Letterfanaten voeren strijd tegen hanepoten JAN SCHALKWIJK: „Meeste cursussen bedrog" LENSEELZINGA: „Sober schrift kan heel mooi zijn" J is droevig gesteld met het handschrift van de meeste Neder- Jers. Om te weten te komen hoe droevig hoef je maar de eer de beste postbode aan te schieten, want zo'n man kan je daar lltjes van vertellen. Met de opmars van de schrijfmachines en pictafoons is er de laatste halve eeuw zo'n verloedering in ons dschrift ingetreden dat we vaak onze eigen hanepoten niet |r terug kunnen lezen. Laat staan dus die van anderen. Die pedering begint al op de lagere school, want daar is volgens vijden het schrijfonderricht „waardeloos" en vormen de Jijfboekjes een „puinhoop". Geen wonder dus dat heel wat sen voortdurend lopen te kankeren op hun eigen handschrift fcp dat van anderen. Nu valt daar natuurlijk wat aan te doen. Er De verzameling pennen van Elzinga telt meer dan 400 exem plaren. heel klein houden, niet meer dan veertien mensen tegelijk. Ik streef ernaar iedereen persoonlijk te begelei den en te stimuleren; dat kan onmogelijk in een grote groep. Ik noem het ook eigenlijk geen lesgeven, ik bege leid iemand. De meeste mensen denken dat mooi schrijven met krullen te maken heeft, maar dat maakt juist vaak de mededeling onduidelijk. Ook een sober handschrift zon der veel tierelantijnen kan heel mooi zijn". „Over het algemeen zijh mijn cursisten men sen die houden van goedverzorgde boeken. Ook wel mensen die met schrijven bezig zijn en hun werk een ver zorgder uiterlijk willen geven. Het is heel be langrijk dat de mensen' zich bewust zijn van het stuk papier dat voor hen ligt. Ik leer hun be wust een bepaald for maat te kiezen, dat past bij het soort tekst dat ze willen schrijven. Heel belangrijk zijn daarbij ook de letter vorm en de indeling. Een gedicht van Huub Oosterhuis bijvoor beeld schrijf Je op een smal maar lang stuk papier in smalle hoge letters, die duidelijk naar boven wijzen, naar de hemel waar hij het over heeft. Maar een of andere „aardse" tekst heeft een heel ander formaat nodig. Daar voor neem je een breed stuk papier, waarop de tekst helemaat onder aan wordt geschreven. Alleen al het uit de ver te bekijken van deze twee soorten tekst sug gereert de inhoud". Tijdens de cursus komt er veel meer aan de orde dan het schrijven alléén. Zo trekken de cursisten er met Lense Elzinga op uit om bij voorbeeld een bezoek aan een kerkhof of een kerkplein te brengen. Dan wordt speciale aandacht besteed aan de gehakte letters op de graven of aan de opschriften van het plein.w Als iemand eer der klaar is met een opdracht dan de ande ren, krijgt hij de aanvul lende opdracht calligra- fische grapjes te maken met letters. Onlangs is zo'n serie grappen ge bundeld tot een boek je. de zogenaamde „calligrappen". Deze dingen maken zijn cursus speels. Omdat de cursus een week lang intern gegeven wordt, komt het vaak voor dat mensen zo en thousiast raken dat ze tot diep in de nacht zit ten te werken met let ters. Pennenverzamelaar Behalve graficus en le raar is Elzinga ook spe lenderwijs pennenver zamelaar geworden. Zijn collectie, aanvan kelijk opgezet als cur susmateriaal om te la ten zien hoeveel ver schillende pennen er zijn, is uitgegroeid tot een verzameling van meer dan 400 exempla ren, grotendeels af komstig uit Engeland. „Ik ben een echte pen- nengek", lacht hij, „maar daarin sta ik niet alleen. Er is een wereldomvattende club van verzamelaars. In het zuiden van het land woont iemand die er meer dan dertienhon derd heeft". Behalve pennen verza melt hij ook penhou