Nederland moet fors bijdragen in tekorten van de overheid Oosteuropese pers steeds feller over Solidariteit BEZUINIGINGSVOORSTELLEN VAN DER STEE MATCH Speciale zegen van paus voor bisdom Rotterdam „Kom voor uw kind op!" )CIAAL FONDS KAN REGISTRATIE WW-ERS NIET AAN Werkloosheid in bouw meer dan verdubbeld PERSONEN AUTO RAI^ 3y+jes* 4Sr»J8r DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 7 februari 1981, 71e jaargang no. 21882 lothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallswas - leLredacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. Burgemeesters Acht burgemeesters zijn mor génavond om 21.55 uur op Ned. I te gast in „De achter kant van het gelijk". Onï 20.00 uur komische serie „Het gat in de muur" en op Ned. II om 21.50 uur documentaire over Ben Traven. Vanavond op Ned. I om 21.55 uur detective-serie „Derrick" en op Ned. II om 19.25 uur programma „Onder één dak". Zacht Wolkenvelden, maar geen re gen van betekenis en ook en kele opklaringen. Tempera tuur ongeveer 7 graden. Mati ge tot krachtige wind uit zuid west tot west. Morgen zon: 8.08 - 17.41. Schev. hoogw.: 5.16 en 17.29. Laagw.: 0.55 en 13.35. ONINGIN REDERIKA )VERLEDEN ADRID De voormalige ko- igin van Griekenland, Frede- ca, is vannacht in Madrid erleden aan een hartaanval dat zij was geopereerd aan een ;lid. Frederika, die 63 jaar oud rd, bracht een vakantie door haar dochter, koningin Sofia i Spanje. Koningin Frederika ifde in ballingschap in Lon- n. Zij was koningin van Grie- nland tot 1964, waarna zij ird opgevolgd door haar zoon nstantijn. Deze werd drie jaar er uit zijn land verdreven. Minister waarschuwt Hilversum Stijging van omroepbijdrage beperkt houden HILVERSUM Minister Gardeniers van CRM heeft de omroeporganisaties gewaar schuwd geen overdreven wensen in te dienen. Als zij kosten maken die niet binnen het budget vallen, zullen ze niet worden gefinancierd uit een sterke verhoging van de omroepbijdrage. De minister vindt dat economisch gezien de ge zinnen het in deze tijd toch al moeilijk hebben en daarom wil zij een stijging van de omroep bijdragen beperkt houden en geleidelijk laten verlopen. Mevrouw Gardeniers uitte de waar schuwing aan „Hilversum" in een brief aan de NOS. Gelukkige hereniging Twee Vietnamese boot vluchtelingen, Mau Tu Ahn (links) en Si Dau Lin, zijn gisteren in het Engelse Exeter ge trouwd. Het was een bijzondere bruiloft, om dat het paar dacht el kaar nooit meer terug te zullen zien. Bij hun vlucht uit Vietnam raakten ze maanden lang van elkaar ge scheiden. Maar het toe val wilde dat zij beiden via Hong Kong naar hetzelfde opvangcen trum in. Engeland wer den gestuurd. CHAUFFEUR VERLIEST AANHANGER SCHEEMDA Een gekantelde aanhanger van een vrachtwagen heeft gisteren voor een grote ra vage gezorgd op de weg van Gro ningen naar Nieuwe Schans. Op die weg verloor een vrachtwagen, afkomstig uit het Belgische Sint Eloois-Winkel, zijn aanhanger, maar de chauffeur had niets in de gaten en reed gewoon door. Ge waarschuwd door een automobi list keerde hij terug naar de plek des onheils, waar hij zijn aanhan ger aantrof midden tussen tonnen champignons en andere groenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De burger moet meer gaan betalen voor rechts hulp, kadaster, overheidsvoor lichting, dierenziektenbestrijding, maatschappelijke, culturele en geneeskundige voorzieningen, bi bliotheekwerk, de eigen woning, energie en het openbaar vervoer. Op al deze terreinen moet de over heidsbijdrage in de kosten om-, laag en moet de burger meer gaan betalen. Dit blijkt uit een nota van minister Van der Stee (finan ciën) waarmee het kabinet intus sen akkoord is gegaan. Blijkens de siukken van de ministerraad gaat het nog slechts om „een eerste selec tie" van onderwerpen, die door nieuwe Maezuinigingen getroffen zullen worden. De lijst is nog allerminst volledig, verdui delijkt Van der Stee. „Het is ook denkbaar dat voor een aantal beleidsterreinen na heroverweging de conclusie wordt getrok ken dat