Vlphen a/d Rijn meer jedriiven nodig Student zaait paniek bij pausbezoek EG-hulp aan bevolking El Salvador opgeschort Spaanse politie massaal in opstand e O. wil zo snel gelijk naar Nederland Laatste fase Majdanekproces begonnen BRAND IN HOTEL NA KORTSLUITING *AMEM leidó<i(8owuvnt ►dijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - leur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - iten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Woensdag 18 februari 1981, 71e jaargang no. 21891 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Werkeloos Op Ned. II om 19.25 uur „Ken merk" met portret van ontsla gen textielarbeider, om 20.32 uur ontmoet Remmers Neelie Smit-Kroes en om 21.10 uur thriller „Psycho". Op Ned. I om 20.00 uur docu mentaire over planeet Satur- nus en om 20.30 uur tv-film „Het wonderbaarlijke leven van Fleur Lafontaine". Bewolkt Veel bewolking en hier en daar wat sneeuw. In de nacht temperaturen om het vries punt. Overdag enkele graden boven nul. Matige oostenwind. Morgen zon op: 7.47. Onder 18.01. Schev. hoogw.: 2.36 en 14.48. Laagw.: 10.46 en 23.04. tDAM De „meester-oplichter" Arie O., die ervan wordt ver- {Amsterdamse notaris Slis-Stroom voor drie miljoen gulden te togelicht en die momenteel in de Parijse Santé-gevangenis ver- f volgens zijn advocaat zo snel mogelijk naar Nederland. lolitiekringen houdt dit verband met het uitleveringsverzoek van ie O. zou er niets voor voelen aan België te worden uitgeleverd. De chtbank zal het Nederlandse verzoek vandaag behandelen. Het {lerlandse uitleveringsverdrag voorziet niet in een snelle procedure, ate van notaris Slis-Stroom heeft vandaag een onderhoud met de. mse officieren van justitie De Bruin en Pieters, die zijn belast met [ingsaffaire en het faillissement van de notaris. Pagina 12: Slachtoffer of diefjesmaat? Wollige vijfling Het schaap van boer Ot v. d. Heijden heeft deze week een unieke prestatie geleverd. Zij schonk het leven aan maar liefst vijf lammetjes. Om de dartele vijfling te ver eeuwigen moest de buurman (I.) eraan te pas ko men om de „bolletjes wol" even stil te hou den. LPG-tankwagen verliest wiel ZWOLLE Een tan- kwagen gevuld met LPG heeft gisteravond op de A-28 aan de rand van Zwolle een wiel verloren. De chauffeur wist zijn wagen tijdig langs de weg tot stil stand te brengen. Een garagebedrijf heeft de tankwagen opgekrikt en naar een parkeer plaats gereden, waar het LPG is overge pompt in een andere tankwagen. Wereld rond met gestolen betaalkaarten CANNES De politie in de Franse stad Cannes heeft een 27-jarige Neder lander aangehouden die een reis om de wereld had gemaakt met gestolen be taalkaarten. De man, M.W.R. uit Hilversum werd aangehouden toen hij probeerde met een ge stolen betaalkaart een vliegtuigbiljet te kopen. Onderzoek wees uit, dat hij al vaker om hetzelfde feit was gearresteerd, met name op Tahiti. Noorse ombudsman voor kinderen OSLO Het Noorse parle ment heeft een wetsont werp aangenomen, dat voorziet in de oprichting van een regeringsbureau ter bescherming van de rechten van kinderen. Dit bureau zal geleid worden door een ombudsman voor kinderen, die evenwel niet bevoegd is om zich te mengen in het ouderlijk gezag en de rech ten en plichten van de ou ders. De ombudsman moet wel de belangen van kinde ren bepleiten voor openbare en particuliere instituten. tGERING WIL WERKLOOSHEID IN WESTEN AANPAKKEN HAAG In de open lite van Zuid-Holland, én name in de kernen Alp- La/d Rijn, Gouda en Woer- zullen meer bedrijven ge- gd moeten worden om het pendelen van werkne- tegen te gaan. De rege- j schrijft dit in de vandaag gekomen nota over regio- I al sociaal-economisch be- d, waarin ondermeer de ge werkloosheid in de grote idsgewesten en de slechte sluiting van de beroepsbe- "ng op de aanwezige