artlucht-bruggen binnen ie jaar opgeheven Een Tijdlang Geld. own: sur vi VC Handboek voor besturen van ouderverenigingen mer weigert stel debat - rkloosheid KENFONDSRAAD: 3ompacifisten PvdA voelen |>h opzij gezet tigeren missen fvertrouwen .lfA-WEEK Sociale uitkeringen Walvisactie slaat aan Bij „ja" tegen Taiwan: geen steun uit CDA voor motie van wantrouwen D'66 Amro Continu Crediet. Opnemen en aflossen naar behoefte. Gerbera is niet zo'n koukleum weer bruacNlanD LEIDSE COURANT i EEN De hartluchtbruggen irschillende buitenlandse klinie- binnen twee tot drie jaar niet zijn. De bestaande operatiecapa- e Nederlandse hartcentra moet effectief mogelijk worden benut id. Dat heeft secretaris L. Marse- Ziekenfondsraad gistermiddag vin i gezegd bij de presentatie van oek dat de contactgroep ziekte- ekeraars hartchirurgie onder :nd geopereerde patiënten heeft rselis wil de verzekeringswereld de n zo snel mogelijk afbouwen. Vol- tofd van het medisch adviescollege van de Ziekenfondsraad, dr. Van den Dool, ligt er geen blauwdruk gereed voor het opvoeren van de operatiecapaciteit in Nederland en komt het er op neer dat de Nederlandse hartcentra meer moetert opereren. Overigens heeft staats secretaris Veder-Smit van volksgezondheid on langs toestemming gegeven voor de bouw van een hartchirurgisch centrum in Zwolle. De contactgroep achtte een patiëntenenquête wenselijk omdat de verzekeringen geen inzicht hadden in de wachttijden, de operatieresultaten van de vershillende centra en de verdere lotge vallen van de patiënten na de ingreep. In ver gelijking met de drie grootste buitenlandse cen tra vonden in Nederland meer moeilijker har toperaties plaats en werden naar verhouding wat meer ouderen geopereerd. Voor alle open hartoperaties bij Nederlanders was de sterfte in 1978 in Genolier 4,1 procent en in Houston 2,4 procent. Tachtig procent van alle in het buiten land geopereerde inensen meldde zich hersteld te voelen. Zeventig procent hield langer dan een jaar klachten en bij ongeveer twintig pro cent trad binnen veertien dagen na de operatie een complicatie op. Bij terugkeer in Nederland komt bijna 43 pro cent ter observatie in een ziekenhuis, terwijl heropname slechts aan Vijf procent van de Ne derlanders is geadviseerd door het Zwitserse hartcentrum Grenolier. De contactgroep raad ziekenfondsen en verzekeringsinstellingen dan ook aan om te gaan praten met de cardiologen die de heropname in Nederland bepalen. Vol gens de contactgroep kan door minder herop name een besparing van een half miljoen gul den betreikt worden. In tegenstelling tot Canada waar 66 procent van de geopereerde patiënten na twee jaar weer werkt, doet slechts 34 procent van de Ne derlanders dat na een jaar. „De vraag dringt zich op of pns uitgebreide systeem van sociale voorzieningen mogelijk anti revaliderend werkt", zegt dr. Van den Dool. Een schrijnende uitkomst van het onderzoek is dat er aan de na zorg zoveel ontbreekt. „Mantelzorg van buren, vrienden en kennissen zou ervoor kunnen zor gen dat de geopereerde zich niet zo eenzaam en onzeker behoeft te voelen", aldus Van den Dool. (Van onze parlementaire redactie) tG De Tweede Kamer heeft gisteren, vooral iverzettelijke houding van voorzitter Dolman, ge- et debat over de sociaal-economische problema- kloosheidsdebat") uit te stellen. Premier Van Agt m gevraagd, omdat debatteren naar zijn mening eft wanneer alle informatie beschikbaar is, d.w.z. ►lgende maand. Het debat wordt nu in de week ruarl gehouden. er kreeg de premier steun van VVD-leider Rietkerk L*er Van Houwelingen. De oppositie protesteerde fel, en manoeuvre vermoedde van het kabinet om van de jcomen. en kreeg bijval van voorzitter Dolman, die de en van de regeringspartijen niet ter zake noemde. Hij dat de argumenten van premier Van Agt voor uitstel en geleden golden, toen men overeenkwam het debat ari te houden. 