T Droomhuwelijk in sprookjesland 9) adame Billy (laat) voor de rechter wegens bewezen eminente diensten ERFPRINS LUXEMBURG TROUWT CUBAANSE ARTJ sch its XEMBURG Het groothertog- n Luxemburg kleinste, wel- endste, en volgens de 360.000 toners ook het mooiste land van EG maakt zich op voor een tastisch (eest. Het zal beginnen 1t een volksbal op vrijdagavond februari en, als het noodlot van i datum zal zijn getrotseerd, een ogtepunt bereiken in de late —armiddag van de volgende za- dag, Valentijnsdag. Dan ont- igt Luxemburg een kostelijk ge- enk: de kleine, maar aanvallige Italte van Maria-Teresa Mestre, 24-jarige dochter van een Cu- ans zakenman. In de kathedraal tre Dames zal de aartsbisschop n Luxemburg Maria-Teresa in echt verbinden met de één jaar dere kroonprins Henri, zoon van I 59-jarige staatshoofd hertog n en van hertogin Charlotte. -8 toe- I- iet>rui- ogin Charlotte had van meet af aan oog voor kJ>pbloeiende liefde tussen Henri en Maria Kroonprins Henri en Maria Theresa: een smoorverliefd koppel Het wordt een droomhuwelijk In een sprookjes land. Want sinds de trouwlustige jongelui na hun verloving in novem- ber jongstleden tesamen in het openbaar verschijnen, kent iedere Luxembur ger ze als een smoorverliefd koppel. En met wat voor toekomstl Is er een mooiere baan denkbaar dan die van hertog c.q. hertogin van Luxemburg? Wie dit land ter grootte van de provincie Zuid-Hol land doorkruist kan alleen maar bekoord worden door de lieflijke heuvels, de grillige rotsen, de die pe wouden en de klaterende beken. En door de kalmte van het leven in de dorpen op de wijdse hoogten, waar de straten zich buigen langs de mesthopen voor de boerderijen. Zelfs in economische termen ziet het land van her tog Jan er Idyllisch uit. In het door de schepping zo bevoorrechte oord hoeven de bewoners niet eens erg hard te werken om te kunnen leven in wat de eerste vier letters van de landsnaam aanduiden. Behalve van de landbouw bestaan ze van de rust die natuurminnende toeristen hier komen zoeken voor, tijdens en na hun jaarlijkse drie miljoen over nachtingen. En In de trrtse hoofdstad Luxemburg, met zijn schilderachtige hoogteverschillen, vinden duizen den fiscaal bevoorrechtte ambtenaren van de Eu ropese Gemeenschappen alles wat de moderne samenleving aan materieels te bieden heeft. Maar de koe met de gouden horens is het staal- bekken in het uiterste zuiden, waar het Arbed-con- cern 90 procent van de Luxemburgse inkomsten uit export voor zijn rekening neemt en daarvoor slechts 18 procent van de werkende bevolking no dig heeft. Het grootste en vervelendste deel van die arbeid doen dan nog de meer dan 50 procent buitenlanders in het Arbed-werknemersbestand. Mascotte Nee, erfopvolger Henry en zijn bruid mogen zich volledig concentreren op de verbouwing van de villa die ze op 15 km van de hoofdstad gaan bewo nen en op de wildstand in de omgeving. De jacht is immers hun favoriete tijdspassering. Eigentijdse spoken als kernenergie en werkloos heid dolen alleen maar aan de goeie kant van de Het groothertogdom Luxemburg maakte vroeger deel uit van het koninkrijk der Nederlanden. In Luxemburg-Stad herinnert het standbeeld van groothertog Willem, die in Nederland koning Wil lem II was, aan deze periode. Precies hetzelfde standbeeld staat in Den Haag op het Buitenhof. Hertog Jan maakte aanvankelijk grote bezwaren tegen het huwelijk van zijn oudste zoon Henri met de niet adelijke Maria Theresa Mestre, maar zwichtte uiteindelijk voor de onmiskenbare lief de tussen de twee. grenzen met België, Duitsland en Frankrijk. Elektri citeit haalt het groothertogdom uit waterkracht centrales aan de Moezel en eind 1980 zat minder dan één procent van de Luxemburgse beroepsbe volking zonder werk. Nog altijd vertelt men er het ware verhaal uit de jaren '60, toen de natie bijna een decennium lang zegge en schrijve één uitkeringsgerechtigde werk loze telde. De ongelukkige werd de mascotte van 's lands sociale zekerheid en kwam tijd te kort om in interviews en op allerlei bijeenkomsten te verha len van zijn troosteloos bestaan... Een