leservering eigen niddelen steeds ninder toereikend GR^EIMTE FRfTT BL>EMEI\I B#LLEN mÈëieuwe methode in Israël: weken op schuimplastic "T3 ET OVER FINANCIËLE POSITIE GLASTUINBOUW nt VEEL LICHTE SLA VALENTIJN' LIET BLOEMEN ONBEROERD! GERINGE UITBREIDING TULPENAREAAL EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 f HAAG In de twee- ^lft van de jaren zeven- blijkt een toenemend al glastuinbouwbedrij- na nakoming van de fi- (iële verplichtingen in staat te zijn de ver fing van het produktie- traat uit eigen midde- te financieren. De re- éring van eigen midde- is na afschrijving in emende mate ontoerei- 1 om in een normaal Ssingsschema te voor- Op langere termijn «*fcn kan deze situatie na- 5 je gevolgen hebben - 1 de bedrijfsontwikke- in de financiële posi- fan bedrijven", meldt het Landbouw iomisch Instituut, dat i onderzoek heeftinge- i naar de samenhang tus- Investeringsbeleid, finan- hgsgedrag en de ontwik- ig van de financiële posi- van glastuinbouwbedrij- versnelling gekomen. Veran deringen in de situatie op de afzetmarkten, wijzigingen in de prijsverhouding van de produktiemiddelen en tech nologische ontwikkelingen noodzaakten tot aanpassin gen in het teeltschema en an dere teelttechnische maatre gelen, de arbeidsorganisatie, de bedrijfsuitrusting en -om vang. De ondernemers heb ben in hun bedrijfsbeleid niet in gelijke mate op de ontwik-, kelingen gereageerd. Hoewel aanpassingen in het produk- tie-apparaat een belangrijke voorwaarde vormen voor de continuïteitskansen van de onderneming, dienen deze gepaard te gaan met een ver antwoorde financieringswij ze. Aantasting van de finan ciële positie zou de financiële risico's zover kunnen doen toenemen, dat hiermee het voortbestaan van de onder neming zou worden bedreigd. Betekenis Door investeringsbedrag te plaatsen tegenover financie ringswijze, is duidelijk ge worden hoe in de ontstane vermogensbehoefte is voor zien en welke betekenis de combinatie vernieuwing van de bedrijfsuitrusting en fi nancieringswijze heeft gehad voor de financiële positie. De expansiegraad van de bedrij ven blijkt sterk bepalend te zijn voor de ontwikkeling van de vermogensverhoudin gen. De omvang van het vreemde vermogen is beoordeeld aan de hand van de lasten die hieraan verbonden zijn, door deze verplichtingen te verge lijken met de vrijkomende middelen (betalingscapaci teit). Nagegaan is, welke in vloed het investeringsgedrag heeft gehad op de verhou ding tussen financieringsver plichtingen en betalingscapa citeit. In de periode 1974/76 blijkt dat het in belangrijke mate financieren van de be drijfsontwikkeling met vreemd vermogen in het al gemeen niet geleid heeft tot ondermijning van de liquidi teitspositie. Weliswaar wor den bedrijven met een min der goede verhouding tussen financieringslasten en beta lingscapaciteit dan bedrijven met een gunstige financiële positie, maar er bestaat geen duidelijke relatie met de in- vesteringsaktiviteit. Ongunstiger Na 1976 is de liquiditeitssitu atie belangrijk ongunstiger geworden. Dat was mede een gevolg van de expansieve» ontwikkelingen in deze pe riode. In de gestegen vermo gensbehoefte moest namelijk voor een zeer groot deel wor den voorzien door nieuwe le ningen. Dit werd bovendien versterkt doordat in mindere mate eigen financieringsmid delen vrijkwamen uit de be- drijfsexploitatie. Tegenover uitbreiding van het vreemde vermogen stond daardoor een afname van de leencapa- citeit op grond van de dalen de betalingscapaciteit. LEI heeft een