Werklust FC Utrecht neemt Feyenoord wedstrijd uit handen ^isis voor ree ristten in koningen AZ'67 heeft grote moeite met sterk aanvallend Excelsior EN-Ï ENHAAGWILENKRMGT ÜLTAAT )0i jNGEN Op de schoonheidsprijs FC Den Haag in Groningen geen iaak kunnen maken. Maar daar het Haagse kamp ook geen mo- kening mee gehouden. Het resul- >or de door talrijke blessures da- ngetaste ploeg van trainer Martin L ianen stond voorop en de oogst Ifee punten overtrof dan ook de je verwachtingen. Een van behou- jSP^lot negatief variërende taktiek le- LxJqFC Den Haag dank zij een treffer x pnieuw) Chris Treling twee punten H, gevoegd bij de zege van vorige Rotterdam op Excelsior, een van 100 procent uit twee (uit) ijden opleverde. heeft Martin van Vianen, die sinds zijn aantreden jderpark met de nodige scepsis tegemoet wferd ge- jn krediet bij de spelers redelijk opgeschroefd. Bij fl leden van de A-selectie, onder wie Aad Mans- -fnogal wat aversie ontstaan tegen de stevige aan- Be door velen als tijdelijk werknemer van FC Den ichouwde oefenmeester. Maar gisteren kreeg Van ie mede om zichzelf op het hoogste niveau te be- i zweep over zijn spelers had gelegd, genoegdoe- Iploeg straalde een bijna niet te overtreffen wer- Wie de basis vormde voor de toch wel enigszins Jde zege in het Oostersportpark, waar FC Den [activiteit ondergeschikt maakte aan effectiviteit, weinig waardering opriep bij de 8.000 toe ts maar wel een overwinning opleverde. En daar- Van Vianen - begrijpelijk - zeer in zijn nopjes. door de blessures van Albertsen, Schoenmaker i een geheel middenveld", liet de Haagse trainer J weten. „Ik verwachtte dat FC Groningen voor ei- |iek zou aanvallen. Daarom had ik gekozen voor lept met twee aanvallers en vier middenvelders", bels door het succes van AZ'67 overbekende en Smerhand regelmatig gecopieerde technische snüf- 1de FC Den Haag bepaald niet in oogstrelende ac- Maar doordat de opdrachten van Van Vianen j behoorlijk verjongde ploeg wel consequent wer- Jvoerd kon FC Den Haag zich in ieder geval in de lift erg goed overeind houden. gen dat, ondanks zijn frisse seizoenstart, langza- toch in de onderste regionen van de eredivisie is 'ist met zijn behoudend opererende tegenstander De Noorderlingen zijn in hun spel te veel afhan- i het hoofd van, Peter Houtman, maar de met 10 >ch bepaald niet onproduktieve spits werd gisteren ilijk voldoende gehinderd en later zelfs geheel uit- Id door de Haagse voorstopper Ton Wickel, die Goemans uitgroeide tot de meest waardevolle FC Den Haag. Goemans, die vorige week als in- in Excelsior al de aandacht op zich vestigde, hield >nd twee Groningers aan zich gebonden en slaag- fs enige keren in gevaarlijk te worden. de laatste maanden erg goed", vertelde een te- loemans later. „Ze hebben voortdurend tegen me at dat ik agressiever moet spelen. En nu ik einde- ijdje blessurevrij ben, gaat me dat steeds beter Jmans smaakte het genoegen de basis te leggen «refter die FC Den Haag de winst zou opleveren. Iris Treling, die zijn positie op het middenveld nau- frliet, de bal op het middenveld met de hand had nen lanceerde hij Goemans op rechts, waarna brzet Harry Melis bereikte. Melis, die zich slechts 1 werken had kunnen onderscheiden, produceerde bal, die rechterverdediger Van Loon tot een red- pe lijn dwong. De bal werd echter niet voldoende Jrkt, waardoor de opgerukte Treling het leer via ■Tukker over de lijn kon plaatsen: 1-0. hop pende niet alleen de bekroning van de allereerste ging van FC Den Haag maar tevens het startsein Gronings beleg