ntillen moeten nog aar bijeen blijven Psychiatrische patiënten vragen Tweede Kamer om meer rechten Spreiding meer koppelen aan arbeidsmarkt in het Westen Kans op intrekking van vergunning zoutlozing Kalimijnen PvdA: recht op uitkering moet betaalbaar zijn CcidócSouACtnt Amerika en El Salvador „Wij draaien op voor gemeenschap weer PA* ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAO 19 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 d« straf risten ize parlementaire redactie) kG De Reforma- olitieke Federatie ie bij de komende amerverkiezingen een zetel hoopt te IN lat niet afwijzend herinvoering van ^■■■itraf. Volgens de -de doodstraf moe- jen worden opge- erroristische acties uit het „verkiezings- |,Om U te dienen", pstuur van de sinds 6000 leden tellende jren heeft gepresen- f voorstander van de iring van de kernwa- LVest-Europa en de /an kruisraketten op Is grondgebied. idatenlijst vastgesteld lAG De verkie- missie van D'66 e kandidatenlijst komende Tweede- rkiezingen vastge- it Jan Terlouw bo- emen zeven van de erleden van D'66 de llaatsen in. :e kamerlid, Suzanne ontbreekt op de op idat zij zich niet her- heeft gesteld. De pats op de lijst wordt omen door Suzanne Jij heeft zich eind ok- ïig jaar teruggetrolv het Europees Parle- iat zij niet langer kon samenwerken met de fractie van haar par iaar staan er veertig p de kandidatenlijst emocraten '66. i weigert citanten leeftijd jnze parlementaife redactie) |AG Bij de PTT sollicitanten op ba- hun leeftijd gewei- irden voor een be- aan. Dit kan om re- pn de leeftijdsop- In het dienstonder- de eisen van het uit antwoorden die etaris Smit-Kroes en Waterstaat) gege-' t op vragen van de (en Hartmeijer en rugman (beiden fer de weigering van van 31 en ouder bij tdistrict Groningen lunctie van besteller, •band met de leeftijd van het bestellersbe- piar. 5SECRETARIS A.AFF: i kwart uminkomens aangewezen LAG Volgens een _j van staatssecreta- Graaff (sociale za lft maar een kwart jvee miljoen mensen minimuminkomen N minimum rond te ~"ïij heeft dat gistera- ■^or de VARA-radio B.V 3.V. ïtie km. 10 km. km. 10 km. km. 10 km. km. km. km. a 197S 1979. an 197 >LD 19 i Civic 1978. k alle jwjareA van de huishoudens ninimumloon of -uit- eeft een aanvullend Een werkgroep van aken, die onderzoekt rishoudens met een inkomen moeten zal eind maart rzoek afronden. Vol- ïraaff kunnen de ge- ke sociale diensten worden ingeschakeld roepen op te sporen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het beleid aangaande de spreiding van rijksdiensten zal meer gekoppeld moeten wor den aan de toestand op de arbeidsmarkt in het Wes ten. Neemt het aantal vacatures af dan zal de om vang van de spreidingsoperatie kunnen toenemen. „We moeten de zaak bekijken naar de economische situatie", aldus drs. D. Gommers, directeur van de directie arbeidsmarktbeleid van het ministerie van sociale zaken, gisteren bij de presentatie van de nota regionaal sociaal-economisch beleid van de re gering. Overigens wil de regering het spreidingsbeleid wel voortzetten en de bereidheid tot verhuizen bij werknemers bevorderen. Een heroverweging van de spreiding werd onlangs ook in een nota van minister Van der Stee (financiën) aan het kabinet aan de orde gesteld in het kader van nieuwe bezuinigingen bij de over heid. Over het westen van het land zegt de nota te verwachten dat het verschil tussen het aanbod van arbeidskrachten en de gevraagde scholing verder zal doorgaan. Voor sommige beroeps groepen betekent dit dat de vraag het aanbod blijft overtreffen. Een overzicht van de explosieven en bonkaarten