Raad Alkemade buigt zich over omstreden bistrotheek Zes van de zeven bisschoppen tegen Limburgse Vastenactie U' PROJECTONTWIKKELAAR BIEDT AAN VESTIGING TERUG TE DRAAIEN Actie voor toren valken en kerkuilen Voor Nederlands roomskatholieken missionering vooral ontwikkelingshulp Alphen mag Zegerbaan aanleggen feen m )innen ukelijk h Leid lehoor vanen n de ti »re twi ir klau de du absbui -Josep reurer nrijk e erde b n en ii bij ble Austri |ve pa ibrunn r. En 1 i al op •es in P. de 1 >n ook a werel Sandaa St men St.Sy Gitaarrecital De gitarist Juan Martin. De gitaristen Leo Wijnkamp en Juan Martin trfu. 8 morgenavond op in het Cultured Centrum aai,n ii_ Prinses Marijkelaan in Voorschoten. De avond HrriPn 1 georganiseerd door de Otto Wolthuis Stichting /jvprw, menwerking met het Gitaristen Collectief uit dam. Leo Wijnkamp heeft zich na zijn klassieke <uen(j ding gespecialiseerd in de „fingerpicking"-stijl, KhPVpr mee hij internationale bekendheid heeft gekri. j. v Juan Martin is één van de beste flamenco-giürVpn. ter wereld. Hij heeft ook een gitaarmethode oui ne keld die als de beste geldt op dit gebied. Het col begint om halt negen. 7^ Geestelijk gehandicapten "ze" De vereniging van ouders van geestelijk gehand^al ten houdt vanavond een contactavond in het Parogzighe huis in Voorhout aan de Herenstraat 104. Het koo^en tc Leidse Sleuteltjes', bestaande uit geestelijk geh^a(^'er capte kinderen, treedt op. Aanvang: acht uur. |at 00] Galerie de Pomp nnjkc In Galerie de Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond deze maand werk geëxposeerd van Ilonka Rector-W?XT^s mus en Ruud Slagmolen. Van de hand van Ilonka ReS..°°ei Wilhelmus zijn creatieve collages van gedroogde bloe'J zc en grassen te zien. De kunstenares heeft het materiaal wo haar levensechte collages vooral in haar eigen tuin meld. Ruud Slagmolen exposeert foto's, waarop de j schillende aspecten van een mensenleven zijn vastgef1^1 zoals v$fde, bezinning, dreiging, toekomst etc. De tenft5^' stelling is op donderdag, zaterdag en zondag van 14 uur geopend, op dinsdag en vrijdag van 19 tot 21 uuP der woensdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. lweeri rouwe De Blauwkousen lit™. De carnavalsvereniging De Blauwkousen in Hazerswiesteri organiseert op zaterdag 21 december een seniorenmiin he voor de wat oudere inwoners van Hazerswoude in Hetxden, ker. Medewerking wordt verleend door dansorkestiwijk Lions, de dansmariekes en hofkapel De' Leutneuzen,\, vooi mede een een artistieke selectie uit bestuur en Raad Leids Elf van de Blauwkousen. Voor vervoer kan wordereehoo zorgd. De middag wordt van 14.00 tot 17.00 uur gehoiAagavi De Blauwkousen zullen op maandag 23 december nog klein medewerking verlenen aan een besloten carnavalsvie. erov in bejaardencentrum Driehof. tnd in titter 1 Reformatorische Politieke Federatie In Leiderdorp is onlangs de Kiesvereniging Reformeer torische Politieke Federatie opgericht. Het bestuw staat uit voorzitter S.H. Attema, secretaris F.W. Vliet, penningmeester C.G. Schijf en lid J. de Gi Het voorlopig adres van het bestuur is F. W. van 1 Brittenburg 7. 2352 XL Leiderdorp, tel. 071411671 eerste openbare ledenvergadering wordt gehouden 71 REGIO LEIDSE COURANT ALKEMADE Projectontwikke laar Pieter van Ruiten heeft de verontruste bewoners van het Roe lof arendsveense Noordeinde aan geboden om een andere huurder te zoeken voor zijn bedrijfspand aan het Noordeinde. De projectontwik kelaar zal geen moeilijkheden ma ken als de toekomstige 'bistro- theek'-exploitant besluit zijn huur contract op te zeggen. In ruil hier voor verwacht Van Ruiten wel de hulp van omwonenden bij het zoe ken naar een 'buurtvriendelijke' huurder van het bedrijfspand. Aan de andere kant lijkt het de project ontwikkelaar handiger om eens met Bistrotheek-exploitant Van der Horst te gaan praten over diens aangekondige openingstij den. melijk tegen de door het restaurant bedrijf aangekondigde openingstijden tot diep in de nacht. Een hevig ver bolgen horeca-exploitant E. van der Horst heeft inmiddels al aangekon digd de projectontwikkelaar aan zijn afspraken te zullen houdèn. Hij is niet van