Korf balkloof met België weer groot plami oor Carlos eutemann Raas wint Ster Bezwaar tegen Boot als bondscoach basketball Russische atleten boycotten indoorstrijd Denise Biellmann Europa's beste kunstrijdster Tennisteam neemt eerste hindernis ZIJDELINGS jammers valt uit ■liksemstart |erlaag ts Verkerk gede jeugd eedy Volita itigste ie Stenmark torcrosser ongelukt ilortwereld FRANSMAN NOAH VERRAST FAVORIETEN Week rust voor crosser Groenendaal \GIN LEIDSE COURANT MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 PAGINA 13 Coach van Oranje Voor de tweede keer heeft een trainer geen zin getoond in het coach- schap van het Nederlands elftal. Michels liet het af weten en recent ook Je- zek. De laatste vreesde te zeer de tegenwerking, al thans gebrek aan mede werking, van de Vereni ging van Oefenmeester in Nederland, de WON. Deze organisatie stelt zich op het standpunt dat in eigen land voldoende ter zake kundige krachten aanwezig zijn en het niet aangaat een buitenlander de scepter te laten zwaaien over het Neder lands elftal. Vanuit het oogpunt van de WON ge zien, immers een werkne mersorganisatie, een rëeel standpunt, maar het zou de argumentatie verster ken indien ook zou wor den gezegd welke Neder landse oefenmeester(s) dan wel in aanmerking zou dienen te komen. De WON weet precies wie werkzaam zijn, wiens con tract doorloopt en wie aan het eind van dit seizoen vrij is. Geen enkele naam evenwel komt naar voren en het zou best kunnen zijn dat de WON eerlijk bij zichzelf te rade is ge gaan en niemand naar vo ren weet te schuiven. Het coachschap van Oranje is geen sinecure. Er wordt een uitstekende vakman gëeist die bovendien het lastige stel spelers in het gareel kan houden. Uit blinkende vaklieden zijn er maar weinig, en dat zijn per definitie ook de men sen die zich van, terechte of niet, eisen, verlangens of op- er* aanmerkingen van spelere geen syllabe aantrekken. Voorts wen sen zij het alleenrecht over hun beslissingen. Zoek zo een maar eens. Ze zijn schaars en hoogst waarschijnlijk in eigen land niet te vinden. Dat de WON de eigen leden in bescherming neemt is prachtig maar de realiteit is dat die eigen mensen, hoe goed sommigen ook mogen zijn, geen toppers zijn. Rest het zoeken naar iemand met de Neder landse nationaliteit die el ders werkt. Trainers als Rijvers en Brom bijvoor beeld. Ei van Columbus Het congres van het Inter nationaal Olympisch Co mité in september in Ba- den-Baden belooft be langwekkend te worden. President Juan Antonio Samaranch verklaarde onlangs dat de Olym pische Spelen open moe ten staan voor de beste atleten ter wereld en het woord amateur maar eens moet worden geschrapt. Hij deed in feite de sim pelste oplossing aan de hand om het geharrewar - eenieder weet immers dat er deelnemers zijn die on mogelijk als amateur, ze ker niet bij Winterspelen, volgens de reglementen van het IOC beschouwd kunnen worden - over die amateurstatus uit de we reld te helperi. Hij zei:„Be- paal wie puur professional zijn en laat de rest mee- doen." Het is oneindig veel gemakkelijker om na te gaan wie prof is dan te bewijzen dat een atleet geen amateur is. Zelfs voor hen, die niet anders doen dan over hele we reld zwerven, kunnen meestal geen keiharde bewijzen op tafel worden gebracht. Ze doen niet anders dan sport bedrij ven maar wat is er tegen als een particulier zo ie mand financiëel in staat stelt louter zijn sport te beoefenen Het ei van Columbus, zou het initia tief van Samaranch ge noemd kunnen worden. Het zou ook de Internatio nale Atletiek Federatie van pas komen." Deze IAAF heeft een speciale commissie ingesteld om het vraagstuk van het amateurisme te bestude ren en neigt naar het vol ledig schrappen van de A (van amateur) in de