Tientallen arrestaties in ,«tomatenschandaa^, |hin A Sen spreekt vruchten over komende ^achtswisseling tegen Mensenrechten niet overal haalbaar' iviet-Unie moet kiezen voor èrdere bewapening of ^rhoging levensstandaard Pauselijk bezoek aan Japan trekt niet veel belangstelling NNING IN SURINAME Ontvoerders consuls in Baskenland zijn nog spoorloos Schietpartij in Voerstreek VLIEGTUIG ONTPLOFT TENLAND HERIKAANSE VN-AMBASSADEUR OVER BELEID: SHINGTON De Amerikaanse sring is van mening, dat in veel len van de wereld een aantal (eco- lische) mensenrechten, zoals het it op voedsel, huisvesting, onder- i en medische verzorging, onmoge- in de praktijk kan worden ge- De Amerikaanse ambassadeur nde Verenigde Naties, mevrouw Kirkpatrick, heeft dit verklaard fen interview met het vandaag ver enen weekblad US News and «ld Report 'tens mevrouw Kirkpatrick zal de (erikaanse regering er ook niet r streven, dat in die landen de ge- tnde mensenrechten mogelijk wor- gemaakt De Verenigde Staten "en het buitenlandse beleid afstem men op de „verdediging van de eigen nationale belangen', niet op de „zede lijke verheffing van andere landen". Het mensenrechtenbeleid van ex-pre- sident Carter noemde mevrouw Kirk patrick „utopisch en buiten ieder poli tiek en historisch verband". Volgens de Amerikaanse VN-ambassadeur ging president Carter uit van een „veel te uitgebreid concept van de rechten van de mens", waarbij zij naar de rechten op onder meer voed sel en medische verzorging verwees. De opmerkingen van mevrouw Kirk patrick, gemaakt naar aanleiding van onder meer de Amerikaanse politiek tegenover El Salvador, komen een dag nadat het Engelse blad Sunday Times melding heeft gemaakt van een masamoord op 14 mei van het vo rig jaar in het noorden van El Salva dor. Tot op heden was daarover niets bekend. Maar volgens het blad, dat ooggetuigen citeert, werd die dag een dorp zes uur lang door het Salvado raanse leger, met steun uit Honduras, beschoten. Op beestachtige wijze wer den, volgens de Sunday Times, hon derden mannen, vrouwen en kinderen afgeslacht. In El Salvador zelf werd zaterdag melding gemaakt van de aanhouding van kolonel Adolfo Majano. In de cember stapte Majano, die bekend stond als redelijk liberaal en een voorstander was van landhervormin gen, uit de junta en dook onder. Niet bekend is wat Majano nu te wachten staat. Russische president Leonid Brezjnev vanmorgen in Moskou het 26-ste con- ran de Russische communistische par- i tpend. In zijn rede tot de ongeveer 5000 tardigden en delegaties uit ruim hon landen deed Brezjnev een beroep op de igde Staten weer „een actieve dialoog" e Sovjet-Unie aan te gaan. herhaalde zijn voorstellen tot ver- w'.ring van de bewapening. Hij stelde I opnieuw voor plaatsing van de middellange afstandraketten uit te stellen. Brezjnev rep te echter niet over de plaatsing van de SS-20- raketten die in versneld tempo zouden wor den gestationeerd. Daarnaast stelde Brezjnev voor de vertrou wenwekkende maatregelen als introductie voor ontwapening, uit te breiden. Zij behel zen onder meer wederzijdse melding van troepen verplaa tsingen. e 9 u HAAG Voor de Sovjet-Unie heeft 1981 «vorm aangenomen van een jaar waarin vitale en wellicht onomkeerbare beslui- inomen moeten worden. Dit geldt zowel Ie binnenlandse als voor de buitenlandse men, die zo'n grillige ontwikkeling ver dat de fundamenten van de door het lin gepropageerde leer dreigen te worden last. Zo zullen knopen moeten worden [hakt over het verhogen van de voedsel- in de Sovjet-Unie en over een poli- ivoelig probleem als het toestaan van eco- che hervormingen, die