portcomplex voor ,,SC Rijnsoever" oorlopig van de baan Miljoenenverslindende nieuwbouw krijgt fiat van raad Lisse rosssporters houden arm pleidooi voor rrein in Noordwijk Massaal protest tegen bouwplan Dorpsringweg ïtebesi OmS Om ipur c4 n, viim rn LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 PAGINA 5 rLETIEKVERENIGING BLIKT SOMBER IN DE TOEKOMST hi e hou\ ^"ÜTWIJK Het riet er V uit dat de sportclub isoever, een omni-vere- ng waarin vier takken t sport zijn gebundeld, minstens vijf jaar zal «.ten wachten op een ei- ,oni\ accommodatie. Dit vol- °hg in strijd met toezeg- wn jen die de oud-wethou- H. Haasnoot en de hui wethouder J. J. van altijd hebben ge- i. Tot 1985 zal de sport- nu nog moeten trainen ïlen op het terrein aan rom, waar de accom- datie aan geen enkele >r de sportbonden gestel- eisen voldoet, en de irthal Rijnsoever, waar •i het to kan beschikken over ■ts in minimaal aantal uren. elijk dgens het bestuur van de zal het aan „fcrnemen van de gemeen- uur q Katwijk tot resultaat atnanïben dat de opbouw en is 80 jQlicht zelfs het voortbe- I vestigan van de SC Rijnsoever Astig in gevaar komt. r in li SC Rijnsoever is in 1976 en ingericht min of meer naar weer dleiding van een initiatief DoA de toenmalige raadscom- ssie Welzijn, waarin gesteld rd dat de bevordering van jiere sporten dan voetbal en lnis in de badplaats een ze- Uwe Voss: „Ik wilde dat iemand onze kruiwagen eens oppakte". ep ac|téen' een advertentie n de t 7e km ar,.n mds Kk' uur. prioriteit zou moeten en het resultaat hiervan een omni-vereniging 'in een atletiek-, handbal- :key- en tafeltennisafde- werden opgezet. De be ting van Katwijk reageer- enthousiast en het ledental de sportclub is binnen en- ,s jaren tijd gestegen tot im 800. De atletiekafdeling 't On<emt hiervan met ongeveer a de leden het grootste deel r bela)r zijn rekening. veri^c°mm°datie u -huidige problemen met de immodatie zijn niet nieuw, r dateren al uit het op- itingsjaar 1976. Er kon een tal uren per week worden :hikt over de sporthal ver, maar door het st Feirk groeiende ledenaantal ar (toam men hier al spoedig irremat meer mee uit. Voor de zal dtensporten maakte de brenglrtclub gebruik van een \t op idje aan De Krom, waar en- io Et)e primitieve voorzieningen ien bor ondermeer kogelslinge- l en verspringen werden Igelegd. Op een terreintje 1st de sporthal is verder >r Openbare Werken in '7 ook een asfaltverharding r®"WlÉgelegd, waarop ook door ^lomni-vereniging werd ge- jrt. Al deze voorzieningen JfUm jgen een tijdelijk karakter, zoals blijkt uit de notu- van gesprekken tussen I-wethouder H. Haasnoot en „Rijnsoever", er be staan plannen voor de aanleg van sportvoorzieningen in het gebied tussen de bebouwingen van Katwijk. Daarom zullen de thans voor „Rijnsoever" te treffen voorzieningen - er van uitgaande, dat zulks gebeurt - wat bescheiden moeten zijn". Toezegging De toezegging van oud-wet houder H. Haasnoot werd twee jaar later ingetrokken. In een verslag van een ge sprek tussen deze wethouder en de sportclub valt te lezen: „Op een vraag of de sportclub geen accommodatie in het „tussengebied" kan krijgen antwoordt de wethouder dat dit wegens ruimtegebrek en gezien de afspraken die ten aanzien van dit gebied met de gemeente Noordwijk zijn ge maakt niet mogelijk is". Het ging met „Rijnsoever" in tussen steeds beter. Door het steeds toenemende ledenaan tal barstte de vereniging ech ter langzamerhand uit zijn voegen, terwijl de gemeente niet- of slechts met het tref fen van noodvoorzieningen reageerde. De heer Haasnoot was