Chroom, glitter en optimisme p RAI Motor Weekend '81 20121 22 Veel nieuws voor liefhebbers de „catalogusstraat" zie je door de cilinders de motor niet meer NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 ids /ondaR Win; an de'/ schoprf de p i zich uitg^dHm rai van i*" voor 1 jers. y Voor de ware motorliefhebber is er veel nieuws te zien op het RAI Motor Week end, al bestaat dat nieuws natuurlijk voor het grootste gedeelte uit verande ringen en verbeteringen aan reeds be staande modellen. Helemaal nieuw is bij Huvo B.V. uit Nieuw Vennep een ge heel Nederlandse crossmotor. Deze 50 cc motor is watergekoeld en heeft een kickstarter op de koppeling. Honda heeft eveneens nieuws, namelijk de CB 750 cc Chopper. Verder de CB 900 Bol d'Or met standaardkuip, de CB 1100 wegracer en de CBX 6-cilinder met het pro-link veersysteem. Een van de zware kanonnen düs. De zuinigheid viert eveneens hoogtij op dit Motor Weekend. Moto Guzzi toont namelijk een paar extra zuinige 500 cc modellen. Caviga is eveneens in de markt met iets nieuws, namelijk een ééncilinder twee- taktmotor met elektronische ontsteking, de RX 125. BMW heeft zijn modellen gewijzigd en aangepast aan de geest van de tijd. Eer lijk is eerlijk, ze zien er fantastisch uit. Op dezelfde stand is trouwens een Krauser te zien, een aangeklede sport- versie van de 1000. CZ, het Tsjechoslowaakse merk, komt met een motor, die wel héél erg zuinig is en bovendien nog goedkoop in aan schaf, namelijk 2300 gulden voor een heuse 2,5 liter motor. Het is de CZ 250. De Tsjechen, motorbouwers van ouds her, zijn aan het knutselen gegaan en hebben een CZ-frame voorzien van de motor van een Jawa en het geheel aan gepast aan de moderne eisen die aan een motor mogen worden gesteld. Yamaha zou zijn belangrijke marktposi tie niet hebben gehad als hij niet steeds met iets nieuws kwam. Zo ook nu: de XJ 550, de XV 750 SE en TR 1. Ook op accessoiregebied is er wel wat nieuws te vinden: tanktassen, motor pakken, laarzen, brillen, helmen en wat dies meer zij. Het lijkt of de kleuren en de afbeeldingen van deze accessoires wat rustiger worden. De tijd dat de mo torrijder alleen al moest opvallen door zijn schreeuwerige kleding lijkt voorbij. Op het gebied van de onderdelen is er nauwelijks van nouveautés sprake. Met ere mogen worden genoemd een nieuwe elektronische ontsteking op stand 2,- nieuwe types banden van het merk Pi relli en van het merk Goodyear. En daar houdt het dan wel mee op. Desalniettemin is het zoveel, dat de ware motorenthousiast een dagje of een avondje Motor Weekend in de RAI niet k mag missen. Wie wordt King Blits De RA I-vereniging organ iseërt tijdens het Motor Weekend een verkiezing van King Blits. Diegene die meent een werkelijk super- blitse motorfiets te hebben kan meedingen naar deze titel. Soort, merk en bouwjaar vbn de motor doen er niet toe. Of het choppers, trikes of caféracers zijn, het maakt niet uit, als het maar een blitse fiets is. De jury kijkt vooral naar vormgeving, spuit- en schilder werk en afwerking. De winnaar wordt uitgeroepen tot King Blits en krijgt een fraaie beker en 500 gulden handje contantje. Daarnaast is er nog een runner-up-prijs van 400 gulden en voor de derde tot en met de vijfde plaats zijn prijzen weggelegd van 300, 200 en 100 gulden. De vijf winnende motoren worden tijdens het Moto^Weeken^tentoongestelc a'de «NEMING VAN VRIJE TIJD SPEELT MOTORHANDEL IN DE KAART HSTERDAM Wie pak-weg dertig Ir geleden een motorfiets wilde ko- ti