Stad der Doden, sombere verblijfplaats voor half miljoen Egyptenaren Dominee Paisley tijdelijk uit Lagerhuis gezet Belgen eens over loonmatiging Murdoch definitief eigenaar van Times CRISISSFEER NA RECORD IN WERKLOOSHEID Tegenstellingen binnen SPD nog niet uit de wereld SINATRA WEER IN CASINOWERELD NA MOEIZAME ONDERHANDELINGEN Geen metro Verdachte hotel brand ontkent ^miTENLANDLEIDSE COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 PAGINA 13 Isbouw verbant wveroi lijn), kan ee- bij Bui !ie jarer i de ge ng van roepen igenen sen lijs zijn orr lijkheid envooi VROEGERE BEGRAAFPLAATS NU WOONWIJK CAIRO KAIRO De Stad der Doden in Cairo komt elke morgen bij het krie ken van de dag tot leven. In alle vroegte verlaten de 500.000 bewoners van wat eens de grootste islamiti sche begraafplaats van de Egypti sche hoofdstad was, de graftomben en mausolea waar zij bij gebrek aan betere huisvesting een onderkomen hebben gevonden, om naar hun werk te gaan. Hoewel er af en toe nog mensen worden begraven, is dat al lang niet meer de belangrijkste functie van de begraafplaats. Het sombere oord biedt in de eerste plaats onderdak aan de duizenden daklozen, voor het merendeel boeren van het platteland die hun heil in de stad dachten te kunnen vinden, maar van wie velen bedrogen zijn uitkomen. In tegenstelling tot wat men zou ver wachten, hangt er geen macabere sfeer op het kerkhof, dat gelegen is in de oostelijke voorsteden van Kairo. De mausolea met één verdieping waarvan, vele een klein tuintje hebben, vormen zelfs zeer comfortabele woningen en de vele televisieantennes tonen aan dat het niet alleen de allerarmsten zijn, die gedwongen zijn accomodatie onder de doden te zoeken. Wat het gebied zo aantrekkelijk maakt, is dat er voor de graven geen huur hoeft te worden be taald. En daar komt bij dat de smalle paden geen verkeer toelaten. De Stad der Doden is de enige plaats in heel Cairo waar de bewoners niet van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het oorverdovende lawaai van het vol- In Cairo, waar het inwonertal ie dere 10 maanden met één miljoen groeit, is het dag en nacht een grote chaos. Mensen en voer tuigen krioelen door elkaar. Al leen in de Stad van de Doden is men gevrijwaard van het oorver dovende lawaai van het volstrekt ongedisciplineer de verkeer. Verval Cairo gaat al zo lang onder verval en aftakeling gebukt dat de 10,5 miljoen inwoners zich, zij het soms tegenstribr belend, hebben neergelegd bij de wo- ningschaarste, het tekort aan sanitaire voorzieningen, het slechte openbaar vervoer en de nimmer aflatende ver keersopstoppingen. In 1950 voorspelde een rapport dat de stad tot chaos zou vervallen bij de helft van het huidige aantal inwoners. Dat is echter niet ge beurd en ondanks alle problemen blij ven de historische bezienswaardighe den en de sprookjesachtige ligging aan de rivier de Nijl een toenemend aantal toeristen aantrekken. Afgezien van de wereldberoemde pyramiden, de kostba re schatten van de farao's in de musea en de makkelijke toegang tot de einde loze antiquiteiten in Boven-Egypte, is Cairo ook voor touroperators een aan trekkelijke stad, omdat er bijna geen misdaad voorkomt. Zelfs aan het beruchte tekort aan acco modatie voor toeristen lijkt een eind te komen met de enorme investeringen van de Arabische wereld, waardoor aan de oevers van de Nijl luxueuze hotels als paddestoelen uit de grond'schieten. Hierdoor treedt er vertraging op bij de gewone woningbouw, hetgeen een zeer delicaat probleem is geworden voor de regering. Bevolkingsgroei De regering moet 150.000 huizen per jaar bouwen om gelijke tred te houden met een bevolkingsgroei van een mil joen per 10 maanden. In 1979 zijn er slechts 60.000 huizen gebouwd en in^het afgelopen jaar waarschijnlijk nog min der omdat voorrang werd verleend aan de bouw van indrukwekkende kanto ren en hotels. Ruwweg gesproken kun nen de allerarmsten nog wel worden afgekocht met zware subsidies op de voornaamste levensmiddelen. Maar datzelfde gaat niet op voor het leger. De strijdkrachten klagen al lange tijd steen en been over de miserabele huis vesting. Maar gezien de makkelijke en stoïcijnse aard van de Egyptenaren vormen der