naam IAAF „omdat er toch geen wijs uit te worden is." Het getuigt van zin voor de werkelijkheid als wordt bepaald wie professional is - ze zijn veel minder in aantal en eenvoudiger te lokaliseren - en de rest zonder restrictie toegang tot de Spelen te verlenen. "Ijzeni^ eersli 33. R« DEN HAAG EBBC Den Bosch en Amstelveen hebben bij de Topsportliga van de Nederlandse Basketbalbond bezwaar ge maakt tegen de op handen zijnde aanstelling van Ton Boot als interim-bondscoach van de nationale herenploeg. Beide clubs menen dat Boot in die hoedanigheid spelers kan ronselen voor zijn nieuwe club Parker Leiden, waarbij hij het komende sei zoen als coach gaat optreden. In feite gaat het om Kees Akerboom (EBBC) en Randy Wiel (Am stelveen). Beide spelers schijnen van de Leidse sponsor een aan trekkelijke aanbieding te hebben ontvangen. Volgens Jan Loor- bach, de voorzitter van de Topsportliga, loopt het allemaal niet zo'n vaart. „Van Akerboom weet ik toevallig, dat hij een zoge naamd licentie-contract bezit, dat ook nog het volgend jaar door loopt. Hij is dus officieel ook nog het komende seizoen aan Den Bosch gebonden. Daarnaast is Akerboom streekgebonden in verband met zijn werkzaamheden. Hoe bij Randy Wiel die zaak ligt, weet ik evenwel niet", aldus Loorbach. Hij dacht wel dat bei de clubs er weinig aan kunnen doen als het tweetal tot elke prijs van vereniging wil veranderen. Loorbach zal de tijdelijke aanstelling van Ton Boot, die het vori ge seizoen EBBC onder zijn hoede had, op korte termijn afwikke len. Kleine probleempjes met de school van Boot (leraar lichame lijke opvoeding aan de LTS van Alkmaar) staan een definitieve afwikkeling nog in de weg, maar Loorbach meent dat die hinder nis van zeer tijdelijke aard zal zijn. Ml Het wedstrijdsei- bor Formule 1-wagens Dtisch begonnen. Op llami-circuit in Johan-; reekeiig werd zaterdag de uiversiGrote Prijs van dit jaar, De uitgens de ruzie tussen 266.2ijnationale autosportfe- (FISA) en de interna- constructeursorgani- ___FOCA) niet mee telde "™st klassement om het [ampioenschpp, ge- i door de Argentijn Reutemann. Niet om- tSUM Maar liefst *ter achter elkaar won 'Verkerk op de Hilver- drafbaan de Grote Ier Stayers. Gistermid- t hij het bij de zevende 'weten. Kees Verkerk, i laatste koersjaar be- >est genoegen nemen *n vierde plaats, fctart nam Oswald de lei- Jdie hij echter al snel ilafstaan aan Regina Ha ll In de voorlaatste ronde l<ees Verkerk op tqt de I plaats en ging Perfect I aan kop en stond de niet meer af. Hij zege lvoor Nuttert Norton en j HAAG Negenjarige es mogen in ons land in fijen niet meer aan de k' verschijnen. Daarom aSpeedy Volita, die meer fen miljoen verdiende in kopbaan voor de Zaanse leijn, afscheid nemen tij- Ie Kerstdagen, ^rsloopbaan gaat echter door voor de merrie, lard is nu in training bij iaylor in het Pompano- Jal Florida en is daar aan Igiveede jeugd begonnen. i één kwalificatiedraverij ten zaterdag kwam Volita tot een kilome- ifvan 1.14.9. Daardoor is dermerrie weer startge- j in Amerika. Tijd voor Ikerij is er voor Speedy nog niet. De Zweed Ingemark irk behaalde gisteren erudbakken bij Oslo itigste zege in races wereldbeker door de te winnen. Door dit re ien dl is Stenmark vrijwel dvan de wereldbeker in jitvepineskien. i. v^nadese Gerry Soerensen n d<£ gisteren opzien in Haus ckeijnstall door de slalom te besc i. meetellend voor de an plbeker voor dames. Zij tern he Epple, Cornelia Proell ris de Agostini, in deze de, achter zich. De Ne- dse deelneemsters Ka- Esser en Hetty v.d.Swa- Brden resp. 51e en 54e. Idaling van Schladming zichzowel zaterdag als giste- icjegens de Föhn afgelast. •N De 34-jarige Hans Amersfoort is gisteren motorcrosswedstrijd in elderse Loenen dodelijk )elukt, toen