Poolse studenten mogen eigen vakbond stichten Suarez' „honderdjarig bewind kwam niet onverwachts ten einde Salvador toetssteen Êrhouding VS met ijiropese bondgenoten WEG LIJKT VRIJ VOOR SOCIALISTEN IN SPANJE Charles trouwt deze zomer lady Diana of helemaal niet Aruba kan over aantaljaren onafhankelijk worden TENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 PAGINA 13 LEIDENDE ROL PARTIJ ERKEND mevroueur van universiteit van Krakow alen, edjren 2000 studenten in staking zijn ge- Jruin rafcympathie voor hun studiegenoten in ïoemer geve) js volgeplakt met pamfletten, die tloten met de regering: een vrije stu- lJ°e|bond is toegestaan. De rij mevrou •bovsky deze brl ns De B is zelf di r Oliviei de not briefp, n Heer ?en ele l genoi n, of de J is. t mevroi maar n®1 ®L WASHING- be^ek van de n. is weanse onderminister ?ts zegg^njan(|se zaken Ea- n bescnr aan West-Europa, Rnrjudin^ van de VS in' Salvador toe te lich- dt volgens waarne- Brussel door de anse regering ge- de solidariteit Europese bondgeno te eigen buitenland- fek te testen. Minis- leburger hoopt bij Jrekken de Ameri- ■ngst voor een link- Itsovername in El J kracht bij te kun-- |n door bewijzen te Kn de Russische in- lin de burgeroorlog lliddenamerikaanse WARSCHAU De stakende Poolse studenten van de universiteitsstad Lodz mogen zich als vakbond laten in schrijven. De Poolse minister voor ho ger onderwijs heeft daarmee inge stemd. De leiders van de studentensta king in Lodz, die universiteitsgebou wen bezet hielden, hadden gedreigd met een algehele, landelijke studen tenstaking. Volgens de betrokken minister, Janusz Gorski, hebben de studenten in Lodz er mee ingestemd om de leidende rol van de communistische par tij in Polen te erkennen. Oók zijn zij akkoord gegaan met de eis van de regering, dat stakin- Stanislaw Kania, de Poolse partijleider (links) in gesprek met zijn Oostduitse confrère Erich Ho- necker. gen moeten worden goedgekeurd door een meerderheid van de studenten „aanwezig op een voor dat doel belegde vergadering". Dit be tekent nog niet dat nu ook de stakingsdreiging van de studenten in Warschau, Torun, Szcze cin, Poznan, Krakow en elders verdwenen is, aangezien ook typisch plaatselijke omstandighe den een rol spelen. De Poolse partijleider Kania heeft een onver wacht bezoek gebracht aan zijn Oostduitse ambtgenoot Erich Honecker. Eerder had Kania al een soortgelijk bezoek aan Praag gebracht. Zowel in Oost-Duitsland als in Tsjecho-Slowa- kije heerst onder de communistische leiders grote ongerustheid over „de ontwikkelingen in Polen. Kania's reis is bedoeld om deze onge rustheid ietwat weg te nemen. Ofschoon de EG de hulp aan El Salvador heeft opgeschort, zijn de reacties in de hoofdste den op het bezoek van Eagle- burger tot nu toe afhoudend. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Frangois- Ponget, zei de Amerikaanse beschuldigingen „niet zonder meer voor juist" aan te nemen en kondigde een eigen diep gaand onderzoek aan. Ook in Den Haag, waar de Eaglebur- ger vanmiddag was, is men niet gelukkig met het Ameri kaanse initiatief. In de Tweede Kamer is verleden week nog een motie aangenomen, waar in de Amerikaanse hulpverle ning aan de junta scherp werd veroordeeld. De Bondsrepu bliek en België lijken, hoewel minder duidelijk uitgesproken, een soortgelijke houding aan te nemen. Gisteren werd verder bekend dat een delegatie van de Sal vadoraanse junta heeft afge zien van een bezoek (vandaag) aan Nederland, omdat men niet welkom was. Zowel de ministers Van der Klaauw en De Koning als de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 wei gerden de delegatie te ontvan gen. Alleen VVD-leider Riet kerk had geen bezwaren. De Salvadoraanse delegatie (een hoge ambtenaar van het mi nisterie van buitenlandse za ken en de ambassadeur in Ita lië) brengen mi een bezoek aan Bonn. Slachtoffer discobrand Overweldigd door droefenis laat Thomas Hobbs zich wegleiden door een priester en een omstander tijdens de begrafenis van zijn zoon, een slachtoffer van de dramati sche brand in een disco in de Ierse hoofdstad Dublin. Britse lol gestraft schenden ïrsrecht •e correspondent Ro- ?r Simons DINSDAG Een ïudste Britse privé- Oakham College in *den Engelse graaf- ■eicestershire, heeft »ge veroordeling op- voor het fotocopië- muziekbladen en talen van auteurs- aan muziekuitge- |pl moet 4.250 pond jstelling betalen. Ze f-echtbank beloofd het I van de leden van de Ireoiging vai^ Muzie- nooit meer te I en 15.000 illegaal ge- muziekbladen aan jht te overhandigen. !ollege heeft een be- muzikale afdeling, ilk jaar bijzonder toe- erstgezang voor koor Daarvoor zijn tel- 'erden muziekbladen muziekleraren heb- iltijd, uit begrijpelijke igen van zuinigheid, 'onden om slechts en M#nPlaren te kopen en de nodige fotocopieën 1, liever dan lang te 'achten op een grote loor de uitgevers. 