MERIT Problemen omstreden notaris Slis-Stroom aanleiding grootscheepse oplichting Twijfels in Eerste Kamer over wetsontwerp abortus Ate de Jong volwassen regisseur met Een vlucht regen wulpen @Bp J9 E SLACHTOFFER OF DIEFJESMAAT 't Beste van beide, licht en lekker. BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 -anse rntm de JSurope §le eige |k te i leburgc Irekke Ingst v ltsover I krach Rn doo In de lin de Rviiddei Jeroen Krabbé in zijn dubbelrol, de schuchter Maarten en zijn meer doort. Alter Ego in „Een vlucht regenwulpen" van Ate de Jong. ,e corr ^n|| agflfew ,eicesti ft'voor beta Ie' it te c lik jaa srstge I. Dac Jderdei e muz: lltijd. i fonder AMSTERDAM „Omdat zij zich in grote financiële moeilijkheden bevond, was notaris mevrouw Slis- Stroom een gemakkelijk slachtoffer voor de oplich tingspraktijken van Arie O. en een van diens mede werkers. Haar eigen rol in deze hele affaire is echter nog niet geheel duidelijk", aldus mr. De Bruin, de offi cier van justitie van het Amsterdamse gerechtshof die het onderzoek in deze zaak coördineert. Tegen de gedupeerde nota ris is inmiddels wel een in ternationaal opsporingsbe vel uitgevaardigd. „Zij wordt ervan verdacht gel den in dienstbetrekking te hebben verduisterd", aldus een voorlichter van de rijkspolitie. „De drie mil joen gulden, die zij aan Arie O. heeft gegeven, be hoorden niet aan haar, maar aan haar cliënten". De Amsterdamse notaris meldde op 29 januari j.l. bij de politie in de hoofdstad, dat zij door Arie O., meer bekend onder de bijnaam „Heer Olivier", voor drie miljoen gulden was opgelicht. Daarna vertrok ze met de noorderzon. Het on derzoek van een speciaal team van de rijkspolitie, dat nu bestaat uit ongeveer twintig man, draaide onmiddellijk op volle toeren. De dag na de aangifte worden de door de politie geschaduwde vriendinnen van de twee gezochte oplichters op Schiphol aangehouden, wanneer ze op het punt staan naar Parijs te vertrekken. De vol gende morgen worden Heer Olivier en zijn „collega" in Parijs gearresteerd. Zij zijn inmiddels door Nederlandse recher cheurs ondervraagd en zullen waar Amsterdam De jongste film van Nederlands jongste speelfilmregisseur is een volwassen film geworden. Riep Ate de Jong met zijn voor een mini-budget gemaakte avond vullende speelfilm „Blindgangers" beloften op, met „Dag dokter" een Fons Rademakers-productie op kleine schaal bewees hij, dat de blindganger geen toevalstreffer was. Ate de Jong's verfilming van Maarten 't Hart's roman „Een vlucht regenwulpen" zou je na twee lange speelfilms zijn eerste grote speelfilm kunnen noemen, een weldoordachte verfilming van een roman, die volgens Ate de Jong zelf „ei genlijk onverfilmbaar was, maar waarvan je wel een film kon maken". Na de voorpremière in Amsterdam gaf Ate de Jong ruiterlijk toe dat het voorbereidende werk de meeste tijd in beslag had geno men. Van 1979 was hij bezig geweest om zijn keuze te bepalen hoe hij dit verhaal van vereenzaming in beeld zou brengen. Pro ducent Matthijs van Heijningen hierover Er was zoveel dialo gue interieur, dat je er bijna niet onderuit kwam om van de hoofdfiguur Maarten twee personen te maken." Maarten, de door zijn streng gereformmerde opvoeding, een onvervulde jeugdliefde voor Martha en zijn moederbinding op 34-jarige leef tijd nog nooit een vrouw heeft gehad en geheel opgaat in zijn werk als cel-bioloog en zijn Alter Ego een knappe dubbelrol van Jeroen Krabbé die hem tot meer doortastendheid aan maant waar het vrouwen betreft. Ate de Jong koos ook voor de nasynchronisatie in de herinne ringsbeelden. De jonge Maarten en de dito Martha spreken nu met de stemmen van de volwassenen. Ate de Jong hierover „Op die manier heb ik getracht meer een band te leggen tussen de kinderen en hun latere verschijning als volwassene. Dat was aan de ene kant wel jammer want Thijs Janssen, die de 15-jarige Maarten speelt, zong dat liedje op de fiets, nadat hij Martha voor het eerst had durven aanspreken