uns piekert nog niet over weggaan bij Navo A en VVD onder nrbehoud akkoord iet begroting Pais GEEN EXTRA KOSTEN VOOR STUDIEBEURZEN „Topgeheimen" over Amerikaans leger in Europa ens blijft n voor Igisch vlees NS Tuinder moet vervanging m e thylbromide zelf be talen weer 1ENLAND LEIDSE^OURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 (Van onze parlementaire redactie) lAG Mr. J.M.A.H. Luns, secretaris van de NAVO, denkt er voorlopig nog zijn functie neer te leggen. De nu 69- Luns heeft gezegd, dat hij een jaar voor- I werkelijk zal opstappen, zal aankondi gt hij weg wil bij de NAVO. Dit jaar is dè ,uns zeker niet van plan een dergelijke Ing te doen, hetgeen betekent dat hij ns tot 1982 wil aanblijven. De NAVO-chef, die zijn functie nu negen jaar ver vult, zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst met het Nederlands genootschap van hoofdredacteuren. Hij onthulde, dat er vanuit de NAVO geregeld sterke aandrang op hem wordt uitgeoefend, zijn post nog niet te verlaten. „Ik ben daar niet onge voelig voor", aldus Luns. Hij zei geen principieel tegenstander te zijn van het standpunt van de Ne derlandse oppositiepartijen, dat de functie van se cretaris-generaal van de NAVO aan een tijdslimiet moet worden gebonden. „Daar moet dan na mijn aftreden maar eens een regeling voor worden ge troffen, maar ik vind dat een tijdslimiet van zes Sar het minimum zou moeten zijn", zo zei Luns. e.voorstellen tot wapenvermindering, die de Rus sische president Brezjnev begin deze week aan de Verenigde Staten deed, noemde Luns een goed te ken. Hij benadrukte echter dat de voorstellen van Brezjnev nogal wat vraagtekens oproepen en in feite niets concreets inhouden. „Toch ben ik er ze ker van, dat Amerika zal toestemmen in het voe ren van overleg met de Sovjet-Unie", aldus Luns. Hij voegde daaraan toe, dat het opmerkelijk is, dat de Russen altijd beter overweg blijken te kunnen met Republikeinse Amerikaanse regeringsleiders dan met Democraten. Ten aanzien van de situatie in Polen toonde Luns zich vrij optimistisch. „De Russen blijken zich nu te hebben verzoend met de ontwikkelingen in de Poolse vakverenigingen. Zij zullen alleen ingrijpen in Polen als dat land echt een gevaar gaat vormen voor het communistisch systeem en als er gevaar ontstaat voor de verbindingen tussen Rusland en de DDR. Ik heb echter de indruk, dat de Russen, als zij dat nodig achten, het liefst ingrijpen via de Polen zelf", aldus de secretaris-generaal. Hij her-' haalde nog eens zijn eind vorig jaar gedane uit spraak, dat de NAVO niet zal reageren als Polen *zou worden binnengevallen door de Russische le gers. inze parlementaire re- dactie) HAAG De fracties DA en VVD vinden ttt langer gewacht kan met de afhandeling onderwijsbegroting, blijft er een gat van Bjoen gulden onopge- Beide fracties hebben tijdens de behande- ^^^n de begroting wel trbehoud gemaakt dat lede Kamer zich eerst kunnen uitspreken, A Pais besluit tot positionele maatrege- ')r het onderwijsperso- !e lankmoedige opstel ling van de regeringsfracties is de nogal curieuze situatie ont staan dat de onderwijsbegro ting door een meerderheid van de Kamer zal worden onder steund, zonder dat het finan ciële tekort daarin is wegge werkt. CDA-woordvoerder Deetman zei desgevraagd te rekenen op een harde toezeg ging van de minister, namelijk dat het tekort van 119 miljoen zo snel mogelijk en alleen met toestemming van de Kamer wordt weggewerkt. Naar zijn mening is er niet echt sprake meer van een gat in de begroting: „Alleen moe ten de concrete maatregelen nog genomen worden." Pais heeft volgens hem nog vol doende tijd om die maatrege len in overleg met de onder wijsbonden te realiseren. Dat kan ook nog gebeuren in de periode na de verkiezingen. Overigens