katwijkse politie toot taken af Meepraten over problemen in Haaswijk Eerste paaltje De Springplank Minder werk in Bollenstreek VERDERGAANDE BEZUINIGINGEN BOUWVERENIGING BUITENLUST VOELT ZICH BUITENGESLOTEN Leiderdorp krijgt oorlogsm on um en t LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 WIJK Het Katwijkse politiekorps verwacht dat in komst, bij verdergaande bezuinigingen, een aantal on- [ijke politietaken moet worden afgestoten. Korpschef B. N. de Jong denkt hierbij ondermeer aan het wegs- van foutparkeerders en de surveillance-diensten 's zo op het strand. Voor 1981 kunnen de belangrijkste be togen nog worden gerealiseerd door een halvering van. ntal te declareren overuren. Bij het ontwerpen van de jtieve bezuinigingsmaatregelen in de loop van dit jaar, gezocht naar een vorm waarbij de hulpverlening aan [ubliek op een zo hoog mogelijk peil gehandhaafd k voor het Katwijkse vrijwel onmogelijk nog f te beknibbelen op de [en. Juist in het week-, I wordt steeds meer een gedaan op de politie, jr het bureau met op de zaterdagavond erken met een flinke Voornamelijk de n het aantal ver ren en vormen van bal- ieid bezorgen de politie, )lijkt uit het gisteren ge- iteerde jaarverslag over ïandenvol werk. Het be- in van deze uitwassen is in eerste instantie een télak van de wijkagent, het wegne men van de oorzaken echter is primair een taak van de ge meente. Een betere opvang van de jeugd is hiervoor- een vereiste. Een groot deel van de vernie lingen wordt veroorzaakt door bezoekers van café's en jeugd centra, die op hun tocht naar huis flink wat schade aanrich ten. De Katwijkse politie pro beert deze uitwassen zoveel mogelijk tegen te gaan door, ondermeer he,t opzetten van zogenaamde recherche-projec ten. De horeca-inrichtingen werden het afgelopen jaar één of meerdere malen bezocht, terwijl ook in de omgeving na sluitingstijd intensief is gesur veilleerd. Verkeer Vergeleken met 1979 zijn er het afgelopen jaar minder ver keersongevallen geregistreerd. Het is echter niet waarschijn lijk dat dit te wijten is aan een beter rijgedrag van de Katvyij- ker, maar meer aan de periode van gladheid die in '79 de cij fers ongunstig heeft beïnvloed. Het feit dat er op bepaalde punten in het dorp een hoge concentratie verkeersongeval len valt waar te nemen, heeft geleid tot een aantal „black spot"-onderzoeken. Van onder andere de kruisingen op de Molentuinweg, Meeuwenlaan- /Boslaan, Industrieweg en Hoornselaan heeft men gepro beerd de oorzaken van het hoge percentage ongevallen te achterhalen. In de loop van '81 kunnen aan de hand hiervan eventuele verbeteringen op deze locaties worden aange bracht. Surveillance Vanaf september vorig jaar zijn de auto'surveillances gelei delijk aan teruggebracht, en vinden nu slechts plaats op de spits-, avond- en nachturen. Overdag is overgegaan op ge richte surveillance in een be paalde wijk, waarbij de agent zich alleen nog per fiets ver plaatst. Het doel hiervan is het verkrijgen van een beter con tact met de bevolking en meer inzicht in wat er zich nu Wer kelijk op straat afspeelt. De ge richte surveillance vind 's ochtends per fiets in één wijk plaats, waarna men zich 's middags over het dorp ver spreid. De hulpverlening is erwarring STGEEST Voor groot aantal Oegst- :er telefoonabonnees ezer dagen een nieuw foonnummer van cht geworden. Draait het oude nummer krijgt men te horen: telefoonnummer is rijzigd, het nieuwe nmer voor Endegeest is 911. Raadpleeg voor de rige nummers de tele- ngids van 's-Gravenha- overige woonplaatsen 1980-'81. Bel zo nodig Het merkwaardige is wélk oud