Gekrakeel over Haags drinkwater duurt voort En nog weten ze niet wat er onder het kapje van een nonnensluier zat /armondse huisartsen- dynastie eerde ichzelf met eigen dam JSÜfr h.et Haas?e GEDEPUTEERDE: LDM ONREDELIJK DOOR CHLOORVERHAAL IN DISCUSSIE TE BETREKKEN Baal 's Jach tgezelschap volkomen overbodig 1 "P/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 PAGINA 5 Het reünie-comité anno 1981, v.l.n.r.: Nel van Veen-Hermans, Llz Borde- wijk- Van Bourgondlën, Lenie Fennes- Hiep, en Adrie van Elk- Van der Berg. Een ui vanmoi artsen lk ze8 liever uur vc artsen hebben guldei£ens een verzetje nodig, lan d^r als het genezen al aan d#ralies lang in de Alph«üie zit. Een dergelijk tetje, in de geest van de farrier eens iets anders", de i° stilte sommige ongedermonc*se gemoederen ggehouden. Bij wijze on familie-grapje werd in autosdorp aan de Leede zette ljrdag het gemeentelijk >t te w(id °P ket gebied der ndweeiatnaamSevin8 l minuf^ruist. Al sinds een jaar izienlijPchti8r namelijk, is de ame dé voor de lichamelijke >tspronPndbeid van het gros der d is vfmonders in handen jor brofgd van de artsenfamilie een bulenkamP> residerend en irming ïekuur houdend aan de Dorpsstraat. En omdat de Walenkamps inmiddels een derde huisarts in successie hebben opgeleverd, werd intern besloten daar iets omheen te bouwen. De Walenkèmp-dynastie werd in Warmond in 1901 gevestigd, toen dokter H.A.J. Walenkamp er zijn praktijk begon. Diens zoon, H.A.G.M. Walenkamp nam de praktijk in 1934 van zijn vader over. Enige tijd geleden werd de lijn doorgezet door de derde Walenkamp, F.G.I., die nu de dokterswoning aan de Dorpsstraat 45 als basis heeft voor het genezen en op peil houden van de patiënten. Nu heette het vorige week, dat „de gemeente Warmond" de artsen-familie zou gaan eren met een nieuwe straatnaam. Direct daarop ontstond bij de leden van de gemeentelijke straatnamencommissie binnenskamers enige opschudding. Immers, men wist zich in dit opzicht gepasseerd. Niettemin werd de opzet volvoerd. Het particuliere weggetje naast de praktijk werd gedoopt in „Walenkamperdam", met naambordje en al. Maar wat serieus scheen, bleek een dokters-onder-elkaar-grap, „een familie-aardigheidje", zei de jonge dokter Walenkamp, die niet eens meer wist of het bordje er gisteren nog op zat. heeJ een isje aai Pickésl tkleed ■veg ei vader, politii politie op t< ZEVENTIG MEISJES VAN DE NOORDWUKSE„JMJ", ANNO '51 - '52, KOMEN TEZAMEN md«' .Walenkamperdam" in Warmond. Als het zo door gaat, zal ik me waarschijnlijk genoodzaakt zien een parallel-rubriek te beginnen. „Klas uit, klas in" bijvoorbeeld. Over de meisjes van toen, die weer zo nodig bij elkaar moeten komen. De iongens van weleer houden zich vrij koest, of ze hangen hun nostalgische bijeenkomsten niet aan de grote klok. De vrouwen, evenwel, hebben het de laatste tijd, her en der in de streek, flink op de heupen. Dat reünieert maai en steekt elkaar aan. Best begrijpelijk, want het kan reuze gezellig zijn om als vrouw van nu weer een dagje de „dikke Steijn" of „Dunne plank" van twintig of dertig jaar geleden te zijn. Dat is pas het feest der herkenning vieren en de schooltijd samen herinneren. Zoals nu weer dat hele stel van jaargang 1951 1952, de zesde klas en de vglo-klas (wij zeiden:zevende klas) van de r.k. J. M. J.