intussen opgevolgd door de heer J. J. van Oosten, die met het doen van toezeggin gen nauwelijks voor zijn voor ganger onderdeed. „In 1981 of uiterlijk 1982 zal er een com plex worden aangelegd op de velden van voetbalvereniging „Katwijk", die op haar beurt naar De Krom verhuist", zo viel verleden jaar nog te ho ren bij de opening van het krachtsportcentrum in de Hoornes. Consequenties In een onlangs opgesteld ont werp van het Welzijnsplan staat nu echter dat er pas in 1985 financiële middelen zul len worden uitgetrokken om sportvelden voor de SC Rijn soever te realiseren. Bezwaar schriftprocedures en proble men met Noordwijk houden de verhuizing van voetbalver eniging „Katwijk" tegen, zo dat er voorlopig ook geen ter rein vrijkomt voor de omni- vereniging. De heer D. C. van Beelen, secretaris van de atle- tiekafdeling, over de conse quenties die dit voor „Rijnsoe ver" zal hebben: „Nog vijf jaar in de huidige accommo datie kan wel eens het einde van de vereniging betekenen. Het bestaat niet dat je bijvoor beeld 350 atletiekleden jaren laat betalen voor iets dat je ze niet of nauwelijks kan bieden. De situatie is bij ons nu zo slecht dat we jeugdige geta lenteerde sporters moeten ad viseren om maar te gaan trai nen bij een vereniging in Lei den. De meest essentiële on derdelen van de atletiek kun nen bij ons immers niet beoe fend worden. We verspelen hiermee dan tegelijk een stuk kader, dat in de toekomst in gezet zou kunnen worden bij de opvang van de jeugd, zodat we hard bezig zijn om onze ei gen vereniging uit te hollen. Verder rijst ook de vraag hoe de overige leden het zullen opnemen wanneer we ze moeten vertellen dat er nog eens een lustrum op dezelfde armoedige wijze doorgegaan moet worden". Bij de hockey-afdeling spitsen de problemen zich met name toe op de competitiewedstrij den. Hugo Jansen, voorzitter van de omni-vereniging: „Be zoekende teams kijken bij ons hun ogen uit, en wanen zich in de vorige eeuw. Geen dou ches, bouwvallige kleedruim ten, nauwelijks of geen sani tair en een veld waar om de paardevijgen heen moet wor den geslalomd. De afgelopen jaren hebben we deze situatie nog kunnen verkopen onder het mom dat we binnenkort een nieuwe accommodatie zouden betrekken, maar daar hoef ik nu niet meer mee aan te komen. Onderhandelingen Voorzitter Uwe Voss van de afdeling atletiek, één van de oprichters van de SC Rijnsoe ver, onderhandelt nu al jaren met de gemeente Katwijk over de realisering van een eigen sportcomplex. Veel meer dan een uitvoerige do cumentatie heeft dit hem tot nu toe echter nog niet opgele verd. „Er zijn voortdurend verwachtingen gewekt, die niet bewaarheid werden. Het lijkt er zo langzamerhand op dat dit bewust gebeurt. Wet houders die toezeggingen doen, ze weer intrekken en weer andere naar voren bren gen. Wij moeten in de toe komst een vereniging van 800 leden draaiend houden op een bouwval in De Krom (van mei tot september, want al leen dan is het 's avonds licht genoeg om te trainen) en een miniem aantal uren in Sport hal Rijnsoever (de atletiek af deling beschikt bijvoorb eld met 350 leden over vijf uur per week). Uitbreiding van het aantal uren in de sport zaal heeft inmiddels ook heel wat voeten in de aarde gehad, met als enig resultaat een on werkbare relatie met de di recteur Dienst Sportzaken. De jeugd- en sportraad zal hier als bemiddelaar optreden. Verbazing Wethouder J. J. van Oosten (sportzaken) reageert in eerste instantie wat verbaasd als hij wordt geconfronteerd met de gegevens uit het voorontwerp Welzijnsplan. „Ik heb hiervan