sDAen WD akkoord iet strengere eisen oor ww-uitkering jvdA: verantwoordelijkheid op Igend kabinet afgewenteld £cidóe6omcuvt pslag van innewarmte ibodem NO wil prikkelen tot hogere prestatie >weer genland' Niet-Israëlverklaring wordt ook strafbaar LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 HAAG CDA en WD kkoord met de voorstellen t kabinet om de eisen voor jjgen van een ww en wwv- n g te verscherpen. Dat luit het voorlopig verslag schiftelijke behandeling jigrijkste maatregel is het verlen gen van de periode die men aaneengeslo ten gewerkt moet hebben, wil men voor een uitkering in aanmerking komen. Dat is nu 65 dagen en wordt 130 dagen. Vol gens de VVD is de eis van 130 dagen in vergelijking met ons omringende landen nog mild. CDA en VVD pleiten wel voor een soepe ler houding ten opzichte van bepaalde groepen, zoals part-timers en mensen met een onregelmatig arbeidspatroon. Te den- ken valt aan musici en artiesten die door gaans niet aan de eis van 130-dagen kun nen voldoen en daarmee tussen wal en schip dreigen te vallen. Dat geldt ook voor de categorie seizoenarbeiders: Het CDA vraagt speciale aandacht voor de positie van de uitzendkrachten, die ook nog eens getroffen worden door de eis dat zij niet langer dan drie maanden aaneen gesloten bij één baas werkzaam mogen zijn. trvolg van de voorpagina) Jerking van de al eerder door int gemelde heroverwegingsope- jeft gisteren heel wat stof doen in politiek Den Haag. De op- ii dan met name de PvdA, heeft [goed woord voor over. „Op een J waarop de aflossing van de [adert komt het kabinet bij wijze Jament met een.brief waarin het ■Bestekbeleid op rigoreuze wijze doorgetrokken naar de volgende j Kennelijk in paniek geraakt I oplopende werkloosheid tracht fcnet in de pas te komen met de lionaal snel om zich heen grij pende Reagan-Thatcher-lijn, de filosofie waarin afbouw van overheidsvoorzie- ningen als enige remedie voor bestrij ding van de economische crisis wordt beschouwd", luidt de reactie van de PvdA. De socialisten missen in Van Agts brief een krachtig werkgelegenheidsoffensief en zien slechts „een willoos aanpassen- aan de gewijzigde economische omstan digheden". Daardoor wordt volgens de PvdA het defaitisme, door Bestek '81 ingezet, versterkt. Het kabinet probeert de verantwoordelijkheid voor het fa lend beleid van de afgelopen jaren af te wentèlen op een volgend kabinet: „Het moet duidelijk zijn dat Van Agts plan nen alleen in een kabinet met de VVD kunnen worden uitgevoerd", aldus de PvdA, die in de brief een persoonlijke intentieverklaring van Van Agt ziet voor een voortzetting van de huidige coalitie. In het regeringskamp werd aanzienlijk milder gereageerd. Het CDA gaf geen inhoudelijke verklaring uit, maar in deze kring'was wel instejnming te ho ren met de pogingen van het kabinet0al vast lijnen voor de toekomst uit te stip pelen. De VVD reageert ronduit positief op de brief van de premier. Er werd in liberale kring gesproken van „hartelijke instemming" en „een, wijs besluit". Ook in de vakbeweging lopen de reac ties uiteen. Terwijl de FNV de kabinets plannen „onvoorstelbaar, te gek om over te praten" noemt, wijst het CNV de nieuwe bezuinigingen niet bij voorbaat af. Het CNV heeft prioriteit gegeven aan de bestrijding van de werkloosheid en in dit licht is niet te ontkomen aan een herbezinning op de collectieve uit gaven, aldus deze centrale. FNV-be- stuurder Frans Drabbe voorziêt als ge volg van de maatregelen een werkloos heid waarbij vergeleken die van nu slechts een schijntje is. Een ontploffing in het radio-pathologisch la boratorium van de Rijksuniversiteit heeft gisteren een enorme ravage aangericht. Door de explosie, die waarschijnlijk werd veroorzaakt door een storing in de elektri sche bedrading, wer den er gaten in vloer, plafond en muur ge slagen. Balken vlogen over de aangrenzen de weg, waar qp het moment van de klap echter weinig verkeer was. Niemand raakte gewond, omdat het lunchpauze was. Broodnodige tijdsbesparing VtflE er straks ook gaat regeren er is niet te ontkomen aan omvangrijke bezuinigingen, zo heeft premier Van Agt giste ren terecht geconstateerd. Het besluit van zijn kabinet om in de komende drie maanden alvast naar de beste mogelijkhe den daartoe te zoeken, is een uitstekend initiatief. Gezocht zal