Wethouder Verhaar haalt uit naar bestuur van 'De Oude Veenen' Voorwal hoort wal. Artsen in loondienst mogen geen extra geld kosten Reconstructievan Kerkstraat krijgt voorrang la Bestuur 'De Kleine Oase wil beheer zwembad aai gemeente overdragen REGIO ff Ai 'ALLE DOOR ONS GENOEMDE LOKATIES WAREN TE GROOT, TE KLEIN, TE DUUR, TE DIK OF TE DUN' VORST EN PEKEL HEBBEN WEGDEK ERNSTIG AANGETAS Kinder- speelzalen moeten bezuinigen Een weekje vrijheid Ceidae6oiiAq/ni D'66 OVER GEZONDHEIDSCENTRUM IN DE MORS: Ook gezondheids centra in andere wijken LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 PAGII ALKEMADE Wethouder Verhaar trok gisteravond tijdens de vergade ring van de Raadscommissie Openbare Werken fel van leer tegen het beleid van Waterschap „De Oude Veenen". „Het verwijt dat het gemeentebestuur van Alkemade niet zou hebben meege werkt aan het vinden van een geschik te lokatie voor het Waterschapskan toor is onterecht. Wij hebben diverse lokaties genoemd, maar het een was te groot, het ander te klein, te duur, te dik of te dun", aldus de wethouder. „Met de plannen van vestiging aan de Achterdijk te Rijpwetering waren we oor spronkelijk in het geheel niet gelukkig, maar omwille van het waterschap zijn we overstag gegaan. Nadat er zoveel bezwaar schriften waren binnengekomen, heeft het Waterschap zélf afgezien van vesti ging aan de Achterdijk", aldus de wethou der. Het gemeentebestuur van Alkemade heeft een gesprek gehad met „De Oude Vee nen" in het provinciehuis in aanwezigheid van gedeputeerde Noorlander. Deze gede puteerde heeft gezegd niet akkoord te gaan met vestiging van het waterschap buiten Alkemade als niet aangetoond wordt dat alles in het werk is gesteld om tot overeenstemming te komen met het gemeentebestuur van Alkemade. Eerst moesten alle door de gemeente aangege ven lokaties serieus onderzocht worden op hun mogelijkheden. Mocht hieruit geen geschikte lokatie te voorschijn komen. dan moesten gemeentebestuur en water schapsbestuur met gedeputeerde Noorlan der verder praten zo is afgesproken. De heer Noorlander heeft een en ander nog eens schriftelijk bevestigd aan beide par tijen. Zoals bekend wil Waterschap „De Oude Veenen" haar kantoor inrichten in het voormalige raadhuis van Leiderdorp, de plaats van het oude raadhuis is echter even buiten het territorium van „De Oude Veenen". Volgens de statuten is het wa terschap verplicht zich te vestigen binnen de gemeente Alkemade. De door het gemeentebestuur van Alke made genoemde lokaties geschikt voor de vestiging van het Waterschapskantoor zijn: 1. Het terrein van de voormalige lagere school te Nieuwe Wetering. Binnenkort WQrdt de Sluis (is de ervoor liggende sloot) gedempt en zal vóór de oude school, de woning van de hoofdonderwijzer en de nieuwe school een parkeerterrein van 25 parkeerplaatsen worden aangelegd. -De oude school zal worden ontruimd en afge broken. 2. Het terrein langs de Ringvaart aan het einde van de Sotaweg. 3. De hoek Meerkreuk-Peeklaan. Dit is de plaats waar oorspronkelijk een gezond heidscentrum zou komen. Voor deze loka tie is geen wijziging van het bestemmings plan nodig, hetgeen de benodigde proce- duretijd aanmerkelijk bekort. 4. Het terrein van de vroegere R.K. kerk aan de Veerstraat te Oude Wetering. Dit terrein is eigendom van een projectont wikkelingsmaatschappij die vergevorder de plannen heeft voor het realiseren van winkels met bovenwoningen. De prijs van de grond alleen zal als gevolg daarvan rond het half miljoen liggen. Een-onaan vaardbare prijs voor het waterschap. Ove rigens is voor deze lokatie geen wijziging van het bestemmingsplan nodig. 