nog geen kennis genomen, maar mocht het juist zijn dan legt het voorlopig toch weinig gewicht in de schaal. Deze hele materie staat nog ter dis cussie, en de SC Rijnsoever heeft bij de openbare verga deringen hierover volop in spraak". Wel geeft de heer Van Oosten toe dat het jaartal 1985 niet .helemaal uit de lucht gegrepen is. „Het zou best eens zo lang kunnen du ren om alle moeilijkheden uit de weg te ruimen. Het is ech ter ook mogelijk dat er be zwaarschriften worden inge trokken, en dan krijg je weer een hele nieuwe situatie. Er worden door de gemeente dan ,ook geen extra voorzieningen getroffen aan het terrein bij De Krom. Dit is een tijdelijke geschiedenis, en we plegen al leen het normale onderhoud. Over een jaar of twee, wan neer de aanleg van het „Kat wijk-complex eventueel zal aanvangen, moet er toch weer naar een ander onderkomen gezocht worden. Ik denk hierbij aan het tijdelijk onder brengen van de sportclub bij andere bestaande verenigin gen". Het bestuur van SC Rijnsoe ver is intussen weinig geluk kig met de uitspraken van de wethouder. Uwe Voss: „Het is natuurlijk flauwekul als Van Oosten beweert hier niets van af te weten. Dit is typisch het gedraai van een politicus, waarbij de burger op den duur altijd met een mond vol tanden komt te staan. Geen extra voorzieningen aan De Krom, over twee jaar een ver huizing, en waar moeten we dan naar toe? De andere vere nigingen zien ons aankomen! Het is in Katwijk nog altijd zo dat je een kruiwagen nodig hebt om bij de gemeente iets te bereiken, en ik wilde maar eens dat iemand onze kruiwa gen zou willen oppakken...." Het huidige Lissese raadhuis. ONDANKS BOVEN WATER KOMEN VAN VEEL GOEDKOPER ONTWERP LISSE Met tien stemmen voor en zes tegen heeft de Lissese gemeenteraad gister avond, na een langdurige discussie, besloten 13,5 mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw raadhuis. Behal ve de leden van de progres sieve raadsfracties, stemden mevrouw Zwetsloot (CDA) en mevrouw Michels (VVD) tegen wat wel „de miljoe nendans in Lisse" is ge noemd. De laatste dagen bleken de raadsleden bestookt met brie ven van de onderneming Ma- cobouw b.v. uit Amsterdam, die stelt voor enkele miljoenen gulden minder een even mooi raadhuis neer te kunnen zet ten. Al eerder heeft de bouw onderneming dergelijke voor stellen aan het college gedaan, maar hiervan is nooit iets naar buiten gebracht door B en W. De heer Rosdorff (PvdA) deed een ernstig beroep op het col lege de goedkopere mogelijk heden alsnog te onderzoeken. Mevrouw Van Ruiten (D'66/PPR) vond het schande lijk dat burgemeester Berends onlangs heeft verklaard dat de prijs in de plannenmakerij niet doorslaggevend is, omdat Lisse toch voldoende middelen tot zijn beschikking heeft. Zij stel de dat het ongehoord is om te besluiten over te gaan tot nieuwbouw voor 13,5 miljoen gulden als de mogelijkheden er zijn om miljoenen te bespa ren. Namens de VVD-fractie voer de mevrouw Michels het woord. Zij memoreerde dat het bedrag van 13,5 miljoen gul den te hoog is in de ogen van haar fractie. De reserveringen bedragen rond de 11 miljoen gulden en de VVD kan achter de plannen staan als voor dit bedrag gebouwd gaat worden. Nu zal een verhoging van de gemeentelijke melkkoe, de on roerend goed belasting, plaats hebben en daar voelt de VVD niets voor. Mevrouw Michels stelde voor het plan van Maco- bouw als nog in de verdere plannen te betrekken. De heer Smith (CDA) deelde de raad mee dat er met het huidige plan nog alle kanten uit kan worden gegaan. Het uiteindelijke bedrag kan ne