Opnieuw grote staking in Polen noeien in uitkeringen liiet dramatiseren vs overtuigd van sovjet-ingrijpen -Minister van der stee: WADLOPEN OOK IN GRONINGEN AAN BANDEN nel ationaal Dnds, Jnders oen we et zelf Nederlands boorplatform op nippertje gered 350.- R. ten (Van onze sociaal- economische redactie) 1ECHT De Hout- en wbond CNV eist van de re- ig, dat zij nu snel een natio- werkgelegenheidsfonds op- Gebeurt dat niet dan zal vakbond het initiatief ne- voor de stichting van een s voor de eigen bedrijfstak, werkgelegenheidsfonds zal >ed moeten worden worden een deel van de extra aard- ten en met een deel van de ende prijscompensatie. Ie opening van het congres de Hout- en Bouwbond CNV voorzitter Dilo van Comme- kabinet en parlement verwe- dat zij geen visie hebben om werkloosheidsontwikkeling te breken. „Als de regering wer- k bestaat uit verantwoordelij- nensen dan komt ze met een uitvoerbaar plan. Of moet te- voordig alleen de vakbewe- met plannen komen?" Van imenée wees op het CNV-plan een nationaal fonds om on- lemingen, die kansen hebben wereldmarkt, te stimuleren odoende de werkgelegenheid oen terugkeren. In de bouw zo'n fonds onmiddellijk tot v t werk: er behoeven geen We produkten ontwikkeld te len. er kan meteen meer wor- gebouwd en de toeleverings- ijven profiteren direct mee de regering niet ingrijpt zul- Werknemers en werkgevers in out en bouw niet langer wach- en zelf iets doen. Onze mensen en en ons neer te leggen bij Uteve ontwikkelingen," aldus Commence. WARSCHAU De besprekin gen in de Zuidpoolse stad Jele- nia Gora tussen een regerings- comissie en de leiders van de plaatselijke afdeling van de onafhankelijke vakbond Soli dariteit zijn gisteravond, kort voor middernacht, afgebro ken. Zij zouden in de loop van vandaag worden hervat. Een algemene staking in de gelijk namige streek waartoe de vak bond had opgeroepen, als de, onderhandelingen geen resul taat zouden hebben, is van daag van start gegaan. Volgens een woordvoerder van Solidariteit zijn daarbij ongeveer 450 bedrijven en het openbaar vervoer betrokken. De schattin gen over het aantal mensen dat aan de staking meedoet, lopen uiteen van 130.000 tot 300.000 mensen. De onderhandelingen braken de afgelopen week al eerder af over dezelfde eis, namelijk dat een ul tramodern sanatorium van het ministerie van binnenlandse za ken open zal staan als herstel lingsoord voor het publiek De regeringscommissie, die te ruggekeerd is naar Warschau, vond dat de eisen die Solidariteit stelde, leiden tot een „politieke confrontatie". De stakingsactie van vandaag valt samen met een belangrijke vergadering van het centraal co mité van de communistische partij. Met de stakingsdreigingen en het vooruitzicht van een niet eindigende spiraal van arbeid sonrust wordt verwacht dat er wijzigingen zullen worden aan gebracht in de regering. Verder levert de legalisering van de boerenvakbond, waaro-, ver het Poolse Hooggerechtshof morgen beslist, opnieuw stof op voor onrust. De autoriteiten heb ben zich steeds uitgesproken te gen de vorming van een derge lijke vakbond. De regering Reagan is ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie in Polen zal ingrijpen. Dit heeft de Amerikaanse omroep NBC ge meld. De vraag is niet meer of, maar wanneer de Sovjet-Unie zal ingrijpen. Functionarissen van de regering geloven dat de- communistische partij geen greep meer heeft op de gebeur tenissen iri Polen en dat een Russisch ingrijpen daarom on vermijdelijk is. Men is er verder van overtuigd dat het Kremlin probeert tijd te winnen door op korte termijn een wisseling in de Poolse partijtop te bewerkstelli gen. Misdaad loont niet Johnny Jackson, een van de verdachten van een overval in Bessemer City in de Amerikaanse staat Nordt Carolina, ligt languit en met de handen geboeid op de rug op de grond. Samen