Wij discrimineren niet Katwijk kan binnenkort kiezen uit twaalf televisiestations ICAFE VAN DER GEEST WEERT ZWAKZINNIGEN, MAAR! ?t> The Young Voice trekt volle zalen REGIOIJOURINAAL REGIOUOURINAAL V) iREGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 Frans van der Geest: „Er zijn grenzen". NOORDWIJKERHOUT Horeca-exploi- ant Frans van der Geest heeft zich deze treek de woede op de hals gehaald van een tiet onbelangrijk deel van de bevolking van Noordwijkerhout. De eigenaar van het ge- ijknamige hotel-café-restaurant die naar ei- en zeggen als enige in Noordwijkerhout latiënten van Sancta Maria en Sint Bavo oeliet in zijn café, weert nu officieel zwak- innigen. Het briefje op de deur is duidelijk: Wegens ruimtegebrek is het niet meer mo- elijk zwakzinnige patiënten van Sint Bavo n Sancta Maria te ontvangen". 'Discrimina- ie' vindt een anonieme Noordwijkerhouter ie de rijkpolitieagent aan het begin van leze week van de mededeling in kennis stel le. Of deze man nog een officiële klacht in al dienen, is nog niet duidelijk. De Noord- vijkerhoutse politie die de zaak intussen ekeken heeft, kan geen discriminatie ont- ekken in de 'mededeling van de directie', yel is Van der Geest 'op morele gronden' rerzocht de boodschap te verwijderen, het- ;een hij geweigerd heeft. lij Van der Geest is de maat duidelijk vol: „Ik leb helemaal niks tegen zwakzinnigen, maar ets tegen hun begeleiders en verzorgërs. Zoals wakzinnigen er hier midden in de winter bij open en zich gedragen, terwijl er verplegend »ersoneel bij is, dat is gewoon in en in triest. Ik leb zelfs wel eens overwogen om een aan- ilacht wegens verwaarlozing in te dienen. Kijk lie mensen kunnen er zelf niets aan doen. loordwijkerhout is erg tolerant. Dat moet ook vel: 10.000 inwoners en twee psychiatrische in- ichtingen met 1400 patiënten. Als er een fat- oenlijke begeleiding is wanneer de patiënten Hij bezoeken, dan zijn^ze hartelijk welkom. Dat an niet van alle horecabedrijven in Noordwij- erhout gezegd worden". Indiaantje spelen Vaarom de heer Van der Geest nu het ge- vraakte briefje op de deur heeft gehangen? „Ik tan het nu eenmaal niet toelaten dat zwakzin- Het gewraakte epistel op de toegangsdeur van hotel, restaurant Van der Geest. nigen in het café indiaantje aan 't spelen zijn, terwijl hun verzorgers rustig een pilsje zitten te drinken en zich nergens mee bemoeien. Als je gasten lastig gevallen worden en je zegt er iets van, dan wordt je prompt beschuldigd van dis criminatie. Heus; iedereen mag hier komen, maar er zijn grenzen. Ik kan het merken aan m'n eigen stamgasten, die blijven weg. Ze wil len gewoon ergens rustig een pilsje drinken. Het is zelfs zo dat niet zwakzinnige patiënten en personeelsleden van de Sint Bavo en Sancta Maria ook wegblijven en een ander café opzoe ken. Laatst kreeg hier iemand op een avond een toeval. Een van de personeelsleden belde toen in paniek naar de Sancta Maria om te vra gen wat 'ie nou moest doen. „Ja, dat weten wij ook niet", kreeg hij toen te horen. En neem maar van mij aan: de mensen die nu schande van dat briefje spreken, dat zijn dezelfde men sen die hier om die reden juist niet meer ko men". Frans van der Geest heeft zijn bezwaren tegen de begeleiding van zwakzinnigen schriftelijk medegedeeld aan de directie van beide psychia trische inrichtingen. Het briefje op de deur is dan ook voornamelijk bedoeld om de discussie een beetje op gang te brengen. In dat opzicht kan de onderneming geslaagd genoemd wor den. Sinds het ophangen van de gewraakte no titie, zijn er door Frans van der Geest pas twee mensen weggestuurd. Anderen die met begelei ders kwamen en geen overlast veroorzaakten werden wel bediend. Sint Bavo-directeur Koenen ziet de zaken niet zo somber in. Hij heeft zich voorgenomen om maar eens met de horeca-exploitant