'Geen 48, geen 16, geen 2, helemaal niets' 'Hoezo crisis Alle moeilijkheden van de afgelopen twintig eeuwen hebben we toch ook overwonnen!' VS gebukt onder grote droogte Binnenland buitensteBinnënhofbuitensteBinnènhofbuitensteBinrienhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen buitensteBinnenhofbüitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneh: iANS DE BOER )VER KERNWAPENS: kerk wereld LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 hms(i) Velk kamerlid je ook inschiet met de vraag, rgt hij of zij vindt van nie minister van Bui- inlandse Zaken, Chris an der Klaauw, in 99 an de honderd geval- in luidt de eerste reac- p; „Een lieve man of oorden van gelijke tekking. Ook het op edelijdende toon uit sproken antwoord ran der Klaauw? Ach tooh wil in de randelgangen nog wel ens opklinken. Verte ering dus. Maar let /el, het gaat hier uit- uitend om de eerste Keilingen die bij het •n van de naam 'an der Klaauw naar oven komen. In twee instantie wordt er imelijk, vooral door trtegen woordigers de oppositiepar tijen en het CDA. meestal aan toegevoegd dat zijn beleid „helaas" niet bepaald indruk wekkend is. In de harde politieke werkelijkheid kan en mag zulke kritiek na tuurlijk niet verheeld worden. Een lieve man, fijn zo, maar dat wil niet automatisch zeggen dat je hem in een debat dan ook met fluwelen handschoe nen moet aanpakken. Zo werkt dat niet aan het Binnenhof. Dat bleek deze week ook weer toen in 's-lands Vergaderzaal de begro ting van Buitenlandse Zaken aan de orde was. PvdA - woordvoerder Relus ter Beek veegde daar op niet mis te ver stane wiize de vloer aan met het beleid van Van der Klaauw. Maar CHRIS (2) „Ik heb eigenlijk niet veel trek in dit debat", zo begon Ter Beek, „ik heb het gevoel dat alles al een keer gezegd is en dat er nauwelijks iets nieuws is. De mi nister weet, wat ik van hem persoonlijk vind". Van der Klaauw glim lachte flauwtjes. Ter Beek mag hem graag, dat wist hij best. „Maar", zo vervolgde Ter Beek, „dat is poli tiek niet van belang. Hij weet ook wat ik van zijn beleid vind en dat is wèl van belang". En met deze woorden zette Ter Beek een fel le aanval in op het po litieke doen en (vooral) laten van de beminne lijke bewindsman. Maar na enkele minu ten leek Relus opeens weer vriendelijker te worden. „Eén bijzon der wapenfeit heeft de minister in elk geval op zijn naam staan zo klonk het De minister fronste de wenkbrau wen. „Wat zou hij be doelen?", zag je hem denken. Ter Beek liet hem niet lang in het ongewisse. „Een wa penfeit", zei hii, „dat het zelfs waard is, in het Guiness Book of Records te worden ver meld. Vanaf zijn aan treden heeft de minis ter 42 landen een of meermalen bezocht Alleen al het afgelopen jaar is hij 132 dagen in het buitenland geweest Deze prestatie is ongeë venaard. Ik heb echter niet de indruk dat het opgebouwde gezag van Nederland in het bui tenland recht evenre dig is aan het aantal dagen dat in het bui tenland werd doorge bracht". In de Kamer klonk gegniffel. Van der Klaauw, het kopje schuin zoals een hond die net bestraffend is toegesproken, keek als de bekende boer met kiespijn. Ach góooh TOON (1) Aansluitend op het de bat over Buitenlandse Zaken discussieerde de Kamer met de minis ters Van der Klaauw en De Geus (Defensie) over de relatie tussen Nederland en de NAVO. Een voorspel bare gedachtenwisse- ling. PvdA en D'66 verklaarden zich tegen de plaatsing van kruis raketten in ons land en pleitten voor geleidelij ke afstoting van onze „atoomtaken" die wii in dienst van de NA VÓ moeten verrichten. Het CDA wilde de atoom wapens ja mits, nee tenzij, als, indien, nochtans, desniettegen staande al dan niet be houden, de kleinere progressieve fracties wensten alle nucleaire wapens de wereld uit, om te beginnen uit Ne derland en de VVD plus de kleine rechtse fracties vonden het op wapengebied wel goed zoals het gaat De bijdrage van de VVD'er en legerover ste