broedplaats an goedheid en oei van verderf John Denver grootste godheid in hooggelegen sanatorium 1 stuk Dc2! ien. Y Itdagli 29. 31. cl Ld7! (il Da1 gfl t) en m tw »n heeft met een paar reuze- ngen de absolute top bereikt. i ien, vijftien jaar heeft het dorp in de Amerikaanse I Colorado een faam gek re- die te vergelijken is met die Hollywood, Broadway of Las it. Dertig jaar geleden was in een slapend plaatsje, een :t-tpookstad in een vallei I in de Rocky Mountains. Als ipoester werd het uit de p gewekt door een goede met veel idealisme en veel i. Nu is het de plaats waar je test moet zijn als je je rekent de categorie Bekende Ameri- in. Iedere ster heeft eens de Hiw van Aspen geproefd. Ie- superster heeft een stulp, I, veilig en oergezond boven oaring Fork Vallei, en heeft "een gouden klank en Aspen zijn verbonden de na- John benver, Koning Feisal, ira Streisand, de Kennedyclan, <jr, Sammy Davis, Dionne War- Claudine Longet, Larry Hag- Jill St-John, Ingrid Bergman, Id Ford, Andy Williams, Farah Werner Erhard en Peter glas. at blanke avonturiers de Ute- anen hadden verjaagd, werd I 1880 de nederzetting Aspen de grond en de bossen ge- npt. Uit de rotsen werd kost- r zilver gehaald en Aspen vaar- Br wel bij. Het werd aangesloten i nedtj,et groeiende spoorwegnet en het vkme B. Wheeler zette er een name sehotel en een operagebouw oernty De zilvertijd bracht voor- zelfv ed, maar het was slechts tijde- i ech in 1893 zakte de markt in en hij lichten de mijnen waardeloos t bitti op. Dertien jaar had de glorie voor I uurd. Aspen werd vergeten en tok voioor per jaar tientallen van de c5? coo bewoners. Maar de zilver- was maar een voorproefje. Na zilver kwam het goud. r namgingen wel heel wat generaties *n. Mjrheen. De eeuwwisseling en n koestert zich begin januari Barszonnetje. al in een wereldoorlogen passeerden ijl Aspen nauwelijks bewoog ir een dikke deken van onge- sneeuw. Aspen is nu een Imijn, een eliteoord dat Bud ïfeld in 1975 inspireerde tot >oek ..Aspen". Het is een snel- man vol dollars, drugs, sex en dentie. I snel een tv-serie van ge- ikt, die ook de Nederlandse tv- armen haalde. Voor de veilig- werden de sexuele hoog- en de drug-scènes eruit fiaald en werd een moordcom- I toegevoegd. Maar dat Aspen p peperduur Sodom was gewor- alleen betaalbaar voor de otste zondaars, was iedere kij- j inmiddels wel duidelijk gewor- t rni&maart had AsPen z>jn eer- m"k grote society-moord. Wladimir tider" Sabich, skikampioen en boy, werd in zijn badkamer Igeschoten door Claudine iget, ex-echtgenote van Andy liams, van beroep zangeres en B2'zi?rice' AsPen verkrampte. Claudi- 11 werd in huis genomen door zan- John Denver, terwijl de nieuws- irs de hele vallei omwoelden, ly Williams en acteur Jack Ni- ilson snelden naar de rechts- I, maar niemand kon voorko- dat Claudine haar straf kreeg, moets een maand brommen, ider" Sabick kreeg een plaats in de geschiedenis. Zijn foto in het muf ruikende museum hittr de AsPen Historical Society, onze eerste morgen in Aspen ;en er in de milde sneeuwregen gewone Amerikanen rond te in. Zouden er achter die zonne- le atrillen echt geen gouden vedetten ndenêten en cocaïne-handelaren met lie hi n pistool in de broekriem? As- n aatn is een lief, schattig plaatsje nam Bt mooie Victoriaanse woningen, irricfèaar dat het dagelijks leven er lijkt Mis i een scène uit een flonkerende eerie, is moeilijk vol te houden, ijl wij nog wat onwennig heen rbanf weer scharrelen tussen de win- en de hotels die qua naam en ispecfcer hun best doen een Europese ilpenjindruk te wekken, trekken in d oog op de helling leden van de ans ynnedy-familie hun skipakken i. Edward zelf glijdt voorzichtig ir beneden, voorafgegaan door e lijfwachten. Hij kent de harde Hen en de bochten, hij komt r elke winter. Natuurlijk is hij die ii og niet zo professioneel als Ge- vinte ild Ford, de ex-president die veel iroor i het nabijgelegen Vail zit. Die hoojjulkt regelmatig op in de omgeving er zijn zelfs ski-kampioenschap- n naar hem genoemd. sl ge :s heflenry Kissinger is ook een trouwe 5rm«£«zoeker van Aspen. In zijn