Gigantische landaanwinst voor kust stap dichterbij J Kamer wil aantrekken Joegosla ven verbieden PP arf2.000 WONINGEN TUSSEN SCHEVENINGEN EN HOEKVAN HOLLAND Yan Agt voorziet forse loondaling over reeks van jaren kernbom Russen en Amerikanen maken uit woede eikaars brieven openbaar PERSONEN AUTO RAI Bommen aan vooravond begrafenis Griekse ex-vorstin Frederika Valentijndas. 14 februari. v «F P P 0owva/nt Donderdag 12 februari 1981, 71e jaargang no. 21886 ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Wacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - 'menten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Patiënten Op Ned. II om 21.45 uur stelt de Ombudsman o.a. de discri minatie van psychiatrische pa tiënten aan de orde. Om 22.40. uur „Achter het nieuws" over spanningen binnen de Duitse politieke partij, de S.P.D. Op Ned. I om 20.50 uur film „De witte dood" en om 22.10 uur discussieprogramma „Denkbeeld". Rustig weer Droog weer met in de nacht en ochtend enkele mistban ken. Lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. Over wegend matige zuidenwind. Morgen zon op: 7.59. Onder 17.50. Schev. hoogw.: 9.34 en 22.19. Laagw.: 4.45 en 17.38. breidt •en in VS uit ERDAM Het waren- fcern Vroom en Drees- "k van plan enkele hon- J miljoenen guldens te [ren in de overneming van de grootste Ame- warenhuisconcerns. werd bekend dat ;n principe-overeen- leeft gesloten met W.R. voor de overneming 'procent van de aande- dit concern. De win- iteiten van Grace zul- ondergebracht in uwe vennootschap. Weerzien De Amerikaanse free-lance jour naliste Cynthia ,Dwyer. die ne gen maanden in Iran werd vast gehouden, be groet hier haar man op de Ken- nedy-luchthaven van New York, waar zij gisteren aankwam. Vrouw vindt na 35 jaar „meelwerper" ROTTERDAM Een van geboorte Rotterdam se vrouw, die al geruime tijd in Canada woont, heeft na 35 jaar de RAF-vlieger gevonden, die in april 1945 tijdens de voedseldroppings een zak bloem op haar hoofd heeft gegooid. „Dat pakket van 45 kilo kwam met zo'n vaart naar beneden zetten dat ik niet meer op tijd weg kon komen. Toen ik weer bijkwam, lag ik{ naast een grote zak bloem", aldus Helena McKay de-Vogel. Een ingezonden brief die ze onlangs schreef naar aanleiding van een artikel over voedseldroppings boven Nederland, bracht haar uiteindelijk in contact met de vlieger. Het blijkt een Canadees te zijn die zich kon herin neren iemand te hebben geraakt. Hij heeft nu na 35 jaar zijn excuses kunnen aanbieden voor „hitting the lady". Maradona voor twintig miljoen naar Boca Juniors BUENOS AIRES —De Argentijnse stervoetballer Diego Maradona is door zijn club Argentino Juniors voor twintig miljoen gulden ver kocht aan Boca Juniors. Vier mil joen daarvan is voor Maradona zelf. Deze transfer houdt in, dat Ar gentina Juniors geen enkele waar de hecht aan het document dat eer der met Barcelona werd getekend. Daarin staat, dat Maradona na het WK van 1982 naar de Spaanse club zou vertrekken voor een bedrag van acht miljoen dollar. Volgens Argentina gaat het hier alleen om een „intentieverklaring". Eén op vijf kinderen ziet jeugdjournaal HILVERSUM Eén op de vijf kinderen tussen negen en elf jaar kijkt naar het NOS- jeugdjournaal. De ondervraag de kinderen gaven het pro gramma, dat sinds 5 januari op Weeekdagen wordt uitgezon den, een hoog cijfer, een 7,5. Dat is gebleken uit een enquê te van de NOS. Bij kinderen die jonger of ouder zijn dan de doelgroep lag de waardering iets lager. Volwassenen waar deren het jeugdjourjournaal, net als het gewone journaal, met een zeven. )EN HAAG De rea- isering van de specta- ulaire plannen om 000 hectare land te vinnen voor de kust ZuidrHolland en le aanleg van een schiereiland voor foorne is een stuk lichterbij gekomen, laar vanmorgep.is he iend geworden zijn de lannen het afgelopen ir in het diepste ge- leim door onder meer rijkswaterstaat gede fileerd uitgewerkt, ret is de bedoeling dat ip het schiereiland ergaarbekkens ko nen voor baggerslib :n giftige afvalstoffen :n een overslaghaven roor de lozing van af valzout uit de Franse talimijnen. Op het ge- vonnen land tussen icheveningen en Hoek /an Holland kunnen onder meer 12.000 wo ningen en een vlieg veld worden gebouwd. Sen bijkomend voor- ieel is dat door de ver- ireding van de kust strook de verzilting van het Westland kan vorden teruggedron- )e plannen maken kans log in de tachtiger jaren erealiseerd te