onderzoek ingesteld naar de financiële positie van de glastuinbouw. immuun»! - 11 AVIV Israëlische snschappers hebben een Jtode ontwikkeld voor .kweken van gewassen ïn bed van schuimplas- 'aarbij de wortels van besproeid worden voedingsprodukten. Er ieuwe I* dan ook geen grond «gen meer aan te pas. ontwikkelde methode f ..aeroponics", een sa- Jvoeging van de Griek- boorden voor „lucht en ;omt er op neer, dat ge len worden gekweekt in limplasticdelen op meta- [oten, waardoor in water voedingsstoffen len aangevoerd. Door rnder lage druk inbren- van lucht, beschikt men een sproeinevel om de tels van alle nodige voe- te voorzien. Door mid- van een computer wor de temperatuur, de voch- aad en kwaliteit voeding geregeld, interessante mededelin- over de jongste teeltont- '".elingen werden ontvan- uit het Israëlische Si- 'a en in de P.V.S. Koe- gepubliceerd. De ge ide methode is vooral segel ontwikkeld voor dorre stre ken, waar regenval schaars en de kwaliteit van de grond gebrekkig is. In Sitriyya, op veertig kilometer ten zuid oosten van Tel Aviv, is een demonstratiekas neergezet. Planten, druivenstokken, groente en jonge olijfbomen groeien daar als kool. In grond komen planten vaak voeding tekort, zo zei Ami- ran Keshet van Adi, van het bedrijf dat de methode het afgelopen jaar bestuurde en ontwikkelde. Er wordt veel water verspild en het is moeilijk de wortels op ziekten te controleren. Dat is met de nieuwe metho de veranderd en de planten doen het erg goed. De kwe ker kan nu vrijwel letterlijk alles in het oog houden, aldus Keshet. De Israëlische minister van landbouw, Ariel Sharon, bracht onlangs een bezoek aan Sitriyya en zegde 180.000 dollar toe voor een commer cieel bedrijf dat gewassen gaat kweken op een flinke oppervlakte. Keshet voorziet ongekende mogelijkheden met de nieuwe methode. Het kon wat hem betrof op onbe perkte schaal worden toege past. Keshet, de eigenaar van het proefbedrijf zei: „Al onze proefnemingen tonen aan dat wortels sneller groeien, de opbrengst groter is en het hele jaar door geoogst kan worden, terwijl dankzij het gebruik van een computer het onderhoud weinig kost". De methode doet het vooral goed voor het kweken van kamerplanten en jonge boompjes. De kweektijd kan worden gehalveerd, terwijl de produktie vier maal zo groot is. „Aeroponics" geeft ook een besparing op het ge bruik van eqergie, water en kunstmest. Doordat het om een gesloten systeem gaat,' gaat er geen water verloren en wordt niet-gebruikte voe ding gecondenseerd en op nieuw gebruikt. Ongeschikt Het systeem gebruikt slechts twintig procent van de hoe veelheid water die normaal wordt gebruikt. „Hydropo nics" is-een methode voor het kweken van gewassen in wa ter, in plaats van in grond. Hieruit is „aeroponics" ont wikkeld. Het gebrek van lucht en hoge kosten maak- ten „hydroponics" ongeschikt voor commerciële toepassing. Het energieverbruik van „ae roponics" beloopt 100 Watt pér vierkante meter, met ge bruikmaking van een ener giebron onder de wortels. Het gebruik van zonne-ener- gie'zou de kosten nog verder kunnen drukken. Het is mo gelijk de gewassen in stapels te kweken. De totale kosten van een basis-eenheid van een meter breed en dertig meter lang, belopen vijfdui zend dollar. Hoe meer ervan wordt verkocht, hoe lager de prijs zal komen te liggeri, zo deelde het bedrijf mee. Tot dusver passen vijftien Israëli sche kwekers de nieuwe me thode in hun bedrijf toe. Drie demonstratiemodellen zijn naar de Verenigde Staten ge stuurd. Tot