-school, van Jezus, Maria en Jozef, in Noordwijk, waar de „zusters van JMJ" de opvoeding in handen hadden en nu alweer een tijd uit het zicht verdwenen zijn. Vrijdag 20 februari, eind deze week dus, is in pension „De Golf", Noordwijk aan Zee, de reünie van zeventig vitale vrouwen die de veertig zijn gepasseerd en voor een half dagje (zonder hun mannen; want ze zijn allemaal getrouwd) het „eventjes over willen doen". Van 10 tot 3 uur; daarna kunnen de dames over Noordwijk uitwaaieren. Dertig jaar geleden hebben ze elkaar voor het laatst gezien, die zeventig van klas 6 en vglo (en van de tweede zesde klas zijn er ook die meedoen, want, zo zeiden er heel wat: „we speelden toch allemaal met elkaar op de speelplaats"). Een groot aantal, zoals het vandaag niet meer voor zou kunnen komen, maar begin der vijftiger jaren zat de school van J.M.J. zowat vol repatrianten uit Indonesië. Je had klassen met 57 leerlingen Ik sprak er gisteren over met mevrouw Liz Bordewijk - Van Bourgondiën, huisvrouw, medewerkster op een Haags departement en in 51 - 52 gewoon Liz-Bep van de vglo. „Onze vglo-klas komt compleet, ongeveer 24 „kinderen". Vier van ons hebben het'initiatief voor De vglo-klas, van 1952: allemaal meisjes van JMJ.. de reünie genomen, buiten mij dan nog Lenie Fennes - Hiep, Adrie van Elk - van der Berg'en Nel van Veen - Hermans. Nel kwam op het idee, houdt ook de openingstoespraak, en Lenie is nog steeds de dolle gangmaakster die ze toen al was. Als ze het er allemaal mee eens zijn, komen we binnen vijf jaar weer samen. Maar dan met de mannen, want die gaan nou' allemaal deze dag kaarten of biljarten". Als je dertig jaar terug op „de J.M.J." kwam, kreeg je te maken met de juffen Mol en Duim (en ze komen en wat klassen verder waren er de typische handwerk en naaldvakzusters Mediatrice en Diliana en juffrouw B. Laurensse - Slats. „Juffrouw Bep Laurensse ging de laatste drie jaar van klas tot klas met de kinderen mee", vertelt Liz van Bourgondiën; „daar waren we eigenlijk niet zo gelukkig mee, want je kon nooit eens echt „opnieuw" beginnen en iets beter doen; voor je gevoel dan. Wij noemden dat: de juffrouw gaat óók over. En dat weet ze, hoor, dat we er toen zo over dachten. Juffrouw Bep komt ook op de reünie, net zogoed als onze vertrouwde zusters Mediatrice en Diliana en Louise, Antoinette en Rembertha van de vglo-klas Heel wat meisjes zijn na hun trouwen in de bollenstreek blijven hangen, andere raakten over het land verspreid en sommige verhuisden naar het buitenland, zoals Ria van Rhijn - Schuts (die in de Ver. Staten woont en ter gelegenheid van de reünie een hartstikke leuke brief schreef in een Nederlands dat ze nooit beter geleerd .had toen ze nog in Noordwijk leefde), maar ook Dorine Huiskamp uit Duitsland en Rika Rössner uit Zwitserland, die allebei overkomen. Liz heeft voor de gelegenheid wat anecdotes in portefeuille. Da's leuk voor de meisjes, om nog eens te lezen en vrijdag zullen die verhalen herleven. „Nou ja hè, het was een r.k. meisjesschool. Van J.M.J. De zusters hadden een groot geloof en veel invloed op ons; ze drukten hun stempel onmiskenbaar op onze zieltjes. Zozeer zelfs, dat we die indrukken nooit meer helemaal zullen kunnen wegwerken. Als je maar in het wit was, tijdens de Mei- processie in de tuin van de zusters, met bloemen in je hand. Om in een goed blaadje bij de nonnen te komen, moest je ervoor zorgen de mooiste bloemen te hebben. En je katechismus kennen hè. Dan was je een goed kind; ongeacht de leerresultaten. Een 10 voor godsdienst betekende meer dan een 4 voor rekenen". „Wat die bloemen aangaat", aldus Liz van Bourgondiën, „nou, daar had een klasgenootje (ik laat haar anoniem, anders weet de biermagnaat de oorzaak van de roverij) een oplossing voor gevonden. De avond vóór de processie graaide ze bossen lelietjes der dalen uit de tuin van de familie Heineken. Die stal