voor de Haagse veste, die dreigde n doorboord toen scheidsrechter Van Swleten, die [en eerder een doelpunt van de goed door Cees r bewaakte Leen Swanenburg wegens buitenspel freurd, FC Groningen een strafschop toekende. In |-en sjorduel van Tempelaar en Swanenburg had Eten een elfmetertrap gezien, maar van een over- Vas nauwelijks sprake. Peter Houtman mocht de l omstandigheden opvallend koel en betrouwbaar 9 doelman Dido Havenaar onder vuur nemen, maar Sjijenoorder stuurde de bal snoeihard tegen de krui- lingen vergrootte zo mogelijk nog de druk op de Ivan FC Den Haag, die wel wankelde maar niet ca- 1e. Ook niet toen Houtman op anderhalve meter af in inschieten.Cees Tempelaar kon de bal alsnog |jn trappen. Tussen de bedrijven door kon FC Den It zich zelden energieker zal hebben getoond dan jin het Oostersportpark, geen profijt trekken van de pningse gelederen ontstane ruimte. Maar daarover leen enkele Hagenaar zich na afloop druk. Zeer te- werwachtingen, en ook wel verhoudingen, in had i c.s. de winst ingepalmd. Waarmee was aange- ft op basis van werklust, agressiviteit en inzet dit laag tot goede resultaten kan komen. Zouden de b contractbesprekingen, die de selectiegroep van ot 20 betaalde spelers moeten terugbrengen, hun vooruitwerpen?. FRANK WERKMAN bp: 61. Treling 0-1. Scheidsrechter: Van Swleten. Toeschou- MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 f590,- ra) in8°Pf5,l m Brard en Notten hóuden Joop Wildbret van gevaarlijke daden af. UTRECHT Donderdags ging het nog helemaal niet met Gerard van der Lem, die twee weken niet had getraind wegens griep en een blessure. Vrijdags luk te het op de training wat beter en hij besloot het gis teren in de Galgenwaard tegen Feyenoord te probe ren, hoewel hij afsprak een kwartier na de rust te worden gewisseld omdat hij een conditionele achter stand had. Maar toen was het kwaad voor Feyenoord al geschied. Twee ex-Feyenoorders hadden vijf mi nuten voor de rust de nederlaag van hun oude club ingeluid. Wim van Hanegem gaf een glaszuivere pass naar Van der Lem, wiens voorzet door de gehinderde Joop Hiele werd gemist waarna het nieuwe Utrechtse idool Jan Monster de bal langs zijn hoofd liet scham pen. Het was niet eens een kopbal „want dat kan hij niet", aldus zijn trainer Han Berger. Maar de bal zat wel. „De Utrechtse buitenspelers kregen veel te veel vrijheid, vooral Van der Lem, en iedereen weet dat hij de ballen altijd prachtig voorzet", morde Feyenoords Vaclav Jezek later. Er zijn vreemde zaken aan de gang met de Rotterdamse ploeg. Iedere trainer is verzot op pure buitenspelers. Feye noord heeft er twee - Vermeu len en Budding - maar er komt niets uit. Aanvoerder René Notten:„Dat is de ellende bij ons. Speltechnisch gaat het niet eens zo slecht maar de af werking mankeert". En zo is het precies. Als een ploeg in de allereerste minuut een vrije schietkans krijgt (Van Til) maar de speler durft niet, als een an der (Nielsen) van dichtbij hard over knalt in plaats van rustig te mikken, mag niet veel ver wacht worden. Nog steeds geldt voor Feyenoord wel het excuus dat belangrijke figuren absent zijn. Petur Petursson bijvoorbeeld, die zaterdag een vol uur in het C-team speelde maar nog niet „rijp" is voor te rugkeer. Voorts schorsingen, waardoor nu weer Stafieu ont brak en een volgende keer Carlo de Leeuw niet zal kun nen spelen omdat hij zijn der de gele kaart (De Kruyk neer gelegd) kreeg. Die „prent" kreeg ook Van der Lem in het prille begin toen hij Vermeulen nogal grof aanpakte. Wat dat betreft was