werkgelegenheid aan de orde komt. Knelpunten in het wes ten van het land zijn daar naast de zwakke positie van bedrijven in de stadsvernieu wingsgebieden, gebrek aan terreinen en slechte bereik baarheid van de bedrijven. De regering wil bereiken dat de be volking zoveel mogelijk in de Rand stad wordt vastgehouden. Daartoe zal er meer woningbouw in' de steden moeten komen. Ook de planning van bedrijfsterrefnen moet worden aange pakt. In de Randstad en met name in het stadsgewest Den Haag bestaan voor de bedrijven te weinig vesti- gingsmogelijkhèden. Daarom zullen plannen voor bedrijfsterreinen in Zoetermeer en Leidschendam sneller worden ontwikkeld. De provincie Zuid-Holland krijgt tot 1985 per jaar zes miljoen gulden om knelpunten op te heffen. Ook de investeringsheffing voor be drijven die zich in het Westen willen vestigen, zal worden afgeschaft, mits de Europese Commissie daarmee ak koord gaat. Anderzijds zal het rijk* de bijzondere regionale toeslag voor in vesteringen in de drie noordelijke provincies uitbreiden tot een groter gebied. Pagina 7: Vaak geen plaats voor bedrijven zac 1,45 gemeentehuis jrievenbus EN Het nieuwe ehuis in Someren trabant), dat maan de ambtenaren is i, heeft geen brie- Het gemeentebe- id zich over te ne- >pen. is werd ontdekt door dslid dat maandag- kele schriftelijke vra- brievenbus wilde de- Overigens was tij- bouw van het onge- miljoen kostende ge- lis ook opgemerkt dat vergeten een keuken èzemhok in het pand OP AANDRINGEN VS BRUSSEL WASHINGTON De Europese Gemeenschap heeft gisteren, op verzoek van de Amerikaanse rege ring, besloten de humanitaire- en voedselhulp aan het Middenameri- kaanse El Salvador op te schorten. Het was de bedoeling dat via niet-gou- vernementele organisaties als het Rode Kruis een bedrag van een mil joen gulden en 2.100 ton voedsel aan de bevolking van El Salvador ten goe de zou komen. nister voor buitenlandse zaken Eagleburger, die de Westeuropese bondgenoten wil winnen voor de positieve houding van de VS tegenover de junta in El Salvador. Zoals bekend meent de re gering Reagan dat het verzet in dat land waar door het geweld dagelijks tientallen do den vallen door de Sovjet-Unie wordt geïn spireerd en met wapens gesteund. In Europa daarentegen ligt de sympathie veel meer bij de verzetsbewegingen, die zeggen te strijden tegen de armoede en de ongelijkheid in het land. Na dat de zienswijze van de VS in Brussel is bestu deerd, zal een besluit over het al dan niet verle nen van de hulp worden genomen. Het besluit van de EG viel samen met het be- Pagina 13: El Salvador toetssteen verhou- zoek aan Brussel van de Amerikaanse ondermi- ding VS-bondgenoten. dringt zich op de voorgrond, maar wordt niet tot de paus toegelaten, omdat men Paus: werken aan rechtvaardiger samenleving MANILLA Tij dens het bezoek van paus Johannes Pau lus II aan de Filippij nen heeft zich giste ren een incident voorgedaan, dat de autoriteiten zorgen baarde, maar waar de paus wel raad mee wist. Tijdens zijn be zoek aan de katholie ke Thomasuniversi teit stapte een naam loze student op Jo hannes Paulus toe, naar achteraf bleek alleen om de paus de hand te kussen en diens zegen te ont vangen. Politiemensen en gelovi gen moesten direct denken aan de aanslag die eind 1970 op paus Paulus VI werd gepleegd tijdens diens bezdfck Aan de Filip pijnen. Een jonge Boli viaanse schilder verwond de de paus toen licht, na dat hij met een mes op hem was toegestapt. De paus week gisteren van zijn route af door een arme buitenwijk van de hoofdstad Manilla te be zoeken. In de wijk Tondo wonen 180.000 mensen, voor het overgrote deel in zeer behoeftige omstandig heden. Tegenover de ar men zei de paus: „Laat U niet verleiden door ideolo gieën die alleen maar ma teriële waarden verheerlij ken of vergankelijke