Atlanta in greep van kindermoordenaar n ES deTijd HP Samenzwering in Spanje veel groter dan was aangenomen ijdt dod! Bonn wil bemiddelen in burgeroorlog El Salvador Suriname binnen twee jaar parlementaire democratie Vijfmaal levenslang geëist in Madjanek-proces ENU n prinses OVER p] 11 ra deEPENE J^TENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 NDS JULI 1979 IN TOTAAL 21 KINDEREN VERDWENEN OF VERMOORD ouwen vj/^NTA Camille Bell, de welbespraakte vinnen. qer van slachtoffertje nummer vier in de reeks geslaagd Atlanta's 21 vermiste en vermoorde zwarte it, om hejgren, kan zich zondag 21 oktober 1979 nog als halen z^g Van gisteren herinneren. Op die dag belde ze al langepolitiebureau omdat haar negen jaar oude loodzakelye, Yusaf Ali Bell, niet was teruggekomen erd de »en boodschap. Hij was toen twee uur weg. De de reSc legde een beleefd maar onverschillig routi- ondermijrtoekje af. Ze vertelden mevrouw Bell dat ze t konden doen. De agenten vonden het overi- af- niet zo uitzonderlijk, dat een zwarte, op* uriname ende jongen een paar dagen wegliep van huik n zich ib er ZOu naar hem worden gezocht, zal bew ig de \3Uw Bell was enigszins gerustgesteld. Zij wist februari aog njet dat van de drie zwarte kinderen die sinds dreig juli van dat jaar waren verdwenen, er twee vermoord waren gevonden. Achttien dagen later was het lichaam van Yusuf Bell terecht. Het jongetje was gewurgd. Nog geen jaar later waren elf zwarte kinderen, negen jon gens en twee meisjes, dood of vermist. Alleen moeders leken de moorden en verdwijningen erg te vinden. De autoriteiten bleven onverschillig. In die situatie kwam pas verandering toen op 22 au gustus 1980 het lichaam werd gevonden van de 13-jari- ge Clifford Emanuel Jones uit Cleveland, die op be zoek was bij familie in Atlanta. De vermoorde kinde ren haalden de voorpagina's en de autoriteiten werden gedwongen actie te ondernemen. Een speciaal politie team werd belast met de opsporing van de moorde naar. Maar hoe meer moeite de politie doet, hoe meer kinderen er zoek lijken te raken. De verontruste ouders hebben, uit onvrede over de acdtiviteiten van de politie, een comité opgericht dat eigen zoekacties houdt, zelf psychiaters in dienst heeft genomen en om meer hulp van de federale overheid gevraagd. Vanzelfsprekend tot grote woede van de au toriteiten. De laatste weken lijkt de politie echter over belangrijke nieuwe aanwijzingen te beschikken: bij tenminste zes van de lichamen zijn dezelfde stukjes stof gevonden, vier van de kinderen waren lid van de zelfde basketbalvereniging, de meeste slachtoffertjes hadden gescheiden ouders en woonden bij hun moe der. Verder zijn er aanwijzingen dat vooral de eerste slachtoffers nog enkele dagen in leven werden gehou den, wat lijkt te wijzen op een soort van rituele moor den. En wat nog wel de grootste overeenkomst tussen de slachtoffertjes is: ze zijn allen zwart. Mede door dit feit wordt gevreesd voor rassenonlusten. „Als de moor denaar een blanke man is, lid van de Ku Klux Klan of de Nazi-partij, dan komt de raciale spanning die zich hier heeft opgebouwd, tot een gewelddadige ontla ding", aldus een van de ouders. De spanning in Atlanta groeit met de dag. Sommige mensen zijn van mening, dat onopgeloste gevallen van massamoord in Amerika zijn niet ongewoon zijn ert At lanta geen uitzondering hoeft te zijn. Dus waarom al die drukte? Omdat, zo zegt mevrouw Bell „de man die dit doet met de dag zieker wordt. Krankzinnigheid wordt erger. Hoe vaker hij dit doet, hoe zieker hij wordt". Toen de politie deze week meedeelde waar schijnlijk een 21e slachtoffertje te hebben gevonden, leken haar woorden maar al te waar te zijn. ALEX