Ontroerende Marschallin van Heather Harper in grandioze Forum- directeur mag blijven Verboden concert van Edvard Grieg [CHcr ïotens is dez Ing on ielijk' als 'h ten ei liotcns is nog Deien in he i de Z2 in st Schip tijde an de i enkele iten gereed en een n neni renigii [omen ebeleic iekend [an CR ergeh« in. Voi k de Ringen ken de i verd i over es sug renigi enen l bedr. trdelei [vereni KUNST ENSCHEDE De directeur van Opera Forum, Gustav Füllebom, kan blijven. Dat is de conclusie van een com missie van onderzoek naar aanleiding van bezwaren van het personeel tegen het aanblijven van Fülleborn. In een motie van begin maart vorig jaar aan het algemeen bestuur van Opera Forum hadden de 130 medewerkers van het gezelschap hun ernsti ge twijfel uitgesproken over het functioneren van alge meen directeur Fülleborn.\ Hem werd o.m. gebrek aan in zicht en initiatief verweten op zowel zakelijk als artistiek ge bied. Ook zou hij voordurend verstek laten gaan bij vergade ringen en niet in staat zijn tot samenwerken en delegeren. Dit alles heeft volgens het per soneel geleid tot een slap, dik wijls ontbrekend beleid, waar door het voortbestaan van O- pera Forum ernstig in gevaar wordt gebracht. De commissie van onderzoek samengesteld uit drie bestuurs leden, heeft nu een rapport uitgebracht, waarin de ernst van de verwijten niet van dien aard geacht worden dat ge dwongen vertrek van de di recteur gerechtvaardigd is. voor een deel aan hem zelf te wijten zijn. Het ontbreken van stafvergaderingen beschouwt de commissie als een van de belangrijkste oorzaken van de interne crisis. Men wacht nu de reactie van de onderne mingsraad af. kunst en kunstenaars In de Kloosterkerk aan "het Haagse Lange Voorhout wordt op zondagmorgen (10.00 u.) een cantatedienst gehouden. O-l.v. cantor-organist Gerard Akkerhuis wordt Bachs canta te BWV 150 Nach dir, Herr, verlanget mich uitgevoerd door het Residenitie Kamer koor en het Residentie Ba- chorkest m.m.v. Leo van Doe selaar orgel, Mariet van Dijk sopraan, Sylvia Schltlter alt, Hein Meens tenor en Charles van Tassel bas-bariton. Het voor het Messlaen-con- cert van 21 februari in de Nieuwe Kerk te Den Haag ge programmeerde 'Quator pour le fin du temps' kan geen doorgang vinden door ziekte van violiste Vera Beths. In plaats hiervan zullen Maarten Bon en Reinbert de Leeuw Messiaens 'Visions de l'Amen' voor twee piano's uitvoeren, een werk uit dezelfde schep pingsperiode van de compo nist. Oslo De eerste volledige uitvoering 'van het „verboden concert" in C kl. van Edvard Grieg zal de belangrijkste at tractie zijn van het 29ste muziekfesti val van Bergen, dat van 20 mei tot 3 juni zal worden gehouden. Grieg was pas 20 jaar oud toen hij zijn symfonie in 1863 componeerde. Zij staat bekend als het „verboden concert" omdat Grieg op de oorspronkelijke partituur had geschreven: „mag nooit worden uitgevoerd. E.G." Sindsdien is de partituur onaangeroerd blijven liggen in de bibliotheek van Ber gen, totdat Kjell Skylstad, docent aan de universiteit van Bergen, enige tijd geleden een kopie schonk aan een Russische colle ga. Vorige maand werd het concert door een Russisch symfonie-orkest in Moskou ten gehore gebracht. De Noorse concert pianist Kjell Bekkelund, die toevallig op dat moment in Moskou vertoefde, bracht een bandopname van het eerste deel van het concert mee terug naar Noorwegen. Deze werd op 31 januari door de Noorse radio uitgezonden en deskundigen waren het erover eens, dat het een nieuw mees terwerk van Grieg kon zijn. Sommige cri tici noemden het een „cultureel schan daal" dat Russische musici het werk ten gehore hadden gebracht, terwijl de Noren zelf gedurende 114 jaar respect