hij na afloop lieuf3" wedstr'id °P het ren" j vartier onwel werd en ™*jjn motor tegen een botste. De renner was een nekbreuk op slag De wedstrijd in Loenen slot Dnmiddell'ik afgelast. *MA STAD - De Pana- ti% Hilario Zapata behield g'^kereldtitel boksen papier- De ht WBC-versie door de te/kaan Joey Olivo te ver- icAS - Brazilië won de fgS( WK-kwalifikatie wed- voetbal tegen Venezuela -0. Er werden vier spelers it veld gestuurd.e ÏEN - Marian Rensink achtste bij een scherm- riik 00i 'n Londen. De Engel- ie{ aftin werd winnares. LEIDEN De korfbalzege, die het Nederland se micro-achttal afgelopen zaterdag op, het Belgische nationale team boekte, had weer iets clichématigs. De kloof, die na de Belgi sche thuisoverwinningen in 1976 en 1978 lang zaam gedicht leek te worden, is weer gevaar lijk groot. Van een wedstrijd waarvoor de ruim tweeduizend toeschouwers in de Leidse Groe- noordhallen toch waren gekomen, was dit keer geen sprake. Vooral op tactisch gebied is België duidelijk verder achterop geraakt. Hoe wel de Belgen nog tot twaalf treffers kwamen, betekende de uitslag van 16-12 wel een doel- puntenrecord en hield Oranje zich derhalve erg eenvoudig staande tegen het simpele Bel gische spel. Zonder ook maar even echt in ge vaar te komen voegde de acht van bonds coach Ben Crum dë achttiende zege aan de erelijst toe. In het huidige topkorfbal neemt de tactiek een steeds voornamere plaats in. Vooral de laatste seizoenen onder bondscoach Ben Crum heeft de theorie een grote vlucht genomen. Voor het korfbal als zodanig een goede zaak. maar het devalueerde, de interland tegen België het enige internationale treffen van een beetje allu re tot een spel van kat en muis. Of het door snee publiek, dat geen of nauwelijks benul heeft van de hogere korfbalkunde die de Heelsumse bondscoach doceert, dat allemaal zo waardeer de is een geheel andere vraag. Doordat hef Nederlands achttal bij rust al een forse voorsprong van 9-5 had genomen, was de tweede helft van de interland voor het span- ningminnende publiek al niet meer zo bijster in teressant. Niettemin was juist die tweede helft een grote overwinning voor de bondscoach. Het achttal voerde de tactische concepten tot in de letter uit en het was alleen aan het wat onzuive re Nederlandse schot te wijten dat België niet geheel onder de voet werd gelopen. In aanval lend opzicht kwam België, spelend met drie spelers vóór en één vaststaand onder de korf, er nauwelijks aan te pas. Het perfect uitgevoer de voorverdedigen onder de korf dwong tot erg simpele en dus onderscheppingskans verhogen de acties. Alleen op pure snelheid bij de door braak en vanaf de stip (Goossens viermaal) kon België 'op afstand' bijblijven. Nadat Armand Cloet in de derde minuut voor 0- 1 had gezorgd was Nederland al snel los. Met gevarieerd aanvalsspel, waarbij alle vier hóeken van het aanvalsvak bezet en ook aangespeeld wërden, hadden de Belgische verdedigers alle moeite. Door treffers van Joost Leonhard, Koos Snel, Corrie Euser en weer Leonhard was tiet na tien minuten al 4-1. Hoewel Nederland superieur bleef, groeide het verschil duidelijk minder snel aan. De Nederlandse dames, vooraf al door de Belgische coach Jack van de Velde getipt als voornaamste gevaar, kwamen er toch niet hele maal uit. Doordat Wilma Korporaal te moeilijk afstand kon doen van haar geliefde plek onder de korf, kwam Rini Keereweer nauwelijks in het spel voor. Nadat de Belgen van 6-2 waren te ruggekomen tot 6-4 sprintte Oranje naar een ruststand van 9-5. Korfbaltechnisch en -tactisch was de tweede helft hoogstaand, maar de spanning was al ver dwenen. Pas toen België in de laatste vijf minu ten de achterstand van 14-10 verkleinde tot 14- 12 bloeide het duel op. Maar de