een bezuiniging ongewenst is", stelt hij. De hele „heroverwegingsopera tie" dj,e onder leiding staat van premier Van Agt, minister Wiegel (binnenlandse .zaken) en Van der Stee, moet voor 15 mei worden afgerond. Het terrein van de so ciale zekerheid valt buiten deze operatie. De uit de hand gelopen uitgaven op dit terrein worden apart bekeken. Ook hier omtrent moet voor 15 mei duidelijkheid zijn. In de nota staat dat het hele huur- en sub sidiebeleid op de helling zou moeten. Nu leidt het hele stelsel vaak tot te lage huren voor mensen met een redelijk inkomen. Ook de woonlasten voor mensen met een eigen huis moeten bekeken worden. De tarieven van het openbaar vervoer moeten volgens Van der Stee ook omhoog. Nu betaalt het Rijk 12 miljard per jaar aan het openbaar vervoer om de tekorten te dekken. Energietarieven zullen moeten stijgen. Dit omdat zij nu onder de wereld marktprijs liggen en in feite energiebespa ring tegengaan. In allerlei regelingen voor ambtenaren gaat ook het mes. Van der Stee denkt aan het functioneel leeftijdsontslag bij politie en militairen (pensioen 55 jaar), genees kundige verzorging voor militairen (nu erg voordelig voor hen), de bezoldiging van ambtenaren in buitenlandse dienst, bijzondere vergoedingsregelingen als au tokostenvergoeding en de salarissen in het onderwijs. Reden voor al deze bezuingingen is de toenemende financiële nood bij de over heid. Bovendien vindt Van der Stee het redelijk de burgers meer voor diensten te laten gaan betalen. Pagina 7: Heroverweging spreiding rijksdiensten noodzakelijk. krant ontvangen? Bel en 18.00 en 19.00 uur mer 071-122248 en per :iale koerier wordt de krant Dg nabezorgd. ADVERTENTIES )UDE GOUDEN EN ZILVEREN /OORWERPEN «vragen: H. J. Viaaar, Haag- hof 19, Laidardorp, telefoon 891271 of 412025. Vanavond Aanvang 20.30 uur afé De Hoek Koudekerk ROTTERDAM Paus Johannes Paulus II heeft het bisdom Rotterdam in een brief geluk gewenst met het 25-jarig bestaan, dat morgen wordt ge vierd, en het zijn speciale apostolische zegen doen toekomen. De brief is gericht aan mgr. Simonis èn geschreven in het Nederlands. „Op deze feestdag", zo schrijft de paus ondermeer, „wil ik van ganser harte de diocesa ne gemeenschap het beste toewensen. Ik verenig mij met u in gemeenschappelijke dankzegging en met een vol hart zend ik u aan de priesters, religieuzen, paters, broeders en zusters, seminaristen en gelovi gen van het Rotterdamse diocees een bijzondere apostolische zegen als onderpand van genaden die ik aan de Heer en Zijn 'heilige Moeder vraag voor het, gehele diocees en zijn geestelijke bestuurder". (Zie ook pag. 9, Kerk en Wereld). Vrouw gooit zoontje van galerij HILLEGOM Een vrouw uit Hillegom heeft giste ren haar acht maanden oude zoontje van de galerij van de eerste etage van een flatgebouw gegooid. Het kind is aan het eind van de middag aan de gevolgen van zijn val overleden. Volgens de rijkspolitie heeft de vrouw vermoedelijk gehandeld in een vlaag van verstandsverbijstering. Zij is aangehouden. Cor Bom is een van de vele ouders die eigen kinderen aan drugs tenonder heeft zien gaan. Hij was lid van de Stichting Ouders van Drugsverslaafden, waar hij leerde dat ouders machteloos zijn om in te grijpen en dat ze er beter aan doen zo'n kind los te laten om te voorkomen dat ze er zelf onderdoor gaan. „Fout", zegt Bom nu, „schaam u niet lan ger voor uw kind. Kom er voor op". De daad bij het woord voegend heeft hij het initiatief genomen tot oprichting van de Partij van Ouders van Drugsverslaafde Kinderen. Hij wil dat de ouders uit de anonimiteit treden, zich sterk maken, een macht gaan vormen om de overheid te dwingen einde lijk eens maatregelen te nemen. Er moet een wet komen die verslaafden verplicht zich te laten afkicken, de handel in heroïne moet onmogelijk worden gemaakt en er moet, vooral op scholen, betere voorlichting komen over de geva ren. „Druk ze maar eens met de neus op de smerige fei ten", zegt Bom. Zijn verhaal vandaag op de voorpagina