0* CDA wil uitstel van extra huurverhoging Onrust Polen leidt opnieuw tot ontslag premier Nederland krijgt meer haring uit Noordzee Uit MINSTENS 6 PROCENT VERHOGING PER 1 JULI J lergie Schepen in nood door zware storm STAKING IN ZUID-POLEN AFGELAST (Soutotii Dinsdag 10 februari 1981, 71e jaargang no. 21884 DAGBLAD VOOR ZUID-BOLLAND lekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) f 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Minivoetbal Oost-Nederland staat vana vond tegenover België in „Mi nivoetbal" op Ned. U om 21.20 uur. Om 18.59 uur „Hotel De Witte Raaf" en om 19.25 uur praten over natuur met Rien Poortvliet. Op Ned. I om 19.30 uur evan gelisatie in Soweto en om 20.20 uur in „Ronduit" gesprek over jeugd en alcohol. Zonnige perioden Zonnige perioden maar eerst nog kans op een bui. Mini mumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Minder wind. Morgen zon: 8.03 - 17.46. Schev. hoogw.: 7.07. Laagw.: 2.43 en 15.32. :kzanger Haley irleden 3RANDE VALLEY 53-jarige leeftijd is lag de uit de jaren beroemde rockzanger aley in zijn huis in rande Valley in de ikaanse staat Texas eden. Haley en zijn be- iingsgroep The Cornets a to en wereldberoemd met de song „Rock around the clock". Bill Ha ft g< ordt algemeen beschouwd als de „uitvinder" van de rock 'n' roll, n en cember van het vorig jaar werd zijn komst naar Nederland voor iste iptreden in een rock 'n' roll-revival-show geannuleerd als gevolg, en hersenbloeding van de zanger. Volgens de justitie is Haley een Ai jrliike dood gestorven. 6: Bill Haley maakte met rock 'n' roll jeugd vrij. Voor wie de klok luidt.... MESSINA De 64-jarige Si- ciliaanse edelman Giuseppe A varna heeft in hoger beroep zijn proces gewonnen. Hij mag derhalve de klok op zijn land goed laten luiden, als hij een aangename tijdspanne met zijn vriendin heeft doorgebracht. Dit luiden van de klok heeft een speciaal doel: zijn in de buurt wonende ex-vrouw te pesten. Een lagere rechtbank had hem, om die reden verboden te klok te laten luiden en hem tot vijftig gulden boete veroor deeld. Een hogere instantie vernietigde dit vonnis. Franse clown presiden tskandidaat De Franse komiek Coluche heeft gisteren verzekerd dat hij kan re kenen op voldoende steun om zich kandidaat te stellen voor het Fran se presidentschap. Op een persbijeenkomst zei de in be- roepskledij uitgedoste clown dat hem de vereiste 500 handtekeningen voor zijn kandidatuur zijn toegezegd. Co luche herhaalde dat hij alleen maar aan de eerste ronde op 26 april zal meedoen en dat hij op de avond van de eerste stemronde met pensioen zal taan,. „Ik heb alle kans een dergelij- e verkiezing te winnen", aldus de •„hofnar van de vijfde republiek". Onjuist weerbericht: schadevergoeding van vijf miljoen geëist BOSTON Een Amerikaanse vrouw heeft bij een gerechtshof in de stad Bos ton een eis tot schadevergoeding inge diend tegen de Amerikaanse kustwacht en het National Weather Service (een weerkundige informatiebureau) ten be drage van vijf miljoen gulden. Beide in stituten zijn volgens de vrouw verant woordelijk voor de weersvoorspelling, op grond waarvan haar man met een bootje de zee opging om te vissen.Maar in plaats van het aangekondigde goede weer brak een storm los, die de man het leven kostte. Volgens de vróbw zou haar man nooit zijn uitgevaren als hij van de storm had geweten. Dezelfde dag zonken drie andere vissersboten, waarbij nog eens vier vissers verdronken. PZEM koopt windmolen VLISSINGEN De Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) gaat een windmolen ko pen met een vermogen van 55 ki lowatt. De molen komt te staan op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde en zal naar verwachting eind april/begin mei elektriciteit gaan leveren. De PZEM is het eerste elektriciteits bedrijf in Nederland dat een wind molen voor daadwerkelijke energie- produktie installeert. Het wil met de molen ervaring opdoen op het gebied van de gevoeligheid voor storingen, de milieuproblemen (ver storing van het landschap) en de continuïteit van het opwekken van energie door middel