die in de jutezak zijn aangetroffen. Gevaarlijke erfenis Tweede Wereldoorlog AMSTERDAM Bij verbouwingswerkzaam heden aan een pand op het Rokin in Am sterdam heeft een monteur explosieven en bonkaarten uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden. De man waarschuwde onmiddellijk de politie, nadat hij in een jutezak boven het plafond van de benedenverdieping de explosieven ontdek te. In de zak bevonden zich vijf handgranaten, een landmijn, een aantal booby-traps (truc- bommen), zeven trotylbolletjes en slagkoord. Ook lag in de bergplaats een Duits militair paspoort, bonkaarten en brieven van het voormalig verzet. De explosieven zullen wor den overgedragen aan de opruimingsdienst, de brieven en bonkaarten aan het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. De verwarmingsmonteur toont het gat in het plafond, waar hij de explosieven heeft ge vonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Psychiatrische patiënten moeten het recht heb ben, bepaalde behandelingsmet hoden of medicijnen te weige ren. Gedwongen opname in een psychiatrische inrichting is al leen gerechtvaardigd, als een - patiënt een gevaar voor zichzelf of voor anderen is en als er geen alternatieven zijn voor on vrijwillige opname. Als alter natief zou o.m. kunnen gelden de (tijdelijke) behandeling in een crisiscentrum. Dit zijn enkele stellingen uit een mani fest dat de Nederlandse Patiëntenbewe ging in de Psychiatrie vanmiddag heeft aangeboden* aan de Tweede Kamer. Het manifest bestaat in totaal uit 65 stellingen die in november vorig jaar zijn geformuleerd tijdens een congres van psychiatrische patiënten, ex-psy chiatrische patiënten en groepen die zich inzetten voor verbetering van de psychiatrische zorg. In het algemeen pleiten de stellingen voor meer inspraak en medezeggen schap van de psychiatrische patiënten en meer openheid van de kant van het verplegend personeel tegenover de pa tiënten. Zo moet volgens het manifest het verplegend personeel in psychiatri sche inrichtingen verplicht worden, de patiënten zo veel mogelijk voorlichting te geven over alles wat er met hen ge beurt. Ook moeten patiënten zonder controle post kunnen versturen of ont vangen en vfij kunnen telefoneren. Het manifest stelt voor, bepaalde be handelingswijzen bij de wet te verbie den. Genoemd worden onder andere de electroshocktherapie, het gedwongen toedienen van medicijnen en het steri liseren of castreren in het kader van een psychiatrische behandeling. Isolatie van patiënten in een cel moet alleen „bij uiterste onmacht" mogelijk zijn. •Een dergelijke maatregel mag echter nooit gepaard gaan met „platspuiten". Opmerkelijk is één van de laatste stel lingen uit het manifest, waarin wordt gepleit voor het recht op zelfdoding. Deze stelling luidt: „Als iemand na her haalde pogingen er iets van te maken, zijn of haar leven als zinloos en uit zichtloos ervaart, heeft hij of zij het recht een einde aan dit leven te maken. Een oihgeving die niet in staat is een medemens een zinvol bestaan te helpen opbouwen, heeft niet het recht iemand zo'n beslissing te ontzeggen". Nijmeegse kraakpanden blijven onrustig middelpunt Rond de veertien gekraakte panden in Nijmegen blijft het onrustig. De politie sprak gisteravond van het „gebruikelijke beeld" van op rellen beluste jongeren die de krakers met eieren en ste nen bekogelen. Om de krakers daartegen te beschermen, vormt de ME een kordon rond de kraakvesting. Gewacht wordt er nog steeds op de uitspraak van het kort geding (morgen), dat de gemeente tegen de ruim twintig krakers heeft aangespannen. RLAND ZELFS