kwam van de kant van het CDA ook de nodige kritiek los op het beleid van de VVD-minister. Zo is er door Pais te weinig gedaan aan goede wetgeving en be staat er grote onzekerheid over de rechtspositie van leer krachten en het dreigend ver lies van arbeidsplaatsen in het onderwijs. zen irote voor 0 'va der blijven "naakt scheelt n luxe aoden. miljoenen ir! ,n u: j hze parlementaire re- U,J dactie) AAG De VVD-frac- Tweede Kamer vindt iets gedaan moet wor- (i het zittenblijven in •oortgezet onderwijs. D VOOr ee zijn enkele honder- iljoenen gemoeid. Be- w van het zittenblijven 9lier No. eer aandacht te geven dividuele begeleiding 'Hingen, kan geld ople- n voor leerlingen, ou- n onderwijsgevenden jeboel narigheid bespa- aldus VVD-kamerlid Ginjaar tijdens de be ng van de onderwijsbe- De VVD wil echter ./er gaan dat het zitten maar gewoon afge- noet worden. (Vervolg van de voorpagina) Gezien de slechte economische situatie wil Pais dit stelsel gelei delijk invoeren, te beginnen met 18-jarige studenten aan het hbo en het wetenschappelijk onderwijs. Na vijf a zes jaar zal het stel sel in het hele hoger onderwijs gelden. Studenten die nog buiten de regeling vallen, zullen voorlopig een basisbeurs onvangen, die in de plaats komt van de kinderbijslag zoals die nu aan de Ouders wordt uitgekeerd. Het eerste jaar van invoering zullen 28.000 studenten onder de regeling gaan vallen. Na vijf jaar is dat opgelopen tot 170.000 studenten. Pais wijst er in zijn brief aan de kamer nadrukkelijk op dat de operatie de overheid geen cent meer mag gaan kosten. Met nieu we stelsel komt de bewindsman tegemoet aan de voorwaarde die vrijwel alle fracties gisteren tijdens de behandeling van de on derwijsbegroting in de Tweede Kamer hebben gesteld aan in voering van een "collegegeld in het hbo en verhoging van het universitair collegegeld. Kamer: ontzie scholen in kleine kernen (Van onze parle mentaire redac tie) DEN HAAG CDA en VVD hebben gezamen lijk een tweetal wijzigingsvoor stellen op het wetsontwerp voor het basisonder wijs ingediend teneinde te voor komen dat een aantal kleine scholen in kleine kernen wordt be dreigd door op heffing. Beide re geringsfracties hebben een voor stel gedaan dat moet verhinderen dat de financie ring wordt stop gezet of dat de ge meenteraad kan besluiten tot op heffing; wel moet dan aan de voor waarde zijn vol daan dat het aan tal leerlingen van de betrokken school aan be paalde minima voldoet, en dat er op een afstand van 3 kilometer geen andere school van dezelf de richting is ge vestigd. Een PvdA-wijzigings- voorstel gaat nog verder: een basis school met ten minste 30 leerlin gen moet in elk geval drie leer krachten worden toegewezen. Een school met min-- der dan 30 leer lingen dient in ie der geval recht te hebben op twee leerkrachten. nze parle- e redactie) HAAG ederlandse zal niet gesloten Belgisch Minister (volksge- is van emen af- ondanks p dat zijn ie collega Dhoore hem niet de garantie heeft kunnen geven dat daar geen hormo nen in zitten. Dit valt op te ma ken uit de toelich ting die Ginjaar heeft gegeven op het gesprek met zijn Belgische col lega. De Belgen zijn wel bereid een aantal andere maatregelen te ne men om het hor- moongebruik tegen te gaan, waarvan controle op de vee teeltbedrijven zelf het belangrijkst is. Op dit punt zullen België en Neder land samenwer ken. Als dat geen resultaten oplevert, is een totaalverbod op het chemische, kankerverwekken de hormoon DES te verwachten. Nu wordt dit hormoon clandestien ge bruikt. Beide lan den zullen samen actie ondernemen om binnen de 'EG een verbod op het gebruik van scha delijke i hormonen rond te krijgen. De heer Rabani, consul van Kuweit, en zijn echtgenote mevrouw Anisa Rabani, hielden gisteren in Wassenaar