m Voor miljoenen schade in Nijmeegse binnenstad IJ Od ïËrowlii Studenten dreigen met boycot collegegeld CeidocSomant NCW keert zich tegen geleide loonpolitiek Na Pasen naar 't Lake District weer AKTE LIED NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 itheidsactie van ngenbewaarders MEER Nog deze week zullen inbewaarders in enkele Nederland- i van bewaring stiptheidsacties iren uit onvrede met het perso- tleid in het gevangeniswezen. Dat V. van Keulen, bondsbestuurder van Labo in Zoetermeer gisteren gezegd. es zullen niet door alle bonden worden id. Het Ambtenarencentrum doet niet rka/NCBO zou vandaag beslissen. Van wilde zich nog niet uitlaten over de in de acties. Ook wilde hij niet zeggen te huizen van bewaring de stiptheidsac- roerd zullen worden. Dat de vakbewe- et eensgezind optreedt noemt hij „erg ind". In de Nederlandse huizen van be werken in totaal bijna tweeduizend be- hte uitkijk oorzaak veerpontramp AAG Het onvoldoende uitkijk hou- [de oorzaak geweest van de aanvaring, J5 oktober vorig jaar op de Oude Maas Dordrecht en Zwijndrecht het leven tan zeven opvarenden van de veerpont owel de schipper van de Adri als de r van de tanner waarmee de pont in ing kwam, hebben onvoldoende uitge- Deze conclusie heeft de hoofdinspec- or de scheepvaartinspectie in Den Haag bekendgemaakt na een langdurig on- i naar de toedracht van het ongeluk. r twee jaar definitief lod op methylbromide IA AG Over twee jaar zal er waar- ijk een definitief verbod komen op ibruik van het landbouWontsmet- ïiddel methylbromide. at in een notitie van het ministerie van uw die gisteren mede namens het rriinis- an volksgezondheid en milieuhygiëne, betreffende vaste kamercommissies is d. In afwachting van het definitieve zullen verboden voor bepaalde secto- de land- en tuinbouw van kracht zijn, an echter ontheffing mogelijk is. Onder het toeziend oog van de Mobiele Eenheid trok gisteravond een grote groep demonstranten door de binnenstad van Nijme gen. Het protest was ge richt tegen de ontruiming van een aantal kraakpan den. BU RELLEN NA ONTRUIMING KRAAKPANDEN NIJMEGEN Bij de rellen die gisteren na de ontruiming van kraakpanden in de Nijmeegse binnenstad uitbraken, is voor miljoenen guldens schade aan gericht Vooral de ruiten van winkels en banken moesten het ontgelden. Bij de Hema bleef geen ruit heel en ook bij V D sneuvelden talloze ramen. Ver der gingen bij de Westland- Utrecht Hypotheekbank alle ruiten aan diggelen, de Rabo bank telde er dertien en de Amro-bank elf. De Nijmeegse binnenstad ziet er nu uit als een saneringswijk. Alle ramen zijn dichtgetimmerd en er is geen etalage meer te zien. Veel winkeliers hadden uit voorzorg hun ramen al van planken voor zien; anderen moesten gisteren wel omdat de ruiten waren inge gooid. Een woordvoerder van V D zei gistermiddag: „We heb ben nog maar geen nieuwe ruiten laten inzetten, want je loopt een goede kans dat ze er vanavond weer uitliggen. We wachten maar tot er in deze stad weer een beetje normaal gedacht gaat worden". Maar ook derving van inkomsten draagt bij aan de geleden schade. Veel winkels moesten dichtblijven omdat de straat waarin ze zijn ge vestigd door de ME was afgesloten en andere winkeliers achtten het veiliger de deuren de gehele dag dicht te houden. De horeca kreeg nauwelijks klanten omdat weini gen er behoefte aan hadden in het centrum een pilsje te pakken. Demonstratie Na de ontruiming van de kraak panden in de Piersonstraat is het gisteren de hele dag onrustig ge weest. Tegen hét eind van de mid dag raakten demonstranten op nieuw slaags met de Mobiele Een heid. Met behulp van een water kanon, traangas, paarden en hon den werden de betogers lüteen ge dreven. Ook gisteravond laat trok zo'n vijftienhónderd man naar de binnenstad om te protesteren te gen de aanleg van een parkeerga rage, waarvoor de panden moesten wijken. Deze demonstratie verliep rustig. Voor vanmiddag werd er een nieuwe demonstratie aange kondigd. De linkse partijen in de Nijmeegse gemeenteraad hebben „met ont steltenis" kennis genomen van de manier waarop de ME tijdens de ontruimingsactie is opgetreden. De