Democratisering in Honduras op de tocht Paus roept op tot beëindiging geloofsstrijd Rust in Polen R acties Reagan Voorstellen voor EG-landbouwprijzen vallen slecht Britse mijnwerkers staken door Opnieuw Amerikanen voor uitleg over El Salvador naar Den Haag Spanningen door onrust in buurlanden ^ITENLAND m idert LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 PAGINA 13 ;e Russische tair bij slag gedood Enkele gezagheb- Italiaanse dagbladen gisteren gemeld dat af- i maandag een kolonel t Rode Leger in Moskou it leven is gekomen, zijn auto niet ver van Jifdkwartier van de Sov- i sche geheime dienst, de ,l ntplofte. i lirrespondenten in Mos- an de Corriere Delia La Stampa wezen erop incident enkele dagen opening van het con- an de Sovjetrussische inistische partij in Mos- aatsvond. Zij suggereer- at de kolonel, wiens niet werd gegeven, aan B was verbonden, s de correspondenten i groot aantal voorbij- getuige van de explo- plaatsvond in het cen- an Moskou. respondenten speculeer- t de aanslag het werk nationalisten uit de mohammedaanse p isten, of anarchisten. Relingen van aimo ivapend WAYO, 19 febr. (AP) kamp ten zuidoosten ulawayo hebben solda- n het Zimbabwese rege- ger gisteren tanks, veld en gepantserde man enwagens afgenomen I vroegere guerrillastrij- de m Joshua Nkomo. De o- fin t waartoe premier Ro- nan ugabe opdracht had ge- gen is vreedzaam verlopen. beslag genomen wapens ng. Overgebracht naar de "'"'•kazerne aan de rand stad. Vorige week had- ;lle gevechten plaatsge- n tussen de aanhangers [ugabe en Nkomo. Het dodental bedraagt lider wie een groot aan- rgers. Maar volgens offi- bronnen zou de strijd kleine 400 mensen het lebben gekost. lat wil ibisch rlement jtO Het bezoek van .ptische president An- ^adat aan het Europese nent heeft zo'n indruk i gemaakt, dat hij een parlement wil jen naar het voorbeeld jet Europese. als we klein moeten ,ien", zei Sadat giste- lle lot vertegenwoordigers Egyptische regerings- NDP, „is het de moei- het proberen waard. 1 pArabische landen die Willen doen, zijn wei- Later kan dan een ge- happelijke Arabische in het leven worden len kunnen saai Sovjet- ie uit' TID De Israëlische •kundige Benjamin Fain, i vier jaar wachten in pian de Sovjet-autoriteiten Tiisusm voor Israël kreeg, Fr gisteren verklaard dat en iu op het moment erg net met het verlenen van vergunningen voor jo- ichtie de Sovjet-Unie willen en. Lag het aantal visa het begin van de confe- van Madrid over Euro pa 'eiligheid en samenwer- >estop gemiddeld tien per inp het moment ligt dat op zeventig. Naar zijn :iekig is de toeneming van j w antal emigratievergun- omfi te danken aan buiten- druk en aan de invloed roofc akkoorden van Helsin- hij DEN Westeuropese >inen hebben gisteren dzaam gereageerd op igekende bezuinigings tellen van president ul Algemeen werd ge- ateerd, dat er nog te- onzekerheden in het êoRnima zitten. >rse regeringen hebben geheel niet willen rea- Wel wilde men kwijt ^erlksnoeien op paier ma"k- 2 ®r is dan in de realiteit. ifeiB Verenigde Staten zelf ii le ders van de bewe- U1> i.nieuw-rechts", die voor il c 'oei voor de verkiezings van Ronald Reagan ver- oordelijk is, verklaard dat lostellen hen niet ver ge gaan.. In een speciaal geconstrueerd vehi kel rijdt de paus over de Mactan- Mandaue-brug naar het eiland Cebu, de bakermat van het Filipijn- se katholicisme. DAVAO Paus Johannes Paulus de Tweede heeft vanochtend op het Zuidfilippijnse eiland Mindanao op geroepen tot beëindiging van een wrede guerrilla, die sinds 1972 al on geveer 63.000 doden heeft geëist, on der wie voornamelijk onschuldige burgers. Hij deed een beroep op de islamitische minderheid op de Filip pijnen door het