;Vera uit Retie zou graag ook Siier haar show komen maken egin volgend jaar al woningbouw in 't Lien Feestdag met veel zang en plezier in de Stadsgehoorzaal Kunstenaar in de knel Giroblauwactie tegen gebruik kernenergie ïerlingenbouwplaats \n Van Dulmplein Werter. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN „Er is in Leiden nauwelijks gelegen heid voor een kunstenaar om aan werkruimte te ko men. Het wordt hoog tijd, dat de gemeente daar wat aan doet." Aldus de Leidse kunstenaar B. Söll gis termorgen tijdens de behandeling van zijn beroep schrift door de commissie voor de beroep- en be zwaarschriften. Söll had in 1979 het verzoek bij de gemeente ingediend om een geprefabriceerde kantoorunit te mogen plaatsen in de tuin van zijn woning aan de Zijlsingel. In het ge val van Söll zag de gemeente niet veel bezwaren om toestemming te geven voor de bouw, ook al omdat de buren van Söll accoord gingen met het voorstel van de kunstenaar. Toch kon -de gemeente uit stedebouwkun dig niet instemmen met de bouw van de unit. Het zou een precedent scheppen voor de bouw van dit soort ge bouwtjes. Leiden zou al veel te dicht bebouwd zijn. Het verzoek van Söll werd dan ook ruim een jaar l^er afgewezen. Söll: Ik ben al langdurig op zoek naar een atelier en daarom heb ik tenslotte het verzoek bij de ge meente ingediend om in mijn tuin een dergelijke kan toorunit neer te mogen zetten. Ik heb nu een zeer klein atelier. Dat heeft tot gevolg, dat ik geen grote opdrach ten kan aanvaarden. Ik word hierdoor ernstig in mijn werk geschaad." majoretten, en twirling". Ze maakte haar exercise gestadig en kwam steeds daarna als de twirling weer naar huis. Meer en meer ging zij zich hierop (het majoretten eri twirlen dus) toeleggen, oefende dagen en zelfs weken, hetgeen, logischerwijze, resulteerde in verscheidene solo-optredens. „Thans ontwerpt zij haar eigen dansen en shows, kiest haar eigen muziek en gaat haar eigen gang. Vera trad al op in België, Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Spanje, ja tot in Amerika toe. Daar werden haar shows bereids door een teevee uitgezonden". Vorige week nog trad zij op in Eindhoven en een paar m coy •If cor dbouh ldheif erguj ndhej spet Je zej te zi gelijl ichoo indin ik d is V; kot 'SCHENDAM Het gèmeentebestuur iCidschcndam wil in plaats van april vol- jaar al in januari 1982 beginnen met de van 700 woningen in de eerste fase van ilan 't Lien achter de Prins Hendriklaan, in de Veursestraatweg en de Veurse Ach- :g. Hiervoor moet in de vergadering van 2 t, behalve vaststelling van het bestem- iplan, ook een krediet worden goedge- voor het bouwrijp maken van de grond, deze werkzaamheden die de aanleg van ingen omvatten, van bouwstraten, brug gen en duikers en het aanpassen van het riool gemaal aan'de Van Ruysdaellaan zal binnen enkele maanden worden begonnen. De kosten bedragen ruim 4.4 miljoen gulden. Ruim de helft van de 700 woningen is bestemd voor sociale- woningbouw. Wethouder H. L. van Dongen heeft in de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening die gisteravond voor afronding van het bestemmingsplan bijeen kwam gezegd dat vorige week overeenstemming met de rijksoverheid is bereikt over de lokatiesub- sidie. De besprekingen met de tuinders in de twee de fase van het plan, vanaf de Kerkhoflaan, die om die reden waren opgeschort, kunnen nu wor den voortgezet, 't Lien is in verband met de hoge grondverwervingskosten (in het gebied wonen een vijfentwintigtal tuinders) jartnlang niet aantrekke lijk bevonden voor woningbouw. Het kassengebied is echter langzamerhand een eiland in de bebou wing van noord geworden. De commissie maakte nogal wat bezwaar tegen de te verwachten toename van het verkeer op de Noordsingel. Ir. K. P. Vollmer aan het stedebouw kundig bureau OD205 wees er in dit verband op dat concentratie van het verkeer op één doorgaan de weg te verkiezen is boven spreiding van de toe name over een aantal wegen. Toename van het verkeer, aldus OD205, behoeft niet tot meer over last te leiden. Doeltreffende en veelal kostbare maatregelen zouden beter op één dan op meerdere wegen kunnen worden genomen. De ontsluiting voor het verkeer moet geschieden op drie plaatsen op de Veurse Achterweg, twee naar de Veurse straatweg en een verbinding naar de Boslaan. Uit een bij het plan gevoegde prognose blijkt dat met 1300 woningen in totaal zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs beiden een school kun nen beginnen. De heer J. C. van Erp (CDA) zei dat het r.