kritiek is vooral gericht op het harde optreden tegen de „geweld loze levende blokkades". Volgens commissaris L. Reinink moest er van de wapenstok gebruik worden gemaakt omdat de dreiging, die van de bezetters achter de blokka des uitging, te groot werd. „Boven dien", aldus de commissaris, „dreigde de hele operatie door het lijdzaam verzet te stagneren". jL Jen halve eeuw afzien vijftig maal achtereen de stille ommegang over het >poly-bord van het leven hebt gemaakt, vijftig maal peperdure hotelketens In de Leidsestraat en In de verstraat bent gepasseerd en net niet tot de bedelstaf oordeeld bent. Als je vijftig maal een kanskaart hebt rokken, die recht gaf op een schlemielige niet. Vijftig al zonder hoop hebt gewacht op het moment, dat leren met mate zouden offeren in je eigen Dorpsstraat vijftig maal langs „AF" bent gegaan, waarvan vele len met „u ontvangt geen tweehonderd gulden", dan Is element verrassing Inmiddels verdampt In de tijd en el Je een weinig enerverende thuiswedstrijd, die je rel wint als verliest. doet ook sterk aan voetballen denken: je behandeling heeft allang niet meer de souplesse, die t allerwegen door de kenners geroemd werd. En de re patronen, die je tussen de grassprieten breide en irmee je de tegenstander keer op keer op het keerde been zette, missen nu het raffinement, dat in Je rlejaren de uitslag onvoorspelbaar maakte, vijftig maal Is aangetreden voor zijn Jaarlijkse Cup- Is een held geworden met moeldheldsverschijnselen, die In de kring van zijn rouwen alleen nog aandacht krijgt, als hij er de oude trljd-verslagen bij haalt en daaruit met trillende stem >ert: „Weet je nog wel, oudje? Weet je nog, hoe sscherp je Je voorzetten vóór het vijandelijke doel Dlde en met handige schijnbewegingen ook de grootste het zwijgen oplegde?" hoor je het gejuich vanaf de tribunes, de kreten uit F aan de Haagse zijde. Maar als Je goed luistert, 9ierk je, dat het echo's zijn uit een voltooid verleden Want het stadion is allang leeggestroomd, vijftig maal de toss heeft gewonnen en weer een jaar iljt kreeg, verlangt allang niet meer naar de sorters, die zijn shirt aan flarden scheuren en hem rna op de schouders tillen en hem over het veld |en. HIJ wast na het laatste fluitsignaal het zweet uit buikplooien en sluipt naar huls, waar vriend Weemoed st het haardvuur al uren op hem wacht, md Weemoed is één der weinigen, die je trouw is lieven. Op wie je blindelings kunt bouwen en aan wie Je n tekst en uitleg verschuldigd bent. Want wat hij >lt is geen nieuws meer voor Je. En dat Is een hele uchtlng. Wat nog komen moet interesseert je minder i wat verankerd ligt in de Jaren achter je. Nee, vriend emoed weet goddank, hoe hij de gevoelige snaar bij moet laten trillen. Want hij zingt uitsluitend liedjes van ilgen verlangen. i dacht het kind, dat Ik eens was, toen mijn eigen er vijftig was? Een grijze kuif. Een bulderende lach. I hoor Ik zijn stem, waarin het nauwelijks gefilterde er van Mokum krachtig meeklotste, als hij luidruchtig woord nam. i zondag wandelde hij met zijn kinderen vanuit West r de Jodenbuurt, want déér hield Amsterdam op de des Heren zijn adem niet in en werd je vakkundig •akt In de warme windselen van mazzel en broche. Ik Jme weer lopen In de kijkdoos, die vriend Weemoed e" b®r me heeft meegenomen. Elke keer heeft hij een r A klJkdoos b|J zteh met een slordig geknipt gat In de ar Aai te kant en daarachter volgt het crèpe-papler ons ïfkfind or' lk kn,Jp 'n vaders hand, dat Immense platform van oiaatrouwen' en ik weet, dat de wereld me nu niets kan f M ten. Want vader kent Inmmers de weg, de waarheid en leven als geen andere. nin, ên van zijn kijkdozen heeft vriend Weemoed de ingan |keFe hal ,n ons ouderlijk huls nagebouwd. Ik sta In het ge den en vaders alpino-pet aan de kapstok hangen, lemeni 13 allemaal heel vertrouwd, want op diezelfde plek iede W la al dertig Jaar. Het lijkt daarom alsof hij even Is s colle gegaan voor een boodschap, een klusje bij één der irtbewoners, die te dicht bij woont om er een alpino voor op te zetten. 