Expositie Klein en Blickman in gemeentehuis Leiderdorp i| ■■■II Miou I\/liou als su,di°La femme m° politievrouw Ank van der Moer speelt tijdelijk bij „Nijinski" Schilderijen van Henricus Rol in De Lakenhal Leidse kunst in Haags warenhuis Darmen uit het vuistje GRAFIEK EN SIERADEN DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN En Verder PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI iRE LUXOR: Zombie holo caust (16) met lan McCul- loch en Alexandra Delli Colli. Regie: Frank Mar tin. - Na de spaghetti-western schijnt het thans de beurt te zijn aan de spaghetti-zombie, gruwelijke griezelfilms waar in veel bloed vloeit met lan McCulloch in de rol van Clint Eastwoord, oftewel de man die het allemaal over leeft en niet wordt opgege ten. Maakte enkele weken gele den Lucio Fulci er met „Zombies 2" al een potje van door de via voodoo-drums uit hun graf opgetrommelde le vend-doden tot kannibalisti sche smikkelaars te promo veren, wat ene Frank Martin in „Zombie holocaust" doet is ongelooflijk. In een New Yorks zieken huis worden handen van lij ken afgezaagd en de uitge sneden harten van overlede nen met smaak verorberd. Allemaal door ziekenhuisper soneel afkomstig van het Zuid-Azisch eiland Kito. Reden genoeg om er eens een kijkje te nemen. Daar treffen we ene dokter Obero aan, die a la H. G. Wells' Dr. Moreau experimenteert op de kanni balistische inboorlingen, die hij de schedel licht en ze zo tot gehoorzame zombies maakt. Dank zij de blonde, verveeld kijkende antropolo ge Laurie, in wie de kanniba len tenslotte een godin zien, komt er een einde aan de duistere praktijken van Obe ro, die levend wordt opge peuzeld. Vergeleken bij Mar tin's „Zombies holocaust" is zelfs Fulci's film een mees terwerkje. Een film, die een smakelijk etentje in de stad uitspaart en ook een om van de grootste kannibaal een ve getariër te maken. U mot zelf maar zien of u deze slecht ge maakte gruwelfilm wilt be kijken. Het helpt als u op diëet wilt. Al was het alleen maar om de tafelmanieren van de kannibalen. MILO LI DO I Dressed to kill (16) Spannende thriller van Brian de Palma, die weieens terecht de opvolger van Al fred Hitchcock wordt ge noemd. De hoofdrol wordt gespeeld door Angie Dickin son (bekend van de televisie serie „Pepper"/ als de gefru streerde vrouw die het slachtoffer wordt van haar erotische fantasieën, (derde week). LIDO II Smokey and the bandit II (a.l.) Vervolg op de gelijknamige film waarin honderden auto's tot wrak ken werden getransfor meerd. Regisseur Hal Need- ham is erin geslaagd een leu ker vervolg te maken, waar in behalve een veldslag tus sen politieauto's en vracht wagens ook nog een olifant ten tonele wordt gevoerd, (vierde week) LIDO III The blues bro thers (a.l.) Doldwaze musical vol actie van regisseur John Landis (maker van Kentucky fried movie) en National Lampoon Animal House). Een super-slapstick film. (dertiende week) TRIANON Het verboden bacchanaal (16) Redelijke speelfilm van Wim Verstap pen naar het boek van Simon Vestdijk, (tweede week) REX Clarice, klaar is ze (16) Pornofilm. EUROCINEMA III (Alphen) Brubaker (16) Roberd Redford als gevangenisdirec teur die verbeteringen wil doorvoeren, (eerste week) EUROCINEMA IV (Alphen) A star is born (12) Mu ziekfilm rond Barbra Strei sand (eerste week) GREENWAY THEATER (Voorschoten) Xanadu (a.l.) Nieuwste film van Oli via Newton John. Ook: Being there (16) Peter Sel lers in een fraaie vertolking van de tuinman die in het Witte Huis terecht komt, om dat hij toevallig op de presi dent lijkt. LEIDERDORP In het kader van het streven om van het gemeentehuis van Leiderdorp een Open Huis te maken, passen ook de exposities, die er regelmatig worden gehouden. Deze week opende wethouder mevrouw I. Gehner-Ellenber- ger een tentoonstelling van grafiek van Trees Klein en sieraden van Sylvia Blickman. Trees Klein werd 37 jaar geleden geboren in Voor schoten. Zij woont en werkt nu in Leiderdorp. Trees Klein heeft zich gespecialiseerd in grafiek, fotografie en projectkunst. Zij volgde een opleiding aan de Rietveldacademie en bezocht verder nog een aantal instituten voor kunst in Australië, een land waar zij ook exposeerde. Trees Klein