zo prachtig dat het eigenlijk zonde was om het weg^te snijden." Veel aandacht werd ook besteed aan het vervreemdingseffect van de zogenaamde „flash-backs". Voor de opnamen begonnen, werd driftig geëxperimenteerd met allerlei soort gaasjes voor de lens, omdat volgens Ate de Jong „Je het in het laboratorium nooit zo goed kunt corrigeren." Ook zijn er accenten in het verhaal verlegd. Ate de Jong zag het als een tragi-comedie, waarin hij zichzelf afkomstig van het platteland mét een streng religieuze opvoeding helemaal kon herkennen. Zijn grote verdienste is dat de stuntelige, wat wereldvreemde Maarten niet als kluchtfiguur overkomt en Je roen Krabbé is het daar helemaal mee eens. „De moeilijkste scè nes waren die onhandige valpartijen. Daar heb ik uren op geoe fend en veel zijn er nog uit de film gesneden om Maarten als een wat linkshandige figuur, sympathiek maar beslist niet lach wekkend te laten overkomen." Maarten 't Hart onderschrijft dit. „Het boek is van 1971. Ik heb sedertdien nog zoveel geschreven dat ik er nu ver van afsta. De film is anders, maar ik kan me er helemaal mee verenigen want terwijl ik films vervelend vind, heb ik deze nu vijf keer gezien en me er geen moment bij verveeld." Met zijn 5 keer is Maarten 't Hart nog maar een beginneling, Ate de Jong zag hem al 134 keer en dat schetst de zorg waarmee dit product dat overigens nog geen milioen gulden Kostte tot stand kwam. In 15 thea ters in Nederland is de film donderdag te zien en het tekent het vertrouwen dat de Maatschappij Tuschinski er in heeft dat „Een vlucht regenwulpen" in de drie grote steden ook in de drie grootste zalen uitgaat. En terecht. MILO DIEPENHORST (CDA): Kenau afdeling bij Mobiele Eenheden? DEN HAAG Dr. I. A. Die penhorst, Eerste-Kamerlid voor het CDA heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van justitie ge- vraagd of de gelijkstelling van man en vrouw bij de po litie zal leiden tot vrouwelij ke mobiele eenheden. „Een soort kenau-afdeling, wier inzet waarschijnlijk ook de ergste kraker te erg zal we zen", aldus Diepenhorst. De fracties van CDA en VVD nebben minister De Ruiter an justitie overigens lof toe gezwaaid voor #de manier waarop hij de afgelopen jaren z.jn departement heeft be- ft.eerd. Makkreel (VVD) zei te hopen dat hij de minister ook tib de verkiezingen weer ach ter de ministerstafel zal zien; Met vanwege politieke samen werking met het CDA, maar vanwege de bekwaamheden van De Ruiter. Minder te spreken waren de regeringspartijen over staats ecretaris Haars. Zowel VVD als CDA vinden dat aan het door haar gevoerde vreemde- J.ngenbeleid onvolkomenhe den kleven. Diepenhorst v/aarschuwde voor „te vorme- J.jk redeneren". Makkreel: „Ik moet bekennen dat ik wel «•ens twijfels heb gehad voor r/epaalde beslissingen en mis- ■j-hien nog meer over de pre- vrntatie ervan". Beide woord voerders echter vonden dat mevrouw Haars een uiterst moeilijke en ondankbare taak heeft gehad. De CDA-fractie heeft de regt nrig gevraagd niet te bezuini gen op de mankracht bij de politie De fractie vindt dat be zuiniging veeleer moet worden gezocht in de „werkelijk ex- '-ssicve rompslomp" die nog .tends het werk van de politie vergezelt. DEN HAAG De CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft nog geen standpunt bepaald over het abortus-wetsontwerp, dat met een minimale meerderheid door de Tweede Kamer is aangenomen. In het verslag van de commissievergade ring staat dat het CDA kan instemmen met de grondge dachte van het wetsontwerp, maar betwijfelt of het in de praktijk kan worden uitgevoerd zoals bedoeld. Ook de VVD heeft twijfels omtrent de praktische haalbaarheid van het systeem dat in het ontwerp is neergelegd. De liberale Eerste-Kamerleden vrezen dat het ontwerp, eenmaal wet ge worden, voor de rechterlijke macht niet te handhaven zal zijn. De PvdA heeft zich onomwonden tegen de regeringsplannen uitgesproken, zowel om praktische als om principiële redenen. Het CDA is tevreden dat