had het niet zo moeilijk. Hij kon izen uit wat Engelse merken, een kr Duitse, een paar Tsjechische, een llgisch, zelfs een Nederlands merk, 1 dan nog zo wat ongeregeld. De [pur, het vermogen, het chroomrand- [extra waren in zeer veel gevallen lalend voor de aankoop. De grootte de tank, het model, buddyseat ja |nee, hielpen mee de keus te bepa- |Q. Het doel waarvoor de motor werd icht bleef onveranderd: een be- fouwbaar vervoermiddel te hebben <)r het woon-werkverkeer. En dan i het mooi meegenomen dat je op "vrije dag met je meisje als duo- ;el achterop heerlijk kon gaan t is nu wel wat veranderd. Grote mer- hebben het loodje moeten leggen hdat de belangstelling voor het motor- |den schrikbarend hard afnam en ne- ntig procent van de motorrijders vluchtte in het altijd droge en schone au tootje. De andere tien procent kon onmo gelijk de produktie afnemen, die voor de fabrieken noodzakelijk was om te blijven bestaan. Gevolg was dat merken met een wereldnaam van het toneel verdwenen: Norton, Ariel, Matchless, BSA en nog een paar. Toen de belangstelling voor het motorrij den weer begon toe te nemen doken de Japanners in het geslagen gat in de markt. Plotseling werd het Westen ge confronteerd met betrouwbare, snelle, nieuw geconcipieerde machines, die in de verste verte niet meer leken op die van de eigen produktie. Ze waren voor de nieuwe generatie motorrijders droom- fietsen. Plezierrijders Inmiddels zijn we daar ook al weer aan gewend. Evenals aan het verschijnsel van de motor op de weg trouwens. Het lijkt weer op de situatie van vroeger. Al is de motor nog lang niet in dezelfde aantallen in het wegbeeld aanwezig, toch valt hij er niet meer uit weg te denken. Het type motorrijder is met de motoren veranderd. Het zijn nu plezierrijders ge worden terwijl het vroeger vaak bittere noodzaak was om in weer en wind op zo'n koude fiets te klimmen. De kleding is niet meer te vergelijken met die van vroeger. De loodzware en desondanks weinig beschermende kleding van vroe ger is vervangen door elegante, lichte le deren vrijetijdskleding. Er is bovendien een accessoiremarkt ontstaan om u tegen te zeggen. Wandelend over de RAI tijdens het Mo tor Weekend springen al die dingen on middellijk in het oog. Maar tevens wordt dan ook duidelijk dat het kiezen van een nieuwe motor tegenwoordig geen sinecu re meer is. De RAI heeft er alles aan ge daan om nu eens een breed overzicht te geven van wat er op deze markt te koop is. Zo heeft men een zogenaamde „cata logusstraat" gemaakt, waarin alle moto ren staan opgesteld, braaf naar merk en zwaarte ingedeeld. En daar begint het probleem: door de bomen het bos niet meer kunnen zien, of zo u wilt, door de cilinders de motor niet meer. De keus is zo langzamerhand zo overweldigend groot geworden dat men van tevoren wel degelijk de richting van zijn keus moet bepalen en vanuit die gedachte moet gaan kijken. Wat valt er te zien in die catalogusstraat? Om te beginnen de „wegfietsen". Hiertoe behoren alle machines die op de openba re weg mogen rijden en die worden ge bruikt voor zowel woon-werkverkeer, als voor toerisme en/of hobby. Bij de wegmotoren is nog meer een verdeling te maken in de toer-, sport- en off the road-uitvoeringen. Vooral die laatste zijn zeer sterk in opkomst. Begrijpelijk, want een ritje door het bos of het zand is best leuk om je eens uit te leven in je vrije tijd, zeker als je diezelfde motorfiets dan ook voor dagelijks gebruik kunt inzet ten. De toer- en sportmotoren