'vdA bepleit versterking n positie minderheden SS m Strijd tussen Curacao en Aruba verhevigd op conferentie CeidócSomaiit ICIALE WETTELIJKE MAATREGELEN NODIG dewaard in ieder al open tot 1993 AAI Eerste ontwerp inkomenswet nog voor verkiezingen Gemeenten tegen regionale uitvoering sociale zekerheid GENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 \AG Er dienen speciale ke maatregelen genomen te die de rechtspositie van de le minderheden in ons land jen. Bijzondere aandacht is bor de positie van vrouwen bren uit de gezinnen van mi- J Tot1 deze conlusies komt de lie culturele minderheden p»vdA in een vandaag uitge- apport met als titel „Meer over minder". Volgens het rapport kunnen alleen door diep insnijdende (wettelijke) maatregelen de problemen, opgeroepen door de aanwezigheid van grote groe pen ethnische minderheden in ons •land, „tot het begin van een oplossing worden gebracht". „Meer over minder" heeft als uitgangs-. punt dat de ethnische minderheden recht hebben op het behouden, ontwik kelen en beleven van hun eigen cul tuur en identiteit. Zij behoren in hun eigen taal door de overheid voorgelicht te worden over hun rechten en plich ten hier. Bij het groot aantal maatrege len die het rapport aanbeveelt is onder meer het voorlichten van politie- en justitiepersoneel door leden van de minderheden zélf. Ook zouden meer dan tot nu toe buitenlanders in de poli tiekorpsen moeten worden opgenomen. Radio en tv-programma's, opgenomen in landen als Marokko, Turkije, Tune sië, Spanje zouden bij de Nederlanders meer begrip kunnen kweken voor de culturele achtergronden van de, buiten landers in ons land. Voorts bepleit het rapport ook het opzetten van een „fijn mazig net van tolkencentra", die voor verschillende doeleinden kunnen wor den ingezet. Christina jarig Prinses Christina is morgen jarig. Zij wordt 34 jaar. 3RD-HOLLAND: EM De kerncentrale Dodewaard moet in elk geval - (operationeel blijven; daarna moet het Provinciaal Be- centrale laten sluiten. PS van Noord-Holland hebben ■•■foor voorstel van Gedeputeerde Staten gestemd. linde 25 jaar bestaat er geen behoefte aan nieuwe vesti- ■^^Jtsen voor kerncentrales voor elektriciteitsvoorziening [■■■-Holland. PS steunden gisteren dit standpunt van 'GS l\^%d-Holland als reactie op de landelijke nota energiebe- DOOR ERICSOREL in tas met extra vakken bijlage! hoofdconducteur al voör de tweede keer op zijn J tterke, twee-tonige padvindersfluit had geblazen, ';ten de stationscatacomben nog een graatloze heer 07i-i222jie als een postzak in de intercity werd getrokken, je handen duwden hem vervolgens naar een coupé roken", waar twee zwijgende mannen bij het venster ingematteerd piraatje op de longen rookten, ize plaats nog vrij?" vroeg de postzak hoopvol en jij gehonoreerd was met een fraai, gelijkmatig in, installeerde hij zich naast de deur met zijn bruine Jtas van craquelé leder op de broze knieën. Buiten ven de weilanden langs als steeds dezelfde platen in toverlantaarn. De man keek er naar en zuchtte diep onderuit het middenrif. Misschien had hij wel een I aan groen. vóór Woerden viel de tas met een meelijwekkend op de grond. Eén der heren bij het raam bukte zich Ikte hem behulpzaam op. ,,U behoeft hem niet steeds (v knieën te houden hoor", legde hij mild docerend U kunt hem ook in het rek boven u leggen", an knikte begripvol en zei hoofdschuddend: „Kijk, Bt nou mijn koffertje was geweest, had ik hem allang t rek gelegd. Dat is geen punt. Daar zijn die rekken irs voor. Maar met mijn tas ligt het even anders. Die k nou al zo'n twintig jaar. Misschien zelfs twee of drie 'intig jaar. In elk geval zolang ik getrouwd ben. En dat t met mei ook alweer 24 jaar, al§ ik goed tel. ras net jn die slappe tijd en leer was duur en schaars. I ag dan ook rustig zeggen, dat het voor die tijd een y meen net tasje was. Op de zaak zeiden ze het ook al: jollema heeft zeker de geldpest. Bij Bollema groeien Omen tot in de hemel. Nou moet ik ook toegeven: zijn zeven vijftig zag ië er puntgaaf uit. En dat is >na zo gebleven, want ik ben een type. dat zuinig is op pullen. Ik zeg altijd: Als je per se wjlt, dan vallen I na een week de gaten in. Dat is geen punt. ..