Hartpartiënten welkom in Brugge CDA stelt beslissing over atoomraketten uit Inbrekers rijden winkel binnen NIEUW ZIEKENHUIS DEELS NOG ONGEBRUIKT Verdeelheid bij opening conferentie toekomst Antillen xclusief Baskenland staakt na doodmartelen terrorist in cel Aziatische reis paus begonnen ouw voorj gele- n de i/oor-j ordt I Nederlanders zijn altijd erg complimenteus over de Je waarin ik de Nederlandse taal beheers". eter- !UW- uwe rjaar illen hui- t de ners Méè&(2oumml cersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hatlewas - jacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - menten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 16 februari 1981, 71e jaargang no. 21889 Februaristaking Op Ned. I om 22.35 uur docu mentaire over Februaristaking 1941 en om 19.50 uur speelfim film „Lucretia Borgia". Op Ned. II om 20.27 uur show van Flip Fluitketel, om 21.25 uur tv-serie „De Levkas man" en om 22.50 uur komische reeks „Soap". Meer bewolking Wolkenvelden maar droog. In de nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mid- dagtemperatuur ongeveer 4 graden. Zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Morgen zon: 7.51 - 17.57. Schev. hoogw.: 1.55 en 14.08. Laagw.: 9.57 en 22.26. Oordeel wacht op rechter LONDEN In de koel- kamer van Scotland Yard in Londen ligt een stuk oor te wachten op een rechtszitting. Het oordeel is afkomstig van een man die het moest missen bij een ruzie in een Londense pub, nota bene op de dag der vriendelijkheid, Valen tijnsdag. Een 22-jarige man die zijn tanden in het oor had gezet, is aan gehouden verdacht van „toebrengen van licha melijk letsel". Het stuk oor moet dienen als be wijsstuk. Himalaja bedwingt ballonvaarders NEW DELHI Twee Ame- rikanen die poogden met een reusachtige ballon een tocht om de wereld te ma ken, zijn zaterdag in de vlakte van noord-India ge land omdat zij vreesden niét over de Himalaja te kunnen komen. Maxie Anderson en Don Ida waren donderdag in Egypte gestart met hun 33,5 meter hoge, peervormige gevaarte. Ze hadden gehoopt de naar schatting 29.000 km lange toch't met een gemiddelde snelheid van 160 km per uur in acht tot tien dagen af te leg gen. Van Rooijen wil weer voorzitter BBI worden ROTTERDAM Sinds voorzitter Van Rooijen als topman bij Shell naar Londen vertrok, was het Bud get Bewakings Instituut, dat juist nu zulk een voor name rol in het betaald voetbal speelt, zonder prae- se8. Binnenkort, in maart, keert de heer Van Rooijen evenwel naar Nederland terug en, zoals hij gisteren in Rotterdam verklaarde, hij is niet ongenegen het voorzitterschap weer op zich te nemen. MVV vraagt Zwartkruis Ook als er geen vogelpoep ligt... deruit gaan. IK "ZAL VOOR PlLLE ZEKERWE1P EXTRA RoNOjB En als hij dat niet doet, wil hij zich nog wel eens een rondje vergissen. Jammer, want zo word je nooit wereldkampioen. MAASTRICHT Mr. Max Tripels, de voorzitter van de eredivisievereniging MVV, heeft Jan Zwartkruis verzocht tot het eind van dit seizoen de training in Maastricht op zich te nemen. Hij richtte dit ver zoek tot de ex- bondscoach om trainer Leo Steeg- man woensdag moet worden ge opereerd aan een hernia in zijn nek en. maanden uit de rou latie zal zijn. Assis tent-trainer Jo Bon- frère beschikt niet over de benodigde diploma's. Brandweerlieden wisten de schade aan de trein te beperken tot twee compartimenten. BRUGGE Nederlanders die een open hartoperatie moeten ondergaan, zijn daarvoor welkom in Brugge. Sinds het Algemeen Ziekenhuis St. Jan in deze Belgische stad drie jaar geleden is geopend, blijft een van de twee ultra