B elgië'plat'door stakingeïi tegen loonstop rwA Waar wij doorkomen mag niemand in leven blijven Neutronenbom in april overlegpunt bij NAVO Onenigheid in Iran over afloop gijzeling neemt toe miTSE HUURLING IN ZUID-AFRIKA VER STRIJD IN NAMIBIË Bouw van ,Brokdorf' voortgezet Israël: Nederlandse leschuldiging ongegrond Garwood schuldig bevonden aan collaboratie TOPFUNCTIONARIS VATICAANSE BANK GEARRESTEERD UITENLAND "iOÏTi LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 an onze correspondent Mare de Koninck) russel Tienduizenden werknemers in uit- nlopende Belgische bedrijven hebben giste- d gestaakt tegen de wettelijke loonstop die iregering-Martens wil doorvoeren en gisteren (initief door het parlement is goedgekeurd. maatregel stelt een nullijn vast voor alle lo- o en salarissen boven 2400 gulden bruto per aand tot eind 1982. Alleen de stijging van de nsumptieprijzen zou worden vergoed. Lagere inkomens kunnen nog een lichte reële verho ging ondergaan. De wet voorziet echter tevens in de mogelijkheid dat werkgevers en werknemers voor 15 februari alsnog een vrijwillig centraal akkoord sluiten. In dien zo'n akkoord gelijksoortige matiging inhoudt als de wettelijke loonmaatregel, vervalt de wet. Premier Martens heeft zelf al voorgerekend - al kan geen enkele econoom hem daarin volgen - dat een vrijwillig centraal akkoord wél enige ruimte laat voor een geringe reële inkomensverbetering van gemiddeld 1,25 procent, gecombineerd met een verkorting van de werkweek tot 38 uur. De pre mier deed gisteren in de Senaat een dringend be roep op de sociale partners om de komende week tot het uiterste te proberen daarover overeenstem ming te bereiken. Waarnemers menen dat de rege- ring-Martens met de loonwet voornamelijk heeft beoogd de werknemers tot bescheidener looneisen te brengen dan ze anders gesteld zouden hebben. Op deze wijze kan de sociale rust in het land weer terugkeren. De premier heeft echter hoog spel ge speeld, want thans geven de werkgevers de voor keur aan de wettelijke loonstop en aanzelen ze om alsnog een centraal akkoord met de bonden aan te gaan. De socialistische en christen-democratische vak centrales hadden voor gisteren met name opgeroe pen tot stakingen omdat de loonstop alle lopende CAO's doorbreekt en omdat de vrije beroepen we gens gebrek aan controle-maatregelen de nullijn gemakkelijk kunnen overschrijden. In bijna alle Belgische steden lag gisteren het o- penbaar vervoer stil, tal van industrieën in Wallo nië en in Vlaanderen bleven onbemand en vele banken en warenhuizen hielden de deuren geslo ten. imbi-o xxasa vag" VF It een rapport van een internatio- 1364 ife onderzoekscommissie over zui- jk Afrika blijkt dat in de Zuid- rikaanse troepen in Namibië \urlingen van diverse nationalitei- meevechten. In onderstaand ar- el vertelt een Engelse huurling »r zijn ervaringen. De huurling, Ivor John Edwards, behoorde tot it geheimzinnige, op papier niet staande, 32e bataljon dat, naar niekei d zeggen, tot voornaamste taak ift dè burgers die zich in een be- ald gebied op hun weg bevinden, de weg te ruimen om te voorko en dat ze de zwarte Namibische 'vrijdingsorganisatie SWAPO aan b« edsel en informatie over de Zuid- ikaanse troepenbewegingen hel- n. Gevraagd naar een reactie >eft de Zuidafrikaanse ambassa- >ur in Londen, Marais Steyn, het !Cbaal „een samenraapsel van leu- is" genoemd en geweigerd ver- commentaar te geven. iation ipsver l matig, vkoop, 20-7- ONDEN Trevor Edwards kamde trig jaar oktober met zijn peloton een •uvelachtig terrein in zuidelijke An- ila uit op zoek naar een kleine groep-- lerrilla's van de zwarte Namibi- bevrijdingsbeweging SWAPO, tlolseling sprongen er twee kinderen lil het dichte struikgewas. Zo hard ze onden renden ze weg. zei: niet schieten. Een van mijn ia/men begon de kinderen in hun ei- n taal toe te spreken. Toen kwamen t die andere kinderen te voorschijn, k. zij begonnen te rennen en natuur- zei ik toen: „Uitschakelen. We be- men te schieten". 