drukke *~Bn liet hij zich regelmatig voor stil en zuiver weekendje afzet- het hooggebergte en waar;- egre*lagen "p schijnlljk keert die tijd weer. Op Aspen Airport houdt men weer een landingsplaatsje vrij voor de „lear- jet" van Doctor Kissinger. De sneeuw op de hoge hellingen is echt, voor een groot deel tenminr ste. Als de temperatuur te hoog wordt, wordt snel kunstsneeuw ge- produceerd. The show must go on. De filmgigant Twentieth Century Fox is niet voor niks de grootste belanghebbende in de Aspen Ski Corporation. Het is alsof deze film werkgever borg wil staan voor een geslaagde wintersportvakantie voor het personeel. Op de skihellingen in een behaag lijk zonnetje treft men gebruinde blitzmakers aan, maar nog veel meer kneuzen die met veel bomba rie naar de kabelbaan stappen... en stumperend naar beneden suk kelen. Hun ego is al voldoende ge streeld door de dure ski-attributen en de naam Aspen. Hoe Barbara Streisand het eraf brengt, kan ik niet constateren, haar capriolen blijven onzichtbaar voor de rest van de wereld, leder een in Aspen weet ondertussen dat ze zich er ook wil vestigen. Agen ten zijn voor haar op zoek naar een passende behuizing. De zilverperiode in de vorige eeuw was een leuke aanloop voor As pen, maar nu is het grote werk ei genlijk pas begonnen. Het is een goudmijn met onbegrensde moge lijkheden. Exclusief Hoewel, er zijn mensen die juist wel grenzen willen trekken en de zuiverheid en exclusiviteit willen bewaren. Zo is Aspen bijvoorbeeld een van de zeldzame plaatsen in de Verenigde Staten waar tenten met lopende band-voer, die je ver der in elk gat kunt aantreffen, vol ledig ontbreken. Zoiets hoort ook niet een elite-oord als Aspen. „Belachelijk", snatert een dame in ons hotel. Zij had het trouwens kun nen weten. Voor haar hotel betaalde ze twee tot driemaal meer dan fatsoenlijk is voor zo'n accom modatie. Er wordt 's middags na het skiën gekruide wijn aangeboden met enige zoete bak kerswaar. Maar dat is dan ook de enige' extra service die de eigenaar biedt. Je betaalt gewoon en kele tientallen dol lars voor de naam Aspen; voor een ex clusief Aspen zon der McDonalds. Ik kan me goed voorstellen dat de industrieel Walter Paepcke juist deze plek uitzocht vlak na de Tweede Wereldoorlog om een pa radijsje op aarde te bouwen. Paepcke had een soort Grieks ideaal in zijn hoofd. Hij wilde in As pen mensen kweken met een ge zonde geest in een gezond li chaam. De zuivere, ijle lucht en de skipartijen zouden de spieren moe ten stalen en daarnaast zou er mo gelijkheid moeten zijn om het ver stand te scherpen. Het startschot viel in 1949 toen Paepcke een „Goethe Bicenten nial" organiseerde, waar Albert Schweitzer verscheen en ook onze Groninger professor Gerard van der Leeuw. Daarna werden jaarlijk se vedetten naar Aspen gehaald, schrijvers, musici en vooral ver maarde sprekers die hun zegje mochten doen in het spinternieuwe Aspen Institute for Humanistic Stu dies. Natuuraanbidders De verheven idealen van Walter Paepcke hebben weinig te maken met de decadente klank die Aspen heeft gekregen door de aanwezig- beid van zoveel veelbesproken rijk aards. Wel zorgde zijn streven naar een sneeuwwitte ziel in een rots vaste body in de jaren zestig voor een toevloed van jongei onbedor ven natuuraanbidders. Zoals dat in die tijd mode was, kapten velen met familie, carrière en maat schappij om in afzondering een nieuw geestelijk evenwicht te vin den. Ze kwamen, naar dat onbe reikbare nest in Colorado om zich in alle rust over te geven aan yoga, meditatie, vegetarische hapjes of gewoon de eigen navel. Hijgend kwamen ze naar boven, de alternatieve leraren, de doctoran dussen in de zachte sector, de nieuwe juristen en de filosoofjes. Tenminste, als ze geld hadden, want er was alleen plaats voor rijke drop-outs. Als het idealisme teveel geld kostte, gingen ze In het win terseizoen werken in restaurants en hotels. Je hoefde niet naar het Verre Oos ten om vrede te vinden. Bovenop de versteende ruggegraat van Amerika lag het Tibet van de Ame rikanen zelf. Aspen, verheven bo ven de alledaagse zorgen