bij bezoek paus Mislukte bomaanslag Polen grijpt om zich heen Onrust studenten in Genland Generaal Haig wil wereld weer overzichtelijk maken Stakingen en betogingen in Baskenland Verizet El Salvador overtuigd van een gewapend ingrijpen door VS edsel- 10 atie m tnam %ustbarend Sadats idee over Palestijnse regering slaat niet aan LEIDSE COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 Nadat onze correspondent in Washington, Dick Toet, gisteren de nieuwe buitenlandse politiek van de regering Reagan heeft toege licht aan de hand van El Salvador, wordt in onderstaand stuk ingegaan op de grote lijn achter de nieuwe Amerikaanse buitenlandse politiek. Minister Haig wil terug naar de ge dragscode tussen de supermachten uit 1972 die de wereld moet binden aan een Ameri kaanse en Russische invloedssfeer. WASHINGTON De eerste weken van Reagans presidentschap hebben bol gestaan van koude oorlog-retoriek en weinig hoop geboden voor de Russisch-Amerikaanse be trekkingen. Het enige* stabiele element in de woordenstroom van president Reagan en zijn minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, is eigenlijk geweest dat beide bewindslieden doorlopend hebben ver wezen naar het door Kissinger ingevoerde begrip, dat wapenbeheersing en ontspan ning niet los gezien kunnen worden van het optreden van de Sovjet-Unie en zijn satellie ten in de wereld. Maar ondanks de ogenschijnlijk nauwelijks sa menhangende propaganda over Iran, Polen, de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie en El Salva- dpr lijkt er een patroon te zitten in het harde optreden van Haig. Het handelen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken doet denken aan het begin van de jaren zeventig toen Haig aan de voeten van Kissinger lag en de Amerikanen en Russen dachten dat .zij hun rol in het wereldgebeuren begrepen en precies wisten wat hun invloedssfeer was. De betrekkingen die Haig voor ogen heeft en waar Reagan het waarschijnlijk mee eens is, zijn gebaseerd op de gedragscode zoals die in 1972 voor beide supermachten gold. Die ge dragscode riep beide supermachten op tot te rughoudendheid in internationale aangelegen heden. Als die code ook nu weer zou gaan gel den, zou de Sovjet-Unie geen recht hebben om de huidige toestand in bijvoorbeeld het Cari- bisch gebied te verstoren net zomin als Ameri ka het recht zou hebben zich te bemoeien met landen en bewegingen in het Oostblok. Het Ca- ribisch gebied en Latijns-Amerika zouden deel blijven uitmaken van de Amerikaanse in vloedssfeer. Oost-Europa daarentegen zou, al dan niet met vrije vakbonden, ontegenzeggelijk aan de Sovjet-Unie blijven toebehoren. Het historische voorbeeld voor een dergelijk pakket is de uit 1972 daterende „Basisprincipes voor Amerikaans-Russische betrekkingen", die op 29 mei 1972 in Moskou werden ondertekend door ex-president Nixon en de Russische presi dent Leonid Breznjev. Als plaatsvervangend adviseur voor nationale veiligheid onder Nixon heeft Haig een belangrijke rol gespeeld bij het opstellen van de overeenkomst. Als Haig erin zou slagen de Sovjet-Unie ervan te overtuigen dat een dergelijke overeenkomst de beste manier is om de gestoorde Russisch- Amerikaanse betrekkingen weer op het goede spoor te krijgen, zou dat de weg kunnen banen naar een heropening van de besprekingen over wapenbeheersing, herstel van de detente en alle economische voordelen waarmee dat voor het economisch bijzonder geplaagde Oostblok gepaard zou gaan. Zwakke plek De zwakke plek in het idee om terug te keren naar de opvattingen van Nixon en Kissinger over de betrekkingen tussen