plan de 'Bistrotheek' (een kruising tussen een bistro en een dis cotheek) op te geven. Zodra de ver gunningen binnen zijn wil de horeca- exploitant beginnen met het inrich ten van de bistrotheek. Niet alleen Van der Horst, maar ook de gemeente Alkemade is woedend op de projectontwikkelaar uit Oud Ade. Hem wordt verweten op valse gronden een bouwvergunning te heb ben losgepeuterd voor het nieuw- bouwcomplex. Twee woningen aan de straat worden op dit moment door de familie Schenk verbouwd tot snackbar annex woonruimte. Het be drijfspand achter de woningen zou dan de omstreden bistrotheek van Van der Horst moeten worden. Dit terwijl de gemeente een gescheiden verhuur van de panden min of meer had uitgesloten in de besprekingen. In de vergadering van maandag avond bespreekt de gemeenteraad van Alkemade dan ook het voorstel om het bestemmingsplan Roelofa- rendsveen-Zuid zo te wijzigen dat het gemeentebestuur wat meer grip krijgt op de activiteiten van onderne mers aan het Noord- en Zuideinde. De opening van de snackbar -en bi strotheek aan het Noordeinde zal hier evenwel niet mee verhinderd kunnen worden.. Een lid van de com missie ruimtelijke ordening vroeg zich dan ook af of de bestemmings planwijziging niet veel wegheeft van het „schieten met een kanon op een mus". Voorstanders van de wijziging vrezen echter in de toekomst „met Tekort De Oud Adese projectontwikkelaar Van Ruiten voelt zich op zijn beurt tekort gedaan, maar dan door het ge meentebestuur: „Wat een huurder al lemaal in mijn gebouw wil gaan doen, is natuurlijk mijn zaak niet. In het bestemmingsplan wordt gespro ken over 'detailhandel en horeca', -dus het lijkt me allemaal prima in orde. Ik heb die grond in 1977 ge kocht en vanaf dat moment moeten knokken met het gemeentebestuur. Het ligt nogal voor de hand dat ik daar iets wilde bouwen; Ik koop ten slotte geen grond om het onbebouwd te laten liggen. Aanvankelijk had ik een chemisch bedrijf uit Dordrecht als gegadigde. Daar kwam ik uitein delijk mee bij de commissie bezwaar- en beroepsschriften terecht. Tegen de tijd dat ik mocht gaan bouwen, kon die firma er op eigen terrein een gro te bedrijfshal bijhuren. Ja, die was Waterschap „Toen moest ik natuurlijk een andere huurder zien te vinden. Ik heb aan geklopt bij de bibliotheek, bij openba re werken en bij het waterschap De Oude Veenen en verder 17.000 gul den aan advertenties uitgegeven, maar geen enkele instantie meldde zich aan als huurder. Toen heb ik maar ik het horecavakblad geadver teerd. Het gemeentebestuur van Al kemade denkt dat ik ze in de maling heb genomen, maar dat is helemaal niet waar", aldus Van Ruiten. Wereldraad verscherpt strijd tegen investeringen in apartheid De Wereldraad van Ker ken zal een scherper be leid voeren tegen inves teringen in apartheid. Doordat langs geheime wegen de buitenlandse investeringen in Zuid-A- frika toenemen, moet het beleid tegen blanken, met wie de Wereldraad betrekkingen onder houdt, herzien worden. Aanbevelingen terzake zullen op de vergadering van het centrale comité, augustus in Dresden, be sproken worden. Het uivoerend comité van de Wereldraad, dat'vorige week in Génève bijeen kwam, stemde in met een plan om in samenwerking met het VN-centrpm te gen apartheid een confe rentie over bankleningen aan Zuid-Afrika te organi seren. In een verklaring ter gele genheid van het interna tionale jaar van de gehan dicapten roept de Wereld raad de 299 ledenkerken op de volledige integratie van gehandicapten in het kerkelijk leven mogelijk te maken. Ongeveer 450 miljoen mensen (zo'n tien procent van de wereldbe volking) is lichamelijk of geestelijk gehandicapt. Daarvan leven 80 procent in ontwikkelingslanden, waar onvoldoende voeding voor moeder of kind de voornaamste oorzaak is. Na kardinaal Willebrands en de bisschoppen Zwartkruis, Ernst en Bluyssen hebben nu ook de bis-^ schoppen Möller en Simonis zich gedistantieerd van de aktiviteiten van deken Gelissen (Gennep), die de Nederlandse katholieken op roept de Bisschoppelijke Vastenac tie Limburg te steunen. Bisschop Gijsen is tot het eind van de week in retraite en zal daar niet gestoord worden, aldus