Schaam u niet langer voor uw kind. Kom er voorop..." 11 Schijnheiligheid „Weet u wat er tussen mij en mijn Calvlns Is? Niets". Mij Is In dit geval Brooke Shields, het Jeugdige fllmsterretje dat vla pretty baby" wereldfaam verwierf, Calvin staat voor een spijkerbroek van ontwer per Calvin Klein, waar voor je zeker zestig gul den te veel betaalt, om dat de naam van de ont werper op de zak van het zitvlak prijkt. Het is een reclameboodschap die geregeld op de Ame rikaanse tv verschijnt en Inmiddels golven van he vige verontrusting door grote delen van het land heeft gezonden. Dit gaat te ver, dit Is zo ongekend vulgair, hier dient een stokje voor ge stoken te worden, vin den vele Amerikanen. Ze hebben vele duizenden boze brieven naar tv-sta- tlons geschreven en in een aantal steden zijn de drie grote commerciële tv-bedrljven gezwicht. Brooke Shields en haar „schokkende" ontboe zeming zijn van de buts genomen. Afgezien van de vraag of het Inderdaad zo smaak vol is om iemand op deze wijze een veel te dure broek aan te sme ren, is de rel tekenend voor de schijnheiligheid waaraan de commerciële tv in de Verenigde Sta ten ten prooi Is gevallen. Voordat bij ons de on vermijdelijk lijkende „Hoekse en Kabeljauw se" confrontatie losbarst tussen voor- en tegen standers van commer ciële tv-reclame, Is het de moeite waard te be zien wat voor zegenin gen de handel in tv-beel- den de Amerikanen heeft opgeleverd. De be langrijkste „zegening" van de commerciële tv meer geld, meer pro gramma's werkt in de Verenigde Staten in opti ma forma. Dag en nacht, meer dan twintig uur achtereen, braakt het monster beelden uit. In een gemiddeld Ameri kaanse gezin staat de tv ruim zes uur per dag aan. Het feit dat waar schijnlijk nergens in de wereld het gemeen schapsleven de laatste Jaren zo hevig is ont wricht als In de Verenig de Staten, hangt nauw samen met de ongebrei delde ontwikkeling van tv-bedrljven, wier enige oogmerk het maken van geldelijke winst is. Het ligt voor de hand, dat er bij zo'n overdadig aanbod af en toe voor treffelijke uitschieters zijn. De Public Broad casting Service, nog klein maar wel gestaag groeiend, heeft regelma tig Interessante uitzen dingen. De nieuwspro gramma's zijn de laatste tijd beter en uitgebreider geworden. Film- en sportliefhebbers komen uitvoerig aan hun trek ken, al roept de over daad daar nog wel eens de herinnering op aan de passagier, die na de aanvaring van de Titanic met een Ijsberg zou heb ben uitgeroepen: „Ik had een Ijsblokje gevraagd, maar dit is belachelijk". Het gros van de uitzen dingen lijkt echter voort durend een nieuw top punt van stompzinnig heid en stupiditeit op te leveren. Het is een on voorstelbare golf van cli ché''s, vooroordelen, op pervlakkigheden, een eindeloze optocht van onbenullighedent waarbij twistpunten angstvallig worden vermeden om kijkers en dus reclame- makende bedrijven niet weg te jagen. De dagelijkse hersen spoeling werkt op vele terreinen, maar is het duidelijkst zichtbaar op het gebied van de sexu- aliteit. Voortdurend wordt op een uiterst ge raffineerde manier ge suggereerd dat sex iets Is dat onzichtbaar blijft. In de „soap opera's" die elke middag urenlang propageren dat je niet helemaal normaal bent als je niet tenminste tweemaal bent geschei den, een onecht kind of nog een „echte verhou ding" hebt; In de quiz programma's waar bijna elke zin van de quizmas ter dubbelzinnig is; in de voor tv op fatsoensmate gesneden films; in de smaakmakende topse- rles over de liefdesbo ten, fantasie-eilanden en misdaad-bestrijdende engelen; in de praat shows gaat het over door gaat het over tintelende sexuele rela ties. Er Is slechts één code: het moet uiteinde lijk allemaal net onzicht baar en onuitgesproken blijven. En dat leidt dan tot een volledig verknip te situatie, waarin Brooke