tot gevolg hebben ^t privé-bezit met mondjesmaat in ere hersteld. aast zal een oplossing moeten worden ge- p voor Afghanistan, waar de Russen poli- 1 militair in een lastig parket zijn geraakt, r dringt de tijd voor het geven van een nbrd op de spectaculaire liberalisering in je Sovjet-Unie deze en andere problemen .lipakken, valt wellicht af te leiden uit het /partijcongres van de Russische commu te partij dat tot 3 maart zal duren. Daar j in ieder geval de aanzetten gegeven wor- /oor het Russisch beleid in de komende President Brezjnev is het congres de gele om stil te staan bij de Russische ideeën en om stelling te ne de scherpe verwijten die de nieuwe kaanse president Ronald reagan aan het het Kremlin heeft gericht, j^nenlandse problematiek zal worden be- oor de nieuwe premier Tichonov, de op- van premier Alexei Kosygin, die in no- r overleed. Hij zal kunnen waarmaken meer is dan een overgangspremier, zoals jk wordt aangenomen. Dnnen of boter tl irjere zin krijgen de Sovjets de komende !!S inwoners en inwoonsters van Moskou winterkledij naar hun werk met op de rond een poster van het 26e congres Russische communistische partij, dat 3 door partijleider Brezjnjev geopend i§. ^schrift op de poster luidt: ,,De plannen partij, zijn de plannen van het volk". tijd te maken met de klassieke keuze tussen bo ter of kanonnen. De voedselsituatie in de Sov jet-Unie is zo slecht dat het partijcongres niet slechts dient te besluiten over een verhoging van de levensstandaard, maar in feite over het overleven van grote groepen van de Russische samenleving van 260 miljoen zielen. Twee zeer slechte oogsten achtereen, de voortzetting van het Amerikaanse graan-embargo als protest te gen de inval in Afghanistan, en een algehele verkleining van de graanmarkt in de wereld dwingen Moskou naar binnenlandse oplossin gen te zoeken voor het voedselprobleem, zeker nu in de strenge wintermaanden de voedselte korten scherp merkbaar zijn geworden. De Sovjets hebben vorige maand reeds maatre gelen genomen om de productie van vlees en andere landbouwproducten te verhogen. Staats boerderijen en collectieve bedrijven kunnen nu contracten afsluiten met particulieren. De pri- vé-producie op eigen stukjes grond van boere narbeiders vormt nog steeds een kwart van de agrarische productie. De leerstellige bezwaren tegen deze gang van zaken lijken te zijn ver schrompeld nu de staatssector er zo nadrukke lijk in tekort geschoten is de bevolking van vol doende melk en vlees te voorzien, ondanks gro te investeringen in de afgelopen vijftien jaar. In het algemeen studeert men op mogelijkhe den om opnieuw vaart te brengen in de econo mie door het verlenen van meer zeggenschap aan bedrijfsdirecteuren, het besteden van meer aandacht aan ondernemingen op lokaal niveau, het snoeien in de zware bureaucratie van de centraal geleide plan-economie en in enkele ge vallen zelfs het vrijlaten van de prijzen. Voorstanders van hervorming, voornamelijk intellectuelen en economen zijn zich bewust van de vrees die in het Kremlin heerst dat eco nomische hervormingen kunnen leiden tot po litieke beroering (Tsjechoslowakije in 1968, Po len nu). Ze kunnen ook rekenen op stevig ver zet van de partijbureaucratie die verlies van functies en privileges vreest. Maar ondanks deze obstakels gaat de discussie over hervor mingen voort. Aan het tevredenstellen van een zelfbewuster consument wordt ook in Oost-Eu ropa steeds groter belang gehecht. Het partijcongres wordt verder geconfronteerd met een nog steeds niet opgeloste kwestie-Af- ghanistan, een probleem dat het Kremlin steeds