gen miljoen worden, als je een stel zaken schrapt, het kan 18 miljoen worden, wanneer je 'ook de aanleg van de Linden- laan in het plan betrekt. De CDA'er memoreerde de be sprekingen tussen het college en Macobouw een jaar geleden zijn stopgezet. Om nu opeens brieven te gaan schrijven naar de raadsleden noemde hij on behoorlijk. Burgemeester Berends verde digde het advies van het colle ge om toch de dure oplossing te kiezen met verve. Hij stelde dat het plan van Macobouw dat in december 1979 op de college taf el lag, niet voldeed aan wat de gemeenteraad wil de. Het plan omvatte „confec- tiebouw". De raad had al eer der als ziin mening uitgespro ken dat het nieuwe raadhuis moest passen in de omgeving. „En dat is iets heel anders dan een doos van drie lagen met een plat dak. Dat zou door de raad niet gepruimd zijn", aldus de heer Berends met stellige overtuiging. Uitbreiding logopedische dienst in Katwijk noodzakelijk KATWIJK Er zal in Katwijk meer aandacht worden be steed aan logopedische hulpverlening op de kleuterscholen. Dit is het gevolg van het toenemend aantal jongeren dat nu op de lagere school met een spraak- en/of taalachterstand kampt. Op de kleuterschool is het mogelijk om deze proble men tijdig te onderkennen en te behandelen. Voor deze .uit breiding van het takenpakket van de logopedische dienst is het aantrekken van een extra part-time medewerker(ster) noodzakelijk. Het afgelopen jaar is er al een klein begin gemaakt met de logo pedische hulp aan kleuters. Logopediste Ria van de Heuvel heeft een gedeelte van haar tijd besteed aan het bezoeken van de twintig kleuterscholen die de badplaats rijk is. Niet alleen om de kleuters, maar ook om de kleuterleidsters en ouders te bege leiden. „Het is vaak zo dat men niet goed weet hoe spraak- en/of taalproblemen te verhelpen. Ik kan hierbij adviezen ge ven en fungeren als vraagbaak." Het toenemend aantal kinderen met spraakproblemen neemt in Katwijk toe, waardoor een uitbreiding van de logopedische dienst, die thans bestaat uit twee medewerksters, gewenst is. Ria van de Heuvel zal daardoor in staat kurlnen zijn om voorlopig de helft van haar aantal werkuren aan de kleuterscholen te be steden, met in de toekomst de mogelijkheid op een volledige dagtaak. De commissie, voor onderwijs zal na een proeftijd van ongeveer een jaar beslissen of het project eventueel een perma nent karakter draagt. KRIJGEN IN BOLLENSTREEK GEEN ET AAN DE GROND" De" publie- van de Noord raadzaal zat gistera- 'ol crosssporters. Zij de vergadering bij le commissie voor en jeugdzaken aan en W. adVies had ge- over de problema- de c rosse rij. )fdrolf Noordwiikse jonge- veel belangstelling knal- en sleutelsport grote opkomst onder- dat nog eens. Reeds is door hen ver terrein voor dit doel te stellen. Her- hadden vertegen van het college van gedachten over de problemen crossen verbonden, grond van rapporten gemeentelijke in- was het gemeentebe- een afwijzende beslis- Inmiddels blijkt de jeugd vin dingrijk genoeg om hun sport op een illegale manier te gaan bedrijven. Onder meer ge beurde dit op braakliggende terreinen in het Vinkenveld. De narigheid is, dat de cross- sport vrij wat decibels aan ge luid produceert. Er kwamen dan ook klachten binnen uit de naburige woonwijken en B en W zagen zich toen genood-- zaakt tot afsluiting van het ge bied over te gaan. Maar daar mede was uiteraard het pro bleem niet uit de wereld. De crosssporters dreigden tussen de wal en het schip te geraken en daar had het college, en met name wethouder Jansen van sport- en