perschef Spanjaard. Deken Gelissen gaat overigens door met zijn aktie, in het kader- waarvan twee miljoen pamfletten. „Waarom 2 vastenacties? Kiezen tussen: landelijke Bisschoppelijke Vastenactie en Vastenactie-Lim burg" verspreid worden. Bisschop Möller van Groningen heeft in een brief aan de pastores van het bisdom laten weten dat hij het niet eens is met de inhoud van de folder en met de geest waarin zij is geschre ven. Bisschop Simonis is „bepaald niet gelukkig" met de actie van deken Ge lissen, waarvan hij zich „uitdrukke lijk" distantieert. Hij vraagt alle pasto res en gelovigen om zoals zij dat ge wend zijn, de bisschoppelijke vasten actie te steunen, aldus een brief die in zijn naam is verzonden door drs. R. Ph. Bar, vicaris-generaal van de bisschop van Rotterdam. Deze brief is verzonden aan de priesters, diakens en allen die in de pastoraal van het bisdom werkzaam zijn. Deken Gelissen van Gennep is ove rigens niet van plan zijn actie te staken nu zes van de zeven bis schoppen er uitdrukkelijk afstand van genomen hebben. „Dit is pas het begin", verklaarde hij. Hij toonde zich niet onder de indruk van de afwijzende reacties. „De bis schoppen moeten wel. Zij hebben niets te vertellen, de staven maken de dienst uit. Het is een stel slappe figuren". .'.Waarom 2 vastenacties?" onwaarhe den bevat, dan is hij bereid een „amende honorable" (erkenning van ongelijk) doen. „Maar er staan geen onwaarheden in, anders had de Bis schoppelijke Vastenactie al lang een kort geding tegen mij aangespannen", aldus deken Gelissen, die „zeer gun stige reacties, vooral uit het noorden" heeft ontvangen. Het dagelijks bestuur van de Kon- ferentie Nederlandse Religieuzen (KNR) - een overkoepelende orga nisatie van ongeveer 30.000 broe ders, paters en zusters - zegt in een verklaring zich onverkort te stel len achter de doelstellingen en de activiteiten van de Bisschoppelijke Vastenactie, die onder meer veel steun verleent aan het werk van Nederlandse missionarissen, aldus meldt de persdienst van de reli gieuzen. Als mocht blijken dat het pamflet De'konferentie, waarbij alle missiona rissen de orden en congregaties, en hun ongeveer 10.000 missionarissen zijn aangesloten, reageert daarmee op de brochure die door toedoen van de ken Gelissen deze dagen in veelvoud in Nederland is verspreid. Het dage lijks bestuur van de KNR is blij met de reactie van kardinaal Willebrands en vijf andere bisschoppen die zich ondubbelzinnig van de inhoud van de Limburgse brochure hebben gedistan tieerd. De religieuzen betreuren het, dat de synodale commissie die de opdracht heeft een onderzoek te verrichten naar de mogelijkheden tot samenwer king tussen de verschillende missie activiteiten in Nederland, door deze Limburgse actie ernstig in haar werk zaamheden wordt belemmerd. Zij achten het een betreurenswaardige zaak, dat door de uitspraken van de ken Gelissen de integriteit van ver schillende personen, onder wie enkele bisschoppen en andere betrokkenen, op liefdeloze wijze wordt aangetast. In West-Duitsland is een actie begonnen om toren valken en kerkuilen voor een dreigende ondergang te behoeden. De kerken kunnen hierin een belang rijke rol spelen, omdat de vogels graag huizen in to rens en onder kerkdaken. De actie gaat uit van domi nee Paul Gerhard Jahn, na mens de Confederatie van Evangelische Kerken belast mef milieuvraagstukken. Volgens pastor Jahn hebben veel vog;els hun onderdak verloren door opruim- of verbouwingswerkzaamhe den aan de kerken, waarbij veel traditionele broedplaat sen verloren gaan. Ds. Jahn bepleit dat in to rens en andere hoge punten nis- en broedkasten worden neergezet. Dit heeft op som mige plaatsan al een goed ef fect gehad. Volgens Jahn zijn van de zijde van de bouwkundigen geen bezwa ren ingebracht tegen de vlie gende onderhuurders. De duivel en de aardbeientaart „Vraatzucht is zonde", onder dat motto heeft de Ameri kaanse dominee Roger Campbell een dieetboek samen gesteld waarin zwelgerij wordt afgekeurd aan de hand van bijbelteksten. Het boek doet het goed op de markt. „Zwelgerij is een van de meest gerespecteerde zonden in onze samenleving", klaagt