van de weinige aangelegenheden waarover de Luxemburgers de afgelopen jaren zorgen hadden kunnen maken Is hen zelfs bespaard gebleven. Bij na niemand heeft immers geweten dat hertog Jan zich jarenlang met hand en tand heeft verzet tegen de liefde tussen zijn oudste zoon Henry en Maria Theresa. De hertog stond erop dat zijn schoon dochter van adellijke bloede zou zijn. Maar vorig jaar is Jan gezwicht voor de onmisken bare liefde tussen de twee, die elkaar als studen ten aan de universiteit van Genève hebben ont moet. De stralende en energieke Maria Theresa vond de beste compagnon in haar toekomstige schoonmoeder, hertogin Josephine Charlotte, de drie jaar oudere zuster van koning Boudewijn van België. Henry, die met de dag minder schuchter wordt, heeft bekend: „In vorige meisjes was ik al leen lichamelijk geïnteresseerd maar voor Maria Theresa heb ik ook heel andere gevoelens. Ze is de eerste grote liefde in mijn leven". In vroegere jaren hebben grote problemen aan het hertogelijk hof van Luxemburg vaak wel in het schrille licht van de publiciteit gestaan. Dat begon al toen het groothertogdom nog deel uitmaakte van het koninkrijk der Nederlanden. Weinigen be seffen het nog, maar onze koningen Willem I, II en III waren tevens hertogen van Luxemburg, de stad die afgevaardigden had in de Staten-GeneraaJ. Verdriet Het feit dat Luxemburg in 1830 de zijde van België tegen de Hollanders koos en de roemruchte „Luxemburgse kwestie" (Napoleon III wilde het landje inlijven) maakte tenslotte dat hertog Adoiph van Nassau In 1890 het eerste staatshoofd werd van het onafhankelijke groothertodom. Daarna kende de dynastie nog vele tragedies zowel de Eerste als de Tweede Wereldoorlog brachten fami lievetes wegens uiteenlopende houdingen tegeno ver de Duitsers en zelfs het huwelijk van de hui dige hertog Jan met Josephine Charlotte had plaats in een mist van tranen. Beiden hadden im mers een jeugdliefde gehad die niet door mocht gaan... Niets (meer) van dat alles bij de bruiloft van Henry en Maria Theresa. Hoewel, volgens hardnekkige geruchten zou hertog Jan op 14 februari tevens de verloving bekend maken van zijn oudste dochter. Marie Astrid. Maar sinds de kans is geslonken dat prins Charles van Engeland de gelukkige zal zijn, is ook de verwachte aankondiging ongewis. En wie weet wat daar weer allemaal voor vorstelijk ver driet achter schuilt. Voorlopig echter bereiden de Luxemburgers zich voor op het huwelijk van de erfprins. Naar verluidt wil de ceremoniemeester van het volksbal een toast uitbrengen op Fidel Castro, wiens machto vername In 1959 Immers voor vader Mestre (net zoals voor de vader van Christina's Jorge Guiller- mo) aanleiding werd om Cuba te verlaten. Richting Zwitserland, richting prins Henry. De volgende dag zal de televisie de onderdanen tonen hoe de bruid in Balmain-japon en bruide gom in officiersuniform (Henry is een van de 550 militairen die NAVO-land Luxemburg rijk is) de ba sis leggen voor de voortzetting van de Luxemburg se tak van het Nassau-huis. Onder de goedkeuren de ogen van Margriet en Pieter als vertegenwoor digers van de Oranja-tak, van oom Bouwdewijn en tante Fabiola en van vele, vele andere koninklijke gasten uit Europa en daarbuiten. Van de huwelijksreis is alleen bekend, dat het jon ge echtpaar op 11 maart weer thuis moet zijn. Dan immers begint het driedaagse staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Luxemburg. MARC DE KONINCK 118 Het wat een van die „ty pe Parijae processen", de zaak m Madame Billy, 79 jaar (zijzelf i- If slechts toe 72 te zijn) en zij de dezer dagen voor de 14e [kamer van het Parijse Paleis 'kt Aanklacht: proxénótia- (met andere woorden: hot uitoe- fm de bezigheid van soute- dit geval „souteneuse". Een ile aangelegenheid, want Billy (haar „echte" naam is 8occodato) werd vervolgd at zij haar taak had neerge- na 39 jaar lang haar beroep i nnrtfliQro*® tevredenheid van haar itèle te hebben uitgeoefend. En clientèle was niet de eerste de )s. Een letterlijk vaak koninklijke Héle; staatshoofden, ministers, 1 Hdenttn, prinsen en