebracht worden terwege laten van de tervisielegging aan intergemeentelijke bestemmings- •lpunten te bekijken, die bij de tot- en de gemeenteraad moet zich over de van het ontwerp-bestemmingsplan is plannen vast te stellen: „Het landelijk ïdkoming van een bestemmingsplan ingediende bezwaren duidelijker gear- het gegeven, dat de gemiddeld inge- gebied is wat betreft het karakter niet tengebied (een bestemmingsplan gumenteerd uitspreken. Vervolgens diende bezwaren voor een groot ge- aan gemeentegrenzen gebonden. De ten de bebouwde kom, dat geen be- moeten de bezwaren, waarover de ge- déelte ongegrond wordt verklaard, zo- problematiek is van regionale aard". advertentie HOIIAND INTERNATIONAL Reisburo 12 26 Mede 'ijf- •- 0 Nws. 12 3' <erk vandal jA Uw Holland International Reisburo, voorheen Lissone Linde- Tempo GiuSnan, is verhuisd van de Nieuwe Rijn 7 naar 36 Hier en jje Haarlemmerstraat 227, telefoon: 143541. Behalve ons adres is er niets gewijzigd, lus voor het regelen van zaken -of vakantie- izen, hotelreserveringen of reisverzeke- ingen bent u voortaan van harte welkom ons nieuwe adres. ws. 7.02 (SI 02 (S) Aan, 9.10 (S) I v (O, rvunays evieri ie KRO- itievierinj De kleine moeite van het aanbrengen i de omr van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterreöeeld Weet u al iemand? deze ij jastores J Schaeffé van pal Vlaria ter dse geC abonnee van de Leidse Courant dres itcode/Plaats ilt wordt per maand (automatische alschrijving) per kwartaal I tuur mij als dank voor de moeite een zilveren igertje met het sterrebeeld is zeer dJtour deze bon in open envelop - geen postzegel ij in het tlakken naar: Leidse Courant, aar je als ijk alleen s op kun IN FEITEN DE BESTE De jubilerende scheepswerf-directeuren Akerboom. LEIDEN De som bere toekomst, die de scheepswerven over het algemeen in het vooruitzicht hebben, is zeer zeker niet van toepassing voor Scheepswerf Akerboom aan de Hoge Morsweg. De orderportefeuille is goed gevuld. Giste ren hielden de direc teuren C.H. en JJV. Akerboom een re ceptie vanwege het hun respectievelijke jubilea: 25 en 50 jaar aan de zaak. De werf heeft op dit moment honderd duizend manuren werk in het vooruit zicht. Momentel heeft de scheepswerf voor on- geveer vijftien mil joen gulden aan or ders onder handen. Onlangs kon een op dracht uit Nigeria worden binnenge haald. Twee pasa- giersschepen en drie meetvaartuigen staan op het verlanglijstje van de Nigeriaanse regering. Verder heeft Rijkswaterstaat opdracht gegeven voor de bouw van een patrouillevaartuig, bestemd voor de ha venmond van IJmui- den. De meeste orders van de werf hebben betrekking op de olie producerende (OPEC) landen en op de ge bonden ontwikke lingslanden (een ge bonden ontwikke lingsland heeft aan voorwaarden te vol doen, die het het land, dat de hulp geeft als voorwaarde- stelt). De directie van Scheepswerf Aker boom, ziet de toe komst voor het be drijf en de ongeveer vijfendertig perso neelsleden meer dan rooskleurig tegemoet. Bakkie voor gehandicapten een bakkie te helpen. De gedachte hierachter is Mevrouw Brandz heeft gisteravond in haar wo- dat met behulp van een dergelijke zendinstalla- ning aan de Kievit in Zoeterwoude uit handen tie een eventueel isolement van gehandicapten van vier 27MC-ers een zendinstallatie ontvan- tegengegaan kan worden. Inmiddels is al zoveel gen. Dit cadeau is het officiële begin van de ac- geld ingezameld, dat een tweede en derde tie „Bakkie voor gehandicapten". Vier 27MC- 27MC zender aangeschaft konden worden. De ers (Ivanhoe, Zwarte Muis. Draaibank en Joey) „Zwarte