de supermachten is evenwel dat de gedragscode van 1972 door de Sovjet-Unie anders werd geïnterpreteerd dan door de Verenigde Staten. Volgens de opvattin gen van de Amerikaanse regeringsfunctionaris sen en Haig zou die opvattingen delen hebben de Russen de kleine lettertjes van de code geschonden door zonder enige terughou dendheid op te treden in gebieden die buiten hun invloedssfeer vielen. De Sovjet-Unie is nooit akkoord gegaan met de Amerikaanse zienswijze dat de gedragscode van 1972 steun aan bevrijdingsbewegingen uitsloot. Dus misschien is het wel dom om te geloven, zoals Alexander Haig nu doet, dat er een kans is dat de Russen nu wel akkoord gaan met de Amerikaanse interpretatie. Desalniettemin komen er steeds meer bewijzen dat Alexander Haig vastbesloten is om door te gaan met de Nixon-Kissingerformule. Volgens berichten die nu in Washington circuleren heeft Haig er geen gras over laten groeien en zijn denkbeelden onmiddellijk ter sprake ge bracht tijdens een diner op 5 februari met de Russische ambassadeur in Washington, Anatoly Dobrynin. Tijdens dat diner zou Haig Dobrynin hebben laten weten dat een eventueel Ameri kaans-Russisch akkoord over uiteenlopende on derwerpen als wapenbeheersing, handel en fi nanciële kredieten, net zo lang opgehouden zal worden totdat de Russen instemmen met een nieuwe schikking die in algemene termen vast legt hoever de Russen en dus ook de Amerika nen mogen gaan met hun optreden in de we reld. Natuurlijk hebben revoluties en veranderingen in de Derde Wereld een beleid van wederzijdse terughoudendheid veel moeilijker gemaakt dan het was toen de gedragscode in 1972 werd on dertekend. Maar het feit dat de regering-Rea- gan bereid is om het idee andermaal in overwe ging te nemen, hoewel, of misschien wel juist omdat, alle Russen volgens Washington leuge naars en bedriegers zijn, moet een geruststel lende gedachte zijn voor diegenen die vrezen dat de wereld afglijdt naar een koude oorlog of, erger nog, een wereldvernietigende kernoorlog. ALEX BRUMMER THE GUARDIAN In Spaans Baskenland is het dagelijkse leven tot stilstand gekomen in antwoord op een op roep tot een algehele staking uit protest tegen de dood van Jose'Arregui. Deze van terroristi sche activiteit verdachte Bask is vrijdag in de gevangenis gestorven, waarschijnlijk mede als gevolg van mishandelingen. Naar schatting honderdduizenden Basken hebben gistera vond in Bilbao. San Sebastian. Vitoria en Pamplona betoogd tegen het folteren door de politie. Een algemene astaking heeft in geheel Baskenland het werk tot stilstand gebracht. Een beeld van de betogingen in Bilbao. SAN JOSE De kans dat de Verenigde Staten overgaan tot ingrijpen in El Salvador in een poging het gewapend verzet te smoren, wordt volgens woordvoerders van het Salvadoraanse verzet in Costa Rica steeds groter. De VS zul len, aldus de woordvoerder, tot actie overgaan zodra de guerrilla's van het Salvadoraanse be vrijdingsfront Farabundo Marti (FMLP) een nieuw offensief tegen de junta van christen-de mocraten en burgers in San Salvador beginnen. En steeds meer tekenen wijzen er op, dat het bevrijdingsfront spoedig deze strijd hervat. Het Salvadoraanse bevrijdingsfront Farabundo Marti en liet linkse Democratisch Revolutionaire Front (DRF) zijn ervan overtuigd, dat de Verenigde Staten zullen ingrijpen in El Salvador. „Het probleem met de Amerikaanse be leidsmakers is", zo zei een vertegenwoordiger, „dat ze ge loof hechten aan de propaganda die ze zelf hebben bedacht en vervolgens hun beleid bakeren op die sprookjes. De VS zeggen dat wij de oorlog niet kunnen