5 (Van onze parlementaire redactie) iG In de PvdA is grote onrust ontstaan, nu de [stelling voor de Tweede Kamer zich begint af te Volgens sommigen is er een beweging aan de gang oompacifisten onder de zittende kamerleden zo fclijk op de lijst te zetten. Dat zou dan weer ver- den met de strijd tussen de groepering-Den Uyl, ►pig nog kerntaken wil behouden, en de IKV-groe- le alle kernwapens uit ons land weg wil hebben. Ljde van. het partijbestuur wordt ontkend dat er ►tie is tussen het atoompacifisme van deze partij- n hun plaats op de kandidatenlijst. n gewestelijk afgevaardigden van de PvdA-afdeling ►rotesteerden gisteren door middel van en communi- de lage en vrijwel onverkiesbare klassering van het r Arie de Graaf. Nadere bestudering van de lijsten leert bk andere zittende kamerleden op lage en onverkies- sen terecht zijn gekomen. Het gaat hier om mensen als Dl, die zijn hoge plaats op de Drentse lijst, plotseling ebben moeten afstaan aan Dick Kalk, voorlichter van e-Kamerfractie. (AG Veel jongeren tussen twaalf en zestien jaar en gebrek aan zelfvertrouwen, weten zich met hun geen raad, kunnen niet omgaan met hun seksuali ggen moeilijk contacten met anderen. Dit heeft dr. Dders, als psycholoog verbonden aan de Rijksuni- van Groningen, gisteren in Den Haag gezegd bij de tie van het boek „Met elkaar leren omgaan". i waarvan Sanders een van de auteurs is, is een verslag logenaamde „Mello-project" (Met ELkaar Leren Om- t onder auspiciën van de Nederlandse Gezinsraad loopt fede klassen van twee scholen in Groningen en Fries- i project, dat leerlingen handvaten aanreikt om de ge- ►roblemen te overwinnen, is van 1977 tot 1981 gesubsj- K>r het ministerie van CRM. In de komende twee jaar, 'orden betaald door Onderwijs en Wetenschappen, i is vooral bedoeld voor leraren. Het geeft de achter en doelstellingen van het Mello-project weer en de wij- p het zich op de twee scholen heeft ontwikkeld. Ook I de beschrijving van een aantal methodieken, zoals die ét project zijn ontwikkeld. Britse .zeelieden in actie Ongeveer 150 Britse zeelieden hebben gisteren in Rotterdam met een staking "kracht bijgezet aan hun> looneis van 17 procent. De reders bieden hen 12 procent. Vrouwen en gezinnen kunnen niet rondkomen van 64 pond per week, aldus hun leus. Over de hele wereld liggen Britse schepen door de actie vast, waarvan ongeveer twintig in de Rotterdamse haven. PVDA EN VVD: Werkgevers van illegalen zwaarder straffen DEN HAAG PvdA en VVD willen dat de werkge vers van illegale buitenlan ders zwaarder worden gestraft. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen de commissies voor sociale za ken en justitie met minister Albeda en staatssecretaris Haars. Tot nog toe kunnen werkge vers bij overtreding van de wet arbeid buitenlandse werk nemers, rekenen op een boete van 750 tot 1250 gulden per il legale. De procureurs-generaal van de vijf gerechtshoven overleggen momenteel over een aanscherping van het ver volgingsbeleid, zo bleek uit mededelingen van mevrouw Haars. Intussen voelt minister Albeda er niets voor de perio de van drie jaar waarin arbeid door buitenlanders aan beper kende vergunningen is gebon den te bekorten. De PvdA had om inkorting van de drie jaren gevraagd. MINISTER Van der Stee van financiën, die voor het CDA deel uitmaakt van het kabinet, hééft deze week een wat wonderlijk verpakt voorstel geformuleerd, om de hoogte van de sociale uitkeringen los te koppelen van het niveau van de lonen. Hij verwees naar het systeem dat in West-Duitsland wordt gehanteerd om de hoogte van de uitkeringen vast te stellen, en vervolgens merkte hij op dat de Westduitsers toch zulke gekke mensen nog niet zijn. Daardoor heeft hij op, zijn minst de suggestie gewekt voorstander té zijn van een los koppeling. VAN DER STEE heeft daarmee tevens twijfel gezaaid over de bedoelingen voor de komende regeerperiode van zijn ei gen partij, het CDA. Want de suggestie van Van der Stee is in strijd met hetgeen op dit punt in het ontwerp-verkiezings- program van het CDA staat. In dat program wordt de solida riteit van de werkenden met de niet-werkenden van groot belang genoemd, terwijl loskoppeling althans voor groe pen met de laagste uitkeringen wordt uitgesloten. Steeds meer sociaal-economische deskundigen, ook uit kringen van de oppositie, steken de laatste tijd niet onder stoelen of banken, dat verdere omvangrijke bezuinigingen