5. Het terrein aan de Peeklaan, waar nu de „Ranonkels" bouwvallig gehuisvest zijn. 6. Grond ten noorden van de Weterin glaan aan de provinciale weg, eigendom van de heer Rotteveel. 7. Het terrein aan de Floraweg waar oor spronkelijk luxe huizen gebouwd zouden worden. 8. De ambtswoning van burgemeester Drs. P. J. Bolten, die dit jaar de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. 9. Een terrein aan de zuidzijde van de Oud Adeselaan. 10. Het terrein van de oude schuur van Beelen aan de westzijde van de Pastoor van der Plaatstraat. 11. Het gebouw van het Witgele Kruis te Roelofarendsveen. Ook voor deze lokatie is geen wijziging van het bestemmings plan nodig. Waterschap „De Oude Veenen" wil bin nen een jaar zijn nieuwe behuizing be trekken. Dit zal waarschijnlijk het groot ste struikelblok worden bij de komende besprekingen. Het wegdek van de Kerkstraat bevindt zich in deplorabele toestand. jari Pet NIEUWVEEN De reconstructie van de Kerkstraat en de verbetering van de Molenkade worden spoedig ter hand genomen. Dit in tegenspraak met het geen in het prioriteitenlijstje van de gemeente wordt gesteld. Hierop werd namelijk de verbetering van de W.P. Speelmanweg de hoogste prioriteit toe gekend. De reden dat het gemeentebestuur heeft besloten de reconstructie van de Kerk straat voorrang te verlenen, is het feit dat het wegdek van de Kerkstraat en de Mo lenkade door de inwerking van vorst en pekel ernstig is verslechterd. De verbete ringswerkzaamheden gaan naar schatting 427.000 gulden kosten. Tijdens een verga dering van de raadscommissies financiën en openbare werken heeft de wijziging hoi van het prioriteitenlijstje voor 1981 gii hij avond niet op problemen gestuit. Dinsd we avond zal de gemeenteraad zich over 's r voorstel buigen. Of het ook in de geme avt teraad weinig tegenwerking zal onderj dar den is de vraag, vooral gezien het feit De al vanaf 1977 over de reconstructie van uit W.P. Speelmanweg, die dus nu weer ei tijd op zich zal moeten laten wach wordt gesproken. LEIDERDORP De Stich- ting kinderspeelzalen in Lei derdorp moet pas op de plaats met de uitgaven ma ken. Dat was de strekking van het advies gisteravond van de raadscommissie fi nanciën. De raadscommissie ging niet akkoord met een verzoek van het bestuur van de stichting een voorschot- subsidie van ƒ120.000.- te verlenen. Dat de verhoging ten opzichte van 1980 met 17.000.- voor het grootste deel wordt ver oorzaakt door een stijging van de post salarissen werd door de commissie onaanvaardbaar geacht. „Kan de ouderbijdrage niet worden verhoogd", zo vroeg onder andere het raads- commissiehd A. Roest (CDA). „Wij zijn met een bedrag tus sen de 35.- en 80.- per maand (afhankelijk van de hoogte van het inkomen - red.) voor twee ochtenden per week al de hoogste in de re gio", was het verweer van een vertegenwoordiger van een lid van het bestuur van de stich ting op de publieke tribune. De raadscommissie vond ech.- ter dat er hoe dan ook door de stichting kinderspeelzalen be zuinigd moet worden. Het ad- Vies aan college en raad luidde niet verder te gaan dan de vo rig jaar toegekende subsidie van 103.000.-. Erepenning voor scheidende brandweer commandant LEIDERDORP Tijdens een sfeervol le bijeenkomst in de kantine van de ge meentewerken aan de Simon Smitweg werd gisteravond af scheid genomen van de heer J. J. van Vliet als comman dant van de vrijwil lige brandweer in Leiderdorp. Hoogte punt van de avond was de uitreiking door burgemeester M. A. v.d. Have van de ere-penning van de gemeente Leider- De heer Van Vliet (links) neemt de erepenning in ontvangst. dat hij 27 jaar lid is ge- dant en na zijn benoe- weest van de brand- ming vijf jaar geleden weer in Leiderdorp, tot directeur-gemeen- van april 1953 tot ja- tewerken als cpmman- nuari 1971 als