moderne operatiezalen ongebruikt, om dat het aanbod Van Belgische patiën ten veel te gering is. Vorig jaar vonden er zeventig open hartoperaties plaats, dit jaar zullen honderd ingrepen plaatsvinden, voor 1982 hoopt men op 250, terwijl de totale capaciteit duizend open operaties per jaar bedraagt, aldus de medisch directeur dr. Van Oyen. Samen met de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging lanceerde hij afgelopen zater dag een oproep aan Nederlandse patiiiten en artsen om met de mogelijkheden in Brugge rekening te houden. De wachttijd zal duidelijk korter zijn dan de gemiddeld negen maanden wachten voor operaties de VS of in Europese hartcentra. Voorzit ter Van Overvelt van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging spreekt van een ware ontdekking. De behandeling in Brugge is bovendien goedkoper en het aantal dodelijke mislukkingen beloopt 1,2 procent, hetgeen belangrijk lager is dan gemiddelden elders. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De partijraad van het CDA heeft vrijwel unaniem beslo ten, dat Nederland zich niet eerder dan in december aanstaande zal uitspreken voor of tegen de plaatsing van kruisra ketten op eigen bodem. Die beslissing zal moeten worden genomen in overleg met de NAVO-partners, hetgeen overi gens niet inhoudt, dat Nederland zich bij het standpunt van de bondgenoten moet neerleggen. Van groot belang bij de afweging tussen wel of niet plaat sen van de atoomraketten is volgens het CDA de vraag, of er al concrete re sultaten zijn of worden geboekt in de besprekingen tussen oost en west over wapenbeheersing. De CDA-partijraad legde dit zaterdag vast in het verkiezingsprogram „Om een zin vol bestaan". De vastgelegde formulering houdt tevens in, dat het CDA bij de ko mende kabinetsformatie geen standpunt over de plaatsing van de kruisraketten wil innemen. Dit zal op grote moeilijkhe den stuiten in het overleg met zowel de PvdA, die tegen de raketten is, als met de VVD, die de raketten nu al wil accepte ren. Met 140 tegen 32 stemmen besloot de par tijraad in het program ook de uitspraak op te nemen, dat het atoompacifisme in het CDA „als een legitieme opvatting" wordt erkend. Pagina 5: Lubbers: te vroeg voor afwij zing BUIT IN SASSENHEIMSE HOOFDSTRAAT TERUGGEVONDEN SASSENHEIM "Met bruut geweld hebben inbrekers vannacht rond twee uur een diefstal gepleegd in een heren modezaak in de Sassenheimse Hoofd straat: de glazen deuren van de winkel werden met een auto geramd. Hierna werden ongeveer 70 leren jasjes ingela den en verdwenen de inbrekers met hoge snelheid. De gealarmeerde pdlitie was snel aanwe zig. Een surveillancewagen ontdekte op 300 meter afstand van de plaats van han deling de auto met openstaand kofferdek sel en de leren jasjes. Het is nog niet zeker of de inbrekers een gestolen auto gebruik ten. Het kenteken van de wagen staat op naam van een Hagenaar. Evenmin is het .duidelijk waarom de inbrekers de auto met de buit hebben achtergelaten. Een woordvoerder van de rijkspolitie nam vanmorgen aan, dat het surveillanceteam ,de inbrekers waarschijnlijk heeft gestoord bij het overladen van de jasjes. Wanhopige blik omhoog Hilbert van der Duim blikt in wanhoop omhoog na zijn dramatisch schaatsweekeinde. Hoe is het in hemels naam mogelijk: eerst zich op de 5.000 m. een ronde vergissen maar na enig rekenwerk toch tot de conclu sie komen dat er nog volop mogelijkheden zijn om de wereldtitel te prolongeren, en de dag erna een val ma ken op de 1.500 m. waardoor de titel onder hem weg gleed. Amund Sjebrend, de nieuwe wereldkampioen, kon