-k. en het prot.-chr. onderwijs samen op de mogelijkheid van één school studeren. Vanwege het kruisen van dë gevaarlijke Noordsingcl is men teruggekomen van het plan de scholen pas in de tweede fase op te nemen. In de wijk zal ook een gymlokaal moeten komen, omdat het lokaal bij de Vliethorstschool de nieuwe jeugdige inwoners bij lange na niet zal kunnen opvangen. D/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 PAGINA 5 igen ^PUDEREN TREDEN OP VOOR OUDEREN ning id. cha\ jaar embè wal i LEIDEN Het "Energiekomitee Rijnland" is een actie gestart tegen het produceren door het Energiebe drijf Rijnland (EBR) van electriciteit, die opgewekt wordt met behulp van de kerncentrale in Dodewaard. Onder de naam „Giroblauwactie" wil het co mité het EBR ertoe bewegen te stop pen met deze manier van energievoor ziening. Een dergelijke actie loopt onder meer ook in Amsterdam, Utrecht en Ommen. De actie houdt in, dat iedereen, die het met het stand punt van het comité eens is, het EBR onder druk zet door middel van de girobetaalkaart. Momenteel stuurt het EBR zijn klanten een ac ceptgiro. Voor het energiebedrijf is dit de mak kelijkste administratieve handeling. Het comité ziet in de giro een goede manier om het EBR h?.t moeilijk te maken. Het is de bedoeling om geen acceptgiro's meer te gebruiken, maar blauwe girokaarten. Als andere suggesties noemt het comité het niet meer vermelden van aanslagnummers op de giro-overschrijving en het in twee of meer termijnen betalen van de energierekening. Wanneer dit op grote schaal gebeurt, zou het EBR behoorlijk in de proble men komen. Het comité is tot deze actie gekomen, omdat ze kernenergie te gevaarlijk acht. Genoemd wor den onder meer stralingsgevaar en de proble men met het atoomafval. Energie betrekken van de centrale in Dodewaard zou ook niet no dig zijn wegens de overcapaciteit van de stroomproductie. Het comité vraagt van het EBR om alle banden met de kerncentrale via het Electriciteitsbedrijf Zuid Holland te verbre ken. Het EBR zou mee moeten werken aan sluiting van Dodewaard. Gememoreerd wordt daarbij de uitspraak van de Leidse gemeente raad van december 1980, waarbij de raad stelde, dat Dodewaard dicht moet. Het comité heeft het EBR een brief gestuurd, waarin de eisen op een rijtje gezet worden. Directie-secretaris Hazeberg van het EBR is het bestaan van de actie nog onbekend. „Wanneer er echt op grote schaal gevolg aan deze actie zou wore»^.gegeven, zouden wij daar wij wel last van hebben. Misschien moeten we meer personeel in dienst nemen. Het EBR heeft geen mening over kernenergie. Wij hebben nu een maal een leveringsplicht. Of er inderdaad een overcapaciteit is, weet ik niet. De politieke or ganen moeten uitmaken of het gebruik van Do dewaard al of niet gewenst is." zingend bekampen, begerig naar een eervolle plaats. In de voorronden ontmoetten „Noorderlicht" uit Leiden-Noord en koren uit Oegstgeest en Katwijk elkaar en „Noorderlicht" zong het hoogste lied zo helder en klaar, dat de noorderlingen zelfs de-landelijke finale in 1977 haalden. Aangemoedigd door de successen en heilzaam geïnstrueerd gingen Leiden, Oegstgeest en Katwijk door en elk jaar werd er een ontmoeting georganiseerd. Men trad gewoon voor elkaar op en de dames en heren kregen er steeds meer aardigheid in. Vorig jaar, zo hoor ik, hadden zich zoveel koren bij het evenement aangesloten, dat er in het nieuwe buurthuis ,,'t Spoortje" in Leiden- Noord meer dan driehonderd mensen aan het korencontact deelnamen. In de dienstencentra en op andere plaatsen zijn evenwel nog andere activiteiten gaande. Je hebt dansgroepen, er zijn naaicursussen, handenarbeid en bejaardengymnastiek en degenen die daar aan meedoen wilden'ook weieens zo'n ontspanningsdag