I^Bettine Vriesekoop in blakende vorm Ploeg Post beheerst Ster van Besseges Voorwat hoortwaf. üuropese titel jsdansen indeli jk weer aar Engeland Geen voetbal meer op t.v. bij te veel reclame CcidóeSomcmt [ILL HAMMERSLEY MET „NIEUW" BAT ?Lfscheid Zwartkruis an militair elftal emmers start in lende positie {PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 ss/ CEde. SKOLC Het ziet er naar uit dat Top Twaalf-tafel tennistoernooi in skolc, zoals de edities van voorgaan- wf| jaren, een zaak gaat worden tussen or bqEngelse Jill Hammersley en Bettine 14 esekoop. Na de drie partijen van de dag. t ste speelavond zijn alleen deze "gable! elsters noff ongeslagen. afl. vr iciëel heette het dat de Engelse, al 34 Ned. B\ haar carrière had bëeindigd. Moei- Du heden thuis deden haar, al tweemaal winnares van de Top-Twaalf (bei- keren voor Vriesekoop) toch weer be- zich in de internationale toer- te storten, iskolc verscheen de arrogante Engel- ichter de tafel met een nieuw soort op het speeltuig. Haar batje is i van lange rubbernoppen, waar mee zij haar toch al sterke verdediging nauwelijks bespeelbaar maakt. Achtereen volgens Popova, de als eerste geplaatste Europese kampioene, en de beide Zweed- sen Lindblad en Hellman, ondervonden dat. De afgeschreven Hammersley mag dus in staat worden geacht tot een eindze ge in de Top-Twaalf, na Praag 1978 en München 1980. Haar grootste concurrente tijdens die twee toernooien, Bettine Vrie sekoop, lijkt dat ook in Miskolc te worden. Zij verkeert in blakende vorm. Sterke te genstandsters als Silhanova en Perkucin wist zij met haar bekende snelle, doch vooral taaie spel van zich af te houden. Met Silhanova was dat geen al te groot probleem: 21-10, 21-15. De tweede partij tegen de veel zwakker geachte Joegosla vische schoonheid Palatinus was moeilij ker:21-16, 21-17. De partij tegen Gordana Perkucin werd een marathonstrijd. De opzet van Vriese koop, vooral de bal op tafel houden en wachten op de fouten van de tegenstand ster, slaagde uitstekend. De Joegosla vische is echter zeer begaafd en heeft één nadeel voor Vriesekoop: zij smasht gewel dig. Het werd dan ook een uitermate zwa re wedstrijd voor de Nederlandse prof. In de eerste game wist zij een achterstand van 19-15 achterstand zowaar nog om te zetten in winst van 22-20. De tweede game gaf wederom nauwelijks verschil te zien. In de laatste fase wist Perkucin er toch een derde game uit te slepen: 21-19. De derde game werd aanvankelijk met opvallend gemak door de Joegoslavische beheerst. Door vermoeidheid ging zij evenwel fouten maken. Vriesekoop hield, zeer verstandig, het tempo heel hoog, wat leidde tot een marge van vijf punten, IS IS, en die gaf zij niet meer uit handen (21- 16). Moeilijk Coach Bakker gisteravond na de eerste drie wedstrijden: „Hammersley is een echte verdedigster. Zij wint de meeste partijen omdat er nauwelijks dames zijn die tegen die hechte verdediging op kun nen. Slechts Perkucin en Magos hebben wat kansen tegen haar. Voor Bettine wordt het ook moeilijk tegen Hammers ley". Bakker was wel redelijk tevreden over de vorm, die Vriesekoop aan de dag legt. „Zij heeft twee tegenstandsters, van wie ze net zo goed kan verliezen, aan de kant gezet. Dat geeft vertrouwen voor een toppositie. Maar je kunt er ook weer niet al te veel van zeggen." In ieder geval is het duidelijk, dat de par tij tussen Bettine Vriesekoop en Jill Ham mersley een hoogtepunt in het Top- Twaalftoernooi zal worden. De Neder landse is zeer gebrand op winst tegen de Engelse. Vorig jaar wist Hammersley in München op onsportieve wijze de winst binnen te halen. Dat is Bettine Vriesekoop nog niet vergeten. „Een vreselijk arrogant mens, die Engelse. Punten weggeven te gen haar doe ik nooit meer." De resultaten bij de dames op d e eerste dag ware neerste ronde: Marie Lindblad (Zwe) - Ann-Chris- - Valentina Popova (Sov) 21-11.21-16; Zsuzm Olah (Hon) - Judit Magos (Ho) 19-21.21-14.21-14; Marie Hrachova (Tsj) - Ilona Uhlikova (Tsj) 17-21.21- 11,21-14; Bettine Vriesekoop (Ned) - Blanka Silha nova (Tsj) 21-10,21-15; tweede ronde.