-besmetting in Zeeuw-Ylaanderen flinke epidemie Holland Expo II kan miljard aan orders opleveren JNJAAR DREIGT MET INVOER VERBOD BELGISCH RUNDVLEES Zilveren bestaansfeest bisdom Rotterdam pon tificaal gevierd WEER EEN „NOTARIEEL MILJOEN" BOVEN WATER Polak wil met krakers pra ten MARKTEN ÏNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 PAGINA 5 irhoui St.ja^STRICHT Minister Ginjaar 5 eenjvolksgezondheid sluit een invoer- nochpd van Belgisch rundvlees niet uit. iet d«! tien dagen heeft hij een gesprek imbaizijn Belgische collega Defoore raden, de invoer van met hormonen be- han Belgisch rundvlees. Ginjaar wil progi4aarl,ij hard opstellen en dus ga- e hoi65 eisen van de Belgische regering jeen besmette runderen meer naar Ie majFland worden geëxporteerd. Een verscherpte controle is inmiddels ge start. Ginjaar verklaarde zaterdag voor de Re gionale Omroep-Zuid (ROZ) dat het ge bruik van het hormoon DES, waarmee Belgisch rundvlees besmet blijkt te zijn, ontoelaatbaar is in de veehouderij. Diethylstylboestrol (kortweg: DES) is vóór 1967 ook in de geneeskunde gebruikt om dreigende miskramen te voorkomen. Het middel is na 1967 niet meer toegepast om dat het resultaat ervan onbevredigend was. Later is in de VS aangetoond dat het gebruik bij zwangere vrouwen geleid heeft tot kwaadaardige gezwellen bij hun latere kinderen, aldus de gynaecoloog prof. J. de Haan in dezelfde radio-uitzen ding. Hij sloot niet uit dat de consumptie van besmet vlees dezelfde gevaren ople vert, al voegde hij eraan toe dat het risico niet groter is dan dat van roken en alco holgebruik tijdens de zwangerschap. Op rugse i en I nde i BaVan onze medische mede- ing i werker ging, M.L. Brouwer, arts) lp 12 januari werd bij een cvere(Mtaire keuring van een hen, 7-jarige jongen uit Zeeuws- „KwiPaanderen tuberculose ügge jastgesteld. Hij werd ver- ra hurfezen naar het consultatie en ureau voor tuberculosebe- Poldjnjding in Terneuzen. On- >pender leiding van dokter C.H. jmstepn Lavieren, sociaal ge- prijzfeeskundige in de tak tu- d ooFrcui°se bestrijding, werd in grootscheeps onderzoek be^jegonnen. Tuberculose iordt veroorzaakt door de als überkelbacil. De verwek- dringt meestal het li- tm binnen via de Ion- Besmetting is ook mo- jk door het gebruik van tuberkelbacillen veron- igde voedingsmiddelen, er was besmetting het tuberculose-vrij ra onze veestapel letting vrijwel niet meer or. loor het in de huid spuiten 'an een kleine hoeveelheid 'accin, bereid uit tuberkel- icillen, kan men nagaan of land besmet is. Op de laats van inspuiting treedt lan een reactie op. Deze zo- inaamde positieve reactie Mantoux is vooral van 'lang als mensen bij vorige kjes ..negatief" reageer- ait len. Besmetting heeft dan r &evrij kort te voren plaatsge- Jar>onden. ooi. in BiPokter Van Lavieren over uksePet onderzoek: „Het eerste vanfnderzoek richtte zich op de i»t vvpnrailie van de jongen; 25 is allpensen bleken besmet, raar Daarna werd bij 4.000 men eerden de mantoux-reactie ge- "i. Baan. Daarvan hebben er 80 bositief gereageerd. Deze raood jnensen moeten nog op het lie lefconsultatiebureau met be- jmptihulp van schermbeeldfoto's hij verder worden onderzocht, [ebeupij 14 mensen hebben we aaafwijkingen op de röntgen- g gensj In Zeeuws-Vlaanderen is een tuberculose epi demie uitgebroken. Minstens veertien mensen hebben een ernstige vorm van be smetting opgelopen. De omvang van de uit barsting is nog onbe kend, vast staat wel dat er sprake is van een grote epidemie. Vooral het oudere deel van de Zeeuwse bevol king, dat de ziekte nog als een groot gevaar kent, maakt zich ern stig zorgen. foto's gevonden. Dat is dus _al een ernstige vorm van tuberculose, dat is al een echte infectievorm. De an deren zijn slechts besmet. Die moetep nu met medica menten beschermd worden, zodat ze geen infectie krij gen. De patiënten met af wijkingen op de foto's zijn nu nog beperkt tot familie en directe contacten van de jongen, waarbij het ontdekt is. Besmettingsbron Het is nog onduidelijk waar de besmetting oorspronke lijk vandaan komt. In Rot terdam, waar het aantal nieuwe tuberculosegevallen per jaar het grootst is, wordt een