1 kerstmis heeft een •r duizend leer- j}n deze befaamde pri- zijn leraar echter in verlegenheid ge- »or het bestuur van de hg van Muziekuitge- iniem hiervan op de brengen. Zijn brief jezeld van een boekje Ovtocopieerde kerstlie- Jet gold als bewijs van Jge copyright-overtre- l^aaraan Oakham Col- al jaren schuldig J heeft volmondig n dat het massaal fo- (n van muziekbladen illegaal was. Het iter niet gedaan uit 3, want de school er niets aan. Volgens eur van Oakham Col- le de school aan nie- Iroof plegen, de be- gdliefd^as alleen geweest zo gelijk aan voldoende jen te komen. 11 De jongste golf van verontwaar diging die door het Baskenland en ook door andere plaatsen in Spanje gaat, nu openlijk aan het daglicht is getreden is dat Ma- drileense poli tie functionarissen een lid van de Baskische ETA hebben gemarteld, maakt het lot van de nieuwe Spaanse rege ring die deze week zal aantre den, nog onzekerder dan het eerst al leek. Deze regering, on der leiding van Leopoldo Calvo Sotelo, die waarschijnlijk de laatste is die haar wortels heeft in het vroegere Franco-regime, probeert alsnog behoedzaam schoon schip te maken in het Franco-gezinde politie-apparaa t. Maar dat neemt niet weg dat de Spaanse regeringspartij sterk verdeeld is over de te volgen koers. Haar eenheid is ver te zoeken en daarom lijken haar dagen geteld. De politieke strijd over de aanpak van het Basken- probleem is waarschijnlijk de druppel die de emmer doet over lopen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG ,Wij zijn aan het bewind voor honderd jaar", riep Adolfo Suarez uit toen hij de eerste verkiezingen in 1977 voor de Spaanse Cortes had gewonnen en de ergste moeilijkheden na het verdwij nen van Franco waren over wonnen. Geen wonder dat het ontslag van de 49-jarige Suarez vorige maand op het eerste gezicht verwondering wekte. Suarez had, zo leek het, in de afgelo pen vier jaar wel voor hetere vuren gestaan. Niet voor niets ging hij door voor de man die de architect heet te zijn van de Spaanse democratie. Zonder grote schokken had Suarez alle hindernissen overwonnen om van het Spanje van Franco een redelijk stabiele democratische samenleving te maken. Zowel rechts als links, dat el kaar in de burgeroorlog uit de jaren dertig heeft bevochten, kon zich vin den in een nieuwe grondwet. En dat niet in de laatste plaats door de tact en het perspettief waarmee Suarez bij de hervorming van de grondwet te werk ging. De regering van Suarez heeft Ex-premier Adolfo Suarez geprobeerd een politiek van verzoe ning na te streven. Het resultaat is dat Spanje zonder al te grote kleerscheu ren afscheid lijkt genomen te hebben van het Franco-tijdperk, en wel op een wijze die tenuitvoer is gebracht door een belangrijk aanhanger van het Franco-regime. Suarez was im mers voorzitter van de .Movimento Naci'onal, de politieke beweging die Franco moest ondersteunen. De regionalisering van Spanje verliep minder vlekkeloos dan de gelijkbe rechtiging en verzoening van de Spanjaarden door middel van een nieuwe grondwet. Een regionale rege ringsvorm voor Catalonië en Galicië, twee streken die net als het Basken land voor lange tijd in de Spaanse ge schiedenis, een zekere mate van onaf hankelijkheid ten opzichte van Ma drid hebben gekend, is tot redelijke tevredenheid verwezenlijkt. Maar het zelfbestuur voor het anderssprekende Baskenland dat tenslotte na veel han gen en wurgen vorig jaar zijn beslag kreeg, heeft de problemen niet opge lost, voornamelijk door de agitatie van de ETA die na het bereiken van het akkoord een wanhoopsoffensief ont ketende dat de relaties tusen Madrid en Guernica gespannen hield. de Spaanse politiek geen centrumpar tij die als meest aangewezen groepe ring het bestuur van het land kon overnemen. Wel waren er