Nederlandse aanval legde hooguit wat meer nadruk op het vasthouden van de bal en bleef het spel erg goed breed houden. En door treffers van Corrie Euser en Majka van Duivenvoorden werd in de laatste minuut de marge alsnog hersteld, zodat ook in de cijfers (16-12) de eenzijdigheid van de wedstrijd nog goed tot uiting kwam. In Deurne troffen de jeugdploegen van Neder land en België elkaar. De Nederlanders (onder 21 jaar) wonnen dit duel moeiteloos met 15-8. BRAM VAN GENT BESSEGES Jan Raas heeft de Ster van Besseges gewon nen. Raas, reeds winnaar van de proloog en de eerste etappe, zegevierde zaterdag ook in de derde en laatste etappe. Daar door werd hij ook winnaar van het eindklassement. De elfde Ster van Besseges stond dit jaar volledig in het teken van de „Ster van Jan Raas". Hij won de proloog, de eerste en de derde etappe en dus ook het eindklassement. Slechts even was de schijnwerper op een andere renner gericht en dat was alleen maar omdat Raas dat zelf wilde. Zijn oogappel Ad Wijnand won vrijdag de tweede etappe. Wijnands toonde zijn dankbaarheid je gens de meester in de ploeg. Hij trok Jan Raas zaterdag keurig naar de overwinning in de massale eindsprint, waarmee de Ster van Besseges werd besloten. In het nog nauwelijks begonnen wiëlerseizoen bracht Jan Raas zijn totaal aantal overwinningen op vijf. Jos Schipper heeft de vijfdaagse wielerwedstrijd Rit naar de zon gewonnen. De vijfde en laatste etappe bestond uit twee delen. Het eerste deel was een individuele tijdrit over 7,4 kilometer. Deze werd door Jos Lammertink in vijf minuten en 46 seconden gewonnen. NEW YORK De vier Sovjetrussische atleten, die zouden deelnemen aan internationale indoorwedstrijden in New York, hebben zich teruggetrokken uit protest tegen het uitkomen van de Zuidafrikaan Sydney Maree. Omdat Maree in de loop van dit jaar Amerikaans staatsburger wordt, had Ad Paulen (voorzitter IAAF) de Zuidafrikaan, die normaal niet had mogen meedoen, toestemming gegeven om te starten. De Tanzaniaan liep in New York een officieus wereldrecord op de 5000 meter in 13.20, 3. De Westduitser Hartmut Weber deed hetzelfde op de 400 meter, maar realiseerde de 45,96 tijdens de Westduitse kampioen schappen in Sindelfingen. In de Westfalenhal van Dortmund bracht junior Rob Druppers het Nederlands record 1000 meter op 2.21,7, waarmee hij drie- tiende seconde sneller was dan de Stompwijker Wibo Lelieveld op 4 januari dit jaar. Cor Vriend en Berry Kneppers eindigden met fraaie tijdens bij de eerste tien in de marathon van Tokio. Vriend werd achtste in 2 uur, 14 minuten en 4 seconden. Kneppers eindigde als negende met 2.14,14. De Japanner Hideki Kita won in 2.12,4. dat de coureur van Williams de snelste was, maar omdat hij op het juiste moment van banden wisselde. De race begon in de stromen de regen, maar na twintig van de in totaal 78 ronden was het wegdek dermate opgedroogd, dat van banden moest worden gewisseld. Tot op dat moment had de Braziliaan comfortabel de leiding in het sterk geredu ceerde veld. De renstallen van Renault, Ferrari, Alfa Romeo, Talbot-Ligier, Osella en Tole- Geoff Lees zet zijn bolide tegen de hekken, maar komt er zonder kleerscheuren van af. man hadden niet voor de on belangrijke race ingeschreven. Piquet verloor in de pits kost bare seconden. Niettemin slaagdé hij er bijna in Reute mann in het laatste gedeelte van de wedstrijd te achterha len. De natte baan was de oorzaak van een groot aantal ongeluk ken. De Brit Geoff Lees was er het ergst aan toe. Met een zware hersenschudding moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd, nadat zijn bolide in de vangrails was gekomen. Ook Jan Lammers tjehoorde tot de uitvallers. De Nederlan der kende weliswaar een blik- semstart