Anne Frank censureerde zichzelf Kabinet blijft tegen N-bom VOLLEDIGE UITGAVE ZAL BEELD VAN SCHRIJFSTER NIET AANTASTEN in der Stee tst met ;en partij boycot Zuid-Afrika „Positie van kunst blijft wankel" België erkent hormoonbehandeling rundvlees Nieuw kamerdebat Politie ontrafelt miljoenen - zwendel INENLAND LEIDSE COURANT, VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 Bij speciale controles: IN DER STEE IVANCIEN): ,is moet gat begroting f dichten *<f»:rJ Een bladzijde uit het originele dagboek, dat thans bij het Rijksinstituut van Oorlogsdocumentatie wordt bewaard. Links een foto van Anne, waarbij zij schrijft: Deze foto is af schuwelijk, en ik lijk er absoluut niet op." {STERDAM Er dreigt een beeld te ontstaan rond de lier waarop Otto Frank is sprongen met het vermaar- "dagboek van zijn dochter De indruk wordt gewekt hij Het Achterhuis ernstig ft gecensureerd alvorens het [Ï947 aan de Nederlandse uit- erij Contact aan te bieden, is onjuist. Otto Frank heeft ^egendeel geheel gehandeld in M geest van Anne. Zo reageert j heer B. van der Wal, directeur n de Anne Frank-stichting te nsterdam, op het bericht dat jer Frank ongeveer veertig it van de dagboektekst opzet zou hebben weggela- i nieuws dat wereldkundig gemaakt door het Rijksin- aut voor Oorlogsdocumenta- waar het oorspronkelijke luscript is komen te berusten iat Otto Frank het bij zijn [>d in augustus 1980 aan de it der Nederlanden had ver- et vind het jammer dat directeur Paape I het Rijksinstituut een deel van de irheid heeft weggelaten", zegt de Van der Wal. „De juiste toedracht lt als volgt. Anne Frank heeft inder- i net als veel andere Nederlanders, de klandestiene radio geluisterd naar oproep van minister Bolkestein, lid de regering in ballingschap te Lon- i. Bolkestein vroeg iedereen zoveel jjelijk documenten en dagboeken uit oorlog te bewaren, opdat na-oorlogse ihiedschrijvers daar hun voordeel zouden kunnen doen. Anne, die i al ondergedoken zat, reageerde en- usiast. Zou het niet leuk zijn als mijn jek een rol kon spelen, vroeg ze af. Misschien wordt het wel een •t detectiveverhaal, dat onder de titel Achterhuis kan verschijnen. Ze is, die gedachte in het achterhoofd, zelf i selecteren en redigeren. Welk ma- ial uit mijn dagboek is geschikt voor spannende roman en welk niet? Wat Otto Frank hoogstens kan worden I, is dat hij de selectie en redactie zijn dochter heeft gerespecteerd en hij daarin een paar dingetjes heeft jjelaten die hij té privé vond", heer Van der Wal heeft als directeur de Anne Frank-stichting het volle- manuscript (dat door vader Otto in bankkluis te Bazel werd bewaard) ;e malen onder ogen gehad en weet welke weglatingen door Anne zelf gepleegd. „Het gaat om kinderach- passages, weinig wereldschokkend ipwindend", aldus Van der Wal. „Ze treffen feestjes, vriendinnen en zo. ;woon saaie stukken die Anne terecht •eft weggelaten toen ze besloot te pro- iren een echt boek te schrijven. U moet HAAG Minister Van tee (financiën) heeft gis- in de Tweede Kamer houden, dat het gat van liljoen op de onderwijsbe- ig door minister Pais zelf worden opgevuld. Dat lijvoorbeeld door de sala- in het onderwijs aan te in. Hij heeft dit geant- I op vragen van het -kamerlid Kombrink, ter Pais heeft gisteren vraagd laten doorsche- i dat hij een oplossing i het kader van de alge- inkomensmatiging. WIL NOG GROTER INCIERINGS- ORT oop- HAAG Minister der Stee (financiën) hilt fundamenteel met eigen partij, het CDA, nening over de vraag e financiële problemen ons land moeten wor- angepakt. «rtijgenoten in de Twee- imer willen het financie- I ekort van de overheid