en tege lijk zo dicht bij de hemel dat hier alle verwachtingen ingelost kunnen worden. In de jaren zestig hing In Aspen nog een intiem, gemoedelijk sfeer tje. Vele straten moesten nog ver hard worden en je kon dwars door het centrum via Mill Street door skiën naar het gerenommeerde Hotel Jerome. De bar in het hotel geldt nog steeds als een gezellige ontmoetingsplaats. Het jonge intellectuele volkje ver zette zich tevergeefs tegen de steeds dreigende vercommerciali sering van de stad. Aspen was een sanatorium op het topje van de wereld, maar vrij snel bleek dat de dagelijkse blik op het kolossale hooggebergte niet vol doende was om een leven lang „high" te zijn. Diverse chemische hulpmiddelen werden gebruikt om de natuur een flinke handje te helpen. De overheid in As pen gedraagt zich zeer mild. „Marihu ana Is een pro bleem, maar het is niet de misdaad van de eeuw", zegt een politieman. Sheriff Dick Kienast rea geert op een wijze die past bij de havi ken van de FBI en de DEA („Drug En forcement Agency"). „Een ver schil in filosofie", zo wordt het officieel genoemd. De DEA is zeer ac tief ih Aspen, dat volgens een FBI- ambtenaar een „be langrijk drugs-rampgebied" is, de cocaïne hoofdstad van de wereld. Peter Bensinger, chef van de DEA, kwam naar Aspen om de bestuur ders ervan te overtuigen dat een grootscheepse operatie met „stil le" drug-speurders de enige oplos sing is, maar het fiat is nog steeds niet gegeven. De heilzoekers blijven zoeken, vooral in het Aspen Institute for Humanistic Studies, op een steen worp afstand van de helder kabbe lende Roaring Fork-rivier. Steeds weer komen er nieuwe zaligma kers, de ene is al dichter bij de ab solute waarheid dan de andere. Aspen stikt van de mensen die zich geroepen voelen zich sterk te ma ken voor het Menselijk Geluk. As pen belooft gouden bergen. Wie nog geen miljohair is, probeert er vat te krijgen op een gouden toe komst. echte vertegenwoordiger van het jonge volk dat zich in de jaren zes tig in Aspen vestigde. Firma's In open haarden en zonne-installaties floreren in dit gebied. En Denver doet alles in het groot. Hoewel, ook daar zijn sommige In woners het niet mee eens. In 1979 liet de zanger bij zijn woning een John Denver (rechts) met de „god" Werner Erhard (links) en Buckminster Fuller, de uit vinder en science-fiction filosoof. tank in de grond zakken met zeker 18.000 liter benzine om in tijden van schaarste toch te kunnen rij den en vliegen. Op het terrein van de Windstar Foundation plande hij een tank voor 5.000 liter benzine. Pat O'Neill van de Weekly Newspa per maakt zich daar zeer kwaad over. „Jaren geleden demonstreer de hij tegen de aanleg van een snelweg bij Glenwood Springs. Hoe kan iemand snelwegen haten en benzine zo liefhebben?". De fans zullen zich daarover niet druk maken. Regelmatig mag een groepje naar Aspen komen. John Denver praat dan over zijn World Family en de zaken die hij steunt. Greenpeace, World Wildlife Fund, de Cousteau Society, Foster Pa rents Plan. Als een vredespijp geeft hij een coupe ijs met noten en warme chocola door aan zijn bewonderaars. John Denver Morele verblinding Broedplaats Tegenstanders In Aspen lachen smalend als ze dat horen. Ze wij zen op een tv-show die Denver In de Rocky Mountains opnam. Als grote stunt liet hij twee jonge wol ven los om zijn liefde voor de on gerepte natuur te bewijzen. Direct daarop riepen dierenliefhebbers verontwaardigd dat het zeer de vraag was of de wolven zich wel al leen zouden kunnen redden In een voor hen totaal vreemde omgeving. Ooit zijn er stickers uigedeeld met de tekst „J.D. go home". Dat is natuurlijk onzin. Denver hoort on verbrekelijk bij Aspen, waar de tweeslachtigheid groteske vormen heeft aangenomen. Het Is een broedplaats van goedheid en een poel van verderf. Idealisme en geldzucht vormen daar in Colorado een afwisselend landschap van bergen en daten. DIRK VELL^NGA De grootste godheid in dit hoogge legen sanatorium is John Denver. Onbereikbaar hoog ligt in het Star- wood-gedeeite zijn woning. In 1967 ging hij als folksinger met de pet rond in het ski-oord