met twee anderen werd hij kort na de overval en een achtervolging door de politie aangehouden. Een deel van de buit ligt rondom hem. V A ARGE W ONDEN NA DTSING IN HAZERSWOUDE RSWOUDE Een 20-jarige automobilist uit Hazers- e en twee inzittenden zijn zondagmiddag ernstig ge ld geraakt bij een ongeval op de Gemeneweg. Een vierde ittende liep een gebroken pols op. auto van de jeugdige inwoner van Hazerswoude raakte rond uur in de berm van de Gemeneweg terecht en kwam tegen bomen tot stilstand. Drie inzittenden moesten levensge tij rlijk gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden den vervoerd. De Hazerswoudse rijkspolitie stelt vandaag een nader onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval, uigen worden verzocht zich te melden: tel. 01714-3554. UW HUIS. ONZE ZORG! y 1%/yjgïr/r Zs/s/ïs/y /C i.o. LEIDEN, Havenplein 2 071 -140043 Geen krant ontvangën? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer1 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe-* zorgd. GRONINGEN Na Friesland hebben nu ook Gedeputeerde Staten van Groningen een ontwerp-verordening ter regulering van het wadlopen uitgebracht. Als de verordening door Provin ciale Staten wordt bekrachtigd, is het strtou» verboden zomaar tochtjes over het wad te maken. De verordening, die gelijk is aan de Friese regeling, schrijft voor dat wadlopen alleen nog mag onder leiding van een persoon of organisatie die van de provincie een vergunning heeft gekregen. Er mogen per wadlooptocht hoogstens 150 deelnemers zijn met zes begeleiders. Maandag 9 februari 1981, 71e jaargang no. 21883 Levkas Nieuwe tv-serie „De Levkas Man" om 21.25 uur op Ned. II en om 20.27 uur spelprogram- ma „Dubbelspel". Op Ned. I om 19.35 uur quiz „Wie van de drie", om 20.10 uur tv-film „De Shillingbury Fanfare" en om 22.02 uur „Music Gallery". Opklaringen Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur rond zes graden. Matige tot krachtige naar west tot noord west ruimende wind. Zon op 08.05, onder 17.44 uur. Scheveningen hoogwater 06.22. en 18.45 uur, laagwater 02.04 en 14.51 uur. FC Utrecht in tijdnood UTRECHT Bijna vier jaar is gewerkt aan plannen voor de nieuwbouw van het Utrechtse stadion Galgen waard. De gemeente was akkoord maar FC Utrecht wacht met smart op de goedkeuring van Gedeputeer de Staten. Per 1 mei moet met de bouw worden be gonnen, waardoor uiterlijk 15 maart met het slopen van het huidige Galgenwaard een aanvang moet wor den gemaakt. En dat is kort dag want FC Utrecht moet ook nog zorgen voor vervangende speelruimte. De club wil onderdak bij Elinkwijk of SC Amersfoort maar deze maken bezwaar omdat met FC Utrecht het slecht bekend staande supporterslegioen meekomt. Ook de politie in Zuilen en Amersfoort ziet FC Utrecht niet graag komen. Maar voor FC Utrecht blijft voorlo pig het voornaamste dat GS spoed maakt want er dreigt grote tijdnood. IPSWICH De jacht op Frans Thijssen, die voor vijf ton te koop ia, kan beginnen. Hij heeft geweigerd zijn contract bij Ipswich Town te verlengen. Ipswich wilde hem nog twee jaar houden. Feyenoord en PSV hebben al belangstelling getoond; Berend Tent afgekeurd UWBOND CNV: Heraeles ALMELO - Mar- tin van Vianen, de huidige trai ner van FC Den Haag, lijkt zich niet al te zeker te voelen van zijn positie als trainer in het Zuiderpark voor het volgend seir zoen. De vlak voor de winter stop als opvol ger van Hans Kraay aange trokken Van Vianen heeft via de manager van FC Vlaardingen (Van Vianens vorige club), Hugo van Houten bij eerste divisieclub Heraeles laten informeren of hij daar volgend sei zoen aan de slag zou kunnen. Voorzitter Nico Glou- demans van Heraeles: „Ik heb Van Houten geadvi seerd Van Vianen maar te laten solliciteren. Dan kan hij de normale procedure volgen om eventueel opvolger van Theo Laseroms te