allerlei goed gegroepeerde ondergrondse link se politieke groeperingen. Maar die maakten uiteraard geen schijn van kans om Franco op te volgen. Daar naast waren er meer rechts en cen trum georiënteerde partijen, gedeelte lijk een erfenis van de Republiek, waaronder christen-democraten en li beralen die op zich niet sterk genoeg waren om een brede middengroepe ring te schragen. De originaliteit van Suarez was nu dat hij een deel van de Franco-aanhangërs en andere kleine- illegale partijtjes in een nieuwe groe pering bijeen wist te brengen, de Unie van het Democratisch Centrum. Deze vrij onsamenhangende formatie had aanvankelijk een louter passieve functie. Suarez en zijn getrouwen deelden de lakens uit en de partij volgde wel. Zolang Suarez behoed zaam laveerde naar een open staatsbe stel en liberalisering doorvoerde, was er nog weinig aan de hand. Maar de verschillende groeperingen waaruit de UCD bestaat, zijn nu tot politieke volwassenheid gekomen en koesteren tegenstrijdige ideeën over het beleid dat de regering moet volgen. Dat vormt de belangrijkste reden voor de val van Suarez, ook al wist hij ontslag door koning Juan Carlos te voorko men en de eer aan zichzelf te houden. Kerkelijke invloed De onenigheid trad het duidelijkst aan het licht bij de plannen van Suarez echtscheiding in Spanje weer mogelijk Ondergronds Toch zijn de redenen van Suarez z'n ontslag hiet het gevolg van deze troe belen. De oorzaak moet veeleer ge zorgd worden in het bijzondere partij apparaat dat het Suarez heeft moge lijk gemaakt zijn succesvolle politiek uit te voeren. Na de dood van Franco bestond er in Suarez' opvolger, Leopoldo Cal vo Sotelo te maken. Ook zijn voorstellen om de controle op het bijzonder, lees: katho liek onderwijs te versterken, stuitten op sterke weerstand. Vooral na de in terventie van het Spaanse episcopaat is een een deel van Suarez partij mor dicus tegen de nieuwe echtsschei- dingswet. Een Spaanse journalist schrééf dat de tegenstellingen binnen de UCD in fei te gaan om de vraag of Spanje een se culiere maatschappij dan wel een sa menleving dient te zijn die staat onder kerkelijke invloed. Voorlopig lijkt de kerk het pleit nog te hebben gewonnen. Men verwacht dat de opvolger van Suarez, Calvo So telo, het moderniseringsprogramma van Suarez zal inperken en een ruk naar rechts zal maken om te verhin deren dat grote delen van de UCD het bij de stemmingen zullen laten afwe ten. In de opiniepeilingen staat de UCD er slecht voor. Het is zonneklaar dat deze partij onder de gegeven omstan digheden niet opnieuw een. meerder heid zal behalen in het parlement. Het politieke centrum in Spanje brokkelt in snel tempo af. Het jongste partij congres van de UCD heeft dat niet kunnen stoppen. Integendeel, de dissi denten in de UCD die in de Spaanse pers als „criticos" worden aangeduid, zijn slechts bij mondje^ maat toegela ten tot de nieuwe regering. Hier en daar klinken in Spanje oproe pen voor vervroegde verkiezingen, zodat er klaarheid kan komen in de politieke machtsverhoudingen, die nu vertroebeld worden door het sterk verdeelde centrum. Het meest voor de hand liggende al ternatief is dan dat de socialisten in de regering komen, die immers volgens de huidige opiniepeilingen ruim schoots een meerderheid kunnen be halen. Koning Juan Carlos houdt daar in ieder geval rekening mee. Socialis tenleider Felipe Gonzalez heeft de hand naar het koningshuis al uitgesto ken. Dat bewijst dat de politieke reali teit meer dan veertig jaar na de Bur geroorlog is veranderd. Nu het politie ke midden in Spanje uiteen dreigt te vallen, mag het in ieder geval een ge ruststellende gedachte heten dat de traditionele vijanden als het konings huis en de socialistische partij elkaar niet langer afschrijven.. Belangrijk vooral daarom omdat in Spanje het le ger zijn neiging om eigenmachtig op te treden als de behoeder van de staat en het koningshuis, nog lang niet heeft verleerd. PAUL VAN VELTHOVEN LONDEN Vol gens het Britse blad „Daily Mir ror" heeft konin gin Elizabeth van Groot-Brittannië haar oudste zoon en erfgenaam prins Charles op gedragen de hem toegedichte uit verkorene lady Diana Spencer te trouwen of zijn betrekkingen met haar te verbre ken, voordat ie dereen in Enge land zijn buik vol heeft van de (lief- des)affaire. Lady Diana, de 