brand- dant. De heer v.d. meester le klas, daar- Have installeerde te- na als ondercomman- vens de nieuwe com- De heer Van Vliet ontving deze onder scheiding door het feit, mandant van de Lei- derdorpse brandweer de adjunct-directeur gemeentewerken de heer M. v.d. Berg en de ondercommandant de heer G. Anker. LEIMUIDEN Het bestuur van de Stichting Zwembad „De Kleine Oase" heeft het gemeentebestuur van Lei- muiden in een brief ge vraagd het beheer van het zwembad over te nemen. Als belangrijkste reden noemt het bestuur de stichtngs- vorm, die gelet op de grote groep gebruikers een minder juiste vorm in. Beter zou het zijn het beheer in handen van de gemeente te geven, waardoor de mogelijkheden tot inspraak ruimer zijn, al dus het bestuur van het zwembad. Een andere reden om de gemeente volledige zeggenschap te willen geven in de exploitatie van het bad is het feit dat de gemeente de renovatie van het bad be kostigd heeft en daarbij jaarlijks een subsidie van 100.000 gulden uitkeert. De eventuele overname van het beheer zal in de raadsver gadering van 12 februari aan de orde komen. Gisteravond is het voorstel van het zwembad- bestuur in de raadscommissie financiën besproken. De raadscommissieleden toonden zich niet onverdeeld gelukkig met etn eventuele overdracht. Zeker is dat bij overdracht van bestuur aan de gemeente de exploitatie van het bad duur der zal worden, omdat nu nog veel werkzaamheden door personen in hun vrije tijd wor den gedaan. Dit zal zijn in vloed hebben op de tarieven voor de gebruikers. Het is ech ter nog niet te zeggen hoeveel duurder dit gaat worden. x Eén van de redenen waarom het bestuur een opheffing van de stichting wil, is volgens de heer J. H. van Dam-(VVD) de veelvoud van problemen, waarvoor het bestuur zich ge steld zag bij de renovatie die vorig jaar is uitgevoerd. De lange tijdsduur die er lag tus sen het constateren van de problemen en het kunnen op lossen hiervan was hier ook debet aan. De grote overschrijding van het beschikbare krediet voor de renovatie van het zwembad werd gisteravond tegelijkertijd behandeld. Het beschikbare krediet was gesteld op 636.730 gulden en het bedrag dat uit gegeven is bedraagt 720.447 gulden. Dit is'te wijten hoge kosten die gemaakt bij terreinwerkzaamheden, clusief groenvoorziening en vernieuwing van de aanwi ge leidingen die in een slee staat verkeerden. ALPHEN Een 19-jai inwoner van Alphen is een week weer in de cel ruggekeerd: vorige kon hij de gevangenis vei ten, deze week werd weer in de kraag gevat t gens het plegen van vier; braken bij bedrijven op 1 Alphense industrieterrcj Vandaag is hij voorgel aan de officier van justi De jongeman was direct zijn in vrijheid stelling weeijjj] gaan breken. Hij vergaarde dens vier inbraken een van 1500 gulden. De schade was overigens veelvoud hiervan. bra De kleine moeite van het aanbrengen m van een nieuwe abonnee beloont uw t krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld Weet u al iemand? Naam Postcode/Plaatss Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon noteer m.i.vals nic abonnee van de Leidse Courant Stuur deze bon in open envelop - geen pgstzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE LEIDEN D'66 is zich bewust van de voordelen van in loondienst wer- kende artsen in een gezondheidscen trum in het Morskwartier. Wel zet de partij haar vraagtekens bij de fi nanciële haalbaarheid van een der gelijk opzet. Het zou de gemeente in elk geval geen extra geld mogen kos ten. Dit schrijft D'66 in een fractie- nota over het wijkgezondsheidscen- trum in het Morskwartier. De partij vindt dat de ideologische discussie over het in loondienst zijn van de werkers (artsen), de realisatie van een