Muis", Paramaribostraat 18, Leiden zijn deze actie gestart om gehandicapten aan fungeert als penningmeester van de actie. Rehlame-peperbus speelt Voorschotense raad parten VOORSCHOTEN In de gemeenteraad van Voorschoten is gisteravond afscheid genomen van ex-wethouder A. Eve leens (PvdA) die met ingang van 16 maart benoemd is tot burgemeester van Mijnsherenland. Het socialistische raads lid kondigde kort geleden zijn vertrek als wethouder aan naar aanleiding van politieke ontwikkelingen rond de om- steden scholennota in Voorschoten. Burgemeester Cannegie- ter noemde de scheidende wethouder gisteravond; „integer, realistisch en loyaal als mens en bestuurder". Door zijn vroegere ambt van gemeente-secretaris in Voorscho ten combineerde hij een gedegen ambtelijke deskundigheid met een politiek ideële dadendrang. Eveleens bedankte op zijn beurt de raadsleden en Voorschotense ambtenaren voor de goede sa menwerking. Hij wees de raad tenslotte op het belang van de mocratisering. „Met actiegroepen moet een gemeente leren le ven; dan blijft het bestuur wakker". De gemeenteraad van Voorschoten besloot gisteravond een voorbereidingskrediet beschikbaar te stellen voor de bouw van premiekoopwoningen aan het Van Dulmplein. Het gaat voorlo pig om 18 woningen die in opdracht van de gemeente Voorscho ten gebouwd zullen worden door leerlingen van het Nijverheid sonderwijs. De lokatie voor een zogenaamde 'Peperbus', een afgekeurde energiezuil uit Den Haag, is nog steeds niet bekend. Het CDA blijft zich verzetten tegen de plaatsing van zo'n zuil, bestemd voor ideële reclamedoeleinden, in de Schoolstraat. CDA en VVD zouden de peperbus het liefst op het parkeerterrein aan de Treubstraat gestationeerd zien, maar volgens de PvdA is plaat sing aan de Schoolstraat juist belangrijk omdat hier veel voorbij gangers zijn. De PSP heeft voorafgaande aan de raadsvergade ring aangekondigd volgende week zaterdag bij wijze van experi ment een kartonnen peperbus te zullen plaatsen. Dit dan om de hardnekkige tegenstanders te kunnen overtuigen. Burgemeester en wethouders zullen hierna een beslissing nemen over de meest geschikte plaats voor de peperbus. De raad machtigde het college van b en w tenslotte om in be roep te gaan tegen het door de Leidse raad vastgestelde bestem mingsplan 'Stevenshof'. Voor Voorschoten is de situering van een winkelcentrum op een steenworp van het winkelcentrum 'Noord-Hofland' niet te verteren. Burgemeester P. Cannegleter (links) overhandigt oud-wethouder A. Eveleens het gebruikelijke geschenk: een tekening van Haagsche Schouw". Verrassend spel van Jeugd- kamerorkest LEIDERDORP De gemid delde leeftijd en ervaring van de leden van het Jeugd- Kamerorkest-Leiden in aan merking nemende, was de uitvoering die dit orkest gis teravond met medewerking van het Nederlands Madri- gaalkoor in de Dorpskerk te Leiderdorp verzorgde, ge slaagd te noemen. Henk Briër had als vanouds de lei ding en ook één van de pro gramma onderdelen, en wel „Sonate voor koor en blaas- instrumenten",was van zijn hand. Daarnaast passeerde een groot en gevariëerd aan tal werken de revue, waar bij de nadruk na de pauze op composities uit de twin tigste eeuw lag. Haydn, Bach, Handel, Vivaldi en Mozart kwamen voor de pauze aan bod en .zoals dat wel vaker gaat, zorgde het werk met de minste pretenties voor de grootste verrassing: Het „Concerto Grosso in d" van Vivaldi gaf twee solisten, de violiste, Cato Went, en de cellist, Michiel Weidner. de ge legenheid het publiek te over tuigen van hun talent. Het „versnellingsgevaar", dat bij Vivaldi