BEREID TOT „DWANG" IN OVERGANGSPERIODE onze parlementaire redactie) AG Nederland is bereid erg an om de Nederlandse Antil- tenminste tien jaar bijeen te iln depe jaren moet een over- fceling van kracht zijn, waarna de eilanden zelf beslist op wel- P het onafhankelijk wenst te Hoewel dat juridisch erg moei- zijn, wil de regering in Den randeren dat zij elk van de ei- lonodig zal „dwingen" zich in •de te houden aan de gemaakte t minister Van der Stee (Antil- taken) gisteren gezegd op een {erentie na afloop van de tweede 1ag van de Ronde Tafel Confe rentie. De bewindsman liet doorscheme ren dat Aruba de komende jaren (hooguit tien) alleen nog binnen het huidige ver band van de Antillen wil blijven, als er een vergaande spreiding van de macht komt en het er zeker van kan zijn dat geen van de partijen (lees: Curasao) daar aan zal willen tornen. Dat houdt verband met het streven van de Arubanen uit te komen onder wat zij als de overheersing van Curacao ervaren. Premier Don Martina van de Antillen, te vens leidei1 van de Curacaose MAN, zei hierover eigenlijk niets anders dan dat „volwassen leiders de morele kracht moe ten kunnen opbrengen zich aan door hen zelf gemaakte afspraken te houden". Aan gezien dat voor Aruba niet voldoende was, kwam minister Van der Stee met het voorstel van een garantie (dwang) van Nederlandse zijde. Morgen praat men ver der over deze materie, die daarom zo in gewikkeld is, omdat Nederland juridisch heel weinig been zal hebben om op te staan als het zich wil bemoeien met de na leving van afspraken gemaakt door ande ren. „Het zullen dus ook meer politieke garanties moeten zijn," aldus Van der Stee. De minister maakte nogmaals heel duide lijk dat ook Aruba, als het zich eenmaal accoord heeft verklaard met de over gangsperiode, gedurende die jaren binnen het Koninkrijk zal moeten blijven. „Het kan niet zo zijn dat Aruba bij elke tegen slag weer begint te roepen dat het eruit wil. Zoiets is fnuikend voor de regeer kracht. Men denkt dan nergens anders meer aan". NEDERLANDSE ORGANISATIES NAAR FRANSE RECHTER DEN HAAG De Nederlandse' waterleidingbedrijven, de waterschappen in west-Nederland en de stichting Reinwa- ter, die zich inzet voor een schone Rijn, hebben gisteren ge zamenlijk bij een rechtbank in Straatsburg geprotesteerd tegen de zoutlozingen van de "Franse (staats)kalimijnen in de Rijn. Genoemde organisaties dienden eei\. bezwaarschrift in tegen de lozingsvergunning die voor dit jaar is afgegeven aan de Kalimij nen door de overheid in het Elzasgebied. De organisaties ver klaarden juridisch zo sterk in hun schoenen te staan, dat' de kans erg groot is, dat de rechter de lozingsvergunning intrekt. De uit spraak wordt nog voor de zomer verwacht. „Wij zijn het wachten op resultaten aan de internationale onder handelingstafels moe. Daarom hebben wij nu zelf maar het ini- tiatiëf genomen om de kalimijnmen te dwingen de zoutlozingen in de Rijn te verminderen", zo zei gistermiddag de heer Lazon- der van de Stichting Reinwater. Inmiddels heeft een enquête onder de bevolking van de Elzas uitgewezen, dat 40 procent van de ondervraagden bezwaar heeft tegen het opslaan van het afvalzout van de kalimijnen in de bo dem op een diepte bijna 2 kilometer (een voorstel uit het Rijn- zoutverdrag). (Vervolg van de voorpagina) Het bestuur van de PvdA constateërt dat het. idee van Van der Doef blijft binnen de opvattingen zoals neergelegd in het con cept-verkiezingsprogram „Weerwerk". In het program staat dat er twee'uitgangspunten dienen te zijn voor het stelsel van socia le zekerheid. Het eerste is dat ieder