Lubbers acht kernraketten bij formatie bespreekbaar Diaconessenhuis Voorburg bruuskeert nabestaanden van joodse overledene Bovenwindse eilanden krijgen zelfbestuur In Nederland veel te weinig bekend over ouder worden Wensenlijst van D'66 zes miljard te duur iuners iten ;unning test iders n hoge trijzen BIJ 200 KALVEREN VERBODEN HORMOON DES AANGETROFFEN £eidóc@owto/ni Reagan zet de klok terug weer IRUAfc- NLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 de Dertien zigeu- f en de 5roeP die en •i aan de grenspost ik zijn onder- lebben tijdens deze gezegd dat zij van m terleider Hopic uit f Ay im iden titel tspapie- J ^n gekocht voor be- 'ariërend van hon- drieduizend gulden. ers dachten met deze n Nederland een uit- een huis te krijgen n kinderen onderwijs jilgen. Tijdens het po- fzoek op 15 en 16 ja- ehk ;een van deze papie- bevonden. Elf zigeu- jaarden dat zij de pa- padden weggegooid t waardeloos bleken. I^n zouden ze hebben in aan Hopic en blo. AG Tuinders uit -j land zullen op 6 inderbAalsmeer bijeen ko- te protesteren tegen ging van „hun" gas- ..I 1 april en 1 oktober, lijke boerenorganisa- 1. KNBTB en KNLC ch achter het protest rijzen voor tuinders ^^^^jaar met 4,5 cent pef ^^^fcmeter omhoog; 3,5 ^^■ril en één cent in ok- J*»_-ylgend jaar gaan ze ^SUmet hetzelfde bedrag f. tuinders vrezen ^9o p een extra vorho- >5wt de Gasunie heeft al dit onafwendbaar is Jk^rj°PPelin8 aan de stij- fPrijzen. "predikant nvliet eden INDAAL De ra- lant ds. G. Toornvliet' n op 73-jarige leeftijd woonplaats Bloemen - rleden. De dominee oral bekendheid door kondigen van het via radio Luxem- 'adio Mi-Amigo. Door (die overigens abso- de goedkeuring had lynode van Gerefor- Cerken) ontstond een neente", bestaande >n van velerlei signa- laronder een groot it-kerkelijken. rapje t bakkie ERDAM Red- )ten, een helicopter rijkspolitie en een ;loodsboten zijn gis- uren in actie ge- nadat de radio- Van de Hoekse Wa- |tvereniging via de •band een SOS had gen van een vis it in nood. Na enke- i werd de zoekactie |t omdat bleek dat pdsignalen" afkom- van een 17-jari- ilamateur uit Hoek illand, die naar zijn een grapje wilde BARNEVELO ï'2h COOP. VELUWSE EIER- hvoer 2.662.320 stuks, stem- Bens per 100 stuks: eieren van I 13.40-13.45. 55-56 gram 60-61 gram 16.15. 66-66 gram e öag.i: aanvoer 673.920 stuks, stem den in guldens per 100 sluks: lt-52 gram 14.10-14.20. 56-57 15.60. 61-62 gram 16.10-16.40. I miljoen Prijien In guldens; eieren I 13.40-15.75 fe' 13.40-15.75 per 100 stuks. gram 16.75-17.20 per 100 kg. 64.Ï67 gram I. 2.70-2.61 per kg. per 100 si UtKT OEN BObCH, 19 febr. -'-Aanvoer 287 stuks. Prijzen In stuk: luxe paarden 1800-3800. *1-2500. luxe 2.5-jarlge merries L2.5-jarige hengsten 1.5-jarige merries 1.5-jarige hengsten merries 600-1300. veu- i 600-1300. hitten 600-1410. onniee (rulns) 250-450, Shel ls (merries) 300-650. Prijzen In kg: jonge slachtpaarden Ie slachtpaarden 5.10-6.35. De "t. afloop traag »n krant ontvan- n? Bel tussen •00 en 19.00 uur mmer 071- 2240 en per spe- 'le koerier wordt krant alsnog na- ?orgd. JOODSE GEMEENSCHAP: ESSENTIËLE RITUELEN GEWEIGERD VOORBURG Binnen de orthodox- joodse gemeenschap in ons land is met ontsteltenis en verontwaardi ging gereageerd op wat men ziet als een regelrechte weigering vztn de Diaconcsseninrichting Voorburg om een joodse overledene de rituelen te doen ondergaan, die volgens zijn ge loof dwingend zijn voorgeschreven. De directie van het Diaconessenhuis bestrijdt deze beschuldiging. „Niet alleen de nabestaanden heeft men gebruuskeerd, heel de joodse ge meenschap is door de weigering in zijn geloofsbeleving gekwetst", aldus dr. A. Baumgarten, voorzitter van de Raad van de Nederlandse Israëlitische Ge meente in Den Haag. Namens de Raad heeft dr. Baumgarten tegen de gang van zaken geprotesteerd in een brief aan het bestuur van het ziekenhuis. Ook de gemeente Voorburg en de in spectie- voor de volksgezondheid heeft hij op de hoogte gesteld. De orthodox-joodse gelovige