ders en inktstenen. „Ik- kan het nooit laten in het buitenland naar zul ke dingen te kijken", grijnst hij. Bij de collec tie pennen zitten zeld zame exemplaren van meer dan 150 jaar oud. Er zitten de vreemdste modellen bij: speciale stenopennen, pennen voor notenschrift, pen nen met een elleboogje voor linkshandigen, pennen dié onderste boven in een penhou der moeten, zogenaam de handjespennen, waarbij de uitgestrekte wijsvinger fungeert als punt, beitelpennen in allerlei diktes, rietpen- nen, kroontjespennen en de voorloper van de balpen, de redispen. De rietpen is het oud ste schrijfinstrument dat we kennen. Het voordeel van het schrij ven met een beitelpen is dat de discipline in de pen zelf zit. Dit wil zeggen, dat hij door zijn vorm bij de ophaal een dunne lijn geeft en bij de neerhaal een dik ke; de hand die hem vasthoudt dwingt tot bepaalde correcties. „Met een balpen kun je zo klein schrijven dat bepaalde woorden dichtslibben", aldus El zinga, „met een beitel pen is dat onmogelijk. De balpen wordt vaak de grootste schriftver- pester van deze tijd ge noemd, maar volgens mij is onze gehaaste tijd de grote boosdoe ner". De manier van lesgeven van Elzinga is uniek in Nederland. Zijn cursis ten komen uit het hele land. Hij heeft geen goed woord over voor het domweg kopiëren van mooie letters, „le dereen heeft vanaf zijn zesde jaar aan zijn handschrift gebouwd. Je leert letters die je mooi vindt en voert ze in je handschrift. Een ronde of spitse vorm van letters zegt iets over Iemands karakter. Als je zijn handschrift gaat veranderen, ver loochen je in feite zijn karakter. In elk geval ontken je zijn schoon heidsgevoel. Als je dat stringent doorvoert denk ik dat je zelfs ie mands karakter erdoor gaat veranderen, om dat er een soort her senspoeling plaats vindt. Net als vroeger toen ze linkshandigen nog rechts leerden schrijven. Je moet mensen niet naar nor men voegen". Het kopiëren van let ters zoals dat in de meeste calligrafiecur- sussen aan de Volksu niversiteit en bij het LOI gedaan wordt, noemt hij „doodeng en volkomen onverant woord". zijn overal lessen in handschriftverbetering te volgen voor dege nen die zich niet bij hun slechte schrift willen neerleggen. Toch is het raadzaam daarbij zorgvuldig te werk te gaan, want er zit veel kaf onder het koren. Wij spraken met de graficus Lense Elzinga uit De Rijp en Jan Schalkwijk uit Haarlem, secretaris en mede oprichter van Mercator, de vereniging van liefhebbers en beoefe naars van het zogenaamde Italic-schrift (het schrift dat stamt pit de kanselarijen van het Vaticaan). Beiden geven handschrift- en calligrafiecursussen, maar qua methode en denkwijze liggen ze ver uiteen. Twee volkomen tegenstrijdige persoonlijkheden, die bij nadere kennismaking minder lijnrecht tegenover elkaar blijken te staan, dan ze zelf denken. begeleiding van de cursist vindt Lense Elzinga erg belangrijk. Jan Schalkwijk heeft nog nooit een balpen aangeraakt. Lense El- de donke en het mage- lijf van artiest; nerveuze, dige handen en gende ogen t hoogst origineel n tot woning ver- de schuur in het van De Rijp. De benedenverdie- èén grote werk- waarin hij zijn van graficus Er staat zelfs waarop gedrukt wor se Elzinga is ligrafie gaan dat hij op een moment niet was met die hij op zijn zette, heeft het hem niet ■usgelaten en is en „lettergek" ge- zoals hij dat sinds twee op dp 0 OCX) ^°9eschool in Het uitgangs- id tijdi «?5arb'iIs lees- Sanea iPe,d ••Mlln cursus onder ui' van schrijven je tekent met de ie als basis. Dat misschien inge- Id maar ik bedoel venset"ee