3r ik weet beter, want op een vrieskoude dag, al Jaren Men, hebben wij voorgoed afscheid genomen van hem ae Amsterdamse dodenakker Bultenveldert, waar de bevroren grond hem met tegenzin accepteerde. Het s van de priester schampte af op de deksel van iltatle-notenhout. En in de lucht daarboven krasten de alen een haastig schietgebed, a keer kijk ik met meer verlangen uit naar de kijkdoos, vriend Weemoed deze keer weer voor me mee zal fiflen en waarin Ik voor een vriendenprijs een blik mag pen. 'vriendenprijs voorwaar, want Ik hoef hem In ruil alleen ar wat tranen te geven, daarvan heb Ik er gelukkig genoeg. RUIM TIENDUIZEND BETOGERS IN DEN HAAG DEN HAAG Als de Tweede Kamer ak koord gaat met de invoering van 650 colle gegeld voor het hoger beroeps onderwijs en verhoging van het collegegeld aan de uni versiteiten tot 750, dan zal de studenten wereld een boycot van deze maatregel op touw zetten. Dit heeft het Landelijk Actiecomité Collegegel den (Lac) bekend gemaakt. Het Lac organiseer de gisteren in Den Haag een protest-demonstra tie tegen de plannen van minister Pais van on derwijs. Ruim 10.000 betogers kwamen bijeen op het Malieveld en rukten vervolgens op naa» het Binnenhof. Op dit laatste plein kwam de bewindsman zelf ook nog even een kijkje ne men. Belaagd door een schreeuwende massa be sloot hij echter ijlings weer de benen te nemen. De demonstratie had plaats aan de vooravond van de behandeling van de onderwijsbegroting door het parlement. Volgens de studenten wor den zij door Pais misbruikt om een gat in die begroting te dichten. Een gebouw van het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen aan de Mauritskade werd een uur lang door de stu denten bezet gehouden. FNV-actie in Rotterdamse haven (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De hele vakcentrale FNV staat achter een aktie, die haar vervoersbonden willen gaan ontketenen in het Rotterdamse havengebied bij de containerbedrijven ECT en Unit Center en wellicht ook bij het graan- overslagbedrijf GEM. De vervoersbonden hebben de cao-onderhandelingen met de containerbedrijven afgebro ken, die met GEM zijn welis waar nog gaande, maar lijken ook mislukt. Het conflict gaat erom dat de vakbonden duide lijk vastgelegd willen hebben in welke mate nieuwe arbeids plaatsen zullen worden ge schapen, nu op de prijscom pensatie voor de werknemers ten behoeve van de werkgele genheid 2 procent wordt ge kort. "De ondernemers willen géén garanties geven. De bonden tillen aan deze kwestie bijzonder zwaar, om dat in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven arbeids plaatsen verloren dreigen te gaan. Men hoopt daarvoor el ders, waar men doorgaans met dezelfde werkgevers te maken heeft, opvang te kunnen bie den. De federatieraad van de FNV heeft gisteren eventuele akties van de vervoersbonden aanvaardbaar verklaard. Dit betekent dat de FNV en alle aangesloten bonden aan de ak ties steun zullen verlenen, ook financiële. Spaanse politici permanent gegijzeld De wanhoopsactie van de Spaanse Guardia Civil tegen de Spaanse politici heeft opnieuw duidelijk gemaakt hoe broos de Spaanse democratie er voor staat. Ruim vijf jaar lang re delijk succesvol laveren van een centrumregering tussen de klippen van rechts en links, heeft niet kunnen verhinderen dat grote delen van het Spaanse militaire apparaat ontevre den blijven over de weg van Spanje na het verdwijnen van Franco. DAT de actie ditmaal werd ontketend door de Guardia Civil laat zich gemakkelijk begrijpen door de ontwikkelingen van de afgelopen weken. De Spaanse Guardia Civil, die zich de trotse verdediger beschouwt van het Spaanse vaderland, voelde zich niet alleen gepasseerd, maar op massale wijze on- teerd door de ontslagen bij de politie na de vermeende mar teling van ETA-terroristen in Madrid. De emoties in de Gu ardia Civil zijn verder des te minder verrassend als men be denkt dat zij sinds 1975 de belangrijkste schietschijf is ge weest van de acties van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. GERUSTSTELLEND is het dat de actie niet de steun kreeg van het Spaanse leger dat. twee jaar geleden nog een poging tot staatsgreep ondernam, maar nu geen aanleiding zag