houdt ervan om met de techniek van het etsen te experimente ren. „Mijn etsen zijn meestal een weergave van be paalde ideeën en images die ik eerst in tekening verwerk. Ik gebruik specifieke vormen en voor werpen als een uiting van mijn ideeën en gevoe lens. Het is een soort persoonlijke iconografie. Ruimte en textuur zijn eveneens erg belangrijk in mijn werk. Het maken van een ets is een proces waarbij de uiteindelijke afdruk vertelt op wat voor manier de etsplaat is bewerkt. De traditionele me thode is om een editie van elke ets te maken. Mijn filosofie is om zoveel mogelijk te experimenteren. Zodoende ontstaan er tussendrukken en zijn er meerdere proefdrukken naast enkele exemplaren van de eindversie", aldus de kunstenares over haar eigen werk. Trees Klein voltooide in januar een sé rie van 24 etsen die zij nu exposeert. De etsen kos ten 200 gulden per stuk. Sylvia Blickman De 31-jarige Sylvia Blickman is Leidse van geboor te, maar woont en werkt alweer enige tijd in Haar lem. Zij volgde haar opleiding ^/eneens aan de Rietveld Academie in Amsterdam en verder bij.de Vakschool goud- en zilversmede in Schoonhoven, zodat ze zich nu edelsmid mag noemen. Aanvanke lijk werkte ze voornamelijk in goud en zilver en hadden haar sieraden een decoratief karakter. Mo menteel gebruikt de kunstenares naast zilver ver schillende onedele metalen die ze verwerkt volgens .-.v Een beeld van de tentoonstelling. een geheel nieuw idee. Zij heeft gekozen voor het maken van broches, .omdat zij meent dat haar ont werpen daarin het best tot hun récht komen. Haar collectie in deze expositie bestaat uit 32 broches, steeds in kleine series bij elkaar passend. Sylvia Bickman noemt haar sieraden „Lagen Broches", omdat iedere broche bestaat uit meerdere dunne laagjes (of plaatjes) op elkaar. De kunstenares benut de kleuren van de metalen en laat ze zoveel moge lijk tot hun recht komen. Hoewel de ingreep in de verschillende lagen altijd klein is is het effect groot vanwege kleurgebruik en lichtspel. Het sieraad vraagt grote aandacht en komt het best tot zijn recht wanneer de ondergrond eenvoudig is. De prij zen van de broches variëren van 150 tot 300 gulden. De expositie duurt tot en met 13 maart en is op werkdagen open van acht tot vijf uur, op donder dag ook van zeven tot negen uur. De nu 75-jarige kunstenaar werd in Amsterdam geboren maar verhuistte reeds dp jonge leeftijd naar Den Haag. Daar genoot hij ook zijn opleiding aan de koninklijke academie voor beeldende kunsten. Tot 1940 schilderde Rol voorname lijk stillevens, daarna richtte hij zich op portretten en land schappen. Rol is bovendien één van de weinige schilders die portret-miniaturen heeft geschilderd. Van al deze genres zijn voorbeelden in de tentoontelling opgenomen. Daarpaast vindt men ontwerpen voor de vele Verkade-albums die hij geïllustreerd heeft en andere voorbeelden van toegepast werk. De tentoonstelling wordt begeleid door een dia-pre sentatie en een vouwblad. De Lakenhal (Oude Singel 28-32) is dagelijks geopend van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. CAMERA Twee door het dolle heen (12) Bud Spencer en Terence Hill borduren weer samen voort op het Tri- nity-recept. Dit keer in Flori da. (tweede week) v "Wil -w V^l (16) met - Miou Miou en B Jean Marc Thibault. Re- Regisseur Yves Boisset is een strijder tegen het onrecht in deze maatschappij, waarin po litici de macht hebben de autoriteiten zo te manipuleren, dat zij behaalde kwalijke zaken waarin hooggeplaatste figuren betrokken dreigen te raken geruisloos in de doofpot stoppen, zodat het vele speurwerk van de in tegere ondergeschikte voor niets is geweest en deze zelfs een vlotte kans loopt van hoger hand te worden geliquideerd. Dat lot hangt ook Miou Miou boven het hoofd aan het open einde van „La femme flic". Zij is in Boisset's film een 28-jarige politie-inspectrice, die om dat zij een vrouw is niet alleen door haar col lega's een beetje meewarig wordt bekeken, maar ook door de delinquenten waarmee zij in aanraking komt. Achter haar timide uiter lijk gaat echter een kleine doorzetter schuil, die meteen in het begin al met haar superieu ren in conflict komt als zij de neef van