zoals de koren hebben. Op de een of andere manier wilden deze groepen zich ook eens presenteren. Wel, dat gaat nu gebeuren en er is een uitgebreid programma [)UW MAG NIET TEN KOSTE GAAN SOCIALE WONINGBOUW" jRSCHOTEN De com- fie financiënen en econo- he zaken is wel bereid Jeen voorbereidingskre- van 25.000,beschik- 7 te stéllen voor de leer- nbouwplaats Van hplein, waardoor 18 pre- A-woningen gebouwd hen worden, maar wil r de uitwerking van de Jnen volledige vrijheid yuden. J. Visser (PvdA) £e gisteravond tijdens ^vergadering van de com mies dat de sociale wo- tbouw niet opgeofferd worden aan principes vrij-ondernemerschap. 1 mening stond lijnrecht hover drs. Valkenburg fc), die betoogde dat de bouwonderneming zelf de woningen kan bouwen. Volgens B. en W. moet de bouw geschieden door de ge meente. Drs. Valkenburg he kelde het beleid van burge meester en wethouders, die, thans proberen de gemeente raad onder druk te zetten om dat de bouw per 1 augustus moet kunnen beginnen. Reeds in mei vorig jaar heeft de dienst openbare werken een advies uitgebracht over deze kleine bouwlokatie. Op de vraag hoeveel gelden al be steed zijn van het gevraagde krediet, kreeg de commissie te meegaan met de plannen varl burgemeester en wethouders, maar alleen met de toezegging dat in het vervolg geen gelden uitgegeven worden voor plan nen, waarover de raad nog geen beslissing genomen heeft. Wethouder Van Dalen (VVD) was bereid namens B. en W. het boetekleed aan te trekken, hij zag de hele zaak als een misverstand. Ook het krediet van f 25.000,voor de bouwplaats aan de Oranjeboomstraat ver kreeg de goedkeuring. Het Elan omvat 31 tot 34 wooneen- eden in de huursektor be stemd voor één- en tweeper soonshuishoudens. Het onderzoek van het Rijks instituut Drinkwater (RID) ten aanzien van methyl-bromide in het drinkwater is negatief, waardoor Voorschoten als vei lig beschouwd kan worden. Moeite had de commissie met het krediet van 9500,voor zes lichtmasten op de Elstlaan. De Elstlaan is een landelijk laantje en alle daaraan gelegen scholen hebben tevens een uit en ingang welke op de Bach- laan uitkomt. De verlichting is nodig voor na- en buiten schoolse aktiviteiten, aldus het voorstel van burgemeester en wethouders. fWlRLENDE DOCHTER VAN UITGEWEKEN OUD-LEIDENAAR Nieuv ik in haar hinderlaag gelopen ben, zult u haar leren kennen ook; wat de gevolgen ook mogen zijn. Vera, met de oud-Leidse vader meneer Werter, was een driejarige Arnhemse toen haar ouders, „gedwongen door de woningnood" in 1965 naar België trokken. Daar heeft men nooit woningnood gekend en buitendien werd er door de Werters een bloeiende zaak (waarvan de identiteit me niet bekend is) opgebouwd. Uit eigen ervaring weet ik, dat de Werters, in de buurt van Turnhout, nog heel wat Nederlandse lotgenoten elke dag kunnen tegenkomen. Maar dat heeft dan weer niks met woningnood te maken. Vera dan groeide op in lieftalligheid en in welgevallen bij haar ouders en bij iedereen. Ik laat m'n zegsman nu aan het woord; uiteindelijk is hij de bewerker van dit aanbod: „O, ze groeide op als elk ander kind, met een grote voorliefde voor dansen; geen gewoon dansen of ballet, neen neen, meer het genre wat daar tussen in ligt: dagen later stond ze te twirlen in Hammelburg, aan de Hammei, vlak bij het laatst nog uit voorzorg gemeniede IJzeren Gordijn, maar de democratische republikeinen aan de andere kant moesten van haar kunst verstoken blijven. Straks heeft ze nog enige optredens in België en Nederland, want Nederlandse blijft ze, onze Vera. Deze ontwikkeling maakt het vanzelfsprekend, dat het meiske Werter optreedt „voor velerlei verenigingen en zieken. Bij carnavalsverenigingen is ze een zeer geziene gaste. Temeer daar zij dit in de meeste gevallen gratis doet, alleen gesteund door haar Marietjes, Majorettes, Showgroepen enzovoort enzovoort. Actief medewerkster K.V. (dat kan onmogelijk Köchel- Verzeichnis zijn) Napoleonstrand Overpelt. Tot zover de eerste tintelende informatie. Allemaal goed en wel, maar wat hebben wij daar in vredesnaam mee te maken!, zult u zich onderwijl geestdriftig afvragen. Ik kan het