BRUMMER/THE GUARDIAN t«, 7| leriand hjialeider /an Surir terft gehouden geldschiet I. Tot op t— De 82-jarige Frank ijn verplegers" Coppola, in :n. Er is de Verenigde Staten de bevrimdat hij een leider ontwikkeimafia zou zijn, is sa- igd. Het i$t tien van zijn mede- Haag all£ aangehouden. De tuatie tot»se politie had ge- De ontwU een halve kilo zui- name zoifoïne bij zijn luxueu- als het» te Pomezia, op 25 presti^ zuiden van Rome in We#zorgd. spoorweg5icilië afkomstige Cop- aramaribdigreerde in 1926 naar naar nepij werkte samen met jreldleiders als Frank ta en Lucky Luciano. ■HH^Boaiaam „drie vingers" ij nadat hij bij een mis- B^^^^jnkoverval in de jaren met een mes enkele had afgesneden, waar- klemzat in een kluis, politie er aan kwam. erps raadslid t burgerrechten mze correspondent) 1RPEN Een 32-jarig )s gemeenteraadslid Vlaamse Volksunie, Ie R., is gisteren door [bank van Antwerpen >ern*ond jaar uit haar burger- de »®ontzet en veroordeeld I® gesch gevangenisstraf van Marcel linden. Dat alles ge- op iater£mdat ze medeplichtig op 8 rotonden aan het gooien ilgens dei brandbom vorig jaar V celeoten feestmarkt ter ge- id van 150 jaar België, •ven^a koning 'Boudewijn Lit„ pek bracht. De bom, i~~' ontbrandde, was ge- ÖV de verloofde van enSe >lid- de 31dar'S8 N8" een brf8 Dlrk U d'? daar" cm verbit8 vier maanden 8" op te c sstraf had gekregen. .conciii^rver r„ndeavoWht 'orden ge(N He, voortbt_ ering van»" de oudste zondag- ise tekstban Engeland, The ge basis fr. lijkt verzekerd, nu n de lituber*kaanse eigenaar ude tekst*! heeft verkocht aan jenomenëhter van de Britse uikt te wmaatschappij Lonr- wordt de le kerk C GijsetNS THE GUARDIAN: voor het o i mf"* na huwelijk k^dgtïsern e ur-gen era al De Spaanse partijen hebben voor mor gen opgeroepen tot grote manifestaties in het hele land ter verdediging van de vrijheid, de democratie en de grond wet Terwijl de hele Spaanse pers vol lof was over het optreden van koning Juan Carlos tegenover de poging tot staatsgreep, kreeg oud-premier Suarez voor zijn moedige houding tijdens de gijzelingsnacht een staande ovatie van de parlementsleden, toen deze bijen- kwamen om een nieuwe premier te kiezen. (Van onze correspondent) MADRID De politieke situ atie in Spanje is er voor Calvo Sotelo als gevolg van de mis lukte poging tot een staats greep niet makkelijker op ge worden. Het morren onder de politie dat vorige week ont stond na kritiek op het appa raat, gevoegd bij het oude on genoegen van de legerleiding over het falen van de burger lijke overheid om het terroris me in het Baskenland te be teugelen, dwingt hem nog dui delijker stelling te nemen dan waartoe Suarez wellicht ooit bereid zou zijn geweest. Het leger zelf vormt een dub bel probleem. Ten eerste blijkt de aanhang van de feitelijke leider van de poging tot een staatsgreep, kolonel Tejero, ook getuige de golf van arres taties en ontheffingen uit functies die daar onmiddellijk op volgde, vooral in het zuiden van het land veel groter te zijn dan gedacht. De publieke opinie zal eisen dat de regering medeplichti gen en aanstichters straft en de oppositie zal niet nalaten een zuivering te eisen van rechtse elementen in het leger als steunpilaar van de dicta tuur van wijlen generaal Franco. Functionarissen van de rege rende centrumpartij UCD toonden zich gisteren daarvoor niet direct enthousiast, daar zij vreesden dat dit de spanning in een reeds geladen atmos- sfeer nog verder zouden ver groten. Stafchef Tot de gearresteerden behoort onder meer de waarnemend stafchef van het leger, gene raal Alfonso Armada Comin, die de onderhandelingen leid de met de rebellen van de Gu- ardia Civil welke regering en