Shields en haar spijkerbroek worden weggejaagd maar waarin een golf van vulgaire ge niepigheid al jarenlang ongehinderd over de Amerikanen wordt uitge stort. DICK TOET waar hij een straf uitzat wegens diefstal, ge pleegd om aan heroïne te kunnen komen natuurlijk. Het eeuwige verhaal. „Zo'n jon gen keert echt gemotiveerd in de maat schappij terug", vertelt Bom. „Zeven jaar was hij verslaafd geweest, had hij in de goot gelegen. Nu zat zijn haar opeens weer goed, zag hij er gezond uit, kon hij meekomen op het sportveld, keken de meisjes naar hem. Ach, wie is niet ijdel? Ijdelheid motiveert. Het was net een verlepte bloem die eindelijk water had gekregen". Breuk Toch viel diezelfde afgekickte zoon, na veer tien maanden clean geweest te zijn, weer te rug. Hij is opnieuw aan de heroïne. Hoe va der Bom daaronder lijdt, valt uit zelfs geen trilling in zijn stem op te maken wanneer hij vervolgt: „Het moeilijke voor zo'n afgekickte verslaaf de is de breuk met zijn oude omgeving, zijn verleden. Hij is helemaal ontregeld geweest en staat nu voor de opgave een totaal nieuw leven op te bouwen, met een totaal andere kennissenkring. Ga daar maar eens aan staan. Belangrijkste voorwaarde is natuurlijk dat je de verleiding wegneemt. Dus moet je actiepunt nummer twee van mijn partij de handel in heroïne onmogelijk maken. Met wortel en tak uitroeien. Hoe? Daar heb ik nog niet zozeer bij stil gestaan. Ik heb me voornamelijk bepaald tot het verplichte af kicken. Maar dit weet ik: heroïne is smerig, ga het dan ook smerig te lijf". Voorlichting is een volgend punt in het pro gramma van de partij. „Ik vind dat er op scholen geregeld aandacht moet worden be steed aan de gevaren van drugs. We moeten de kinderen met behulp van video-opnamen, die ik desnoods zelf ga maken, aantonen hoe je door het gebruik van verdovende middelen onherroepelijk kapot gaat. Een harde manier, ja. maar druk ze gerust met de neus op de feiten voordat ze in de verlei ding komen. Ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken dat onze jongste zoon niet de weg opgaat van zijn twee broers. Welnee, daarvoor heeft hij de afgelopen zeven jaar teveel ellende meegemaakt. Hij is zelfs zo op zijn hoede dat hij in een dancing zijn glaasje cola meeneemt op de dansvloer omdat hij weet dat dealers vaak iets in achtergelaten glazen gooien en zo nieuwe slachtoffers strikken". In dit kader wil Cor Bom de strijd ook uit breiden tot hasj en andere soft drugs waar van het gebruik min of meer is aanvaard. „Die aanvaarding wijs ik pertinent van de hand, want met hasj begint het juist. Dat zie je in bijna alle gevallen. Ik heb het bij mijn eigen zoons gezien. Een stiekem stickie in een Turks restaurant om de hoek. Zo is het begonnen. Of ik ze dat stickie niet gewoon uit de mond had kunnen slaan? Man, als je het merkt, is het al te laat, zo snel gaat het. Je stinkt er in. Je hebt het niet in de gaten. Het gebeurt op school, overal, behalve thuis. Ze zoeken elkaar op. Het zijn net mieren". Weerklank Een volksziekte. Cor Bom blijft op dat aam beeld hameren. „En dan zeg ik als eenvoudige Amsterdamse jongen: je mag niet langer gezellig voor de tv blijven zitten, terwijl je weet wat er bul ten gebeurt. Je mag niet werkeloos toezien hoe kinderen naar de knoppen geholpen worden; en er gaan er wat naar de knoppen. Het is je maatschappelijke plicht om in het geweer te komen". Vandaar de nieuwe partij die komende woensdag in Amsterdam (gebouw De Hoek steen, Jan van Galenstraat 6-10, aanvang 8 uur 's avonds) wordt opgericht. De NOS-te- levisie zal er zijn, belooft Bom. Burgemees ter Andrè van der Louw van Rotterdam, zelf voorstander van verplicht afkicken, zal er zijn. Er zullen Kamerleden zijn. Want de noodkreet van Cor Brom „Nederland is vér geven van de heroïne en de cocaïne en het wordt steeds