het niet laten op te merken dat hij van mening was dat een Nederlandse onderwijzer tot meer dan tien kon tellen „want een 5000 m. is twaalfeneen halve ronde" riep hij er gniffelend achteraan. Het falen van Van der Duim heeft ook tot gevolg dat aan het vol gend toernooi om de wereldtitel maar drie Nederlan ders mogen deelnemen. tiend water zij graafwerk 25 buren j Een ouder echtpaar en 81 jaar uit het e Wachtum kan van- ankzij uitgebreide bu- i voor het eerst gebruik van stromend water via erleidingnet. Tot nu toe t echtpaar aangewezen raterput. Aansluiting op was alleen mpgelijk als 850 meter lange sleüf •n zou worden. Het r kon echter onmoge- 12.000 hiervoor benodig- dens op tafel leggen, wintig buren hebben de handen ineen gesla de sleuf gegraven. Brand in Hotelplan express UTRECHT Tussen Zoeter- meer en Gouda zijn zaterdaga vond twee compartimenten van de Hotelplan-Express uit gebrand. De zestien passagiers, die zich in de betreffende, slaapwagen bevonden, konden tijdig de trein verlaten. Veel bagage ging echter verloren. De wintersporttrein was op weg van Den Haag naar het Oostenrijkse Zeil am See toen de brand uitbrak. Het bran dende rijtuig werd losgekop peld en de reis naar sneeuw en zon kon na twee uur vertra ging worden voortgezet. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge steld. DEN HAAG In de Ridderzaal op het Bin nenhof in Den Haag is vanmiddag de eerste ronde-tafelconferentie over de toekomst van de Nederlandse Antillen officieel geopend. De besloten vergadering, die tot de 24e van deze maand duurt, is bedoeld om voorwaar den te scheppen voor een soepele overdracht van de onafhankelijkheid aan de Antillen in de komende decennia. Aan de vooravond van het conferentie bleek nogmaals de verdeeldheid tussen Nederland (regering en parlement), de regering van de Nederlandse Antillen en de Arubaanse politicus Betico Croes. De regering en een meerderheid van de Tweede Kamer zijn niet van plan de Antillen de onafhankelijkheid op te dringen. De Antilliaanse premier Don Martina liet zich niet uit over de tijdstip van de onafhankelijk heid, maar liet wel weten dat de tweede ronde tafelconferentie, die in april op de Antillen ge houden wordt, uitgesteld moet worden. De Arubaanse delegatieleider Betico Croes daaren tegen pleitte opnieuw voor de onafhankelijk heid van Aruba op korte termijn. Pagina 5: Croes houdt aan onafhankelijk heid Aruba vast ZEIST Mocht Kees Rijvers vandaag met de KNVB tot over eenstemming komen over een verbintenis als bondscoach, dan zal hij niet alleen Rinus Mi- chels binnen willen maar gaat ook Johan Cruijff zich weer met Oran je bemoeien. Cruijff zal dan tegen Frankrijk op 25 maart in de Kuip in Rotterdam zijn rentree maken. Begin deze week heeft Rijvers contact gezocht met Johan Cruijff om hem weer voor het Nederlands elf tal te interesseren. Cruijff: „Ik heb al in een eerder stadium aan Zwartkruis en ook aan Baan laten we ten, dat ik bereid ben om me voor het Nederlandse elftal beschikbaar te stellen mits iedereen in de bond ervan overtuigd is, dat er veranderingen moe ten komen". Daarmee zitten Cruijff en Rijvers op een lijn. Ook Rijvers heeft de voorzitter van de sectie betaald voetbal, Eric Vile, al te kennen gegeven dat hij bij zijn Belgische werkgever Beringen zal blijven als niet aan zijn eisen zal worden voldaan. Rijvers:„lk heb iemand nodig, die voor mij de zaken naar bui ten toe regelt zodat ik mijn handen vrij heb om de technische zaken te kunnen regelen en niet ver strikt raak in allerlei organisatorische problemen als meningsverschillen