zijn meest al niet zo zwaar. Snelheid Dan krijgen we het hoofdstuk racemoto- rèn. Goed voor een snelheid van 300 ki lometer per uur en allemaal tweetakt. De motorinhoud gaat de 750 cc niet te boven. Ook puur voor de snelheid ge maakt, maar dan niet op een geëffend circuit, is de crossmotor. Typisch ont worpen voor het rijden over sterk geac cidenteerde terreinen die vaak erg hob belig en rul zijn. Ze hebben een speciale vering en zijn verhoudingsgewijs erg licht. Dan zijn er de motoren die zijn ontworpen om er betrouwbaarheidsrit- ten mee te rijden. Verscheidene voorzie ningen zorgen ervoor dat de machine het in deze harde beproevingen niet laat afweten. Betrouwbaarheidsritten mogen niet worden verward met trials. Dat zijn louter behendigheidsritten. Bij deze rit ten over zeer moeilijk berijdbaar terrein is het de kunst om niet met de voeten op de grond te. komen. Men heeft daar geen snelle machine voor nodig, maar wel een die uitstekend in balans ligt en die niet te laag is gebouwd om over de hindernis sen te kunnen gaan. Het komt boven dien op de motor aan om op het juiste moment de benodigde trekkracht op te kunnen brengen. Wel op snelheid komt het aan bij motoren die worden gebruikt in speedwaywedstrijden en zand- en grasbaanraces. Het zijn meestal 500 cc eencilinder viertaktmachines. De meesten zullen deze motoren al wel eens ooit hebben gezien. Maar er bestaan nog meer soorten, die zich in zeer duide lijke mate onderscheiden van de andere. Ze zijn namelijk nagenoeg allemaal spe ciaal gebouwd. De sprintmotor is er zo een. Hoe die eruit ziet is niet belangrijk, als hij maar in een zeer korte tijd zo hard mogelijk rijdt. Zowel de frames als de motorblokken worden speciaal gebouwd. Dan zijn er nog de recordmo toren, waarin nauwelijks nog een motor fiets is te herkennen. Het zijn uiterlijk meer raketten dan motorfietsen. Leuk om te zien allemaal, maar we mo gen niet aannemen dat u daarvoor nu juist naar het RAI Motor Weekend gaat. Als het erom gaat om daar een welover wogen keus te maken voor de aanschaf van een motor die u echt plezier gaat ge ven, wordt het een kwestie van goed wikken en wegen en dan pas kiezen. IKKEN, WEGEN, KIEZEN De BMW R 100 RS. Gewijzigd, aangepast Ee^ voorsd Nel eigei i en hd| •ijheid P rkelijk rinsel wl ir de ((STERDAM Veel be- agsliin cers op de onlangs afgelo- •pzichte Auto-RAI 451.330 n elfduizend meer dan in telt vas|topjaar 1973. Er zijn meer dp CD£n gedaan dan op de RAI g twee jaar terug, maar 1 van <fens een woordvoerder is pla een krachtig herstel nog geen sprake. De econo- lantast.che grauwsluier blijft naai gen. Toch gloort er hoop, een gelat veel jongeren (de be- anderiers van morgen) naar de ving kl waren gekomen. Maar vrolijker klinkt van 19 lebrand 22 februari het geknetter van hgeronk op het RAI Motor ider inekend '81. ^_id, een sprongsgewijs stij- verkoop zoals die len 1970 en 1975, in welke iode de verkoop verdub- je tot een top van 10.00C kochte motorfietsen zil niet meer in. En de jaren '77 en '78, toen er meer i 18.000 werden verkocht [Sen misschien voorlopig len nog behoren tot de [chiatrische sofa-oppep- Want in 1979 werdén er ïir 14.787 motoren in Ne- jland verkocht en in 1980 iets minder: 14.611. De frkt stabiliseerde zich. J stabilisatie in Nederland Opmerkelijk, omdat in de fleste andere Westeuropese Jden de groei wel doorging staat tegenover dat er in 1 land de afgelopen jaren atief zeer veel zware mo- Ifietsen zijn verkocht, zo- l het beeld wat de