ze gewoon Voor Maria en haar Zoon en de zusters. De volgend ochtend had ze duidelijk de mooiste bloemen van iedereen". Ja, en dan was het in die dagen nagenoeg heiligschennis om de leeftijd van een non te weten te komen. Liz, glunderend en veel wijzer geworden: „Het was Lenie Hiep voor iedereen bekend die dan het initiatief nam met de vraag: „Zuster, wanneer bent u het klooster ingegaan De zuster beantwoordde die vraag zonder aarzelen. Na enige weken Lenie weer: „Zuster, hoelang bent u nu al in het klooster Daarop reageerde de zuster bijzonder alert: „Jij wilt zeker mijn leeftijd weten hè Lenie en wij zijn het nooit te weten gekomen". Eén van de grootste raadsels zowel voor de meisjes van toen, als voor mij, tien jaar eerder op een bewaarschool in Amsterdam was: wat hebben nonnen onder hun sluier Wat mezelf betreft: ik wist niet dat zusters vrouwen waren. Je had mannen, vrouwen en zusters en ook wel paters, want die waren ook weer- anders dan mannen. Nou, die Noordwijkse rakkers van meiden dan hadden ook daar zo hun problemen mee. Liz weer „Óm dit te weten te komen hadden Lenie Hiep en ik het volgende bedacht. Lenie had in een onbewaakt ogenblik de sluier van één van de zusters aan de kraan gebonden. Echt Lenie dus. En Liz-Bep ik dan deed water in de pan die heet van 't vet was. Door de consternatie die toen ontstond, vloog de sluier van de zuster d'r hoofd. Maar wat een pech: er bleek een hoofdkapje onder te zitten De zuster liep echter huilend de huishoudklas uit". En dat stel mirakelse meiden gaat nou reünieren. Ze hoeven niet eens meer voor een babysit te zorgen, want de meeste van hun kinderen zijn al zowat volwassen. Lenie was (en is nog steeds, zo hoor ik) helemaal een mooie. Die bestond het op een prachtige zomerdag, als het strand lokte, 's morgens twee halve uien onder d'r oksels te stoppen; even stevig persen en daarna lukte het haar spontaan flauw te vallen, als op commando. Lenie Hiep, de belhamel en aanstichtster van veel nonnenleed, werd dan thuis gebracht en zei zwakjes, dat het „wel weer wat ging, maar ik ga liever maar naar bed". En naar het strand, toen haar begeleidsters vertrokken waren. Dat was ook Lenie, die een keer echt ziek van Ansje Altorf een lief briefje kreeg, in november '51. „Lieve Lenie, je legt al zo lang in bed. Ik dacht, kom laat me een briefje schrijven. Gaat het al beter en leg je daar gezellig Nou, ik hoop dat je weer gauw terug komt, het is nu zo saai. Je weet, we houden van een geintje. Zonder jou lukt er geen eén. Gisteren heeft Bep me voor het lapje gehouden. Toen ik naar school ging kwam ze op me af: „we hebben vrij Waarom vroeg ik. „De juffrouw is ineens beroerd geworden". Ik geloofde het ook nog. Maar daar kwam de juffrouw al aan. Nou en toen moesten we naar binnen. Ik heb mijn hoofd doorzocht, maar ik kan niets meer vinden. Ansje Altorf". Vrijdag" zullen zeventig huisvrouwen proberen ouwe koeien uit de Noordwijkse sloot te halen; "of niet". Liz Bordewijk - Van Bourgondiën voelt zich nog wel de Liz-Bep van de vglo-klas, maar er zijn wel dertig jaar voorbijgegaan. „Je hebt dat wel meer, met mensen die je vroeger heel goed kende. Ze hebben dan een half leven achter de rug en soms is men het sfeertje van de jeugd kwijt..." 