Wloerenbedriif knel tussen tadsvernieuwing en gemeente Engelse krakers vluchten uit Turkse woning Winkeliers Breestraat willen aanleg riolering voor de bouwvakvakantie Gebroeders spadon: „we willen wel weg maar niet ten koste van alles" ^eidenaar >int prijs PERMANENT EENRICHTINGSVERKEER BEPLEIT Veroordeelden Lemy-affaire in vrijheid p,apAn LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 PAGINA 3 22.00 n ^IDEN Het tegel- en vloerenbedrijf van gebroeders Spadon aan de Gerard Dou- aat zit klem tussen het beleid van het ge- 18.05 Bcjeentebestuur en de herinrichting van de dmagaz. taat waaraan het bedrijf gevestigd is. Drie mi9 4°59rrr ffe^e^en wer<i het bedrijf door het ge- 5 Aktuai.leentehestuur gevraagd of het bereid was >5 s po rif grond te ruilen voor een stuk grond op tt bedrijfsterrein „De Hallen" (achter de roenoordhallen). Dit op initiatief van de 18.05 B<jnwonenden. Hoewel de beide broers daar dmagaz. i principe mee akkoord gingen, is tot op m:P^rfden niets van de grondruil gekomen. De 19.45 op de .20-23. 'scfmeente heeft tot nog toe geen beslissing gnomen omdat zij niet weet wat zij met het and aan de Gerard Doustraat aan moet. Rejmwonenden klaagden drie jaar geleden over jaz. overlast die het bedrijf zou veroorzaken. Vooral de vroege uren waarop de arbeid met het nodige lawaai werd aangevangen was de bewoners een doorn in het oog. Gemeente en gebroeders Spadon kwamen in principe éen grondruil overeen. De heer E. Spadon: „De ge meente heeft in al die tijd een bod gedaan van 1 ton voor ons bedrijf, maar dat kunnen we toch nauwelijks serieus nemen". Dat van de verhuizing van het bedrijf, die oorspronkelijk voor 31 december 1980 plaats had moeten vin den, nog niets gekomen is, ligt voornamelijk aan het feit dat de gemeente eigenlijk niet weet wat zij met het pand aan moet. Wethouder J.Fase: „We zijn op zoek naar een rendabele be stemming voor het pand". Inmiddels is in de Gerard Doustraat een begin gemaakt met de herinrichting van de straat. De heer Spadon: „We kunnen nu met onze vracht- het nauwelijks vinden komen dat parkeerd". Op initiatief i parkeerplaats in de straat al verschillende malen voorge- aor onze uitrit auto's stonden ge- de heer Bleijie (CDA) kwam het probleem gisteravond aan de orde in de raadscommissie economische aangelegenheden. Daar maakte wethouder Fase duidelijk dat er nog geen oplossing was gevonden voor het pro bleem. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat u niet meer kunt werken. Het onderzoek naar wat er met uw bedrijfspand na aankoop moet gebeuren, loopt nog. Het is geen eenvoudige zaak". De heer Spadon had er echter weinig vertrouwen meer in: „Over de huidige proble men voor onze vrachtwagens hebben we in september al een brief naar de verkeerscom- missie geschreven maar die is nog steeds niet behandeld. Verhuizen brengt steeds meer fi nanciële risico's met zich mee. We leven in een economisch slechte tijd, de bouwkosten worden steeds hoger, de rente loopt op en zo wordt het voor ons steeds moeilijker om een gebouw in „De Hallen" neer te zetten", aldus de heer Spa don. Het bedrijf zal binnenkort een brief van het ge meentebestuur ontvangen waarin staat dat men met de zaak bezig is maar dat rekening moet worden gehouden met vertraging in het be stemmingsplan „De Hallen". Wethouder Fase: „We zijn er verdraaid serieus mee bezig". De heer Spadon: „Het lijkt wel of er op het woord „werk" een vloek rust in Leiden. We worden gewoon aan het lijntje gehouden. Wij willen wel weg maar niet ten koste van