buiten dienst Ad Ploeg werd geken merkt door somberheid over de zijns inziens lichtzinnige houding van hen, die eenzijdige Nederlandse stappen tot afschaffing van kernwapens propage ren. Hij raakte daaro ver aan het slot van zijn betoog in discussie met PPR - woord voer der Henk Waltmans. „De WD denkt niet genoeg na over kwes ties als bewapening, kern wapens en vredes beleid", constateerde Waltmans, hetgeen uit eraard door Ploeg met stelligheid werd bestre den, waarna Waltmans weer tegen Ploeg in ging, enzovoorts. TOON (2) Plotseling had Ploeg er genoeg van. Hii wilde zijn betoog afronden, zei hij, en wel op een „minder sombere wij ze". Hij haalde diep adem en sprak: „Zon dagavond zag ik Toon Hermans op de buis". Verwonderde blikken vanuit het PPR-bankje en de aanpalende link se zetels. „Dit zal de heer Waltmans aan spreken verzekerde Ploeg zijn opponent. „Toon Hermans is de personificatie van blij heid en relativiteitszin. Hij introduceerde een nieuw lied". En met gedragen stem decla meerde Ploeg: Deze wereld is zo mooi Je mag er niets aan veranderen Kijk toch eens om je heen We krijgen niet zomaar een andere. „Ik dacht toen", zei Ploeg, „ik dacht: Toon, wat goed dat je niet in de politiek zit, want er zijn ongetwijfeld men sen die met minder blijheid en minder "re lativiteitszin zouden willen zeggen: Deze wereld is zo rot Je moet er alles aan veranderen Kijk toch eens om je heen Wanneer krijgen we een andere? zijn TOON (3) Tevreden zelfgemaakte variant keek de besnorde over ste b.d. de zaal rond. Zijn blik ontmoette ter linkerzijde slechts schouderophalende en hoofdschuddende li chamen. „Als je niet gelooft in structuren, maar wel in mensen die in vrijheid willen leven, dan kies je toch voor de eerste toonzet ting", concludeerde Ploeg. Maar daarmee was de spreker nog niet aan het eind van zijn latijn. Hij maakte het nog bonter. „Mis schien is het een idee voor de minister van Buitenlandse Zaken om Toon Hermans tot ambassadeur in Mos kou te benoemen riep hij olijk in de richting van de regeringstafel. „Over zijn salaris zal de Kamer geen vragen stellen, want het zal mogelijk leiden tot een meer dan brede maat schappelijke discussie, ook in de Sovjet-Unie, waar ze trouwens de clown Popov als rei zend ambassadeur heb ben. Dit is een onbe taalde suggestie. Mis schien leidt het tot een echt ontspannen we reld. En dat willen zo wel de heer Waltmans als ik". Einde speech. Hoongelach. Ploeg af. Ingerukt, mars. )EN HAAG „Voor mij staat he^ besluit 1st Die 48. kruisraketten mogen niet op ederlands grondgebied worden gestatio- eerd. Geen 48, geen 16, geen 2, maar hele- isal niets. Op dit punt zijn alle tien loyali»- en in onze fractie het op dit moment eens. foor mij, als overtuigd atoompacifist gaat ut uiteraard nog verder. Ik vind, dat Ne- Kland zijn zes NAVO-atoomtaken alle- »1 moet afstoten. Geleidelijk aan welia*- ivur, maar toch: Weg met die troep". lui de Boer (43), oud-voorzitter van de ARP ïn thans vice-voorzitter van de CDA-fractie in 'e Tweede Kamer, zegt het met grote stellig- eid. Op zijn werkkamer aan het Binnenhof, lim een week nadat fractieleider Lubbers pu- iekelijk het idee opperde om niet 48 maar 16 Bmraketten in ons land toe te laten, geeft hij e dat die manoeuvre voor hem „en de ande- m" volkomen onverwacht kwam. „Aanvan- elijk schrok ik er wel van, maar bij nader in- en was het niet om vreemd van op te kijken. )at is nou echt Lubbers. Probeert nu alvast de imming warm te maken voor een eventueel mpromis. Logisch dat je dan bij de buiten- racht opmerkingen hoort in de trant van: zie je rel, typisch CDA. Geen 48, geen nul, maar 16 iketten. Je moet natuurlijk wel bedenken dat i strikt persoonlijke opvatting van Lub- Maar het effect is er niet minder om. arom zeg ik nu alvast maar duidelijk, dat ik t volstrekt met hem oneens ben. En dat geldt t voor de anderen. ie tien Iet „de anderen" bedoelt De Boer zijn medes- mders in de