verdeeld over rhoging kinderbijslag Gemeenten moeten sancties in werkloosheidswet uitvoeren 21 Studenten krijgen 's nachts les gestane uidhinder pfjegvelden >8i elders [TE MINIMA MOEILIJK TE ONDERSCHEIDEN £cidóc6otttcmt Herkenningspunten van Yin/eer een arrogant kamerlid Demonstratie tegen verhoging van collegegelden Centrumpartij eist verbod hetze CPN Stamboekpaarden in „ziekenfonds" eebo^i hoger rskgelegenheid oopkracht i^Zpnde jarenvoorop egvakanties p£^er in trek oek Anne Frank Gerechtelijk ratorium ==NLAND leidse courant woensdag 18 februari 1981 pagina +t Kamer tornt aan herindeling Zuid-Limburg EINDHOVEN Om aandacht te vragen voor het nijpend ruimte-gebrek waar mee het instituut voor hoger beroeps onderwijs IHBO in Eindhoven kampt, heeft de studenten- overlegraad besloten een aantal lessen in te lassen in de nacht van woensdag op donderdag. Die les sen zullen worden gegeven van 24.00 uur tot 06.00 uur. De actie vloeit voort ujt de weigering van het ministerie van on derwijs en weten schappen het instituut toestemming te geven voor de bouw van der tig noodlokalen. In een eerder stadium was die toestemming min of meer toege zegd. aldus het IHBO. Na de nachtelijke actie zullen de lessen in de loop van donderdag worden voortgezet op enkele drukke plaat sen in de stad, zoals de stationshal, het post kantoor en het ge meentehuis. Aan het instituut voor hoger^ beroepsonderwijs in' Eindhoven zijn onge veer 5400 studenten en docpnten verbonden. Geconcen treerd en met een grote kaart van Zuid-Limburg voor zich, volgde minis ter Wiegel de debatten over de herindeling van Zuid-Lim burg. DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede kamer vindt dat de plannen van minister Wiegel voor de gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg te ingrij pend zijn. Dit bleek gisteren bij de be handeling van het wetsont werp waarin het ministeriële voornemen is neergelegd. Mi nister Wiegel wil het aantal gemeenten in Zuid-Limburg verminderen van 58 tot 19, maar de meerderheid van de Kamer wil daaraan tenminste vier gemeenten toevoegen. Wiegel heeft gezegd in ieder geval te willen vasthouden aan de vorming, van een ge meente Heerlen van tenminste 120.000 inwoners, een gemeen te Geleen die ook Beek en Spaubeek omvat en een grote gemeente Gulpen. het Tweede-Kamerlid Van Houwelingen (CDA) heeft voor de VARA-radio een achttal „herkenningspunten" opge somd, die voor het CDA bij de komende kabinetsformatie ui terst belangrijk zijn. Om in PvdA-termen te spreken: acht strijdpunten. Sprak Van Houwelingen namens het CDA? En zo ja, waarom brengt het CDA zulke belangrijke zaken naar buiten via nummer dertig of daaromtrent van de kandida tenlijst? OMDAT tot nu toe^een CD A-topmensen Van Houwelingen zijn bijgevallen en omdat geen CDA-orgaan een resolutie van de strekking van de punten van Van Houwelingen heeft aangenomen moeten we er maai1 van uitgaan dat hij al leen voor zichzelf heeft gesproken. Dat is opmerkelijk. Op de meeste van zijn punten, behalve die over modernisering van kernwapens, valt op zichzelf niets aan te merken. Maar als iedere CDA-kandidaat op deze wijze zijn of haar „strijdpun ten" gaat presenteren, dan wordt de presentatie van het CDA een Babylonische chaos. Dat zou zeker het geval zijn als eenieder zich dezelfde ar rogantie zou aanmatigen als Van Houwelingen. Hij zegt te verwachten dat een goed deel van zijn fractie zich achter zijn punten kan stellen. Zou het, zolang Van Houwelingen geen politiek leider is, niet net andersom zijn? Wij blijven er maar van uitgaan, dat zijn fractie voor een lijn zal kiezen, en dat dan wel blijkt of de punten van Van Houwelingen toevallig dezelfde waren. DEN HAAG Duizenden studenten zullen volgende week maandag op het Haagse Malieveld protesteren tegen de plannen van minister Pais om de collegegelden te verhogen. Pais wil de collegegelden verhogen van 650 gulden voor alle stu denten bij het hoger beroeps onderwijs, en van 600 naar 750 gul den voor studenten op universiteiten en hogescholen. Nadat drie sprekers, de fanfare „Eeuwigdurende bijstand" en anderen op het Malieveld de zaken uit de doeken hebben gedaan, leveren de studenten op het ministerie van onderwijs en wetenschappen dozen met handtekeningen af. Op het Binnenhof willen de de monstranten kamervoorzitter Dolman een petitie aanbieden, waarin wordt uitgelegd dat het een slechte zaak is de lasten van de studenten te verzwaren. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten moeten in hun beleid terzake van de WWV-iptkeringen, in geval van overtredingen de zelfde strafsanctie toepassen als door de uitvoeringsorga nen van de werkloosheidswet (WW) worden toegepast. Staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) heeft de gemeen ten hier in een beschikking op gewezen. De laatste tijd werd in toene mende mate de hand gelicht met het straffen van overtredingen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om mensen die door eigen verwijt baar gedrag, dus vrijwillig, wer kloos worden en die daardoor geen recht hebben op een WW- uitkering. Zij raken aangewezen op de WWV. de Wet Werkloos heids Voorziening, maar moeten het eerst een tijdje zonder uitke ring stellen, omdat zij hun werk loosheid aan zichzelf te wijten hebben. Staatssecretaris De Graaf heeft de gemeenten, die hiervoor moeten zorgen nog eens uitdrukkelijk onder de aan dacht gebracht, dat met deze be palingen niet mag worden ge sold. bewindsman het beleid van PvdA-zijde, dat de gemeentelijke sociale diensten het hierdoor ex tra druk zouden krijgen. Ook ontkende hij, dat bezuinigingso verwegingen aan zijn beschik king ten grondslag hebben gele gen. „Ik wil gewoon dat de wet wordt uitgevoerd", aldus De Graaf. Rijkspolitie Nijmegen: Extra remlichten streng verboden NIJMEGEN De rijkspoli- tie in het district Nijmegen gaat streng optreden tegen automobilisten die in hun wagen achter de achterruit een tweede stel remlichten hebben. In Nederland is dat. in tegen stelling tot Duitsland, verbo den. Volgens de rijkspolitie in Nijmegen werken dubbele remlichten verwarrend. Tot extra controle is besloten na dat in Maastricht onlangs een automobilist met dubbele rem lichten ook in hoger beroep is veroordeeld. Brievenbus voor klachten Amsterdam heeft weer iets nieuws: een alternatieve brievenbus waarin men onder meer zijn klachten over het politie-optreden kwijt kan. De brievenbus hangt aan een brugleuning op de Prinsengracht. AMSTERDAM De Centrumpartij heeft gisteren in een kort geding voor de rechtbank in Amsterdam geëist dat de Communistische Partij van Nederland ophoudt met het voeren van een hetze tegen haar. Zij wil dat het de CPN wordt verboden demonstranten tegen haar op te zetten, vergaderingen te verhinderen, fysiek geweld te gebruiken of pamfletten te verspreiden waarin de Centrum partij wordt beschuldigd van fascisme of racisme. Aanleiding voor het kort geding was vooral het verstoren van een bijeen komst in het Haagse hotel Babyion op 17 november vorig jaar, waarbij CP-voorzitter Janmaat een paar fikse klappen opliep al vorens de politie kon ingrijpen. Emmeloord Een Haagse verzekeringsmaatschappij heeft in overleg met de maatschappij voor diergeneeskunde een polis ontworpen voor „ziekenhuiskosten" voor paarden en pony's. Dit is gisteren in Emmeloord bekend gemaakt. De klassieke vee verzekering dekt alleen de schade die ontstaat bij onbruikbaar heid en dood van het dier. De nieuwe verzekering geldt voorlo pig alleen, als de hulp verleend wordt in de dierenklinieken van Emmeloord, van de Rijksuniversiteit van Utrecht of in het Duit se Hochmoor, bij Winterswijk. Een aantal dierenartsen heeft het nut van de polis in twijfel getrokken, omdat de verzekering al leen geldt voor stamboekpaarden. Wie zo'n duur paard bezit, heeft het meestal al genoeg verzekerd. Weinig verandering DE BILT - Met een noordoos telijke stroming wórden mor gen wolkenvelden aangevoerd waaruit af en toe nog wat sneeuw kan vallen. De tempe ratuur daalt 's nachts tot om het vriespunt, maar tijdens op klaringen kan plaatselijk mati ge vorst voorkomen. Overdag wordt het iets boven nul. Bovengenoemde stroming wordt in stand gehouden door twee systemen: in het noorden "een krachtig hogedrukgebied boven Finland en noord-Rus land, waar het ook overdag matig tot streng vriest. In het zuiden een gordel var) depres sies boven de Middellandse en de Zwarte Zee, die op sortimi- ge plaatsen veel neerslag ver oorzaken. Van de Atlantische Oceaan af komstige storingen kunnen-tot het westen van de Britse Ei landen doordringen, maar zul len onze omgeving voorlopig niet bereiken. Er wordt dus weinig verandering verwacht in het heersende weertype. Vooruitzichten vóór vrijdag: In de nacht en ochtend meest lichte vorst. Wolkenvelden, maar overwegend droog. Mid- dagtemperatuur even boven nul. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon* 1 tot 6 Min. temp.: omstreeks -4 gra den. max. temp.: omstreeks +4 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro- cént. Kans op een geheel droog et maal 80 procent. om- en 1 rijn van^ iG Bestaande woningen rond vlieg- am >eten een geluidbelasting hebben van 1 of meer, om tegen de geluidoverlast te kunnen worden. Rond vliegvelden, "geluidbelasting 88 decibel of hoger is, .een nog huizen gebouwd worden met _^jle vergunning van het ministerie van """"ndheid. Een en ander is een uitvloeisel esluit van de ministerraad waarbij ge rond vliegvelden zijn vastgesteld. ine geluidbelasting rond vliegvelden is wel :NH0\de ma3"male geluidoverlast voor wonin- I de toegestane 75 decibel voor woningen, oonbebouwing gewijzigd worden of is on- ir verklaring mogelijk. Onlangs verklaarde rinjaar (volksgezondheid en milieu) in de bmer dat bij het verschil tussen de geluid- oorgenoind vliegvelden en in steden economische tusseireen rol hebben gespeeld. Volgens senator en de betaalt de regering minder aan oorzi«irun voor won'ngen ror,d vliegvelden als h^t Vingen laag wordt gehouden via een hoge woningbkwart van de Nederlanders lijkt bereid te an de dat zachter aan te doen als daarom wordt ge- kennis pt deze conclusie komt de Nederlandse geluidhinder op grond van een. enquête. Stichting blijkt er een groeiende aanhang i Kern Wvoor strengere maatregelen tegen geluid- bestemn stemmini B°N DEN FNV: ten 1 1*1 jenaar Werkgelegenheid en handhaven van ^^^^cht voor werkenden en niet-werkenden ange termijn, moet voorop staan. Dit heeft van de dienstenbonden FNV gistermid- |ergrote meerderheid besloten. bracht hiermee toch een wijziging aan in ^^Benbesluit van de bond om de koopkracht ^^Bk te behouden. Inleveren van loon heeft ^^Berk opgeleverd en inkomstenmatiging al- middel om de werkgelegenheid te verbe- het congres. |OL Het aantal tot nu toe geboekte inties is zeer hoopgevend. Dit heeft ■-directeur Schroder gistermiddag ge sprak over duidelijke verschillen met toen diverse reisorganisaties een hadden. lair-topman verwacht dit jaar een betere dan in 1980. Toen haalde het concern .jnenstrop door het faillisement van de Isator Christoffel. Drie van de vier toestellen zullen in de zomer worden in- 'jr chartervluchten naar de VS en Canada. Het onderzoek naar de echtheid van Anne Frank zal worden ver- Gerechtelijk Laboratorium in Rijs- berust thans bij het Rijksinstituut voor in Amsterdam. Toen eerder be- gemaakt dat het manuscript op echtheid onderzocht, was nog niet besloten door gebeuren. In de loop der jaren is de au- eens in twijfel getrokken door voor- istische groeperingen in Duitsland. arlementaire redactie) Tussen de grote frac- Kamer bestaat een van mening over kabinet voorgestelde de kinderbijslag voor tweede kind. De VVD dat hiervoor is uitge- miljoen) liever beste met kinderen die een minimuminkomen 1 rond te komen. De voorkeur voor jonge kinderen tussen nul en wie de kinderbijslag is gehalveerd. Verder willen de socialisten een deel van het geld gebruiken om de afschaf fing van de kinderbijslag voor par tieel leerplichtigen niet door te laten gaan. De Kamer behandelt voorstel len daartoe begin volgende maand. Eigenlijk krijgt staatssecretaris De. Graaf (Sociale Zaken) alleen steun voor zijn kinderbijslagvoorstellen van zijn eigen partij, het CDA. Woordvoerder Hermsen van deze partij wees het VVD-alternatief van de hand omdat dit te ingrijpende gevolgen zou hebben voor die gezinnen die net iets meer hebben dan een minimuminkomen. Zij zouden dan immers helemaal geen ex tra kinderbijslag meer krijgen. Vooral grotere gezinnen zouden daarvan de dupe worden, meent de CDA'er. De socialist Meijer stelde wel sympa thiek tegenover het VVD-plan te staan, omdat dit voor de echte minima een volledige koopkrachtgarantie inhoudt: door het geld over minder gezinnen te verdelen zouden zij elk aanzienlijk meer extra kinderbijslag krijgen dan de 60, respectievelijk 12 gulden die zij in het regeringsvoorstel krijgen toebe dacht. Staatssecretaris De Graaf wees er echter op dat die echte minuimum- trekkers nog steeds niet zijn opge spoord. Een studie daarover zal welis waar binnen enkele weken zijn afge rond, maar volgens de bewindsman is het dan nog maar de vraag of dan al in de praktijk meteen onderscheid ge maakt zal kunnen worden tussen de verschillende minima, zodat in het tweede kwartaal van dit jaar de een wel en de ander geen extra kinderbij slag ontvangt. Op grond hiervan achtte De Graaf het alternatief van de VVD vooralsnog onhaalbaar en om die reden wilde de PvdA dit voorstel op dit mo ment nog niet steunen. Overigens wees de staatssecretaris ook het alternatief van de PvdA af.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11