A. Ben- ninga, een telg uit de stam Levi en een man van aanzien in joodse kring, werd vrijdagmiddag 13 februari jongstleden in de Rijswijkse textielgroothandel waarvan hij de directeur was, getroffen door een hartaanval. Hij werd overge bracht naar de Diaconesseninrichting Voorburg, waar men de dood consta: teerde. Namens de familie drong de joodse uitvaartieider M. de Wolf er bij de betrokken ziekenhuisfunctionaris sen op aan dat het stoffelijk overschot zou mogen worden afgelegd in over eenstemming met de joodse geboden. De joodse wet schrijft dwingend voor dat dit ritueel, de zogeheten „Tahara", bij de eerstkomende gelegenheid na het intreden van de dood, tot uitvoering wordt gebracht. Aangezien de tijd ont brak om hiertoe nog vóór de sabbath (zaterdag) over te' gaan en op de sab bath zelf volledige rust is voorgeschre ven, wilden de met de Tahara belaste „vrome mannen" op zondagmorgen in het mortuarium bijeenkomen, onmid dellijk na zonsopgang. „Dit mocht niet", aldus dr. Baumgar ten. „Hoezeer wij ook benadrukten dat een correcte uitvoering van de Tahara voor joden uiterst essentieel is en hoe sterk wij ook onze bereidheid bena drukten om alle extra kosten te betalen men bleef bij zijn weigering. Ge dwongen te kiezen tussen twee kwaden heeft de familie uiteindelijk besloten om tegen alle voorschriften in het stof felijk overschot op de sabbath naar zie kenhuis Bronovo te vervoeren, waar we voor de uitvoering van de Tahara wél alle medewerking kregen". Dr. Baumgarten is vooral zo verbijsterd omdat voorzover hij weet „een botte weigering als in dit geval is gebeurd sinds de Tweede Wereldoorlog in Ne derland niet meer is voorgekomen". „Tot riu toe hebben we altijd begrip ontmoet en medewerking gekregen voor de naleving van de geboden die de omgang met onze doden regelen. Nie mand kon dan ook voorzien dat het Diaconessenhuis ons opeens in de steek zou laten". Gevraagd om commentaar nuanceerde directeur Ph. S. Niemeijer van de Dico- nesseninrichting Voorburg de „weige ring" om de nabestaanden tegemoet te komen. „Wij hebben laten weten dat de bewassing op zondagmorgen ons voor problemen zou plaatsen. Daarop heeft men vrijwel direct gereageerd door het stoffelijk overschot naar ziekenhuis Bronovo over te brengen". De zoon van de overledene, de heer B. Benninga jr., acht dit commentaar niet in overeenstemming met de werkelijk heid: „We hebben er alles aangedaan om de rituelen in het mortuarium van het Diaconessenhuis te kunnen uitvoe ren. Maar men bleef hardnekkig en zeer bot weigeren". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractieleider Lubbers vindt dat het CDA tijdens de kabinetsformatie na de Tweede Kamerver kiezingen bereid moet zijn te onderhandelen over de kwes tie rond de plaatsing van kernraketten in Nederland. „De CDA-partijraad heeft vastgesteld, dat er pas in december een ja of nee tegen de raketten moet worden uitgesproken. Dat neemt echter niet weg, dat de zaak voor ons tijdens de formatie bespreekbaar is en dat wij uiteraard willen probe ren dé anderen van ons standpunt te overtuigen", aldus Lubbers. De fractieleider zei dit gistermiddag in het AVRO-radiopro- gramma „De slag bij Nieuwspoort". Hij reageerde hiermee op de bewering van PvdA-voorzitter Max van den Berg, dat het CDA zichzelf tijdens de kabinetsformatie buiten spel zet als het niet wil praten over de kernwapens. Volgens Van den Berg zal de PvdA tijdens de formatie vasthouden aan het partijstandpunt, dat Nederland niet akkoord mag gaan met de plaatsing van kruisraketten. „Als we gaan regeren moeten we de absolute ga rantie hebben dat die raketten er niet komen", aldus Van den Berg. Hij zei dat het CDA zich daarnaar zou moeten schikken, temeer daar ook D'66 afwijzend tegenover de plaatsing van kernraketten „onder de huidige omstandigheden" staat. Oud-minister Vredeling heeft gisteren in Apeldoorn verklaard dat Nederland hef zich best kan verporloven in december nog •niet over de plaatsing van kernraketten een besluit te