meer moet gaan voelen als een blok aan het been, nu na de westerse en islamitische landen ook de niet-gebonden landen hun veroordeling over de Russische bezetting hebben uitgespro ken. Het Kremlin lijkt evenmin te weten hoe de strijd tegen Polen met zijn spectaculair opere rende vakbonden gevoerd moet worden. De voor een socialistisch land unieke situatie, die door Solidariteit werd afgedwongen, vormt in de ogen van Moskou een rechsstreekse bedrei ging van het communisme in Oost-Europa. Het kernpunt zal voor de Sovjets waarschijnlijk zijn dat het socialistisch regime wordt gehandhaafd evenals de leidende rol van de partij. Een twee de voorwaarde is dat de veiligheid van de Rus sische defensielinie wordt gewaarborgd. Binnen dit kader zouden Polen vrij zijn hun problemen te regelen. MARIBO Premier en president i Sen van Suriname heeft vanmorgen Vie NCRV-radio indirect de geruchten Vesproken, als zou in Suriname een Mng van de macht ophanden zijn. Van >3illende kanten is het afgelopen week- drie dagen voor de eerste verjaardag 3,1 „revolutie van 25 februari 1980", ge- 0it de huidige Surinaamse regering ko- woensdag door een „meer deskundi- ad van drie burgers en drie militairen Irden vervangen. nieuwe* Surinaamse ambassadeur is ons ■e heer H. Orlando Prade, heeft de ge- pi over een wisseling van de macht te- proken. erichten die ondanks de censuur land bereiken, wijzen er echter wel op dat het momenteel in Suriname onrustig is. President Chin A Sen stelde de anti-propagan da vanuit met name Nederland voor deze situa tie verantwoordelijk. Volgens hem is in het af gelopen jaar veel gepresteerd, maar kan men niet verwachten dat het land in twaalf maan den een jarenlange achterstand inloopt. Volgens de tegengesproken berichten zou het de ondeskundigheid van de huidige regering zijn, die de steeds meer op weerstanden stuiten de opperbevelhebber Bouterse ertoe heeft ge bracht, de regering te wijzigen. Ook ex-minis ter Haakmat, die als deskundig te boek staat maar door kritiek op collega's verleden jaar het veld moest ruimen, zou in de nieuwe regering terugkeren. Overleg met leiders van politieke partijen uit de tijd van voor de omwenteling gaf verder voedsel aan geruchten over een op handen zijnde m3-htswisseling. Geen kritiek mogelijk MOSKOU De congres sen van de Sovjet-Russi sche partij die sinds het ingaan van het tijdperk- Brezjnev om de vijf jaar worden gehouden, hech ten meer aan ceremo nieel onder de commu nistische kameraden, die uit de hele wereld toe stromen, dan aan poli tiek debat. Sinds ruim twintig jaar is er maar een congres geweest dat er wezenlijk uitsprong, niet alleen voor zover het de Sovjet-Unie be treft, maar internatio naal. Het was het con gres van februari 1956, toen Kroetsjev de misda den van Stalin aan de kaak stelde. Het roem ruchte twintigste partij congres dat de wereld met stomheid sloeg, ve- wroorzaakte deining in de internationale com munistische beweging en verhaastte de breuk met China en Albanië. In de Sovjet-Unie zelf leidde het tot een kort stondige liberalisering. Duitse politie zoekt daders bomaanslag MÜNCHEN De Westduitse politie heeft nog geen enkel idee wie zaterdaga vond de bomaanslag pleegde op de op Oost- Europa gerichte Ame rikaanse zender Radio Vrij Europa in Mün- chen. Bij deze aanslag, die aanzienlijke schade aan het gebouw toe bracht en die korte tijd de zender uit de lucht deed gaan, vie len acht gewonden. Volgens een eerste on derzoek beloopt de materiële schade aan het gebouw en de ap paratuur minstens vier miljoen gulden. „Radio Free Europe" werd gesticht in 1950 als