parlement gijzelden. Volgens de Spaanse radio maakte hij deel uit van het complot en begunstigde hij de rebellen, toen hij met hun leider, luite nant-kolonel Tejero onderhan delde tijdens de achttien uren- durende gijzeling. Hij vroeg eerder op de maandag een au diëntie met koning Juan Car los aan waarin hij zou hebben willen aandringen op de vor ming van een militaire rege ring. Behalve de arrestatie van generaal Jaime Milans del Bosch, de regionale comman dant van Valencia, die maan dag de uitzonderingstoestand afkondigde, hebben zeker twee plaatselijke commandan ten overwogen de oproep van Del Bosch op te volgen om mi litair tussen beide te komen. Deze commandanten, die van Murcia en Carthagena, beiden in zuidoostelijk Spanje, gaven de gemeentelijke autoriteiten te verstaan hun functies ter beschikking te stellen. Van veel gearresteerde hoge militairen is de preciese ver antwoordelijkheid nog niet be kend. In ieder geval weer stond koning Juan Carlos de militaire pressie die op hem werd uitgeoefend voordat hij na middernacht in een rede voor radio en televisie opriep tot handhaving van de demo cratische orde. De militaire ge lederen waren toen op aan drang van de koning na grote aarzelingen bij sommige mili tairen weer gesloten. Generaal Del Bosch had op dat moment zijn troepen in Valencia al op straat laten verschijnen. Volgens het gezaghebbende Spaanse dagblad El Pais dra gen de inlichtingendiensten van het leger en de Guardia Civil een zware medeverant woordelijkheid, daar zij de voorbereidingen voor een coup niet aan het licht (wisten) te brengen. De inlichtingen dienst van het leger en de Gu ardia Civil zou twee uur na het begin van de putsch van mening zijn geweest dat de militairen de overhand had den. Onopgehelderd is nog de tijde lijke bezetting van belangrijke afdelingen van de Spaanse te levisie door eenheden van het leger maandagnacht. Deze me dia hadden de poging tot staatsgreep maandagavond drie uur lang verzwegen. WASHINGTON BONN De Westduitse regering wil bemiddelen in het conflict in El Salvador. Getracht zal worden vertegenwoordigers van de junta én de verzetsbe wegingen in. de Bondsrepu bliek bijeen te brengen voor een dialoog. Dit werd giste ren in Bonn bekend, nadat de Westduitse regering eer der deze week onomwonden had verklaard, het verzet in El Salvador te steunen. Zoals bekend proberen de Verenigde Staten de Europe se bondgenoten er juist van te overtuigen, dat niet het verzet maar de junta in El Salvador de westerse steun verdient. Nadat verleden week de Ame«- rikaanse onderminister van buitenlandse zaken Eaglebur- ger een bezoek aan Europa bracht, komt morgen een nieuwe Amerikaanse delegatie naar Den Haag. De groep Amerikanen, onder leiding van een hoge functionaris van het ministerie van buitenland se zaken, zal de verleden week aangevoerde vermeende be wijzen over Russische betrok kenheid bij de strijd in El Sal vador nader toelichten. Behal ve met minister Van der Klaauw zal ook met Neder landse parlementariërs contact worden gelegd. Het witboek, waarin de VS de beschuldigingen over de Rus sische inmenging in El Salva dor heeft vastgelegd, was gis teren onderwerp van een hoorzitting in het Amerikaan se Congres. Robert White, on der president Carter Ameri kaans ambassadeur in El Sal vador, verklaarde dat El Sal vador geen extra militaire hulp van de VS nodig heeft. White, die door de regering Reagan als ambassadeur werd ontslagen, zei verder dat de veiligheid van El Salvador vooral wordt bedreigd door extreem rechts, niet door ex treem links. Hij stelde het le ger verantwoordelijk voor de meeste van de 10.000 doden, die verleden jaar in El Salva dor vielen. Naar