ter gelegenheid van de nationale feestdag van de Arabische staat een receptie, die druk werd bezocht door o.a. kabinetsleden, politici en buiten landse diplomaten. Ook oud-minister van buitenlandse zaken Norbert Schmelzer maakte zijn opwachting in kasteel Oud-Was senaar, waar naast de schilderijen van Nederlandse vorstinnen voor deze gelegenheid meer dan levensgrote portretten waren opgehangen van Emir Jaber Al-Ahmad Al-Sabah en diens troon- sopvolger, Saad Al-Abdullah Al-Sabah. Foto's: Milan Konvalinka. Toch bepaling anti doodstraf in grondwet DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met een krappe meerderheid be sloten in de grondwet een anti-doodstraf bepaling op te nemen. Minister Wiegel van binnenlandse zaken verzette zich op nieuw tegen deze aanvulling. Hij noemde het onjuist deze wijziging „op een achter namiddag" in de grondwet op te nemen. DEN HAAG De tuin ders moeten zelf voor de kosten opdraaien om het grrondontsmettingsmid- del methylbromide vóór 1983 te vervangen door andere middelen. Als be langrijkste vervanger komt het stomen van de grond in aanmerking. Dat gaat de. tuinbouwsector echter 63 miljoen gulden aan eigen installaties en bijna 160 miljoen aan het huren van ap paratuur kosten. Van het rijk is geen tegemoetkoming in de kosten te verwachten. Dit bleek gisteren tijdens een overleg van de vaste kamer commissies voor milieu en landbouw met minister Braks (landbouw) en zijn collega Ginjaar (milieu). Tijdens het overleg stelden beide bewinds lieden dat het gebruik van methylbromide met ingang van 1 september 1983 verbo den zal zijn, Tot die tijd wordt het gebruik jaarlijks vermin derd. Op 1 juni gaat een ver bod in op het gebruik voor gladiolekralen. Op 1 juni van liet volgende jaar zal het ge bruik van methylbromide ver boden worden in de boom kwekerij en de bloembollen teelt. Beide ministers stelden in het overleg dat het verbod op het gebruik in de glastuinbouw het laatste aan bod komt we gens de economische gevolgen die de maatregel voor deze sector heeft. ANONIEM TOEGESTUURD AAN KAMERLEDEN DEN HAAG Verscheidene leden van de defensiecommis sie in de Tweede Kartier hebben anoniem per post een boek je toegestuurd gekregen waarin „topgeheimen" over het Amerikaanse leger in Europa uit de doeken worden gedaan. In het boekje staan fotokopieën van documenten die dateren van het eind van de jaren zestig. Uit dïfe documenten moet blij ken wat Europa moet doen in geval van oorlog met het Oost blok. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Den Haag zegt dat een aantal kopieën inderdaad juist zijn, maar an dere zouden op vervalsingen berusten. De ambassade denkt dat het om een door de Russische geheime dienst KGB geïnspireer de poging gaat om de publieke opinie in Nederland te beïnvloe den, gezien de keuze die moet worden gemaakt over de statione ring van kruisraketten. De gegevens in het boekje zijn al eerder toegestuurd aan Engelse parlementsleden. Arie O. blijft voorlopig nog in Frankrijk PARIJS Frankrijk levert Het tweetal wordt ervan ver deer Olivier" voorlopig dacht betrokken te zijn bij de niet uit aan Nederland. Zijn zwendelaffaire rond de Am- handlanger, W. P., wel. Een sterdamse notaris mevrouw rechtbank in Parijs heeft Slis-Stroom, die inmiddels uit dat gisteren bepaald. haar ambt is gezet. Chaotische demonstratie in Nijmegen NIJMEGEN In Nijmegen zijn gisteren opnieuw duizen den mensen op de been ge weest om te protesteren tegen de aanleg van een parkeerga rage in de binnenstad. Dit keer had de demonstratie ech ter geen rustig verloop. Een handjevol rellenschoppers slaagde erin er een chaos van te maken. Het gevolg was dat de Mobiele Eenheid, die onder meer met stenen werd beko geld, weer felle charges moest uitvoeren. Winkelruiten