ook niet helpen, maar Vera is mé aangekaart louter en alleen omdat haar vader... nou ja, oud- Leidenaar is. Wie de goede, geëmigreerde Werter kent, mag dus even rechtop gaan zitten. Misschien dat ook in Arnhem enige beroering gewekt zal worden, aangezien haar'moeder oud- Arnhemse is. En wie weet komt Vera's impressario ook nog achter de geboorteplaatsen van de wederzijdse grootouders. Ach, Vera Werter wil best wel een keertje overwippen naar het westen. Neem het haar eens kwalijk. Maar nu Verenigingen die meer willen weten over haar optreden, of haar gaarne bij zich wensen, kunnen schrijven naar het volgende adres: I.T.S.G. Kruisstraat 12, 2470 Retie (B), of bellen: België: 09-32 14 37 79 29". =4 Hun je nog zingen, zing dan mee. Let maar eens op dat dit ook gebeurt, Donderdag 19 maart in de [Stadsgehoorzaal. En nog veel meer feestelijks staat er dan te gebeuren, buderen bereiden ouderen een Plezierige dag. Meer dan duizend in jetal.' Uit Leiden en omgeving. Daar ekent de organisatie op. Het mankeert ir nog maar aan, dat ook de beentjes 'an de vloer zullen gaan, maar voor de lest wordt eruit gehaald wat erin zit. En dat allemaal op grond van zanglust. tijk, eigenlijk zit het zo. Al jarenlang jestaan er in en rond Leiden, zoals iveral elders, bejaardenkoren. Als de aren beginnen te tellen, wil de stem |eus nog weieens uit de band springen. ontworpen. Gezien de verwachte grote toeloop van ouderen werd besloten de Stadsgehoorzaal af te huren. Mevrouw Barehds, voorzitter W.O.R. Noord: „Deze opzet vergt wel een geweldige voorbereiding en die is nu door de ouderen zelf in onderling overleg aan de gang. Minister Gardeniers van CRM' is uitgenodigd om deze dag te bezoeken en burgemeester Goekoop van Leiden hebben we gevraagd, een openingswoordje te spreken". De Korenzangdag, met nog vele andere facetten, begint op 19 maart om 10 uur. Er zal samenzang zijn (uit de beproefde bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee), de koren van Rijnsburg, de Mors, Noorderlicht, Leiderdorp, Oegstgeest, het R.K. Bejaardenkoor, Zuid-West, de Kooi, Warmond, Tuinstadwijk, Koudekerk en Noordwijk zingen hun nootje mee, maar er zijn ook een modeshow, gymnastiek, het optreden van een muziekgroepje, volksdansen en een musical (de Mors) te verwachten. Pas om een uur of 4 zit de grandioze dag er dan weer op. Nadere inlichtingen worden graag verschaft door Joost Cornelissens, p/a Van Hogendorpstraat 36, Leiden, tel.071 - 14 49 12, of mevrouw Barends, Anna Paulownastraat 25, Leiden, tel. 071 - 12 01 74. Het Oegstgeests Bejaardenkoor tijdens de manifestatie ..Moet je horen". Opwekkend nieuws bereikt ons vandaag vanuit Retie, in de Belgische Kempen tegen de Nederlandse grens aangeleund. Niet alleen een aantrekkelijk plaatsje ómdat Liliane Baels, de gemalin van Leopold III, ex-koning der Belgen, haar prinsesselijke titel eraan ontleent, maar ook al omdat Vera Werter, Internationaal Twirling and Show-girl, beschikbaar voor alle festiviteiten, er aan de Kruisstraat woont. Ik ga meteen maar even door met te vertellen wat Vera, een donker geëvolueerde schoonheid van 18 jaren, buiten alle festiviteiten nog meer in de ezelinnenmelk te brokken heeft. Ze verzorgt tevens eigenbenig de opleiding van Dansmarietjes, Danspaartjes, Solo- ouders in redelijken doen". De impresario, die zich, door geen enkel contract gedekt, „uw correspondent" noemt, „heeft er alvast geen spijt van, dit meisje, dochter van een oud-stadgenoot, op haar weg te hebben gevolgd. Zij zal zeker haar weg in de show-bizz wel verder vinden. Ket zijn vaak de geestdriftigste zangers }n zangeressen, die 65-plussers. En de twaliteit, nou die mag er ook best ^ezen. Toen zowat acht jaar geleden lier en daar de dienstencentra hun iaal en maatschappelijk werk fgonnen te doen, was zingen één van Ie eerste activiteiten. Men had meteen de smaak te pakken en het ging zo ed met dat zingen, dat er nieuwe [f Hef0ren ontst°nden. De Vara haakte op let verschijnsel in en schreef in 1976 joor dergelijke koren een landelijke •mpetitie uit. Ouderen gingen elkaar fep

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5