Alternatieve marathon inmiddels een traditie Sport Medisch Adviescentrum onmisbaar in sportgezondheidszorg Badmintoi^ wil vaste voet krijgei in Rotterdam SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 PAGINA POF ROTTERDAM Vorig| gingen de internatio» £1 badmintonkampioenschi gT] pen van Nederland in Br wijk niet door. De badt tonbond (NBB) was al q nisator van de Euro) kampioenschappen in ningen en geld om een ternationale" te organisj was er niet meer. Ook j dit jaar was het lang nie) 1 ker of de internatio] kampioenschappen zou doorgaan. De hoge koj voor de NBB zijn moei meer op te brengen. Spoinpv Yonex en de gemeente terdam, steeds op zoek grote evenementen, en""*5**® sportpaleis Ahoy sprofl* bli in en de badmintonbondriJven voor de komende intern] Leid nale kampioenschappenLV, h 13,14 en 15 februari vooiwoon eerst in het Rotterdad vai sportpaleis - niets gebeug Rai Ivoetl S, LD Jan Frölich van het orgapt tiecomité: „Wij hebben [burg, ■prijzenpot voor deze lc yjg pioenschappen van dertig zend gulden. Zonder zo'ru__ j drag is het niet meer mogr~.^* om toppers te krijgen. Bij P?~ minton heeft men op het blik twee soorten spelers.!™3:10, met een licentie, dat zijn ej®*1"* c f>rofs, en zonder licentie^nam, aatste verdienen ook geld|Piet badminton, maar dat gaat jiwjaa de bond van het land. Ddhting hele Deense, Zweedse eniblem< gelse top heeft een profstfntew In Nederland verdienen ali Marjan en Rob Ridder en 4 heeft van Beusekom geld met Her in minton". >rtstich De NBB stond voor de opfen vai de internationale kampifc vori schappen voor ons land teent de houden. Vele jaren gelq oorsj starttte het evenement in men ii mekka van de Nederlan badmintonsport, Haarlem, p accommodatie werd daarj' klein en de „internationi kwam in de fraaie sporlp van Beverwijk terecht t Frölich:,,Wij hadden best i een jaartje in Beverwijk W nen blijven zitten. Maar| denk dat het toernooi van omvang daar niet rond te 1 gen is. Het risico om nógl jaartje over te slaan mag jel niet lopen. De datum vu[ voor je vrijgehouden op dl ternationale kalender en n] je daar twee jaar geen geb! van dan kun je het echt] vergeten. Daarom is de r erg blij met Ahoy". Drie jaar Drie jaar geleden was Ahoy al een badmintonevl ment. De Rotterdamse ver ging Metro was toen orgar tor, maar het toernooi kv niet uit de verf. Jan Frö „Ik durf gerust te zeggen A men naast de All Englanc de Deense titelstrijd de in nationale van Nederland belangrijkste toernooi vi Dit jaar zeker, want er heb' nog nooit zo veel toppers iK-: schreven als dit jaar. Er serieuze contacten met werljf kampioen Rudy Hartji maar hij komt niet. We| nummers drie tot zes va Indonesische ranglijst: Sai Arbi, Kurniaho en Sugi^ Deze mensen staan natuui borg voor een goede badn tonshow. Uit India komtj AU Englandkampioen nash, uit Denemarken de hele top-tien met o.a. Fll ming Delfs, Mike Frost, J Koppen en Kirsten La: Uit Engeland: Ray Stevl Kevin Jolly, Mike Tredj Mora Perry. Jane Webl Barbara Giles en Gilian G§ Voor Zweden staan op de c nemerslijst Kihlstrom, man, Mordin en Börjesson.l is slechts een kleine greepr het sterke internatiorJ veld". De Nederlandse toj ook van de partij. Gezien sterke inschrijving is het I te verwachten dat één vail Nederlandse speelsters of j Iers zich lang in het toerl zal kunnen handhaven.! zullen zich vrijdag 13 febq moeten waarmaken in kwalificatietoernooi". Hoeveel toeschouwers woif er bij deze eerste "Rotten se" internationale verwact Jan Frölich:,, Bij de badir tonbond zijn bijna honderdfe/e/oc zend leden aangesloten. Dfijk is naast doen er zeker nóg hbt derdduizend mensen ongèf op j ganiseerd aan badminton.Itrjuh de eigen aanhang komt, richtlijn was Beverwijk, zitten wij in Ahoy met 1 duizend toeschouwers. Maai reken op zeven- of acht# zend toeschouwers overl van twee dagen. Als dat geb4 Vindt denk ik dat de intematioifve/cnd niet meer weg te denken if De mensen van het spi paleis en de gemeente Rotfc dam zetten zich enorm in dïni dit evenement. Men wil pr<6ereii j ren het badminton net zo ipo 33 de grond te krijgen als Tan NL ABN-tennistoernooi. Ik gei14.34, dat er nog nooit eerder n|TO 32-, een badmintongebeuren hdstad veel aan reclame is gedaan! 