van onze wekelijkse leesbijlage Finale. Daarin verder aandacht voor: Droomhuwelijk in sprookjesland Luxem burg. Madame Billy voor de rechter' we gens bewezen eminente diensten. Ameri kaanse wintersportplaats Aspen: broed plaats van goedheid, poel van verderf. Adoptie: je moet er langzaam naar toe groeien (tweede artikel in een serie van drie). Eretentoonstelling voor tachtigjarige glaskunstenaar Copier in Boymans van Beu- ningen. Letterfanaten voeren strijd tegen hanepoten. Demonstratie tegen kerncentrale Er wordt weer gebouwd aan de kerncentrale in het Westduitse Brok- dorf. Maar niet na dat de politie eerst zestig jeugdige de monstranten, die de toegangshekken tot het terrein hadden geblokkeerd, had verwijderd. onze sociaal-economische HAAG In 1980 werd 106.000 werkloze bouw ers een ww-uitkering evraagd. Het jaar daar- waren dat er nog maar I Alleen al in januari dit jaar vroegen 14.300 bouwvakkers een ww-uitke- ringen aan. Een en ander blijkt uit cijfers die het So ciaal Fonds Bouwnijverheid (SBF) gisteren bekend maakte. Door de explosieve toename van werkloze bouwvakkers kan het SBF het vaststellen van de definitieve ww-uitke ring van haar cliënten nauwe lijks aan. Er is al een achter stand ontstaan, zodat een werkloze bouwvakker het eerst met een voorschot moet doen. Dat duurt soms al zes weken of meer. Bovenop deze achterstand is het SBF nog eens achter met het verwer ken van 3000 aanvragen sinds het fonds omschakelde op een geautomatiseerd systeem. Dat was nodig om de verwachte stijging van de werkloosheid in de wintermaanden te kun nen opvangen. dustrie ziet er bepaald niet flo rissant uit. Het aantal arbeids plaatsen in deze sectoren zal •dit jaar vermoedelijk teruglo pen met ongeveer zesduizend, zo blijkt uit een enquete van de FME, de werkgeversorgani satie in deze bedrijfstak. WENEN De toon van de berichtgeving over Polen in de Ookteuropese pers is de laatste dagen weer scherper geworden. De machthebbers in de buurlanden van Polen maken zich kennelijk groeiende zorgen over wat zij zien als „chaos en anarchie" in deze socialistische broederstaat. Het Russische persbureau Tass schreef gisterep dat de vakbond Solidariteit een frontale aanval heeft geopend op de partij en de macht van het volk in Polen. „De rechtervleugel van Solidari teit, geholpen door de dissidentenbeweging KOR, zet de provocaties tegen de staat en de partij voort", aldus Tass in een van de scherpste berichten die tot nu toe zijn verschenen. Tass schildert een beeld van toenemende chaos en wetteloosheid. Ook in andere Oosteuropese landen wordt Soli dariteit voorgesteld als de hoofdschuldige voor een op politiek en doctrinair gebied ergerlijke situatie. „Alle activiteit van de mensen van So lidariteit is gericht tegen de leidende rol van de partij in de maatschappij", zo kregen de Oost duitsers te lezen. De pers in Hongarije en Bul garije, die zich tot dusver nogal terughoudend opstelde, heeft zich gisteren eveneens heftig ge mengd in het koor der critici. Een nieuw ele ment in de kritiek is de nadruk die wordt ge legd op de lasten die de bondgenoten van Polen ondervinden als gevolg .van de ontwrichting van de Poolsse economie. De stakingen en het lage produktieniveau van de Polen verzwaren de lasten die rusten op de socialistische landen, zo werd in Oost-Duitsland en Hongarije ge schreven. Vermoedelijk legt men hierop de na druk omdat de mensen in de buurlanden van Polen, die het toch al moeilijk hebben, zich be dreigd zullen voelen in hun portemonnee en dat spreekt meer aan dan een ideologische dis- Alleen een bosje bloemen in de vergaderzaal getuigde gisteren nog van de feestelijkheden in Bielsko-Biala na het bereiken van een akkoord tussen Solidariteit en de Poolse regering, waar door er een eind kwam aan de stakingen in Zuid-Polen. ADVERTENTIE 5 t|m 15 februari geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang I 7,50 Trein-Toegang-bilietten bi| NS-stations

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1