winnen omdat we geen steun van het volk hebben en dat wij overleg en on derhandelingen met de Kerk hebben geweigerd. Ze spelen een heel gevaarlijk spelletje". Al voor de presidentswisseling hebben de Verenigde Sta ten een veel aggressievere houding aangenomen jegens het linkse verzet in El Salvador. Zowel de gaande als de ko mende regering waren het er plotsklaps over eens, dat de vernietiging van links het enige medicijn voor El Salvador was. Hiermee zou aan alle problemen een einde komen. De reden voor Washington de militaire hulp aan El Salvador te hervatten (die in december werd opgeschort) is het feit dat Cuba en de Sovjet-Unie hun wapenleveranties aan de Salvadoraanse guerrilla's hebben opgevoerd. Maar de meeste wapens die tot dusver op de linkse verzetsstrijders zijn gevonden, zouden op de zwarte markt makkelijk te kopen automatische wapens en zelfgemaakte explosieven zijn. Volgens waarnemers in Washington wil de Amerikaanse regering bovenal de Russische steun aan de Salvadoreaan- se vrijheidsstrijders aantonen. De Middenamerikaanse lan den blijven voor een groot deel buiten schot. Op grond hiervan kunnen de VS, zo wordt gezegd, namelijk een di rect ingrijpen rechtvaardigen, omdat het Inter-Amerikaan- se Defensieverdrag zegt dat legers van lidstaten kunnen ingrijpen in landen waar „buitencontinentale supermach ten interveniëren". In dit geval zou een interventie van Middenamerikaanse legers in El Salvador een eerste logische stap zijn op weg naar een direcfe interventie van de kant van de VS. Tij dens het laatste offensief van de Salvadoraanse guerrilla's zou het Guatemaltaanse leger al de grens zijn overgestoken om tegen de guerrilla's te vechten en het Hondurese leger houdt drie bataljons aan de grens met El Salvador in staat van paraatheid. Dc^Hondurese regering is er door de oppo sitie al verscheidene keren van beschuldigd de luchtmacht te hebben ingezet voor bombardementen op opstandige dorpjes in het buurland. De eerste aanwijzing dat Amerika zijn activiteiten in El Salvador opschroeft was de komst van 20 militaire advi seurs in januari. De Amerikaanse ambassade heeft overi gens ten stelligste ontkend dat deze militaire adviseurs te velde actief zijn. Verder wordt in Panama op Amerikaanse kosten een elite-corps getraind in het neerslaan van gewa pende opstanden. ALMA GUILLERMOPRIETO/THE GUARDIAN Veroordeling wegens verkrachting echtgenote PARIJS Een Franse rechtbank heeft voor het eerst een echtgenoot veroordeeld wegens verkrachting van zijn vrouw. Na vier uren delibereren veroordeelde de jury van het assisenhof van Grenoble de 25-jarige arbeider Didier Pongi tot acht jaren gevangenisstraf. Hij werd eveneens schuldig bevonden aan mishandeling en op sluiting van zijn vrouw. De jury bestond uitsluitend uit mannen, nadat de verdediging van de aangeklaagde twee vrouwelijke juryleden had afgewezen. Het echtpaar was in 1978 getrouwd, maar ging enkele maanden later uit elkaar zonder dat een schei ding uitgesproken was. De 23-jarige Madame Pongi had evenwel een aanvraag daartoe ingediend; in de loop van hetzelfde jaar had Didier Pongi al een poging ondernomen tot verkrachting van zijn vrouw, waarvoor hij toen tot vijf jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld werd. Maar enige tijd later ver krachtte hij zijn vrouw, hetgeen hem zijn acht jaren definitieve gevangenisschap opleverde. WARSCHAU De onrust onder de Poolse studenten heeft zich uitge breid. Nadat een akkoord tussen stu dentenleiders en regering in zicht leek te zijn. hebben de studenten nu verklaard, dat de regering terugkrab