de burgemeester op een handel in drugs betrapt. Het gevolg voor haar is overplaatsing naar een mijnwerkersstad, waar zij aanvankelijk alleen nog maar bureauwerk mag verrichten, maar al spoedig in een op het eerste gezicht eenvoudig op te lossen moordzaak betrokken wordt. Alles wijst er op dat een gehate zon derling, bovendien nog destijds collaborateur met de Duitse bezettér, de moordenaar van een twaalfjarig meisje is. Maar na enige ver trouwelijke gesprekken met het evenoude vriendinnetje van het slachtoffer komt de po litie-inspectrice er achter, dat het hier om een heel complot gaat van een bende, die mijn werkerskinderen door ze met cadeautjes vol te stoppen voor jeugdpornofoto's gebruikt, die naar Amerika worden doorverkocht en voor jeugdprostitutie. Maar aangezien aan het hoofd van deze bende de rechterhand van de mijneigenaar Schuier, die vrijwel de hele stad bezit, staat, terwijl Schuler's schoonzoon een van de vaste klanten is, herhaalt zich de- ge schiedenis. Miou Miou wordt weer overge plaatst, maar neemt dit keer ontslag. Ze be sluit haar strijd in de burgermaatschappij voort te zetten, maar de bende is haar al op het spoor. Yves Boisset bouwt zijn benauwen de situatie zorgvuldig op, met knap getroffen typetjes in kleine bijrollen en zonder overda dig op de perverse details in te gaan. Een sfeervolle, rustige politiethriller. MILO EUROCINEMA I (Alphen) Het verboden baccha naal (16) Zie Trianon EUROCINEMA Ui (Alphen) Smokey and the bandit II (a.l.) Zie Lido II. LEIDEN Aktrice Ank van der Moer is tijdelijk bij theatergroep Nijinski geko men, om tezamen enkele produkties te ma ken. De eerste is „Afscheid", geschreven door Bart Kiene dat morgenavond in het Lak speelt. Door de samenwerking hopen Ank van der Moer en Nijinski van elkaar te leren en nieuwe dingen te ontdekken. „Afscheid" geeft ze daartoe echter weinig gelegenheid. Het stuk bevat vele onuitJ spreekbare en onspeelbare zinnen, die vaak ongeloofwaardig overkomen. Een dochter heeft liefdes(?) verdriet om haar vriend, die het uitstekend met de moeder blijkt te kunnen vinden. De kinderen vinden het ongehoord, onsmakelijk en ongeoorloofd.- In de ruzies die uitbreken komen de meest vreemde argumenten naar voren, die door de moeder en de vriend lachend afgewimpeld worden. De bewoordingen van de argumenten en tegenargumenten, en de psychologie die er achter ligt zijn knullig en clichématig. Ik hoop dat de auteur het ironisch bedoeld heeft, maar vrees dat hij serieus het thema emancipatie, hier van de oudere vrouw en van de homosek suele jongeling, probeert te behandelen. Hoe wel Nijinski, spreektoneel wil maken, is de tekstzegging vaak niet overtuigend. De spelers houden zich in; op de momenten dat er ruzie 'ontstaat gooien ze echter alles eruit, zonder er naar toegewerkt te hebben. Maar zelfs de ru zies komen niet helemaal uit de verf door de spreektechnische terkortkomingen van drie van de vijf spelers. Waarom zou men „Afscheid" gaan zien? Hoofdzakelijk om Ank van der Moer te aan schouwen in een andere omgeving, en in een strijdbare rol die haar goed past. Van der Moer is de laatste tijd aan het experimenteren met verschillende soorten toneel: ze speelde in „Gelukkige tijden" van de absurdist Beckett, bracht een Shakespeare-collage en had een ko mische rol in een vrije produktie. Haar in haar experimenteren te volgen kan heel boeiend zijn. Zelfportret van H. Rol. Ank van der Moer als de moeder en Arend Bulder als de vriend in „Afscheid" LEIDEN In de benedenzaal van het stedelijk mu seum De Lakenhal wordt tot en met 15 maart een ten toonstelling gehouden van de Haagse schilder Henricus Rol Miou Miou als de kordate politievrouw in „La femme flic* Dit is een roestvrijstalen plastiek van de Leidse kun stenaar Fredy Wolf Wubben. Deze Leidenaar exposeert tot en met 23 februari zijn werk in het warenhuis De Bijenkorf in Den Haag.' Fredy Wolf Wubben toont in; Den Haag veertien roest- vrijstaal-plastieken, waar van sommige zijn samenge steld met rubber en leer. De werken zijn in de galerie te bewonderen gedurende de openingstijden van het wa renhuis aan de Haagse Gro te Marktstraat.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6