gemeenschappelijk geloof in de vergeving Gods met de christenen een vreedzame en broe derlijke toekomst te scheppen. De paus sprak op het zwaar beveiligde vliegveld van Davao, de hoofdstad van Mindanao, tot een afvaardiging van de drie islamitische gemeen schappen op het eiland. De paus moest gisteren uit tijdgebrek een aantal onderdelen van zijn reis overslaan. Ze werden overgenomen door kardinaal Casaroli, die onder meer 43 ter dood veroordeelden in een Filipijnse gevangenis bezocht. De paus en zijn gevolg besluiten dit weekeinde hun reis door de Filippij nen. Op zondag reist de paus door naar Japan. De katholieke bisschop van Peking heeft gisteren weinig enthousiast gerea geerd op de toenaderingspoging van paus Johannes Paulus de Tweede om de vriendschappelijke betrekkingen tussen China en het Vatïcaan te her stellen. Bisschop Michael Fu zei te ho pen dat het Vaticaan „zijn vroegere be leid en houding jegens China zal onder kennen en corrigeren". De bisschop zei de vriendelijke woorden van de paus te waarderen, maar hij benadrukte dat daden belangrijker zijn. Fu wees erop dat het Vaticaan nog steeds diplomatie ke betrekkingen onderhoudt met de nationalistische regering op Taiwan en zei dat dit krenkend is voor het Chine se volk. Ook zei hij dat de Chinezen zich nog de onvriendelijke woorden herinneren jegens China in enkele de creten en encyclieken van het Vati caan. Toen de Chinese katholieken in de jaren vijftig zelf hun bisschoppen begonnen te kiezen aldus Fu, keurde het Vaticaan dit niet alleen af, maar heeft het zelfs een van de nieuwe bi- schoppen geëxcommuniceerd. China heeft dertig bisschoppen. Fu zei niet te weten hoeveel gelovigen er in China zijn, omdat de kerk nog steeds herstel lende is van de Culturele Revolutie uit einde van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig. WARSCHAU Voor de eer ste maal sinds het begin van dit jaar zijn er in Polen geen stakingen en protestacties meer. Na de ondertekening van de akkoorden met de boeren en de studenten lij ken de vooruitzichten voor de rustpauze van negentig dagen waarom premier Ja- ruzelski vorige week had ge vraagd, aanzienlijk verbe terd. Premier Jaruzelski en zijn mi nisters kunnen hun aandacht nu gaan wijden aan de neteli ge economische situatie. Voor op staat daarbij de enorme schuld van Polen in het bui tenland, die zo'n 25 miljard dollar bedraagt. Polen kan vrijwel alleen nieuwe kredie ten krijgen wanneer de rust in het land is hersteld. Het succes van premier Jaru zelski die slechts tien dagen nodig had om de rust te her stellen, betekent ook een krachtige steun in de rug van de Poolse leiders tegenover de scherpe kritiek van de com munistische bondgenoten. Po len is een diplomatieke cam pagne in het Oostblok begon nen om zijn critici de verzeke ring te geven dat de situatie grotenmdeeld onder controle is. Partijleider Stanislav Ka- nia, die deze week naar Praag en Oost-Berlijn is geweest, kan nu gesterkt naar Polen gaan, waar volgende week het ze sentwintigste congres van de Russische communistische par tij begint. BRUSSEL Het voorstel van de Europese Commissie om de Europese landbouw prijzen met gemiddeld acht procent te verhogen, heeft in de EG een storm van protest ontketend. De Europese mi nisterraad zal maandag en dinsdag in Brussel formeel reageren op de voorstellen van de commissie, die behel zen, de overschotten te ver-^ kleinen en de „groene mun teenheden" gedeeltelijk af te schaffen. In Brussel is ver nomen dat de Europese mi nisters van landbouw de voorstellen niet eens als ba sis voor verdere onderhande lingen willen aanvaarden. Ook de boerenorganisaties vinden de prijsverhogingen te laag. Voor Frankrijk is een verho