nemen. Solidair Met een helm op het hoofd en een gebalde vuist voegde een soli daire buurtbe woonster zich gis teren bij de kra kers achter de barricaden in de Nijmeegse Pier- sonstraat. Er wordt hier nog de nodige onrust ver wacht omdat de rechter vanoch tend de gemeente Nijmegen in het gelijk heeft ge steld; De krakers moeten de pan den ontruimen. Gebeurt dat niet, dan is politie-op- treden toege staan. De panden moeten wijken voor een parkeer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eilandpn Saba (900 inwoners), Sint Eustatius (1200) en Sint Maarten (12.000), die nu één gebied vormen, krijgen een zekere mate van zelfbestuur. Hiertoe is gis teren besloten op de Ronde Tafel Conferentie over de staatkundige .toekomst van de Antillen. Het gaat hier om een onderdeel van het plan een deel van het bestuurlijke appa raat te decentraliseren. Premier Martina van de Antillen ver klaarde tijdens een persconferentie dat de afgevaardigden van de drie eilanden zich tevreden, hadden getoond over het besluit. Volgens hun zal de „gelijk waardigheid" van de Bovenwinden aan de overige eilanden nu veel beter tot uiting komen. De opsplitsing zal zeer waarschijnlijk ook tot gevolg moeten hebben dat de drie eilanden elk apart vertegenwoordigd worden in de Staten, het parlement van de Antillen. Hoe dit verwezenlijkt kan worden, zal nog worden besproken. Nu is het zo dat de drie Bovenwinden gezamenlijk één zetel hebben, tegen Curacao twaalf, Aruba acht en Bonaire één. Een pro bleem is dat Curacao zeer waarschijn lijk zijn absolute meerderheid niet zal willen kwjjt raken, wat zou gebeuren als de Bovenwinden ieder één zetel zouden krijgen. Een oplossing zou zijn dat Curacao er nog één of meer zetels bij krijgt. PROGRAMMA VOOR GEDEGEN GERONTOLOGISCH ONDERZOEK RIJSWIJK Hoewel één op de negen Nederlanders ouder is dan 65 jaar, wordt nog niet één procent van het totale we tenschappelijke onderzoek besteed aan de processen die ge paard gaan met het ouder worden. Onderzoekers die zich be zighouden met dit gerontologische onderzoek zijn er veel te weinig en het onderzoek dat er wordt gepleegd is ontzettend versnipperd. Om hierin verbetering te brengen heeft een werkgroep in opdracht yan het ministerie van CRM een in ventarisatie gemaakt van het nu gepleegde onderzoek en een vijfjarenplan opgesteld voor wetenschappelijke studies die opgezet moeten worden. Het rapport is gisterochtend overhandigd aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Om het hele programma te verwezenlijken zal er circa tien mil joen gulden nodig zijn. De werkgroep, onder leiding van prof. dr. A. de Froe, stelt voor dat dat geld op tafel wordt gelegd door alle ministeries die bij het bejaardenbeleid zijn betrokken: CRM, volksgezondheid, sociale zaken en volkshuisvesting. Maar ook van het ministerie van wetenschapsbeleid mag volgens de werk groep een bijdrage worden verwacht. In hoeverre de regering financiële medewerking kan of wil verlenen aan het program ma, moet blijken uit de nota Welzijnsbeleid ouderen, die naar verwachting nog voor de verkiezingen zal worden ingediend. Er zijn bij elkaar 22 terreinen van onderzoek die braak liggen of waarvan nog veel te weinig bekend is. Daartoe behoren onder meer de volgende onderwerpen: Ouder worden en werken, de periode kort voor en na de pensionering; het wonen; de positie van ouder wordende mensen in de samenleving; hun financiële omstandigheden; ziekten die met het ouder worden gepaard gaan; de voeding; de invloed van geneesmiddelen; welke voor zieningen zijn er voor hen; hoe wordt het gangbare beeld over bejaarden gevormd enzovoort. Pas als op al die terreinen be- Woningen Lekkerkerk liggen goed in de markt LEKKERKERK De ge meente Lekkerkerk is be gonnen met de verkoop van de bijna 190 koopwoningen van de schoongemaakte „gif- wijk". De eerste twaalf wo ningen zijn in een week tijd verkocht Het verkoopbureau vindt dit een goede start, gezien de ma laise op de huizenmarkt. De verkoopprijs van de