hadden ge toond voor de wens van Grieg. Onmiddellijk daarna begon het eigen symfonie-orkest van Bergen alles in het werk te stellen om het volledige concert ten gehore te kunnen brengen tijdens het plaatselijke muziekfestival. De verboden symfonie zal nu op 30 mei - 118 jaar nadat Grieg haar schreef - voor het eerst in Noorwegen worden uitgevoerd. Het concert zal rechtstreeks voor de Noor se televisie worden uitgezonden. Tevens zal het via de Eurovisie aan andere lan den worden aangeboden. RAADPLEEG DE GOUDEN GIDS VOOR DE FIAT DEALER IN UW REGIO OF VRAAG NAAR DE HEER FA KERKKAMP: botsingen - bij parkeren bijvoorbeeld - opvangen. Zonder ook maar één deuk achter te laten. Aan de zijkant gaan deze bumpers over in een beschermlaag van dezelfde kleur, die kleine beschadigingen voorkomt De Fiat Panda is ook een beetje ijdel, moet u weten. Hij wil er dus goed uit blijven zien. Daarrr wem in de Misschien wat veel voor zo'n peuter. Maar het pdheet geeft wel een lekker veilig gevoel. Het rijden. De Fiat Panda brengt u waar lizoudS maar heen wilt Hoe gekker het verkeer, hoe j mooier voor de Panda, lijkt het wel. Hij is geschat? pen voor kris-kras rijden, snel optrekken, p/jï korte stops en moeiteloos bochtenwerk. Hij houdf ook van boodschappen doen. Vooral als het snelf^'-'" moet en als het er veel zijn. ®wl Op de grote weg is hij nietzijwindgevoeligfoensd ligt-ie vast in de bochten en laat-ie menig inger medeweggebruiker versteld staan. De Fiat Panda":"1! Hij maakt graag JÊttÊ, WL Wat verder opvalt zijn de twee brede een proefrit met u. HJmMMEmMUMJ* portieren, die het in- en uitstappen ook voor de De prijzen. Een Fiat Panda koopt u al achterpassagiers erg gemakkelijk maken. vanaf f 10.990,-. Voor een diagnose/onder- Een handige derde deur met verwarmde achter- houdsbeurtéén keerperjaarofom de20.000 knfndte ruit geeft royale toegang tot de bagageruimte. bent u f97,62 aan hem kwijt Exclusief materialen; vfn" De techniek. De Fiat Panda heeft voorwielaandrijving en is uitgerust met een dwars geplaatste 4-cilinder 903 cm3 lijnmotor, 33 kW (45 DIN pk). Accelereert in ÏO'Z seconde van 0 naar 80. De top ligt op 140 km per uur. Zijn benzineverbruik is 1 op 17,2 bij 90 km per uur (5,8 liter op 100 km: ECE norm). Bij 120 km wordt deverhouding 7,5 liter op 100 km. In de stad 8,4 liter op 100 km. Het gescheiden remsysteem (van de Ritmo) omvat schijfremmen vóór en trommelremmen achter. IMP LEONARD LANG BV DANIEL GOEDKOOPSTRAAT 9. INDUSTRIEGEBIED AMSTEL. 10% BD AMSTERDAM TEL 020924888 VASTE AFLEVERINCSKOSTEN1325 ALLE PRUZENINCL BTW WUZIGINGEN VOORBEI iden reld m LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 PA De in het Holland Festival 1976 gegeven voorstelling van „Der Rosenkavalier" is waarschijnlijk de succesrijkste daad van de Nederlandse Operastichting tot nu toe. Phi lips maakte er een heel geslaagde plaatop name van en toen het frivole kostuumstuk over het Wenen van Maria Theresia daarna op gezette tijden op de planken kwam, was het succes steeds groot, ondanks onvermij delijke wijzigingen in de bezetting. Ook bij de reeks van tien opvoeringen, waaraan gis teren in het Circustheater werd begonnen, moesten veranderingen worden aange bracht, die in elk geval één groot winstpunt opleverden: een ontroerende Marschallin van de grote Engelse sopraan Heather Har- per. Na een wat wild en minder gelukkig begin van de jonge Israëlische dirigent David Shallon kreeg deze het Rotterdams Philharmonisch Or kest al spoedig beter in de hand en nadat de naar mijn mening minder overtuigend geënsce neerde en.gekostumeerde openingsscène achter de rug was, won de voorstelling steeds meer aan allure. Het eerste bedrijf