46 fed: Is meer kinderen kwamen te voor- jn. Sommigen waren helemaal naakt, ïadden hun kleren uitgedaan om te la- zien dat ze ongewapend waren. We loten ook dat jonge meisje neer. Ze. bet een jaar of vijf zijn geweest. En we jodden haar vader. In totaal hebben we :n denk ik negen mensen neergescho- Itoeet niet hoe het kon, maar op de een Bndere manier waren de moeder van Itneisje en haar zusje niet doodgescho- J We lieten hen daar achter en gingen pier met onze patrouille. Ze volgden pdeze moeder en haar dochtertje. „Ze bleef de hele dag op zo'n 100 meter afstand achter ons aan lopen. Ze huilde niet en zei niets. Als wij stopten, stopten zij ook. We gingen terug en probeerden ze weg te jagen, maar ze bleven terugkomen. Ik kreeg er kippevel van. Telkens als ik me omdraaide, stonden ze er. Het bracht me aan het denken." Afgezien van de gewetenswroeging die het incident bij Trevor Edwards had ver oorzaakt, was de patrouille een routinek westie voor de mannen van het 32e batal jon van het Zuidafrikaanse leger. Het is een expliciet onderdeel van de „geheime oorlog strategie" tegen Angola om burgers te doden en dorpjes zoveel mogelijk te verwoesten. „Onze voornaamste taak is om een gebied te veroveren en te „zuiveren". We kam men het systematisch uit en doden alles wat we tegenkomen, vee, geiten, mensen, alles. We zijn ingehuurd om de SWAPO uit te schakelen en dus doen we alles om te voorkomen dat ze voedsel en water in de dorpjes kunnen halen. En ondertussen is de SWAPO ons nog steeds te slim af en passeert de grens tussen Angola en Nami bië met gemak. Tot dusver heeft ons werk niet veel geholpen". Op Kerstavond waren de twijfels die Ed wards sinds het incident met de moeder en haar dochtertje hadden gekweld, veel sterker gewonden. Hij had zijn basis in Buffalo aan de rivier de Okavango in Noord-Namibië verlaten voor een verlof van vier weken. Maar in plaats van de Kerstdagen in Kaapstad door te brengen, nam hij een vliegtuig naar Londen. „Ik had er gewoon genoeg van en vond dat de mensen moesten weten wat zich daar pre cies afspeelt". Het 32e bataljon van het Zuidafrikaanse leger bestaat uit 1200 soldaten van wie aangenomen werd dat ze in 1975 door de Cubanen waren vermoord. Het bataljon dat wordt geleid door geheimzinnige offi cieren die opereren van een basis die offi cieel niet bestaat, werd in 1975 opgericht door de Zuidafrikaanse militaire inlichtin gendienst-toen het tij in de Angolese bur geroorlog zich door toedoen van de Cuba nen en de Russen begon te keren. Vorig jaar kwam hij, tezamen met andere huurlingen na veel vijven en zessen in het 32e bataljon. De eerste weken brachten ze door op de basis in Buffalo waar ze met het terrein vertrouwd werden gemaakt en elementair Portugees leerden. Enkele we ken later mochten ze er voor het eerst op uit. Doel van de tocht was Savate, 60 kilo meter landinwaarts. Met in totaal 300 man, verdeeld over twee compagnieën en een mortierpelëton, trok ken ze in Zuidafrikaanse Scammels over de grens om 15 kilometer voor Savate te stoppen. De volgende morgen maakten de blanke officieren hun gezichten zwart en leidden hun mannen naar Savate. Ieder een was zwaar beladen en had minstens zes granaten bij zich. Toen ze de stad na-, derden, splitsten de mannen zich op om ontsnappingen te voorkomen. „Het probleem was dat de informatie die we over de stad hadden gekregen fout was. We dachten dat er maar enkele com pagnieën in de stad waren, maar er zat een compleet bataljon. Pas bij de derde aanval konden we de stad binnendringen en we hadden bijna twee hele dagen no dig om de stad te zuiveren. Aan onze kant vielen 16 