jeugdzaken, geen vrede mee. Vandaar dat nu aan de commissie werd ge vraagd hoe zij over de aanleg van een crossterrein in Noord wijk dachten. Gedacht werd aan de voormalige vulnisbelt aan e Achterweg. Uit gesprek ken met de adspirant-crossers was dit gebied als enige moge lijkheid naar voren gekomen. Voorzitter Van Ark van de Motorcrossvereniging Bollen streek schetste in schrille kleuren hoe de ene gemeente na de andere de boot afhoudt als verzocht wordt om aanwij zing van een crossterrein. Even leek het erop, dat het in Warmond zou lukken, maar toen was het Sassenheim weer die dwars ging liggen, omdat ze de grond van de entree naar het terrein nodig had voor tuintjes. „We zijn als officiële vereni ging in de bollenstreek al vijf jaar bezig en krijgen nergens een voet aan de grond", aldus Van Ark. „Het gaat ons niet om wedstrijden of dergelijke", vervolgde hij. „Wat wij willen is de jongens in hun vrije tijd van de straat houden en voor komen, dat zij overlast veroor zaken aan anderen wanneer zij op eigen houtje gaan cros sen". Het aantal Noordwijkse cros sers is echter niet groot genoeg om een eigen terrein in stand te houden en een beheer te voeren, waarbij zaken aan de orde komen als veilkigheid, toezicht, aansprakelijkheid en verzekering. Dit kan alleen in groter verband en daarom diende de Motorcrossvereni ging Bollenstreek zich aan, bleek uit het betoog van Van Ark. Dat een aantal dorpen één terrein hebben, komt bij voorbeeld ook in Brabant veel voor, lichtte hij toe. Men denkt een terrein nodig te hebben van minstens een halve hectare. Aan de geluidshinder is wat te doen, deelde Van Ark mede. „Door het aanbrengen van zandwallen en een beplanting van bomen wordt die overlast een stuk minder. Het geluid is dan zeker niet sterker dan dat van het verkeer op eèn snel weg". Wethouder Jansen verklaarde geen toezegging te kunnen doen, noch hoop te willen wekken, dat Noordwijk een terrein ter beschikking zal stellen. Aan de orde was slechts het nemen van een principebesluit om de haal baarheid van een crossterrein aan de Achterweg in studie te nemen. De commissie ging daarmede akkoord. De wet houder beloofde de crossers dat zij binnen drie maanden uitsluitsel zouden krijgen over het al dan niet doorgaan van het plan. NOORDWIJKERHOUT De meeste indieners van de bezwaarschriften tegen het bouwplan van Foreholte B.V. aan de Dorpsringweg grepen gisteravond tijdens een hoorzitting een doelstel ling uit de toelichting van het bestemmingsplan „Cen trum" aan om hun bezwaar kracht bij te zetten. Deze doelstelling verwoordt dat eventuele nieuwbouw qua schaal, structuur en bebou wing moet harmoniëren met de huidige bebouwing. Ook werd de gemeente verweten erg passief te zijn op het ter rein van het vernieuwen of behouden van karakteristie ke panden overal in de ge meente. Door verschillende sprekers werden eerst enige reacties geuit op de uitspraken, die de CDA'er Sluis in de raadsver gadering van januari had ge bezigd over deze zaak. De heer Sluis had gezegd dat „Noord- wijkerhout niet moest zeuren", en dat „de actiegroep de ballen verstand had van de geschie denis van Noordwijkerhout". Vervolgens had hij verklaard, dat de actiegroep door „emo tioneel gedrag en verdraaiing van feiten de bijna 2100 hand tekeningen bijeen gebracht had". De actievoerders waren nog meer verbolgen over het feit, dat wethouder Heems kerk zich kon vinden in de uitspraken van de heer Sluis. Men verklaarde dat er mensen waren die geen handtekening durfden te ztten (alhoewel men het eens was met de doel stelling van