huizen, tussen de honderdveertig- en honderdzestigduizend gulden, ligt beneden die, welke het Rijk vorig jaar heeft betaald. De bewoners van de huurhui zen zijn allemaal weer naaf hun woning teruggekeerd. Als alles volgens plan verloopt zal de schoongemaakte wijk in mei of juni van dit jaar weer volledig bewoond zijn. Fietsers aan lopende band over de Maas ROTTERDAM Er komt misschien een lopende band voor fietsers naast de Van Brienenoordbrug. Een amb telijke werkgroep onder zoekt de mogelijkheid om de brug over de Maas bij Rot terdam te verbreden. Er bestaan al lang plannen om de Van Brienenoordbrug met een fietspad te verbreden. Of ficieel is hij verboden terrein voor fietsers en bromfietsers, omdat hij te steil is en het er bovenop vaak hard waait. De werkgroep bekijkt of een rol lend fietspad een oplossing is voor deze weggebruikers. ZUTPHEN Ruim tweehonderd kalveren, die enige weken ge leden op drie plaatsen op de Veluwe in beslag zijn genomen, blij ken behandeld te zijn met het verboden hormoon DES (di-ethyl- stilboestrol). Volgens de Zutphense officier van justitie mr. L. Montijn zal in ieder geval de directeur van het slachthuis, tevens kalvermester, worden vervolgd. Het is nog niet zeker of er ook nog andere mesters vervolgd worden. Nadat de dieren in beslag waren genomen zijn ze steekproefsge wijs onderzocht. Vrijwel alle onderzochte diéren bleken behan deld met het hormoon DES. Overigens waren de kalveren nog niet ter slacht aangeboden. Inmiddels zijn de dieren wel geslacht en heeft de officier van justitie de rechtbank verzocht het vlees te mogen vernietigen. Daarover is nog geen beslissing genomen. PRESIDENT Reagan van de Verenigde Staten heeft nog geen maand na zijn inauguratie een van zijn voornaamste verkiezingsbeloften ingelost. De wijzigingen op de begrotin gen voor dit en komend jaar, die hij gisteren bij het Congres heeft ingediend, bevatten veel punten uit zijn verkiezings campagne: verlaging van de overheidsuitgaven, meer ruimte voor het bedrijfsleven, vermindering van de inkomstenbelas ting en drastische korting op de ontwikkelingshulp. De huidige economische moeilijkheden hoge inflatie en grote werkloosheid hebben veel weg van de problemen uit de jaren dertig. Toen bestreed president Roosevelt de ma laise met zijn „New Deal". Door een veelheid van sociale programma's werden toen de overheidsuitgaven aanzienlijk verhoogd. Reagan doet nu, met een operatie die qua omvang aan de „New Deal" doet denken, echter het tegendeel. Er wordt de komende jaren danig gesneden in het federale bud get. Aan de concentratie van macht in Washington, door Roosevelt in 1932 op gang gebracht, komt na bijna vijftig jaar een einde. Het is voor president Reagan van groot belang, dat een meerderheid van de Amerikanen bereid blijkt offers te bren gen. Toch moet deze bereidheid niet worden overschat. In en rond het Capitol werken talrijke lobby's. Ze zullen proberen te voorkomen dat hun achterban voor de lasten van de be zuinigingen moet opdraaien. Van de andere kant wordt vooral van de groepen aan de voet van de sociale ladder een aanzienlijk offer gevraagd, en juist zij hebben géén lobby in Washington. HET grootste aandeel in de bezuinigingen lijkt de komende jaren te moeten komen uit de hulp aan de Derde Wereld. De nu aangekondigde kortingen op de ontwikkelingshulp zijn, als bepaalde adviseurs van de president hun zin krijgen, nog maar een begin. De formulering dat de hulp aan arme lan den de Verenigde Staten ten goede moet komen, betekent dat de klok jaren wordt teruggezet. Economische en strategi sche .belangen gaan weer de mate van hulp bepalen; de soli dariteit met de honderden miljoenen die honger lijden tweederde van de wereldbevolking wordt naar een lager plan geschoven. Dat deze politiek straks in de Derde Wereld leidt tot hongersnood, instabiliteit, meer Russische invloed en een verdere aantasting van het aanzien van Amerika, lijkt voor Washington nu nog van weinig belang. HET Congres verwelkomde