eindigde in het lange, met grote natuurlijkheid gespeelde en met prachtige nuances gezongen afscheid dat de rijpe vrouw haar jeugdige minnaar in zijn onervarenheid als het ware opdringt. Nog zel den heb ik deze moeilijke scène zo ontroerend en toch zo eenvoudig en overtuigend zien en horen weergeven. Ook de hachelijke travestie-rol van Octavian moest opnieuw worden bezet. De Amerikaanse mezzo Brenda Boozer kon de opzienbare vertol king van Frederica von Stade niet doen verge ten, maar ook zij heeft een mooie stem en past zich muzikaal goed bij de Marschallin aan. Brenda Boozer had het nadeel, dat haar dictee tekort schoot en haar fysieke lengte haar min der geloofwaardig maakte. Niettemin toch een opmerkelijke creatie met onmiskenbare kwali teiten. De derde nieuwe hoofdrol was de prille, maar op het beslissende moment doortastende Sop hie, die vecht voor haar liefde voor Octavian. De Britse sopraan Deborah Rees kweet zich in actie en ook in haar zang goed van haar taak, maar haar wat helle stem miste helaas te zeer de hier noodzakelijke Weense Schmelz. Zoals gezegd, bleek ook David Shallon aan de directielessenaar op zijn plaats te zijn. Er waren bij de première nog wat ongelijkheden, ook tus sen toneel en orkestbak en doorgaans bereikte Shallon niet het heldere, open klankbeeld en de vormvastheid van Edo de Waart, maar daar stonden vaak bijzonder fraaie timbre-nuance ringen tegenover. De verdere voorstelling moet ik bekend veron derstellen. De geuite bezwaren tegen de creatie van de Belg Jules Bastin van de lompe Ochs auf Lerchenau heb ik nooit kunnen delen. Hij maakt van deze buffo-figuur precies wat hij zijn moet, waarbij geringe vokale tekortkomin gen gemakkelijk in de koop worden meegeno men. Zaterdag en volgende week dinsdag zijn er op Scheveningen herhalingen. Daarna volgen voorstellingen in Utrecht, Rotterdam en Am sterdam. Men mag zich deze „Rosenkavalier" op internationaal niveau niet laten ontgaan! JOHN KASANDER Fietser (12) gewond ALPHEN Een inwoner van Alphi Rijn raakte gisten wond toen hij met trachtte een voor over te steken. DWIJE Lang« Het ongeluk gebetfind v 19.00 uur op de krufle vaii Kennedylaan - Edniet ir gel. De jongen kwacl fan Kennedylaan en inkel- Edelsteensingel, et tussen rangsweg, overstekeileek op de weg werd hilller. door de auto van eeft hurt Alphenaar. De fietsan jaa een hersenschuddinïenpro kenhuis Rijnoord opj>k aar gemc< Hij is net in Nederland en zo eigenwijs als-ie groot is. De Fiat Panda. Neem de mogelijk heden binnenin. Wilt u lekker languit slapen? Dan kunt u lekker languit slapen. Een simpele verandering aan stoelen en achterbank en u heeft een riant tweepersoons-bed. Dus in de tijd dat anderen hun-tent opzetten, heeft u er al een uurtje slaap opzitten.'t Is maar'n voorbeeld.- Dat is dan nog maar één van de zes mogelijkheden. Want in één handbeweging maakt u ook een reiswieg een minivrachtwagen met een laadruimte van 1088 liter, een boodschap- penrek of meer beenruimte voor de achter passagiers. Kom daar maar eens om bij andere auto's. De Fiat Panda is eigenlijk meer een handig gebruiksvoorwerp dan een auto. Toch biedt hij meer, dan de anderen in zijn klasse. De binnenkant Buiten de mogelijkheden die we noemden, is er in de auto plaats voor twee groten voorin en drie kinderen of twee vol wassenen achterin. De bekleding van stoelen en dashboard is afneembaar en afwasbaar. Opvallend zijn ook de grote opbergvakken in de portieren, de auto- brede bergruimte en de verplaatsbare asbak. De buitenkant Karakteristiek voor de Fiat Panda zijn de brede kunststof bumpers die kleine e volg \t is ee wen. 1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6