sneu velden en een politiebureau werd volgekalkt met leuzen. LPG-trein ontspoord HENGELO Op het station in Hengelo is gisterochtend een trein ontspoord, onder meer geladen met LPG-gas. De gaswagons werden rake lings langs een drie meter hoge wal gesleept. Gelukkig reed de trein nog langzaam, waardoor Hengelo aan een ramp ontsnapt is. Wanneer de trein meer vaart had gehad, was het niet on denkbaar geweest dat hij van het station was gestort op een daaronder gelegen busstation. De sporen, die door de trein werden geblokkeerd, zijn de gehele dag buiten dienst ge weest. De treinreizigers die gister middag van Den Haag naar Zoetermecr wilden, werden geconfronteerd met enorme vertragingen, doordat er rond drie uur een rail bij Nootdorp was gebroken. Omstreeks half vijf was het euvel hersteld en kon het treinverkeer worden hervat. Tijdelijk huur gebonden aan strenge eisen DEN HAAG Het tijdelijk verhuren van woonruimte, waarbij de huurder niet de normale wettelijke bescher ming geniet, wordt gebon den aan strenge voorwaar den. Dit blijkt uit de wijzi gingen, die staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en minister De Ruiter (justi tie) hebben aangebracht in hun ontwerp voor een leeg- standswet. Zo omschrijven de bewindslie den de categorieeri die in aan merking komen voor tijdelijke verhuur: woonruimte in ge bouwen, nieuwbouwkoopwo- ningen en woningen, die het voorafgaande jaar door de ei genaar bewoond zijn geweest en die in de laatste tien jaar niet langer dan drie jaar verhuurd zijn geweest (bij voorbeeld als vakantiehuis) De bedoeling van deze beper king is om te verhinderen dat bijvoorbeeld gewone huurwo ningen op deze wijze aan de man gebracht worden Brokx en De Ruiter komen hiermee tegemoet aan de verlangens van met name PvdA en CDA, die bang waren dat speculan ten woningen aan de normale verhuur zouden gaan onttrek ken. 2«9ihaffing 50 „ns lerbijslag ieel lichtigen RVERF 3 Ar Staatssecre- KUf in sociale ir het id de ka li. v id!» W CDA te il door de jslag voor partieel tige kinderen niet iaar geleidelijk af ren. ?nt dat „verworven n verkregen aanspra- 'eel mogelijk moeten [erespecteerd. In dit ter is er sprake van n op kinderbijslag itroken met de strek- de wet. Dat werd in- tolereerd in de ver dat er een aparte re- komen voor de par- •lichtigen. Daarvan is- [ekomen en van ver- echten is dan ook e, aldus de bewinds- ADVERTENTIE OPKLARINGEN DE BILT-KNMI - Er stroomt in het komende etmaal droge re lucht naar onze omgeving. Vannacht komen er al opkla ringen. Hierdoor gaat het op nieuw licht tot matig vriezen. Overdag kunnen periode met zon worden tegemoet gezien. Bij een matige oostenwind voelt de lucht schraal aan. De middagtemperatuur ligt rond drie graden. Boven Rusland bevindt zich sinds enige tijd een krachtig hogedrukgebied. Het bepaalt het weer in een groot deel van het Europese vasteland. Boven de Middel landse Zee ligt voor de kust van Midden-Italië een depres sie. Deze veroorzaakt daar veel bewolking en plaatselijk enkele onweersbuien. Regen viel er in de afgelopen nacht ook in Ierland. Oceaandepres sies trekken van het zeegebied bij de Azoren langs of over Ierland naar het noorden. Ze vormen voor het weer bij ons geen bedreiging. Vooruitzichten voor zaterdag: Toenemende bewolking en waarschijnlijk droog. In de nacht meest lichte vorst, mid dagtemperatuur ongeveer 5 graden. Weervooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp: omstreeks - 2 gra den Max. temp: omstreeks 5 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Amsterdam geh b De Bilt geh b Doelen geh b Eelde iizel Eindhoven geh b- Lb. R'dam geh b Twente motre Vlissmgen geh b- Frankfort Klagenfurt Kopenhagen Stockholm geh

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11