ergroten om de economie muieren. Van der Stee dat funest en wil de uit- van Rijk en lagere over- *vk» i juist verder aan banden i om dat tekort te ver in. Het verschil van me- tussen het CDA en Van itee kwam gisteren aan cht in een commissiever-' ing over het financie- ekort. zenplaag in lasserwaard TERDAM In het ooste- deel van de Alblasser- woedt een muizenplaag, veer 1500 hectare polder- is kaalgevreten. Naar ing zitten er per hectare iizend muizen. Oorzaak de diertjes immuun zijn rden voor de gebruikelij- strijdingsmiddelen. In de - verdwijnen ze echter ilf weer, want dan vreten ch dood aan het jonge De boeren is aangera- t land in elk geval weer mrrt- nieuw gras in te zaaien, traat it het gras dat na een tol enplaag opkomt, van fte kwaliteit is. Jattex De Eindhovense politie heeft de bv's Jattex en Helex opge rold. Onder deze namen ope reerde vijf iaar lang een die ven- en helersbende. Hoewel het onderzoek nog niet is afge rond, staat al vast dat de bende voor meer dan twee ton heeft gestolen bij Vroom en Drees- mann in Eindhoven. De zaak werd geleid door een werkne mer van V&D. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal begin april opnieuw met de regering in* debat gaan over de instelling van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Evenals vorig jaar juni is ook nu een meerderheid van de Kamer voorstander van een des noods eenzijdig door Nederland af te kondigen olieboycot. Minister Van der Klaauw hield de Kamer gisteren opnieuw voor, dat hij tegen een eenzijdige Nederlandse boycot is. Hij stemde echter in met het houden van een nieuw debat. Op de vraag van de socialist Ter Beek of Van der Klaauw zal aftreden, als de Kamer zich weer voor een olieboycot uitspreekt, zei de minister: „Dat zullen we dan wel zien". Op verzoek van de Kamer zegde Van der Klaauw toe, nog voor Pasen met een rapport te komen over het resultaat van zijn ge sprekken met de Scandinavische landen en België en Luxem burg over eventuele deelname aan een Nederlandse olieboycot. Naar verluidt hebben die gesprekken niets opgeleverd. In dat rapport zal tevens staan, welk beleid de Nederlandse regering ten aanzien van Züid-Afrika en de omringende staten wil voe ren. Ook zal de minister een overzicht geven van alle economi sche betrekkingen die Nederland met Zuid-Afrika onderhoudt. Het lang verwachte regeringsvoorstel tot opzegging van het Cul- i tureel Akkoord tussen Nederland en Zuid-Afrika zal de Kamer waarschijnlijk volgende week al bereiken. De moeder van Anne Frank bovendien niet vergeten dat Otto Frank indertijd onmogelijk kon bevroeden hoe zeer iedere notitie van zijn dochter wereldhistorie zou gaan worden. Hij had er in 1947 zelfs moeite mee een uitgever voor het dagboek te vinden. Hij is er verschillende langsgegaan, maar ze rea- Vader Otto Frank die vorig jaar overleed geerden: Moeten we die ellende zo kort na de bevrijding allemaal weer op gaan rakelen? Het Achterhuis is eigenlijk pas een wereldsucces geworden, nadat Goodrich en Hackett er in 1955 een to neelbewerking van hadden gemaakt, die vervolgens in 1959 verfilmd werd". Inmiddels zijn er tussen de veertien en zestien miljoen exemplaren van Het Achterhuis verkocht het juiste aantal is niet bekend. Het boek is in nagenoeg alle talen ter wereld verschenen. Ver wacht wordt dat er een nieuwe storm loop zal komen wanneer het Rijksinsti tuut eind 1982 klaar is met zijn vergelij kend onderzoek en de volledige manus cripten van Anne Frank publiceert. De heer Van der Wal denkt overigens niet dat de oplage weer in de. vele miljoenen gaat lopen. De opbrengst zal, evenals tot