Campbell. Volgens hem vergeten veel christenen de slechte reputatie van „zuiplappen en vreetzakken" in de bijbel. De dominee roept in zijn boek op tot „overwinning van de aardbeientaart" door de duivel te weerstaan die tot eten aanzet. Voor de Nederlandse katholieken behoren ontwikraj lingshulp en andere vormen van hulpverlening zelfsprekend bij missionering. Een gemiddelde vaiLenst procent vindt dat hulpverlening vanzelfsprekend missionering hoort, terwijl 45 procent dat zelfs het". langrijkste vindt. Een lichte verschuiving is te con? teren in de percentages, wanneer men deze over katholieken, die grote betekenis aan het hechten, die enige betekenis eraan hechten en de groep, waarvoor het geloof geen betekenis heeft De eerste groep vindt voor 69 procent, dat hulp bij missionering hoort. Ontwikkelingshulp is procent zelfs de belangrijkste taak van de Voor beide andere groepen zijn deze percentages velijk 68 en 51 procent en 56 en 45 procent. Deze cijfers zijn de uitkomst van een enquête, die reau Intomart voor de Nederlandse Missieraad en menwerking met de KRO heeft 1980 onder ruim%600 katholieken, katholieken is op de hoogte van de zich de afgelopen jaren in het werk van de hebben voorgedaan. 86 procent van de katholieken het eens te zijn met die veranderingen. Geloofsverkondiging als taak van de missionaris Nederlandse katholieken minder accent dan de ning. Zelfs bij de katholieken, vor wie het geloof tekenis heeft, vindt 47 procent dat geloofsverkonc de missionering hoort, terwijl 14 procent dat het rijkste vindt. Verdeeld over de drie groepen van ken zijn deze percentages 38 en 10 procent. Minder overtuigd blijken de Nederlandse zijn van de vanzelfsprekendheid, dat missionarissen drukten dienen te steunen in hun bevrijdingsstrijd. deld 23 procent vindt, dat die taak erbij hoort, procent die het belangrijkste vindt. Bij de groep, grootste betekenis aan het geloof hecht, vindt echter 27 procent, dat meehelpen in de bevrijdingsstrijd onderdrukten bij de taak van missionaris 'hoort, eveneens 6 procent die taak het belangrijkste vindt. ALPHEN De gemeente Alphen aan den Rijn heeft van de provincie Zuid-Hol land groen licht gekregen voor de aanleg van de 'Ze gerbaan', de omleidingsweg ten noorden van de bebouw de kom van Alphen. De (provinciale) weg moet in de toekomst een belangrijk gedeelte van het verkeer Amsterdam-Utrecht uit het centrum van Alphen weren. Voor de aanleg van de 32 mil joen gulden kostende omlei dingsweg is al begonnen met de bouw van een brug over het Aarkanaal. De gemeente Alphen heeft van de provincie nu toestemming gekregen om de wegaanleg aan te besteden. De oplevering zou aanvanke lijk medio 1982 moeten plaats vinden, maar is afhankelijk van de weersomstandigheden voorlopig uitgesteld tot de jaarwisseling '82-'83. Burgerlijke stand LEIDEN Ondertrouwd: A. Onder water en A. Jansen, C. Wang en Y Huang, P. Verzendaal en M. E. M. Worotikan, R. C. Teske en A. Wan- sink. Overleden: W. M. van den Burg. geb. 12-7-1901, man, D. J. Kooreman. geb. 5-10-1902, man, J. Bos. geb. 4- 4-1925, man. A. Ouwehand, geb. 15- 12-1908. man. L. T. de Best. geb. 28- 2-1912, man. Gehuwd: P. Th. Bentvelzen en H. C. M. Beurze, W. Th. Oplaat en J. Verkuijlen, W. F. Hartevelt en M. A. J. Baak. De eerste... Voor de Kat- wijkse atran- dexploitant Theo de Lange duurt de winter nu al veel te lang. Zonder zich te bekom meren over eventuele voor- jaaraatormen ia hij alvaat be gonnen met het opzetten van zijn paviljoen. Hopend op een lange, hete zo mer... DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 P>3)/R Pastor Cor van der Kraan De Leidschendamse pastor Cor van der Kraan vj'efl woensdag 25-februari zijn 25-jarig priesterfeest in het malig Nieuw Guinea. Op acht april 1956 droeg hij zijri^j ste H. Mis op in de Petrus en Pauluskerk aan de Sluij in Leidschendam. Mogelijk komt hij dit voorjaar naarl land om het feest met familie en bekenden te vierenÉI genen die de jubilerende pastoor nu al willen felicim kunnen schrijven naar Pater C. van der Kraan, Past A Katolik, Manokwari Irian Jaya, Indonesia.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4