omzet Jreft toch wel gunstiger Dan praten we alleen maar over de motorfiet S die een kenteken hebben dus gewoon op de weg be- Jen mogen worden. De langstelling voor de zoge- 'amde crossmachines is na- ilijk ook in 1979 en 1980 ,g sterk gestegen Per jaar in er enkele duizenden deze motoren de winkel iar toch, is dat optimisme n de motorhandelaren wel |echtvaardigd? Ja zeker, e, er zullen in de ko mende jaren zeker meer en vooral lichtere motoren wor den verkocht. En die „zeker heid" baseren ze op een bre de grondslag. Zo is het bij voorbeeld de uitgesproken wens van veel jongeren om een motorfiets te bezitten. Al in 1979 bleek uit een onder zoek dat niet minder dan 44 procent van de jongens tus sen 18 en 19 jaar wel een mo- duidelijk: daar bleef je „schoon" op. En de motor- verkopen daalden. De welvaart bleef echter stij gen. De motor- en scooterrij- En dat enthousiasme werd steeds groter, gezien het steeds stijgende aantal aanko pen. Maar ook de al wat ou deren hebben in Amerika de torfiets zou willen hebben, geworden „echte" motorrij- Het percentage van die jon- ders op neerkeken. ders stapten in een autootje .motorfiets volledig geaccep- als ze het konden betalen en als ze dat niet konden degra deerden ze onmiddellijk tot de grauwe bromfietsmassa, waar zowel automobilist als de langzamerhand schaars gens dat al een motor had was zes. Van de meisjes in deze leeftijdsgroep heeft er 'mensen het zich konden gaan vrijwel niet één 'n motorfiets, permitteren om louter voor maar 21 procent zegt wel er graag een te willen hebben. Een andere reden tot opti misme is gelegen in het feit dat de motor relatief aan trekkelijker wordt ten op zichte van de auto. Files of parkeerproblemen kent de motorrijder vrijwel niet. En ook de stijgende brandstofprijzen deren de motorbezitter niet of nauwe lijks, want zoveel slurpt een motorfiets nu ook weer niet. Dan is er nog de toeneming van de vrije tijd die de mo torhandel in de kaart speelt. En dat die vrije tijd zal gaan toenemen daar kan men ver zekerd vah zijn. Mét die verkoop van moto ren is het eigenlijk maar vreemd gegaan. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was de teerd, vooral in de wat war mere, zonniger staten van de Verenigde Staten. Die stijging van de verkopen hield in Amerika wel aan, maar duurde, zoals gezegd, in Nederland maar tot 1979. Toen kwam de terugval, de stabilisatie. Maar in het opti misme van de motorhandel voor de toekomst valt best te geloven als men weet dat het hun plezier, hun hobby, een juist het sportief-recreatieve Maar zie, de welvaart steeg nog meer, zelfs zoveel dat motorfiets aan te schaffen van vele, vele duizenden gul dens. Het rijden met een mo torfiets werd een sportief en recreatief gebeuren, in plaats van het zomaar gebruiken van een vervoermiddel. De fabrikanten, voor zover ze nog niet failliet waren, speel den er natuurlijk op in en zo werden in de jaren zestig to taal nieuwe typen motorfiet sen ontwikkeld. De afzet kwam langzaam weer op gang. In 1964 wer den in Nederland weer 2700 motorfietsen verkocht, in 1968 waren dat er 3600 en in 1971 zelfs 5100. Deze opbloei van de handel deed zich niet alleen in Nederland voor, maar ook in andere Westeu ropese landen en vooral ook motorfiets nog echt een ver- in Amerika. Toch is er wat voermiddel. De berijder hul- de motoren betreft een groot dè zich in een grote zware le ren jas, zette een stofbril op en een leren muts, trapte soms amechtig zijn „fiets" aan en reed ermee