dusver het geval is geweest, toevloeien aan het Anne Frank-fonds te Bazel, de woonplaats van wijlen Otto Frank. Dit fonds steunt charitatieve doelen over de hele wereld, vooral kindertehuizen, en projecten in Israël, maar ook privéperso- nen, zoals studenten uit de Derde We reld. De Anne Frank-stichting in Am sterdam daarentegen wordt er niet door gesteund, aldus de heer Van der Wal. Volgens drs. A. Paape van het Rijksinsti tuut zou Otto Frank behalve passages met de sexuele ontboezemingen van een ontwakend meisje ook veel uitlatingen hebben geschrapt waarin Anne kritiek uit op haar moeder Edith en op vrien dinnen. Gezien het feit dat Anne zich zelf betitelde als .juffrouw kwebbel", zullen deze opmerkingen wel niet al te vleiend zijn geweest. Dank zij deze ge kuiste versie van Het Achterhuis (nog maals: voornamelijk door Anne zelf ge kuist) heeft het joodse onderduikstertje kunnen uitgroeien tot ontroerend sym bool van een jeugd dievondanks alles het geloof in de uiteindelijke goedheid van de mens niet heeft verloren. Het doel van de in 1957-opgerichte Anne Frank stichting luidt dan ook: „De idealen uit te dragen die Anne verwoord heeft, na melijk samenwerking van jonge mensen over de gehele aarde, om te komen tot een betere wereld". Aangetast? De heer Van der Wal draagt kennis van het ongekuiste manuscript. Nu dit gaat verschijnen, ligt de vraag voor de hand of Anne Frank erdoor als symbool zal worden aangetast. Met de sexuele ont boezemingen (ten tijde van de eerste uit gave misschien op het randje van porno grafie) zal de moderne lezer weinig mpeite meer hebben. Maar plaatst de on gezouten vijandigheid jegens moeder Edith haar niet in een ander, ongunstig daglicht? Integendeel, vindt de heer Van der Wal. „Ik denk dat elk meisje van dertien, veertien jaar wel eens grote moeilijkheden met haar moeder heeft en een afwerende houding aanneemt. Dat moet temeer hebben gegolden in de be sloten situatie van het Achterhuis, met een moeder bovendien die erg formeel was en van haar twee dochters een ge disciplineerd gedrag eiste. Misschien kunnen veel ouders uit de ongepubli ceerde passages nog wat leren. Anne was een meisje dat in een snelkookpan vol wassen werd. Het geniale is juist hoe ze dat voor iedereen herkenbaar beschrijft. Daardoor is ze een soort voorbeeld- slachtoffer geworden. Omdat ze zo'n herkenbaar kind is. Iedereen kan met haar meevoelen en bij iedereen roept haar dagboek de gedachte op: wat zin loos om zo'n gewoon meisje ~te vermoor den. Aan haar authenticiteit ontleent Anne haar symboolwaarde en ik denk dat die door publicatie van het volledige manuscript alleen maar versterkt zal worden. Ze zal er nog completer uit te voorschijn komen, ook met haar saaie of onaangename kanten. Overigens hebben zelfs de weggelaten passages bij mij ver bazing gewekt door hun literaire kwali teit, door de opmerkingsgave van Anne, door haar nieuwsgierigheid en door haar groeiproces naar volwassenheid. Dat zal de mensen straks ontzettend aanspreken. En wat bepaalde zinsneden over haar moeder betreft voor zover het Otto Frank is geweest die ze heeft weggela ten, kan ik hem alleen maar het grootste gelijk geven. Het zou zeer wreed van hem zijn geweest om de slechte verhou ding tussen moeder en dochter wereld kundig te maken, zo kort nadat ze alle bei op gruwelijke wijze waren ver moord". FEDERATIE KUNSTENAARSVERENIGINGEN VERGELIJKT VERKIEZINGSPROGRAMMA'S DEN HAAG Vergeleken met vier jaar geleden staat er meer over kunst in de verkiezingsprogramma's van de poli tieke partijen. Eenstemmigheid is er echter niet en de posi tie van kunst