om in te grijpen. De poging kon daardoor het karakter krijgen van een incident, weliswaar van onheilspellende betekenis. NlET onderschat moet worden de centrale rol van koning Juan Carlos. Reeds voor de gijzelingsactie van de Guardia Civil bleek hij door zijn onafhankelijke koers, zowel tegeno ver de militairen als de politici, sterk aan prestige te hebben gewonnen. Meer dan de politici blijkt de Spaanse koning ga rant te staan voor de democratie in Spanje. Een verrassende ontwikkeling, omdat men er tot nu van uitging dat de politici het zelf wel zouden kunnen klaren. DE politici lijken echter, ook nu het er naar uitziet dat de gijzeling naar zijn eind loopt, op een permanente wijze „ge gijzeld" te worden door de Franco-gezinde militairen. Hun neiging om zelf orde op zaken te stellen is, zoals nu bewezen, nog lang niet gedoofd. Dat legt aan de politici een zware, welhaast onmogelijke, discipline op. Zij mogen het opnieuw proberen, maar zijn ze niet eensgezind, zoals op dit moment, dan staat het leger klaar. Een situatie die niet gauw zal ver anderen, omdat het een gevolg is van de Spaanse geschiede nis. Daarin hebben de militairen meer dan welke andere groep ook zich verantwoordelijk gevoeld voor „koning en vaderland". Eieren voor Wiegel VvD-LIJSTTREKKER en minister van binnenlandse za ken Wiegel is vorige week de twijfelachtige eer te beurt ge vallen alS eerste in de campagne voor de komende kamer verkiezingen op ondermaatse wijze te zijn bejegend door po litieke tegenstanders. Hij werd op een spreekbeurt met eie ren bekogeld. Dat brengt in herinnering dat in 1977 de ver kiezingscampagne in het laatste stadium ook op on-Neder- landse wijze uit de hand dreigde te lopen. CDA-lijsttrekker Van Agt kreeg toen in Nijmegen maandverband naar het hoofd, in Rotterdam liet een betoger op een partijbijeenkomst demonstratief de broek zakken en van verschillende politici werden woonhuizen beklad. Alle politieke partijen zouden er goed aan doen in een vroegtijdig stadium duidelijk te maken, dat zij met dit soort zaken niets te maken willen hebben. Alleen door zich geza menlijk en ondubbelzinnig af te keren van diegenen, die zo'n duidelijk gebrek aan argumenten aan de dag leggen, kunnen de politieke partijen trachten ons land voor dit soort toestan den te behoeden. De democratie is er uiteraard alleen maar mee gebaat, wanneer tijdens de verkiezingscampagnes slechts op tolerante wijze wordt gepoogd, de kiezers met kracht van argumenten van een politieke zienswijze te over tuigen. Vakbond verwijt directie van casino's „geklungel" UTRECHT „Een rammelend beleid, onbehoorlijk om springen met de belangen van het personeel, en kilo's boter op het hoofd". Deze niet malse verwijten, gericht aan de di rectie van de nationale Stichting Casinospelen, zijn afkom stig van de vakbond voor kaderpersoneel, Unie BLHP. De brief is geschreven haar aanleding van de recente fraude zaak bij de casino's. Als gevolg hiervan werden 61 personen ge schorst. Twintig van hen kregen vorige week van de directie te horen dat zij ten onrechte van fraude waren beschuldigd en weer terug mogen komen. Voor dertig anderen is ontslag aange vraagd. De Unie BLHP verwijt de directie dat zij bij de aanpak van de fraude meer dan onzorgvuldig te werk is gegaan. „De controle op het spelgebeuren is één grote puinhoop, er is geen uniform spelsysteem in de drie casino's, de personeelsopleiding laat te wensen over en het personeelsbeleid is om te huilen", aldus de Unie BLHP. De bond vraagt de directie maatregelen die aan dit „geklungel" een einde maken. (Van onze sociaal- economische redar'e) DEN HAAG Het .Jeder- lands Christelijk Werkge versverbond heeft zich giste ren tegen wederinvoering van een geleide loonpolitiek verklaard. Politici voelen in toenemende mate voor zo'n inkomensbeleid indachtig het feit, dat Nederland in de jaren vijftig economisch kon herstellen dank zij een geleide loonpolitiek. Het NCW wil evenwel de vrij heid van het aangaan van loononderhandelingen hand haven, dirigisme wordt afge wezen. Deze werkgeversorganisatie voelt er wèl voor om periodiek op centraal niveau