vanmorgen vanuit El Salvador werd bericht, zijn re geringstroepen en verzetstrij ders in felle gevechten gewik keld om het bezit van een aan tal provincie-hoofdsteden. Volgens ooggetuigen zouden het de hevigste gevechten uit de meer dan een jaar durende burgeroorlog zijn. PREMIER CHIN A SEN BIJ EERSTE VERJAARDAG „REVOLUTIE": PARAMARIBO „Mits zich geen bijzondere omstandighe den voordoen, hebben we binnen twee jaar weer een parle mentaire democratie". Dit zei de Surinaamse premier Chin A Sen gisterenavond in een interview met de NOS-televisie, waarin de balans van „een jaar revolutie in Suriname" werd opgemaakt. De premier kondigde de spoedige installa tie aan van een assemblee, een vergadering waarin groepen uit de Surinaamse samenleving hun zegje zullen mogen doen. Over het in functie herstellen van het parlement, dat verleden jaar werd opgedoekt, liet premier Chin A Sen zich niet uit. De gebeurtenissen van het afgelopen jaar overziend, kwam pre mier Chin A Sen tot de conclusie dat, ofschoon er nog talloze problemen wachten, in korte tijd veel is gepresteerd. Als voor naamste knelpunt noemde hij het gebrek aan geschoold kader. Premier Chin A Sen zei geen snelle terugkeer van Surinamers uit Nederland te verwachten. Over de economische positie van Suriname was de premier posi tief. Volgens hem is de neerwaartse lijn omgebogen, de werk loosheid verminderd en de interesse van het bedrijfsleven sterk toegenomen. Op vragen over de noodtoestand en de aanwezigheid van poli tieke gevangenen verklaarde premier Chin A Sen, dat Surina me geen mensen kent, die louter om hun politieke overtuiging gevangen zitten. Over de tot maximaal twee en een half jaar cel veroordeelde mensen achter de zogaamde „linkse coup" van au gustus verleden jaar zei hij: „Zij brachten de nationale veiligheid in gevaar en hebben een eerlijke berechting gehad". Eerder op de de dag had opperbevelhebber Bouterse, tijdens een bijeenkomst in het stadion ter herdenking van de staatsgreep (gisteren een jaar geleden) verklaard, dat Suriname niet zal af glijden naar een militaire dictatuur. Alle sprekers op de bijeenkomst legden de nadruk op de nood zaak van eenheid en samenwerking van het hele volk om de gestelde doelen te bereiken. Russen en Oostduitsers in Tsjaad PARIJS Volgens welinge lichte kringen in Parijs heeft de Sowjet-Unie militai re deskundigen gestuurd naar Tsjaad en zijn in de buurt van Libische militaire vliegtuigen ook Oostduitse deskundigen gesignaleerd. Het aantal Libische soldaten in het land zou zijn toegenomen tot zeven- k tienduizend man. Libië heeft in december de re geringstroepen van president Goukouni Weddeye geholpen bij het verslaan van het leger van zijn minister van defensie, Hissene Habre. Solidariteit onderzoekt misbruik politie GDANSK De onafhanke lijke Poolse vakbond Solida riteit heeft gisteren besloten een speciale commissie in te stellen naar misbruik door de gewone en de geheime po litie, nadat daarover be schuldigingen bij de vak bond waren binnengekomen. Dit zou tot nieuwe spannin gen tussen bond en overheid kunnen leiden. Solidariteit wil met name dat de gehei me politie, die nu zelfstan dig opereert, gaat vallen on der de rechterlijke macht. Verder lijken er nieuwe sta kingen in vooruitzicht te ko men over het beperken van de censuur, waarover Solidariteit moeizame onderhandelingen voert met de regering. Op het partijcongres van de Russische communistische par tij in Moskou lijken tegenstrij dige standpunten te bestaan wat betreft de aanpak van de Poolse problemen. De toe spraak van partijleider Karna kwam er op neer dat de Polen zelf wel orde op zaken kunnen stellen, terwijl de Russische