Cortina d'Ampezzi bevestigt reputatii gebrek aan kracht ten onder Bettine Vriesekoop door Brabants feestje na zege Ton Lar Incidenten met tijdrege! SPORTTRIBUNE BOBSLEEER NA OMSLAAN VERONGELUKT VREUGDE EN VERDRIET HAND IN HAND IN MIDWINTERMARATHON Omstanders helpen de zwaar gewonde Tim Morgan op een brancard. LEIDSE COURANT MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 PAGINA CORTINA D'AMPEZZO Een dodelijk ongeval heeft de strijd om de wereldtitel vierpersoons bobslee gisteren in Cortina d'Ampezzo overschaduwd. Op het stuk naar de finish sloeg de slee van de eer ste Amerikaanse equipe om. Daarbij werd de keel van de 33-jarige Tim Mor gan doorgesneden en brak hij een hals wervel. In een ziekenhuis kon slechts de dood worden geconstateerd. Voor de derde keer in zestien jaar heeft de bobsleepiste in Cortina d'Ampezzo de twijfelachtige reputatie als „piste van de dood" bevestigd door het ongeluk in de derde omloop van de strijd om het wereld kampioenschap viermansbob. Niet onder de indruk >van het verschrikkelijke gebeu ren zette de Italiaanse organisatie het evenement onverdroten voort. De titel strijd eindigde met de overwinning van de DDR I Op 5 februari 1966 vond de 25-jarige Westduitser Toni Pensberqer als eerste bobber de dood op de piste van Cortina. Drie jaar later onderging de Italiaan Renzo Navilott hetzelfde lot tijdens nationale wedstrijden. Op dat tijdstip was de baan door de internationale organisatie te ge vaarlijk bevonden voor meerlandenwed strijden. Het bobsleeseizoen van 1980/81 had een bijzonder ongelukige start met de dood van Giuseppe Soravia. De 33-jarige Ita liaan overleed aan zijn verwondingen, op gelopen na het omslaan van de tweemans slee in het Oostenrijkse Igls bij Innsbruck. De 33-jarige Morgan uit Lake Placid werd het tweede slachtoffer in deze jaargang. In de laatste bocht stuurde Morgan zijn slee met een snelheid van boven de 130 kilo meter per uur te veel omhoog, waardoor de bob bij het uitkomen van de curve om sloeg. Morgan raakte bekneld tussen slee en rail en sloeg meermalen met zijn be- helmde hoofd tegen de ijswand. Dat het wereldtoernooi in Cortina toe slechts een slachtoffer heeft mag een wonder heten. Valpartijen en slaan zijn op de Italiaanse ijspiste daagse gebeurtenissen, die kennelijk mands verontrusting wekken. De Ai kaan Rushlaw liep zaterdag slechts lichte hersenschudding op toen zijn USA II omsloeg in de kristalbocht i meermalen met zijn hoofd, voorziei helm, tegen de wand sloeg. In de mansbob sloeg de slee van Taiwan eerste bocht om. Met grote snelheid de slee op zijn kop verder zonder da mand kon ingrijpen. Remmer Hwan raakte bewusteloos maar kwam er af kneuzingen en hoofdleisel. Bij de manssleeën haalden de USA II, de S< Unie II en Japan eveneens het einde n de normale stand. Slechts lichte ven dingen vielen de drie bemanningen deel. 3RANE 53-jarig lag de beroer ialey i irande ikaansf eden. H jingsgrc in wen ordt alj cember ptreder ien hen ,i irlijke 6: Bill MISKOLC Wil Bottine Vrie- oekoop ooit écht de Europese top halen dan zal het voor haar zaak Zijn dat de Engelse Jill Hammersley van het tafel- tennistoneel verdwijnt. Giste ren wist de 30-jarige Ham mersley voor de derde maal Vriesekoop van de Top Twaalf-titel af te houden. In een zenuwslopende finale bleek de taaie Hammersley de 19-jarige Vriesekoop de baas. De tweede plaats was net ais tijdens de edities van 78 en '80 weer voor Bottine Vriesekoop. Na een door de bank genomen goed gespeeld toernooi (Vrie sekoop verloor slechts van de Hongaarse speelsters Olah en Magos), stond in de finale de Engelse Hammersley (met eveneens acht zeges op haar conduitestaat) weer tegenover de Nederlandse. Een goede start leverde Vriesekoop in de eerste game een voorsprong van 11-3 op, die echter weer grotendeels verloren ging. De Nederlandse wist zich behoed zaam manoeuvrerend tegen de verdedigend ingestelde Ham mersley naar een voorsprong van 20-16 te spelen, maar de vier gamepoints op rij werden weggegeven. Toen bij 22-23 in het voordeel van Hammersley (Van onze verslaggever) MISKOLC Juist