idea len aanhangen, waarbij men het geluk buiten Christus zoekt. Bij zijn ontmoeting met president Marcos had de paus, die gisteren de schending van de mensen rechten bekritiseerde, erop gewezen, dat het volk van zijn regering verwacht dat deze een menselijke sa menleving opbouwt. Presi dent Marcos verzekerde de paus dat hij daaraan hard werkt, maar dat het niet allemaal zo goed lukt. Marcos zei onder meer dat armoede geen schande is, want de armen zijn nu eenmaal Gods liefste kin deren. Veel erger is het. aldus Marcos, wanneer de rijken en machtigen de ar men op allerlei manieren uitbuiten. UW HUIS. ONZE ZORG! rj' /s/s/ss/y /f/i LEIDEN. Havenplein 2 071 -140043 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In het langdurig ste en kostbaarste proces uit de rechtsgeschiedenis van de Bondsrepubliek is het open baar ministerie in Düssel- dorf gisteren begonnen met het requisitoir tegen negen voormalige SS-bewakers uit het concentratiekamp Maj- danek die terecht staan in verband met de moord op de twee officieren die deze en volgende week aan het woord komen met hun bewijsvoering achttien verdedigers een plei dooi moeten houden. Voorts zijn er nog zogenaamde „neve naanklagers" namens nabe staanden. meer dan 250.000 personen, voornamelijk Joden. Deze eindfase van het Majda- nek-proces, dat in november 1980 zijn zesde jaar is inge gaan, zal zeker nog vier maan den duren aangezien behalve APELDOORN Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van een brand die vanochtend vroeg heeft gewoed in hotel de Cantharel in Ugchelen, gemeente Apeldoorn. Van de 62 hotelgasten konden 59 zichzelf in veiligheid stellen. Drie moesten door de brandweer uit hun in rook gehulde ka mers worden gehaald. De nachtportier ontdekte het vuur in de vergaderzaal, dié aan de gang grenst waar de hotelkamers op uitkomen. Er is aanzienlijke schade aan het interieur aangericht, maar de hoogte van de totale schade is nog niet bekend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. MADRID In Spanje heb ben gisteren honderden Spaanse politiemensen hun ontslag ingediend uit pro test tegen de behandeling van politiemensen rond de zaak van de Baskische terro rist Jose Arregui, die vrij dag aan de gevolgen van marteling in een Madrileen-' se gevangenis overleed. Nadat bekend geworden was dat vijf inspecteurs van politie die Arregui hadden verhoord, waren ontslagen namen vijf topfunctionarissen van de poli tie hun ontslag-bij het ministe rie van binnenlandse zaken. Ook de vice-minister van bin nenlandse zaken, Luis San chez en het hoofd van de staatsveiligheid, Francisco Lai- na, dienden hun ontslag in. Het voorbeeld van de topfunc tionarissen werd gevolgd door honderden politiemensen el ders in het land, onder wie de commissarissen van politie in de grootste steden van Spanje, Madrid, Barcelona, Sevilla en Valladolid. Inmfddels verklaarde een* ad vocaat van de Baskische ETA- leden dat nog eens twee ge vangen genomen ETA-leden zijn gemarteld. In heel Spanje is de laatste dagen heftig ge protesteerd tegen de martel praktijken van de politie. Vol gens ingewijden bestaat de Spaanse politie voor veertig procent uit actieve Franco aanhangers en verklaarde te genstanders van de democra tie. Pagina 13: Weg vrij voor so cialisten in Spanje Mummie van 6470 jaar oud gevonden PEKING Bij opgravingen in het uiterste westen van de Chi nese provincie Xinjiang is waarschijnlijk de oudste mummie ter wereld gevonden. Het is het stoffelijk overschot van een meisje dat 6470 jaar geleden moet hebben geleefd. De vondst is gedaan in de oude stad Loula'n, die destijds onder een zandstorm is be dolven. De oudste Egyptische mummies dateren van 5000 jaar geleden. we gemeentehuis van i heeft acht miljoen'

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1