erger" heeft weerklank gevon den. „Op dè Zeedijk zie Je kinderen van een jaar of twaalf die zich inspuiten. Er moet echt iets worden gedaan. Daarom roep ik ouders van verslaafden op uit hun anonimiteit te treden, net als ik, en zich achter mij te scharen. Sa men staan we sterk tegenover de rijke macht van de drugs. Ik zou willen schreeu wen: schaam u niet langer voor uw kind. Kom er voor op". PIET SNOEREN Cor Brom, oprichter van de Partij van Oudere van Drugsverslaafde Kinderen men. Bovendien moeten de verslaafden in zo'n inrichting een liefdevolle begeleiding krijgen. Ik heb namelijk nog niet één ouder horen zeggen: mijn kind is verslaafd geraakt omdat het niet deugt, omdat het slecht is. Integendeel, het blijken allemaal heel lieve, aardige kinderen te zijn". „Dus moet je ze ook zo aanpakken: lief en aardig, vol begrip. Daarbij zou je vrijwil- ligersteams van ouders kunnen Inschakelen die helpen bij de heropvoeding van de kin deren. Door samen te sporten bijvoorbeeld (Ik ben zelf sportlnstructeur van beroep en wil er mijn vakkennis dolgraag voor Inzet ten), door ze een vak te leren of door hun schoolkennis op te halen". Dan komt zo'n afgekickt kind weer vrij. Bom heeft het zelf meegemaakt met een van zijn twee verslaafde zoons, zij het dat die de ont wenningskuur onderging in de gevangenis rtij van Ouders van Drugsverslaafde ve ideren: geen tranen maar daden ar 3n ng er leven is, Is er hoop. Dat Is het motto van de Ij van Ouders van Drugsverslaafde Kinderen, rvan de oprichtingsvergadering volgende week nsdag in Amsterdam wordt gehouden. „Maar zet ilsjeblief bij dat alleen sympathisanten welkom vraagt initiatiefnemer Cor Bom. „Niet die zoge nde voorstanders van drugsgebruik. Ik heb ze meegemaakt op ouderbijeenkomsten. Dan gaan ipenlijk zitten spuiten; zo van' zie je nou hoe ge- ig heroïne maakt? Maar niemand kan me vertel- dat je gelukkig bent als je in de goot ligt. En daar en de verslaafden in de goot. Ze zijn totaal egeld. Ze kennen geen fatsoen en normen meer. Japen zelfs met hun kleren aan om prrrt het bed e kunnen schieten en stuf te gaan kopen". tol ^ieei JÊTlan r r top een vader die het leven van twee zoons drugs vernield heeft zien worden, praat Bom verrassend rustig, bijna afstande- over het vraagstuk. Hoezeer de ellende tot de lippen is gestegen, blijkt pas ier hij zich ergens in het gesprek laat Hen: „Ik speel wel eens met de gedach- in knokploegen, bestaande uit ouders [de verslaafden van de straat halen en opbergen zodat ze kunnen afkicken; in voormalig Limburgs klooster bijvoor ddat ik kan kopen". Hij schrikt er zelf en corrigeert: „Dat mag natuurlijk niet. is In strijd met de wet. Je mag geen el- *1* rechtertje spelen. Maar laat er dan in wielsnaam een wet komen die afkicken Tcht stelt". ïderland bestaat al sinds een jaar de ting Ouddrs van Drugsverslaafden, ct die de nieuwe partij niet overbodig? gendeel". vindt Bom. „De Stichting ervan uit: een kind is verslaafd en daar en wij ouders verder niets aan verande- We moeten zo'n kind loslaten om ons lijk en gezin te redden. We moeten ^-yftomen dat we er onderdoor gaan. In groepen putten deze ouders uit elkaar 2^-acht om de moeilijke stap te zetten en verslaafde kind de deur te wijzen. Na- jk ben ik ook bij die Stichting geweest. 