individu een zelfstandig recht heeft op een uitkering. Daar laat men echter onmiddellijk' op volgen dat dit begrensd wordt door het beginsel van de draagkracht. Men deelt de mening van Van der Doef dat de verzelfstandiging van het recht op een uitkering er niet toe mag leiden dat een vrouw met een rijke echtgenoot zelf ook nog eens een (top)uit- kering krijgt. Max van den Bérg had van deze opvatting gezegd dat hij „lijnrecht inging" tegen de opvattingen van de PvdA over emancipatie en individuele rechten van mannen en vrou wen. De voorzitter stond kennelijk achter het idee van de Rooie Vrouwen in de partij, dat een vrouw geheel zelfstandig in het leven moet kunnen staan. Het PvdA-bestuur constateert nu dat het plan van het kamerlid een oplossing kan zijn voor het probleem. Het plan zal nader bestudeerd worden door een werkgroep binnen de partij, die zich al lange tijd met deze materie bezig houdt. De fractiewoord voerder merkte op dat de PvdA zich zo druk maakt over deze zaak, omdat er nog heel andere gedachten leven over de manier, waarop de kosten van de sociale zekerheid "beperkt moeten wor den, zoals ontkoppeling van de uitkeringen of regelrechte verla ging. De PvdA is daar fel tegen, maar erkent wel, aldus de woordvoerder, dat de kosten van de sociale zekerheid binnen de perkep moeten blijven. „Daarom zijn wij verplicht zelf ook op lossingen aan te dragen". WaT Laurence Eaglebürger, president Reagans ondermi nister van buitenlandse zaken, in Europa te berde heeft ge bracht over El Salvador, zal menigeen vreemd in de oren klinken. Er zijn weliswaar vertrouwde klanken bij, maar die komen op het eerste gehoor over als echo's van de terminolo gie uit de tijd van de koude oorlog. Wat is er aan de hand? De allerarmsten van het Middenamerikaanse land zijn niet meer tevreden met een schamel bestaan; ze hebben te weinig om van te kunnen leven en net te veel om van honger te sterven. Zij hebben de brutaliteit een beetje gezondheid te ei sen, een lapje grond, een school en vooral toekomst voor hun kinderen. En dat wordt dan vergeleken met „communistisch gekuip" of sterker nog, met „dreigende communistische machtsovername". VeËL Amerikanen zijn nog steeds te zeer geneigd om te spreken van „het" communisme, dat sij dan zien als een reusachtige samenzwering die de wereld dreigt te verplette ren. „Het" communisme bestaat niet; het Joegoslavische communisme is heel iets anders dan Het Russische of het Chinese. Natuurlijk gedijt iedere vorm van communisme het best op menselijke ellende, maar dat is uiteraard geen vrij brief om een strijdbaar verlangen naar meer welzijn en ge rechtigheid aan te merken en te bestrijden als „het commu nisme". Daar los je de problemen in vele Midden- en Zuida- merikaanse landen uiteraard niet mee op. HET is daarom verheugend dat vandaag uit Washington ook andere geluiden zijn doorgedrongen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt nu te hopen, dat in El Salvador economische hervormingen worden doorgevoerd en dat democratische, verandereringen zullen leiden tot een regering, die door het volk is gekozen. Dat is duidelijk ande re taal dan wij tot nu toe hebben vernomen van de in Europa reizende onderminister van dat zelfde ministerie. Het is ove rigens de zoveelste onzorgvuldigheid in standpunten van Washington sinds Reagan aan het roer is: eerst wel, dan geen aanmaak van neutronengranaten; eerst geen en dan weer wel hulp aan Polen. En nu dan de uiteenlopende geluiden over El Salvador. HOPENLIJK geeft de laatste verklaring uit Washington een definitief standpunt weer. Indien er