gelijke klachten nauwelijks een bedrei ging voor de positie van president Sa- dat. Al met al heeft hij goed gezorgd voor wat het grootste en meest profes sionele leger in het Midden-Oosten is. Maar toch klinkt het ontevreden gemor hier en daar wel degelijk en de kans is niet denkbeeldig dat het doordringt tot de hogere regionen binnen het leger, zeker als het trage tempo waarmee de Russische wapens door Amerikaanse vervangen worden niet wordt opge voerd. Tot dusver hebben de strijd krachten slechts een klein deel ontvan gen van de Amerikaanse tanks, pant servoertuigen en raketsystemen die hun na Camp David waren beloofd. JAMES MACMANUS/THE GUAR DIAN forkshire Ripper betJeschuldigd van raad* - SS .3 moorden U kuff /ing vaLEEDS De Britse vrachtwagenchauf- ïster eifteur Peter Sutcliffe, die er door de poli ce van wordt verdacht de „Yorkshire jpper" te zijn, is nu van dertien moor- Ten en zeven pogingen tot moord be- chuldigd. Dit is door de rechtbank van Dewsbury bekend gemaakt. De politie is van mening dat dertien vrouwen in e jaren 1975 tot 1980 door een en de lfde persoon zijn vermoord. Op 2 janu- i werd de 35-jarige Sutcliffe gearres- erd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Werkge vers en vakcentrales in België hebben giste ren een centraal ak koord bereikt, dat zal resulteren in een ge middelde reële loons verhoging van 1 pro cent in 1981. Over het jaar 1982 zal echter, zo is afgesproken, een afe solute nul-lijn voor alle Belgische werkne mers gelden. Volledige vergoeding van de prijsstijgingen in de lonen blijft gehand haafd. Bovendien mag de arbeidsduur tegen eind 1982 verminderd zijn tot 37 uur per week. Het akkoord geldt niet voor de ambtenaren, die vandaag hebben ge staakt uit verzet tegen de regeringsplannen om de overheidssala- rissen even sterk te matigen als de particu liere inkomens. De nu vrijwillig bereikte overeenstemming in de particuliere sector is na massale stakingen in de Belgische 'industrie en dienstensector tot stand gekomen. De vakbonden hadden zich verzet tegen het feit dat de wettelijke loonstop bestaande CAO's zou verbreken. Thans worden de lopen de CAO's wel volledig uitgevoerd, maar zullen ze eind volgend jaar on gewijzigd worden ver lengd. Premier Martens zelf had voorgerekend dat CAO-Verlening tot eind 1982 in grote lijnen eenzelfde matigingsef fect heeft als de wettelij ke nullijn over dezelfde periode, die de werkge vers hadden bepleit. Er heerst een ware crisis- -stemming in het land. sinds de werkloosheid landelijk de 10 procent heeft overschreden en daarmee de hoogste is geworden in heel de EEG. Grote industrieën, metaal, auto-essemblage en textiel, zijn de afgelo pen maanden goeddeels ingestort. Ombuigingen in de sociale zekerheid zijn de afgelopen jaren als gevolg van Vlaams- -Waalse twisten nauwe lijks tot stand gekomen. Het resultaat is thans een feitelijk failliet van de staat. De openbare schuld van de landelijke en de lagere Belgische overheden tesamen be draagt 240 miljard gul den, wat overeenkomt met het hele bruto natio naal product. De rijksbe groting bedraagt 82 mil jard gulden en het fi nancieringstekort zal spoedig de 10 procent overschrijden. BONN Een woensdagavond gehou den speciale vergadering van de par tijleiding van de Westduitse socialisti sche partij, de SPD, die tot gisteren ochtend duurde, lijkt er niet in te zijn geslaagd de tegenstellingen binnen de partij, die de afgelopen weken hebben geleid tot heftige aanvallen op met name de politiek van Bondskanselier Schmidt, .te overbruggen. Ondanks het feit dat een beginselverklaring werd aangenomen waarin bindende richtlijnen zijn opgenomen ten aanzien van een aantal om streden kwesties, bleek in de loop van gisteren dat verscheidene linkse SPD'ers vooralsnog niet bereid zijn hun verzet tegen de koers die hun partijgenoot Bondskanselier Schmidt volgt, op te geven. De vergadering van woensdagavond had een stormachtig verloop en resulteerde in een" ver klaring, bedoeld om de partij weer op één lijn te brengen inzake kwesties als de kernwapens in Europa, de wapenexport en de kernenergie. De verklaring was opgesteld door partijvoorzit ter Willy Brandt. Het heeft er echter alles