te gaan praten. „Ik kan natuurlijk niet garanderen dat zwakzinnigen zich zullen gedragen zoals de heer Van der Geest dat graag wil. Maar in goed overleg, kan die zaak best opgelost worden. Dat is in het verleden ook wel gebleken. Ja, ik heb me wel eens laten vertellen dat er in Noordwij kerhout andere horecabedrijven zijn die onze patiënten de toegang weigeren. Waar welke dat zijn, dat zou ik niet kunnen vertellen." ED OLIVIER KATWIJK Het Katwijkse kabelnet zal in zijn totaliteit worden aangepast aan de ontvangst van twaalf televisiestations. Hiervoor is gistera vond door de commissie voor de Bedrijven een Irredietaanvraag van 1,7 miljoen gulden goedge keurd. Verreweg het grootste deel van dit bedrag, 1,2 miljoen gulden, zal worden gebruikt om 3500 flatwoningen die nu nog zijn aangesloten op ge^ meenschappelijke antenne's, aan te sluiten op liet zogenaamde mini-stersysteem. Deze omscha keling, die in de overige 10.000 woningen reeds is gerealiseerd, is noodzakelijk om de uitbreiding van het aantal stations mogelijk te maken. )e gemeente Katwijk heeft bij de aanleg van het ka- >elsysteem, zo'n vijf jaar geleden, als één van de eer- te plaatsen in Nederland, gekozen voor het mini- tersysteem. Dit systeem sluit via schakel kastjes teeds een klein aantal woningen op de kabel aan, en :an, door midel van een kleine technische ingreep, [eschikt worden gemaakt voor de ontvangst van een ;root aantal stations. In een aantal flats is de kabel destijds aangesloten op de reeds aanwezige gemeen- .chappelijke antenne. Een goedkope oplossing, die echter als nadeel had dat hier maar in totaal zes sta tions kunnen worden ontvangen, terwijl een storing bij één van de abonnee's tot gevolg had dat ook de andere aangesloten bewoners van beelden verstoken bleven. Het aanbrengen van het mini-stersysteem in deze flats kost in totaal 1,2 miljoen gulden. Dit bedrag kan voor een groot deel worden betaald uit de reserve van 1 miljoen die door Katwijk is gekweekt, onder meer als gevolg van het grote aantal aansluitingen (96 Door dit hoge percentage zijn de kosten voor de aangesloten inwoners van Katwijk in vijf jaar tijd niet verhoogd, en gebleven op het, in vergelijking met de buurgemeenten, lage bedrag van 6,60 per maand. In dit bedrag komt nu wel wat verandering. De vijf ton die nodig zijn om het mini-stersysteem van zes op twaalf stations te brengen, worden gefinancierd door een maandelijkse verhoging van het abonne mentsgeld met twee maal vijftig cent. De mogelijk heid tot de ontvangst van twaalf stations betekent niet dat Katwijk ook onmiddellijk zal beschikken over een dergelijk aanbod van zenders. In eerste in stantie zal het 'net worden uitgebreid met nog een Vlaams en twee Waalse stations. De ontvangst van Engelse stations is, in verband met de slechte beeld kwaliteit, voorlopig niet mogelijk. Ook het aantal ontvangen radiostations zal door de omschakeling aanmerkelijk worden uitgebreid, ter wijl in de toekomst nu ook de mogelijkheid bestaat om het geluid van de televisie in stereo via de radio- aansluiting te ontvangen. De uitbreidingvan het mini-stersysteem tot de mogelijke ontvangst van in totaal achttien zenders, wat nog eens een investering van een half miljoen zou vergen, werd door de com missie voor de bedrijven voorlopig als niet noodzake lijk beschouwd. In het overnamestation in de Van Lierestraat, waar het signaal van de mast in Oegstgeest wordt opge vangen, heeft de gemeente Katwijk de mogelijkheid om via een daar opgestelde camera de bevolking in noodsituaties door middel van televisiebeelden nader te informeren. Deze vorm van lokale televisie zal echter pas in zeer bijzondere omstandigheden wor den benut. De camera wordt nu alleen nog gebruikt om een testbeeld uit te zenden, op de uren waarop de PTT niet in de lucht is. KATWIJK