particuliere onder neming. Hij wordt ge- financeerd door het Amerikaanse parle ment. Brandweerlieden aan het werk in het gebouw van de Amerikaanse radio-omroep Radio Vrij Europa in Mün- chen, nadat dit door een bomaanslag was getroffen. NAPELS In Zuid-Italië zijn het af gelopen weekeinde opnieuw vele arres taties verricht in verband met het zoge naamde tomatenschandaal, dat de Eu ropese Gemeenschap een strop heeft bezorgd van tenminste 425 miljoen gul den. In totaal zijn 125 arrestatiebevelen uitgevaardigd. Veertig verdachten heb ben inderhaast de vlucht genomen naar het buitenland. Het tomatenschandaal heeft betrekking op activiteiten van de Camorra, de Napo- litaanse mafia, in de „tomatendriehoek" van Campania, Basilicata en Apulië, onge veer de armste gebieden van Italië. Sinds 1978 heeft de EG in de tomatenteelt daar ongeveer 750 miljoen gulden hulp gestopt. Door middel van valse facturen hebben conservenfabrikanten, daartoe geprest door de Camorra, de indruk gewekt dat er meer tomaten werden ingeblikt dan in werkelijkheid. De aldus ten onrechte geïnde EG-premies kwamen terecht in de zakken van de Camorra. De zaak werd in de zomer van 1979 aan het rollen gebracht door de onbekende officier van justitie Vincenzo Scholastico. De arrestaties van het afgelopen weekeinde zijn het resultaat van zijn werk. De verwachting is, dat nu pas een tip van de sluier is opgelicht. Tijden? zijn verblijf op de Filippijnen heeft paus Johannes Paulus II ook een bezoek gebracht aan een kamp voor Vietnamese vluchtelingen. Op de foto troost hij twee jeugdige vluchtelinge- tjes. TOKIO Na een verblijf van bijna een week op de Filippijnen en een tussenstop op het Amerikaanse eiland Guam is paus Paulus Johannes Paulus II vandaag be gonnen aan zijn eerste bezoek aan Japan. De katholieken daar vormen een zeer klei ne minderheid en er is dan ook tot op he den weinig belangstelling voor het bezoek. Op het eiland Guam celebreerde de paus een heilige mis voor ongeveer 20.000 gelovigen en bracht vervolgens een bezoek aan het plaat selijke ziekenhuis. De bijzonder scherpe vei ligheidsmaatregelen van onder meer agenten van de Amerikaanse geheime dienst, die spe ciaal waren overgevlogen, waren er de oor zaak van dat de opkomst van de eilandbewo ners kleiner was dan verwacht. Na het triomfantelijke bezoek, dat de paus aan de Filippijnen gebracht heeft, verwacht men dat zijn bezoek aan Japan heel wat min der stormachtig zal verlopen. Het christen dom is in Japan 400 jaar vrij sterk onder drukt geweest en het heeft slechts enige op gang kunnen maken via de boeddistische en sjinto-godsdiensten in het land. Er zijn naar schatting 400.000 katholieken in Japan; 75.000 van hen wonen in en om de door de jezuieten gestichte stad Nagasaki in Zuid-Japan. De organisator van de openluchtmis, die de paus morgen in Tokio opdraagt is de priester Jasoekoeni Tokoegawa, een afstammeling van sjogun Tokoegawa, wiens voornaamste wapenfeit in de zeventiende eeuw was: het bevel geven tot het vervolgen van de christe nen. Jasoekoeni, die nu 59 jaar is, lacht daar maar eens om en zegt: „Dat is nu echt een guitenstreek van daarboven....". (Zie ook pag. 6 Kerk en Wereld) Paus Johannes Paulus II bij zijn aankomst, op het vliegveld van Tokio. MADRID Spanje krijgt vandaag een nieuwe regerings leider, die onmiddellijk geconfronteerd wordt met de ont voering van de consuls van Oostenrijk, Uruguay en El Sal vador door Baskische separisten. Van ontvoerden en ont voerders is nog geen enkel spoor gevonden. Een grootscheepse klopjacht door de politie en talloze ondervra gingen hebben niets