deel van de nieuwe be smettingen toegeschreven aan import van buitenlan ders, vooral door zeelieden. Van Lavieren gelooft niet dat dit het geval is voor Zeeuws-Vlaanderen: „Alle buitenlanders die in Zeeuws-Vlaanderen komen werken worden op het con sultatiebureau onderzocht. De vreemdelingen politie stuurt ze daar naar toe. Een ernstig probleem kunnen de illegalen vormen, die kun je moeilijk „vangen". Dat lijkt hier niet zo'n probleem. Het land is relatief dun bevolkt, je kunt er niet zo goed 'schuilen. Bovendien zijn de politie en de marechaussee in dit grensgebied nogal ac tief. Hoever het onderzoek uitgebreid zal worden moet op provinciaal niveau be slist worden". Grootscheeps, niet gericht bevolkingsonderzoek wordt er in Nederland niet meer gedaan. Van Lavieren ge looft niet dat het uitbreken van deze epidemie daar iets aan zal veranderen. „Onge richt onderzoek heeft geen zin. Dat kost te veel geld. De opkomst was de laatste iaren slecht. Het onderzoek heeft alleen zin als minstens 70 pet. opkomt. Als dit per centage daalt heeft het geen zin meer. De opbrengst was gering. Je moet zo'n 200.000 röntgenfoto's van de longen bekijken om een nieuw tu- berculosegeval te ontdek ken. Misschien gaan we het onderzoek wel richten op longtumoren. Bijvoorbeeld op mannen boven de 40 jaar". Geen paniek Dat do bevolking in Zeeuws-Vlaanderen onge rust is, valt te begrijpen. Re den om in paniek te raken is er niet. Alleen de jongen bij wie de ziekte het eerst ontdekt is, bleek aan een besmettelijke vorm van tu berculose te lijden. De ove rigen vormen geen bezwaar voor de omgeving. Het uit breken van een „tuberculo- se-epidemie" is niet uniek; per jaar breekt de ziekte zo'n tien maal, zij het in kleinere omvang, uit. Bo vendien is tuberculose met behulp van moderne ge neesmiddelen volledig te genezen. Minder arbeidsplaatsen bij „Moeders voor moeders" OSS Ongeveer de helft van de 120 chauffeurs van de actie „Moeders voor moe ders" dreigt te moeten ver dwijnen, als gevolg van technische ontwikkelingen. Via de actie „Moeders voor moeders", die wordt gevoerd door het chemisch concern Diosynth uit Oss, worden zwangere vrouwen opgeroe pen urine af te staan. Daaruit kan een hormoonpreparaat worden gemaakt, waarmee de vruchtbaarheid bij andere vrouwen kan worden bevor derd. Door een nieuw procédé kan de houdbaarheid van dat preparaat vergroot worden, waardoor de chauffeurs in de nabije toekomst nog maar één keer per week urine hoeven op te halen; vroeger was dat driemaal, tegenwoordig nog maar tweemaal per week. Vol gens de directie wordt hiero ver nog druk onderhandeld met de ondernemingsraad. Ook chauffeurs die kunnen blijven, zullen in de proble men komen. Zij dreigen een flink deel van hun inkomen te gaan missen, omdat ze van een zesdaagse naar een vijfdaagse werkweek moeten overscha kelen. Zij zullen er ongeveer negenduizend gulden bruto per jaar op achteruit gaan, om dat de zaterdag, waarop vroe ger maar weinig mensen wil den werken, altijd royaal werd betaald. De vakbonden willen proberen tot een bevredigende regeling te komen. Leger- filmdienst weg uit Den Haag EMMEN Het stat vast dat de foto- en filmdienst van het leger in Emmen wordt gevestigd. Door deze beslis sing zullen 55 werknemers van de dienst van Den Haag naar Emmen verhuizen. Volgens het ministerie van de fensie moet de verhuizing worden bezien in het kader van de spreiding der rijksdien sten. Ook de toestemming van de gemeente Emmen voor de vestiging van een opslagplaats voor Navo-materieel is van in vloed op de beslissing geweest. aus atruiming enké nsegracht imiddag rwacht ITERDAM In Am- lam werd vanmorgen kracht, dat het pand Prin- acht 715 in de loop van niddag met geweld zou len ontruimd. Een laat- bemiddelingsvoorstel burgemeester Polak geen succes gehad. De cers weigeren de barrica- rond het pand te slech- Polak liet gisteravond :n een uitruiming te wil- "lorceren, als de krakers niet vrijwillig toe be en. burgemeester reageerde op erklaring van de krakers zeiden de barricades te verwijderen op voor de dat er een open ge- ;Jc komt. Aan dat gesprek inden de krakers wel de at het pand niet ontruimd