de kern van het wetsontwerp is dat het ongeboren menselijk leven wettelijke bescherming moet hebben en dat een vrouw die ongewenst zwanger is, recht heeft op hulp. De CDA-fractie wil echter nog geen „definitief oordeel uitspre ken over de vraag of het wetsontwerp in zijn uiteindelijke tekst erin is geslaagd aan deze grondgedachte voldoende vorm te ge ven en of in de praktijk het eenmaal tot wet verheven wetsont werp ook zal kunnen functioneren zoals door de wetgever is be doeld". De fractie vindt dat de registratie van gegevens vergroot moet worden. Ook in de gevallen waarin een vrouw uiteindelijk niet kiest voor abortus zouden de gegevens moeten worden ge registreerd. Artsen die bewust verkeerde of onvolledige regi straties bijhouden moeten volgens het CDA worden beschouwd als schuldig aan het plegen van een misdrijf. Tenslotte vinden de CDA-ers dat voor buitenlandse vrouwen die in ons land abortus willen laten plegen, waterdichte regels moeten worden gesteld om een zorgvuldige uitvoering van de wet te garande ren. De VVD-fractie wijst erop dat „in de praktijk reeds gebleken is dat in diverse commentaren tegenstrijdige interpretaties van' verscheidenen bepalingen van het wetsontwerp worden gege ven". Dat zal straks in de praktijk vooral de rechter voor grote problemen stellen, zo vrezen de liberalen. Zij denken dat door het ontwerp ook artsen in moeilijkheden kunnen raken, omdat voor de registratie van gegevens verschillende uitleg van de re gels mogelijk is. schijnlijk binnenkort aan Nederland worden uitgeleverd. De Amsterdamse notaris wordt op 3 februari failliet ver klaard, iets dat vrijwel nooit voorkomt. Zij is echter nog steeds spoorloos, maar heeft via haar advocaat gevraagd het faillissement op te schorten, omdat ze haar schulden wil aflossen. Schelmenroman Een notaris die failliet wordt verklaard, kort nadat zij drie miljoen gulden lichter is gemaakt door een man die bekend staat als „de meester-oplichter", en met wie zij notabene zelf regelmatig zaken heeft gedaan: het heeft veel weg van een schelmenroman. Volgens de aangifte van mevrouw Slis-Stroom kon zij via Heer Olivier tegen zeer aantrekkelijke voor waarden twaalf miljoen dollar, ruim 27 miljoen gulden, lenen. Heer Olivier zou het geld los kunnen krijgen van een Newyorkse geldschieter, ene Joseph Strobovsky. Aan Heer Olivier en zijn partner hoefde de notaris geen rente te betalen; zij vroegen alleen maar drie miljoen gulden „bemiddelingskosten". Zelf had mevrouw Slis-Stroom geen twaalf miljoen dollar nodig, maar een kennis van haar, een handelaar in on roerend goed, kon een flink bedrag best gebruiken. De notaris en de onroerend- goedhandelaar besluiten met Heer Oli vier in zee te gaan. Mevrouw Slis- Stroom schrijft een cheque uit voor Heer Olivier en zijn partner, die pas geïnd mag worden, als het geld op haar bank rekening is gestort. Het tweetal weet echter de cheque te verzilveren en naar het buitenland te reizen, voordat de no taris doorheeft dat er nooit een Newy orkse geldschieter heeft bestaan en dat zij wordt opgelicht. Het slachtoffer doet aangifte bij de politie en verdwijnt van het toneel. Geldzorgen De geldzorgen van mevrouw Slis-Stroom en de dreiging van een faillissement wa ren zo groot, dat zij het risico wel wilde- nemen, uit haar ambt te worden ontzet. Volgens de Wet op het Notarisambt mag een notaris namelijk geen geld lenen, be halve voor persoonlijke doeleinden, als aankoop van een eigen huis, of voor de uitoefening van zijn ambt. „De samen stellers van de wet wilden daarmee voorkomen, dat een notaris bankiertje zou gaan spelen. Het geld dat bij hem door zijn cliënten in goed vertrouwen wordt gedeponeerd, is niet bedoeld om mee te speculeren", legt mr. Hengeveld, algemeen secretaris van de Koninklijke Notariële Broederschap (KNB) uit. Een notaris, die ervoor moet zorgen- dat di verse transacties in goede orde verlopen, vervult immers een vertrouwensfunctie. Hij mag niet het risico lopen dat