worden niet naar tijdelijke oplossingen, maair naar maat regelen die ons land op de lange termijn door de problemen moeten helpen. Volgens het kabinet moet er direct worden begonnen met stevig te snoeien in de collectieve uitgaven, zoals die tot nu toe voor de komende vier jaar waren voor zien. WlE het kabinet verwijt „over het eigen graf heen te willen regeren" onderschat de economische problematiek waar ons land, en de jiele westerse wereld, mee worstélt. We vervallen beslist niet tot doemdenken, wanneer we de constatering van het kabinet onderschrijven, dat terugdringing van de uitga ven in de collectieve sector onvermijdelijk is. Welke politie ke coalitie er na de komende verkiezingen ook haar intrek neemt in het Catshuis, in de groei van de collectieve sector zal drastisch gehakt moeten worden. Waar precies en hoe diep op de onderscheiden plaatsen, dat is een politieke keuze die pas na de verkiezingen kan worden gedaan. Maar het pad, dat ieder kabinet zal moeten gaan, is dan alvast ge baand. HET initiatief van het huidige kabinet om nu vast een aan tal mogelijkheden hiertoe op papier te zetten, kan straks het nieuwe kabinet broodnodige tijd besparen. Indien dit karwei, waarmee ambtelijke staven nu* reeds in een zekere politieke onzijdigheid kunnen beginhen, pas na de kabinetsformatie zou worden gestart, zou kostbare tijd verloren gaan. Tijdsver lies, dat geen enkele overheid zich kan veroorloven bij de beteugeling van de huidige economische recessie. Landelijk alarmnummer voorlopig van de baan DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft besloten de invoering van een landelijk alarmnummer (0011) uit te stellen. Geldgebrek (het vijftien tot twintig miljoen gulden gaan kosten) is de reden voor deze beslissing. Hij wil pas tot in voering overgaan als de economie zich heeft hersteld. HONDERD WONINGEN IN BEIJUM ""AAG De Technische Hogeschool en TNO in Delft in samenwerking met Philips in Eindhoven een mé- ontwikkeld om de in de zomer aanwezige zonne- iftop te slaan voor gebruik in d$ winter. Met het nieu- ifeem kan het aardgasverbruik van 2000 kubieke me- jwoning per jaar worden teruggebracht tot 500 kubie- er. Het systeem wordt in de komende twee jaar ge- i honderd woningen die worden gebouwd in Beijum nte Groningen). -listerie van economische zaken heeft 6,7 miljoen gulden jt project beschikbaar gesteld en de EG ruim een half j terwijl eenzelfde bedrag komt uit de pot voor het On- Iprogramma Zonne-energie. t project kan voor 80 procent worden voorzien in de pehoefte van woningen; tot nog toe was slechts veertig [haalbaar. In de bodem wordt een warmtewisselaar inge- Sestaande uit kunststofslangen die twintig meter diep bodem zelf fungeert als warmte-isolatie; de warmte- i" wordt aan de bovenkant afgedekt met een isolatielaag, r een meter onder' het maaiveld. De woningen staan via kerk van leidingen in verbinding met de bodem, waar- Ffiude tijden de warmte wordt onttrokken via een speciale fit een warmtegeleidende vloeistof. odell maning klaagt archeologen aan NGEN De amateur-archeoloog Tjerk Vermaning maTMsteren bij de officier van justitie in Groningen aan- n ingediend tegen prof. Harm Waterbolk en drs. itapert van het Biologisch Archeologisch Instituut Rijksuniversiteit in Groningen. etal heeft Vermaning indertijd beschuldigd van het ver- van archeologische vondsten. Vermaning werd hiervan rechter vrijgesproken maar Waterbolk en Stapert ble- beschuldigingen uiten. Een juridisch team heeft nu, al- naning, zeer belastende feiten tegen hen aan het licht 1. De twee archeologen zouden zich onder meer hebben gemaakt aan het misleiden en bedriegen van politie en en het plegen van meineed. Voldoening over VAD-ontwerp AAG Bij de CDA-fractie in de Tweede Kamer oldoening" over het gewijzigd wetsontwerp voor in- van een vermogensaanwasdeling (VAD). kelijk zouden het collectieve en het individuele deel van in twee verschillende wetsontwerpen worden onderge- Dit js nu ongedaan gemaakt en dat leidt bij het CDA tot ling. In het gisteren verschenen voorlopige standpunt fractie over de VAD wordt de suggestie herhaald de me- Hoogwater in de Rijn De waterstand in de Rijn is dé laatste dagen enorm gestegen. Door het smeltwater uit het Sauerland is, het peil binnen zes dagen gestegen van 8,30 m. naar 