fractie. Het afgelopen jaar is hij ijna automatisch de spreekbuis geworden van e tien CDA'ers die bekend staan als „loyalis- of „dissidenten" en die in de fractie door- ins simpelweg worden aangeduid als „de i": De Boer, van Houwelingen, De Kwaad- niet, Couprie, Buikema, Faber, Dijkman, einema, Borgman en Scholten. Het zijn de n, die vorig jaar op 11 oktober, de dag waar- het CDA definitief tot stand kwam, een ge- chtmakende verklaring uitgaven, waarin zij :h tegen de plaatsing van kruisraketten in ïderland uitspraken. Het zijn ook de tien die december in onmin geraakten met de inmid- els opgeheven kritische CDA-werkg heid van de groep te handhaven. De verdere geschiedenis is bekend. NBBA viel uiteen in een groep die samen met de Evangelisch Pro gressieve Volkspartij een nieuwe partij stichtte en een groep die in het CDA actief wilde blij ven. Bij de tweede groep, die nu opereert onder' de naam Christen-Democratisch Beraad (CDB) sloten de tien zich onmiddellijk weer aan. Program Niet bij Brood Alleen", waarvan zij i raren. Een stroming lid NBBA wilde dat de nog scherpere veroordeling van de ruisraketten gaven. Er werd een onvoorwaar- elijk nee geëist. Enkele dissidenten weigerden it. Zij vonden dat ze hun nek ver genoeg had- en uitgestoken door te zeggen dat ze op dat loment tegen de plaatsing van de raketten wa- en. De rest legde zich daarbij neer, öm de een- „Ons standpunt ten aanzien van de kruisraket ten is nog ongewijzigd. Geen plaatsing dus", al dus De Boer. Lubbers heeft het steeds maar digheid van Nederland '-bondgenootschap. Die zou worden aangetast als ie zou uitgaan van hele maal geen raketten. Ik ben juist van mening, dat je die geloofwaardigheid heleméél aantast als je zegt dat je er wel 16 wilt hebben. We moeten nu eens goed aan onze bondgenoten duidelijk maken, dat we uit die krankzinnige bewapeningsspiraal weg moeten. Natuurlijk kan niet ontkend worden dat de Sovjet-Unie de bewapening opvoert. Maar we moeten daarop niet telkens soortgelijke antwoorden geven". Het ontwerp-verkiezingsprogram van het CDA, „Om een zinvol bestaan" biedt volgens Hans de Boer genoeg ruimte voor „de tien" om in de cember, als de uiteindelijke beslissing over het al dan niet plaatsen van de kruisraketten moet worden genomen, nee te zeggen. „De formule ring in het ontwerp-program, waar in het par tijbestuur langdurig over is gediscussieerd, is ei genlijk een overwinning voor de loyalisten. Het ontwerp-program spreekt zich niet uit voor of tegen de stationering, maar zegt alleen dat in december in overleg met de NAVO een besluit moet worden genomen. Dat Nederlandse be sluit wordt afhankelijk gesteld van een aantal voorwaarden. Zo moet bijvoorbeeld bekend zijn, of er al resultaten zijn geboekt of spoedig zullen worden geboekt in de besprekingen tus sen oost en west over wederzijdse vermindering van de atoomraketten voor middellange af stand. Ook moet bekend zijn of de Amerikaan se Senaat het SALT H-verdrag met de Sovjet-, Unie over vermindering van de lange afstands raketten al heeft goedgekeurd. Bovendien moe ten de resultaten worden bekeken van een in het najaar af te ronden NAVO-studie over de vraag welke kernwapens nu en in de toekomst noodzakelijk zijn en welke wapens eventueel zouden kunnen worden afgestoten". Van Agt Aanstaande zaterdag vergadert de CDA-partij- raad over het hoofdstuk „Veiligheidsbeleid" uit het ontwerp-verkiezingsprogram. „Wij zullen daar onze stem duidelijk laten horen. Die ruim hartige formulering van het ontwerp-program moet gehandhaafd blijven", aldus De Boer. In december moet de keus gewoon gaan tussen ja of nee. Daar moet de discussie zich op toespit sen. En pas als de keus dan onverhoopt ja zou worden, kun je over aantallen gaan praten. Lubbers praat nu al over aantallen, maar dat is onzin. Veel te voorbarig. Overigens staat deze kritiek van „de tien" op Lubbers geheel los van het feit, dat wij hem graag als