19- jarige kleuterleid ster die kort voor Kerstmis van Charles een aan zoek heeft gehad,, aldus de Daily Mir ror, kon aanvanke lijk malleen maar giechtelen, maar be sloot toen het voor stel mee te nemen BRITSE VORSTIN VOLGENS DAGBLAD: om het te overwe-. gen. In januari, aldus de Daily Mirror, had den koningin Eli zabeth en haar ge maal prins Philip er genoeg van, na men Charles apart en deelden hem ,mee dat er komen de zomer getrouwd moest worden of helemaal niet. „Het denkbeeld dat we dit alles nog een jaar moeten aan zien is onverdraag lijk voor iedereen. Het gevaar is dat de openbare belangstelling om slaat in openbare onverschilligheid", schrijft het dag blad. Lady Diana is op een onbekende plaats met vakan tie gegaan om haar besluit te nemen, aldus de Daily Mir ror. Washington houdt zich aan akkoord Iran WASHINGTON De regering van president Ronald Reagan van de VS zal de akkoorden, die voor de vrijlating van de Ame rikaanse gegijzelden met Iran gesloten zijn, volledig naleven. Dit heeft de voorzitter van de commissie buitenlandse betrekkingen van de Senaat, Charles Percy verklaard. Moordcampagne regering van Guatemala WASHINGTON De regering van de Middenamerikaanse staat Guatemala voert al geruime tijd een campagne van moord en foltering, die rechtstreeks gecontroleerd wordt door president Garcia. Dit heeft Amnesty International in Washington ver klaard. Deze campagne heeft in de eerste tien maanden van 1980 aan ongeveer 3000 inwoners van Guatemala het leven ge kost. Opleiding van Palestijnen in Sovjet-Unie BEIROET Honderden Palestijnse officieren hebben een oplei ding gehad op een militaire academie in de Sovjet-Unie. Dit heeft het hoofd van het bureau van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO in Moskou, Ibrahim al-Sjaièr, in Beiroet ver klaard. Reagan handhaaft graanembargo WASHINGTON President Reagan van de VS heeft besloten, om het embargo op de verkoop van graan aan de Sovjet-Unie te handhaven. Tijdens zijn verkiezingscampagne had hij aangekon digd dit embargo te zullen opheffen terwille van de Amerikaan se boeren. w** t*. "r, |Met touw uit vuurlinie Een Iraanse soldaat is hier bezig om een gewonde kameraad met een touw uit de vuurlinie te trekken. Een beeld uit de oorlog tus sen Iran en Irak, waaraan geen einde schijnt te kunnen komen. Ondanks de komst van vredestichter Olof Palme, voormalig Zweeds premier, naar Irak, hebben Iraanse functionarissen te kennen gegeven dat Teheran iedere vorm van bemiddeling in het conflict afwijst, tenzij Irak zijn troepen terugtrekt. NEDERLAND KOMT BETICO CROES TEGEMOET DEN HAAG De Neder landse regering is Aruba op de eerste vergaderdag van de Ronde Tafel Conferentie over de toekomst van de An tillen enigszins tegemoet ge komen. „Als een eiland na de overgangsfase onafhan kelijk wil worden, kan dat", aldus minister Van der Stee (Antilliaanse Zaken) op een persconferentie. Van der Stee maakte overi gens heel duidelijk dat wat Nederland betreft het zelfbe schikkingsrecht van de Antil len een zaak is van na de overgangsfase. „Als wij het hier met z'n allen over de in houd van die periode eens worden, dan blijven we die tijd ook bij elkaar. Het Ko ninkrijk is geen duiventil, waar men naar believen in en, uit kan vliegen". Hoe lang die overgangsfase zal duren, daarcver wil Van der Stee op deze conferentie geen besluit genomen zien. Dat zou aan de orde moeten komen op een volgende RTC, over een jaar of vijf. „Daar moeten wij dan bekijken hoe de zaken dan lopen en wat dat voor de toekomst moet betekenen". Nederland ziet het zeker niet als een recht van de eilanden desgewenst bij het moederland te blijven. Bonaire en de drie Bovenwinden tonen daarvoor een sterke voorkeur. ..Dat is voor ons zeker geen automa tisme. Zonodig willen wij wei eens zien hoe democratisch die beslissingen zijn genomen. En dan is er ook nog zoiets als het zelfbeschikkingsrecht van Ne derland. Dat bestaat wel dege lijk". Betico Croes, leider van de overheersende politieke partij op Aruba, de MEP, toonde zich desgevraagd niet ontevre den over het Nederlandse standpunt. Wel verklaarde hij met nadruk dat voor Aruba het einddoel al vaststaat. „Over een jaar of tien (langer mag de overgangsfase niet du ren) zijn wij onafhankelijk".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13