1,30 m. In Arn hem kon men slechts met lieslaarzen de wal bereiken. RU Utrecht wil alternatief voor dierproeven UTRECHT De universiteitsraad van den een conflict ontstaan omdat achte stu- de Rijksuniversiteit van Utrecht wil denten weigeren maagoperaties te doen dat er wettelijke regelingen komen bij levende biggen. De biggen worden na voor studenten die gewetensbezwaren weer te zijn opgeknapt verkocht en voor 'nschap van de in het VAD-fonds berustende aandelen kennen aan de ondernemingsraad van de onderneming deze aandelen afkomstig zijn. hebben tegen, het doen van dierproe ven. Er zou voor deze studenten diergenees kunde een alternatief moeten komen. Op de faculteit diergeneeskunde is kortgele- vleesproduktie bestemd. Daartegen ma ken de studenten bezwaar. Ze mogen ech ter geen doctoraal examen doen als ze dit onderdeel van hun studie niet hebben doorlopen. Verscherpt optreden tegen Arabische boycot DEN HAAG Naast niet- joodverklaringen zullen ook niet-Israëlverklaringen onder het strafrecht komen te val len. Minister De Ruiter (justi tie) heeft dat gisteravond in de Tweede Kamer gezegd tij dens het debat over de Arabi sche boycot van Israël. Door niet-Israëlverklaringen, zoals die bijvoorbeeld door de KLM worden afgegeven, wordt aan Arabische klan ten duidelijk gemaakt dat de Neder landers met wie zij zaken doen geen relatie met Israël hebben. Volgens De Ruiter is niet de letterlijke inhoud van de verklaringen belangrijk, maar het gebruik dat ervan wordt gemaakt. Ondernemingen die op dergelijke wij ze onderscheid maken naar ras, zullen binnenkort de wet overtreden, aldus De Ruiter. Deze ruime uitleg van de anti-discri minatiebepaling was voor CDA en VVD aanleiding om nog geen verdere verscherping te eisen van de bestrij ding van de Arabische boycot. De op positie wil echter ook de negatieve goederenverklaringen (waarin staat dat een produkt niet uit Israël afkom stig is) verbieden, evenals het legalise er de Kamers van- Koophandel van v handtekeningen onder die verklar igen. Minister Van Aardenne- (ejonor .sche zaken) verwacht meer van .isitieve verklaringen, waarin uit welk land een produkt dan dan wel komt. CDA en VVD, die ook tegen negatieve goederenverklarin gen zijn, juichen dit toe. Kamer is vóór .rampenplannen DEN HAAG De Twee- de Kamer heeft gisteren ingestemd met het wets ontwerp Rampenplan nen. Volgens dit ont werp moeten alle ge meenten een draaiboek opstellen dat gebruikt kan worden bij calami teiten, zoals zware ont ploffingen, grote bran den of gevallen van che mische verontreiniging. Deze rampenplannen moe ten geheim blijven, ook voor de gemeenteraad. De fracties van PvdA en D'66 kwamen in botsing met minister Wiegel, toen zij voorstelden de plannen o- pepbaar te maken. Zij ver weten Wiegel geen ver trouwen te hebben in de beëdigde leden van de ge meenteraad. De minister is fel tegen openbaarmaking, omdat daardoor de kans bestaat, dat de plannen ge- sabotteerd worden en dat bedrijven gegevens achter houden over hun produk- tieprocessen en de daar mee samenhangende risi co's voor de omgeving. Dochter VMF Stork leverde goederen aan Pakistan voor atoomfabriek DEN HAAG Het Fysisch Dyna misch Onderzoeklaboratorium (FDO), dochter van het VMF-Stork concern, heeft Pakistan minstens één maal goederen verkocht bestemd voor de bouw van een, verrijkingsfa- briek voor uranium in dat land. Deze export is in strijd met het uitvoerbe- sluit strategische goederen. Het open baar ministerie zal een gerechtelijk vooronderzoek beginnen wegens overtreding van de wet economische delicten door het bedrijf. In de jaren 1972 tot 1976 werkte de Paki stan Khan bij het FDO. Khan wordt er van verdacht in die periode gegevens over het verrijkingsproces te hebben ont vreemd. Hij staat nu aan het hoofd van de Pakistaanse staatsonderneming die zich met de ontwikkeling van kernenergie be zighoudt. Het FDO is het tweede bedrijf waar de justitie een onderzoek instelt. Reeds eerder werd Van Doorne's Trans missie (voorheen onderdeel van DAF) be trapt op de uitvoer naar Pakistan, van 6500 metalen buizen, bestemd voor de verrijkingsfabriek in dat land. (Van onze sociaal- economische redactie) "HAAG Het bestuur van 'bond van Nederlandse On dingen heeft besloten een in- r^e studie in te zetten naar Pjkheden .om de