ging met gemiddeld acht pro cent „ondoenlijk", kort voor de presidentsverkiezingen. En kele maanden geleden heeft de Franse minister van land bouw, Pierre Mèhaignèrie, dringend gevraagd om een prijsverhoging van tien pro cent. West-Duitsland kan het (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De veertig a vijftigduizend stakende mijnwer kers van Zuid Wales, Schotland, Noord- en Zuidoost-Enge- land, die sinds dinsdag en woensdag een wilde staking zijn begonnen, hebben kennelijk niet veel zin om voor volgende week woensdag weer te gaan werken. Die dag zullen minis ter van Energie David Howell, Sir Derik Azra, president van de Steenkolenraad, en Joe Gormley, nationaal secreta ris-generaal van de mijnwerkers bond, elkaar opnieuw in Londen ontmoeten. Verwacht wordt, dat dan een nieuw her structureringsplan zal worden voorgelegd. De regionale stakingsleiders, die in het begin van de week zei den, dat de actie zou duren totdat het besluit om meer dan 20 mijnen te sluiten, herroepen was, verlangen nu aparte garanties voor alle Britse mijnen. Geen enkele ervan mag gesloten wor den voor men ze volledig uitgeput heeft. De regering Thatcher, die nauwelijks een week geleden nog bij hoog en laag beweerde, dat ze zich niet zou mengen in aangele-, genheden van de Steenkolenraad, heeft een grote politieke ne derlaag geleden. Vast staat ook dat het mijnwezen meer geld zal krijgen dan oorspronkelijk beslist was. Premier Thatcher heeft evenwel geweigerd in het Lagerhuis te onthullen hoeveel haar geruchtmakende politieke nederlaag Groot Brittannië gaat kos ten. Passagiers In de vertrekhal van het vliegveld van Bangkok vluchtten kanten op, toen een uit het slachthuis ont snapte en op hol geslagen water buffel het gebouw binnenstormde. De woeste tocht van het dier werd pas beëindigd, toen het een soortgenoot ont moette. Althans, dat dacht de wa terbuffel, toen hij in een grote spie gelruit bij de doua ne zichzelf zag. Bij de „aanval op de ander" ging de spiegel aap digge len en raakte de waterbuffel ver doofd. Met een heftruck is het dier bij de dichtsbijzljn- de politiepost af geleverd. er in elk geval niet mee eens zijn dat een vergroting van het inkomen voor de boeren gro tendeels teniet wordt gedaan door het verlagen van de „groene mark". Deze „groene" muntkoers is bedoeld om de landbouwers in lidstaten met een sterke munt te vergoeden voor de problemen die ze daar door in hun export ondervin den. Tot geleidelijke afschaf fing ervan is twee jaar geleden besloten bij de oprichting van het Europese Monetaire Stelsel (EMS). In EG-kringen in Brussel houdt men er rekening mee dat de Europese ministers van Landbouw nu tot een hogere stijging van de landbouwprij zen zullen besluiten, dan voor gesteld door de Europese Co- missie. Het is een „goede" Europese traditie geworden dat de Euro pese Commissie met haar voorstellen aan de lage kant gaat zitten en de raad van landbouwministers tenslotte onder druk van de agrarische kiezers in de lidstaten en tot verdriet van de ministers van financiën op een voor de boe ren gunstiger resultaat uit komt. Het voorstel van de Europese Commissie om voor het eerst ook medeverantwoordelijk heidsheffing („straf op het produceren van voedselover- schotten") in te stellen voor rundvlees, granen, verwerkte groente en fruit, kan vooral ook in Zuid-Europa tot verzet van de boeren leiden. Formeel moeten de nieuwe prijsbesluiten voor 1 april aan staande genomen zijn, maar het is opnieuw twijfelachtig of zulks dit jaar zal lukken. De landbouwministers komen voor die datum nog minstens drie maal bijeen voor de nodi ge onderhandelingen. Het is niet uitgesloten dat ook de Eu ropese top van regeringslei