Snowmass, vlakbij Aspen en een jaar later be sloot hij zich in A3pen te vestigen. Hij heeft ondertussen zowat alle verlossingstherapieën gevolgd en vele profeten naar het instituut ge bracht. Hij zingt simpele opgewek te liedjes in de Amserikaanse tradi tie en is daardoor het troetelkind van miljoenen. Maar Denver wil veel meer. Vanaf het dak van de wereld wil hij vrede en goedheid uitstrooien over de hele aarde. Zijn geloof is onwrikbaar. „Het leven is perfect, daar geloof ik in", zingt hij. Op het kantoor van zakenman Martin Stouffer, waar een deel van John Denvers belangen wordt be hartigd, heerst een bijna religieuze stemming. Kim Lutz zwaait er de scepter. Ze houdt zich bezig met de door Denver gesteunde milieu projecten en beijvert zich voor de World Family (Wereld Familie), zoals de grote fanclub wordt ge noemd. De zanger zelf laat zich zel den zien in het centrum van Aspen. Hij daalt slechts af naar de vallei om af en toe een concert te geven waarvan de gelden gaan naar een project in Aspen. De gemeenschap is hem daarvoor dankbaar, maar er zijn ook mensen die Denvers be moeienissen met Aspen niet zo zien zitten. „Het is goed dat hij benefiet-con certen geeft", zegt een lid van het personeel In ons hotel, „maar de vaste inwoners hier vinden dat hij te veel mensen naar Aspen haalt". Een barkeeper in Hotel Jerome: „Hij heeft de mond vol over het mi lieu, maar hij vernielt zelf het land schap. Sommigen doen dat met bulldozers, hij doet het met mu ziek". John Denver heeft verschillende malen zijn woonoord Starwood en de verblindende schoonheid van de Rocky Mountains bezongen. Aan de fans die daarop toestroom den, hebben vooral de puriteinen geen behoefte. Windmolens In een grote vallei bij Snowmass begon men enige tijd geleden met een spectaculair project. John Denver liet daar voor zijn „Wind- star Foundation" een paar kolos sale windmolens neerzetten. Vori ge zomer werd door zestien en thousiaste medewerkers met man en macht gewerkt aan de zonne- energie-lnstallatie. Als dat allemaal goed gaat, wil Denver beginnen met de bouw van een eigen univer siteit. John Denver Is in zekere zin een Eens was John Denver een dik knaapje met peenhaar en een on mogelijke naam, Henry John Deut- chendorff. Hij zong folksongs, maar voelde dagelijks de druk van zijn autoritaire vader, een kopstuk in de Amerikaanse luchtmacht. Toen het eerste geld binnenkwam, wendde Denver zich tot de gene zers en de redders die in Oost en West opstonden. Hij deed aan Transcendente Meditatie, yoga, Rolf (massage tegen lichaamspij nen), Pyramide Power (slapen on der een pyramidebouwsel) en luis terde in zijn woning dagenlang naar Swami Muktananda. Denvers nietige persoonlijkheid werd opgeblazen en hij bereikte naar eigen zeggen een hoger stadi um van bewustzijn. Een van zijn vrienden is Wener Er hard, de uitvinder van EST, de Er hard Seminar Training. EST houdt het midden tussen een oosterse fi losofie en een recrutenopleiding bij de Amerikaanse marine, en is zeer populair in de VS. Velen hebben gewezen op de morele verblinding die deze training kan veroorzaken: mensen lopen zo te koop met hun eigen „ik" dat ze de rest vrolijk vertrappen. Denver denkt daar anders over. Hij noemt Erhard een „god". Samen met Swami Muktananda regeert Erhard het heelal. Hun geesten bevinden zich op het allerhoogste ni veau. Een trapje la ger staan mensen als Jacques Cous teau en Werner Von Braun en uiteraard John Denver zelf. Afgelopen zomer haalde Denver de uitvinder en scien- ce-fiction-filosoof Buckminster Fuller naar Aspen. Fullers ideeën over de ar chitectuur van het universum zouden de mensheid van dienst kunnen zijn, aldus John Denver. Buckminster Fuller mocht zijn 85e verjaardag vieren op de Windstar Foundation en John Denver en Werner Erhard weken niet van zijn zijde. Enige maanden geleden betrad Denver het spreekgestoelte in het Paepcke Auditorium bij het Aspen Institute for Humanistic Studies. Zijn rede ging over "menselijk zijn". In de jaren zoetig tïem, gemoedelijk sfeertje.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 25