1 IIJK/LEIDEN/DEN „We waren al zp'n streek in het overleg Haagse Duinwater- Ik maak me sterk, b een bijzonder aan- )e schenk aanbod tot stand 3, De Pia> kunnen brengen. •1, 't Folj vind ik het onrede- Scheepjn de directeur van de he Drinkwater Maat- De (LDM) om in de —'68, Oil commissievergade- oon 'i7-6t chloorverhaal bij de te betrekken Vater kankerverwek- De Kf zijn dan het Leidse Jacr red.). Dat is geen zin ing 17-yument. Het enige dat SchMOk°P is dat ik mÜ 3.A. VeefJ11 fractie zal moeten 8. !n wat ons te doen De hele discussie a1? *5» voorzuivering 'nyu zo in de politieke 'getrokken. Ik heb alles >eerd om Leiden voor topje aan Haags water 96, R.B.Pen. Nu zijn de onder- legom tingen voorlopig afge- it dhollandse gedeputeer- ^oorland is de houding LDM zo langzamer- ardig zat. Het lid van iteerde Staten vindt het itilandig om in afwach- an een onderzoek in olland over de drin- voorziening een ver af te geven voor de 'an een voorzuiverings- -tie in Katwijk, tenzij isico's dreigen voor de irs in de Leidse regio. M zou (met een jaarlijk- 7—86^ i Rijnsl 7—70, 17-* -51. rlespron 8 ibswoud 'i Scha I 3rug 1f erhaven se behoefte-toename van 4 procent) binnen enkele jaren met incidentele watertekorten zitten. G.S. y&rwachten dat echter niet. Een en ander kan worden opgevangen met een ruwwaterkoppeling tussen Scheveningen en Katwijk. De LDM moet dan maar een be roep doen op de Duinwaterlei ding 's-Gravenhage (DWL), zo vindt Noorland. De ónderhan delingen hierover verlopen echter niet zo soepel, als Noor- land graag had gewild. Gister middag gaf hij een somber beeld van de stukgelopen on derhandelingen over een aan vaardbare waterprijs voor de Leidse regio. Ook is het hem somber te moede hoe Gedepu teerde Staten nu verder moe ten met de standpunten in de provinciale statencommissie voor waterhuishouding en so ciaal-economische aangelegen heden. Formeel hoeven G.S. geen goedkeuring te hebben en kunnen ze in dergelijke ge vallen uit eigen beweging een vergunning toekennen of wei geren. Teruggefloten Zoals bekend werd de gedepu teerde tot twee maal toe terug gefloten bij pogingen de com missie op zijn hand te krijgen. De commissie wil de aanvraag voor de vergunning (ruim drie iaar geleden aangevraagd)toe kennen en veegde de bezwa ren van de gedeputeerde eerst aarzelend en later beslist van de tafel. Het college van Gede puteerde Staten wil echter nog steeds de vergunning weige ren. Het college loopt daarmee vooruit op het aangehaalde In tegraal Onderzoek Duinwater- voorzieningen Zuid-Holland (IODZH), dat binnen twee jaar kan zijn afgerond. „Alles hangt samen met de vrees van de LDM om in een groter ge heel op te gaan", onthult Noorland. Onthult, omdat deze reden steeds verborgen bleef bij eerdere vragen. Geruchten hebben de afgelopen maanden de ronde gedaan dat de drin kwatermaatschappijen inder daad zouden moeten opgaan in één grote overkoepelende drinkwatermaatschappij voor Leiden en Den Haag die niet meer verdeeld is over allerlei kleinere maatschappijtjes zoals nu het geval is. Samengaan Binnen de gemeente Den Haag gaat men uit van samengaan van de drinkwatermaatschap pijen. Volgens een woordvoer der van de gemeente zouden de ministeries van volksge zondheid en milieuhygiëne en verkeer en waterstaat dezelfde mening zijn toegedaan. Het ar gument dat een ruwwaterkop peling tussen Scheveningen en Katwijk voor Den Haag winst gevend of in elk geval voorde lig is, wordt door de woord voerder beslist van de tafel ge veegd. Ook is er geen sprake van een overcapaciteit, waar door via de gemeente druk zou zijn uitgeoefend op de provin cie Zuid-Holland. Wel is er een prijsverschil tussen het Leidse water (17 cent per ku bieke meter) en het Haagse water (bijna vier dubbeltjes). De LDM kan immers relatief goedkoop water putten uit de Ommedijkse zandputten en de vele boezemwateren in de Leidse regio. Het verschil werd daarom ook door de LDM aanvankelijk als onover brugbaar