van wind kracht. Staatssecreta ris Brokx van volkshuisves ting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In verband met de naderende tweede-kamerverkiezin gen wil het CDA de extra huurver hoging die voor dit jaar op het pro gramma stond een jaartje uitstel len. C DA-woord voerder Cornelissen pleitte daar gisteren voor ip een commissievergadering in de Tweede Kamer. Hij zei bang te zijn dat een forse huurverhoging vlak voor de kamerverkiezingen teveel in de ver kiezingsstrijd zou worden uitgebuit; hij wil daarom dit jaar volstaan met een tussenstapje. In 1982 zouden dan de plannen van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) onver kort mogen worden uitgevoerd. Die betekenen voor minstens de helft van de huurders een verhoging van gemiddeld 10 procent of zo'n 20 gul den extra per maand. W$t de staatssecretaris heeft voorge steld is in feite een versnelde huurhar- monisatie (aanpassing van de huur aan de kwaliteit van de woning). In het- destijds door de PvdA-er Marcel van Dam ontworpen systeem van huurhar- monisatie duurt het volgens Brokx veel te lang voordat te lage huren tot. een redelijk niveau zijn opgetrokken. Als de huurharmonisatie volgens Brokx dit jaar al zou ingaan, komt er voor veel mensen bovenop de trend matige huurverhoging per 1 juli van zes procent, gemiddeld een extra ver hoging van vier procent. De verhoging kan echter groter zijn naarmate men verhoudingsgewijs te goedkoop woont. Ook is een verlaging denkbaar ingeval men te veel betaalt voor een relatief slecht huurhuis. De trendmatige huurverhoging van izes procent stuit in de Kamer alleen op verzet van CPN en PSP. De extra huurverhogingen in het kader van de versnelde huurharmonisatie roept ech ter alom weerstanden opt. De VVD vindt de maatregelen van Brokx ei genlijk nog te slap. Woordvoerder De Beer noemde ze „slechts een eerste aanzet". Cornelissen vroeg de staatssecretaris met klem een tussenweg te bewande-" len: dit verkiezingsjaar volstaan met een huurverhoging van zes procent plus twee procent in het kader van de harmonsatie en dan volgend jaar de rest. Dit voorstel leidde tot een ware stortvloed van kritiek en verwijten, o.a. van oud-staatssecretaris Van Dam (PvdA) die de wens van zijn collega typeerde als „een van de schandelijk ste verhalen ooit in de Tweede Kamer gehouden". In de voorstellen van Brokx ziet Van Dam een groot gevaar voor de woningbouw. Ook de huurhui- zenmarkt zal gaan' instorten omdat de mensen de huren niet meer kunnen betalen. Inderdaad erkende staatssecretaris Brokx dat de extra huurverhogingen de mensen met een minimuminkomen 2,2 procent aan koopkracht zal kosten. Tóch acht hij zijn voorstellen in het belang van de volkshuisvesting. Om dat het CDA gisteren echter onwrik baar vasthield aan uitstel, zegde Brokx toe zich daarop te gaan bezinnen. Hij zal voor 24 februari (de dag waarop de Kamer over zijn plannen moet stem men) met een antwoord komen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Nederland zal, als de Euro pese visserijministers het vandaag eens worden over het EG-visserij beleid, dit jaar in ieder geval weer Hollandse Nieu we kunnen eten, al is de Nederlandse dele gatie in Brussel nog niet tevreden over de toegestane hoeveelheid. De Europese Com missie in Brussel heeft gisteren de Neder landse vissers voor het jaar 1981 een hoe veelheid van 11.000 ton haring toebedeeld op het totaal van 40.000 ton dat de EG-lan- den tesamen mogen wegvissen. De kans bestaat dat deze getallen nog worden verhoogd. Het Nederlandse aandeel bedraagt ruim een kwart van alle te vangen Noord zee- haring. Dat is naar verhouding veel, maar in vergelijking met vroegere jaren weinig. Mi nister van visserij ir. G. Braks is wel in zijn schik met het feit dat na vijf jaar weer op ha ring mag worden gevist, maar nog niet te spreken over de Nederland toegewezen hoe veelheid. ADVERTENTIE [Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Provinciale Zeeuwse Ener- naatschappij heeft een dmolen aangeschaft. zal op een 18 meter hoge tem ten komen te staan op het Tkeiland Neeltje Jans. lere^P hoopt zo ervaring op te j top*®" met windenergie wat be- storingsgovoeligheid... 