^iwat heb ik gedaan? Ik droeg mijn tas met liefde en icht. En als ik hem niet droeg, lag ie op mijn knieën, moet je aanvoelen. Dat kunnen ze je niet bij in. Jensen denken, dat een tas geen eigen leven heeft, lik weet beter. Hebben de heren wellicht vangen, dat leer leeft? Dat leer ook moe kan bp? Nou, en een kind, dat moe is, leg je toch ook niet I rek. Die neem je toch zeker ook op schoot. Toen ik Itas indertijd kocht, reisde ik in loden gewichten, jdaar was toen een hoop mee te verdienen. Ik spreek [er '36, misschien '37. |ch ben ik uit de branche gestapt en rustig met is en caramels gaan reizen, die ik aan de [stenen niet kwijt kon raken, öarom deed ik dat? Omdat mijn tas niet tegen die I gewichten kon. Die ging aan de kant scheuren. En [n je uiteraard redeneren: Dan koop ik een nieuwe naar daar was in die crisisjaren geen kijk op. Ik bnde met deze twee handen 30 gulden in de week en moest ik vijf gezonde knullen voor opvoeden, loet ik zeggen, dat deze tas me nooit in de steek gelaten. Natuurlijk heb ik ook wel eens gedacht: Het [est aardig zijn, als er twee vakken in hadden en, want er kwamen steeds meer soorten toffees. En [as makkelijk geweest, als ik een overzicht had jaar terug zat ik in de trein en toen pakte iemand lover me een pakje brood uit het voorvak van zijn k dacht: Bollema, dat zou ook iets voor jou zijn: een 'ak in je tas. Ik ben nog naar een leerwinkel gegaan i vragen, wat zo'n grap me ging kosten. Zegt die ^Negentien gulden. Ik zal er met mijn vrouw over jen, heb ik hem beloofd en ik ging die winkel uit. ïrlijk heb ik het er niet met mijn vrouw over gehad, het geld groeit ons nog steeds niet op de rug. En die. an mij is trouwens nog best. Die kan nog jaren mee. jirlijk zou het leuk zin, als ie een voorvak had. Maar mens kan niet alles hebben. Ergens moet er een Z'jn. L zal ik er een voorvak in laten zetten. Ik zeg niet, dat J laat doen. Maar gesteld dat. Dan wil ik twee Wen later misschien ook een zijvak voor mijn antje. En daarmee is het hek van de dam. Kappen i handel, heb ik tegen mezelf gezegd, fcin minderde vaart teneinde volgens de ^regeling in Gouda te kunnen stoppen. De man stond t hees zich in zijn jas. Daarna groette hij de beide omstandig en verliet hij resoluut de coupé. j al op het perron stond hoorde hij iemand achter Ichreeuwen. Hij draaide zich om en zag één van de die bij het venster hadden gezeten. „U hebt de lerde tas meegenomen", werd er geroepen. Bollema vaagjes. Hij liep bedremmeld terug met de tas. Het r één met zijvakken. I daarvoor kreeg hij zijn eigen tas terug, waarmee hij [de uitgang schuifelde. Om zijn mondhoeken speelde [limlachje. De glimlach van de aanhouder, die weet t eens zal lukken. s Werelds eerste polderwijn DRONTEN De meest noordelijke en tevens laagst gelegen wijngaard ter we reld heeft zijn eerste oogst voortgebracht. Het is een witte wijn van druiven die- in de IJsselmeerpolder Fle voland zijn gerijpt. De oogst van 1980 bedroeg weliswaar 20 liter wijn, maar men hoopt binnen enkele ja ren op een wijnopbrengst van vijf- tot zesduizend liter. Vol gens de Joegoslavische wijnex pert prof. M. Mikos zijn de om standigheden waaronder de druif in de Flevo-polder