lijsttrekker had den willen hebben. Wij wilden dat trouwens niet alleen, maar veel meer mensen in de frac tie. Jammer, dat Van Agt het is geworden, maar ja, dat kon je al lang tevoren op ie klom pen aanvoelen. Ik ben zeer benieuwd noe Van Agt in de verkiezingsstrijd zijn belofte waar maakt, dat hij het programma onverkort zal verdedigen. Waarschijnlijk zal hij het onder- de campagne idige werp „kernbewapening" min mogelijk aansnijden". Stel nu, dat de partijraad en vervolgens het CDA-congres het ontwerp-program zodanig bij stelt, dat een „nee" van de tien loyalisten tegen de plaatsing van de kruisraketten vrijwel of ge heel onmogelijk wordt? De Boer: „Ik geloof niet dat dat gebeurt. Maar in dat theoretische geval zullen we besluiten, alle tien een bezwaar schrift, een gravamen dus, in te dienen tegen de passages over de kruisraketten. En als het partijbestuur dat niet neemt, is er nog maar één weg: ons van de lijst laten schrappen. Maar nu draaf ik wel erg ver door. Nogmaals: het is puur theoretisch geredeneerd". Hoe groot schat Hans de Boer de kans, dat de nieuwe Evangelische Volkspartij, de fusie van NBBA en EPV, bij de verkiezingen in mei een zetel haalt? „Heel klein", luidt het antwoord. „Tenziitenzij ze alsnog professor Goud zwaard zover krijgen dat hij lijsttrekker wordt Dan geef ik ze wel een kans". DICK VAN RIETSCHOTEN BISSCHOP SIMONIS BIJ 25-JARIG BESTAAN BISDOM ROTTERDAM: ROTTERDAM „Ut cognoscant Te", bidt Christus in het hogepries terlijk gebed. „Dat zij U kennen, de enige ware God en Hem die Gij hebt gezonden, Jezus Christus". Toen mgr. Simonis tien jaar gele den door paus Paulus VI tot bis schop werd benoemd, koos hij deze smeekbede als zijn lijfspreuk. Dat dit devies niets aan actjialiteit heeft ingeboet, is wel het minste dat je mag constateren bij de her denking van het 25-jarig bestaan van het bisdom Rotterdam. Hoeve- len kennen Hem nog? Toen Simo nis' voorganger, mgr. M. A. Jansen, In 1956 begon met de opbouw van het bisdom, was het ook in Zuid- Holland nauwelijks denkbaar dat een katholiek niet minstens op zon dag de H. Mis bijwoonde. Rond 1965 werd de zondagsplicht nog maar door de helft van de gelovi gen vervuld. Vorig jaar bezocht niet meer dan 18 i 19% van alle rooms-katholieken van zeven jaar en ouder de eucharistieviering in het weekeinde. De vraag dringt zich op: haalt het Volk Gods in de provincie Zuid-Holland het jaar „Ja natuurlijk", luidt de hartgrondige reactie van de Rotterdamse bisschop. „Ook de Kerk in Zuid-Holland is Gods Kerk en die is al 2000 jaar op weg. Wat Is 25 jaar binnen een tijdsbe stek van 20 eeuwen? Als je de geschie denis van het Volk van God in ogen schouw neemt, zie je dat zich voortdu rend allerlei moeilijkheden hebben voorgedaan. Eigenlijk is die geschie denis één lange aaneenschakeling van crises. Persoonlijke en collectieve. Toch zijn die crises telkens opnieuw overwonnen. Ook de huidige moei lijkheden zullen we te boven komen. Als we ons Christus belofte herinne ren. En er keihard voor werken^. Zich bewust van de ernst van de im passe wil dr. Simonis, vóór hij hierop nader ingaat, toch ook de hoopgeven de tendenzen benadrukken die in het huidig tijdsgewricht net zo goed aan wijsbaar zijn. Een van de belangrijk ste positieve ontwikkelingen van de laatste jaren is volgens hem de toene mende betrokkenheid van leken bij het pastorale werk. „Leken die in toe nemende mate ijveren en zich enga geren. De hun toekomende verant woordelijkheid waar maken in de ka- techese en op vele andere terreinen waar de eigen inzet van leken moge- lijk is". „we zijn wel eens bang te weinig priesters te krijgen, maar een teveel hoeft voor mij ook niet. Bij een teveel aan priesters dreigt dat de leken niet zien waar hun taak ligt. Achttien jon geren uit ons bisdom zijn i leidii due Met een pontificale Eucharistievie ring in de kathedraal van de HH Laurentius en Elisabeth in Rotter dam wordt morgen het 25-jarige