de petitie), daar men angst had voor represail lemaatregelen. De sprekers concludeerden hieruit dat de bevolking van Noordwijker hout weinig vertrouwen heeft in het, beleid van het gemeen tebestuur. Men schetste het ge meentehuis als „een veste waarop goedwillende mensen zich formeel te pletter lopen". De bezwaren zelf waren voor al geënt op het behoud van de karakteristiek van de dorps kern. Men verwees daarbij naar een doelstelling uit de toelichting op het bestem mingsplan „Centrum". Daarin wordt vermeld dat nieuwbouw moet harmoniëren met de hui dige bebouwing. Ook wordt "vermeld dat de karakteriek van het dorp behouden moet blijven. Volgens de meeste woord vori Hers voldoet het bouw:»'*n Van Foreholte niet aan deze doelstelling. Ook werd duvii enkele sprekers verwezen naar het Streekplan Zuid-Holland-West. Hierin wordt vermeld dat het Witte Kerkje en haar omgeving als dorpsgezicht het behouden waard is. Men vroeg zich ook af waarom de gemeente niet had ingegre pen, toen bleek dat de eige naar van de huisjes aan de Dorpsringweg de huisjes liet verkrotten. .Volgens een spre ker had de eigenaar met be hulp van de Woningwet (arti kel 24) verplicht kunnen wor den, de huisjes redelijk te on derhouden en aan te passen aan de wooneisen van deze tijd. Men constateerde zelfs dat enkele van de huisjes lange tijd heeft leeggestaan, terwijl er mensen waren die ze wil den kopen om op te knappen. „Leegstand van huizen bij een grote woningnood valt niet te verdedigen", ~was de conclusie van één van de sprekers. Men vroeg zich af of dit niet weer een bewijs was dat de verte genwoordigers van de bevol king niet de bevolking, maar enkele speculanten vertegen woordigden. De meeste sprekers stelden voor het huidige bouwplan van Foreholte voorlopig op te schorten. Men wilde het bouw plan toetsen aan de criteria van de Bond Heemschut, zodat er een verantwoord plan mo gelijk wordt. „Waar een wil is, is een weg en ik hoop dat we die weg samen kunnen vinden in een commissie waar zowel deskundigen als bewoners van dit dorp zitting in kunnen krij gen, zodat we allen hard kun nen werken aan de leefbaar heid van dit dorp", aldus de conclusie in één van de be zwaarschriften. De actievoerders brachten niet alleen bezwaren naar voren, maar waren ook daadwerke lijk op zoek gegaan naar een oplossing. In het kader daar van presenteerde de actie groep een voorlopige inventa risatielijst met als doel het be houd van de karakteristiek van de "dorpskern in het bij zonder en de gemeente in het algemeen. De wijze waarop dit moet gebeuren ziet men in het in werking stellen van een verordening (gebaseerd op een nota van de Bond Heemschut), in het wijzigen van de bouw verordening, in de herplant- Rlicht met boetebepalingen, in et wijzigen van het bestem mingsplan en in het instellen van een commissie van advies. Een voorlopige inventarisatie van te behouden panden, bo men en overige zaken (histori sche gevelstenen, windvanen, gedenkstenen, enz.) werd door de aktievoerders aangeboden. Wanneer de bezwaarschriften ongegrond worden verklaard, gaat het bouwplan gewoon door. Als de commissie enkele bezwaarschriften wel gegrond verklaart, zijn er twee moge lijkheden. Het college volgt het advies van de commissie op en bij Foreholte dringt het aan op een nieuw bouwplan. Maar het college kan het hui dige bouwplan (met de ge grond verklaarde bezwaar schriften) ook opsturen naar de provincie. De provincie moet dan beslissen of het bouwplan wel of niet uitge voerd kan worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5