koningen. ministerie van buitenlandse zaken Is Indertijd herhaaldelijk op om reservering te maken voor een neplaatste buitenlandse bezoe- De Institutie van Madame Billy befaamde luxe-bordeel „Etoile- aan de Rue Paul-Valérv. be ats „Le Sphinx", de One- i" en twee of drie andere) 9 eminente diensten aan de met een hoofdletter. De „mal de tolêrance" waren weliswaar 1946 als gevolg van de roem- wet-Marthe Richard gesloten, enkele „huizen" die voor de )id belangrijk waren In verband de veelvuldige staatsbezoeken werden oogluikend getolereerd, raens zou men verbijsterd zijn, pljk verbijsterd, als men de lijst Inzien van de hoge cllenten waar- er velen reeds het tijdelijke met Jesuwige hebben verwisseld, maar 0013, i waarvan ér een aanzienlijk aantal nog in waardigheid en respect hoge en al lerhoogste functies uitoefenen, al dan niet gekroond en gescepterd. Madame biny stond nu dus terecht. Bescheiden, wat schuchter, goed ver zorgd met een wat timide glimlach en een heel fijn stemmetje. Zij zat onge makkelijk op het houten beklaagden bankje en de griffier was op bevel van de president snel met een fluweel overtrokken fauteuil komen aandra ven. De president stelde de evidente vraag of zij een illegale bezigheid had uitgeoefend. Waarop Madame Billy: „Natuurlijk, mijnheer de president, maar omdat men mij nimmer Iets heeft verweten en ik veel „officiële diensten" verleende, hoge belasting betaalde, dacht Ik dat het normaal was. Ik werkte overigens onder be scherming van de politie, mijnheer de president. Tijdens de oorlog had de politie mij nodig en onmiddellijk daar na ook nog. Ik werkte ongestoord, kreeg veel bezoek van hoge poli- tie-ambtenaren. Ik schonk hen mijn vertrouwen en dat bleek wederkerig te zijn en ik verschafte hen ook inlich tingen". Memoires Zij verklaarde nog dat zij alle kop stukken van de zedenpolitie kende, dat zij een „hele serie foto's" bezat en dat zij nauwkeurig een lijst bijhield van In- en uitgaande cllenten en haar beschermelingen. Madame Billy zal over enkele maan den haar memoires publiceren en deze aankondiging heeft haar. naar wordt gezegd, voor het gerecht ge bracht.... Daarna werd het technisch op de rechtszitting. Het ging over de In zwang zijnde tarieven en de provisie die Madame Billy daarvan had opge streken. Tweehonderd tot 330 frank per „ontmoeting". En omdat zij ge middeld twaalf tot veertien ontmoe tingen per dag organiseerde, kon zij er van deze inkomsten wel komen. Zij ontkende niets, en het leek alsof de hele zaak haar weinig meer interes seerde. Zo lang geleden immers, niet waar? Zij zat kaarsrecht, maar blijk baar kouwelijk, met haar handen braafjes op de gouden knop van haar stok. Zoals het een bijna tachtigjarige dame betaamt. De advocaat van de aanklaagster, de „Actiegroep tegen handel in blanke slavinnen", formuleerde zijn eis: een „schadevergoeding" van 150.000 franks, hetgeen redelijk voorkwam, aangezien de beklaagde, teneinde op vrije voeten te blijven, een borgsom van 450.000 franks had kunnen stor ten zonder daardoor blijkbaar tot de bedelstaf gebracht te zijn. Geen krimp De procureur, Maltre Romanettl, gaf een uiteenzetting van de arbeidsom standigheden en voorwaarden in het huis aan de Rue Paul-Valéry. In grote lijnen kwam het erop neer, dat de client ofwel op bezoek kwam of wel dat een van de jongedames naar de client ging, hetgeen veelal het geval was als het hoge persoonlijkheden betrof, tenzij deze „Iets speciaals" wensten, dat slechts „ter plaatse" te organiseren bleek. Maltre Romanettl verwonderde zich er niet zo erg over dat de politie nooit had ingegrepen. Voorgenomen publikatie memoires zaait onrust in hoogste kringen „Het is waarschijnlijk dat zij van de activiteiten van Madamme Soccodato op de hoogte was, maar het was niet gemakkelijk het bewijs daarvan te brengen, want Madame Soccodato was niet bepaald van gisteren...". Misschien was het voor de politie ook niet zo raadzaam In te grijpen, gezien de seml-officiele functie die Madame Soccodato-Billy uitoefende. Voor de procureur waren de feiten echter on miskenbaar, maar gezien de canonie ke leeftijd van de beklaagde zag hij ervan af een gevangenisstraf te eisen en beperkte zich tot het vragen van de maximale boete. 