Voor het con- :ert van het Chr. Jongeren koor „The Young Voice" in de Triumfatorkerk gistera vond was een vrij goede op komst. en daar was alle re den voor want het Rijns- burgse koor zorgde voor een mooi, gevarieerd program ma dat de moeite van het bijwonen alleszins waard was. ,The Young Voice" werd circa !5 jaar geleden als onderdeel fan het grote koor „De Lof- stem" opgericht en was tot 9 jaar geleden een meisjeskoor. Maar met Peter Bontje als di rigent, de directeur van de Katwijkse Muziekschool, die een sterke stimulans was voor het koor, ontwikkelde dit zich tot een gemengd koor, van 39 tot op heden 80 leden. Hij stu deert met hem diverse vormen van muziek in van klassiek tot gospels en volksmuziek. Dit laatste kwam in het concert van gisteravond heel goed tot uitdrukking met voor de pau ze een programma met een sa craal karakter, terwijl na de pauze voornamelijk volksmu ziek werd gebracht voor het merendeel levendig Zuid- Amerikaans, maar ook Schots en Russisch. Tot slot riep dirigent Peter Bontje, die voor een gediscipli- neere leiding en goede begelei ding zorgde, jongelui op van 15 tot 30 jaar, om zich als lid te melden op de repetities elke woensdagavond in de Mara- nathakerk te Rijnsburg (aan vang zeven uur). Oud -rector Rijnlands Lyceum schrijft boek JEGSTGEEST De heer J.P. Naeff zal morgen zijn >ek „RSG Rietstad" signe- n tijdens de reünie van het ijnlands Lyceum in Oegst- :est. De heer Naeff schrijft Ier het pseudoniem Paul Vaan. e schrijver is 13 jaar als ree- verbonden geweest aan het Rijnlands Lyceum. Daarvoor studeerde hij Nederlandse let teren in Leiden en was hij le raar in Gorinchem en Delft. Sinds 1970 is hij inspecteur van het algemeen voortgezet onderwijs. RSG Rietstad, een roman over een scholenge meenschap is niet zijn eerste boek. Vorig jaar verscheen het boek „Hoog en Laag" van de hand van de auteur. De heer Naeff zal zijn roman van half negen tot tien uur in het Rijn lands Lyceum aan de Apollo- laan signeren. Eerder op de dag doet hij hetzelfde in De Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort 35 in Oegstgeest, van drie tot vijf uur. Galerie Nouvelles Images, Westeinde 22 Den Haag, expo seert van 8 februari t/m 4 maart nieuwe schilderijen, gouaches en tekeningen van Kees Verwey. Ab van Overdam toont van 8 t/m 28 februari niéuwe schil derijen in de New Style Gal lery, Prins Mauritslaan 28 Den Haag. Zoeterwoude en Benthuizen in geweer tegen opmars Zoetermeer ZOETERWOUDE De colleges van B en W van Zoeter woude en Benthuizen hebben onlangs in een gezamenlijke bespreking besloten de ontwikkelingen bij de voorbereidin gen van de bouw van de wijk Noordhove in Zoetermeer nauwlettend en kritisch te volgen. De twee gemeenten maken zich zorgen over de dreigende ver storing en ontsiering van het open midden-gebied van het „groene hart van Holland", hetgeen een grote landschappelijke waarde bezit, aldus beide colleges. De door Zoetermeer voorge nomen ontsluiting van de wijk Noordhove zowel over het grondgebied van Benthuizen als van Zoeterwoude stuit op ern stige bezwaren van beide gemeenten. Werkverdeling wethouders Voorschoten gewijzigd VOORSCHOTEN Naar aanleiding van de opvolging van wethouder A. Eveleens door ir. J.R. van Leeuwen binnen het Voorschotense college van B en W is beslo ten de taakverdeling in het college iets te wijzigen. Burgemeester mr. P. Canne- gieter heeft de beleidsonderde len organisatie, personeelsza ken een voorlichting op zich genomen. Het college achtte het een goede zaak de veran- woordelijkheid voor deze meer algemene taken bij de voorzit ter te leggen. De heer Van Leeuwen, de nieuwe wethouder van open bare werken, ruimtelijke orde ning en woningbouw heeft er de planologische voorberei ding van de grondverwerving bij gekregen, hetgeen voortaan deel uitmaakt van