doden, onder wie zes blanken". Een week later protesteerde de Angolese regering bij de Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, en be schuldigde Zuid-Afrika van de aanval op Savate. Uiteraard ontkende Zuid-Afrika in alle toonaarden er iets mee van doen te hebben gehad. De aanval op Savate was in zoverre ongë- woon dat het een bepaald doel had. Nor maal gesproken moet het 32e bataljon in vier a vijf weken een bepaald gebied in de Angolese jungle uitkammen. „Soms is het erg moeilijk en zwaar. Vaak moeten we de plaatselijke bevolking ondervragen en dat kan heel naar zijn. Als ze niet willen praten, martelen we ze net zo lang tot ze wel wat zeggen. Als we met hen klaar zijn, schieten we ze dood. Alleen Angolese 'regeringssoldaten nemen we mee voor normale ondervraging. „Soms moest je kinderen martelen om de ouders te laten praten. Er was eens een keer een jongetje van 12 jaar. We wilden van zijn moeder horen wat er precies aan de hand was, maar ze vertikte het om haar mond open te doen. Toen hebben we het jongetje beetgepakt en hem als een kip bij zijn benen opgehangen, met zijn polsen vastgebonden op zijn rug. We begonnen waterpolo met hem te spelen. We lieten, hem in een watertje zakken en trokken hem dan weer omhoog. Al die tijd gaf hij geen kik. Hij schreeuwde niet en huilde niet. De moeder vertelde ons niets. Uit eindelijk hebben we hem in het water achtergelaten waar hij is verdronken. Kijk, dat soort dingen, daar houd ik niet Edwards praat overigens heel vriendelijk over zijn collega's. Maar zegt ook: „Als we vrouwen moeten doden, of kinderen moe ten ophangen, zijn er die er om moeten la chen en foto's maken van zichzelf naast de lijken. Ze beschouwen hen niet meer als mensen, maar als dingen". NICK DAVIES THE GUARDIAN Opnieuw uitbarsting St.-Helens De vulkaan St.- Helens aan de Amerikaanse westkust die vo rig jaar een on gekende uitbar sting had, explo deerde gisteren opnieuw. De uit barsting die door vulkaan kenners was voorspeld, zorg de voor een gro te stroom welke tot in de wijde omtrek zichtbaar was. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Vandaag wordt de bouw van de kerncentrale Brokdorf in het noorden van Duitsland, die sinds het begin van 1977 door allerlei gerechtelijke procedures had stilgelegen, voortgezet. Nadat diverse instanties al toestemming hadden gege ven, deelde de minister-pre sident van de deelstaat Sleeswijk-Holstein gisteren mee dat hij binnenkort de tweede van de reeks bouw vergunningen zal verlenen. Deze deelstaat is een van de betrokkenen in het omstreden project dat naar huidige schat ting al 2,5 miljard D-Mark zal gaan kosten en dat, als er ver der niets tussen komt, begin 1987 in gebruik kan worden genomen. De tweede deelne mer is de stad Hamburg waar, zoals bericht, de regerende so ciaal-democraten zich deze week na een dramatische zit ting tegen de atoomcentrale hebben uitgesproken. Binnen kort neemt het stadsbestuur een besluit of zij met deze af wijzing mee zal gaan en of zij het gemeentelijk electriciteits- bedrijf (staatseigendom) zal dwingen om zich uit het project terug te trekken. (Van onze correspondent Mare de Ko ninck) BRUSSEL NAVO-kringen in Brus sel verwachten dat de defensieminis ters van het bondgenootschap op 7 en 8 april zullen beraadslagen over de Ame rikaanse gedachte, om de omstreden neutronenbom alsnog in produktie te nemen. Op genoemde dagen komen de NAVO-bewindslieden in de Westduitse hoofdstad Bonn bijeen voor de half jaarlijkse vergadering van de Nucleai re Plan Groep (NPG). Ook het NAVO-besluit van december 1979 om 572 kernraketten in West-Europa op te stellen (waarvan 48 in Nederland) zal op de NPG-vergadering in Bonn weer aan de orde komen. Ten aanzien van de neutronenbom is de verwachting bij de NAVO in Brussel dat de regering-Reagan