onvermijdelijk zijn. Het onderzoek, dat het kabinet Van Agt in de komende drie maanden laat instellen naar mogelijkhe den om stevig te snoeien in de collectieve uitgaven, zal onge twijfeld aan het licht brengen dat beperking van de sociale uitkeringen onvermijdelijk is, gezien het snel groeiend aantal mensen dat er gebruik van maakt. Het PvdA-kamerlid Van der Doef, die zich binnen zijn fractie vooral met sociale za ken bezig houdt, heeft gisteravond een plan ontvouwd om de stijgende kosten voorzichtig .te beperken. Die voorzichtigheid is zeker geboden, want naast gevallen waarin objectief gezien teveel of ten onrechte aan sociale uitkeringen wordt uitbe taald, zijn er ook gezinnen, die met de laagste uitkeringen in kommervolle omstandigheden verkeren. Het is duidelijk dat Van der Stee met zijn ideeën zeker niet alleen staat. Maar dat neemt niet weg dat het weinig vertrou wen wekt in de solidariteitsprincipes van het CDA, wanneer een vooraanstaand bewindsman van die zelfde partij zich. te gengesteld aan het verkiezingsprogram uitspreekt. De kiezer mag van het CDA verwachten, dat op de komende partijraad of op het partijcongres van volgende week op dit punt duide lijkheid wordt verschaft. ZEIST De actie die het Wereld Natuur fonds in Zeist voert voor het behoud van de walvis in de Indische Oceaan blijkt aan te slaan bij het Nederlandse publiek. Sinds de start ervan in no vember vorig jaar zijn al 15.000 verzilverde walvisjes (47,50 gulden per stuk) ver kocht. Met de opbrengst hoopt het WNF een station op het eiland St. Ann van de republiek van de Seychellen te kunnen fi nancieren., Van daaruit kun nen patrouilleboten op onder zoek in de Indische Oceaan gaan. De n3g voortdurende ac tie heeft die van een soortgelij ke ter bescherming van de oli fant een paar jaar geleden overtroffen. Toen werden, naast de giften, ruim 10.000 olifantebeeldjes verkocht. INITIATIEF NEDERLANDSE KATHOLIEKE OUDERVERENIGING: DEN HAAG Onder het motto „Met het Handboek in de hand komt men door het ganse onder wijsland", heeft de heer J. van Agt, voorzitter van de Nederland se Katholieke Oudervereniging (NKO) gisteren in Den Haag een „Handboek" van de oudervereni ging gepresenteerd. Het boek is als praktische handleiding be doeld voor de bestuursleden van de tweeduizend bij de NKO aan gesloten ouderverenigingen. De uit verschillende NKO-brochures verzamelde informatie geeft de specifieke kennis die ouders vaak ontberen bij het vervullen van een bestuursfunctie van een ou derraad. Ouders die hun kind op school willen steunen kunnen zich organiseren in ou derverenigingen, waarvan de besturen een brugfunctie vervullen tussen de schoolleiding en de ouders. Deze besturen wisselen regelmatig, omdat de meeste le den hun functie slechts vervullen zolang hun kind op school zit. Gevolg hiervan is dat nieuwe bestuursleden telkens met de zelfde vragen aankloppen bij het NKO, wat deze oudervereniging nu wil voorko men met het Handboek. Deze handleiding is uitgevoerd als een multomap, om de aanvullingen waar het NKO gratis voor blijft zorgen, gemakkelijk in te voegen. De besturen van de aangesloten ouderve renigingen krijgen het met tekeningen van Wibo en Jan Venema verluchte „groeiboek" gratis, terwijl anderen 25 moeten betalen. De eerste aflevering be staat uit vijf hoofdstukken: Onderwijs Al gemeen; Structuur van de NKO; Mavo, Havo, Vwo; Buitengewoon Onderwijs en Praktijk Ouderparticipatie. Het laatste hoofdstuk geeft informatie over onder meer de taken van de ouderverenigingen, het leggen van contacten met ouders, ka dervorming •en het organiseren van oude ravonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het kabinet wei gert de uitspraak van de Tweede Ka mer uit te voeren, waarin gevraagd wordt toch geen vergunning te geven voor de export van twee onderzeeërs naar Taiwan, zullen de dissidenten in de CDA-fractie een motie van wantrou wen niet aan een meerderheid helpen. Dit zeggen ingewijden in de fractie. D'66 zal zo'n motie indienen, zo liet de Democraat Brinkhorst gisteren weten tijdens een spreekbeurt in Vlissingen. Politieke waarnemers in Den Haag hou den