nummer ook draait, men ids het nieuwe nummer Endegeest krijgt voor- choteld. En prompt be veel Oegstgeeste- ren Endegeest te bellen van alles en nog wat. jt drong tot velen niet or wat er precies aan de id was. Zo probeerde ?n bij Endegeest zelfs ïubelen en vloerbedek- ig te bestellen. Intussen eft men de PTT ge- Bagd maatregelen te Jffen. tnovatie VV-kantoor )ordwijk IRDWIJK De Noord se VVV denkt in maart voor de aanvang van eizoen - het gerenoveer- tantoor aan, de Grent in gebruik te kunnen n. De verbouwing be- een vergroting van de' ekersruimte en een ver- Hing van de voorgevel. uit 1957 daterende kantoor irts aangepast aan de ei- die aan moderne dienst- ening gesteld kunnen wor- Er wordt een zithoek, een ekstelefoon en een vidi- istallatie geinstaleerd. In kantoor wordt een dia met de plattegrond van adplaats geplaatst. Hierop alle hotels en pensions ld. Door middel van >jes wordt aangegeven 1 nog kamers beschikbaar 's Avonds krijgt de plat- ind een plaatsje voor het i, zodat 'laatkomers' ook uik kunnen maken van de matie. Het VVV-kantoor 't de heropening tijdelijk stigd aan de Parallelbou- rd. ïend mtnapt OORDWIJK De poli- van Noordwijk heeft istermiddag een Noord- ijker aangehouden die ïn eend had opgepakt en een zak gestopt op de 'eteringkade, een plaats 'aar nogal veel eenden ondlopen. De politie was 'geseind door omwonen- en. Bij nader onderzoek leek de eend echter te i]n ontsnapt uit het die- enverblijf van de Van der krg-Stichting en ging het öni de beheerder van dit Verblijf die de eend was komen terughalen. Het eerste „paaltje" wordt geslagen. OEGSTGEEST Een onderwijzer en een paar kinderen sloegen gistermor gen het eerste „paaltje" voor de nieuw bouw van de openbare lagere school De Springplank aan de Kennedylaan in Oegstgeest. De echte eerste paal liet nog een tijdje op zich wachten omdat de heistelling verlaat bleek te zijn, maar daar kon de school niet op wach ten. Het was overigens toch al niet de bedoe ling dat er een officiële eerste paal zou worden geslagen. Het Oegstgeester college van b. en w, dat tevens het schoolbestuur i van De Springplank vond het niet no dig om daar officiéél aandacht aan te be-' steden. Daarover bestond ook blijkbaar een misverstand want aanvankelijk zou de ihspectrice van het onderwijs, me vrouw Semplonius de eerste paal slaan. Dat zou het gebeuren echter officieel ge maakt hebben, dus hoefde de inspectrice uiteindelijk niet op te draven. De school zal straks wel officieel en fees telijk worden geopend. Het college had geen bezwaar tegen een officieuze, interne viering van het feit dat de eerste paal werd geslagen. Derhalve gingen kinderen en ouders vandaag in optocht met muziek vanaf het huidige gebouw aan de Lange- jort naar het bouwterrein. Bij gebrek aan een echte heimachine werd even bui ten het terrein een symbolisch eerste paal tje geslagen. Na afloop van deze plechtig heid keerden ouders en kinderen weer naar De Springplank terug. Daar werden pannekoeken gegeten en ook was er voor de gelegenheid een speurtocht uitgezet. De wethouder van onderwijs, mevrouw Blom, was ook bij het gebeuren aanwezig. Om het nieuwe gebouw voor de openbare lagere school is veel te doen geweest. De kosten, die aanvankelijk werden geraamd op 2,4 miljoen gulden moesten uiteindelijk worden teruggebracht tot 1,9 miljoen gul den. OEGSTGEEST Het beleid van de woningbouwvereniging „Buitenlust" is nog steeds gebaseerd op het realiseren van 350 woningwet-, eengezins- en zoge naamde sta pel woningen (in de huur- sector) in Haaswijk. Tn de exploitatie- opzet van het plan Haaswijk vallen