alles". entoon- SoPUtelling 19.0 ggeidse Jagers gerlr. K.J. Cath, voorzitter van et college van bestuur van Rijksuniversiteit Leiden, -^pende gistermiddag de leli jk fjjonstelling "De Leidse Ja- ^^Hrs 1830-1831". Deze expo- ie, die wordt gehouden in it Academisch Historisch -Extra jentrum aan het Rapenburg geeft een beeld van de ^geschiedenis van de vrij-, lige studentencorpsen die' iden door de eeuwen heen sft gekend. Met deze ten- nstelling wordt herdacht it het Leids Historisch Mu- m dit jaar 50 jaar bestaat, 'ens wordt het feit geme- ireerd dat 150 jaar gele- ii de Leidse Compagnie (willige Jagers een effec- bijdrage leverde aan de laagse Veldtocht. De 47 Tentoonstelling zal tot en met onderdag 26 maart op dins- - - hg, woensdag en donder- ig van een tot vijf uur open Popnj Leicl Perse Progr. \a|EIDEN Mr. M.W.M. van t Leur uit Leiden heeft met jn doctoraalscriptie de rijs gewonnen die is inge- - eld door Kluwer Groep echtswetenschappen bv. p 25 februari wordt de irijs, een bedrag van 10.000 ilden, overhandigd in Den XSfaa g. scriptie van de heer Van Leur had als titel „Eén- en ertalige regelgeving" en be- indelde de relatie tussen taal recht. eidse lichters signeren 0' ;aac EIDEN De dichters Bo- Nevsky, Steefg Peters, ,c Biedemeijer en -anck Leenheer signeren lorgen tussen twee en vier ur eigen werk in boekhan- el Ruward aan de Bree- traat 9. Het viertal heeft ge- imenlijk in eigen beheer de ^undel „Kom, kom niet zo jom-, somber" uitgebracht. Popgroep The Who komt naar Leiden LEIDEN The Engelse popgroep The Who komt dit jaar naar Nederland. Op 9 mei zal de formatie een con cert in de Groenoordhallen verzorgen. rectie van de G roenoordhallen al een contract afgesloten met NCRV's Stedenspel. Zeven avonden zullen vertegenwoor digers van telkens twee aan dit populaire televisiespel deelnemende gemeenten de strijd in de Leidse Groenoord hallen aanbinden. Wanneer Telebingo met nog een jaar wordt geprolongeerd wordt verwacht dat ook Mies Bouw man haar gezicht een maal in Leiden zal laten zien. De paar denliefhebbers komen in de Groenoordhallen voorlopig nog niet aan bod. Grote paar- desportevenementen, waar een paar jaar geleden sprake van was, komen er zeker niet voor 1983. LEIDEN Een grote meerderheid van de winke liers en bedrijven aan de Breestraat wil, dat de gemeente de riolering in de Breestraat vernieuwt vóór de bouwvak-vakantie. Volgens de midden standers zou de omzetdaling door het kiezen van deze periode het kleinst zijn en „dan zijn we het snelst van de ellende af." Dit bleek gisteravond op een door de winkeliers belegde vergadering naar aanleiding van de plannen van de gemeente om op 16 februari te beginnen met de eerste fase van de werkzaamheden aan de Breestraat. Om de mening van de betrokkenen te peilen is en kele dagen geleden een enquête gehouden. Daaruit kwam naar voren, dat 48 van de 57 bedrijven, die het vragenformulier hebben ingevuld, van mening zijn, dat de Breestraat na de wèrkzaamheden één richtingsverkeer moet krijgen. Op de andere rijbaan zouden dan parkeerplaatsen moeten komen. In de enquête werd niet ingegaan op de vraag op welke manier het verkeer, dat nu ook in de andere richting Uit de enquête is tevens naar voren gekomen dat van de 57 winkeliers er 51 auto's, voornamelijk van personeel, in de directe omgeving van de zaak staat geparkeerd. Hiermee worden evenzovele kortpar- keerplaatsen onthouden aan het winkelend publiek. De heer J. Brummer van het Leids City Centrum noemde dit al zwaaiend mét een strippenkaart „een grof schandaal". De 