zijn klanten hun geld kwijt raken. Het vere nigingstuchtrecht van de KNB is daar nog veel strenger in. De Broederschap raadt zijn leden zelfs aan bij het beleg gen van eigen gelden de uiterste terug houdendheid te betrachten, om elke schijn van partijdigheid te voorkomen. Gedwongen Mevrouw Slis-Stroom was eigenlijk wel gedwongen om met Heer Olivier in zee te gaan, want zij zou binen zeer korte tijd verantwoording over haar financieel beheer moeten afleggen voor de Amster damse arrondissementsrechtbank. In juli 1979 had zij, na enige maanden uit haar ambt te zijn ontzet, van de rechter an derhalf jaar de tijd gekregen orde op za ken te stellen. Die uitspraak was het ge volg van een onderzoek dat justitie naar haar notarispraktijk had ingesteld. Me dio 1979 verschenen diverse berichten over de handel en wandel van mevrouw Slis-Stroom. Dat zij zich actief zou bezig houden met de huizenhandel, was niet erg opzienbarend, want het was een pu bliek geheim dat zij zich dikwijls in kringen van onroerend-goedhandelaren ophield. Maar zij werd er ook van be schuldigd daarvoor grote sommen te hebben geleend en dat is wettelijk ver boden. Waarschijnlijk zijn deze publicaties aan leiding geweest voor een onderzoek van de Kamer van toezicht op de Notarissen, een college waarin naast de president van de arrondissementsrechtbank een griffier, twee door de minister van justi tie en twee afgevaardigden van de nota rissen zitting hebben. „Waarschijnlijk", want de lieden van de Kamer hebben een zwijgplicht. Daarom zijn ook de re sultaten van het onderzoek niet bekend. Maar het staat vast, dat de Kamer van Toezicht het gerechtshof heeft geadvi seerd mevrouw Slis-Stroom uit haar ambt te ontzetten. Het gerechtshof heeft dat advies naast zich neergelegd, want enkele maanden later oefent de omstre den notaris haar ambt weer uit. De uitspraak van het gerechtshof was voor de twéé notarissen in de Kamer van Toezicht aanleiding uit het college te stappen. De KNB besloot na een eigen onderzoek mevrouw Slis-Stroom uit de Broederschap te stoten. Zij was de vere niging echter voor, door zelf haar lid maatschap op te zeggen. Anderhalf.jaar later wordt zij door het gerechtshof fail liet verklaard. „Kennelijk waren haar schulden zo groot, dat zij er niet in ge slaagd is, haar boekhouding rond te krij gen. Daarom vormde zij zo'n gemakkelij ke prooi voor Heer Olivier", aldus offi cier van justitie De Bruin. Geruchten Tot zover is de zaak nog vrij eenvoudig. Maar dan breken er allerlei geruchten los. Olivier vertelt in de Parijse gevange nis dat de beloofde twaalf miljoen dollar Jeroen Krabbé vindt eindelijk „de" vrouw in de zuster van zijn jeugdliefde al (Henriëtte Tol). fpell->k vals waren en dat hij er van af t: zien dat geld in omloop te breng suggereert hij dat hij mevroijeur var Stroom voor dat geld opalen, ed^ren 200 heeft geleverd. Mr. De Bruin raLmpath deze verhalen onder de noemer gevel is logische oorlogsvoering". Volg(j;r v0ort probeert Heer Olivier de autgpben c zand in de ogen te strooien. „Di||oten n zijn zeker geen twaalf niiljoeipop^ j« waard. Laat me niet lachen", j Bruin. f Maar er is nóg meer. De rij heeft een brief van mevrou Stroom aan Joseph Strobovsky den. De waarde die aan deze brj i worden gehecht, is volgens De B duidelijk. Heeft de notaris zelf d( geschreven, of heeft Heer Oliviei—^ Li niet met medeweten van de not bruik gemaakt van haar briefpa*- een van de panden van Heer heeft de rijkspolitie een ele schrijfmachine in beslag genor™ a rechercheteam zal nagaan, of de^ JL brief op die machine getypt is. H ker niet ondenkbaar, dat mevrol Stroom en Heer Olivier onder je hebben willen spelen, maar „meesteroplichter" haar net W voor is geweest. „Dat geprobeerj|ej iemand beentje te lichten, is weanse 0 lijk. Maar ik kan nog niets zeggfeniand nog niemand in staat van beschr aan gesteld", besluit De Bruin. ...rtin^ RENE BOC^XïJ, dt volj Brus

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12