de kavelprijzen echter zo'n 2500 gulden per woningwetwoning duurder uit. De hierdoor ontstane problemen werden gisteravond tijdens een ledenraadsver gadering van de woningbouwvereni ging Buitenlust uit de doeken gedaan door het bestuurslid Olivier. „Over de financiering vari de kavelprijzen en een eventuele poging om tegemoetko ming van de overheid te verkrijgen wordt 25 februari overleg gepleegd met de ge meente", aldus Olivier. „Tot nu toe heeft de woningbouwvereniging uit de krant moeten vernemen wat er aan de hand was. Ook bijvoorbeeld dat Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten (BNG) een brief ter tafel heeft gebracht dat de realisering van de woningbouw in gevaar kwam. Ons be stuur heeft de gemeente gevraagd om alle stukken die betrekking op Haaswijk heb ben, te mogen ontvangen. Tot onze grote verbazing kregen wij te horen dat het verzoek niet kon worden ingewilligd om dat er financiële en economische belangen in het geding zijn. Er is een gebrek aan openheid bij B. en W. en het Bouwfonds die niet meer van deze tijd is", aldus Oli vier. „Wij hebben recht op de stukken, wij weten niet wat er bedisseld wordt tussen Den Haag, de gemeente en het Bouw fonds". Over de relatie van „Buitenlust" met het Bouwfonds merkte Olivier na mens het bestuur op: „De beeldvorming van Haaswijk is nog niet duidelijk. De grond voor de eerste 43 woningwetwonin gen is gekocht, maar de overdracht heeft nog steeds niet plaatsgevonden". Overi gens wil „Buitenlust" de bouw van de vol gende 36 woningen direct laten volgen op die van de eerste 43. Tevens bereidt men zich al voor op woningbouw in deelplan nr. III. Het bestuur streeft er naar rond half mei mei haar leden in te lichten over wie er in de eerste 43 woningen zullen ko men. De eerste huizen worden namelijk in augustus opgeleverd. De volgende serie van 36 woningen hoopt men in januari 1982 in gebruik te kunnen laten nemen. Oud-wethouder O. C. van Belle die een groot gedeelte van de onderhandelingen over Haaswijk heeft meegemaakt, wees nog eens op de precaire financiële toe stand. De gemeente gaat in Den Haag pleiten voor een grotere tegemoetkoming. Olivier: „Wij willen hand in hand met de gemeente naar Den Haag. Ook Buitenlust wil als belangenvereniging zich sterk ma ken voor de gang van zaken...". De Katwijkse politie hoopt het contact met de burgers nog verder te verstevigen. hierdoor zeker niet minder ge worden. Bij spoedgevallen wordt namelijk weer wel van de auto gebruik gemaakt, zo dat de poltiie, wanneer dit no dig mocht zijn, binnen 2 Zt mi nuut waar dan ook in Katwijk ter plaatse kan zijn. Voorlichting Evenals in 1980 zal de Kat wijkse politie ook dit jaar weer de organisatie van een „Voor lichtingsdag Voorkoming Mis drijven" ter hand nemen. De grote belangstelling van de be volking voor deze dag heeft duidelijk aangetoond dat hier in een behoefte wordt voor zien. Behalve de normale voorlichting op de scholen en jeugdcentra zal in '81 ook op nieuw een voorlichtingsstand op de toeristenmarkt worden ingericht. Voor wat betreft de voorlichting aan het gemeen tebestuur blijft er voor korps chef De Jong nog wel wat te wensen over. „Ik zou graag zien dat er ieder kwartaal in de commissie bestuurs- en juri dische zaken aandacht werd geschonken aan politie-onder- werpen. Afgelopen jaar zijn we hiertoe slechts éénmaal in de gelegenheid gesteld. In an dere plaatsen wordt vaak bij het korps aangedrongen op meer openheid, terwijl wij staan te dringen en niet aan de bak komen omdat de gemeen te nauwelijks respons geeft". Uit het feit dat er in 1980 slechts