24.32, nu in Rotterdam". jSR 32- ARTHUR VAN RIJSWP £k de Elk jaar wanneer de vorst intreedt, bloeit de hoop op in de harten van vele duizenden schaatsliefhebbers en gaat de hartslag bij de gedachte aan een ouderwetse Elfste dentocht over in een hogere versnelling. Keer op keer is de teleurstelling daarom zo groot. Zelfs in de strenge •winter van 1979 vroor het traject Leeuwarden, Sneek, IJlst, Sloten, Staveren, Hindeloopen, Workum, Bols- ward, Harlingen, Franeker en Dokkum niet dicht 'Schaatsminnend Nederland blijft echter hopen. Mis schien tegen beter weten in. Want sinds Zwollenaar Rei- nier Paping zich in de barre tocht van 1963 tot Elfsteden- koning kroonde, heeft zijn opvolger zich nog steeds niet aangediend. Voor de schaatsers is er echter een medicijn. Of liever: een pijnstiller. Want de alternatieve Elfsteden tocht in Finland blijft natuurlijk een surrogaat Maar wel één dat langzaam maar zeker aan belangstelling wint En terecht, want het merendeel van de romantiek mag dan zijn verdwenen, tweehonderd kilometer schaat sen onder barre omstandigheden blijven tweehonderd kilometers. Of dat nu in Friesland is of ergens hoog in Finland. KILOMETERVRETERS BINNENKORT WEER NAAR HOGE NOORDEN bij grotere vraagstukken, moet er kunnen worden samengewerkt met een Sport Me disch Adviescentrum. Iedere sport heeft zijn eigen bewegingspatroon, zijn eigen ei sen, zijn eigen blessures. Dat vereist een doelgerichte begeleiding. Als de keurings- bureau's en de SMA's elkaar niet becon curreren, maar elkaar aanvullen, zijn we op de goede weg. Vandaar dat ik blij ben, dat dat in Den Haag gaat gebeuren. Het SMA gaat samenwerken met de keurings- bureau's Den Haag, Rijswijk en Voorburg. Maar ook met het SMA in Zoetermeer, dat ons tevens heeft geadviseerd. Zo'n sa- menwerkingssituatie wordt landelijk niet gehanteerd." „Het aantal keuringen is teruggelopen door de advisering en de jeugdgezond heidszorg. De doelgroep van de keurings- bureau's is meer en meer die tussen 16 en 35 jaar géwordén. De groep daarboven wordt door de bureau's verwezen naar de SMA's, vooral omdat de risico's zijn toegeno men. In zo'n adviescentrum kunnen ze naar totaal andere zaken kijken. Zeker als je-na je dertigste niets meer aan sport hebt ge daan en je wilt op je vijftigste ineens weer eens iets gaan doen, dan moet je naar een SMA. Daar kunnen vragen op lichamelijk gebied worden beantwoord. Maar ook voorlichting op verzekeringsge- bied. Hoeveel procent van de bevolking is bijvoorbeeld niet verzekerd? Daar begint het al mee. Anders blijft iemand alsmaar betalen voor de gezondheidszorg, en dat is niet de bedoeling." Specialisme „Op het SMA is voor ieder specialisme, orthopedie, chirurgie, noem ze maar op, een consulent aanwezig die zijn sporen heeft verdiend. Dat duidt er dus al op, dat je niet alleen naar zo'n adviescentrum, let op het woord „advies", hoeft omdat je een blessure hebt. De instelling is heel nuttig voor iemand, die eens helemaal door de molen moet voordat er over goed- of af keuring kan worden gesproken." „Het moet natuurlijk groeien. De sport man en -vrouw, moeten weten waar ze terecht kunnen. Waarmee, waarvoor en wanneer. Dat