worden, 'ooral omdat de kosten elatief laag zijn: circa 1 niljard gulden oftwel 50 ulden per vierkante me er. Dat bedrag wordt veliswaar verdubbeld vanneer het gebied louwrijp moet worden emaakt, maar ook dan s het nog altijd aanmer kelijk goedkoper dan de touwgrond in de Rand- itad gemiddeld kost. De kosten kunnen betrekke lijk laag worden gehou den door gebruik te ma ken van de gigantische hoeveelheden baggerslib uit de Europoort en de Euro-Maasgeul. En dat komt de regering die thans voor een geweldige bezuinigingsoperatie staat goed uit: de werkge legenheid krijgt tegen ge ringe kosten een geweldi ge stimulans. Een en ander werd vanmor gen naar buiten gebracht door het Provinciale Staten lid Waterman, een water bouwkundige die zich van meet. af aan sterk heeft ge maakt voor het plam van hij met ,de kustmorfo- loog ir. Svasek de geestelijkè vader is. Ir. Svasek lanceer de vorig jaar de „Bouwen met de natuur"-methode, ge baseerd op het principe dat bij landwinning zo weinig mogelijk harde zeewering wordt gebruikt. Volgens Svasek is het mogelijk de kustlijn tussen Schevenin- gen en Hoek van Holland weer in zijn natuurlijke staat terug te brengen, zoals die in de zeventiende eeuw nog was. Het is de bedoeling dat minstens de helft van het te winnen land natuurgebied wordt. Statenlid Waterman heeft het afgelopen jaar zowel het bedrijfsleven als ambtenaren en politici warm gekregen voor zijn plannen. Doordat dit zich in alle beslotenheid afspeelde konden de plan nen ook in alle rust op alle niveaus goed worden door genomen, hetgeen volgens Waterman straks de snel heid bij de besluitvorming alleen maar ten goede komt. Regering en Tweede Kamer worden nu geconfronteerd met plannen die op .ambte lijk en politiek lagere ni veaus op weinig weerstan den meer zuüen stuiten. De provincie Zuid-Holland, Rijnmond en de gemeenten Rotterdam en Den Haag hebben zich in het verleden immers altijd zeer positief uitgelaten over landwinning vlak voor de kust. D,e Rot terdamse wethouder Men- tink verklaarde deze' week nog dat landwinning dè op lossing betekent voor het bergen van havenslib en voor de verplaatsing van de luchthaven Zestienhoven. Landwinning (tussen Hoek van Holland en Schevenin- gen staat de geplande massa le nieuwbouw bij Leidschen- dam-Nootdorp niet in de weg. Ze betekent wel, dat Rotterdam bij verplaatsing van de luchthaven Zestien hoven straks ruimte krijgt voor de bouw van nog eens 10.000 woningen. Voor Den Haag betekent een en ander dat de plannen voor een vierde haven ge realiseerd kunnen worden. Daardoor wordt uitbreiding van de handel met de Engel se kustplaats Great Yar mouth mogelijk. Het geschetste nieuwe kustgebied. Bij I en II nieuw gewonnen land, waarop tussen Den Haag en Hoek van Holland een nieuwe kustweg is gepland. De tram/spoorlijn bij Hoek van Holland wordt doorgetrokken, bij Voorne ontstaat een groot opslagge- bied voor giftige afvalstoffen en ten zuiden van Den Haag een nieuw natuurgebied. VOORGESTELDE MAATREGELEN NOG MAAR EEN MINIMUM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt voorziet dat over een reeks van jaren een forse reële loondaling noodzakelijk zal zijn. Die zal van die omvang moeten zijn dat de loonmati ging van de laatste jaren er volkomen bij verbleekt. „We zullen niet kunnen ontkomen aan forse ingrepen in de inko mens. Geen cijfers meer achter de komma, maar ronde ge-1 tallen", aldus de minister-president gisteren in een toelich ting op zijn brief aan de Tweede Kamer, die in politieke en vakbondskringen al veel stof heeft doen opwaaien. Daarin doet Van Agt het besluit van zijn kabinet nader uit de doe ken een groot aantal overheidstaken grondig te gaan door lichten ter voorbereiding van nieuwe bezuinigingen. Een van de scenario's die de premier in zijn briéf schetst is een ombuiging van 20 procent op de uitgaven in de rijksbegroting en een bezuiniging op de sociale uitkeringen, gezondheidsvoorzie ningen en lonen en pensioenen van ambtenaren en trendvolgers van tien procent. Deze ingrijpende maatregelen zouden door het kabinet dat na de aanstaande kamerverkiezingen aantreedt moeten worden uitgevoerd. Zou dat gebeuren, dan betekent het volgens Van Agt echter bepaald niet dat het dan automatisch beter zal gaan met de economie in Nederland. „Dat scenario is nog maar een minimum. Dan bereiken we alleen maar dat de toestand blijft zoals hij nu is en niet verder verslechtert", aldus