0 milieuproblemen. Na de ontruiming van een gekraakt pand aan de Prin sengracht in Am sterdam is het tot gisteravond laat onrustig geweest in de hoofdstad. Daarbij werden vernielingen aan gericht aan bank gebouwen, kanto ren van lucht vaartmaatschap pijen en waren huizen. Hier gaat een trottoirtegel door een ruit van een kantoor van de AMRO-bank aan de Ceintuur baan. Pagina 9: Rellen na moeiteloze Ontruiming IJMUIDEN De zware storm heeft vanochtend voor de Neder landse kust twee kustvaarders in moeilijkheden gebracht. Bij IJ- muiden kwam de Poeseldorf in de problemen door averij aan de stuurinrichting. Op het strand»van Huisduinen (bij Den Helder) liep de Noorse „Selstein" aan de grond. In beide gevallen moes ten reddingboten de bemanning van boord halen. Taxi goedkoper voor Groninger 65-plussers GRONINGEN In de stad Groningen kunnen 65-plussers vanaf deze week twintig pro cent korting krijgen op een taxiritje. De bejaarden kunnen bonnenboekjes kopen en op vertoon van hun 65-pluspas met deze bonnen hun rit beta len. Het heeft een jaar ge duurd voor de regeling tot stand is gekomen. De korting komt geheel voor rekening van de taxicentrale. Over een jaar zal bekeken worden of de regeling is aangeslagen. WARSCHAU Voor de tweede maal in een half jaar tijds heeft een Pool se premier zijn ontslag ingediend: Josef Pin- kowski, opvolger van de eveneens afgetreden Ba- biuch, heeft plaats ge maakt voor een nieuwe premier, namelijk mi nister van defensie gene raal Jaruzelski. Intus sen is in de zuidelijke Poolse provincie Jelenia Gora de algemene sta king afgelast, nadat een regeringsdelegatie en een afvaardiging van So lidariteit tot een ak koord waren gekomen over een onderzoek naar de klachten over de pri vileges van partijfunc tionarissen. De nieuwe premier, Wojcieck Jaruzeski staat bekend als ge matigd. Naar verluidt zou hij zich met name sterk verzet hebben tegen het gebruik van geweld om de stakingsgolf in Polen te breken. Links: Pinkowski, afgetreden als premier. Rechts: de nieuwe man Jaruzelski, voordien minister van defensie. Het Poolse parlement moet voorstellen van het centrale morgen nog over ontslagaan- comité van de Poolse commu- vrage en opvolging het laatste nistische partij -zonder meer woord spreken, maar alge- aanvaard worden, meen verwacht men dat de Onze correspondent in Bonn, Ami van Vree, meldt, dat de Sovjetrussische ambassadeur de DDR, de vertrouweling van Moskou Pjotr Abrassimov ver klaard heeft, dat „de Sovjet- Unie niet onverschillig kan staan tegenover de gebeurte nissen in Polen". „Polen", al dus Abrassimov, „is lid van het Warschaupakt en van de Comecon (tegenhanger van de EG)". De vraag of een inval zal plaats hebben, zoals des tijds in Tsjecho-Slowakije wil de Abrassimov niet beant woorden. Wel viel hij uit naar het Westen, dat hij beschuldig de van het „vertellen van sprookjes". „Ieder weldenkend mens kan de bedoelingen en de hoop van het Westen be grijpen. Het Westen is onver huld uit op een verandering in de maatschappelijke struktuur van Polen en op een demonta ge van het socialisme daar". Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland meent, dat de crisis rond Polen nog lang niet bezworen is. Ontkend wordt evenwel, dat Schmidt bij zijn recente bezoek aan president Giscard d'Estaing een lijst van maatregelen zou hebben voor gelegd ingeval de Russen Po len zouden binnenvallen. Geen lagere premie ziekenfonds DEN HAAG De ziekenfondsen zijn niet bereid dit jaar een gedeelte van de reserves aan te spreken voor premiever laging. Staatssecretaris Veder-Smit heeft dit geantwoord op de suggestie van de PvdA om de dit jaar optredende kosten stijging bij de vrijwillige verzekering ten laste te brengen van de financiële reserves van de ziekenfondsen. De reser ves eind vorig jaar werden geraamd op 250 miljoen gulden, aldus de staatssecretaris van volksgezondheid. ADVERTENTIE gL SJK" jA?» NSS" <i& \*r

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1