houdt ook in dat er veel in formatie (en samenwerking) naar de huis arts toe moet zijn. Vooral artsen die geen belangstelling voor sport hebben en de mentaliteit van een sporter niet kennen, moeten weten dat zo'n SMA heel geschikt is om iemand naar door te verwijzen. Wat bovendien heel hard nodig is, is een nieu we hearing van alle sportbonden. Neem de hockeybond, daar is een keuringsbe wijs niet eens nodig. Dat kan toch niet. Bonden, huisartsen, keuringsbureau's en SMA's moeten op één lijn zitten. Pas dan kun je tot een ideale landelijke sportge- zondheidszorg komen." DICK HOFLAND Lahti 1978 leverde dit beeld op: water op het ijs en een schuiver voor de schaatsers uit om de baan enigszins begaanbaar te maken. Deze ervaring was reden voor de organisatoren om definitief uit te wijken naar Oulu OULU „I love you Oulu". Vergeten zijn de pijn, het afzien, de talloze valpar tijen, de bevroren ledematen als na twee honderd bikkelharde kilometers over de Botnische Golf in de verte de plaats Oulu opduikt. Nog even, wat heet even na een urenlange strijd, en je glijdt on-' der het op de enorme ijsvlakte neerge- plante finishdoek door. En ook al kom je uren na de winnaar aan, de persoonlijke overwinning is er niet minder om. De strijd tegen de elementen is gewonnen. Rob Meekel vatte de gevoelens van een doorzetter zo treffend samen in een lied: „I love you Oulu". De alternatieve Elfstedentocht, die voor dit jaar staat gepland voor het weekeinde van 28 februari en 1 maart; is inmiddels een tra ditie geworden. In Oulu is men er blij mee. En als tastbaar bewijs van de dank voor de komst van enkele honderden Nederlanders naar Oulu heeft het gemeentebestuur van de Finse plaats aangeboden de helft van de kosten (gereedmaken van het parcours) op zich te nemen. „En dat loopt al gauw tegen de 15.000 gulden", aldus Aard Koopmans, voorzitter van de stichting Alternatieve Elf stedentocht. Pentti Kiiskinen, hoofd sport zaken van Oulu en ijsmeester: „De schaats- marathon betekent voor ons natuurlijk een aardige bron van inkomsten. Niet alleen in de week dat die gehouden wordt, maar we hebben er zelfs voor de zomer toeristen aan over gehouden". Uszeker tief voor het ijszekere Oulu gekozen. In eer ste instantie was het veel zuidelijker gelegen Lahti aangewezen, maar daar bestond geen garantie voor goed ijs. Het eerste jaar was er nog niets aan de hand. Al liet de zekere winnaar Sint Bekke- ma zich door de onoverzichtelijke situatie' aan de finish in de laatste meters verrassen, door Jan Roelof Kruithof. Het tweede jaar was het echter mis. Hevige sneeuwval maakte uitwijken naar Oulu noodzakelijk. In 1978 kreeg Lahti een herkansing. Dit maal viel vlak voor de race de dooi in. Uit wijken was niet meer mogelijk, waardoor niets anders mogelijk bleek dan de tocht met de helft in te korten. Tot de enkels in het water voltooide een dapper stelletje de honderd kilometer. Winnaar werd Jaap Jonkman. Toen het jaar daarop Lahti op nieuw wegens hevige sneeuwbuien moest worden verlaten, besloot de organisatie het onzekere te nemen en Oulu definitief aan te wijzen. Daarmee belandde de alternatieve Elfstedentocht tot op 100 kilometer van de poolcirkel. Aart Koopmans: „We waren lie ver in Lahti gebleven. De faciliteiten waren daar zeker net zo goed en voor de deelne mers was de reis goedkoper. Maar Oulu is nu eenmaal ijszeker. En we willen voorkó men dat de rijders opnieuw vergeefs kosten maakten. Voor een groot deel van de deel nemers betekent de barre tocht in het hoge noorden niet meer dan een poging tot uitrij den. Zij getroosten zich offers enkel en al leen om zichzelf te bewijzen. Slechts een handjevol rijders maakt aanspraak op de