altijd op de loer ligt,, boden zij met technisch gemak het hoofd en met een treffen de voordracht maakten zij van de soms saaie loopjes gevoelige muziek. Ook Jeroen Duyfjes, fluitsolist in de „Synfonia voor fluit en strijkorkest" van Bach was gisteravond zeker niet de min ste. Zowel timbre als techniek kwamen goed uit de verf. Jammer was alleen dat zijn in strument te laag geïntoneerd was. Minder enthousiast was ik over de vocale soliste die „Praise of Harmony" van Höndel ten gehore bracht. Haar „vette" vibrato pastte niet in het minst bij de aan de Muziek opgedragen devotie van tekst en compositie. He*. Nederlands Madrigaalkoor was na de pauze drie maal te beluisteren: Twee maal in mo tetten en madrigalen van Henr drik Andriessen en ëën maal in de Sonate van Briër. Apart trad het orkest nogmaals op in het Divertimento van Strate- gier. Briër leidde in alle geval len met vaste hand naar een bevredigend resultaat zonder muzikaal gezien grote uitschie ters in negatief of positief op zicht, al was de uitvoering van zijn eigen sonate het meest geïnspireerd te noemen. FLORA STIEMER SAMENWERKING TUSSEN GEMEENTE EN MAKELAARS LEIDERDORP De gemeente en makelaars van duurdere huurwo ningen in Leiderdorp hebben hun samenwerking bij de toewijzing van deze woningen verder uitge breid. De afspraak die de gemeen te met de makelaars gemaakt heeft komt erop neer dat de helft van alle leegkomende dure huur- woningen door de gemeente kan worden toegewezen. Woningzoekenden, die vanwege een niet geholpen kunnen worden kun nen zich voor toewijzing bij de ge meente inschrijven. Het gaat om in woners van de gemeente of woning zoekenden die een economische bin- flats. De bruto huren van de wonin gen variëren van 600 tot 900 gulden. Tot nu toe moesten woningzoeken den van elders met een inkomen dan boven het gemiddelde ligt zich in- ding hebben met Leiderdorp. Tot schrijven bij de makelaar, hetgeen voor kort bestond deze afspraak al- grote wachtlijsten tot gevolg had. De elini leen voor dure ééngezinswoningen. Nu is de gemeentelijke toewijzing uit gebreid met de grote flatcomplexen nieuwe regeling zorgt er voor dat Leiderdorpse kandidaten bij de ver deling van vrijkomende huurwonin- van makelaars. Het totale woningbe- gen enige voorrang krijgen. Voorts is de regeling voor de gemeente een in strument om de doorstroming te be stand van deze huurwoningen (de zo- te hoog inkomen door de Algemene genaamde vrije sector) bedraagt on- Woningbouwvereniging Leiderdorp geveer 1500 woningen, waarvan 1150 vorderen vanuit goedkopere"wonin- V I gen, met name van de woningbouw vereniging. In de praktijk komt het er op neer dat de Algemene Woningbouwvere niging Leiderdorp mensen met inko mens tot 42.300 gulden bruto per jaar passende huurwoningen kan aanbie den. De Leiderdorpse kandidaten die meer verdienen kunnen zich bij de gemeente laten inschrijven. Leider dorpse woningzoekenden die reeds bij een makelaar staan ingeschreven en een beroep willen doen op de be middeling van de gemeente moeten zich daarom ook bij de gemeente in-- schrijven. Wie in Leiderdorp wil gaan wonen omdat hij er werkt kan zich eveneens laten inschrijven. In het algemeen gaat de gemeente er van uit dat men tenminste één jaar werkzaam moet zijn bij een bedrijf dat in Leiderdorp gevestigd is of van uit Leiderdorp zijn werk verricht. De inschrijvingvoorwaarden zijn aan de balies van de bureau's huisvesting en voorlichting verkrijgbaar. Het ge meentehuis ligt aan de Statendaalder 1 in Leiderdorp, tel. 071-899261.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3