partijleider Brezjnev er aan herinnerde dat „de Sovjet- Unie en zijn bondgenoten bij de hand zijn om Polen te hel pen". Roemenië heeft te ken nen gegeven zich te verzetten tegen interventie in Polen. Van onze correspondent) BONN Aan het eind van zijn requisitoir van drie dagen heeft het Openbaar Ministe rie gisteren in het Majdanek-proces in Düs- seldorf tegen vijf van de negen verdachten levenslange gevangenisstraf geëist. Voor een verdachte, Groffmann, werd vrijlating gevraagd omdat zijn schuld niet omomstote- lijk is bewezen en kans op persoonsverwis seling bestaat. De overige drie kregen eisen van vijf tot tien jaar te horen wegens hulp bij moord. Na meer dan vijf jaar getuigenverhoor en be wijsvoering zijn de beide officieren van justitie tot de overtuiging gekomen dat vijf verdachten zonder meer hebben gemoord in het voormali ge concentratiekamp Majdanek in Polen waar minstens 250.000 mensen zijn omgebracht. In enkele gevallen is zelfs massamoord bewezen. Daarom werd tegen de hoofdverdachte, SS-Hauptsturmführer Hackmann twee keer le venslang geëist; tegen de beide vrouwelijke be waaksters Hildegart Löchert (bloedige Brigitta) en tegen Hermine Ryan-Braunsteiner (de mer rie) die onder andere bij de beestachtige moord op meer dan honderd kleine kinderen betrok ken was, respectievelijk acht en drie keer le venslang geeist; de verdachten Laurich (de doodsengel) en Petrick hoorden vijf- en twee maal levenslang eisen. Bij het uitspreken van de eisen was er bij de verdachten geen enkele reactie te bespeuren, zoals in het gehele proces hun houding werd gekenmerkt door volstrekte onverschilligheid. WW N Vol- it Britse he Guar- verhuist larles van jl na zijn in juli, ustralië :rachtens ele re- NjJussen de fl minister tenlandse IERE;; Malcolm vlwlva/i Au- ER) EJ gouver- EK lleraal te ERHf in Australië blij ven, tot zij aan de opvolging van ko ningin Elizabeth op de Britse troon toe zijn. Buckingham Pala ce heeft het bericht speculatie en an ders niet" ge noemd. maar het is wel speculatie die gevoed wordt. Bijvoorbeeld door het feit dat de prins, die een jaar, heeft schoolgegaan in Australië, op 30 maart voor een be zoek van vier we ken naar Australië reist Intussen grijpen vreemdelingen- en souvenirindu strieën het aan staande koninklij ke huwelijk met beide handen aan om er een stuiver aan te verdienen. De Britse industrie mag de reputatie hebben dat zij haar produkten wat traag aflevert maar wat de souve nirs betreft gaat dat ditmaal niet op.. Het speciale aarde werk en het gegra veerde bestek is al te koop, zoals ook de „Charles and Diana "-handdoe ken en een speciaal biersoort Verder wordt in de tijd van het huwelijk een stroom bezoe kers, vooral uit de Verenigde Staten, verwacht jjkgenogngrqhnk BliTAALCHKQUK kn de Groknh Bktaalpas. m>cgarandccrd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten irijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. vAsmms Elsevier praat uitvoerig met PvdA-voorzitter Max van den Berg. „Ik heb nooit gezegd dat ik anti-CDA ben. Ik ten er niet voor, liever niet We moe ten onze eigen punten op de voorgrond zetten en daar de nadruk op leggen. Maar geen procedures rond personen. Dat is slecht Lesje geleerd, toontje lager. We hebben dit keer geen enkele eis, dus niet over Van Agt, niet over zetels." Het blad kijkt somber aan tegen de mislukte Spaanse staatsgreep. „Nu de economie verslechtert de werkloosheid stijgt de o- penbare orde verstoord wordt door terreur, blijkt opeens weer dat de strijd tussen fas cisme als werkelijke macht en de democratie nog niet is uit gestreden." Elders deze be schuldiging van de econoom prof. Heertje: „Verscheidene leden