ereplaatsen". De alternatieve Elfstedentocht heeft zijn* eerste lustrum inmiddels achter de rug. Met Leeftijd vallen en opstaan zijn de fundamenten voor een traditie gelegd. Als standplaats is defini- Bij het marathonschaatsen speelt de leeftijd geen enkele rol. Of het zou moeten zijn dat op natuurijs de oude garde nog steeds heerst. Viervoudig winnaar van de alterna tieve Elfstedentocht, Jan Roelof Kruithof, is met zijn 44 jaar nog jong vergeleken bij een man als Jan Uitham. De stoere Groninger is inmiddels 55 jaar, maar nog altijd niet uit de voorste gelederen weg te slaan. Vorig sei zoen werd hy derde. Ook Jeen van den Berg, die inmiddels vanwege zijn verdien sten voor de schaatssport is geridderd in de Orde van Oranje Nassau, is al geruime tijd geleden 50 jaar geworden. De 53-jarige onderwijzer uit Heerenveen haalde tijdens de laatste tocht een stunt uit die tekenend was voor zijn karakter. Samen met Kruithof nam de Fries acht minuten voorsprong op de rest van het uit elkaar ge slagen veld. Een scheur in het ijs werd hem noodlottig. Door de enorme smak tegen het ijs verloor Van den Berg voor enkele minu ten het bewustzijn, maar voordat de wed strijdleiding de kans kreeg hem uit de strijd te nemen had de winnaar van de Friese Elf stedentocht van 1954 zich met alle risico's van dien al weer aangesloten bij de achter volgende groep, waar ook Egbert Vossebelt, toen 46 jaar, zich in bevond. Met bebloed hoofd en aanvankelijk helemaal in de war krabbelde Van den Berg voort om vervol gens nog als tweede te eindigen. Winnaar Jan Roelof Kruithof was toen al 29 minuten binnen. Als enige jongere wist de 32-jarige Bennie van der Weide zich tussen de oudjes te scharen. Ook Dries van Wijhe zou zich waarschijnlijk met de besten hebben kun nen meten, ware het niet dat de keizer van het kerkdorp sinds zijn val in Noorwegen in 1973 met geen stok meer naar het noorden is te krijgen. Voor Jan Roelof Kruithof heeft de tocht in Finland inmiddels al een enorme publiciteit opgeleverd. De verrichtingen van de archi tect uit Havelte zijn tot in Amerika, waar een televisiefilm over de strijd van het groepje Nederlanders zelfs tot beste sport film van het jaar werd uitgeroepen, te zien geweest. Ook de Nederlandse televisie be steedde al een paar keer ruimschoots aan dacht aan het gebeuren en het portret van Kruithof, dat AVRO's Sportpanorama eind vorig jaar uitzond heeft het marathon- schaatsen veel goed gedaan. „Als ik nu stop en er komt nog een Friese Elfstedentocht dan vergeef ik mezelf nooit", verklaarde Kruithof in dat programma. Promoten De organisatie laat intussen niets na om ook op ander gebied het evenement te promo ten. Zo zijn er al vergevorderde plannen om in Oulu een Hollandse week te organiseren. Een week lang zouden de etalages en res taurants in Oulu vol moeten liggen met Ne-, derlandse waren. Een poging om Eric Hei den naar Oulu te halen mislukte. Heiden voelde er in eerste instantie veel voor, maar hij heeft in januari zijn studie weer opge pakt en vond het daarom onverantwoord om er in februari al weer een week tussen, uit te knijpen. Het mag overigens sterk worden betwijfeld of de winnaar van vijf gouden medailles op de Olympische Spelen van Lake Placid lang had kunnen bijblijven. Voor de deelnemers en meegereisde vrouwen en supporters wordt er een dag na de tocht een langlauf tocht van tien of vijfentwintig kilometer ge- KOEN NIJMEIJER houden. Voor de rijders, die de reis naar Finland vaak tevens als een vakantie be schouwen, een lekkere ontspanning. Want de vermoeienissen van de zware tocht zijn al weer gauw vergeten. Vorig jaar stond Jeen van den Berg bijvoorbeeld tot diep in de nacht op de dansvloer te