met de bestuursleden. Rinus Michels lijkt mij daarvoor de meest geschikte per soon". Om ook in het team een organisator te hebben, heeft Rijvers zich tot Cruijff gewend, die het gebrek aan wedstrijdritme geen probleem acht. „Het gaat er om dat je in het veld ziet wat op een gegeven ogenblik het beste voor een team is. Je moet een lijn kunnen bepalen tijdens de wedstrijd. We zijn al zeven tot acht jaar op de verkeerde weg bezig. De huidige lichting voetballers heeft bewezen, dat de aansluiting met de absolute top is gemist. Daarom is het een goede zaak om een praktijkman als Kees Rijvers als bondscoach aan te stellen". >r omfietser (16) ernstig gewond Qngen is met zwaar hoofd- en beenletsel naar het Acade- igele**1 Ziekenhuis in Leiden overgebracht en is nog niet buiten oude nsgevaar. De bromfietser werd aangereden door een perso- e ggJ auto bestuurd door een 30-jarige inwoner van Lisse. re, een lid van de afscheidingsbeweging ETA. Deze van terroristische acti viteiten verdachte Bask was vrijdag in Madrid in de gevangenis onder ver dachte omstandigheden overleden. Bij de lijkschouwing bleek Izaguirre, die als gevolg van een longontsteking zou zijn overleden, ook kneuzingen en brandwonden te hebben, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld. De verontwaardiging over de dood van het ETA-lid in het Baskenland is zo groot dat men in Spanje een nieuwe golf'van geweld vreest. In verband met het overlijden van de man zijn al twee hoge Spaanse politiefunc tionarissen ontslagen. Volgens bepaalde Spaanse kranten kan de dood van Arre- gui ook leiden tot het ontslag van de minister van binnenlandse zaken, Roson. In drie Baskische steden kwam het in dit weekeinde tot gevechten tussen de poli tie en betogers. De politieke vleugel van de afscheidingsbeweging van de ETA. Herri Batasuna, had de demonstraties georganiseerd. MADRID Bij na alle partijen in Baskenland hebben vandaag deelgenomen aan een grote algeme ne staking in Spaans Basken land, na de „moord" op Jose Arregui Izaguir- tig hoogtepunt van het galafeest dat zaterdagavond in kheveningse Kurhaus werd gegeven ter gelegenheid het 55-jarig bestaan van de Buitenlandse Persverehi- was het „exclusief interview" dat prins Claus met elf hield. Op enkele spijkerharde vragen aan zichzelf ootdde de prins ondermeer: aar ik weet zelf wel beter. Wie haarfijn wil weten hoe in Nederlands is moet het mijn kinderen maar eens vra- ■I. Ze zijn genadeloos in hun kritiek". RHOUT Een 16-jarige bromfietser uit Voorhout is dagavond ernstig gewond geraakt bij een ongeval op Gravendamseweg. ROME Paus Johannes Paulus II is vandaag aan zijn negende en tot dusver langste reis van zijn pontifi caat begonnen. Op het programma voor de komende twaalf dagen staan bezoeken aan de Filippijnen en Ja pan en een kort oponthoud in Paki stan, het eiland Guam en Alaska. Op de Filippijnen zal de paus waar schijnlijk met president Marcos de mensenrechten in dat land bespreken. In een radioboodschap zal hij zich rich ten tot de katholieken op het Aziatische vasteland, met name tot de katholieke minderheid in China. In het Japanse Hirosjima en Nagasaki zal hij een ontmoeting hebben met slachtoffers van de atoombom. De paus heeft de afgelopen maanden Japans ge leerd om de mis in de landstaal te kun nen opdragen. Pagina 6: Kerk en Wereld. k kan het dikwijls niet uitstaan dat mijn kinderen veel be- r Nederlands spreken dan ik, hoewel zij toch jaren na mij sena^s begonnen zijn het te leren". Foto's: MILAN KONVALINKA Zie verder pag. 5

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1