vanuit de tiende startpositie reed hij in de eer ste ronde pal achter Piquet als tweede maar een ronde ver der weigerden de remmen van de ATS dienst. Tot de zeven tiende ronde hield Lammers het, inmiddels met grote ach terstand, nog vol, voordat hij voorgoed in de pits verdween. INNSBRUCK Denise Biellmann is de De Engelse Debbie Cottril, die voor de Kür eerste Zwitserse, die in de 61-jarige ge- het klassement aanvoerde, viel zaterdaga- schiedenis van de Europese kampioen- vond twee keer en zakte naar de zesde schappen kunstrijden, de titel heeft plaats. In het veld van 23 deelneemsters veroverd. Door haar vrije rijden schoof eindigde Rudina Pasveer als 15e. zij zaterdagavond in Innsbruck van de tweede plaats in het klassement naar de Denise Biellmann had duidelijk het voor eerste. deel van haar faam. Maar de reputatie die zij in voorgaande kampioenschappen als vrij-rijdster had opgebouwd, heeft zij voor slechts 1000 toeschouwers niet kunnen bevestigen. Zij demonstreerde natuurlijk de wondermooie Biellmann-pirouette, maar verder waren slechts een drievoudi ge Salchow en een drievoudige toe-loop hoogtepunten uit haar Kür. DUBENDORF Het Nederlands tennisteam heelt gisteren de eerste promotiewedstrijd naar de eerste divisie van de Koningsbeker met 3-0 gewonnen. Te genstander Zwitserland, dat zonder de aanwezigheid van zijn topspelers Heinz Günthardt en Ivan du Pas- quiner aantrad, bezorgde de ploeg van bondscoach Fred Hemmes toch meer tegenstand dat waarop was gerekend. Reinler Groenendaal zaterdag nog winnend in actie in Sint Odilienberg. BERG EN DAL Reinler Groenendaal is gisteren tijdens de wle- lerveldrlt in Berg en Dal ten val gekomen. De wielrenner uit St. Michielsgestel liep daarbij een rugblessure op. Zijn deelneming aan het wereldkampioenschap op 22 februari In Spanje loopt volgens de behandelende arts geen gevaar. De arts schreef Groenendaal een week absolute rust voor. Louk Sanders versloeg Edgar Schürmann met 6-4, 7-6. Tom Ok- ker had het zo mogelijk nog moeilijker tegen de 22-jarige, dub- belhandige Roland Stadler. Tegen Okker ging Stadler met twee maal 7-6, 7-6 ten onder. Stadler verloor met zijn partner Markus Günthardt ook in het dubbelspel van Okker, die met Marc Albert 6-3, 6-4 liet noteren. Donderdag volgt in Dublin het duel lerland- Zwitserland en zondag in Apeldoorn de beslissende interland Ne- derland-lerland. West-Duitsland veroverde in Hamburg voor de tweede keer de Koningsbeker. Er werd met 2-1 vah de Sowjet-Unie verloren na, een uitzege van 2-1, waarna het aantal gewonnen sets (9-7) de' doorslag gaf ten gunste van de Westduitsers. Hongarije is gede gradeerd naar de tweede divisie. Het invitatietoernooi in Toronto kende diverse verrassingen. De Amerikaan Jimmy Connors versloeg voor de eerste keer sinds 26 maanden de Zweed Björn Borg (7-5, 6-3), maar verloor later van zijn landgenoot Vitas Gerulaitis. Gerulaitis deed het in de finale ook prima en versloeg John McEnroe, die eerder met, 6-3, 3-6, 7- 6 (10-8) had gezegevierd over Björn Borg, met 6-4, 4-6, 6-3, 6-3. Het damestennistoernooi van Detroit leverde een zege op voor de Amerikaanse Leslie Allen. De niet-geplaatste speelster bleef in de eindstrijd met 6-4, 6-4 de baas over de Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova. Mandlikova verloor met Betty Stöve ook de dubbelspelfinale van het duo Casals/Turnbull: 4-6, 2-6. Voor het WCT-tennistoernooi van Richmond in de Verenigde Staten plaatsten zich twee jonge spelers: de Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Fransman Yannick Noah. De laatste dankte zijn fina leplaats aan verrassende overwinningen op Gene Mayer (6-1, 7- 6) en Roscoe Tanner (6-4, 6-7, 6-4.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13