de plannen van Reagan giste ren met een donderende ovatie. De komende maanden moet blijken of Reagans beleidsplannen de gevoelens van de Ame rikaanse meerderheid juist weergeven. Een ovatie in het Congres is één ding. De goedkeuring van deze ingrijpende bezuinigingen door het Congres een ander. Op langere ter mijn zal moeten blijken hoevef Amerika, door op deze ma nier in het federale budget te snijden, tevens in eigen vlees snijdt. HILVERSUM Het radioprogram ma van de VPRO op Hilversum 2 is vanochtend later dan normaal be gonnen doordat de technicus van de NOS, die de uitzen ding moet „door prikken" zich had verslapen. Toen het om tien voor half acht. na het nieuws en de och- tendgymnastièk (die uit andere stu- Technicus verslaap t zi ch Geen VPRO-radio dio's komen) de beurt was aan de VPRO, gebeurde er niets. Tien mi nuten lang hoor den de luisteraars alleen maar de zo genaamde „pips". Om half acht was echter alles weer in orde, want toen was de technicus onder het stamelen van duizend excu ses bij de VPRO komen binnenstor- WEINIG VERANDERING DE BILT-KNMI - Een hoge- drukgebied dat dinsdag boven Scandinavië aankwam, is in de laatste dagen langzaam in oos telijke richting verder getrok ken en ligt nu met zijn cen trum boven Rusland. Met het wegtrekken van het hoge- drukgebied is de weg vrijgeko men voor sneeuwstoringen, die via de Oostzee en Dene marken naar onze omgeving trekken. Zo kon het gistera vond in het oosten van het land gaan sneeuwen. In de na nacht en ochtend kon de sneeuwval zich wat verder over het land uitbreiden. Een volgende storing kan morgen opnieuw sneeuw brengen, maar het is niet zeker of dit veel zal zijn. Verder blijft het morgen bewolkt en rustig weer met middagtemperatu- ren die rond het vriespunt lig gen.- De komende nacht kan het weer licht vriezen, terwijl matige vorst op enkele plaat sen niet uitgesloten is. Vooruitzichten voor zondag: Droog weer met enkele opkla ringen. In de middag tempera tuur even boven nul, overi gens meest lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks -4 gr. Max. temp.: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Extra ombuigingen en ver der gaande kortingen op de ambtenarensa larissen moeten samen de zes miljard gul den opleveren die het wensenlijstje uit het verkiezingsprogramma van D'66 voor de ko mende jaren te veel gaat kosten. De finan- cieel-economische specialist van de D'66-Ka- merfractie, Maarten Engwirda, heeft hiertoe gisteren plannen openbaar gemaakt. De Democraten willen vooral het mes zetten in de gezondheidszorg. Zij denken de gemiddelde verpleegduur met twee dagen terug te kunnen brengen tot 11 dagen, willen het bouwplafond voor ziekenhuizen verlagen en de specialisten- honoraria verder beperken. Verder zou de overheid meer geld moeten halen bij Shell en Esso die het Nederlandse gas uit de bodem ha len en daar forse winsten bij boeken. Dat zou 500 miljoen opleveren. Ook op defensie zou be zuinigd kunnen worden: 215 miljoen. Afschaf fing van de partiële leerplicht zou een kwart miljard opleveren en het schrappen van de aanleg van een aantal nieuwe wegen zou voor 200 miljoen zorgen. Ook zou minder moeten worden uitgegeven aan kernenergie. Naast bezuinigingen ter grootte van zes miljard, zal in de ogen van D'66 ook inleveren van loon de komende vier jaar troef zijn. Gemiddeld moet iedereen jaarlijks 2 tot 2,5 procent in inko men achteruit. D'66 rekent dan op een econo mische groei van 1,5 procent (op dit moment min 1 tot min 2 procent). Weersgesteldheid v Vlissingen i gisteren Max Min 1 lamp lamp i Athene zw.bew. 12 4 Barcelona geh.bew. 12 0 Berlijn sneeuw -2 -4 Brussel sneeuw 1 0 Frankfort sneeuw 0 -3 Genéve gehbew. 1 -5 Helsinki sneeuw -7 -11 Innsbruck gehbew. 0 -5 Klagenlurt sneeuw Zr -4 Kopenhagen sneeuw 0 -4 onbew. -2 -13 Stockholm sneeuw Zurich gehbew. Casablanca regenb. Istanboel gehbew. Las Palmas zw.bew. Beiroet n.ontv. Tol Aviv n.ontv. Tunis h.baw.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11