zover de belangwekken de gegevens over de ontwik kelingen op de bedrijven in Israël. Zij duiden erop, dat- men ook daar beslist niet stil zit en ook onze kwekers in de toekomst nog wel iets van de daar gevestigde bedrijven aan concurrentie kunnen verwachten! Ook op het ge bied van marktveroveringen laat Israël zich beslist niet onbetuigd en het zal noodza kelijk zijn, om daarmee reke ning te houden. De aanvoer van sla blijft behoorlijk op peil. Door de gunstige prijsontwikkeling in de maand januari, waarin vooral de lichtere sorteringen naar verhouding aan trekkelijke prijzen werden betaald, is me nigeen aangemoedigd om niet te lang te wachten met snijden. Toch schuilt er een zeker gevaar in deze ontwikkeling, omdat de afzet van lichte sla hoofdzakelijk naar Engeland geschiedt. West-Duitsland, dit is bekend, heeft overwegend belangstelling voor de zwaardere sla. West-Duitsland is nog steeds de belangrijkste afnemer van Hollandse sla. De export mogelijkheden vóór lichte sla zijn dus beperkt. In de af gelopen week daalden de sla-prijzen over de hele linie. Voor de lichte sla werd er 38 cent per krop betaald en de zware sla bracht 68 cent op. Verder valt het op dat Frankrijk wat meer- naar West-Duitsland begint te exporteren. Tot eind januari lag de wekelijkse export van Franse 'sla naar West-Duitsland rond de 200 ton. In de eerste week van februari liep dit op haar 558 ton. De export lijkt wat groter te.wor den. Het is dus wel oppassen geblazen met het snijden van lichte sla. Schreeuwend duur De vraag naar sluitkool is ijzersterk. De aangevoerde kool vliegt het land uit. Er is vooral export naar West-Duitsland, Enge land, België, Frankrijk, Italië en Zwitser land. Voor groene kool werd er gemiddeld 1,07 per kilo betaald (vorig seizoen lag de prijs op 28 cent). Rode kool wordt in veel grotere hoeveelheden aangevoerd, in vergelijking met vorig seizoen, deze lag op 75 cent per kilo. Vorig jaar werd er in de zelfde verslagweek slechts 12 cent per kilo betaald. Wat voor rode kool geldt, is even eens van toepassing bij witte kool, de prijs voor een kilo lag op 62 cent, tegen vorig jaar gezien een dijk van een prijs want toen werd er slechts een dubbeltje per kilo betaald. Voor de sluitkoolsoorten lijkt de markt zich voorlopig gunstig te ontwikke len, alle soorten blijven stevig aan de prijs. ■Andijv De aanvoer van andijvie nam iets toe, de gemiddelde prijs daalde licht. Er werd ge middeld 4,25 per kilo betaald. De aan voer kan iets groter worden, het zal ech ter niet veel zijn omdat veel andijvie-te- lers hun gewassen als gevolg van de goede prijzen vrij jong gesneden hebben. Het wachten is op de voorjaarsteelt van andij vie. Voorlopig lijkt de prijs boven de 4 gulden per kilo te blijven schoVnmelen. De vraag naar prei was de afgelopen week uitstekend. Het aanbod werd vlot verhan deld en tegen het eind van de week liep de gemiddelde prijs op naar 2,07 per kilo. Met een wat kleiner aanbod in het vooruitzicht 'lijkt de prijs zich goed te kunnen handhaven. De spruitenaanvoer neemt wekelijks iets af. Hierdoor is er een vaste prijsvorming mogelijk. De gemiddel de prijs lag op 1,38 per kilo. De prijs lijkt de komende week niet veel te veran deren. Knolselderij blijkt de afgelopen weken ook een gewild artikel, voor dit ge was werden er tot op heden prima prijzen betaald. Eind vorige week lag de gemid delde prijs zelfs op 1,70 per stuk. Vorig jaar moest men in dezelfde verslagweek genoegen nemen met een prijs van 34 cent per stuk. De