de minister-president. Pagina 9: Kritiek PvdA: Verantwoordelijkheid afgewenteld Geen groen licht meer voor gastarbeiders (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het moet nu maar eens afgelopen zijn met het toelaten van nieuwe buitenlandse werknemers op dé Nederlandse arbeidsmarkt. Deze woorden van het CDA-ka- merlid Weijers geven het gevoel van de Tweede Kamer weer over het aantrekken van Joegoslavische metaalbewer kers door de ADM in Amsterdam. De Kamer voelde gisteren minister Albeda van sociale zaken aan de tand over diens vergunning tot de werving van 242 Joe- goslaven door deze Amsterdamse scheepswerf. Volgens woordvoerders van de meeste partijen is het aantrek ken van buitenlanders niet te verkopen gezien, de steeds oplo pende werkloosheid. De socialist Buurmeijer diende een motie in die het beleid van minister Albeda kritiseert en hem vraagt hem tekorten aan metaalbewerkers voortaan uit het Nederland se leger van werklozen óp te vullen, bijvoorbeeld via omscho ling. Deze motie maakt een grote kans te worden aangenomen. Minister Albeda verdedigde zich gisteren tegen de kritiek uit de Kamer door er op te wijzen dat in heel Nederland ondanks de grote werkloosheid nauwelijks gekwalificeerde metaalbewer kers te vinden zijn. Rotterdamse, die in april tijdens de voedseldrop- na bijna 36 jaar de „da- Qevonden via een krante- ei WASHINGTON Uit boos heid over het feit dat de Amerikanen een vertrouwe lijke brief van minister Haig aan zijn Russische col lega hadden laten uitlekken, hebben de Russen nu het zelfde gedaan met een brief van Gromyko aan Haig. In de brief beschuldigt minis ter Gromyko van buiten landse zaken de nieuwe Amerikaanse regering ervan „tendentieuze" verklaringen te hebben afgelegd over Po len en over het lot van de Amerikaanse ex-gegijzelden. De Russen beklagen zich er over dat de Amerikanen niet één vriendelijk woord over hebben voor de houding van de Sovjet-Unie in deze laatste kwestie. Ook zijn de Russen uitermate gebelgd over de op merking van Reagan dat zij het internationale terrorisme aanmoedigen. In een speciale nota beschuldigen zij de Ame rikanen van hetzelfde en eisen zij uitlevering van twee Russi sche burgers die in 1970 een Russisch vliegtuig hadden ge kaapt. Pag. 11: Weinberger wil geen- onmiddellijke hervatting wapenoverleg Verf Wederom is Vannacht een Haagse bank met verf be klad. De Algemene Bank Ne derland aan het Buitenhof was dit maal het slachtoffer. De daad werd nu opgeëist door de krakersgroep „Stop het bank wezen subito", die van mening is dat de woningnood in Ne derland te danken is aan de hypotheken die de banken aan speculanten geven. Vorige week waren de Friesch-Gro- ningse Hypotheekbank en de Westland-Utrecht het slachtof fer van soortgelijke krakers- groepen. [ADVERTENTIES 5 tlm 15 februari geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-171 toegang f 7,50 Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Kelner aangehouden na brand in Las Vegas LAS VEGAS In Las Vegas heeft de politie een hulpkelner aangehouden in verband met de brand in het Hiltonhotel al daar, .die aan acht mensen het leven heeft gekost. De aan klacht tegen de 23-jarige jon geman bevat acht punten, van moord en een van brandstich ting. De gearresteerde was, naar zijn zeggen, de eerste die de'brand zou hebben ontdekt en alarm had geslagen. Zijn verklaringen waren evenwel zo tegenstrijdig, dat de politie tot arrestatie overging. ATHENE In de Griekse hoofdstad Athene zijn giste ren, aan de vooravond van de begrafenis van de verle den week overleden ex-ko ningin Fredrika (vanmid dag), bommen ontploft. Dui zenden linkse studenten be toogden tegen het regerings besluit de begrafenis van de ex-vorstin toe te staan. Ook het feit dat de in 1974 de finitief afgezette koning Con- stantijn voor een paar uur te rug op Griekse bodem zal zijn, wekte de woede van de beto gers, die ondanks een alge meen demonstratieverbod bij duizenden de straat op waren gegaan. Hun betoging verliep vreedzaam. Voor vandaag ver wacht men nieuwe betogin gen, zodat de omgeving van het paleis van Tatoi, waar Fre drika wordt begraven, herme tisch is afgesloten. 'K BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. Geen krant ontvan- gen? Bel tussen 5= 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe- ciale koerier wordt de krant alsnog'13a- bezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1