kan rijpen erg gunstig, ondermeer met het oog op het aantal zo- nuren. Het KNMI meet in dit gebied namelijk 1200 zonuren per jaar, terwijl voor de ge kweekte druivesoort 1000 uren voldoende is. De eerste fles polderwijn werd gisteren aangeboden aan drs. C. Dekker (links), tijdens zijn installatie als burgemeester van Dronten. Als goede gever trad de heer H. Leenbeek uit Kam pen op, een van de pleitbezorgers van de polderwijngaard. Rechts mevr. Dekker. BETICO CROES KWAAD OP PREMIER MARTINA Premier Don Martina van de Nederlandse Antillen (links) voor de aanvang van de conferentie in gesprek met zijn Nederlandse collega Van Agt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plechtige opening van de Ronde Tafel Conferentie (RTC) over de staatkundige toekomst van de Nederlandse Antillen heeft de tegenstellingen tussen Cura sao en Aruba nog verscherpt. Betico Croes, de leider van de Arubaanse MEP, toonde zich nog in de Ridderzaal verbol gen over de toespraak van Don Martina, minister-president van de Antillen en leider van de Curafaose MAN. Croes ging zelfs zover te zeggen dat de regeringscoalitie van MAN en MEP gevaar zou lopen als premier Martina zou vast houden aan het standpunt dat er voorlopig niet gesproken zou mogen worden over onafhankelijkheid. „Niet een Ronde Tafel Conferentie die zal leiden tot de autonomie van de Nederlandse Antillen doch een Ronde Tafel Conferentie die zal leiden tot een verdere uitbouw van de zelfstandigheid van de eilanden die de Nederlandse Antillen vormen", aldus Martina in zijn rede. Croes beschouwde deze uitspraak als „olie op het vuur". Volgens hem had Martina aandacht moeten besteden aan het standpunt van de MEP, dat Aruba binnen afzienbare tijd onafhankelijk wil worden. De MEP-leider was het dan ook volledig oneens met de stelling van de premier dat het tweede deel van de RTC, dat op 6 april op Bonaire zou moeten beginnen, dient te worden uitge steld. Mocht Martina daaraan vasthouden, dan is de MEP bereid de nu begonnen conferentie in Den Haag te laten mislukken, aldus Croes. Hij toonde zich echter tegelijkertijd bereid 's avonds te gaan overleggen .over een compromis. ROTTERDAM Nog voor de Tweede Kamerverkiezin gen van 26 mei wil het kabi net Van Agt met een voorlo pig ontwerp van wet komen dat alle inkomens in Neder land regelt. Minister Albeda (Sociale Zaken) vertelde dat gisteren in Rotterdam waar het sociaal-economisch be leid van het kabinet Van Agt ter diskussie stond tij dens een door de Economi sche Faculteitsvereniging van de Rotterdamse Eras- musuniversiteit georgani seerd congres. Deze raamwet op de inko mensvorming is het parlement al geruime tijd geleden in het vooruitzicht gesteld en maakt deel uit van het inkomensbe leid van het kabinet, dat mi nister Albeda gisteren met hand en tand verdedigde. Vol gens de minister van Sociale- Zaken zijn in het inkomensbe leid vrijwel alle doelstellingen gehaald, zoals het handhaven van de koopkracht voor de laagstbetaalden. Weststrate verlaat CDA VLAARDINGEN Rien Weststrate, mede-oprichter van de werkgroep „Niet bij brood alleen" en voorzitter van de afdeling Vlaardingen van het CDA, heeft besloten het CDA te verlaten en mee te werken aan de oprichting van de nieu we Evangelische Volkspartij. „Ik kon me niet voorstellen mijn hele leven een dissident te blij ven binnen die partij, terwijl ik me ook niet tot andere politieke partijen aangetrokken voelde omdat die geen christelijke geloof sovertuiging vertegenwoordigden", aldus Weststrate in een toe lichting op de stap die hij heeft genomen. Westrate denkt met de EVP vijf tot tien kamerzetels te halen. De partij wordt op 7 maart officieel opgericht. De partij