het erop dat het kabinet inderdaad zal weigeren de motie uit te voeren. Zij zeg gen dat vice-premier Wiegel eerder deze week „zijn nek heeft uitgestoken", toen hij tijdens een spreekbeurt verklaarde dat de order voor RSV moest doorgaan. An derzijds heeft de houding van de meeste CDA-dissidenten ervoor gezorgd dat het kabinet zonder veel risico bij zijn oude standpunt kan blijven. De regering zou vandaag bekijken of de Kameruitspraak voor haar uitvoerbaar is. Het zal eventueel niet alleen de linkerzij de zijn die de zaak volgende week op nieuw in de Kamer aansnijdt. Ook de VVD en de meerderheid in het CDA heb-' ben nog wat te verhapstukken met het kabinet. Zij zijn het er in het geheel niet mee eens dat de regering weigert het poli tieke risico voor RSV te verzekeren. Het bedrijf had dat gevraagd, omdat er altijd een risico blijft dat het de duikboten in 1985 niet mag of kan afleveren. Dat maakt het voor RSV zeer veel moeilijker het contract voor de order te sluiten. ADVERTENTIE Wanneer u voor langere tijd geld nodig heeft, dan adviseert de Amro Bank u een Continu Crediet. We bespreken samen tot welk be drag u maximaal kunt opnemen (wanneer u maar wilt) en wat u per maand gaat aflossen. Als u heeft afge lost kunt u tot dat bedrag in principe steeds weer opnemen. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Als u alles achter de hand houdt, betaalt u geen rente en hoeft u ook niets aftelossen. De rente wordt per dag berekend,' zodat u geen cent te veel betaalt. En dat kunt u controleren op de maandelijkse overzichten die u ontvangt Terugval werk garages valt mee UTRECHT Het aantal ontslagen in garages als ge volg van de teruglopende autoverkopen valt mee, al dus een bestuurder van de Unie BLl^p, de heer A. Ver hoeven. Exacte cijfers heeft hij niet, maar de voorspelling dat er in de autobranche achtduizend banen verloren zouden gaan is volgens hem niet uitgekomen, hoewel de voorspellingen over de daling van het aantal ver kochte auto's wel blijken te kloppen. WAGENINGEN De gerbe ra, een bloem die uit Zuid-A - frika afkomstig is, heeft veel minder warmte nodig dan de Nederlandse kasbloemisten haar geven. Mevrouw ir. L. Leffring, on derzoeker bij het proefstation voor de bloemisterij in Aals meer, heeft dit ontdekt en het in een proefschrift gezet waar op ze vandaag aan de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen is gepromoveerd. „Een tropische plant, dus veel warmte", dachten de Neder landse telers en ze stookten hun vuurtjes op tot kastempe- raturen vati 25 graden overdag en 20 graden 's nachts. Me vrouw Leffring dacht echter dat een bloem die veel in de bergen voorkomt, met veel minder warmte toekon. Ze probeerde het met resp. 17 en 13 graden. Resultaat: meer bloemen. Voor de telers in deze tijd van dure energie geen onwelkome boodschap. DROOG DE BILT-KNMI - Twee hoge- drukgebieden beheersen mo menteel de Europese weer kaart, H.et ene ligt boven Scandinavië, het andere ligt met zijn centrum boven Mid-. den-Europa. In Scandinavië vriest het 's nachts streng. In ons land vroor het de afgelo pen nacht op verschillende plaatsen 5 a 6 graden. Computerberekeningen geven aan dag het Scandinavisch ho- gedrukgebied zijn betekenis gaat verliezen en dat het hoge- drukgebied boven Centraal* -Europa blijft bestaan. Aan de flank van dit laatste hoge- drukgebied zal zich in onze omgeving langzaam een zuide lijke stroming ontwikkelen. Dit leidt er toe dat de vors- tkansen geleidelijk weer gaan afnemen. Verder blijft het de komende dagen droog met morgen nog vrij veel zon, maar daarna meer bewolking en een grotere kans op mist. Vooruitzichten voor zondag: Zonnige perioden en droog. Lichte vorst in de nacht en ochtend. Middagtemperatuur ongeveer vijf graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp. omstreeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks +6 gra den. Kans op een droge periode "van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kaps op een geheel droog et maal: 90 procent. Weersgesteldheid van gisteren Stockh'olm geh b s Palmas onbew. 17 10

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11