het tech nisch beheer van het grondbe drijf. De wethouder van finan ciën blijft verantwoordelijk voor het financiëel-econo- misch beheer van het grond bedrijf en het daarmee samen hangende aan- en verkoopbe leid. Buurtbus De buurtbus die voor inwoners van Zwaanshoek, Lis- serbroek en De Kaag verbindingen onderhoudt met Nieuw-Vennep, Lisse en Sassenheim zal nog dit jaar uit Lisserbroek verdwijnen. Dit buurtschap in de Haarlemmermeer krijgt in mei een 'echte' busverbin ding via de lijndienst Noordwijkerhout - Nieuw-Ven nep. Centraal Nederland heeft naar aanleiding van de ingebruikname van de Schiphollijn besloten om de be staande busdienst 93 éénmaal per uur via Lisse-Lisser- broek naar het spoorwegstation in Nieuw-Vennep te laten rijden. Dat betekent niet dat de buurtbus hele maal verdwijnt. In overleg met het buurtbuscomité zal bekeken worden of het mogelijk is om de frequentie in Zwaanshoek en De Kaag op te voeren. De buurtbus verdwijnt uit Lisserbroek. Spuitgasten gevraagd De Voorschotense brandweer vraagt vrijwilligers in ver band met het vertrek van een aantal brandweerlieden door penionering of verhuizing. De aspirant-brandweer mannen moeten tussen de 20 en 35 jaar oud zijn, wonen en werken in de gemeente Voorschoten, bereid zijn om, oefen en cursusavonden bij te wonen, bereid zijn en de mogelijk heid hebben om na een alarmoproep uit te rukken op één van de brandweerwagens en voldoen aan de geneeskundi ge keuringseisen. Voor aanmelding of inlichtingen kan men terecht bij brandweercommandant J. Herpst, tel. 01717-2953 of men kan even aanlopen bij de brandweerka zerne, Koninklijke Marinelaan 14 in Voorschoten. Koffieconcert In de Hervormde Kerk van Koudekerk aan den Rijn wordt zondag 8 februari een koffieconcert gegeven door het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Karin Janse en een blokfluitgroep onder leiding van Teuni Zweeris. Muzikale medewerking wordt verleend door organist Rob de Vogel. Op het programma staan wer ken van Handel, Mozart, Bruckner en Krebs. Het kof fieconcert begint om 11.45 uur. De toegang tot het kerk gebouw is gratis. Schoolschaak Leiderdorp Veertien lagere scholen hebben met 31 teams ingeschreven voor het jaarlijkse schoolschaaktoernooi in Leiderdorp, dat in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat wordt gehouden. Er wordt gespeeld in twee poules. De eerste poule wordt ge houden op zaterdag 7 februari, de tweede poule op zater dag 21 februari. De finale wordt op zaterdag 7 maart ge speeld. Er wordt gespeeld in acht ronden (Zwitsers) en de toernooien duren van 10.00 tot 17.00 uur. De uiteindelijke winnaar krijgt een wisselbeker. Oecumenische dienst In 'Rijnstroom' aan de Alphense Raadhuisstraat 44 is zondagavond 8 februari een oecumenische eucharistie- /avondmaalsviering. De dienst die om acht uur begint, zal worden geleid door pastoor F. Wüst uit Den Haag. Het thema van de dienst is: „Het zout der aarde". In Hotel De Stad Rome in War mond vond gisteravond de overhandiging van een ring aan de winnaar van een AEG- aktie. In het najaar van 1980 werd door AEG de aandacht gevestigd op de energie-be sparende stofzuiger door mid del van een aktie waarbij on der meer een slagzin moest worden afgemaakt. De heer P. J. Laurier uit de Tomatenstraat in Leiden won de eerste prijs met de slagzin: Ik bespaar energie met AEG want de Vampier 6006 zuigt doelbe wust en niet op stroom belust. Deze woorden waren goed vpor een witgouden ring met briljanten ter waarde van 2.500.- die de winnaar op zijn beurt gaf aan zijn verloof de. Joke Boot. In De Stad Rome werd de ring uiterst be hoedzaam aan de vinger ge schoven onder het toeziend oog van twee afgevaardigden van AEG-Telefunken en de le verancier van de stofzuiger van de Fa. Swaak.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7