belt en eerder gedane beloften niet na komt. De studenten eisen erkenning van hun bond, meer academische vrijheid, af schaffing van de verplichting om cursus sen in Russisch en in marxisme te vol gen en een kortere militaire dienst. In Lodz zijn 10.000 studenten al enige tijd in staking. Ongeveer 2000 studenten in Krakau zijn gisteren in staking gegaan en aan de universiteiten van Katowice en Wroclaw worden acties overwogen. De stakende boeren in de Poolse stad Rzeszow hebben een belangrijke eis la ten vallen. Zij hebben de eis van de toe komstige registratie van Solidariteit- Platteland als een vakbond van boeren voorlopig in de ijskast gedaan. De be sprekingen tussen boeren en regerings delegatie zullen zich nu concentreren op andere punten van de lijst van 68 eisen, di?*lle boeren hebben opgesteld. Voor het overige schijnen regering en vakbonden overeenstemming over een „bestand" op het stakingsfront bereikt te hebben. [OK De voedselsituatie in a is onrustbarend. De groeiende _j zijn in dat land veel erger dan uurland Cambodja. Dit hebben jdene internationale hulpverle- janisaties gisteren in de Thai- hoofdstad Bangkok meege- functionarissen van internationa- prganisaties en diplomaten in zijn de tekorten voornamelijk te ian misoogsten door natuurram- ls tyfoons en overstromingen in in het midden en het noorden [nam, waar traditioneel veel rijst ferbouwd. Maar, zo menen deskun- Bangkok, ook na de oogst ging 1 voedsel verloren door gebrek jjgmogelijkheden. undigen schatten dat Vietnam dit tekort krijgt van tweeëneenhalf jon voedsel, bijna het dubbele van r. Dat houdt in dat het Vietname- ~Voor een groot deel levend onder ^ansminimum, nog meer ontbe- (»oet verwerken. De functionaris- angkok geloven niet dat de tekor- n leiden tot een hongersnood. Zij rop dat Vietnam bijna dertig jaar n in oorlog is geweest en dat het <'"f goed in staat is noodsituaties op lil ler vecht voor aak Van der Lubbe In/FRANKFORT De in wonende advocaat Robert voormalig Amerikaans nklager in het proces te Neu- verzet zich tegen de bezwaren, bfficier van justitie te Berlijn heeft tegen de vrijspraak van J van der Lubbe. Ivan der Lubbe is 48 jaar geleden lesteld na door nazi rechters te zijn I bevonden aan het in brand ste- het Rijksdaggebouw. Kempner laam van een broer van Van der eropening van het proces verkre- ji der Lubbe werd toen postuum taken. Tegen deze vrijspraak (officier van justitie in Berlijn he rmaakt. JERUZALEM De oproep van president Sadat van Egypte tot vorming van een Palestijnse rege ring in ballingschap, is in Israël, in de bezette ge bieden en in kringen vdn de PLO, slecht ontvangen. Sadat zei zondag, dat zo'n regering zou moeten pro beren de vijandelijkheden met Israël te beëindigen om voorts te komen tot een „wederzijdse erken ning". Israël meent men, dat Sadats ideeën ingaan tegen de akkoorden van Camp David, die alleen spreken van de vorming van een autonome Palestijnse administratieve autoriteit op de westelijke Jordaanoever in in de Gazastrook. In de bezette gebieden sprak men zich tegen Sadats denkbeel den uit, omdat de PLO beschouwd wordt als de vertegenwoor diger van het Palestijnse volk. PLO-woordvoerder Abdoel Moehsen zei. dat de Palestijnse re volutie een uiting van de doeleinden van het Palestijnse volk was en dat de gewapende strijd zal voortduren, zolang de wette lijke rechten van het Palestijnse volk niet verwezenlijkt zijn. Het Israëlische hooggerechtshof heeft als oordeel uitgesproken, dat de regering wel het recht heeft om de faciliteiten van de Arabische electriciteitsmaatschappij in Jeruzalem