tijdens de finales van de Top Twaalf in Miskolc vielen de incidenten als rijpe appelen van de boom. In de eerste game van de partij Vriesekoop-Hammersley pakte de Engelse bij de stand 22-21 in haar voordeel plotseling tijdens de rally de bal uit de lucht om vervolgens bij de Hongaarse arbiters te informeren naar de reden van het tellen van de scores, iets wat uitsluitend na het ingaan van de tijdregel gebruikelijk is. Bettine Vriesekoop noch Jill Hammersley had begrepen dat de tijdregel, die normaal na vijf tien minuten wordt toegepast, al was inge gaan. Na veel heen en weer gepraat, waaraan zelfs een tolk te pas kwam, werd er verder ge speeld. Met toepassing van de tijdregel. Ech ter wel bij de stand 22-23, het reglementaire punt werd niet aan Bettine toegekend. Iro nisch genoeg scoorde Bejtine daarna twee keer op rij en dat had haar normaliter de ga- mewinst opgeleverd. Nu echter niet. Ham mersley wist toch met 26-24 te winnen. Betti ne Vriesekoop over het gewraakte punt: „Ik heb dat niet in de gaten gehad". En Jill Ham mersley over de tijdregel: „Het ingaan van die tijdregel, waarbij je binnen dertien slagen wis selingen dient te scoren, was zeker in mijn voordeel. Bettine is geen snelle scorer. Zij moest zich nu forceren". Volgens tijdwaarne- mers waren overigens de gewraakte 15 minu ten in de eerste game nog lang niet verstre ken. De meesten hielden het op 13 minuten en zelfs 12 minuten „zuivere" speeltijd. Bij de heren barstte de bom tijdens de finale tussen de Hongaar Klampar en de Zweed Bengtsson. Bij de stand 19-16 in de beslis sende game wilde Klampar problemen maken over een natte plek op het batje van Stellan Bengtsson, die extra effect zou opleveren. De Zweed toverde daarop eigenhandig de stand 20-15 voor Klampar op het bord. Ds heren bleven elkaar zeer vijandig bejegenen en uit dagen met ellenlange pauzes. Bengtsson kreeg een geweldig fluitconcert over zich heen en de kinderachtige Klampar pakte tenslotte toch de winst voor het thuisland: 21-19. een incident rond de tijdsover schrijding veel consternatie wekte, bleek de meeste routine toch aan de zijde van Ham mersley. Met 26-24 pakte ze de eerste game. Verrassend genoeg, met name coach Ge rard Bakker gaf weinig meer voor haar kansen, wist Bettine Vriesekoop de tweede game, waarin nu door het in werking treden van de tijdregel om beurten geserveerd diende te worden, wèl te winnen: 21-18. De derde game gaf al snel de beslissing te zien. Hammersley .gooide er een aantal uitsteken de backhandsmashes tegen aan en daar was Vriesekoop niet tegen opgewassen. Via 1-8 en 6-12 werd het nog wel 16- 19, maar Hammersley maakte geen fouten meer: 21-17. Kracht ontbreekt De Engelse wilde na afloop wel even aangeven, waarom Vrie sekoop niet die „winner" is als zij. „Bettine is mentaal en technisch een geweldige speel ster, die zich al goed heeft ont wikkeld, maar het ontbreekt haar aan kracht. Haar spinbal- len zijn voor mij gemakkelijk te retourneren. Er zit te weinig ef fect aan. En ze smasht slecht. Daarvoor heeft zij kracht no dig. Zo lang die niet aanwezig is, zal het voor haar moeilijk worden ooit een evenement als dit te winnen". Coach Gerard Bakker', dé man die sportieve zaken altijd tracht te relativeren met de kreet „Morgen is het weer maandag", kon wel meegaan met de gedachtegang van Jill. „Inderdaad ontbreekt het Bet tine aan kracht. Voor haar trip naar China deden we aan krachttraining, maar daar heb ben we de laatste maanden geen enkele gelegenheid voor gehad. Ik was al lang blij dat Bettine weer tafeltennist. Als je weet, in wat voor toestand zij uit dat land gekomen is, dan Bettine Vriesekoop geconcentreerd in actie. dien je eigenlijk verbaasd te staan dat zij hier zo ver geko men is. Ik heb ook momenten gedacht van: „Nou is het voor bij", maar ze is overeind ge bleven". Gebrek aan kracht mag dus als hoofdschuldige aangewe zen worden voor het steeds maar uitblijven van een volledi ge bevestiging van Vriesekoop in Europa. Kracht, die nodig is om een spel te ontwikkelen, waarmee routiniers als Ham mersley naar het tweede