aanvoer van dit gewas lijkt wat toe te nemen en wordt daarom op een lagere prijs gerekend. De belangstelling voor witlof was ook groeiende, dit valt uit de prijzen af te eiden. Over de hele linie werd witlof duurder. De prijs voor witlof lag tussen de 2,15 en 3,25 per kilo. Het aanbod lijkt niet veel te veranderen, voor de komende week worden er goede prij zen verwacht. Radijs In de eerste vijf weken van het'nieuwe jaar verliep de afzet van radijs zeer voor spoedig. Het ongeveer 23% grotere aanbod (in vergelijking met vorig jaar in dezelfde periode) werd tegen een 23% hogere prijs afgezet. Ook de afgelopen week was er geen vuiltje aan de lucht, de gemiddelde" prijs lag op 1,29 per bos. Voor de ko mende week worden er-hoge prijzen ver wacht. Voor komkommers lag de prijs tus sen de 1,10 en f 1,98 per stuk. Spinazie bracht de afgelopen week gemiddeld 3,70 per kilo op. Selderij behaalde prima resultaten, de prijs lag op maar liefst 1,14 per bosje. Men zou de indruk kun nen krijgen dat alle groentensoorten schreeuwend duur zijn, dit is niet het ge val. De uitzonderingen zijn echter wel be perkt. Voor kroten schommelde de prjjs tussen 18 en 50 cent per kilo. Raapstelen waren ook niet duur. In het begin van de week werd er nog 40 cent per bosje be taald, vrij snel daarna daalde de prijs naar 2 dubbeltjes per bos. Door de over het al gemeen geringe bekendheid van het grote publiek met dit gewas, raakt de markt snel overvoerd en is het met de goede prijzen snel gebeurd. Er kan niet worden gezegd, dat de be faamde „Valentijndag" van het afgelopen weekeinde van veel invloed is geweest op de gang van zaken in de bloemenveiling. Goed, er werd aardig gekocht, doch daar valt in het algemeen niet over te klagen. Doordraai komt dan ook wel regelmatig, maar beslist niet „angstwekkend" voor. Bovendien nam afgelopen week de aan voer van bloemen stevig toe en gaan lang zamerhand de veilinggebouwen een voor jaarsbeeld vertonen. Niet in het minst voor toenemende aanvoer van bolbloe- men. De viering van Valentijn doet het in ons land minder goed dan bijvoorbeeld in Engeland, Duitsland, Frankrijk en België, om maar in de buurt te blijven. De export van bloemen liep dan ook aardig in de af gelopen week en dat kwam de prijzen wel ten goede. Sinds 1951 wordt getracht ook in ons land Valentijn als de dag van de anonieme bloemgiften in te voeren, maar erg succesvol is dat niet verlopen tot dus ver! ZfTals gezegd, er is een duidelijke toe name in bloemenaanvoer geweest, waar van ook de CCWS het aandeel heeft ont vangen. Al moge het hier dan geen spe ciaal „bollenland" zijn, de aanvoer en handel werd levendiger. Fors was het aanbod van freesia met redelijke prijs. De jaarrondtroschrysanten deden goed mee en ook de trosanjers mochten er zijn, in elk geval een ruimer aantal dan vorig jaar om deze tijd. De chrysanten vinden na de problemen met de animeervlieg weer aar dig hun weg naar Engeland, naar blijkt tot verdriet van de Engelse kwekers, die van hun misnoegen over de opheffing van het invoerverbod duidelijk hebben doen blijken in hun vakblad. Hetgeen wijst op de noodzakelijkheid om voorzichtig te zijn met onze export! De cijfers van de CCWS over de afgelopen week spreken een eigen taal. Om het met enkele voorbeelden dui delijk te maken; er was een aanvoer van bijna dertig miljoen bos of stuks die een omzetbedrag opleverden van f 17.657.599,56 tegenover een aanvoer in dezelfde week vorig jaar van bijna 29 mil joen bos of stuks maar een omzetbedrag van 