57 winkeliers verwachten tijdens het leggen van de kabels en het vernieuwen van de riolering aan zienlijke problemen met het laden'en lossen. Een winkelier uit het begin van de Breestraat, het ge deelte dat al van een nieuwe riolering is voorzien, ziet het minder zwaar in: „Toen de gemeente bij mij voor de deur bezig was, ging het prima. Er werd elke dag gepraat en gevraagd of er problemen waren en als die er waren, werden ze opgelost. De gemeente deed alles om ons ter wille te zijn. Dit overleg was geregeld via een commissie van winkeliers." Naar aanleiding van deze opmerking werd besloten, dat een dergelijke commissie ook actief zal zijn tijdens de komende werkzaamheden in de Breestraat. De winkeliers besloten gisteravond de gemeente te verzoeken nog voor de bouwvakvakantie het leggen van de rioleringsbuizen te voltooien. Dit verzoek werd niet zonder verwarring geformuleerd. Uit de enquête is naar voren gekomen, dat 45 van de 57 winkeliers van mening zijn, dat de gemeente maar beter na de zomervakantie aan de slag kan. De gigantische ommezwaai tijdens de vergadering kwam tot stand na de uitdrukkelijke garantie van de heer Lekstra, een direct bij de uitvoering betrokken ambtenaar, dat wanneer er in mei wordt begonnen, het werk zeker voor de bouwvakvakantie klaar is. De verzamelde middenstanders hechtten een dusda nige belang aan deze toezegging en aan de woorden van een vertegenwoordiger van een grootwinkelbe drijf, die langdurig pleitte voor het voltooien van de ingrijpende bezigheden door de dienst gemeentewer ken vóór de bouwvakvakantie, dat de uitslag van de enquête op dit punt ter zijde kan worden geschoven. I geen ;ld op tille i "uit ig Kil Pi nau h' LEIDEN Engelse krakers hebben van nacht een woning aan de Herenstraat 6 ontruimd, omdat ze zich bedreigd voelden door de Turkse eigenaar van het pand. Eerder op de dag had de groep Britten het leegstaande pand in bezit genomen. De Leidse politie werd gistermiddag rond half zes door een Turkse inwoner van Leiden, -te hulp geroepen, omdat onbekenden zijn land hadden gekraakt. Toen do politie pools hoogte nam, bleek dat de woning al sinds mei prig jaar leeg stond. In september had de t'urk het pand gekocht. Door financiële moeilijkheden was hij nog niet in staat ge weest om met een verbouwing te beginnen. Het was wel zijn bedoeling er te zijner tijd te gaan wonen. De politie besloot niet tussen beiden te komen. Gisteravond rond kwart voor elf werd de po litie door de krakers te hulp geroepen. De Turkse eigenaar was eerder op de avond bin nengestapt om met de krakers te praten. Toen de taalproblemen onoverkomenlijk ble ken, haalde hij een vriend erbij. Overeenge komen werd, dat de krakers na veertien da gen het pand vrijwillig zouden ontruimen. De twee Turkse Leidenaars bedachten zich ech ter nadat ze het pand al hadden verlaten en besloten op de overeenkomst terug te komen om alsnog een snellere ontruiming te beplei ten. De Engelsen voelden zich hierdoor be dreigd, alarmeerden de politie en besloten vervolgens de woning onmiddellijk te ontrui- LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 39-jarige directeur en de 25- jarige boekhouder van het Leidse bedrijf Lemy bv in afwachting van de behande ling van hun hoger beroep in vrijheid gesteld. Het tweetal is door de rechtbank reeds veroordeeld als hoofd schuldigen van een groot scheepse bouwfraude, waar bij voor meer dan dertig miljoen werd verduisterd. De rechtbank had hen ver oordeeld tot respectievelijk vijf en vier jaar gevangenis straf. Oorzaak