plan verwezen kunnen worden. Voordat die rollen omgekeerd zullen zijn kan er nog wel ge ruime tijd overheen gaan. De Engelse speelt, nu de Roe meense Maria Alexandru niet meer op de Europese ranglijst te vindén 'is, als enige van de top van ons werelddeel een sterk defensief getint spel. Slechts een enkeling is in staat hier afdoende weerwerk tegen te leveren. Perkucin, Magos en Palatinus hebben een killers- klap in de armen en kunnen geduld opbrengen met het plaatsen daarvan. Ook Vriese koop kan het Hammersley vooral door haar vastheid en taaiheid moeilijk maken. Met de overige zeven uit de huidige Top Twaalf van Europa is het veel slechter gesteld. Gerard Bakker onderkent dat al jaren: „Europa's top kan ge woon niet tegen Hammersley spelen. Die wint zeven partijen op één been. Bettine moet er ..elk keer keihard tegenaan eri Ton Larmit passeert de Belg Jan Sebille en dat betekent de aanzet voor zijn zege In Apeldoorn. (VE DEN nade gen i hogii pleit comi Kan for» haar concentratie mag verslappen. Tegen haar nen ze allemaal spelen scheelt wel een stuk Voor mij is Bettine de van Europa, maar wint mersley dit soort altijd, omdat ze heel toernooi veel krijgt". En Bettine Vriesekoop za vanaf nu wel met extra dacht en inzet op ning storten. Het moet een kwartfinaleplaats de WK (in april) in het Slavische Novi Sad ki brengen. En volgend en daar zal zij meer brand zijn, eindelijk Europese kroon vóór mersley. JOHN APELDOORN De kleine goed ge mutste Brabander Ton Larmit heeft zaterdag onder uitstekende weersom standigheden de achtste midwinter marathon op zijn naam gebracht. De 29-jarige marktkoopman in verlich tingsartikelen uit Reusel, een klein dorpje in het schilderachtige Kempen- land, pakte in Apeldoorn de hoofdprijs in 2 uur 24 minuten, 38 en dankte zijn zege vooral aan een sterke eindsprint. De laatste vijf kilometer perste hij al les uit zijn tengere borstkas en liep hij door een haag van mensen steeds verder weg van zijn concurrenten. Dolblij liet hij zich aan de finish op vangen door zijn talrijke supporters, die onmiddellijk een klein Brabants feestje bouwden en alvast een voor schot namen op het naderende carna valsfeest. Vreugde en verdriet ging tijdens deze achtste marathon hand in hand. Want vierden de Brabanders een eindje ver derop een flink feest rond het kleine manneke uit Reusel, groot was het ver driet in het Apeldoornse kamp. Wim Ze gers, de plaatselijke 27-jarige favoriet liep op de Veluwse wegen de wedstrijd van zijn leven. In gezelschap van de la tere winnaar koersterde hij kilometers lang de hoop op een klassering tenmin ste bij de eerste vijf. Samen met Larmit bleef hij de koploper van dat moment, de Belg Jan Sebille (29) in het oog hou den en het enthousiasme van het Apel doornse publiek kende haast geen grenzen. Echter na ongeveer 35 kilome ter kreeg de kleine Zegers last van kramp in zijn linkerbovenbeen en moest Larmit laten gaan. Volledig gedesillusio neerd ging Zegers als 24ste wandelend door de finish, opgevangen door zijn ernstig bezorgde vrouw. Hoofdrolspeler Al heeft Larmit dan de zege gepakt, de hoofdrolspeler in Apeldoorn was onge- twijfeld Jan Sebille uit Brussel. In een aan de Zaan) weruon opgerold en al- zijn vrolijke, maar onbezorgde uitstekende vorm en in een fraaie stijl lesn de Duitser Frense bleek in staat wel nooit in slagen om een echte t draafde de zuiderling over de Veluwse om Verhoef en Irmen te volgen. De te wórden wegen. Dan weer met ruime voorsprong op Larmit en Zegers en dan weer met dit tweetal op de hielen. Steeds raad pleegde hij zijn horloge om te kijken hoe het er voorstond met het schema. Zou voor het eerst in het bestaan van de midwintermarathon een buitenland se loper er in slagen de wedstrijd te winnen? Nee, want na precies 37 kilo- arme Zegers werd haast door iedereen voorbij gelopen. Cees Verhoef pakte door zijn sterke eindsprint de derde plaats in 2.26.03 en de Duitse veteraan Vrolijkt Frans De Belg Jan Sebille is ook al zo'n ke Frans, maar hij leeft in ieder g« Frense werd vierde in 2.27.57. De béste veel meer voor zijn