van de Tweede Kamer kiezen voor vervoer per lelijke eend. Ze overnachten in een derderangs hotel en eten de hele dag stokbrood. Ze slapen op harde bedden, 's Morgens zien ze er dan ook grondig verstoord uit. Langs deze om weg houden ze een belangrijk deel van hun kostenvergoe ding over." m m De Haagse Post noemt de mis lukte machtsgreep in Spanje een tragi-comedie met als posi tief punt: „Dat het Spaanse de mocratische systeem nu dusda nig is gepokt, dat het voorlopig gevrijwaard zal blijven van aanslagen. Mits er nu eens ernst wordt gemaakt met het zuiveren en politie en strijd krachten van nostalgische groepen en personen." Voorts een gesprek met de reken meesters van de PvdA over hun economische illusies. „Wij m zijn ervan overtuigd dat het zonder arbeidstijdverkorting niet zal lukken om het aantal werklozen te stabiliseren op een niveau van ongeveer 300.000 de komende vier jaar. Want, zelfs met ons werkgele genheidsprogramma, zullen we die werkloosheid in 1985 niet veel verder teruggedron- §en hebben." Elders zegt Irinkhorst, mogelijk de nieu we minister van Buitenlandse Zaken: „Ik neem aan dat het IKV een heel optimistisch wereldbeeld heeft, in de geest van: goed voorbeeld doet goed volgen. Dat gaat voorbij aan de werkelijke machtsverhou dingen in de wereld en leidt straks hooguit tot frustraties bii de achterban, die steeds ra- dikalere eisen zal gaan stellen omdat iedere keer weer blijkt, dat wat men wil, mislukt." Een artikel tenslotte over de Rotterdamse plannen voor een Eros-centrum. „Volgens de voorgestelde huisregels mogen op de Eros-boten geen minder jarigen komen, en ook ver slaafden en pooiers worden niet toegelaten. Maar: ze zijn er, waar moeten die dan blij ven? Ik denk niet dat je uit kunt roeien." Vrij Nederland vertrouwt, de toestand in Spanje niet „Waarom zouden de militaire regio's met een conservatieve generaal aan het hoofd tot laat in de avond hebben gewacht om zich achter hun koning te scharen?" Het blad publiceert geheime notulen waarin bis schop Gijsen van Roermond de paus tegen hem laat zeggen: „U moet op Uw lijn blijven doorgaan". Een interview voorts met Den Uyl. „Ik weet dat mensen denken: Den Uyl kruipt het CDA in de kont Ik zie aat persoonlijk anders. Ik ben premier geweest Ik vind dat ik het niet slecht gedaan heb. Maar voor mij persoonlijk hoeft het niet meer. Het is echt niet zo dat ik denk: als ik geen premier wordt, dan stort de wereld in." Elders zegt mede-opsteller Vermaat van het CDA-programma: „U maakt de fout dat U alles op één kaart wilt zetten, namelijk op de kaart van de zogenaam de parlementaire democratie. En ik zeg: het parlement heeft geen rechtsgrond om over al les wat te zeggen. Toen ons stelsel, de constitutionele mo narchie, gemaakt werd, waren er nog niet eens van die socia listen. Wij willen niet de dicta tuur van de parlementaire de mocratie". Het blad heeft een boekenbijlage. In De Tijd een onderzoek naar de jeugd anno 1981: „De mees ten beseffen wel degelijk de gevaren die de wereld bedrei gen, maar de conclusie die je uit hun woorden zou kunnen trekken, is dat ze daarover niet te diep willen of durven nadenken. Ik leef nu en niet straks. Struisvogelpolitiek? Of de enige mogelijkheid om on danks alles toch een zinvol le ven op te bouwen?" Over Spanje zegt het blad: „Duide lijk is dat de wankele demo cratie er niet verder kan func tioneren voordat eerst eens grote schoonmaak is gehouden in het politieke huis." Een in terview ook met cabaretière Liselore Gerritsen. „Ik ben zelf heel snel uitgekeken op mijn eigen programma's. Het moet nieuw blijven en verras send. Het mag niet van me af glijden. Als net mij verveelt, weet ik zeker dat