-nMogos Lindblad 21-15,21-18; Vriesekoop - Palatinus 21- Palatinus - Hrachova 21-16,16-21,21-16. JOHN VOLKERS M n!) LrDERWIJK Oud- ndscoach Jan Zwartkruis tft gisteren in Harder- jk afscheid genomen als ich van het Nederlands iitair voetbalelftal. lartkruis, die bij de militai- in 1962 opvolger van Elek Iwartz werd, verlaat per 1 prt de militaire dienst we- |s zijn pensionering, neraal-majoor L. O. van pen, voorzitter van de com missie internationale militaire sportwedstrijden, speldde Zwartkruis bij zijn afscheid de gouden CIMS-onderscheiding op. geen Zwartkruis heeft n plannen als trainer vereniging te gaan wérken. Hij vertelde: „Uitspraken dat ik naar een betaalde club zou gaan berusten volledig op ver moedens. Ik heb op dit mo ment in het geheel geen plan nen in die richting". J.V.I HANNESBURG Jan Lammers heeft de tiende trai- hgstijd gemaakt voor de Grote Prijs .yan Zuid-Afrika, die tadaag op het circuit van Kyalami plaats vindt, maar niet ietelt voor het wereldkampioenschap formule-1. Lam- trs kwam tot een rondetijd van 1 minuut 14.85 seconden, Ina twee volle seconden langzamer dan Nelson Piquet, de eiste coureur. trainingsmogelijkheden waren gisteren zeer beperkt. Het re- Aide vrijwel voortdurend en daardoor konden de rijders Ichts gedurende ongeveer tien minuten gebruik maken van In werkelijk droge baan. In die periode veranderde er weinig Irgeleken met de trainingstijden van donderdag toen Lammers #g negende was. pens de training slipte Reutemann op het gladde wegdek. Hij pm tot stilstand in de omheining en liep wat lichte verwon den op aan gezicht en hals, die nem niet zullen verhinderen de wedstrijd deel te nemen. Britse paar dat de Russische hegemonie bij het ijs- sen doorbrak. ÏSBRUCK Het paar Jayne Torvill (23) en Christop- Dean (22) heeft voor het eerst na twaalf jaar de Europe- itel ijsdansen voor Groot Brittannie veroverd. een vrijwel volmaakte vrije dans lieten zij de Russische con- entie achter zich. Tweede werd het Russische duo Irina tóejeva-Andrei Minenkov, derde hun landgenoten Natalia isjoek en Gennadi Karponosov. Het derde Russische tweetal, alia Bestemianova en Andrei Boekin, bezette de vierde ts. Het Nederlandse paar Van Bommel-Deweyert werd 17e de 19 duo's. de dames nam de Britse Debbie Cottrill gisteren in In- ruck de leiding over van Claudia Kristofics(Oos) na de korte die overigens werd gewonnen door Denise Bielmann (Zwi), 'oornaamste kanshebster voor de titel met het vrij rijden nog het vooruitzicht. Rudina Pasveer bezet de 14e plaats van de deelneemsters. VERGEVEN EN VERGETEN GENT Toen de gebeurte nissen tijdens de afgelopen maandagavond gehouden bokswedstrijden in alle rust werden gereconstrueerd, be kroop degene die de verzor ger van de Franse boksers, de in Gent wonende Etienne Goublomme, neer had gesla gen de wroeging. Hij had het opgenomen voor een vriend, die fel had gereageerd op de minderwaardige wijze waar op hij door de Franse bokser Boundka was uitgescholden en bespuwd nadat deze met zijn fototoestel het zicht op de ring gedeeltelijk had ont nomen. wat de oorzaak van het begin van de ongere geldheden was. Goublomme, die zowel de Franse als de Nederlandse taal beheerst, had de woordenwisseling in beide talen aangehoord en wilde zijn excuus aanbieden voor het gedrag van zijn bokser. Daartoe stapte hij naar voren, de indruk wek kend dat hij de beledigde Hagenaar te lijf wilde gaan. Toen kwam diens vriend in actie met het gevolg dat Goublomme