zes schriftelijke klach ten zijn binnengekomen' over .het -optreden, kan worden af geleid dat de Katwijkse politie het goed doet. Temeer omdat vijf van deze klachten later ongegrond bleken. Beschonken automobilist rijdt erker van gevel NOORDWIJK De bewo- ners van de Herenweg en om geving werden gistermiddag opgeschrikt door een onheil spellend remgeknars. Gelijktij dig zagen zij hoe een grote Amerikaanse slee zich huppe lend van het wegdek losmaak te, over het links van de weg gelegen fiets- en voetpad scheerde en in de voortuin be landde van het perceel Heren weg 11, bewoond door de fa milie Van der Staak. Met een daverende klap kwam de wa gen tegen de erker van het pand tot stilstand. De uitbouw werd bij de botsing zwaar be schadigd en gedeeltelijk van de gevel gedrukt, terwijl een drietal voortuinen zwaar geha vend werden. Men vreesde het ergste voor de bestuurder van de auto. Een ambulance en een dokter waren binnen enkele minuten ter plekke. Zij behoefden ech ter geen dienst te doen, want de chauffeur bleek niet leven loos, zoals werd verondersteld, maar laveloos. De man, een 37-jarige inwoner van Voor schoten, liep slechts lichte ver wondingen op. Hij werd we gens het rijden onder invloed gearresteerd en aan het politi- bureau ingesloten. De auto, die. aan de voorzjdé totaal werd vernield, werd inbeslaggeno- men. LISSE Gedurende de maand januari is de werkloosheid onder de mannen binnen het gebied van het Arbeidsbureau Lisse, waar toe de gemeenten Lisse, Hillegom, Sassenheim, Voorhout, Noordwijkerhout en Noordwijk behoren weder om toegenomen. In de maand december 1980 stonden 787 mannen ingeschreven ën dit aantal is in de afgelopen maand (januari) opgelopen tot 852. Daarentegen is de werk loosheid onder de vrouwen in dezelfde periode gedaald tot 291 (was 337). De vraag naar arbeidskrachten nam in janua ri met 58 af tot 143. De daling van het aantal werkloze vrouwen is toe .te schrijven aan het feit dat diverse bloembollen-exportbedrijven zijn begon nen met de jaarlijks terugkerende pakkerij, welke werkzaamhe den enkele maanden in beslag zullen nemen. Gesteld kan wor den, dat de arbeidsmarktsituatie in de Bollenstreek verre van rooskleurig is. Stonden eind januari 1980 729 mannen en vrou wen als werkloos ingeschreven eind januari 1981 is dit aantal opgelopen tot 1143. Met name de beroepsgroepen bouw, verkeer en ongeschoolden zijn hier debet aan. Voor de komende maan den wordt echter wel een daling verwacht van het aantal werk lozen. Binnenkort (eind maart) gaat de Keukenhof weer van start, alsmede ook het horecaseizoen en ook in de bouw is enige opleving te konstateren. De verdeling van het aantal werklozen per gemeente was in de afgelopen maand als volgt: mannen vrouwen Lisse 159 52 Voorhout 41 15 Noordwijk 273 94 Noordwijkerhout 98 37 Sassenheim 127 50 Het mag een wonder genoemd worden, dat tijdens de slip geen tegenliggend verkeer na derde en zich ook geen fietsers en voetgangers op de paden bevonden. Waarom de uit de richting Schiestraat komende chauffeur remde, is een raad sel. Hij zelf bleek niet in staat daarover uitleg te geven. Plakkers aangehouden LEIDEN De politie van Leiden heeft vannacht op de Haarlemmerstraat vier plakkers aangehouden. Het viertal plakte pamfletten met een tekst die was ge richt tegen de verhoging van het collegegeld naar 650 gul den. De eerste twee studenten, 21 en 24 jaar oud werden om streeks twaalf uur aangehou den, het tweede koppel, twee studentes van 23 en 26 jaar oud een uur later. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt en de plakspullen zijn in be slag genomen. Do plaats voor het monument: het gazon voor de aula van de begraaf plaats. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp krijgt eindelijk, 36 na het einde van de Tweede Wereldoor log, een herdenkingsmonu ment voor oorlogslachtof fers. Dit is te danken aan een initiatief van de Oranje vereniging Leiderdorp. Het college van B en W heeft een voorstel van de Oranjevere niging aanvaard voor de plaatsing van een houten kruis op het gazon voor de aula van de algemene be graafplaats aan de Hoogma- deseweg. Op het kruis wordt een bron zen plaat met inscriptie aange bracht. „Hiermee gaat een lang bestaande wens in ver vulling", zegt de secretaris van de Oranjevereniging de heer R. Blauw. Aan het eind van de jaren zestig heeft het plaatse lijke comité „Herdenking 4e mei" verwoede pogingen ge daan om tot de oprichting van een herdenkingsmonument te komen. Het plan van dit comi té voor de plaatsing van een door wijlen de Leiderdorpse architect P. v.d. Sterre ont worpen monument op het kerkhof achter de NH Dorps kerk aan de Hoofdstraat, kon echter geen genade in de ogen van de gemeenteraad vinden. Een kwestie die in die dagen de emoties en de discussies hoog deed oplaaien. „Te veel óp de doden en te weinig op de vrijheid gericht", zo was het algemene gevoelen van de raad in oktober 1969. Liever zag men een vrijheidsmonu ment in het nieuwe deel van Leiderdorp. Dit was het sein voor de te leurgestelde en verbolgen co mitéleden, prof. D. J. Roorda, ds. J. Honnef, D. Groeneveld, W. D. C. v.d. Wijngaard (voor zitter Oranjevereniging), H. J. Roubos (oud-verzetsstrijder), E. T. M. Hageman en P. v.d. Sterre te stoppen met hun ac tiviteiten. Het comité kon wei nig begrip opbrengen voor de slappe houding die de toemali- ge wethouders C. Meerburg en J. Nievaart tegenover de raad hadden ingenomen. Grootste grief was het punt dat men verzuimd had de raad te infor meren over het feit, dat het comité in opdracht van het college van B en W de plan nen had voorbereid. Een nala tigheid, die volgens de voorzit ter van het comité, prof. Roor da, beslissend was voor de af wijzende houdeing van de raad. De Oranjevereniging, zou net als later in 1978 met de mis lukte voorbereidingen voor de viering van het 1200-jarig be staan van Leiderdorp gebeur de, het initiatief van de jaar lijkse dondenherdenking naar zich toetrekken. Traditie Na een aantal jaren afwezig heid herstelde de Oranjevere niging een traditie door weer op de vierde mei een stille tocht te organiseren, hetgeen volgens de heer Blauw goed is aangeslagen bij de Leiderdorp- se bevolking. Aan de tocht na men 150 burgers deel. „Dit moeten we nu vasthouden. Als het nu niet lukt komt er nooit wat van", zegt de actieve se cretaris van de Oranjevereni ging. Hij rekent wel op wat meer belangstelling van de kant van het hoogste bestuur lijke orgaan in Leiderdorp. „Behalve de burgemeester liet een wethouder of raadslid zich bijna nooit bij de dodenher denking zien", aldus de heer Blauw. Het programma voor de do- dendenking op 4 mei dit jaar is bijna rond. De herdenings- dienst wordt zoals gebruikelijk in de Dorpskerk gehouden. Pastoor J. Olsthoorn van de R.K.parochie „De Menswor ding" wordt gevraagd de dienst te leiden. Op de plaats bij het nieuwe herdenkings monument, dat mogelijk na het opknappen van het kerk hof .van de Dorpskerk nog eens zal verhuizen, wordt me dewerking verleend door het UVV-bejaardenkoor en de drum- en fanfareband „Ta- marco" die voor de muzikale omlijsting zullen zorg dragen. FRANS BROCKEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7