het mijn pu bliek ook de strot uitkomt." Een kritisch artikel tenslotte over de pensioenen in Neder land. „Honderdduizenden be rusten in het feit, dat hun de rente op hun eigen geld afhan dig wordt gemaakt Pensioen diefstal op grote schaal. En wat de zaak nog merkwaardi ger maakt: de Tweede Kamer gaat binnenkort nog eens be vestigen dat die diefstal vooral moet blijven doorgaan." DE NIEUWE UNIE In de Nieuwe Linie de vraag of het socialisme nog toekomst heeft. „De partijleiders slaan een krachtige toon aan, maar dat zal de identiteitscrisis van de sociaal-democratische par tijen ook niet kunnen oplos sen. Zijn de jaren tachtig het begin van het einde van de so ciaal-democratie?" In het hoofdartikel de klacht: „De kiezer kan langzamerhand geen touw meer vastknopen aan de politieke situatie in Ne derland. Wie CDA of PvdA of D'66 stemt, weet echt vantevo- ren niet op wat voor regering hij stemt, als de zaken blijven zoals ze nu staan." Elders een pleidooi voor carnaval. „Het schept een kader waarin het zot en troetel zijn, althans voor even wordt getolereerd en daarmee als menselijke mo gelijkheid ernstig wordt geno men." Een ander artikel con stateert, dat de kapitalistische verzorgingsstaat ten einde loopt omdat het kapitalisme zelf niet in staat is er de voor waarden voor in stand te hou den. „De houding van de vak bondsleidingen tegenover deze rampzalige ontwikkeling is ui terst ambivalent. In feite we ten zij met de situatie geen raad." De Groene Amsterdammer wijdt in verband met het ko mende PvdA-congres zeven pagina's aan de worsteling van de Europese sociaal-democra tie. „De bomen groeien niet meer tot in de hemel en leuke dingen voor linkse mensen kunnen niet langer zónder ge vestigde machten te mishagen. Vuilere handen dan maar? Of toch eens uit de versmallende marges proberen te breken?" Het blad blikt terug op een jaar revolutie in Suriname. „Een eventuele terugkeer van Haakmat betekent allerminst dat Suriname daarmee een so cialistische koers zou gaan va ren. Het zou wel betekenen dat Suriname een wat andere koers tegenover Nederland zou kiezen." Een gesprek ook met de Italiaanse feministe Joyce Lullu. „Een man die een heel gezin onderhoudt, die tref ie in Italië nauwelijks aan. Waar zou je een man vinden die zegt: ik neem het op me om mijn hele leven voor vrouw en kinderen te zorgen? Om in Italië fatsoenlijk te kunnen leen, moet je alletwee werken. Zo, dat is dus al een stap vooruit" Hervormd Nederland praat met de Russische emigrant Gradov. „Het doet me altijd pijn als mensen zoveel nadruk leggen op de mensenrechten. Ze begrijpen er niks van. We kunnen hiet van de ene dag op de andere mensenrechten in troduceren in Rusland, want dat zou een grote ramp beteke nen, een burgeroorlog, een bloedbad. Of wil men dat soms?"- In een artikel over Green Peace hoopvolle gelui den. „Het is in de walvisvaart nauwelijks meer lonend om er met grote, duur uitgeruste fa- brieksschepen op uit te trek ken. Er worden ook geen nieuwe schepen meer bij gebouwd. Het aantal dieren dat men vangt, wordt voortdu rend kleiner." Een beschou wing voorts over de economie van het genoeg, ofwel: „De mens is er niet voor de pro- duktie, maar de produktie is er voor de mens." Aandacht ten slotte voor het kindermuseum van het Tropeninstituut. „Er zijn voorbeelden bekend van kinderen, die met Marokkaan se of Turkse vriendjes spelen, voetballen, maar die op de hoek van de straat zeggen: „Het spijt me, Mohammed, maar mijn vader mag ons niet samen zien." En dan gaan ze alleen naar huis. Als zo'n kind bij ons komt, hopen we dat het hier een beetje gesterkt weg gaat"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7