gezien. Reden waar om gedeputeerde Noorland zich heeft ingezet om tot een tussenoplossing te komen. Dat zou hem gedeeltelijk zijn ge lukt. Ofschoon Noorland gis termiddag geen concreet be drag wilde noemen, gaf hij toe dat het vergelijk om en nabij de twee dubbeltjes per kubieke meter water zou komen te lig gen. Bedenktijd De precieze kosten van een voorzuivering in Katwijk zijn niet bekend, zo valt uit de te genstrijdige verhalen te con cluderen. Althans de menin gen zijn verdeeld. Zegt wet houder Van Dam van Leiden, tevens voorzitter van de LDM, dat de kosten om en nabij de 15 miljoen gulden liggen, gede puteerde Noorland had het op een commissievergadering over ongeveer 22 miljoen gul den. De prijzen van een ruw waterkoppeling tussen Sche veningen en Katwijk liggen om en nabij de 7 miljoen. Daar bestaat geen onenigheid over. Belangrijk argument is echter de elektriciteit, die jaarlijks nodig is om het water uit Den Haag naar Katwijk te pompen. Wethouder Van Dam sugge reerde dat aan electriciteit jaarlijks een bedrag van 2 mil joen gulden nodig is. Of dat waar is, blijft in het ongewisse. Gedeputeerde Noorland wil per se geen cijfers noemen om dat dat onderdeel van de on derhandelingen uitmaakt. Op de vraag wanneer G.S. nu een beslissing nemen over de aan vraag, zei Noorland: „Ik wil nog een paar dagen bedenk tijd, voordat ik aan G.S. een advies uitbreng". Die paar da gen lijken op .drieëneenhalf jaar wachten niet zoveel ver schil meer uit te maken... JAN PETER VERSTEEGE Jachtgezelschap" (gis mond in de Schquw- LEIDEN Toneelgroep Baal heeft haar enthousias me voor de Oostenrijkse schrijver Thomas Bemhard niet op mij kunnen overdra-' gen. Integendeel, na het zien van zowel „De wereldverbe teraar" (vorige week) als „Het ----- .teravond burg), vr sterker af wat'deze auteur zo bijzonder maakt. Bernhards stukken zijn thea traal niet erg sterk; het gespro ken woord voert de boven toon, en de handeling is mini maal. Dan moeten de tekst èn de spelers toch wel van grote klasse zijn om een beziens waardige voorstelling mogelijk te maken. Baal is met „Het Jachtgezelschap" helemaal tot teksttoneel gekomen, de vroe gere aandacht voor het fysieke is verdwenen. Baal laat het woord domineren waardoor de spelers in hun spel geen span ning kunnen oproepen, en het stuk gelijkmatig voortkabbelt Naar inhoud zou het stuk be klemmend kunnen zijn, maar ook dat is niet het geval. Bemhard heeft, zoals in zoveel van zijn geschriften, de dood tot onderwerp van „Het Jacht gezelschap" gemaakt. Een ge neraal, een beroepsdoder, heeft geen weet van zijn dode lijke ziekte, ook wordt voor hem verborgen gehouden dat zijn bos gekapt wordt vanwege de schorskever. De schrijver, die tijdens de jacht de gene- raalsvrouw in huis gezelschap houdt, vindt hierin aanleiding om ellenlange verhandelingen over de dood te houden, waar in hij zijn argumenten alleen lijkt te herhalen. Wanneer hij Niet duidelijk wordt waarom Bernhard een heel toneelstuk moet schrijven om zijn visie op de dood te geven. Hoewel, dat de dood reeds bij de geboorte van de mens intreedt is eigen lijk het enige wat Bernhard doorgeeft. Welke conclusie hij daar ten aanzien van leven en dood aan verbindt, komt niet naar voren; en belangrijker is misschien wel, dat de toe schouwer door het stuk er niet toe aangezet wordt daar enige gedachten aan te wijden. Daarom kom ik tot een uit spraak over „Het jachtgezel schap" die even nihilistisch is als de strijver ervan: het is theatraal en filosofisch volko men overbodig. Jacqueline Mahieu

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5