duidelijke aanwij zingen zijn voor Russische of Cubaanse bemoeienissen in El Salvador, dan zou dat een ernstige, zaak zijn, die geen enkel Westeuropees land licht zou worden opgevat. Maar voorlopig wijst alles erop, dat de crisis in El Salvador andere oorzaken heeft. ONDERWIJSCENTRALES: DEN HAAG De centrales van onderwijspersoneel vinden dat minister Pais niet alleen hen mag laten opdraaien voor het onderwijs, omdat het een voorziening is voor de hele ge meenschap. Zij zijn bang dat de kwaliteit van het onder wijs in het gedrang komt door de maatregelen die de minis ter in gedachten heeft. Volgens de centrales wil Pais met de door hem voorgestelde structurele veranderingen méér bereiken, dan het dichten van het gat van 119 miljoen in de begroting. Zo wil de minister niet alleen de aanvangssalarissen verlagen en leerkrachten, die in vergelijking met hun collega's te veel verdienen, aanpakken. Hij speelt ook met de gedachte het onderwijspersoneel belasting te laten betalen over periodieke ziektekostenuitkeringen. Met dat laatste al hoopt hij 165 miljoen te besparen. Voorts wil de be windsman op schoolpraktica bezuinigen, de klassen vergroten en verschillende overgangsmaatregelen terugdraaien. WERKTIJD VERKORTING INZET Acties dreigen in Rotterdamse haven ROTTERDAM Bij het Rotterdamse container-over slagbedrijf Unit Centre (325 werknemers) dreigen acties, nu een deel van het perso neel zich gisteren achter de Vervoersbond FNV heeft op gesteld naar aanleiding van het stuklopen van de cao-on derhandelingen. De directie is niet bereid de ingeleverde prijscompensatie van twee procent te gebruiken voor arbeidstijdverkorting. Om die reden dreigen ook acties bij ECT met 1300 werkne mers in de Rotterdamse ha ven. FNV-districtsbestuurder Kees Marges gelooft dat de Rotter damse haven een voortrek kersrol moet vervullen om er zorg voor te dragen dat de in gehouden prijscompensatie niet als extra winst naar de werkgever vloeit. Bij ECT speelt in het conflict ook de invoering van een vijfploegen dienst een rol. De ECT-werk- nemers hebben daarvoor al 7,22 procent van hun loon op tafel gelegd en willen er niet meer voor inleveren. V D wil nog meergeld in het buitenland investeren HILVERSUM - Vroom en Dreesmann zal nog meer dan nu al gebeurt in het bui tenland gaan investeren. Vooral in landen als Brazi lië, de V.S. en Mexico streeft het concern naar meer be langen, aldus de president- -directeur A.R.C. Dreesmann in een uitzending van Hier en Nu -Radio van de NCRV. Van de investeringen van V en D komt nu een derde deel buiten Nederland terecht. Nu het bedrijf een stabilisatiepro ces door gaat maken wil men vooral in de dienstverlening gaan investeren, aldus de heer Dreesmann naar aanleiding van de investering van een half miljard gulden in de ko mende vijf jaar in de Ameri kaanse Grace. Veel meer investeren in Ne derland dan men nu doet heeft volgens de heer Dreesmann geen enkele zin. „We hebben nu een aanzienlijk aandeel in vele sectoren en we zijn eigen lijk bang dat we bij meer in vesteringen in ons land meer kapot zouden maken dan we zouden opbouwen". Vooruitzichten voor zaterdag: Wolkenvelden en geen sneeuw van betekenis. Over wegend lichte vorst. Vooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 3 gr. Max. temp.: omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren Ab^deen Barcelona Bordeaux De Bilt zw.bew. Deelen zW.bew. Eelde motsn. Eindhoven zw.bew. Den Helder geh.bew. Twente zw.oew. temp temp slag 2 -2 0.3 2 -2 0.3 2 -2 0.4 Slockholm geh.b Casablanca

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9