vorden. Polak echter, wil in praten als de krakers t. de barricades opruimen oezeggen het pand vrijwil- te zullen verlaten. Dat erdefstel noemden de krakers ►suuinorgen in een verklaring 5e juer „belachelijk", e ziel tcvi| yda do< Vrc op G p"i o ENTEVEILING. Leiden: aardap- 25-26. andijvie 505-545, boe- ol 137-147. prei 57-100, rabar- '5-100. spinazie 320-350. sprui- '82-80. spruiten B 91-97, sprui- - 50-105. uien 36-84, witlof 180- «omkommers 40/op 205 35/op sla 68-06, peteselie 105, raap- "41-46. selderij 62-117. Rai-drukte Enorme drukte op de personenauto-Ral tijdens het afgelopen weekeinde. Zoveel mensen verdrongen zich rond de tafels waar folders verkrijgbaar waren en rond de tentoongestelde auto's, dat de wagens zelf vrijwel onzichtbaar werden. Bisschop Simonis na de euchariustietieviering in gesprek met zijn voorganger bis schop Jansen. ROTTERDAM Met een pontificale H. Mis in de kathedraal van de HH. Laurentius en Elisabeth in Rotterdam is gisteren het zilve ren bestaansfeest van het bisdom Rotterdam gevierd. De eucharistieviering, geleid door bisschop Simonis in concelebratie met acht priesters uit het bisdom, werd bijgewoond door talrijke genodigden, onder wie afgevaar digden van alle parochies uit het Rotterdamse diocees, een delegatie van Provinciale Staten van Zuid-Holland en vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Den Haag en Rot terdam. De eerste bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, had met de pauselijke internun tius mgr. Wüstenberg plaatsgenomen op het priesterkoor. De plechtigheid, die meer dan twintig minuten uitliep, werd uitgezonden door de KRO-televisie. Bisschop Jansen vierde tegelijkertijd met het 25-jarig bestaan van het bisdom, zijn 25-jarig bisschopsjubileum. Hij had zijn opvolger uit drukkelijk gevraagd daar in de preek „maar even" aandacht aan te besteden, „want het gaat om het bisdom". Hetgeen niet wegnam dat na de plechtigheid de bisschop Jansen vele handen moest drukken en felicitaties in ontvangst moest nemen. Voorzitter J. Smit (links) van de bond van ouderen in het bisdom Rotterdam bood een fraai geslagen deurkruis voor de kathedraal (achtergrond) aan. Tusen hem en de bisschop de overige leden van het comité. (Foto's Simon E. Smit). SCHIPHOL De Holland Expo II, een varende ten toonstelling van het Neder landse bedrijfsleven in het Verre Oosten, kan voor een miljard gulden aan orders opleveren. Voorwaarde is wel dat de Expo wordt ge volgd door intensieve marktbewerking via nieuraVe handelsmissies en persoon lijke contacten. Dit stelde J. Basten Batenburg, directeur van het Nederlands Cen trum voor Handelsbevorde ring, gisteren op de laatste Expo-dag. Bij de Rotterdam-stand op de reizende beurs zijn tijdens de tournee ongeveer 600 handel- saanvragen ingediend. Bijna de helft van deze aanvragen is afkomstig uit Taiwan. Volgens woordvoerders van de Rotter damse Kamer van Koophan del zou Taiwan de levering van de twee RSV-onderzeebo ten contant willen betalen. Voor het doorgaan van de or der is dus geen enkele krediet- garantie van de overheid no dig. Op de Expo viel te beluisteren dat men de RSV-affaire in het Verre Oosten met argusogen volgt. Als Nederland op zijn afspraken met Taiwan terug komt, dan zou dat de handel met het Verre Oosten ernstige schade kunnen berokkenen. Het „gegeven woord" weegt bij handelspartners in dit ge bied erg zwaar. Nijhof nieuwe lijsttrekker van DS'70 AMSTERDAM Het Twee de-Kamerlid voor DS'70 Ruud Nijhof, wordt bij de komende kamerverkiezingen lijsttrek ker voor zijn partij. Dat heeft de partijraad van DS'70 zater dag in Amsterdam beslist. Bij de aanvaarding van zijn lijst trekkerschap zei Nijhoff dat DS'70 de verkiezingen zal in gaan onder het motto van de versobering. Ook het profijtbe ginsel zal volgens hem weer versterkt moeten worden toe gepast. AMSTERDAM De politie heeft weer ruim één miljoen gulden opge spoord van de drie miljoen die twee weken geleden aan de Amsterdamse notaris mevrouw Slis-Stroom zijn ont futseld. Van de drie miljoen is nu door het rechercheteam van rijks- en gemeentepolitie 2.316.000 gulden bo ven water gebracht. De politie wist