scheidsrechter Jan Keizer consequent. Hij gaf geel voor identieke overtredingen. Hij leidde bepaald niet slecht maar had wel Ivan Nielsen vo gelvrij verklaard - de man kréég schoppen - en nam alles van Wim van Hanegem, overi gens van onschatbare waarde voor Utrecht want in penibele situaties was hij de man van de oplossing. Jezek had Nielsen op het mid denveld geposteerd, voor de rust in een verdedigende rol, erna in een aanvallende. Not ten stond laatste man. „Een plaats die ik al eerder ambieer de en er zal binnenkort geko zen moeten worden", liet Not ten weten. Completer Han Berger was niet onderste boven van de plaats die Niel sen innam. Hij schetste zijn team als volgt:„We groeien steeds groter. Twee jaar gele den kon Utrecht nog niet om schakelen, raakte de ploeg in verwarring in zo'n geval als met Nielsen. Dat is nu geen probleem meer. Er wordt be kwaam overgenomen. We heb ben nu ook een aanval, die snelheid en meer kwaliteit heeft dan destijds. We zijn completer geworden. Toen Feyenoord na de rust móest omdat het achter stond, be perkten we ons noodgedwon gen tot de counter. Ook dat kunnen we nu". Maar dat alles betekent geens zins dat FC Utrecht vlekkeloos voetbal speelt, wel hartverove- rend. In het eerste kwartier zat de ploeg muurvast van de ze nuwen. In de laatste vijftien mi nuten van de eerste helft brak Utrecht volkomen los. Snel heid, agressiviteit, wilskracht en een enorme werklust deden Feyenoord wankelen eri het doelpunt van Monster viel dan ook. „Een beetje te veel om hoog geschreven die jongen. Hij is er nog lang niet", aldus Berger. Monster toonde tech nisch heel wat in zijn mars te hebben maar was nog te gril lig, niet constant genoeg. Niettemin vormde hij met rech tervleugelman Gerard van der Lem (later Willy Carbo) een ge vaarvoller duo dan Vermeulen en Budding bij Feyenoord, dat zich al snel, halverwege de eer ste helft, het duel uit handen liet nemen. Toen na de rust Van Deinsen - terug na zijn schorsing - zich moest laten vervangen wegens een wond Niets doornitts Weer kreeg Feyenoord na de rust kansen. Tweemaal binnen vijf seconden werd een inzet van de doellijn gewerkt. Peters kopte finaal naast de bal in kansrijke positie en werd dan ook gewisseld voor Jakobsen, van wie Jezek - hij trok hem niet aan - geen ai te hoge dunk heeft. Maar niets door niets vervangen maakt ook weinig uit. Feyenoord versloeg tenslotte zichzelf. Een enorm schot van Van Veen stompte Hiele (weer, zoals hij ook bij knallen van Adelaar en Wildbret deed) in de lucht. Hij wilde net de bal achterna gaan toen Notten be sloot terug te koppen en zijn doelman met een fraaie lob passeerde: 2-0. „Een misver stand", zei Notten later, maar je kunt niet zeggen dat we daardoor verloren hebben. Het lag niet aan de doelman, noch aan welke linie ook. We hebben met zijn allen verloren. We maken de zaak niet af hoe wel we veel kansen hebben ge kregen". Het grote probleem voor Feye noord, dat ditmaal ook op wer klust werd verslagen door een na twintig minuten ontketend Utrecht. „We krijgen zowaar de tweede pfaats in het vizier", constateerde Han Berger. Het klonk ietwat verrast. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop:40. Monster 1-0, 75. Notten (eigen doel) 2-0. Scheidsrech- ter: Keizer. Toeschouwers: 16.000. FC UTRECHT: Van Breukelen; Van Tamelen. Wildbret, Tervoort. Flight; Adelaar, De Kruyk (Wouters), Van Ha negem; v.d.Lem (Carbo), v.Veen, Monster. FEYENOORD:Hiele; Wijnstekers, Not ten, Troost, Brard; Van Til, Nielsen, v.Delnsen (De Leeuw); Budding. Pe ters (Jakobsen), Vermeulen. Rotterdam Tot acht minuten voor het eind signaal van scheidsrechter Geurde heeft Ex celsior de illusie kunnen koeeteren de onge slagen koploper in de eredivisie een punt af handig te maken. In de 82e minuut besliste Pier Tol de ontmoeting door uit de negende hoekschop van AZ'67 de bal voor de derde maal achter Vermunt te plaatsen: 1-3. Het pu bliek had een bijzonder aantrekkelijke wed strijd tussen de nummers een en achttien van de eredivisie gezien. Excelsior heeft met aanvallend spel AZ'67 be streden en daarmee het,voetbal een dienst be wezen. Ook toen de Rotterdammers, nadat Wa- siman zich van Hovenkamp had ontdaan en Struis op maat had bediend, op 1-0 waren ge komen, bleven zij aanvallend spelen. AZ'67 had het niet gemakkelijk met die aanvallen en in de fensief opzicht moesten de Alkmaarders soms hard ingrijpen om meer schade te voorkomen. Omdat Welzl, die de voorkeur boven Kist had gekregen, door Pattinama volledig werd uitge schakeld en Tol ook nauwelijks iets had in te brengen, was AZ'67 aanvallend niet zo gevaar lijk. Excelsior leed na een half uur een gevoelig ver lies doordat Wasiman, geselecteerd voor Jong Oranje, na een botsing met Spelbos het veld moest verlaten. AZ'67 kreeg in de eerste helft slechts twee kan sen op de gelijkmaker. De eerste, een vrije trap van Peters, werd door Vermunt knap gekeerd maar de Rotterdamse doelman ging niet geheel vrijuit toen Jonker uit een voorzet van Van der Meer gelijk maakte. Excelsior had direct na de rust meer geluk ver diend bij een kopbal van Ernst, die via de lat over ging. AZ '67 werd daarna gaandeweg ster ker. Vermunt kon nog wel een schot van Jonker keren maar uit de rebound zorgde Welzl voor 1- 2. Het was in feite de enige maal dat de Oosten rijker op Woudenstein „zichtbaar" was. Excel sior bleef strijden voor een beter resultaat en tweemaal waren de Rotterdammers erg dicht bij de gelijkmaker. Een schot van de sterk spelen de Pattinama vloog juist voor het Alkmaarse doel langs en nog geen zestig seconden later kon Treytel nog net redding brengen bij een schot van de doorgelopen Ernst. Het zwoegende Rotterdamse team, dat is afge zakt naar de faatste plaats, ging acht minuten voor tijd door de knieën. Tol loste een hard schot dat Vermunt tot hoekschop verwerkte. Daaruit scoorde Tol wel: 1-3. Scoreverloop: 21. Struis 1-0, 40. Jonker 1-1, 53. Welzl 1-2, 82. Tol 1-3. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 6000. Excolsior: Vermunt; Wasiman (Leenheer), Ouwehand. Van Vliet. Van Daele; Ridderhot, Pattinama, Struis; Van Tour, Ernst, Zwaan (Rijssen). AZ '67: Treytel; Van der Meer, Spelbos, Metgod, Hoven- kamp; Arntz, Peters, Nygaards. Jonker; Welzl, Tol. aan zijn enkel („Hem ben ik misschien ook weer kwijt", zei Jezek) en De Leeuw aantrad, was Feyenoords middenveld verzwakt. Ook vrijwel alle duels in de lucht waren voor Utrecht, dat in onblusbare energie zijn grootste wapen heeft. Pier Tol scoort en AZ'67 staat op 30. De strijd, waarin Excelsior zich zo kranig weerde, is acht minuten voor tijd definitief gestreden. Tweemaal moest scheidsrechter Keizer er, in het begin al, op wijzen dat vuurwerk gooien niet getolereerd zou worden. Niettemin werden achter,in en voor de doelen van Hiele (foto) en Van Breukelen resp. door Utrechtse en Rotterdamse heethoofden allerlei brandbare spullen geworpen. Hiele kreeg er zelfs zodanig last van dat de wedstrijd moest worden onderbroken zodat hij de tra nen uit zijn ogen kon wissen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11