is perti-' nent tegen kernwapens en zij wil voorts de vaststelling van een maximuminkomen dat vijf maal het minimumloon moet bedra gen. De EVP zou eventueel willen samenwerken met het CDA en D'66. Nijmeegse krakers verwachten ontruiming NIJMEGEN - De twintig krakers van veertien woningen en een pakhuis in het centrum van Nijmegen bereiden zich voor op een harde confrontatie met de politie. Volgens hen zijn veel buurtbewoners en andere actiegroepen in de stad bereid niee te helpen om e^n gewelddadige ontruiming door de mobiele eenheid te voorkomen. De krakers gaan ervan uit, dat de president van de Arnhemse rechtbank morgen de gemeente Nijmegen in het kort geding te gen de krakers gelijk geeft en daarmee in feite het groene licht geeft voor een ontruiming. De krakers zijn inmiddels bezig de panden en het pakhuis met velerlei materiaal te barricaderen. De panden moeten wijken voor een parkeergarage waar twee honderd auto's een plaats kunnen vinden. PTT neemt proef met faxpost DEN HAAG De PTT start op 2 maart een proef met de zoge naamde faxpost. Op 211 postkantoren in Amsterdam en Rotter dam kunnen vanaf die datum schriftelijke berichten worden aangeboden die via een facsimile-apparaat (dat werkt op de tele foonlijnen) worden overgebracht naar een postkantoor zo dicht mogelijk bij de plaats van bestemming. Binnen vier uur kan zo'n bericht dan bij de geadresseerde zijn. Koude douche voor CDA-top Het CDA-bestuur heeft op de CDA-partijraad een vergeef se poging gedaan een besluit terug te draaien, dat diezelfde partijraad nog slechts twee weken tevoren had genomen. Het bestuur kwam van een koude kermis thuis: de coryfeeën Lubbers en Faber, die de poging verdedigden, werden zowat van het podium weggehoond. Het meningsverschil betrof de wetgeving over de organisatie van de politie. Het CDA-be stuur is er voorstander van die organisatie in provinciale, handen, te geven, zoals ook een ontwerp-wet van minister De Ruiter van justitie dat wil regelen. De partijraad van het CDA denkt er evenwel anders over en bracht eind januari in het ontwerp-verkiezingsprogram een wijziging aan betref fende de organisatie van de politie. Dat standpunt heeft het partijbestuur nu tevergeefs getracht terug te draaien. De poging daartoe was weinig gelukkig. Waarom was eind januari, al tijdens de eerste bijeenkomst van de partijraad, niemand van de partijtop zo attent om de dreigende aanvaar ding van het wijzigingsvoorstel tegen te houden? Men ver wachtte waarschijnlijk niet dat de partijraad het zo maar aan zou durven tegen een voorstel van het partijbestuur in te gaan. Niet getreurd, zo heeft de CDA-top kennelijk gedacht, dan zullen we nogmaals aan de partijraad laten w,eten hoe we erover denken. Het bestuur heeft daarbij de eigen achter ban onderschat, zo bleek zaterdag. De partijraad bleek over tuigd van het eigen gelijk en-was niet zomaar bereid de lei ding te volgen. CONCLUSIE: de partijdemocratie in het jong^ CDA komt aardig van de grond. De partijtop lijkt daar nog aan te moe- Jen wennen. Het CDA zal zo mag ipen hopen door het gebeurde leergeld hebben betaald. En het bestuur mag van geluk spreken dat het meningsverschil van het afgelopen weekeinde slechts handelde over een politijek gezien onder geschikt onderwerp. RODEN Dr. G. van der Top, directeur van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG), vindt dat als de uitvoering van de so ciale zekerheid bij regionale organen wordt geconcen treerd, de afstand naar de cliënt wordt vergroot. Hij is dan ook niet onverdeeld gelukkig met de plannen om een aantal taken op dit terrein bij de gemeenten weg te halen. Van der Top zei dit vandaag in het Drentse Roden op een