be staan van het bisdom Rotterdam, gevierd. Tot vreugde van velen zal ook mgr. M.A. Jansen hierbij aan wezig zijn. Mgr. Jansen was de eer ste bisschop van het diocees, dat ge ografisch samenvalt met de provin cie Zuid-Holland en in 1956 van het bisdom Haarlem werd afgesplitst Ten grondslag aan de afsplitsing lag de wens tot kleinere bestuurlij ke eenheden te komen. Het gebied van .Maarlem" omvatte destijds de provincies Noord- en Zuid-Holland alsmede Zeeland. Deze laatste pro vincie werd toegevoegd aan het bis dom Breda. Gelijktijdig met de vorming van het bisdom Rotter dam werden de provincies Gronin gen, Friesland en Drente van het bisdom Utrecht gescheiden en sa mengebracht in het diocees Gronin gen. Emeritus-bisschop MJi. Jan sen (75), die tien jaar geleden plaats maakte voor dr. A.J. Simo nis en nu in een service-centrum in Amsterdam woont, is in het Rotter damse nog lang niet vergeten. Hij is de man die bet nieuwe bisdom organisatorisch gestalte gat en er in slaagde de bouw-explosie in het snel verstedelijkende en Industria liserende Zuid-Holland kerkelijk te volgen met de bouw van tiental len nieuwe godshuizen. Hij maakte ook de overgang mee naar een nieu we episode in de kerkgeschiedenis met als draaipunt het Tweede Vati caans Cqncilie. De benoeming van zijn opvolger ging gepaard met fel le discussies tussen voor- en tegen standers Waarmee de aanvang werd gemarkeerd van een periode van verdeeldheid in de Nederland se kerkprovincie die nog steeds voortduurt „We moeten weer een biddende kerk worden", verklaarde de destijds 39-jarige monseigneur in een televisie-uitzending vlak na zijn benoeming. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn diocees wil hij deze oproep graag met kracht herhalen. opleidinger wenselijk teit waarmee deze mensen hun ping hebben opgepakt, dan stemt ook dat tot optimisme. Vergeet verder niet dat we een aantal mannen in oplei- een teveel aan priesters hoeft voor mij ook niet" ding hebben voor het permanente diakonaat Ook hieruit put ik hoop". Emeritaat De aard van de problemen waarmee het bisdom Rotterdam en niet al leen dit bisdom natuurlijk te kam pen heeft, zet de bisschop geregeld op een rijtje in zijn vele preken en toe spraken. Het afnemend kerkbezoek en het tekort aan priesterroepingen (maar liefst vijftig priesters in het bis dom staan op de drempel van het emeritaat) zijn al ter sprake gweest Veel zorg baart het hem dat vooral ook arbeiders en intellectuelen de kerk blijvend de rug toekeren. Om maar niet te spreken van de jonge ge neraties, die vaak zelfs afzien van een echte kennismaking met de kerk. Dan het aantal echtscheidingen dat nog steeds toeneemt. Het geloof in het eeuwig leven is tanende. „Haal eruit wat erin zit", lijkt voor velen het le- vensmotto te zijn geworden. „Want narigheid, pijn, ja heel het leven is zinloos". Ut cognoscant Te. Dat zij U kennen. Bisschop Simonis: „Het voortbestaan van het Volk Gods is direct afhanke lijk van de verhoring van dit gebed van Christus. We moeten het als onze belangrijkste ,taak zien onszelf en an deren te leren om Christus liefdevol te kennen. En door Hem de Vader. Dit laatste houdt in dat we ons open moeten stellen voor de héle Christus. Hem niet moeten beperken tot de mens Jezus, omdat dat onder de hui dige omstandigheden het beste uit komt. De héle Christus dat wil zeggen de gekruisigde, maar ook de verrezen Heer. Zijn totale wegschenking en zijn onverdiende lijden waren zinloos ge weest zonder de climax van de Verrij zenis. Met de erkenning van die waarheid hebben de christenen van alle tijden het moeilijk gehad. Maar het is extra moeilijk in een welvaarts samenleving als de onze. Op alle vra gen lijkt die samenleving antwoorden te kunnen geven. Alle wensen en ver langens lijken te kunnen worden ver vuld. Van alle kanten krijgen de men sen schijnzekerheden ingepompt. Zeer velen kunnen de verleiding om zich daaraan over te geven niet