neerging, een beschadigd gebit opliep en zich thuis onder doktersbe handeling moest stellen. Ver nemend, dat Goublomme niets anders wenste dan ex cuses aanbieden, werd on middellijk besloten hem in Gent op te zoeken en de zaak recht te zetten zodat al les vergeven en vergeten kon worden. Dat gebeurde gisteren. Onder aanbieding van verontschuldigingen en een grote fruitmand en de mededeling dat alle kosten vergoed zullen worden, werd de Nederlandse delegatie bestaande uit de boksbond- bestuurders Van Sinderen en Henderson (resp. tweede en derde van links) en de „man van de wroeging" ontvangen door de verraste Etienne Goublomme (links), die de toegestoken hand spontaan accepteerde en het, deson danks onverkwikkelijke, tafe reel in „Amicitia" naar het verleden verbande. Ad Wijnands passeert de finish en zet de Nederland se successenreeks voort. LUNEL Indachtig de be proefde ploegentaktiek van de formatie van Peter Post won gisteren de 21-jarige Ad Wijnands de tweede etappe van de Ster van Besseges. Na drie opeenvolgende over winningen van Jan Raas werd het tijd om van taktiek te ver anderen. In de rit over 138 ki lometer in Lunel kreeg een kopgroepje met Oosterbosch en Wijnands alle gelegenheid om te ontsnappen omdat alle aandacht op Raas was gericht. De oud-wereldkampioen gaf Wijnands het sein. Ooster bosch ging mee. De Nederlan ders kregen steun in de ont snapping van de Belg Pollen- tier en de in het profmilieu debuterende Franse Mare Ma- diot en Michel Cornelise. Wij nands won vlot de eindsprint en behaalde zijn eerste over winning als beroepsrenner. Zo bleef de Ster van Besseges ge heel in handen van de ploeg van Post. Raas bleef dank zij de ontsnapping van het kop- groepje moeiteloos leider in het algemeen klassement met 11 seconden voorsprong op de Franse neo-prof Regis Clere. Jos Schipper heeft gisteren in de derde etappe de leiding be houden in de Ruta del Sol. De rit voerde over 155 kilometer van Almeria naar Aguilas. Na veertig kilometer ontsnapte een groep van twaalf renners. De Spanjaard Felix Perez was op de eindstreep de snelste sprinter. De kopgroep liep tij dens de vlucht van 115 kilo meter niet minder dan 21 mi nuten en 23 seconden uit op het peloton. Schipper bevond zich vooraan toen de beslissen de ontsnapping werd ingeluid. Renners voor w.k.-veldrijden WOERDEN Nederland zal aan de wereldkampioenschap pen veldrijden in de drie cate gorieën met het maximale aantal van vier renners deel nemen. De ploegen werden steld: profs: Wil Brouwers, Dolfsma en Herman Snoeyink, Reinier Groenendaal, Hennie reserve Berry Zoontjens; jju- Stamsnijder en Kees van de nioren: Matthieu Hermans, Ér- Wereld, reserve Frans Fran- win Nijboer, Toine van Sleeu- amateurs: Frans van wen en Ben Tieleman, gisteravond als volgt samenge- Bakel, Henk Boom, Wim Rini Pley. Ziekenboeg FC Den Haag met Van Leeuwen uitgebreid DEN HAAG Ook Henk van Leeuwen is bij FC Den Haag in de ziekenboeg ver zeild geraakt. Hij heeft rug klachten en zal morgen in Rotterdam niet tegen Excel sior kunnen aantreden. Het aantal geblesseerden bij FC Den Haag begint dramati sche vormen aan te nemen. Ook Schoenmaker, Albertsen en Bouma staan op de zieken lijst. Coach Martin van Vianen heeft besloten om Chris Tre- ling in de spits te zetten, Kelo- glu zijn rentree links op het middenveld te laten maken en Van der Zwan op de voor hem niet zo geijkte plaats van rech termiddenvelder te zetten. Als reserve beschikt Van Vianen over Johnny Jansen. Vanmid dag, als het C-elftal van FC Den Haag tegen koploper Ex- celsior-C speelt, zal hij beslis sen wie op Woudenstein naast Jansen op de bank zal zitten. Van Vianen:„Hoe dan ook moeten we Excelsior onder ons op de ranglijst zien te hou den". De positie van FC Den Haag zou, indien dat niet ge