worden". Laaeroms heeft in Almelo te horen gekregen dat zijn contract niet wordt verlengd, omdat hij te duur is. «■fi I iner l*éei hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - (redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - imenten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. lerlander enige overlevende aanvaring Portugal ■™^^ABON De 36-jarige Nicolaas van is tot heden de enige overlevende feen scheepsongeluk voor de Zuidpor- je kust. Van Toor voer als eerste ma- ieuwe valst op de „Jenson-3" (onde Singapoe- Lid, 625 kfvlag varend) die tegen vier uur za- ind. Zomjgochtend in botsing kwam met de ersideaakse vrachtboot „Hellenidad". 5. voorzie estauranlns het Portugese persbureau A nop sportmede „Jenson-3", met twaalf opvarenden, op hatha de aanvaring. Alleen Van Toor kon irtopdefde Griekse vrachtvaarder, die enige njrenloldje aan je boeg opliep, worden opgepikt, i'nn rr'®e elf bemanningsleden waren 24 I g ra °*e Rising nog steeds zoek. rtzen 080 Fns Van Toor vond het ongeluk bij hel- tveer plaats en reageerde de Griekse 'niet op de waarschuwingslichten van chip. Van Toor is ter observatie in een riandenimhuis in Portugal opgenomen, aanbiedj pers.Jfr Kijk, kijk Ken Thomas (37) en zijn zoon Neil (6), op de voor grond, waren za terdagmiddag eregasten bij de voetbalwedstrijd Tottenham-Hot spur tegen Leeds in Londen. Het was de eerste wedstrijd die het tweetal met eigen ogen kon aan schouwen. Ken Thomas was in 1955 blind gewor den en zijn zoon tje Neil was blind geboren. Dankzij een operatie kun nen beiden sinds kort (weer) zien. Kostbaar huiswerk WASHINGTON Het feit dat Amy Carter, dochter van ex-president Jimmy Carter, niet uit een vraagstuk over de Industriële Revolutie kon ko men, heeft de Amerikaanse regering verleden jaar, aldus meldt de Washing ton Post, een bedrag van naar schat ting 100.000 dollar gekost. Toen noch Amy noch haar moeder uit het vraagstuk kwamen, vroeg de laatste het ministerie van arbeid om raad. Twee'da gen later arriveerde bij het Witte Huis een vrachtwagen vol computervellen met de antwoorden op het vraagstukEen ambte naar had het vraagstuk als een serieuze vraag van de president opgevat. Een vol tallige computer-ploeg had daarom het weekeinde overgewerkt om zo snel moge lijk het antwoord te kunnen leveren. Ove rigens waren de leraren van Amy niet zo van de uitkomst onder de indruk. Zij kreeg een middelmatig cijfer. GOTHENBURG Een Zweedse bergingsploeg is er gisteravond op het nippertje in geslaagd het Neder landse boorplatform „Dirk" te red den, dat in vliegende storm was los geslagen van zijn sleepkabels en urenlang te pletter dreigde te slaan op de Zweedse kust. Na verschillende vergeefse pogingen slaagden de Zweden er uiteindelijk toch in om 3550 Mal urg. va 3-4190 HEM In de komende jaren zul- ohibach 'we v°Ï£ens minister Van der Stee g? wij bij finaneiën opnieuw moeten nagaan aid een (de uitgaven voor salarissen en uit- et doucijngen op een breed front kunnen in het napen afgeremd. Daar kunnen we heel uitzicht ifliatisch over doen, aldus de be- dsman, maar toepassing van het so- ^11 verzekeringssysteem van West- HHMtsland „waarachtig geen achter- I land" zou voor ons land een uit- Op een bijeenkomst van de katholieke Ne derlandse boeren- en tuindersbond in Arn hem zei Van der Stee vanmiddag dat er de komende vier jaar tenminste evenveel om gebogen moet worden als bij de uitvoering van bestek '81 (3 a 4 miljard per jaar). Hij wilde'overigens geen concrete bedragen noemen die volgens hem aan ombuigingen in de collectieve sector, d.w.z. overheids uitgaven en bijdragen aan de sociale zeker heid, nodig zijn. Zonder forse ombuiging en loonmatiging is een stijging van het na tionaal inkomen met slechts 1 procent per jaar te verwachten, terwijl de werkloos heid al oploopt tot een half miljoen, een