blijft wankel. Dit concludeert de Federatie van Kunstenaarsverenigingen uit een vergelijking van de verschillende programma's voor de Tweede Kamerverkie zingen in mei van dit jaar. De Federatie vindt dat de politieke partijen naar hun kiezers toe alleen in algemene termen spreken: „Een politiek geargumen teerd pleidooi voor percentages, fondsen en accommodaties blijft uit". Zij vindt ook dat de discussie over kunst en politiek die de afgelopen jaren is gevoerd, een mager resultaat heeft opgele verd. De politieke waardering van het beroep kunstenaar komt over het algemeen in de programma's wel tot uiting, maar in het so ciale vlak wordt te gemakkelijk onderscheid gemaakt tussen scheppende en uitvoerende kunstenaars. De federatie pleit voor een sociale basisvoorziening voor zelfstandige kunstenaars. Kunst zou ook in de Grondwet verankerd moeten worden. „Nog steeds ontbreekt een politiek gemotiveerde uitspraak op welke manier geld naar kunst toe moet en wat haar functie is tussen wegenbouw, gezondheidszorg en andere rijkstaken", aldus de Federatie van Kunstenaarsverenigingen. REGERINGSWOORDVOERDERS: „SPUITEN BU ÖNS GEEN UITZONDERING" (Van onze correspondent) BRUSSEL Regeringswoordvoerders in Brussel gaven gisteren toe nauwe lijks inzicht te hebben in de mate waarin in België slachtvee met hor moonpreparaten wordt ingespoten. Alle gebruik van hormonen is in de Belgisehe veeteelt weliswaar wettelijk verboden, maar de controle is zo mini maal dat bij benadering geen schatting is te géven van het aantal wetsovertre dingen. In een reactie op de beschuldiging - eer der deze week - van Belgische onderzoe kers dat 90 procent van het slachtvee dat uit zijn land naar Nederland wordt uitge voerd met veelal kankerverwekkende hormonen is behandeld, verklaarde de be voegde ambtenaar van het ministerie van Volksgezondheid in Brussel dat de keur ders in de abattoirs alleen steekproeven nemen op „verdachte" dieren. De laatste van ingespoten hormonen gevonden. Het percentage verdachte dieren op het totaal is onbekend. Volgens de woordvoerder is het sterk overdreven om van hormoonbehandelin gen als algemene regel in de Belgische veehouderij te spreken. „Maar dat het uit zondering is kan ik ook niet zeggen". Volgens het Produktschap voor Vee en Vlees is een kleine tien procent van al het vlees dat in Nederland wordt geconsu meerd uit België afkomstig. ZACHT MAAR ONBESTENDIG DE BILT - Oceaanstoringen trekken over Noord-Europa en zacht maar onbestendig weer Gisteravond bracht een dergelijke storing bij ons wat regen. Er is daarbij plaatselijk nog 4 mm regen gevallen. Vanochtend bevond zich bij IJsland een vrij diepe depres sie. Deze trok naar Scandina vië. Het bij deze depressie be horende regengebied zal ons land in de komende nacht pas seren. Daarna komen er over dag enkele opklaringen. Deze zijn echter maar van korte duur want waarschijnlijk neemt in de middag of avond de bewolking weer toe op de nadering van een volgend re gengebied. De temperatuur in de middag ligt rond 7 graden. Vooruitzichten voor zondag: Perioden met regen. Middag- temperaturen omstreeks 8 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren Al het in Harderwijk in beslag genomen materiaal is door de politie opgeslagen in een speciaal gehuurde loods. DEN HAAG Het kabinet-Van Agt is en blijft tegen de invoering van de neutronenbom. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft woensdagavond via de Neder landse ambassade in Washington de Amerikaanse regering laten weten, dat Nederland zich zal verzetten tegen een eventueel Amerikaans besluit alsnog de neutronenbom te gaan produceren. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer in reactie op de motie van PvdA, CDA en D'66, die zich tegen het neutronenwapen uitspreekt. De Kamer had zich bezorgd getoond over de uitspraak van de Amerikaanse minister van defensie Weinberger, dat de Vere-' nigde Staten de mogelijkheid tot invoering van de N-bom weer gaan bekijken. Volgens Van der Klaauw was dit een persoonlij ke uitlating van Weinberger geweest. „Er is op dit moment nog geen sprake van een nieuwe beslissing. Bovendien hebben de Verenigde Staten beloofd dat zij, als zij zo'n beslissing zouden willen nemen, eerst de NAVO-partners zullen raadplegen", al dus Van der Klaauw- Zowel van der Klaauw als zijn collega De Geus (defensie) maak ten de Kamer duidelijk, niets te voelen voor het nemen van eenzijdige Nederlandse maatregelen tot vermindering van atoomwapens. De .motie van de PvdA tegen plaatsing van kruis raketten op Nederlandse bodem en voor het afstoten van vier of vijf Nederlandse NAVO-kerntaken werd door De Geus met klem van hand gewezen. 1166 illegalen De CDA-kamerleden Scholten (r) en Van Houwelingen (I) overleggen met elkaar tijdens de behan deling van de begroting van Buitenlandse Zaken. HARDERWIJK Bij een betrouwbaar uitziend pand in Harderwijk, waarin ech ter nooit werd gewerkt, is in twee maanden tijd voor hon derdduizenden guldens aan materiaal afgeleverd, dat nooit werd betaald. Bij huis zoeking heeft de politie, naast een aantal vuurwa pens, een groot aantal gesto len spullen aangetroffen. Met deze zaak is zeker twee miljoen gulden gemoeid. De hoofdverdachten, vier aan lager wal geraakte zakenlie den, en nog 57 anderen zijn aangehouden. Onder de naam van een niet meer bestaand caravan-bouwbedrijf werden onder meer kantoorinventaris sen, diepvriezers, hout, isola tiemateriaal en zelfs een vork- heftruc besteld. Dat alles werd in goed vertrouwen afgele verd. DEN HAAG Sinds op 1 no vember 1979 de wet arbeid buitenlandse werknemers van kracht werd, zijn er bij specia le controles 1166 illegale bui tenlanders opgepakt en het land uitgezet. Dit hebben de ministers De Ruiter en Albeda (justitie en sociale zaken) de Tweede Kamer meegedeeld. De genoemde wet verbiedt werkgevers illegalen in dienst te hebben. In de cijfers van de bewindslieden zijn niet de ille gale buitenlanders opgenomen aat bij normale controles door de politie en de loontechnisch dienst worden gevonden. Bij elkaar zullen er dan ook meer mensen naar hun land van herkomst zijn teruggestuurd. Gebrek aan duizend kraamverzorgsters UTRECHT Het aantal vrouwen dat dit jaar om kraamzorg thuis vraagt, zal dit jaar waarschijnlijk 20.000 ho ger zijn dan in 1979. Dat bete kent dat er minstens duizend kraamverpleegsters bij moéten komen. Er moeten daarom meer meisjes voor dit beroep worden opgeleid maar de staatssecretaris van volksge zondheid laat slechts een klei ne toename in het aantal op leidingen toe. Dit staat in het maandblad van de kraamver zorgsters. Dat steeds meer vrouwen om kraamzorg thuis vragen, komt doordat het poli klinisch bevallen (geboorte in het ziekenhuis, kraamzorg thuis) de laatste jaren erg in zwang is. Galerie Jack Visser, Leidse- gracht 74 Amsterdam, stelt van 8 februari - 5 maart schil derijen en tekeningen van Harry Crama tentoon. Galerie Lieve hemel, stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6 Amsterdam, exposeert van 8 - 28 februari keramiek van Els van Westerloo, schilderijen van Gerard van Westerloo, te keningen en grafiek van Mei Cooper en schilderijen van C.B. Muller.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9