gisteravond de hand te leggen op 1,2 miljoen door de arrestatie van een 35-ja- rige makelaar uit Laren en een evenoude direc teur in Vinkeveen. Beide mannen worden ver dacht van heling van 100.000 gulden en het be hulpzaam zijn bij het opbergen in een bank kluis van een miljoen. Het speciale recherchetam dat inmiddels is uit gebreid tot twintig man, zet het onderzoek in deze zaak voort. Volgens een woordvoerder van de politie „is nog maar het topje van een ijsberg boven water gekomen". De politie heeft sterk de indruk dat A.O. uit Laren en W.P. uit Amsterdam, die beiden in een Parijse gevange nis op uitlevering aan Nederland wachten, nog heel wat meer op hun kerfstok hebben. AMSTERDAM Burgemeester Polak van Amsterdam wil op korte termijn praten met de krakers van het pand Prin sengracht 715. Voorwaarde is wel, dat de barricades rond het pand onmiddellijk worden opgeruimd en de toezegging wordt gegeven dat de krakers het pand vrijwillig ontrui men. Anders zal de politie met geweld ingrijpen. Dit liet Polak gisteravond weten. De burgemeester reageerde op een verklaring van de krakers die zeiden de barricades te willen verwijderen op voorwaarde dat er een open gesprek komt. Aan dat gesprek verbinden de krakers wel de eis dat het pand niet ontruimd zal worden. Vanmorgen stelden de krakers het bemiddelingsvoorstel van Polak „belachelijk" te vinden. „Met anoniem dagvaarden wil Polak vooruitlopen op de leegstandswet en pas daarna praten over de inhoud ervan", aldus de krakers in een verklaring. HAZEKAMP: Iglo treft geen schuld in nitrietaffaire (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Iglo treft geen schuld in de nitrietaf faire. Het bedrijf wist niet dat deze giftige stof in de koelsystemen zat van de wa gens waarmee zijn produk- ten in Limburg werden ver voerd. Dat heeft staatssecre taris Hazekamp (economi sche zaken) zaterdag voor de radio verklaard. Volgens de bewindsman is het nog maar de vraag of in de zaak rond de nitrietvergiftin- ging een wet is overtreden. Hij zei na te willen gaan of de wa renwet niet zodanig moet wor den aangepast dat het vermel den van de inhoud van koele lementen verplicht wordt. Uit gezocht moet nog worden of AKZO als leverancier hiervan niet aansprakelijk gesteld kan worden. UITZENDING DUURDE ZEVEN UUR Gescheiden ouders als etherpiraten UTRECHT De Algemene Vereniging Ouders Minder jarigen (Avom) is zaterdag van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags in de lucht geweest met een illega le zender. Rond vijf uur maakte de PTT een eind aan de uitzending; vlak nadat tegen haar zin een interview was uitgezonden met staatssecretaris Neelie Smit-Kroes, die politiek ver antwoordelijk is voor dit staatsbedrijf. Bedoeling van de programma's was propaganda te maken voor het streven van de Avom om meer garanties te verkrijgen voor het recht van gescheiden ouders om hun kinderen te zien. Volgens de vereniging schenken de Hil- versumse omroepen hieraan te weinig aandacht. Twee disc- jockeys en een lid van de Avom zijn gearresteerd. De zendapparatuur is in beslag ge nomen. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) - Vanavond stroomt van het noordwesten uit drogere lucht en iets min der zachte lucht ons land bin nen. Voor morgen worden dan ook zonnige perioden ver wacht, maar ook af en toe een bui. In de nacht kan, afhanke lijk van opklaringen in het binnenland de temperatuur tot om het vriespunt dalen, terwijl in de middag het kwik waar den van omstrees zeven gra den zal bereiken. Onder in vloed van depressie-aktiviteit is de vorst tot ver in Europa teruggedrongen, alleen in Noord-Skandinavie en Rus land vriest het nu nog ook overdag. De hoogste tempera turen kwamen het afgelopen weekeinde in Spanje voor, daar werd het 's middags op sommige plaatsen twintig gra den en hoger. Vooruitzichten voor woensdag: Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Weersvoor uitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 5, Min. temp.: omstreeks 3 gra den Max. temp.: omstreeks 7 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. r,"pr ?T

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5