arbeidspro- iteit te verhogen. „We wil- het arbeidsproces prikkels J'fin ter vergroting van de tie, waarmee we overigens illen stellen, dat de mensen voldoende bereid zijn om te werken," zei ons VNO-voorzitter mr. C. van Veen ter toelichting. De ondernemers hebben geconsta teerd, dat er bij de werknemers ver vreemding ten opzichte van hun be drijven is ontstaan. Er wordt teveel gedacht, dat de ondernemingen er zijn voor anderen, terwijl er sprake moet zijn van een werkgemeenschap tussen werkgevers en werknemers. Men moet, aldus Van Veen, als een team achter het eigen bedrijf staan. Wat dat betreft zijn ook de werkge vers zelf niet brandschoon. Er is een veelheid van activiteiten nodig, meent het VNO, om de ar beidsmotivatie te versterken en om daardoor de bedrijven en hun werk gelegenheid te behouden. Gedacht wordt onder meer aan een zorgvuldi ger omspringen met de sociale ver worvenheden (zoals beperking van het ziekteverzuim), aan een grotere bereidheid tot overwerken en ook aan andere beloningsverhoudingen, waardoor zwaar, onaangenaam en ook verantwoordelijk werk beter wordt betaald. De overheid zou, bij voorbeeld in de fiscale sfeer, haar be- In dit geheel past niet een centraal leid hierop ook moeten afstemmen, geleide loonpolitiek, zoals minister Daarvoor zou zij haar uitgaven sterk moeten beperken. De ondernemers moeten het op hun beurt ook niet meer zo gemakkelijk opnemen. Zij hebben volgens Van Veen lang de mogelijkheden over schat. Zij moeten dan ook de markt op gaan met hun produkten, ook bui ten de EG. Zij moeten meer durf to nen, zei Van Veen. Albeda van sociale zaken voorstaat, meent het VNO. Er moet juist een grotere differentiatie mogelijk zijn, afgestemd op de produktivi.teit, die weer beïnvloed wordt door de ar beidsmotivatie. In dit verband wordt de volledige automatische prijscom pensatie als een knellend keurslijf gevoeld. Maar als de overheid haar uitgaven sterk matigt zal die compen satie, althans de eerstkomende, bui ten schot kunnen blijven. Jongeman aan tbc overleden AMSTERDAM Een 25-jarige Amsterdammer is begin deze maand in het Wilhelminagasthuis overleden aan open tuberculose. Dit heeft de gemeente gisteren bekendgemaakt. Nadat bij de jongeman tbc was geconstateerd zijn ongeveer ze ventig mensen onderzocht met wie hij de afgelopen tijd in aan raking is geweest. Geen van hen blijkt te zijn besmet. De jongeman leed aan een zeep ernstige vorm van open-long- tbc. Volgens de behandelende arts heeft hij daar zeker vier maanden mee rondgelopen zonder naar de dokter te gaan. „Als hij dat wel had gedaan, zou hij direct genezen zijn". Het onderzoek naar tbc op Zeeuws-Vlaanderen heeft bij 155 mensen een reactie opgeleverd op de zogenaafhde Mantoux-prik. Dat betekent niet dat zij besmet zijn, maar alleen dat zij met tbc in aanraking zijn geweest. RUSTIG WINTER WEER DE BILT (KNMI) - De ko mende paar dagen zal het weer een licht vriezend karak ter. In sommige delen van het land in de nacht en ochtend mistbanken zullen voorkomen. Boven West- en Midden-Euro pa handhaaft zich een hoge- drukgebied dat in verbinding staat met een hogedrukgebied boven Scandinavië. De in vloed van oceaandepressies reikt daardoor niet verder dan tot Schotland, Ierland en En geland. Bij ons zal de wind merendeels uit richtingen tus sen zuid en oost waaien. De lucht die daarmee naar ons land gevoerd wordt, komt uit Duitsland, waar het in de nacht en vroege ochtend 4 tot 6 graden vriest. De afgelopen nacht vroor het in Zuid- en Oost-Nederland ook omstreeks 4 graden. Overdag zal de tem peratuur oplopen tot aan of tot iets boven het vriespunt. Afge zien van wat optrekkende mist wordt er weinig bewolking verwacht. In de hogere lucht lagen is sluierbewolking moge lijk, maar daar doorheen zal de zon zich nog wel kunnen doen gelden. Het ziet er naar uit dat dit weertype ook in het weekeinde zal aanhouden. Vooruitzichten voor zaterdag. Droog weer met opklaringen en in de nacht op veel plaatsen lichte vorst. Vooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 1 gr. Max. temp.: omstreeks 7 gr. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp tamp «lag Lh R'dam Bordeaux Brussel Frankfort onbew. 13 3 Casablanca zw bew. Istanboel l.bew. Las Palmas regen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9