thema-dag over de uitvoe ringsorganisatie van de sociale zekerheid. In de pionnen voor een herstructurering van die uitvoeringsorganisatie wordt de individu-gerichte benade ring als uitgangspunt geno men. In voorstellen voor ver nieuwing van de organisatie komt deze benadering echter helemaal niet tot zijn recht, al dus de directeur. Hij beklem toonde dat de diensten die aan de burger individueel worden geboden, niet zonder zwaarwe gende argumenten mogen worden opgegeven. Nieuw bestuur voor ANVR garantiefonds HAARLEM De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, (ANVR) die vandaag haar 15-jarig be staan viert, heeft een nieuw bestuur van de Stichting Ga rantiefonds ANVR bekend gemaakt. Het nieuwe bestuur is samen gesteld uit niet bij de reisbran che betrokken deskundigen en bestaat uit dr W.A. van de Garde, voorzitter, voormalig directeur-generaal voor h'an- del, industrie en ambacht van het ministejie van economi sche zaken; M. Schras, pen ningmeester tot voor kort lid van de Raad van Bestuur van de Nederlandsche Midden- standsbank en A. Stouthandel, secretaris, laatstelijk voorzitter van de Raad van Bestuur van de Nederlandse accountants maatschap. Zoals bekend dient het Garantiefonds van de ANVR ervoor te zorgen dat reizigers, die een reis van een ANVR-leden geboekt hebben, niet de dupe worden van on verhoopte faillisementen of andere financiële kalamitei- Politieman was ook koppelbaas ROTTERDAM Een- hoofdagent van de poli tie van Rotterdam heeft iif 1978 viermaan- den lang een „bijbaan" gehad als koppelbaas. De man, die nu om een andere reden met ziekte verlof is, is al enkele ma len doelwit geweest van een onderzoek van de Rijksrecherche, omdat de vreemdste geruchten over hem de ronde de den. In geen van de ke ren kwam er iets uit Volgens het register van de Kamer van Koophan del is de agent in de eer ste vier maanden van 1978 „stroman" geweest vqp een inmiddels failliet gegane Schiedamse kop pelbaas. Max.temp.: omstreeks 0 gra den. Kans op een -droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op' een geheel droog et maal: 80 procent. ersges Eindhoven DE BILT - Het rustige weer houdt de komende paar dagen aan, daarbij wordt het geleide lijk iets kouder. De afgelopen nacht vroor het in de kustge bieden niet of nauwelijks en in het binnenland op sommige plaatsen 2 tot 3 graden. Met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost wordt ge leidelijk iets koudere lucht uit het Oostzeegebied en Oost-Eu ropa naar ons land gevoerd. In vussmgen geh bew 3 deze lucht komen naast enkele Aberdeen9 zwbew* 7 wolkenvelden ook opklarings- Athene i.bew gebieden VOOr. Het blijft daar- Barcelona geh bew 14 bij droog weer met in de nacht Bordeaux Lbew.6* 9 en ochtend lichte vorst en een Brussel geh bew. 3 middagtemperatuur iets boven Gantuc'' ^fbew - het vriespunt. Een in beteke- Helsinki nonw. nis toenemend hogedrukge- ££s^rnu(^, bied dat van Schotland naar Kopenhagen zwbew! 3» midden Scandinavië getrok- Lissabon onbew 17 ken is, trekt via Finland tot Londen0 onbew; - over de Alpen, waar het op Luxemburg onbew 2 veel plaatsen stralend 'winter- '5 Sportweer iS. Mallorca zwbew. 11 De vooruitzichten voor don- N.ceC e" onbew! 12 derdag: Osio onbew. -2-1 Droog en vrij zonnig. Lichte part(^ onbew. tot matige vorst in de nacht en Rome onbew. 10 ochtend. Middagtemperatuur Stockholm hbmT -1 om het vriespunt. wenen zwbew. 3 Weersvooruitzichten in cijfers casabianca zwbew* 15 voor donderdag: Isianboel sneeuw Aantal uren zon: 2 tot 8. Las Paimas i bew 19 Min.temp.: omstreeks min vijf TeiirAv'v aonly0"' 1- graden. Tunis regen 16 temp temp «lag

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9