naar zijn werk en terug, ging er zelfs rbee naar de schouwburg als het moest. De snelle leren pakken waren nog niet uitge vonden, helmen deden nog te veel aan „das Militar" den ken en aan laarzen kwam niemand toe, zo er al iemand op de gedachte zou zijn geko men. De motorfiets was een ver trouwde verschijning op 's Heren wegen tot de scooter kwam. Het voordeel was te verschil tussen de beide werelddelen. In Europa kon element is dat steeds meer mensen doet plaatsnemen op de motorfiets. Misschien dat dat ook hier meer geldt voor de wat ouderen dan voor de jongeren, die waarschijnlijk meer worden aangesproken door snelheid en stoerheid. En dan hebben we het echt niet over Heli's Angels en dergelijke figuren die de ware motorsport alleen maar te schande maken. Het lichamelijke bezigzijn in de sportief-recreatieve sfeer kan gebeuren door middel van vlot toeren door de vele mooie dreven die Nederland en het buitenland nog kent, maar ook door van de be gaanbare wegen af te gaan en het terrein in te duiken. Die trend is de laatste jaren steeds duidelijker. De vraag naar de zogenaamde off-the- roadmotoren groeit gestaag. Dat zijn motoren die betrek- worden aangeknoopt bij een' kelijk licht zijn, waarbij het bekend verschijnsel. De mo- accent duidelijk op snelheid torfiets, eens een bekende verschijning in het straat beeld, was nooit helemaal verdwenen uit Europa. In sommige landen zoals Groot-Brittannië had hij zelfs nog zijn rol als vervoer middel behouden. In Ameri ka daarentegen was de mo- ligt en die zodanig zijn gebouwd dat ze in het terrein kunnen rijden maar ook op de weg uitstekend bruikbaar zijn. Ze zijn dan ook officieel tot de weg toegelaten en heb ben ook een normaal kente ken. In feite worden ze dan ook meer op de weg dan torfiets nooit populair ge- daarbuiten bereden, weest en moest het publiek Er staat tegenover dat er ook helemaal wennen aan een nieuw verschijnsel, dat met" name door de jeugd met en thousiasme werd ontvangen. motorenthousiasten kunnen hun hart weer ophalen tijdens het RAI Motor Weekend. De s is echter zo groot geworden, dat-een serieuze aspirant-koper er goed aan doet de rich- van zijn keus vooraf te bepalen en vanuit die gedachte te gaan kijken. een andere beweging aan het motorfront valt te signaleren. De vraag naar de zogenaam de choppers stijgt namelijk ook. Choppers zijn motorfiet sen die het in de afgelopen. i'aren in Amerika helemaal lebben gemaakt. Ze hebben nogal een aparte vormgeving met hun hoge voorvorken en .hun vele chroom en ze ziin dan ook beslist meer geschikt om rustig mee te toeren dan om er eens lekker mee te scheuren. Op het RAI Motor Weekend zijn die trends duidelijk zichtbaar. Er staat een ruime keus van modellen te kijk. Het zal zelfs de leek op mo- torgebied opvallen dat er op basis van dezelfde motor in de verschillende klassen twee of zelfs drie verschillen de typen motorfietsen wor den aangeboden: de snelle sportmotor, de lichte off-the- roadmachien en de chopper als typische toermotor. Duidelijk blijven de motor fietsfabrikanten bezig met het Verder ontwikkelen van hun produkten. Kortom voor elk wat wils. GERARD CRONÉ De Krauser, een aangeklede sportversie van de BMW 1000. of nieuw Een geheel Nederlandse crossmotor, de Huvo. Deze 50cc motor is watergekoeld en heeft een kickstarter op de koppeling. Nieuw van Honda, de CB 750cc Chopper. Uit de stal van Yamaha de XJ 550. Eveneens van Yamaha de TR 1.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9