dergelijk centrum niet op mag houden. Om de impasse, waarin het overleg momenteel verkeert, te door breken willen de democraten een werkgroep instellen waarin alle be trokkenen zitting hebben. Deze werkgroep zou niet van vooringeno men stellingen (als bijvoorbeeld werkers in loondienst) uit mogen, gaan maar zich moeten richten op de totstandkoming van een goede ge zondheidvoorziening. „Over het gezondheidscentrum is een ideologische ruzie ontstaan. De discus sie dreigt daardoor in een patstelling te verzanden", aldus de D'66-nota die te gelijkertijd constateert dat er in de Mors onvoldoende gezondheidsvoorzie ningen zijn. Zo is er geen apotheek aanwezig en zijn er te weinig artsen ge vestigd. Bovendien ontbreekt de sa menhang tussen de verschillende voor zieningen. „Er is dus alle aanleiding om te bekijken of de voorzieningen kun nen worden verbeterd", aldus D'66. „Een wijkgezondheidscentrum wordt over het algemeen ervaren als een ver betering omdat er een betere samen werking tussen de verschillende hulp verleners bestaat. Of de werkers daar bij in loondienst zijn is een secundaire vraag", vindt D'66, Wel ziet deze partij de voordelen van een dergelijke con structie: „het wegvallen van de finan ciële relatie hulpverlener-cliënt, geen verschil in behandeling van fonds- en ziekenfondspatiënt en het op eenvoudi ge wijze kunnen overnemen van de praktijk". D'66 stelt een aantal eisen aan de opzet waarin de werkers in dienstverband functioneren. Zo zal grootschaligheid moeten worden voorkomen en moet er een goede samenwerking bestaan met de overkoepelende instellingen voor hulpverleners. Belangrijkste eis is dat het plan financieel haalbaar is. „Het is billijk dat de gemeente in de eerste fase van het project bijspringt maar gezien de financiële positie van Leiden zijn de marges niet erg groot", aldus D'66. Re sumerend komt de partij tot de conclu sie dat het mooi zou zijn wanneer het loondienst-model ingesteld zou kunnen worden, maar dat „een zekere relative ring van de extra-voordelen van deze opzet wel op zijn plaats is". Het overleg over het gezondheidscen trum verkeert in een impasse. De werkgroep die een advies zou moeten uitbrengen over de vorm van het cen trum, functioneert niet. Het initiatief comité van wijkverenigingen wil niet mee doen als niet van het loondienst principe wordt uitgegaan, terwijl de overige deelnemers juist een open dis cussie willen. Op 11 februari moet de commissie maatschappelijke aangelegenheden een advies over de problematiek uitbren gen. Wat D'66 betreft, geeft de commis sie het advies om opnieuw een werk groep in te stellen van alle betrokke nen maar dan niet uit te gaan van wel of niet loondienst. Volgens D'66 kan dat slechts een uitkomst zijn en geen uitgangspunt. LEIDEN D'66 vim dat, behalve de discussi e, over een centrum in d Mors, ook gedacht moe worden aan het realise ren van gczondheidscen tra in ander wijken e Hierbij denkt de parti bijvoorbeeld aan het to^' komstige Stevenshofr Bij de behandeling vai het bestemmingsplai diende D'66 dan ook eei motie in om de moj lijkheden hiervoor te kijken. „Wij verwachten dat de mogelijkheden voor Stevenshof nog be ter zijn dan in het Mors kwartier omdat vanui een nulpunt gestart kal worden. Maar dat zoi dan wel tijdig moetci gebeuren", aldus de De mocraten. Wat betreft|e het gezondheidscentrui in de Merenwijk ziet zl alsnog mogelijkhedci voor het loondienst-prin cipe. De daar werkza'm( artsen hebben zich hiei toe reeds bereid vei klaard. „Het college dal maar eens gaan ond< zoeken", aldus D'66. hille ree j; i rap Iks r lede eente irhou Rijt irsch iknaj olen eei ter lei n ertch e. Lei ie rand

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4