dat ik Probeer For fensen te stimule-" band ifm vanuit ean na" iee /iJke bewe9in9 door jel van krullen en iter u en W3t 6r n09 ebrac7i['n hen °Pkornt rit- S te schrijven. Ik lijd uit van het ei- landschrift van de in, omdat ik vind anders de men- leg radeert tot ro- die maar mecha- tekens zitten te ren. Ik probeer cursisten bewust aken van het goe- hun handschrift, and schrijft slecht, vrijwel iedereen ft te klein. Zodra >ter gaat schrijven geen verwarring Ie letters meer en een schrift lees- Daarom is een Ie eerste opdrach- die Ik altijd geef: nou eens drie zo groot als je ge- bent. Dat is de methode om tot itering van het schrift te komen". ivolle cursussen iet zo eenvoudig cou je zeggen dat aar geen cursus nodig hebt. Ken- toch wel, want ursussen zitten zo 'ol, dat er een Hijst ingesteld is. komt omdat we antal deelnemers an cursus bewust niet nodig heeft. Het is eigenlijk dóódsimpel, want het is allemaal te rug te brengen op lief de voor de letter. Je moet je ervan bewust zijn dat je communica tie aan het plegen bent. Na de beginoefeningen gaan we door met let tervormen, verbindin gen, kapitalen we spreken nooit van hoofdletters cijfers en de lay-out. Na de cursus kan een leerling nog twee jaar lang te gen een portovergoe ding werk naar me blij ven sturen". Streng Jan Schalkwijk is streng. Hij eist van zijn leerlingen, dat ze hard werken aan hun hand schrift, anders stuurt hij ze de laan uit. Soms houden mensen er ook uit zichzelf mee op. Het Italic is zijn hobby, waarmee hij het in zijn vrije tijd drukker heeft dan bij het reclamebe drijf waar hij werkt. Van alle vroegere schriften is het Italic het gemak kelijkst aan te leren. Jan Schalkwijk is zo bekend geworden dat hij niet alleen in Enge land erkend wordt als autoriteit, maar ook in Amerika, België en Duitsland. Hij is ver scheidene malen voor de radio en televisie geweest.'Vaak krijgt hij telefoontjes van men sen die zeggen: „Had ik maar van die cursus sen geweten!" Ook tijdens een door hem gegeven cursus worden er excursies gemaakt, bijvoorbeeld naar de handschriften zaal in het Catharijner Convent in Utrecht. Om zijn cursus voor een breder publiek toegan kelijk te maken heeft Schalkwijk een boekje uitgegeven: „Zo wordt schrijven een feest", dat te bestellen is door 13,50 over te maken op gironummer 1777629 ten name van Jan Schalkwijk, Haar lem. Er is ook een schriftelijke cursus van twaalf uitgebreide les sen in de handel. „Als het Italic je een maal in de greep heeft kom je er nooit meer van los", aldus Schalk wijk. „Bij de huidige decadentie in het hand schrift is het voor veel mensen een verade ming. Het is de mooiste letter die er is. Als je daar een kerstkaart mee maakt, is succes gegarandeerd. De mensheid is niet veel gewend op dat ge bied!". HAARLEM Een prachtig studeerver trek, boordevol met boeken over schriftge schiedenis, kunstge schiedenis, filosofie en literatuur in een flat in Haarlem. De bewoner. Jan Schalkwijk, is een rustige, soms wat bele rende, maar voortdu rend boeiende man met een uitgedijd li chaam als van iemand die zijn leven lang ach ter een schrijfmachine heeft gezeten. Tijdens het gesprek verwisselt hij herhaaldelijk van bril en grijpt tientallen ke ren in zijn boekenkast om zijn woorden met voorbeelden te staven. Een veelzijdig mens met één grote passie: het schrift. Ook hij voelt zich regel recht op het hart ge trapt als je over calli grafiecursussen elders begint. „Zo'n cursus is niet geschikt voor de massa", zegt hij ver ontwaardigd. „Ik kén me niet voorstellen dat iemand honderdtwintig