sport. Hij heeft g Nederlandse veteraan was Wim Ree- vast werk en leeft van hetgeen I JMr. ,„nrH« 'ladlS lofs, die op een negende plaats eindig de in 2.30.00. Opvallend was overigens ook dat hij de eerste vijftig zich dertien meter besloot Ton Larmit, die in zijn veteranen konden klasseren. De hoofd eentje de jacht op de Belg had geo pend, een einde te maken aan de droom van de Belg. Hij draafde over hem heen en deelde daarbij een flinke mentale tik uit. Een ogenblik leek het er op dat Sebille Ton Larmit zou volgen, maar de Brabander ging onweerstaan baar door in een niet fraaie, maar wel prijs ging dus naar een landgenoot maar de troostprijzen kwamen allen te recht bij buitenlandse lopers. De twee de plaats was voor Sebille en de eerste plaats bij de veteranen voor Frense. De snelste dame was een Belgische loop ster, Denise Alfoet (45) eindigde haar vierde marathon in- 2.58.00, hetgeen effectieve stijl. In een mum van tijd was een bijzonder knappe prestatie is. hij uit het oog verdwenen, uitstekend gecoacht door de geblesseerde Am sterdamse selectieloper Co van der Weyden. Omgeven door een cordon van fietsers liep Larmit de laatste vijf ki lometer zoals hij eerder in de week ge droomd had. Aan de finish kwam Sebil le 1.17 minuten te kort. Hij finishte in 2.25.55. door de sport in de schoot wordt worpen. Hij is pas weer veertien da thuis, nadat hij een poos als skilei heeft gewerkt. „Ik ben hier voor de 2 de keer; vorig jaar liep ik ook voc1 maar toen moest ik afhaken, om mijn trainingsbroek te zwaar werd het water. Ik heb hem toen uitgev gen, omdat ik geen vervangende I bij me had. Daardoor heb ik toen tijd verloren. Volgend jaar kom ik ter terug om te winnen", zei de Belg chend. Maar niettemin klinkt er - vastberaden ondertoon in zijn sternen k< "keila ajdmoU Felle strijd Achterin het veld was de strijd ont brand om de andere ereplaatsen. Daar moesten de Nederlandse lopers felle strijd leveren met de sterke buitenland se concurrentie. Cees Verhoef uit Utrecht, op de 20 kilometer nog in acht ste positie, werkte zich sterk naar vo ren. Samen met de Westduitser Wilfried Irmen uit Duisburg stormde hij naar het front en ontmoette daar Horst Frense, die gedurende de hele wedstrijd voorin heeft gestreden. Van Miltenburg (Utrecht), Frans Verber- ne (Wageningen) en Wim Roelofs (Koog Pilsjes In de kantine van de Willem III kazerne was al spoedig te merken dat een Bra- |f|Cid0llt bander de race had gewonnen. Tussen Ifkpg zijn supporters had Larmit inmiddels Tijdens de prijsuitreiking in de kan enkele pilsjes gepakt en er stonden er van de Willem III kazerne deed zich nog meer op het programma. Hij maak- incident voor. Bij het in ontvangst te er geen geheim van dat hij inderdaad men van de derde prijs nam Cees V een liefhebber is van het biertje. hoef de microfoon en dankte allerei Over de wedstrijd vertelde hij: „Ik ben de organiserende vereniging voor nu drie keer voor Sebille geëindigd. Hij 'prima organisatie. „Het evenement gaat in het begin altijd veel te hard en wederom een groot succes geword dat wist ik. Toen ik van Harm Hendriks Toch is er een aantal smetten; allere "no hoorde dat de Belg kapot zat en dat Co de insinuaties ten aanzien van de to| van der Weyden me aanspoorde er een leten. Er werd namelijk door een lid schepje bovenop te doen, ben ik naar het organisatiecomité beweerd dat hem toe gelopen. Eigenlijk had ik toen topatleten hier niet wilden komen, nog even bij moeten blijven of keihard dat ze geen startgelden zouden krijg over hem heen moeten gaan. Dat was Co van der Weyden zou hebben geb eigenlijk een tactische fout. Want Sebil- Ie kon me zelfs een ogenblik volgen". of er startgelden betaald zouden w den. Deze atleet is al twee jaar get" De Brabander houdt er een niet zo ver- seerd en heeft niet gebeld", aldus schrikkelijk serieuze levensstijl op na. hoef, die zich voor de microfoon ov Hij is inmiddels wel lid geworden van de gens ook beklaagde over de hoge nationale B-selectie, maar zal er met schrijfgelden In Apeldoorn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20