van de plotselinge in vrijheidstelling is een fout die is gemaakt door de administra tieve afdeling van de recht bank. Vorige week vrijdag diende een kort geding voor de rechtbank, waarin de advo caten van de Leidenaars de fout aan het licht brachten en eisten dat het tweetal in vrij heid werd gesteld in afwach ting van het hoger beroep, dat vermoedelijk in mei dient BURGERLIJKE STAND Leiden Geboren: Joost zv. P. E. M. H. de Kort en H. E. M. Vromans; Poppe zv. P. E. M. H. de Kort en H. A. Ouwehand; Tas- hunka Francisco zv. M. E. R. G. N. Jansen en G. A. Pérez Jiménez; Lau ra Frederique Henriette dv. E. P. E. Verlinden en H. H. van Rooijen; Fer- lió en V. Bozinova; Gijsbertus Corne- lis zv. G. C. van der Meij en J. van der Plas; Kim dv. G. P. van Loenen en J. A. H. van der Zeeuw; Robert Willem zv. G. van Rijn en C. van Duijn; Daniël Dirk zv: G. van Rijn en C. van Duijn; Mastafa zv. M. Maamri en A. Tabibi; Alexander Ivo zv. H. F. I. van Waart en J. Heinen. Overleden: M. Martijn, geb. 5-3-1914 vrl. geh. gew. met H. Vijlbrief; R. Dettingmeijer, geb. 11-4-1902 man; P. Roodbergen, geb. 9-5-1903 man; K. Narain, geb. 6-3-1935 vrl. Geh. gew. met B. Pershand; G. P. J. Groen, geb. 6-4-1974 man; I. Boom, geb. 15-2-1891 man; H. G. van Grieken, geb. 22-8- 1895 vrl. echtg. van B. Houttnan; W. H. Tweehuijsen.' geb. 18-9-1921 man; L. Dil. geb. 10-8-1909 vrl. geh. gew. met K. Woudstra; A. van der Niet. geb. 14-7-1906 man; M. A. Naves, geb. 17-12-1948 vrl. echtg. van H. C. Ernst; J. E. de Muinck, geb. 25-2-1920 vrl. echtg. van W. A. van der Mool- en; W. Hecht. geb. 11-3-1903 man; H. Goldberg, geb. 10-8-1896 vrl; P. de Kort, geb. 27-1-1981 man; C. M. Weerdenburg geb. 9-1-1902 vrl. echtg. van J. P. van Wijk; A. F. Lui ten, geb. 12-4-1936 man; J. van Duijn, geb. 28-6-1908 man. Gehuwd: H. Tholen en M. J. J. Bak- kunst en kunstenaars Galerie Het Kunstcentrum toont van 7 februari tot 5 maart werk van Sierk Schro der. Galerie Jurka, Vijzelstraat 80 Amsterdam, exposeert van 8 februari - 6 maart foto's van de in Amerika wonende Duit ser Horst P. Horst. Afgrond (1) Kleute :her Fl 20 Joij „Leiden is nog niet verloren, maar leeft wel op de rand van de afgrond. De wijzers van de klok gaan angstig dicht naar de twaalf. Zij (de middenstanders - red.) die een zwakke achtergrond hebben, zullen de ingrepen van het gemeentebestuur in de verkeerssituatie in de binnenstad niet overleven". De man achter deze sombe re voorspellingen is de heer 3. van Egmond, voorzitter van het L(eids)C(ity)C(entrum). De handelswijze van het gemeentebestuur is de oorzaak van de weinig opti mistische kijk van de heer Van Egmond. „De Leidse politici hebben de belangen van het zakenleven in de Leidse binnenstad niet boven in hun vaandel geschre ven", zegt hij. Afgrond (2) Van Egmond, niet gehinderd door positieve toekomstver wachtingen, gaat zich in zijn voorwoord in het contactblad van het LCC te buiten aan zwartgalligheden. We noemen er nog een paar: „Niemand zal het bevreemden, dat ik het jaar '81 met angst en beven tegemoet zie. De onweerswol ken die het college boven deze stad laat drijven, zijn nu niet bepaald van een omvang, dat wij zakelijk dit jaar met optimisme tegemoet kunnen zien. De plannen die zij klaar hebben gestoofd, doen ons het ergste vrezen Het gaat de voorzitter van het LCC om de naderende afsluiting van de Breestraat en het Rapenburg. „Tot nu toe is er van de zijde van het gemeentebestuur nog met geen woord gerept over hoe men het verkeer wil laten lopen. Daar komen onge lukken van". Afgrond (3) „Wat wij niet begrijpen is dat er bruggetjes uit de grond gestampt worden, terwijl de noodzakelijke voor zieningen voor het bedrijfsleven achterwege blijven. Nadat men de toevoerwegen van de dorpen om ons heen heeft afgeknepen gaat men nu de binnenstad aan pakken. En wel zo dat het moeilijk zal zijn om met de auto in de binnenstad te komen", aldus de „verontrus te" voorzitter. Er zijn volgens hem best betere alterna tieven te verzinnen en verscheidene organisaties heb ben die reeds aangedragen. Ondanks dit alles gooit het LCC het bijltje er niet bij nee, sterker nog: Wij blij ven niet negatief, maar positief reageren op de voor stellen van het gemeentebestuur. Positiefin die zin dat wij het gemeentebestuur blijven wijzen op andere we gen om hetzelfde te bereiken". Afgrond (4) „Wij weten allen, dat het overal ter wereld slechter gaat. Ook in Nederland wordt ons voorgehouden, dat we een stapje terug moeten. Met die wetenschap mag men ver wachten, dat het college de bedrijven in Leiden zou steu nen. Die zitten meestal in het hoekje waar nu al de slagen vallen. De mogelijkheden zijn er toch. Zou er in 1981 mis schien schot in de parkeergarages komen"? En wat staat het LCC nu te doen? De heer Van Egmond: „Ik blijf er van overtuigd dat een lichtelijke beïnvloeding van de politiek door het LCC noodzakelijk is. De publiciteit, door de Stich ting Leidse Binnenstad verzorgd, zal indringender moeten worden". En dat de heer Van Egmond daar meteen maar een begin mee heeft gemaakt, moge blijken. Fellini In Augustinus, Rapenburg 24, wordt morgen de film 'Giullietta van de Geesten' van de regisseur Frederico Fellini gedraaid. De voorstelling begint om acht uur. Dostojevski Met het toneelstuk „De Zachtmoedige" van Dostojewski viert Jules Croiset zijn 25-jarig jubileum als toneelspeler. Zaterdag wordt het toneelstuk in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest ten tonele gevoerd. Een man, wiens vrouw zich kort tevoren van het leven heeft beroofd, door uit het raam te springen, staat voor de tafel waarop zij ligt opgebaard. Hij is iemand, die altijd in zichzelf praat. Zo vertelt hij zichzelf de hele gescheidenis, die hem uiteinde lijk tot de waarheid brengt. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen bedragen 7,50 of J 15,- (houders van een CJP of Pas 65 betalen 7,50, terwijl ingeschrevenen bij K&O6,50 of/14,- verschuldigd zijn). Telefonisch reserveren van plaatskaarten is mogelijk via 141141 en 141200. Festival do Brasil Het „Festival do Brasil treedt vanavond op in de Leid se Schouwburg aan de Oude Vest. De groep is geboren in Rio de Janeiro. Vanuit Brazilië worden alle wereld delen aangedaan. Met veel vaart brengen de leden van de groep een keur van zang- en dansnummers uit de exotische Braziliaanse folklore. Speciaal voor de Ne derlandse tournee is de Braziliaanse zangeres Maria de Castro gecontracteerd. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen bedragen vijftien en vijfentwintig gulden (voor houders van een CJP of Pas 65 vijftien gulden en voor ingeschrevenen bij K&O zijn de prijzen veertien of vierentwintig gulden. Telefonisch reserveren van plaatskaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. Een fragment uit de Braziliaanse show. Jazzolder Hot House Het Gijs Hendriks/Stan Tracey kwartet treedt morgen avond op in Jazzzolder Hot House. De formatie bestaat be halve uit Gijs Hendriks (saxofoon) en Stan Tracey (piano) uit Bert van Erk (bas) en Michale Bird (drums).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3