15 25 40 lieve, aardige dametjes. Allemaal erg g Maar ze vergeten dat de ouders het zijn wat er voor een junk overblijft. .MM i worden overal gediscrimineerd. De ™^™Ten ruiken als het ware dat iemand een is, en ze wijzen hem automatisch af. an die Stichting wel leren: hoorn op de als hij probeert te telefoneren, deur als hij aanbelt, maar wat krijg je? Ik sn moeder gesproken die de hoorn er laad op heeft gegooid toen haar zoon om geld voor de tandarts. Ze dacht it een smoes was, dat hij het geld no- id voor heroïne. Later bleek dat hij in- id dringend naar de tandarts moest, ouw is er helemaal van overstuur ge- Ze kon 's nachts van wroeging geen leer dicht doen". >rs hebben het volste recht om hun icht te zoeken bij gespreksgroepen bevrijdend kunnen uithuilen. Maar ik r liever actie in plaats van te huilen, straat op. Reageer. Je kunt je tijd be- iteden dan met huilen. Daarom heb ik Ie partij opgericht. Om de mensen te Iseren. Ze hebben gewoon een knok- >dig. Dat ben ik. Een vechter. Ik me er niet voor om met mijn twee lafde zoons voor de draad te komen. Ik iet mijn foto in de krant. Door zo de te mobiliseren, krijg je macht en moet je hebben, wil je de overheid eindelijk eens iets te doen". igduizend Om denkt de reden te kennen van het Ie overheidsbeleid inzake drugsbestrij- Amsterdam telt ongeveer duizend of- geregistreerde verslaafden. Maar ik jezien mijn ervaringen van de laatste dat het er tienduizend zijn. Het lande- otaal schat ik op zestigduizend. En er n er dagelijks bij. Neem mijn eigen okter. Ik woon hier toch in een keurige wamse volksbuurt, niks geen afbraak- >f zo. Toch ziet mijn huisdokter elke entallen nieuwe gevallen zijn wachtka- linnenkomen. Nou: als je weet dat een afde per dag wel 1.400 gulden aan >e kan uitgeven, dan kun je nagaan miljoenenbedragen er bij de handel in >el zijn. En daarvan pikken volgens mij Hde overheidspersonen een graantje Dat moet wel. Anders hadden we het iem al lang opgelost. Zo moeilijk is het >ok weer niet. Dus heb ik het sterke leden dat er bij de overheid mensen die geld aan de heroïne verdienen", citeert met Instemming dr Van Brussel, nden aan het drugsteam van de Am- imse Geneeskundige en Gezondheids- l, die drugsverslaving een volksziekte t. „Ik heb op de advertentie waarin ik standers zocht, honderden brieven ge- n. En bepaald niet alleen uit de grote n, zoals je zou denken. Hier. Limbricht, shoorn. Beegden, allemaal nog nooit ehoord. Balen ellende zijn er door mijn inbus binnengekomen. Ouders die zich san auto hebben gegooid, die zich een door het hoofd hebben gejaagd. Ont- le huwelijken, dat vooral. Want hoe )«t? Vader zagt: dat kind eruit; moeder zegt: geen sprake van. Moeder wil hem geld geven, vader niet. Die conflicten worden dan nog aangewakkerd omdat verslaafden ver schrikkelijk slim zijn. Ze weten enorm op je gevoel te werken". Onder de reacties die Bom op zijn adverten tie („Bent u wanhopig? Wij ook") kreeg, be vond zich ook een brief van een psychothe rapeut. Hij werkt in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit te Amsterdam en heeft als zodanig veel met verslaafden te maken. „Uit ervaring kan ik zeggen", schreef hij Bom, „dat het voorkomt dat aanvankelijk totaal niet gemotiveerde mensen bij langer verblijf in het ziekenhuis (doorgaans om medische redenen) wel gemotiveerd raken om af te kicken, mits er een goede opvang is. Van enkelen is mij bekend dat ze thans nog clean zijn. Hiermee wil ik zeggen dat de vaak gehoorde kreet „Als ze vrij zijn, zijn ze toch binnen de kortste keren weer aan de heroï ne" niet altijd opgaat". Een duwtje Deze brief heeft Cor Bom zeer bemoedigd. „Er blijkt uit dat het waar Is wat ik altijd zeg: als je de verslaafden een duwtje geeft, lukt het best". Dat duwtje moet er komen in de vorm van een wet die afkicken voor verslaaf den verplicht stelt. Actiepunt nummer één van de nieuwe partij. Bom categorisch: „De wet moet het mogelijk maken verslaafden al naar gelang de mate van hun verslaving van hun vrijheid te beroven en op te sluiten in een inrichting waar ze niet uit kunnen. Maar die opsluiting mag niet berusten op een krankzinnigheidsverklaring, zoals sommige mensen nu willen, want gek zijn verslaafden niet, hoewel topverslaafden er dicht bij ko- „En dan durven ze nog Ie zeggen dat heroïne gelukkig maakt".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17