over te ne men, maar niet de installaties van die maatschappij op de weste lijke Jordaanoever. KARACHI Twintig minuten voordat de paus zou arrive ren is gisteren bij het stadion in Karachi (Pakistan) een handgranaat ontploft. De man, die met de bom het stadion in wilde, kwam daarbij om het leven. De granaat ging af op het moment dat een politie-inspecteur de man wilde tegen houden. Twee mensen, onderwie de politieman, raakten ern stig gewond. Het stadion was volgestroomd met 100.000 katholieken, die de mis wilden bijwonen die de paus in het stadion zou opdragen. De meesten hebben niets van de ontploffing gemerkt. Kerkelijke functionarissen en de politie han delden normaal om paniek te voorkomen. De paus las de mis alsof er niets gebeurd was. Van zijn tussenstop in Karachi heeft de Heilige Vader gebruik gemaakt om te spreken met de Pakistaanse president, Mohammed Zia Ul-Haq. Hij prees Pakistan voor de hulpverlening aan de Afghanen die zijn gevlucht voor de Russen in hun land. Hij noemde het een plezierige ervaring te zien, dat de regering van dit overwegend islamitische land en de kerk harmonisch sa menwerken. Na zijn bezoek van drie uur aan Pakistan zette de paus zijn Aziatische reis voort. Met een half uur vertraging vloog hij naar Manilla, de hoofdstad van de Filippijnen. ;e mijnen n met groot noverschot 'olg van voorpagina) SN De meer dan mijnwerkers van trittannië branden geduld om een natio- akingsactie te begin gen het kabinet van r Margaret Thatcher. 26.000 mijnwerkers I [Wales sinds vanmor- I [werk voor onbepaal- nebben neergelegd, is I op een grote staking mijnwerkers toege- Joe Gorley, natio- Ider van de mijnwer- pd, heeft hierover een |ng onder de leden bond aangekon- van het nu alom ge- plan tot herstructure- de Britse mijnbouw is is niet nieuw. De Na- teenkolenraad is er al ■e bezig, maar de uit- wordt nu door de in- lale recessie versneld, economische malaise Britse mijnen mo- boven de grond totaal v^n 37 miljoen onverkochte steenko- jescheept. Daar komt I dat een aanzienlijk fijnen op zeer oneffi- ank ^ijze werkt. Het zijn 1 deze bedrijven die in cm. li van de Steenkolen- br sluiting worden ge- de mijnen zich veelal n in gebieden waar het isheidspercentage ver Ie 20 procent uitkomt, Ie sfeer in sommige de- I Groot-Brittannië ex- genoemd. Bovendien Ie mijnwerkers inmid- iun gekregen van de en spoorwegarbeiders. ilde gebieden spreken sfunctionarissen over lijkheden van een lan- lgemene staking, uari 1974 heeft Groot- bië de gevolgen van üonale mijnwerkerssta- Spui ten kennen. De toen- .onservatieve regering ard Heath werd hier- Iwongen nieuwe ver- n uit te schrijven, die ibour werden gewon- lar zover zal het dit irschijnlijk niet ko- De Poolse studenten vormen, met de industriearbeiders en de vrije boeren een superharde noot voor de communistische machthebbers. De studenten van Lodz zijn nu al enige weken in staking en houden gebouwen van de taculteiten bezet Op de linkerfoto verlaat een stakende student het gebouw van de rechtskundige faculteit in Lodz. Ook in Warschau heerst er grote onrust onder de studenten. Op de middelste foto een beeld van een bijeenkomst van ontevreden studenten. Foto rechts: staken en actie voeren maakt hongerig, maar ook daarin wordt voorzien. Een vrouw die bij de ontploffing in het stadion van Karachi ge wond raakte, wordt door verplegers verzorgd. Paus Johannes Paulus II bij aankomst in Karachi. Rechts van hem president generaal Zhia-UI-Haq en links generaal Abbasi tijdens het spelen van het Vaticaanse volkslied.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11