si tuatie waarin de collectieve middelen steeds meer worden opgeslokt door steeds hogere rentelasten en door uitkeringen aan steeds meer werklozen. Van der Stee verklaarde dat het kabinet in maart met concrete voorstellen komt voor de noodzakelijke ombuigingen in de begro ting 1981 die nodig zijn wegens het tegen vallende financieringstekort van de over heid. Die ombuigingen moeten sociaal aan vaardbaar zijn en een zo klein mogelijk negatief effect moeten hebben. Hij ver wees daarbij naar het kabinetsbesluit om de burger meer te laten betalen voor de diensten die de overheid hem biedt: rechtshulp, maatschappelijke, culturele en gezondheidsvoorzieningen, energie, open- ibaar vervoer, etc. weer vast te maken aan het 1500 ton me tende gevaarte, waarop geen bemanning aanwezig was en dat richting Noordzee werd getrokken door een Deense sleepboot. Na de reddingso peratie werd de «toers ver legd naar Go thenburg. De Dirk, die over 50 meter lange pijlers be schikt, is ei gendom van Bos Kalis Westminster Co bv. Het platform, dat ook voor ande re doeleinden dan alleen olie boringen bruikbaar is, was ingezet bij de bouw van een brug tus sen het Deense Seeland en het eiland Faro. Hopsi Dit tafereeltje heeft niets met carnaval te maken. Het zijn kinderen van de plaatselijke skiclub van Schladming in Oostenrijk die dienst doen als mas cotte en zich derhalve iet wat potsierlijk dienen aan te kleden. Ze deden dat overigens het afgelopen weekeinde voor niets want Schladming werd geteisterd door de Föhn zodat de wedstrijden moesten worden afgelast. De kleren blijven evenwel bewaard want tot in leng te van dagen zal de mas cotte „Hopsi" aanwezig zijn bij wedstrijden in Schladming. Van Leeuwen op zijspoor? ROTTERDAM - De dagen van Henk van Leeuwen bij FC Den Haag lijken geteld. In de loop van vorige week liet trainer Martin van Vianen de aanvaller we ten dat hij niet op een basisplaats in het duel tegen Excelsior behoefde te rekenen. Dat hield tegelijker tijd in dat Van Leeuwen afgelopen zaterdag in het C-team zijn opwachting zou mogen maken. Van Leeuwen hield vervolgens de eer aan zichzelf en meldde zich af met de mededeling dat hij aan de rug geblesseerd was. Een feit is dat de ooit furore makende spitsspeler, die in zijn beste dagen zelfs* het Nederlands elftal haalde, afgelopen dinsdag fo to's van zijn rug heeft laten maken. Een feit is ook evenwel dat Van Leeuwen zo langzamerhand het krediet bij zijn collega's had verspeeld. Aanvoerder Aad Mansveld: „Wat is het rendement van Van Leeuwen dit seizoen nou geweest? Nul toch zekerl Ik vond het dan ook een terechte beslissing van de trainer om Van Leeuwen er naast te zetten". Gezien de houding van Van Vianen en de spelers van FC Den Haag als eerder gedane uitspraken van het be stuur mag worden geconcludeerd dat Van Leeuwen, met ruim een ton de best gesalarieerde speler van FC Den Haag, aan het eind van dit seizoen zijn con tract niet zal zien verlengd. Hij kan dan vertrekken of indien dat niet lukt desnoods tegen een aanzien lijk gereduceerd salaris alsnog blijven. Het is voor Feyenoord om moedeloos te worden... DAT-I NiCTTte-N AZ 67 gaat onverstoorbaar door met punten verzamelen. Onderaan de eredivisie wordt het dringen na de uitslagen van dit weekeinde. HAARLEM Be rend Tent, de 32-ja- rige doelman van de Haarlemse amateur hoofdklasser EDO, zat nooit meer mo gen voetballen. De oorzaak daarvan zijn hartklachten, die deze week zelfs leidden tot een ope ratie en het inbren gen van een pace maker. Tent: „Mijn hart stond de laat ste tijd wel eens ze ven seconden stil en ik ben zelfs een keer flauw gevallen voor een wedstrijd. Nu ik een pacema ker heb, mag ik me "weer normaal in spannen, maar het enige dat ik moet vermijden, is alle li chamelijk contact.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1