beurt, precair worden. Er is dan ook een bespreking ge weest tussen de spelers, Van Vianen en voorzitter Pieter den Duik waarbij vooral sterk op een grotere inzet is aange drongen. FC Den Haag verschijnt mor gen met: Havenaar; Tempe laar, Wickel, Mansveld, Kore- vaar; v.d.Zwan, Wetzel, Kelo- glu; Melis, Treling, Van Delft. DEN HAAG Televisieuitzendingen van voetbalwedstrij den, waarbij rondom het veld te veel reclame wordt ge maakt, worden in de toekomst niet toegestaan. Minister Gardeniers (CRM) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. In antwoord op vragen zei zij, dat de Nederlandse Omroep Stichting geen geld heeft ontvangen uit de extra opbrengsten, verkregen door het plaatsen van (Duitse) reclameborden bij de voetbalwedstrijd Nederland-West Duitsland op 11 oktober vorig jaar. Minister Gardeniers heeft de kamer ook de richtlijnen gezon den, behorende bij haar besluit tot het tegengaan van sluikrecla me. Daaruit blijkt onder meer, dat het in beeld komen van niet overheersende reclame bij reportages van bijvoorbeeld sport evenementen is toegestaan. Voorwaarde is wel, dat deze reclame niet in verband met de uitzending werd aangebracht. Toege staan is ook het vermelden van een sponsornaam, mits deze naam niet met nadruk wordt vermeld. Ook moet de benaming reeds drie jaar feitelijk in gebruik zijn, moet de naamgeving ook in de pers ingang vinden en betreft het de benaming van een sportvereniging dient deze naam erkend te zijn door de bij de NSF aangesloten sportbond. Uit de richtlijn blijkt, dat onder overheersende reclame wordt verstaan in ieder geval reclame in kleuren, die het televisie beeld nadelig beïnvloeden, lichtgevende reclame, meer dan twee reclame-uitingen tegelijk met dezelfde naam of firmanaam (of merk of merkteken) en reclame in lichtgevende kleuren. De richtlijn sluikreclame treedt met ingang van 1 maart in wer king. Schaatslunch QUEBEC Met dertig deelneem sters is een titel- toernooi doorgaans vlot verwerkt. Te vlot, naar het oor deel van de organi satoren van het toernooi om het wereldkampioen schap schaatsen voor allrounders in Quebec. Om de duur van de wed strijden te verlen gen, werd besloten tussen de onderde len een maaltijd in te lassen. Op beide dagen beginnen de wedstrijden om tien uur plaatselij ke tijd. Na 500 me ter op zaterdag en de 1000 meter op zondag wordt het toernooi anderhalf uur onderbroken voor een gezamen lijke lunch in het nabijgelegen hotel. Verschillende trai ners hebben al aangekondigd te gen het hapje tus sendoor te protes teren. Sportwereld DEN HAAG Voor de ijs- hockeycompetitie werd gister avond gespeeld Amsterdam - Den Bosch 14-8 en Tilburg - Assen 6-2. CAIRO Ondanks zijn derde verliespartij bleef v.d.Smissen vijfde in het toernooi om het w.k.driebanden met 8 punten. Leider Kobayashi heeft 14 punten. DEN HAAG Op 12 februari speelt Nederland in Helsinki tegen Finland in de eerste di visie van de Europese tafelten- niscompetitie met Sandra de Kruiff en Patrick Swier (bei den Scylla) en Anne Vlieg ('t Hooge Huys). Aan de open Tsjechische titelstrijd op 20,21 en 22 februari nemen deel Sandra de Kruiff, Brigitte Kooter, Yolanda Noordam, Bettine Vriesekoop, Han Goot- zen, René Hijne, Ron van Spanje, Anne Vlieg. ZEIST Charles Corver leidt op 29 april West Duitsland - Oostenrijk, voorronde w.k. ROTTERDAM David Log- gie, de spits van Sparta, is voor dit seizoen uitgeschakeld. Hij moet vier maanden rusten we gens een heupblessure. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? noteer m.i abonnee v Naam Adres Postcode/Plaats i de Leidse Courant 1 I I -I f i Betaalt wordt I I per maand (automatische afschrijving) i I per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeldI Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11