ders, 23 en 24 maart in Maas tricht, er nog aan te pas zal moeten komen. Ook al komt er uiteindelijk een iets hogere prijsstijging voor de boeren uit de bus, hun reëele inkomensteruggang in de afgelopen jaren zal er niet mee worden goedgemaakt. Om zulks wel te bereiken vragen de boeren immers een verho ging van de prijzen voor hun produkten met ruim vijftien procent. Zo'n prijsstijging is politiek echter onhaalbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Opnieuw zullen enige hoge functionarissen van de Amerikaanse regering (komende maandag) een be zoek aan Nederland brengen, om de regering in Den Haag nadere inlichtingen te geven over het Amerikaanse beleid inzake El Salvador. Het bezoek dat de Amerikaanse onder minister Eagleburger eerder deze week met hetzelfde oog merk aan Nederland en andere Westeuropese landen bracht, was gisteren aanleiding tot een interpellatie in de Tweedei Kamer. Daar maakte minister Van der Klaauw bekend, dat de Europese Gemeenschap de woensdag opgeschorte huma nitaire hulp aan El Salvador hervat, mits de garantie be staat dat de goederen terecht komen bij de slachtoffers van de burgeroorlog en niet bij één van de strijdende partijen. De minister voegde hier aan toe, dat Nederland gewoon door gaat met het verlenen van hulp aan El Salvador, met name aan de vluchtelingen uit dat land. De interpellatie in de Kamer was aangevraagd door de PvdA'er Van den Bergh, die de indruk had gekregen dat het doel van het bezoek van Eagleburger was, West-Europa af te brengen van het verlenen van steun aan El Salvador. Van der Klaauw verzette zich fel tegen dit soort „de magogie". Bijgevallen door de woordvoerders van CDA en VVD.' merkte de minister op dat het juist een goede zaak was dat de Amerikaanse regering over een zaak als deze overleg pleegde met de Europese bondgenoten. Onder die omstandigheden is het normaal dat de Gemeenschap een beslissing even uitstelt, aldus Van der Klaauw. Het debat leverde een felle woordenwisseling op tussen Van den Bergh en de CDA'er Gualthérie van Weezel. De PvdA-afge- vaardigde toonde zich er erg verontwaardigd over dat Van Wee zel El Salvador had vergeleken met een „bananeschil". Letter lijk zei de christen-democraat: „Wij leven in een krankzinnige wereld. Zo dreigt een ons bevriende supermacht niet uit te glij den over Afghanistan, Polen of Iran, maar over een El Salvado- riaanse bananeschil". Van den Bergh betitelde dat als een „schandelijke opmerking", omdat er in El Salvador een burger oorlog woedt, waarbij duizenden mensen gedood worden. Honduras is een van de weinige Mid- denamerikaanse door militairen be stuurde bananenrepublieken, waar verschillen tussen arm en rijk de af gelopen jaren nog niet tot aanhou dend geweld hebben geleid. Gren zend aan El Salvador en Guatemala, waar tientallen doden per dag vallen, lijkt Honduras een oase van rust. In onderstaand artikel gaat Guardian- correspondente Alma Guillermoe- prieto in op de oorzaken van de hui dige situtie in Honduras. Tevens sig naleert zij dat aangekondigde her vormingen in dit drie miljoen inwo ners tellende land, dat meer dan drie maal zo groot is als Nederland, door de huidige onrust in Midden-Ameri- ka gevaar lopen. TEGUCIGALPA Het militaire re- me meerderheid versloeg. Dit jaar zul- gime in Honduras, wijs geworden len er, als alles volgens plan verloopt, door de ervaringen met Nicaragua presidentsverkiezingen worden gehou- en El Salvador, heeft een ambitieus den. Hierna zal het leger voor het eerst plan ontworpen om de bevolking zo sinds jaren de macht overdragen aan snel mogelijk te leren lezen en een burgerregering en zich terugtrek- schrijven en er is een eerste aanzet ken in