250.000 franks. Madame Billy gaf geen krimp, maar toen haar verdediger, Maitre Marcel Ceccaldi haar „verdienstelijk verle den" en haar uitstekende relaties uit de doeken deed, pinkte zij niettemin discreet een traan weg. Schandelijk Maltre Ceccaldi ging op klassieke wij ze tekeer, met grote gebaren en de vermaarde zwaai van de wijde mou wen van zijn toga. Hij achtte het schandelijk dat een bejaarde dame die zo uitmuntende diensten aan di verse republieken had bewezen (voor namelijk aan de IVe), thans op de schandbank moest plaatsnemen. „Laten we even realistisch zijn, he ren", aldus de advocaat. „Welk spel letje spelen wij hier eigenlijk? Het komt mij voor dat wij een brok van onze historie over het hoofd zien of moedwillig vergeten, een brok histo rie dat zich afspeelde in het huls van Madame Billy. Zoals u weet, werd zij geregeld vanuit het ministerie van buitenlandse zaken opgebeld. En se dert lang was zij, praktisch verklaard. tot „publiek nut". Het Is schandelijk haar van handel In blanke slavinnen te betichten, zij die zovele politici heeft geholpen, die zovele van haar meisjes uitgehuwelijkt, zoveel gelukki ge paartjes heeft geschapen! Zij over trad de wet, zeker, zij overtrad de wet. Zij hield er illegaal een „maison de tolerance" op na, dat officieus ge tolereerd werd, en wel in ruil voor een aantal diensten, in ruil voor zekere in lichtingen die in het oor van politie en veiligheidsdienst en contrasplonnage- dienst werden gefluisterd. Soms rechtstreeks In het oor van een minis ter (van de IVe Republiek). Om u van de status van mijn cliente te overtui gen, mijnheer de president, een klei ne anecdote. Toen president Glscard d'Estalng enige tijd geleden een aan tal onderscheidingen van het Legioen van Eer uitreikte, was Madame Billy daarbij aanwezig en onder de belang stellenden herkende zij een aantal van haar cllenten. U ziet hoe de staat met zijn trouwe dienaren omspringt door een vrouw als Madamme Billy aan te klagen". Oude cliënten En Maitre Ceccaldi verbaasde de 14e strafkamer van het Parijse Gerechts hof toch letvjt toen hij uitriep: „Ont neem haar bij haar veroordeling In hemelsnaam niet haar stemrecht, ver hinder haar niet haar stem te oeven aan haar oude trouwe cliënten!" (de IVe Republiek heeft uiteraard verleng stukken in de Ve, de tegenwoor dige...). In de zaal werd gemee smuild en gemompeld, waarop de president energiek stilte beval. Er werd nog meer gemompeld, maar buiten de rechtszaal. Bijvoorbeeld, dat haar straf, waarover de rechtbank zich over enige weken zal uitspreken, .aanzienlijk zou kunnen worden ver minderd als zij er van zou afzien haar memoires te publiceren. Er wordt zo veel gemompeld. Madame Billy liet het over zich heen gaan; het leek alsof het haar niet of nauwelijks raakte. Zij was doordron gen van haar goede geweten, zij had immers al eens geijverd voor het ge luk van de mensheid en daarvoor haar normale loon opgestreken. Maar zij bleef ervan overtuigd meer gege ven dan genomen te hebben. En ver moedelijk eveneens ervan overtuigd dat recht een zeer relatief begrip Is. Tenslotte wordt gefluisterd dat haar eventuele boete zou worden betaald door zekere personen of zekere In stanties. Dat zij schadeloos gesteld zou worden voor het niet publiceren van haar boek. Maar er wordt zoveel gefluisterd. Vooral als het gaat over deze roemruchte Instellingen zoals „Etolle Kleber", Le Sphinx" en „One- Two-One" en nog het een of andere nuis. aisot Knomeiny, Leen waiesa, Reagan of de "oliecrisis niet genoeg zijn. PS: Jarenlang was het In Frankrijk gebruik dat het offtclele programma van een buitenlands staatshoofd het punt bevatte Bezoek aan de Presi dent van de Senaat". Dit bezoek was steeds voor de relatief late avonduren voorzien. Het was een openbaar ge- helm dat de Senaat In dit geval In de Hue Paul-Valery of de Rue de Proven ce gezocht moest worden. JAN DRUMMEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19