het vraagstuk binnenkort zal aanmelden bij de permanente NAVO-raad op het hoofdkwartier. Als dat is gebeurd zal er voorbereidend overleg beginnen tussen de permanente vertegenwoordigers van de NAVO-lidstaten in Brussel en in de mili taire comité's. Waarnemers in de Belgische hoofdstad verhelen niet dat de neutronenbom kwes tie tot grote conflicten tussen de geallieer den kan leiden. Men legt evenwel veel nadruk op de verklaring van Amerikaans defensieminister Weinberger, dat de Eu ropese bondgenoten zullen worden ge raadpleegd alvorens een besluit over al dan niet produceren valt NAVO-diplomaten wijzen erop, dat erva ringen met voormalig Amerikaans presi dent Carter met name de regering Schmidt in Bonn tot grote omzichtigheid nopen. Carter heeft destijds Schmidt doen instemmen met de neutronenbom, maar besloot vervolgens om niet tot produktie over te gaan. West-Duitsland is militair- -strategisch het meest „geschikte" gebied om neutronenbommen te gebruiken tegen een eventuele vijandelijke tankaanval. De eigenschap van de neutronenbom om „mensen te doden en gebouwen en mate rieel te sparen" heeft in de jaren 1977 en 1978 in brede kring verzet opgeroepen te gen het „etisch onaanvaardbaar" geachte wapen. Opname ervan in het NAVO-wa- penarsenaal werd daardoor politiek on mogelijk. Andere tegenstanders menen dat in een oorlogssituatie het gebruik van neutronenbommen zo verleidelijk zal zijn dat de drempel naar een totale kernoorlog belangrijk wordt verlaagd. AVIV Een speciale VN-commissie beschuldigingen van Nederlandse leden B Unifil onderzocht heeft over het opbla- K van de lijken van vijf Palestijnse infil- mten door Israëlische soldaten, is tot de klusie gekomen dat de beschuldigingen kegrond zijn. Dit is gisteren in Israëlische lichten gemeld. I Israëlische staatsradio, die Israëlische offi- "en uit de omgeving van de onderzoekscom- ksie citeerde, meldde dat de uit drie leden be lande commissie had vastgesteld dat de zaak A „misverstand" is. Aan de commissie, onder ling van de Zweedse generaal Stig Walden- Am, waren foto's van de vijf Palestijnen ge- |id die in Libanon genomen waren voordat i missie ondernamen, alsmede foto's die journalisten na het pathologisch onderzoek van de vijf lijken hadden genomen, aldus de radio. Het misverstand zou ontstaan zijn toen de Ne derlandse militairen zich op enige afstand op een heuvel bevonden Vanuit hun gezichtshoek leek het alsof de Israëliërs een vloeistof over de lijken uitstortten en deze daarna met explosie ven opbliezen. In feite goten de Israëlische sol daten echter eerst water uit de veldflessen van de dode Palestijnen. Daarna stapelden zij hun „sabotagemateriaal" op en bliezen dat op. Later namen Nederlandse militairen van een afstand foto's. De Israëliërs eisten de foto's op en ver grotingen toonden aan dat de lijken niet opge blazen waren, aldus de radio. Het VN-rapport wordt volgende week gepubliceerd. CAMP LEJEUNE (North Carolina) Een vijf leden tellende militaire jury heeft gisteren soldaat eerste klas bij de Amerikaanse mari niers, Robert Garwood, schuldig bevonden aan col laboratie met de vijand ge durende de bijna veertien ja ren dat hij Vietnam krijgs gevangene was. De 34-jarige Garwood werd ervan beschuldigd dat hij met de vijand had gecollaboreerd door het uniform van het Vietnamese leger te dragen, door een geweer te dragen ter wijl hij Amerikaanse gevange nen bewaakte en mede-krijgs gevangenen te ondervragen en te indoctrineren. De verdediging had naar vo ren gebracht dat Garwood door zijn behandeling en lang durige gevangenschap krank zinnig was geworden en niet meer wist wat hij deed. Een van de getuigen verklaarde dat Garwood zich niet reali seerde dat hij bezig was zijn medegevangenen te ondervra gen. „Op een bepaald tijdstip verloor Garwood zijn