van weg, dat het initiatief van Brandt niet het ge wenste resultaat heeft gehad. Van verschillen de kanten is gezegd dat de verklaring geen punt bevat, op grond waarvan Bondskanselier Schmidt kan worden gedwongen zijn politiek te wijzigen. In het partijbestuur heeft onder meer minister van ontwikkelingssamenwerking Ep- pler tegen de verklaring van Brandt gestemd. Hij behoort tot de linkervleugel van de partij. LAS VEGAS Frank Sinatra, die tegen sprak dat hij betrekkingen met de Ameri kaanse onderwereld onderhield en president Ronald Reagan aanvoerde als verwijzing voor zijn eerlijk karakter, heeft gisteren een vergunning van voorlopig zes maanden ge kregen om werkzaam te zijn in de casinowe reld van Las Vegas. Als „The Voice" zich in de zes maanden netjes gedraagt als „adviseur voor vermaak en public relations" in het Caesar's Palace Hotel in Las Vegas, kan de vergunning voor onbepaalde tijd worden verlengd. Staking Britse zeelieden voorbij LONDEN De Britse vakbond van zeelie den heeft afgelopen nacht haar leden opge roepen weer aan het werk te gaan, nadat vijf weken lang was gestaakt. De vakbond accepteerde een tussentijdse loons verhoging van twaalf procent en een verhoging van de beloning voor overwerk. Dit aanbod van de werkgevers was eerder door de vak bond geweigerd. De staking, die op 12 januari begon, heeft de noodlijdende Britse scheepsin- dustrie meer dan 140 miljoen gulden gekost. P i John Coller, directeur van de Times, houdt lachend het contract omhoog, dat de tevreden (ijkende Robert Murdoch (links) definitief tot eigenaar van de Times-groep maakt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Australische krantenmag- iaat Rupert Murdoch (50), is sinds giste renmiddag de tiende eigenaar van Groot- Brittannië's oudste dagblad, de eerbied waardige Times. Murdochs maatschappij News International is nu ook eigenares van de zondagskrant Sunday Times en van de drie Times weekbladen. De moeiza me onderhandelingen tussen Rupert Mur doch en de grafische vakbonden, die drie weken geduurd hebben, werden gisteren morgen met succes bekroond. Jij de onderhandelingen die Murdoch met de tonden heeft gevoerd heeft hij toezeggingen Roeten doen, evenals de machtige grafische {«bonden, die hebben erkend dat de techni- :he staf van de Timesgroep veel te groot is. olgens afspraak zullen nu 563 leden van het hgeveer 4.000 man sterke personeel worden totslagen. De bonden hebben beloofd dat zij zullen proberen te voorkomen, dat er nog so ciale onrust komt van het soort dat in het re cente verleden geregeld het tijdelijke stilleg gen van de Times-persen tot gevolg heeft ge had. Rupert Murdoch heeft beloofd, dat de kwali teit van de Times-kranten ongewijzigd zal blijven. „We zullen trouwens proberen een nog betere krant er van te maken," zei hij vanavond op een persconferentie. Zijn over eenkomst met de vakbonden betekent dat Ti mes hoofdredacteur William Rees-Mogg (52) nu spoedig vertrekt. Hij wordt één van de nieuwe directeuren van de gigantische Gene ral Electric Company. De rooms-katholiek Rees-Mogg is sinds 1967 hoofdredacteur van de Times. Hij vindt dertien jaar hoofdredac teur veel te lang en heeft nu genoeg van de journalistiek. Een van zijn mogelijke opvol gers is Louis Herren, de huidige adjunct- hoofdredacteur van de Times. fNTAGON: 110 SS-20-raketten gericht op W-Europa JASHingTON De Sov- kaanse ministerie van de- tagon, generaal Curry, is het P'Unie heeft nu in totaal fensie gisteren bekendge- aantal op West-Europa ge- iNV^etten van het type maakt. richte raketten van het ge- Vopgesteld, waarvan er noemde type het afgelopen :.?P West-Europa zijn ge- Volgens de waarnemend jaar met 50 vermeerderd, of p Dit heeft het Ameri- woordvoerder van het Pen- met bijna een per week. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Speaker (voorzitter) George Thomas van h^t Britse Lager huis heeft het beruchte Noordierse La gerhuislid dominee Ian Paisley giste renmiddag voor vijf dagen buiten de deur van het Britse parlement gezet. Dominee Paisley had de minister van Noord-Ierland, Humphrey Atkins, voor leugenaar uitgescholden en daarna ge weigerd die belediging in te trekken. „De waarheid mag gezegd worden," brulde hij. Het is sinds 1972 niet meer voorgekomen, dat een Lagerhuislid op een dergelijke Rust enigszins weergekeerd in Zimbabwe SALISBURY Na zes da gen van hevige strijd lijkt in de stad Bulawayo in het zuiden van Zimbabwe de rust enigszins te zijn weer gekeerd. Nadat voormalige guerrilla strijders van de minister Mu- 'gabe en Nkomo het afgelopen weekeinde met elkaar slaags raakten, is door het inzetten van regeringstroepen tegen de vroegere troepen van Nkomo een voorlopige wapenstilstand bereikt. Bij de gevechten-zou den ook vliegtuigen zijn inge zet. In Bullawayo, waar dui zenden mensen naartoe zijn gevlucht, heerst volgens be richten een gespannen sfeer. Gevreesd wordt dat de ge vechten opnieiiw oplaaien. De achtergrond van de span ningen in Zimbabwe is de te genstelling tussen Nkomo Mugabe, die nadat zij ge; menlijk het blanke minder heidsbewind van Ian Smith' ten val hadden gebracht, steeds meer naar buiten is ge komen. De soldaten van Nko mo menen, Mugabe hem on voldoende invloed in het landsbestuur geeft. manier "voor zijn uitlatingen wordt gestraft. Dominee Paisley is er echter aan gewend parlementen op stelten te zetten. Afgelopen jaar deed hij dit in Straatsburg, omdat bij het begin van de nieuwe parle mentaire zitting het Britse vaandel onder steboven voor het Europese parlementsge bouw hing. Paisley had zijn demonstratie goed voor bereid. Alle journalisten wisten dat er wat op komst was en de verwachtingen waren hoog gespannen, toen Paisley in het La gerhuis rechtop stond en zich tot de mi nister van Noord-Ierland richtte. De kritiek van de dominee richtte zich op de houding van de Britse militairen, op het moment dat de twee prominente pro testante politici die zij moesten bescher men door de IRA werden vermoord. Vol gens Paisley zaten de militairen op dat moment bij Republikeinen (IRA-aanhan- gers) te eten en te drinken. Maar de mi nister wilde deze mededelingen niét on derschrijven, wat Paisley ertoe bracht hem „leugenaar,, te noemer». Speaker Thomas „joeg" Paisley vervolgens uit het Lagerhuis. Enkele politiemannen .bege leidden hem tot aan de poort. Op straat, waar Paisley werd opgewacht door tien tallen journalisten en fotografen, herhaal de hij zijn beschuldigingen. „Genoeg is ge noeg", aldus de verontwaardigde predi kant. „In Noord-Ierland is het ogenblik aangebroken om tot daden over te gaan." Een beeld dat alle Parijse metrostations gisteren boden: passagiers die tevergeefs op de metro wachten. De bestuurders staakten gisteren om hun eis tot een betere bevei liging van het onder- en bovengrondse metro-net kracht bij te zetten. De afgelopen maanden hebben zich door een onvoldoende beveiliging verschillende ongelukken voorgedaan in de Parijse ondergrondse. LAS VEGAS Een kelner van het Hilton-hotel in Las vegas, die in verband met de brand die aan acht mensen het leven kostte, was aangehou den, heeft verklaard dat hij de brand per ongeluk heeft ge sticht. Cline werkte op de achtste etage van het hotel, een van de vier plaatsen waar de brand begon. De verdachte ontkende iets met de andere drie brandhaarden te maken te hebben. John Anderson tv-commentator CHICAGO John Ander son, de verslagen onafhan kelijke kandidaat voor het Amerikaanse president schap in de campagne van 1980, wordt televisiecom mentator over actuele za ken. De 59-jarige Anderson deelde gisteren in Chicago mee dat hij een contract voor twee jaar heeft gesloten met een televi siemaatschappij in die stad. Hij blijft er overigens zijn lector schap aan de universiteit van Illinois bij doen. Amerikanen oordelen gunstig over Reagan WASHINGTON Van 77 pet. van de Amerikanen krijgt president Ronald Reagan een gunstig oordeel over zijn eco nomische plannen, zo blijkt uit een opiniepeiling. Van de ondervraagden was 83 pet. het eens met het voorne men van de nieuwe president om de omvang van het federa le apparaat in te krimpen. Twaalf pet. deelde deze me ning niet. Voorts verklaarde 87 pet. zich akkoord met het verlenen van prioriteit aan een verbetering van de econo mische toestand. Volgende week worden Reagans defini tieve plannen bekend ge maakt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13