swingen. Als service aan het publiek wordt er bij de fi nish een filmdoek geplaatst, waarop de ge hele wedstrijd kan worden gevolgd. Niet laatste Als op 28 februari de rijders worden wegge schoten zullen voor de zesde keer een paar honderd rijders het gevecht tegen de kou en zichzelf aangaan. Om te winnen of om de rit alleen maar uit te rijden. Getraind of min der getraind. Want velen onderschatten de zwaarte nog. Ernstige ongelukken zijn er echter gelukkig nooit voorgevallen. En je moet ook weer niet al te nauw kijken. Zoals een dappere doorzetter enkele jaren geleden ook niet deed. Een gebroken schaats maakte verder schaatsen voor hem onmogelijk, waardoor hij maar besloot op blote voeten de tocht te vervolgen. Hij hield het nog een paar kilometer vol ook. Of zoals de werkne mer van een bekende kunstveiling. Hij liep de laatste kilometers meer op de binnenkant van zijn voet dan dat hij op de ijzers van zijn schaats gleed. Hij maakte de 200 kilo meter echter vol. Met een paar rauwe voe ten werd hij de dokterswagen ingedragen. DEN HAAG Er is vijfeneenhalf jaar praten op vooral gemeentelijk ni veau voor nodig geweest eer Den Haag kon beginnen met de bouw van een Sport Medisch Adviescentrum. De su- perlange discussie heeft ertoe geleid, dat de Haagse regio als een van de laatste in Nederland gebruik kan ma ken van die onmisbare schakel in de sportgezondheidszorg. Maar volgende week is het dan zover, en wordt een deel van sporthal Ockenburgh voor dat doel verbouwd. In de tweede week van april is de officiële opening. Een Dokter Stuur: „Bonden, huisartsen, keuringsbu reau's en Sport Me disch Adviescentra moeten op één lijn zit ten. feestelijke gebeurtenis vooral voor dokter A.E. Stuur, de grote ijveraar voor het SMA. De voorzitter van het Haagse sportkeuringsbureau, die me disch leider van het SMA wordt en provinciaal coördinator van de SMA's is, spreekt van het verdwijnen van een blinde vlek. „Zo'n sportdicht gebied als Den Haag en omgeving kan een voudig niet zonder zoiets. Neem het Westland, daar is totaal geen voorzie ning. Ik geloof dat we met de totstand koming van het SMA naar een ideaal zijn toegegroeid". Hij vindt dat Den Haag, door de samenwerking met de keuringsbureau's, landelijk gezien voorop loopt. Die regio staat daarmee model voor de nationale situatie, waar inmiddels 28 SMA's, met uitsluitend vrijwilligers, functioneren. Dokter Stuur: „De vraag is hoe je de kwa liteit van de sportgezondheidszorg kunt verbeteren, hoe je de mensen beter kunt behandelen. Ze komen, hoop ik, toch niet alleen voor dat kaartje. De moderne tijd, daar moet je op inspelen. Het is toch on denkbaar dat je tegenwoordig tegen ie mand zegt dat hij is afgekeurd en verder je mond houdt. Zeker een afkeuring eist een verklaring, je moet er over praten. Er moet tijd zijn voor een sporter. Bij keu ring, voor voorlichting, voor behandeling. Daarvoor moet je de mensen en de mid delen hebben." „Bij het keuringsbureau hebben we al veranderingen doorgevoerd. Vier artsen krijgen per zitting niet meer dan zes keu ringen. Dan kunnen ze de tijd voor ie mand nemen. Dus niet zoals in het verle den, dat ruim vijftig mensen er zo snel mogelijk doorheen gejaagd moesten wor den en er even gekeken werd of iemand een breuk had. Nu kun je meer aan voor lichting en preventie doen. Je kunt eens over eenvoudige dingen praten als banda ges als je bijvoorbeeld bij iemand losse en kelbanden vindt. Aan dat soort dingen moet erg veel aandacht worden geschon ken. Maar ook al kan er al veel meer worden gedaan, het blijft altijd een mo mentopname." Samenwerking „Voor een zorgvuldige gezondheidszorg,

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12