kazernes. Het is, na de onrustige gegeven tot de -uitvoering van pro- ontwikkelingen in Midden-Amerika en gramma's voor landhervormingen' met name het buurland El Salvador, en huizenbouw. Dankzij het succes- echter nog onzeker of die verkiezingen volle beleid van de regering-Carter in Honduras dit jaar al worden gehou- gëdurende de afgelopen vier jaar, den. dat erop was gericht met financiële steun een revolutie te voorkomen, is Voor de Verenigde Staten, in wier op- de kans dat het traditionele Midden- tiek Midden-Amerika nog steeds haar amerikaanse politieke geweld de ko- „achtertuin" is, is Honduras van groot mende jaren de kop op steekt, gerin- belang. Het land wordt beschouwd als ger geworden. De Hondurese leiders sleutel voor militaire steun aan landen lijken te hebben bewezen, dat de be- als El Salvador en Guatemala. In deze hoeften en verlangens van het volk politiek past een versterking van het hun ter harte gaan. Hondurese militaire apparaat. Vorig jaar kreeg het land van Amerika een Het is de bedoeling dat Honduras bin- militair krediet ter waarde van 3,53 nen afzienbare tijd een democratisch miljoen dollar. Het beschikt over de stelsel krijgt. Vorig jaar juli zijn voor beste luchtmacht in heel Midden-Ame- het eerste verkiezingen gehouden voor rika, waarvan onder meer supersoni- een constitutionele vergadering. Die sche straaljagers deel uitmaken. Met verkiezingen werden gewonnen door deze pijlsnelle vliegtuigen is hèt vanaf de Liberale Partij die* haar concurrent, de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa de rechtse Nationale Partij met een rui- slechts zeven minuten vliegen naar El Salvador. Verder heeft Honduras de af gelopen tien maanden 10 Huey-helicop- ters van Amerika in bruikleen gekre- De politieke en militaire rechtervleugel in Honduras is net zo sterk als in Gua temala en El Salvador en kan rekenen gen en volgens militaire bronnen be- op de steun van zo'n 5.000 leden van de vindt zich in Honduras een groot aantal door de Sandinisten verdreven Nicara- militaire adviseurs om het leger oplei- guaanse Nationale Garde. De minister dingen in guerrillatechniekèn hoe daartegen te vechten te geven. Naarmate het militaire apparaat ster van defensie, kolonel Mario Flores Theresin, is een warm voorstander van een burgerregering; anderen geven de voorkeur aan een invasie van Nicara- ker wordt en de chaos in 'de rest van gua en een interventie in El Salvador Midden-Amerika zich uitbreidt, begint om het communisme te bestrijden en onder de Hondurese politici de vrees te weer anderen stellen zich neutraal op. groeien dat de verkiezingen in het ge heel niet gehouden zullen worden. Met name de rechtse groeperingen in Hiervoor zijn verschillende redenen. Guatemala hebben veel belang bij een Zo zouden de Verenigde Staten kunnen sterk behoudend regime in Honduras, besluiten dat een sterk Hondurees leger Zij voeren daar dan ook campagne. Ook links is actief in Honduras. Na de Sandinistische overwinning in Nicara- ka te smoren; de militairen'zouden gua zijn er twee linkse guerrilla-organi- kunnen besluiten dat vrije verkiezin gen in woelige perioden een regelrech- saties opgericht. De regering zegt dat deze organisaties nauw samenwerken te uitnodiging zijn aan communistische m^t de revolutionairen in El Salvador, infiltranten en de conservatieve zaken- Enkele scheepsladingen met wapens wereld zou kunnen besluiten dermaal een staatsgreep te steunen van bedoeld voor de Salvadoraanse guerril la's zijn onlangs door het Hondurese le- het wat minder hervormingsgezinde ger onderschept, deel van het leger en de veiligheid- ALMA GUILLERMOEPRIETO/THE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13