14.905.633,37 zodat de rond een mil joen méér aanvoer een drie miljoen gul den méér aan omzet opleverden. Daarop geven gemiddelde prijzen een nader ant woord, met tussen haakjes die van dezelf de week vorig jaar. Amerikaanse anjers 49 (45), trosanjers 44 (40), anthurium 1.94 (1,85), snijgroen 24 (19), troschrysanten jaarrond 87 (87), geplozen 2.87 (2,90), free sia 32 (30), gerbera 88 (89), gladiolen 34 (19), irissen 28 (28), leliekelk 92 (88). lelie- tak 1,21 (1,00), cymbidium groot 57 (60), idem klein 25 (34), rozen groot 94 (88), klein 56 (54), sonia 76 (77), belinda 57 (60), red garnette 45 (43), tulpen 25 (24). Hier en daar opvallende wijzigingen. Zoals "de forse stijging in de geplozen chrysanten jaarrond doch vrijwel gelijke prijs. De freesia verminderde van negen naar acht miljoen. Opvallend groot was de aanvoer van importbloemen, met bijna 600.000, on geveer het dubbele van vorig jaar met bij na half miljoen opbrengst. Er waren veel importanjers, vooral wat de trossoorten betreft. Sterk gestegen was ook de aan voer v£n Israëlische statice, gemiddeld 67 cent tegen vorig jaar 86. De potplanten kwamen ook flink aan de CCWS, ruim een miljoen stuks en opbrengst van 2 1/2 miljoen gulden, vorig jaar 816.620 voor f 1.778.262,26. De nogal zonloze dagen vap afgelopen week waren kostbaar door energieverbruik. De beschouwingen over mogelijk verder verhogen van de gasprijs is niet bepaald bemoedigend voor de kwe ker! „Westland Nu" heeft een „Groen-te- bloem-te gek"-spel uitgegeven waarmee de jeugd voor kleuren aantrekkelijke prij zen kan verdienen. Pommetje Horlepiep zal t.z.t. de prijzen komen uitreiken. De tulpenkwekers hebben de afgelopen week een zucht van verlichting geslaakt die ver buiten de bollenstreek nog te ho ren was...! En dat was volkomen begrijpe lijk ook. Maanden aan één stuk hadden de profeten hun sombere geluiden laten ho ren over de grote uitbreidingen die dit jaar plaats gehad zouden hebben. Nu is de statistiek van de beplante oppervlakten verschenen en inderdaad is er sprake van uitbreiding. Tot verbazing van vriend en vijand hield die uitbreiding in vergelij king met het areaal van vorig jaar met 1 l/-2% al op. Opluchting Allerwege grote opluchting. Men klopte zichzelf en anderen op de borst, want de kwekers waren toch veel verstandiger ge weest dan algemeen werd aangenomen. Niettemin staat er vandaag een areaal van 'bijna 6200 ha tulpen en dat is nog altijd 100 bunder meer dan vorig jaar. Boven dien gaat het nu over voorlopige cijfers en er zullen dus nog wel de nodige hectares bijkomen van lieden die hun formulieren niet op tijd ter bestemder plekke hebben gedeponeerd. Massasoorten Van Apeldoorn, nog altijd veruit het grootste ras, staat nu honderd hectare minder. Dat is een goede zaak. Ook van Golden Apeldoorn, tweede op de Top-tien van de tulpen, staat 50 ha minder. Verder kromp het areaal van andere massasoor ten zoals Lustige Witwe, waarvan 20 bun der minder blijkt opgeplant, terwijl ook Prominence een stap terug deed en van 246 naar 223 ha ging. Krimp ook bij de le- liebloemige Aladdin van 156 naar 120 ha en die teruggang zal geen enkele in sider verbaasd hebben. Een gewilde broei- tulp als Christmas Marvel, bruikbaar vroeg èn laat in het seizoen, zat in de lift en ging van 130 naar 152 ha. Ook Attila nam een sprong vooruit en ging van 106 naar 130 ha. Het is de vraag of dat niet wat- te veel van het goede wordt. Attila is. een 2ware purperen tulp en gewild voor het mengen, maar purper is verder