weerstaan. Een tijdlang valt daar ook mee te le ven wijst de praktijk uit. Maar uit eindelijk zal het loze karakter van die schijn-oplossingen altijd blijken. Al was het alleen maar omdat men op de laatste en beslissende vraag géén ant woord heeft: hoe overleef ik? De beantwoording van deze vraag» vind je alleen als je de héle Christus aan vaardt Christus als mens èn als God". Offeren Grote nadruk legde de bisschop vorig jaar op deze geloofswaarheid tijdens de priesterwijding van Hans Spuijt, overigens de enige jonge priester die het bisdom Rotterdam in 1980 mocht begroeten. „Hans", zei de bisschop toen, ,je treedt in de persoon van Christus, als Offeraar èn Geofferde". Nu voegt hij hieraan toe: „Wat heel specifiek van toepassing is op de fi guur van de priester, door wiens han delen God handelend optreedt, geldt op een bepaalde wijze ook voor de ge meenschap van de gelovigen, waar van Petrus zegt dat zij een uitverko ren geslacht vormen. De toekomst van de Rotterdamse kerk en de kerk in vergelijkbare samenlevingen zal er van afhangen of de mensen de zin zullen durven zien van het offer en van het offeren van zichzelf aan de medemensen. Het offeren van hun ta lenten en mogelijkheden in de positie waarin zij verkeren. Een nieuwe boodschap is dit natuurlijk niet. De kerk van de eerste tijd kwam dankzij dezelfde offervaardigheid dodelijke bedreigingen te boven en kon dyna misch groeien. Iedereen stond er ver baasd van: „Ziet hoe zij elkander lief hebben". (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Grote de len van de Verenigde Staten worden geteisterd door ern stige droogte. Op sommige Slaatsen, met name in het foordoosten en Middenwes ten, neemt de situatie voor het gewas en de drinkwater voorziening rampzalige vor men aan. New York City dreigt met „waterloze da gen" als de waterconsumptie niet vrijwillig met 30 tot 35 procent wordt beperkt In sommige staten zijn boetes tot 1000 dollar gezet op het wassen van auto's of sproeien van tuinen. De droogteproblemen zijn al begonnen in de afg< mer, die op vele plaatsen uit zonderlijk neet en droog was. De herfst was vrijwel normaal, maar maakte niets goed van de droge zomer. De tot nu toe vooral in het Noordoosten zeer, koude, maar vooral ook uit zonderlijke droge winter heeft de situatie zorgwekkend ge maakt. Op sommige plaatsen is de drinkwatervoorraad niet groter dan voor drie weken. De waterreservoirs van New York City staan ruim 70 pro cent beneden normaal. Het peil van de voor de noordoos telijke watervoorziening be langrijke Delaware-rivier is gezakt tot 32 procent van het normale niveau. Door de Poto mac, de grote rivier bij de Amerikaanse hoofdstad Was hington, vloeit op dit moment nog geen vijf miljard liter wa ter per dag, tegen normaal bij na 27 miljard liter. Maar ook in -het Middenwes ten, de graanschuur van de Verenigde Staten, en in de Rocky Mountains slaat de droogte hard toe. De Mississip- pi-rivier heeft de laagste stand sinds mensenheugenis bereikt. Alleen al in januari kwamen bijna 1600 boten vast te zitten op de rivier, die op enkele plaatsen bijna acht meter be neden peil staat. Ook als het voorjaar een nor maal neerslagpatroon te zien zal geven, zullen er komende zomer problemen rijzen, me nen de meeste deskundigen. In ieder geval zullen de voedsel prijzen flink omhoog gaan, volgens sommigen mogelijk met twaalf tot veertien pro cent Florida, dat een vrij nor male neerslcg heeft gehad in het afgelopen jaar, is deze win ter al twee keer getroffen door korte, maar hevige koudegol ven, waardoor enorme schade aan de zuidvruchten is toege bracht Klimatologen geloven over het algemeen niet aan blijvende verstoringen van het klimato logische patroon. „De huidige omstandigheden worden ver oorzaakt door ongewone lucht druk- systemen op de Stille Oceaan", aldus J. Murray Mit chell, de vooraanstaande kli- matoloog.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9