opgeleverd. De klopjacht werd, in samen werking met de Franse politie aan beide zijden van de grens ge houden. Een groot nadeel is, dat de politie pas uren na de ont voeringen gewaarschuwd is. De ontvoerders behoren tot de meer gematigde groepering van de ETA, de Baskische afschei dingsbeweging. Vice-premier Leopoldo Calvo Sotelo zal vandaag bijna zeker bij de tweede stemronde in Spaanse parlement als regeringsleider worden aanvaard. Vrijdag kwam hij zeven stemmen te kort Hoe hij de ontvoeringen en de dreigementen van de ETA, om opnieuw toe te slaan zal aanpakken, is vooralsnog niet bekend. BRUSSEL In de Belgische Voerstreek, dicht onder Maas tricht, zijn de Vlaams-Waalse spanningen weer gestegen na dat woordvoerder Leon Banken van de „Harde Vlaamse Voerkern" door onbekenden onder vuur is genomen. De 42-jarige Banken, die ongedeerd bleef, werd zaterdagoch tend vroeg in zijn auto beschoten vanuit een andere auto. Hoewel gisteravond nog geen spoor van de dader(s) was gevon den, staat voor militante Vlamingen vast dat Luiksgezinde aan hangers van de Franstalige Action Fouronnaise verantwoorde lijk zijn. De Nederlandstalige gemeenteraadsleden van de Voer streek spraken van een politieke moordaanslag en eisten dat huiszoekingen worden gedaan bij de leider van de Francofone Voerenaars, José Happart en een aantal van zijn meest fanatieke medestanders. De Voerstreek is in 1964, toen België definitief de taalgrens trok, van de Franstalige provincie Luik overgegaan naar het Neder landstalige Belgisch-Limburg. Veel Luiksgezinden hebben zich daar nooit bij neergelegd. Grootste cocaïnevangst uit de geschiedenis MIAMI De politie van Florida en Miami heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zij beslag heeft gelegd op de grootste hoeveelheid afgewerkte cocaïne uit de geschiedenis 391 kilo ter waarde van 206,5 miljoen dollar. Aan de vondst zijn twee maanden van ondërzoek voorafgegaan, die vrijdagavond leidden tot een tip dat op een bepaald adres in Miami cocaïne kon worden gevonden. Er zijn twee aanhoudingen verricht. De 50-jarige Alberto Joa quin Cordero, bewoner van het betrokken huis en de 43-jarige Angel E. Alvarez, zijn opgesloten tot aan hun voorgeleiding. Als ze elk 1 miljoen dollar als onderpand op tafel leggen, kunnen ze hun voorwaardelijke vrijheid krijgen. AUXERRE Vijf inzittenden van een particulier vliegtuigje zijn zaterdag om het leven gekomen toen hun toestel onderweg van Lyon naar Parijs in de omgeving van Auxerre in de lucht ontplofte en neerstortte. De vijf slachtoffers, drie mannen en twee vrouwen, hadden alle de Westduitse nationaliteit. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Alle mijnwerkers weer onder de grond LONDEN De 3009 mijnwerkers in Kent in het zuiden van Engeland, de enige die nog in staking waren, hebben giste ren besloten om weer aan het werk te gaan. Zij waren de laatste mijnwerkers in Groot-Brittannië, die akkoord gin gen met de toezeggingen van de Nationale Kolenraad (NCB) voor het openhouden van meer mijnen dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Vorige week vrijdag besloten 26.000 mijnwerkers in Wales en 20.000 Schotse mijnwerkers hun staking op te schorten. De circa 66.000 mijnwerkers uit Yorkshire trokken dezelfde dag hun op roep voor een staking die maandag moest beginnen, in. De bon den hebben echter wel het definitief niet doorgaan van een grootscheepse actie afhankelijk gesteld van voldoende garanties van de kant van de NCB. COURANT MAANDAG 23 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 LEIDSE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7