een kleur die niet „en masse" wordt gebruikt. Bovendien heeft deze tulp de minder prettige eigenschap door op het water snel te verkleuren. Tulpentelers balanceren op scherp van de snede. is wel verklaarbaar, omdat deze rassen weliswaar tot de matige groeiers behoren, maar de laatste jaren zeer best werden be taald. En dan behoeft men geen 500 lever baren uit de roe te rapen om toch tot een alleraardigst inkomen te geraken. Gebeiteld? „Kleurtjes'' Voor de rest zitten de uitbreidingen in hoofdzaak bij, wat men noemt, de „kleur tjes". Zo ging de dubbele gele Monte Carlo van 46 naar 60 ha, de witte White Dream van 10 naar 15 bunder, de oranje Orange Monarch van 46 naar 53 ha en de lila Gander van 48 naar 59 bunder. Ook de arealen van sommige dubbele vroege tul pen zijn flink in omvang toegenomen. Dat Een meevaller dus dat de uitbreiding bin nen de perken is gebleven. Zitten de kwe kers voor dit jaar weer gebeiteld? Kan er niets meer kapot? Staan de telefoons van de commissionairs de hele dag weer rood gloeiend, omdat de exporteurs zich. nu. haasten om in te kopen? Zo florissant is het ook weer niet. Men is niet vergeten wat vorig jaar zomer gebeurde, toen de markt in elkaar klapte. Dat voorval heeft de kwekerslust kennelijk wat getemperd. Het was een waarschuwing die ter harte is genomen, maar het is de vraag of men ver genoeg is gegaan. Want al het water van de zee wast niet af dat er dit jaar toch maar weer 100 ha méér staat opgeplant dan in 1980 en... toen bleek het aanbod te groot om de prijzen op het allervriende lijkste niveau van de laatste helft der ze ventiger jaren te houden. Geen paniekvoetbal Geen enkele reden voor paniekvoetbal, zeggen de optimisten. En zij wijzen na drukkelijk op de* waterschade die nu al in het gewas is geconstateerd. Die schade heeft de uitbreiding meteen al tot nul ge reduceerd, zo zegt men, terwijl ook wordt beweerd dat men na zo'n extreem natte herfst en winter over de oogst als geheel toch maar liever geen al te optimistische verwachtingen meer moet koesteren. Zo'n theorie klinkt wel aardig, maar dan is het wellicht goed even te memoreren dat diezelfde geleerden in 1980 ook een slechte oogst voorspelden. Ook toen leken ze het gelijk volledig aan hun kant te heb ben. Ze zetten hun theorieën met zo veel stelligheid op papier, dat geen mens in West-Europa er ook maar aan twijfelen kón! Het was toen al ver in het vooijaar en alle bollenkwekers zaten om hulp, bij stand en regen te jammeren. Maar de re gen bleef uit tot eind mei. Nu kunnen wê een goede oogst wel helemaal vergeten, zei iedereen tegen iedereen. Maar ziet: eind mei/begin juni begon het te regenen. En het blééf regenen vele "weken aan één stuk! De kwekers beleef den een rooiseizoen waarover ze hun kindskinderen nog'wilde verhalen zullen vertellen, maar men rooide een gewas tul pen, zó best, als men in geen jaren in de schuur had gekregen. 't Weer blijft je koopman We willen maar zeggen: nu al speculeren over de oogst kan een aangename bezig heid zijn, maar aan de voorspellingen kan men nauwelijks enige waarde hechten. Zeker hier gaat op: het weer blijft je kooD- man. Wat dit betreft, kan geen enkele vakman er nu één zinnig woord over zeg gen. Wie het róad, die wéét het. Als men alleen wil afgaan op de kille areaalcijfers, dan kan men vandaag tot geen andere conclusie komen dan dat de tulpentelers op het scherp van de snede balanceren. En dat is en blijft een griezeli ge zaak!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9