leerlingen tegelijk calli- grafieles kan geven. Je moet iedere leerling tot en met begeleiden. Een dergelijke cursus is veel te kort en te mas saal. Na één seizoen denken de leerlingen dat ze calligraaf zijn, al leen maar omdat ze een bepaalde letter mooi kunnen schrijven, wat natuurlijk waanzin is. Het duurt jaren voor 7e een slecht hand schrift blijvend verbe terd hebt. Ik vind het een vorm van bedrog, van vervlakking, die past in de armoe van deze tijd. Het in één jaar leren maken van bijvoorbeeld gotische letters is de grootste verlakkerij die er be staat!" Klare taal van de secre taris en mede-oprichter van Mercator, sinds enige jaren tevens vice- voorzitter van de veel grotere Britse vereni ging „The Society for Italic Handwriting waarvan Mercator een onderdeel vormt. Een vereniging van liefheb bers en beoefenaars van het zogenoemde Italic-schrift, dat stamt uit de kanselarijen van het Vaticaan. „Geen handschrift is zo slecht dat het niet meer te redden is", aldus Schalkwijk, die de lief de voor de letter met de paplepel kreeg inge goten, omdat zijn vader leraar schrijven was. „Als de mensen maar eens begonnen met alle balpennen die ze in huis hebben in de prul- lebak te gooien en zich .we beginnen vaak met oefeningen in guirlandes en arca den om een bepaalde cadans in de vingers te krijgen". een mooie brede pen gingen aanschaffen. Niet meteen een gou den pen, maar bijvoor beeld een pennenset van rond dé vijftien gul den, duurder is beslist niet nodig. De balpen is de grootste schriftver- pester die er is. maar volgens mij heeft die zijn langste tijd gehad. De ellende daarmee begint al op de lagere school. Als je iemand bepaalde bewegingen goed leert, maakt het niets uit waarmee hij la ter schrijft, maar als je begint met een rot stuk materiaal wordt de el lende later steeds gro ter". Schalkwijk zelf heeft nog nooit een balpen aangeraakt; hij schrijft alles met de brede pen. Persoonlijkheid Zijn cursus gaat uit van de vereniging Merca tor. Elke laatste zater dag van de maand ko men alle leden bij el kaar aan het Lucas Bolwerk 18 in Utrecht, om te 'oefenen en van elkaar te leren. Deze middagen zijn voor ie dereen toegankelijk. De leden van de vereni ging, die twee jaar ge leden werd opgericht om de mensheid een beter handschrift te ge ven, komen uit alle la gen van de bevolking. „We hebben er artsen en professoren bij zit ten, maar ook huismoe ders", aldus Schalk wijk. „Veel oudere mannen doen het vaak als hobby". De groep wordt ver deeld in tweeën: een beginnersgroep en een groep van gevorder den. Op een bord wor den de letters voorge daan. Het simpelweg kopiëren van létters dus? „Nee", zegt Jan Sfchalkwijk, „het is niet meer dan voordoen hoe het moet. We be ginnen vaak met oefe ningen in guirlandes en arcaden om een be paalde cadans in de vingers te krijgen. Maar de leerlingen houden hun eigen karakteris tiek in hun handschrift, al wordt het wel blij vend veranderd in een veel leesbaarder en mooier handschrift. Maar iemand die spits schrijft, zal ook spits blijven schrijven, dat veranderen we niet. Juist door zijn eigen persoonlijkheid leer ik nog steeds van iedere leerling. Als het goed gaat, keert hij nooit meer terug naar dat oude. slechte hand schrift, waarmee hij kwam. Het schrift wordt een nieuw eigen schrift. We leren de mensen dat de schoon heid van de letter te maken heeft met zijn proporties. Het is geen kwestie van krullen, tenzij mensen dat wil len natuurlijk. Elke tie relantijn is kosmetiek, die een letter in feite

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23