te overleg gen met overheid en vakbewe ging over de grenzen van de mogelijkheden, zo zei alge meen secretaris drs. H. Wijf fels gisteren tijdens een pers conferentie. Maar als zo'n overleg niet tot overeenstem ming leidt, mag er niet zoals vaker is gebeurd met een een loonmaatregel op vol gen. Dat mag stellig niet als de bedoeling van een loonmaatre gel net als in het recente ver leden is om de collectieve uit gaven verder te kunnen op voeren. Geleide loonpolitiek wordt afgewezen omdat deze verstarrend zou inwerken op het herindustrialisatieproces, dat om flexibele mogelijkhe den vraagt. Uniforme loons verhogingen sluiten ook niet aan op de mogelijkheden van de arbeidsmarkt. Als er geen gelegenheid wordt geboden de beloningen aan te passen aan de behoeften, dreigt volgens Wijffels het gevaar, dat forme le maatregelen en de praktijk uit elkaar groeien. ADVERTENTIE Uw krant samen met North Sea Ferries: In de paasweek naar Engeland, met als hoogtepunt een be zoek aan het charmante Chester en een toer door het bijzon der fraaie Lake District. Een plezierige reis, om er na de vermoeiende paasdagen eens even lekker tussenuit te zijn. Een mogelijkheid, die uw krant u in samenwerking met North Sea Ferries biedt van dinsdag 21 tot en met vrijdagochtend 24 april 1981. Dinsdagavond vaart u met een van de schepen van North Sea Ferries naar Hull. Aan boord wordt gedineerd en Is er ruimschoots amusement. Woensdagochtend, na het Engelse ontbijt aan boord, staat op de kade van Huil een luxe tou ringcar voor de riante toer naar het aloude Chester. Onder weg wordt gestopt voor een kopje koffie. In Chester krijgt u ruim tijd om dit stadje te leren kennen. Zo kunt u wandelen over de stadsmuren, een bezoek brengen aan de kathedraal of shoppen op de beroemde 'rows', de verhoogde winkelgalerijen. Gelogeerd wordt In het moderne Ladbroke Mercury Hotel in Leyland, waar ook het diner wordt gebruikt. Alle kamers met bad, kleuren-tv, radio. Donderdag staat na het Engelse ontbijt in het teken van het Lake District. Een fraaie tocht door het imposante merenge bied met als middelpunt Windermere. In de loop van de avond bent u terug In Huil voor inscheping aan boord van een van de North Sea Ferries-schepen. Diner, alsmede de volgende ochtend ontbijt aan boord. De prijs van deze paastoer Is 285 p.p. op basis van half pension, tweepersoonskamer en tweepersoonsstandaardhut. Toeslag éénpersoonskamer In hotel 30. Gebruik kan wor den gemaakt van gratis busvervoer van Den Haag/Rotter dam naar Europoort v.v. Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij Sljthoff Pert Reisorganisatie te Den Haag, tel. 070-63^9.18. Veel bewolking DE BILT - Een krachtige ho- gedrukgebied boven Rusland verandert maar weinig van plaats, terwijl de luchtdruk bo ven het Middellandse Zee-ge- bied betrekkelijk laag blijft. Tussen deze twee lucht druk-systemen staat een ooste lijk luchtstroming, waarmee lucht uit Duitsland naar ons land wordt gevoerd. Deze lucht wordt geleidelijk minder koud. Boven Duitsland is veel bewolking aanwezig waaruit* plaatselijk wat sneeuw valt De temperaturen lagen van nacht maar enkele graden on der nul, terwijl het vannacht in het oosten van ons land nog 5 7 graden heeft gevroren. Komende nacht zal het in ons land nog licht vriezen, morgen liggen de middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. Er is morgen veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw. De wind blijft matig uit oostelijke rich tingen. Vooruitzichten voor donder dag: Verspreide opklaringen en droog, 's nachts overwegend lichte vorst. Middagtemperatu ren omstreeks 2 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp. omstreeks 3 gra den. -Max. temp. omstreeks 3 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven l.bew. Lh. R'dam l.bew. 2 -3 Twente mist 0 -5 VHssIngen l.bew. 3 -3 'Z.-llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Qenève Helsinki Klagenfurt sneeuw 2 -1 17 Kopenhagen sneeuw 0 -2 0.2 sneeuwb. 3 -1 0.2 -3 -6 0.2 -2 -4 0.6 Stockholm Wenen Zurich Las Palmaa Beiroet Tel Avlv Tunis

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9