identiteit van marinier", aldus zijn con clusie. -•w. Brandweermannen ruimen de schade op die is ontstaan aan het Parijse kantoor van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij TWA, nadat daarop een bomaanslag was gepleegd. Bomaanslagen te Parijs PARIJS In de Franse hoofdstad zijn gisteren bom aanslagen gepleegd op de kan toren van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en de Franse Air France aan de Champs Elysees te Parijs. Een voorbijganger werd licht ge wond. Er werd aanzienlijke ■schade aangericht. De Armeense nationalistische beweging „derde oktober" verklaarde later voor deze aanslagen verantwoordelijk te zijn. Het zou een wraakactie zijn voor de behandeling van Armeense burgers door „Fran se fascisten" te Alfortville bij Parijs. TEHERAN Een groep Iraanse parlementsleden heeft gisteren officieel een debat geëist over de vrijla ting van de Amerikaanse gijzelaars, terwijl de onenig heid over de afloop van de gijzeling en de voorwaarden voor ,de vrijlating steeds groter wordt. De groep bestaat uit 23 van de circa 200 parlementsleden, zes leden van het Nationale Front, de liberale groepering die te gen de overheersing van de Is lamitisch Republikeinse Partij (IRP) is en onafhankelijke parlementsleden die doorgaans president Bani-Sadr steunen. De 23 eisten in een brief aan de voorzitter van het parle ment, Hodjatoleslam Rafsand- jani, een volledig debat over de kwestie. President Bani- Sadr had al eerder kritiek ge leverd op de overeenkomst die is gesloten met de Verenigde Staten over de vrijlating van de 52 gijzelaars. Het Nationale Frond zei gisteren dat 444 da gen gevangenschap van de gij zelaars de macht van de super- mogendheden over het gebied van de Perzische Golf had versterkt en ook de verkiezing van Ronald Reagan tot presi dent van de Verenigde Staten had bewerkstelligd. In een vlugschrift dat in Teheran op straat werd uitgedeeld, wees, het Nationale Front erop dat de Verenigde Staten hun mili taire aanwezigheid in de Indi sche Oceaan hadden versterkt en dat de Verenigde Staten hun militaire steun aan ver scheidene landen hadden op gevoerd. Zonder de kwestie van de gijzelaars zou dit nooit zijn gebeurd, alduS het vlug schrift. Ook het Nationale Front steunt Bani-Sadr in zijn machtsstrijd tegen de geestelij ken van de IRP. Het front meent dat de IRP de gijzeling heeft gebruikt voor verster king van de eigen machtsposi tie, aldus het vlugschrift. ROME De Romeinse politie beeft gisteren Luigi Menni- ni, een topfunctionaris van het instituut voor Religieuze Werken (IOR) de Bank van het Vaticaan gearres teerd. De arrestatie gebeurde op verzoek van de officier van justitie in Milaan in verband met een gerechtelijk onder zoek naar de financiële wanpraktijken van de Italiaanse bankier Michele Sindona. Mennini wordt ervan beschuldige te hebben geweten van de frauduleuze praktijken van Sindona als lid van de raad van be stuur van de „Banca Unione", een van de banken van Sindona. De IOR had een minderheidsbelang in deze bank. Sindona zit op het ogenblik vast in een Amerikaanse gevangenis wegens het plegen van fraude. IRA-gevangenen in hongerstaking BELFAST De IRA-gevan- genen in de gevangenis van Maze bij Belfast zullen hun hongerstaking op 1 maart hervatten, zo heeft de poli tieke vleugel van de IRA, het Ierse republikeinse le ger, gisteren bekendge maakt. De gevangenen van blok H zijn van mening dat de Britse regering haar in december van het vorig jaar aangegane ver plichtingen niet is nagekomen. Op grond van haar toezeggin gen maakten toen zeven ge vangenen een einde aan hun hongerstaking die ze al 53 da gen hadden volgehouden. De gevangenen willen de status van politieke gevangene en in het bijzonder het recht om burgerkleding te dragen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11